Stad en Omgeving. Is een dragline vrij van belasting? Harvey, een ongewoon blijspel Uitstekende opvoering van Comedia AGENDA Heffing beerputtenbelasiing en tonnenbelasting Kunt U nog radenraadt dan mee De nieuwe avonturen van Pim, Pom en Pam Wat is een Hobby-club? Heer-Hugowaard Koedijk Iets over de aardolie! winning Hensbroek Schermerhorn VAN MARSDIEP TOTI De Riip DINSDAG 17 JANUARI 1950 Do Rijksadvocaat, mens taak het o.m. Is boeten te eisen tegen houders van auto's en motoren ,die verzuimd hebben op t(jd de belasting voor hun motor rijtuig te voldoen, hield gisteren zitting in Alkmaar. Hoewel hü steeds een groot aantal zaken te behandelen krijgt duren de zittingen in de regel niet lang daar alle overtredingen van hetzelfde soort zjjn en dus aan de lopende band afgewerkt kimnen worden. Het enige verschil In de zaken (en in de boeten) is, buiten de financiële draagkracht van de verdachte, de aanleiding tot de overtreding. De ene werd juist gesnapt, toen hij een proefrondje op zijn pasgekochte motot reed, de ander had, toen hjj gecontroleerd werd, zijn vvegenbelastingkaart thuis laten liggen en een derde weigerde eenvoudig belasting te betalen. Er was ditmaal één principële zaak bij, die zich van de andere onder scheidde. Dat was de zaak waarin het ging om de vraag of men ver plicht is wegenbelasting te betalen voor een dragline. In October van het vorige jaar ver baliseerden twee controlerende amb tenaren in Winkel de bestuurder van een dragline, een baggerwerktuig, toen deze met dit voertuig over de opén- bare weg reed en geen wegenbelas- tingkaart kon tonen. Als verdachten verschenen gisteren de drie firman ten van het aannemersbedrijf fa. L. van de Valk Co. uit Heemstede. De Rijksadvocaat, mr. E. J. Kort hals Altes, vroeg zich af of een drag line een motorrijtuig in de zin van artikel één van de Motorrijtuigenbe lastingwet is. Spr. meende deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden, aangezien dit baggerwerktuig mecha nisch wordt voortbewogen^ Er wordt belasting voor motorvoer- en rijtui gen geheven om hiervan de slijtage van de wegen te bekostigen. Daar een dragline door zijn rupsbanden de weg meer doet slijten dan een auto of een motor, achtte mr. Korthals Altes het vanzelfsprekend, dat voor het eerste voertuig ook wegenbelasting wordt betaald. De Rijksadvocaat wees er >n zijn requisitoir op, dat volgens een Koninklijk Besluit voor dit soort motorvoertuigen geen belasting be taald behoefde te worden als er geen grotere afstand dan 500 meter over de openbare weg mee wordt afgelegd en dat is hier wel gebeurd. Mr. Korthals Altes eiste in deze principiële zaak een boete van 2.- subs. 1 dag tegen ieder der verdach ten. De verdediger, mr. T. A. M. A. van Löben Seis uit Haarlem betoogde, dat als de Politierechter de Rijksadvocaat zou volgen, de draglines voortaan aan zeer zware belastingen zouden wor den bloot gesteld, daar de fiscus hei bedrag berekent over het gewicht van het voertuig en dat is bij een zwaar baggerwerktuig uiteraard groot. Toen de Motorrijtuigenbelastingwet tot stand kwam, aldus mr. Van Löben Seis, bestond dit soort voertuigen nog niet en zij zijn dan ook niet als zodanig in de bepalingen genoemd Er is echter wel een omschrijving, waarin staat dat voor die voertuigen, wier wielen niet door banden zijn omgeven, geen belasting betaald be hoeft te worden. Een dragline heeft wel wieletjes, doch hierlangs loopt een rupsband en ze zijn zeker niet door een band omgeven, zoals in bedoelde verordening is vermeld. „Een rups band omgeeft een band niet, doch loopt er langs. Het is dus onmogelijk belasting voor deze voertuigen te vorderen," zo betoogde verdediger. Mr. Alblas, die hierna uitspraak deed, zeide, dat hij overhelde naar 't standpunt van de verdediger en niet naar dat van de Rijksadvocaat. Spr meende echter, dat de beschuldigden niet gebaat zijn bij een vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging door de Politierechter. Hij besloot daarom toch een veroordeling uit te spreken, doch deze zo te stellen, dat de ver dachten in cassatie kunnen gaan en zodoende een definitieve uitspraak van het hoogste rechtscollege kunnen uit- R.K.A.F.C. leed eerste nederlaag Toen scheidsrechter Kreuger de rust aankondigde van de wedstrijd Purmer- endRKAFC, was er bijna niemand die nog twijfelde aan een Alkmaarse overwinning. Tegen de wind in had den de AFC-ers steeds behoorlijk ge speeld en waren vooral in snelheid hun tegenstanders de baas. De gevaar lijke Purmerend-voorhoede werd goed in -bedwang gehouden, zodat doelman Popma sporadisch aan het werk werd gezet. Slechts één maal gelukte het Tushuizen om zich vrij te spelen en. moest de A-keeper de bal uit het net halen; een mooi en onhoudbaar doel punt. Even kwam P. nog opzetten, doch de bal belandde achter het doel. Uit de doelsch-op, goed door Hoe- be geplaatst naar De Nijs, speelde deze de bal prachtig vrij voor Heinis, die op zijn beurt C. Tijm in de gelegenheid stelde te scoren. Na de rust waren het de P-spelers, die zich met veel enthousiasme in de strijd wierpen. Resoluut werden de ballen weggetrapt. Geen voetbalspel om van te genieten, maar wel produc tief. De AFC-voorhoede werd geen moment in de gelegenheid gesteld om haar aanvallen af te werken. Daar deze linie bovendien het spel veel te kort hield was het grote gevaar voor P. ver dwenen. Er waren nog ongeveer acht minuten te spelen toen de AFC-ers de genadeklap kregen. De linksback van P. trapte de bal ver naar voren, de rechtervleugel kreeg vrij spel en het daarop volgende harde schot was voor Popma totaal onhoudbaar. Het derde doelpunt liet niet lang op zich wach ten, doordat de AFC-ers te ver op drongen. De P-voorhoede had nu vrij spel en wist dit af te straffen. Korl daarop floot scheidsrechter Kreuger, die uitstekend de strijd 'eidde. het einde en had Purmerend zijn kans op de bo venste plaats behouden. lokken. Mr. Alblas veroordeelde de drie firmanten conform de eis. Uitspraken. Hierna moest nog een aantal hou ders van auto's en motoren terecht staan, die verzuimd hadden op tijd hun wegenbelasting te betalen. •Menno V. P. uit Schagen, die tot de vaste klanten van de Rijksadvo caat is gaan behoren, werd bij ver stek conform de eis tot ƒ50.subs. 20 dagen veroordeeld. Adriaan B. uit Callantsoog hoorde ƒ20.subs 8 da gen tegen zich eisen. De uitspraak was conform. Jacobus J. S. en Cor- nelis J., beiden uit 't Zand, werden respectievelijk tot ƒ10.subs. 4 da gen en ƒ5.subs. 2 dagen veroor deeld. Ook hier waren beide uitspra ken conform de eis. Antonius H. uit Breezand, die iemand anders met zijn motorrijtuig liet rijden, werd over eenkomstig de eis tot 30.subs. 12 dagen veroordeeld. De eis tegen Hen- drikus K. uit Alkmaar werd van 5.subs. 2 dagen teruggebracht op 2.50 subs. 1 dag. Ten slotte was er nog Jacobus H. O. uit Bergen, die veroordeeld werd tof ƒ7.50 boete met een vervangende hechtenis van 3 da gen. Ook hier was de uitspraak con form de eis. Als eerste abonnementsvoorstelling van de serie B, bracht „Comedia" gister avond voor een uitstekend bezette zaal ten opvoering van het inderdaad bijzon dere blijspel „Harvey". De schrijfster, de Amerikaanse Mary Chase, heeft aan Elwood P. Dowd, de hoofdfiguur uit dit stuk een vriend ge schonken, die slechts in diens verbeel ding leeft, maar waar hij aan gelooft. Die vriend is een wit konijn van één meter zes en tachtig, maar het is een trouwe vriend, die hem een steun is bij alle moeilijkheden. En de schrijfster zou blij zijn als meerdere mensen zo'n vriend hadden. Om Elwood en zijn „konijn" bewegen zich zijn zuster de weduwe Simmons mgt .haar dochter Myrtle Mae, de psy chiaters dr. Chumley en dr. Sanderson, de hoofdzuster Ruth Kelly, de bediende Marvin Wilson en de advocaat Omar. Al deze personen raken door hun kennismaking met Elwood en zijn konijn Harvey van de wijs. Zelfs dr. Chumley en zij die aan zijn inrichting verbonden zijn. Maar de kalme nuchtere levens wijsheid van Elwood en zijn vriend overwint ten slotte alle moeilijkheden. Het bijzondere succes dat Comedia behaalde met deze opvoering, mag ech ter voor een zeer groot deel worden toe geschreven aan het spel, dat vijf ta- frelen lang boeide en waarvan men stellig zal hebben genoten. Han Bentz van de Berg heeft de rol van Elwood prachtig gespeeld met zeer fijn gevoel. Hij boeide voortdurend en oroeg zeer veel tot het succes bij. Magda Janssens vond in de rol van zijn zuster de weduwe Simmons alle gele genheid tot groot spel. maar van een enigszins ander genre. Verschillende scènes wist zij tot een succes te maken. John Gobau en Ton Lutz bleken in de' rollen van de psychiater en zijn assistent uitstekend op hun plaats en daarnaast wist Lous Hensen van de hoofdzuster Ruth wel een goed aangevoelde uitbeel ding te geven. John Soer maakte weer een opvallend mooi type van de sanatoriumbediende en Lucas Wensing was een aannemelij ke advocaat. Truus Dekker had in dit stuk wel een zeer ondankbare rol, nJ. die van de geëxalteerde dochter Myrthe Mac van mevr. Simmons. Zij wist er bovendien weinig van te maken. In een drietal kleinere rollen traden Jopie Tourniaire, Jceki Broedelet en Otto Sterman op. De twee verschillende décors waren goed verzorgd en het tempo zorgde er voor dat de vijf tafrelen niet een al te laat einde brachten. De uitvoerenden hadden aan het slot een zeer dankbaar applaus in ontvangst te nemen, dat zij door hun vlotte spel zeker hadden verdiend. G. District Alkmaar Ned. Biljartbond De stand in de C-klasse was op 16 Januari als volgt: Alcm. Victrix 6367 1817 3.50 78 17 Op'imisten 6547 2044 3.20 77 17 Lindenhoek 6271 196-3 3.19 72 17 Ekcelsior I 4031 1928 4.68 71 17 I. E.K.Z.? 6703 1989 3.36 70 17 Gekr. Valk 6873 1939 3.54 69 17 Witte Huis 9076 2041 4.44 65 17 Excelsior II 7523 2091 3.59 63 17 Driesprong 7583 1823 4.15 60 17 Drie Roiten 7681 1832 4.19 52 17 (Boven de cijferkolommen komen resp. het volgende te staan: car., fcrt, alg. moy., m. ptn en gesp. partijen) De wedstrijd Optimisten—Alcm. Victrix om het kampioenschap zal gespeeld worden op Woensdag 18 Jan. in Hotel „De Nachtegaal". Jaarlijks concert Zaterdag hoopt de mandolinevereni ging „Gita-Mando" haar jaarlijks con cert te geven in het Wapen van Heems kerk, ditmaal met medewerking van het accordeonorkest „Excelsior" uit Aartswoud. Beide verenigingen staan ondèr leiding van de heer B. Wassenaar. DINSDAG 17 JAN. Harmonie Theater, 8 uur: De ver strooide professor (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Gunga Din (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De zaak Pa- radine (18 jaar). A.B.T., 8 uur: Stad des doods (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Piano-duo De Raaf en Schutte. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Harmonie Theater, Victoria Theater en Cinema Americain 2.30 uur matinee. Muziektuin, 2.30 uur: Reisavonturen met „De Speelwagen", lezing voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Gratificatie onderwijzend personeel bij bet bijzonder voorbereidend L.O. Het gratificatiebesluit burgerlijke rijksambtenaren 1949 is door de rege ring van overeenkomstige toepassing verklaard op het onderwijzend perso neel van verschillende soorten onder wijsinrichtingen, o.a. de lagere scholen en dat besluit is tevens toegepast op het personeel in dienst van de gemeen te. Eén der besturen der bijzondere scholen voor voorbereidend L.O. vroeg B. en W. of deze gratificatie ook aan de leerkrachten van deze scholen kon worden uitbetaald en zo dat het geval was. op welke wijze de betreffende uit gaven dan moeten worden bestreden. B. en W. achtten het billijk dat ver zoek in te willigen en de schoolbestu ren in staat te stellen de gratificatie aan de daarvoor in aanmerking komen de leerkrachten uit te keren door de daartoe benodigde bedragen uit de ge meentekas ter beschikking van de be sturen te stellen. B. en W. vflllen de thans te nemen besluiten niet beperken tot het jaar 1949 doch geven de Raad In overwe ging een besluit te nemen tot het ver lenen van deze gratificatie wanneer ook het personeel bij het gewoon L.O daarvoor in aanmerking komt en haar dan op overeenkomstige wijze bereke nen. Voor het jaar 1949 zal hiervoor een bedrag van 1.073,10 nodig zijn. welke uitgave uit de betreffende begrotings post kan worden bestreden. Een Christelijk Lyceum te Alkmaar Men schrijft ons: Velen zullen zich afgevraagd hebben, of de plannen om ook in Alkmaar tot oprichting van een Christelijk Lyceum te komen, gelijk reeds eerder, schip breuk geleden hebben. Gelukkig is dit niet het geval. De statuten zijn ter Ko ninklijke goedkeuring doorgezonden.''De aanvrage met een uitvoerige memorie van toelichting waarin een krachtig pleidooi voor ontvangst van de Rijks-t subsidie, is bij de Minister van Onder wijs ingediend. Nadere toelichting daar over, het verkiezen van een bestuur eb bet bespreken van verdere plannen zal Zaterdag plaats vinden in het vergader- 'okaal der Wilhelminaschool, Doelën- straat 29 te Alkmaar. De in 1947 vastgestelde verordenin gen voor de beerputtenbelasting en de tonnenbelasting zijn bij Kon. Besluit goedgekeurd tot 1 Januari 1950. Aan gezien de baten daarvan niet gemist kunnen worden is het noodzakelijk de oeffing daarvan opnieuw te regelen. .Oe tarieven in normale gevallen voor elk op een beerput aangesloten watercloset f 5 per jaar en voor het gebruik van een ton f 12 per jaar kunnen naar de mening van B. en W. ongewijzigd blijven. De kosten van de iaecaliëndienst van het bedrijf der ge- .Tieentereiniging, ter bestrijding waar van de retributies worden geheven, hebben over 1948 bedragen f 97.212,08 en worden voor 1949 begroot op f 90.411 en voor 1950 op f 106.758. De bedragen voor het kohier 1948. het kohier 1949 en de raming voor 1950 zijn als volgt: beeroutbelasting resp f 32.238,76, f 32.750 en f 33.500; tonnen belasting resp. f 44.725, f 43.636 en f 42.000, te zamen resp. f 76.963,76, t 76.386 en f 75.500. Daaruit blijkt dat de gemeente nog belangrijke bedragen moet toeleggen. Mede met het oog op de reeds aan het buizenbezit verbonden kosten, achten B. en W. het nog niet gewenst zo lang de financiële positie der gemeen te dit toelaat de tarieven aan de rterk gestegen kosten aan te passen. Of de in 1947 ingevoerde verhoging vin de tonnenbelasting overeenkom stig haar bedoeling stimulerend heeft gewerkt op het vervangen van tonnen door closets, valt moeilijk te beoorde len. Geconstateerd kan echter worden, dat het aantal irt gebruik zijnde ton nen en daarmede dus de opbrengst van de tonnenbelasting, geleidelijk daalt De opbrengst der beerputtenbelasting vertoont als gevolg aan deze vervan ging en van de nieuwbouw het omge keerde beeld. Afgezien van enige redactiewijzigin gen en van de samenvoeging van bei de belastingregelingen in één verorde ning, zouden B. en W. daarin deze wij zigingen willen brengen, dat het nog slechts in een enkel geval toepasselijke tarief van f 20 bij het gebruik van twee of meer tonnen en de vrijstelling van het privaatrechtelijk bezit van de gemeente vervallen. Het is gewenst, dat de kosten van de door de Reini ging aan de gemeente bewezen dien sten tot uitdrukking worden gebracht, hetgeen het eenvoudigste door een be lastingaanslag kan geschieden. B. en W. bieden de Raad een ont werpbesluit ter vaststelling aan. ONZE SPORT-PRIJSVRAAG Licht in de duisternis Op de twee verkeerspleinen ten Oos ten van Alkmaar, in de provinciale weg AlkmaarSchermerhoornPurmer end of Hoorn, is men druk bezig met 't aanbrengen van natriumverlichting, die waarschijnlijk over drie weken in ge bruik wordt genomen, aldus verneemt de ANWB. Een winstpunt voor de ver keersveiligheid op die knooppunten!! De heer M. Goosens is winnaar geworden van onze sportprijsvraag. Ook nu weer moest tussen de goede oplossers geloot worden daar velen hadden verwacht, dat KFC met 2—1 van Zeeburgia zou winnen. Zondag wordt de wedstrijd V.S.V.-Sparta gespeeld, voor beide ploegen een belangrijke wedstrijd en wij zouden gaarne willen weten hoe onze lezers denken dat de uitslag zal zijn. Oplossingen per briefkaart vóór Vrijdag 6 uur. LETTERS WEGGEVALLEN Door het aanbrengen van enkele correctieregels zijn in ons nummer van gisteren onder het verslag van de Ba- jardère de letters Ms. weggevallen. 71. Pim, Pam en Pom lopen maar achter de troep aan. Pim heeft weer houvast aan de sabel van zijn voor ganger gekregen. Tenminste, dat denkt hij. En zo sjokken de drie broertjes, die langzamerhand doodmoe zijn ge worden maar voort. De hele nacht. Totdat de zon opkomt. Maar wat zien ze dan? Pim kan zijn ogen niet gelo ven. Ze zijn helemaal alleen in de woestijn. Er is geen mens meer te zien, de hele wijde vlakte ligt verlaten. En de sabel, die hij in zijn handen dacht te houden, blijkt een tak te zijn. Ze hebben de hele nacht maar zo'n beetje in de rondte gezworven, terwij] Pim een takje in zijn hand hield, in plaats van een sabel. Oh, wat moeten ze nu beginnen, die drie hondjes. Overal om hen heen is zand en nog eens zand. Ze zijn verdwaald in de woestijn! In October is hier door enige jonge lui een zogenaamde Hobby-club opge richt waarvan J. Twisk voorzitter en M. Rol secretaris is geworden. Deze club telt thans een twintigtal enthou siaste leden, maar er moeten er min stens veertig zijn eer men aanspraak op een clublokaal kan laten gelden. De jongens hebben zich daarom tot ons gewend met het verzoek aan htm doel en streven bekendheid te geven en aangezien dit een vereniging belooft te worden, welke een belangrijke plaats kan innemen ten opzichte van de vrije tijds-besteding van de jeugd willen wij daaraan gaarne gevolg ge ven. Het jeugdvraagstuk staat op het ogenblik ook in Alkmaar in het brand punt der belangstelling. De gegevens, die de jeugdige hobby enthousiasten ons over hun club heb ben medegedeeld, laten wij hier vol gen. Een „Hobby Club" is een gemeen schapswerkplaats voor jonge mensen. Daarin worden de hobbies der leden gezamenlijk beoefend. Daardoor wor den grotere en betere resultaten be reikt, dan de enkeling zou kunnen bereiken. Van de contributie worden materialen en gereedschappen gekocht waarvan alle leden gebruik kunnen maken. Een „Hobby Club" is onderverdeeld in verschillende afdelingen zoals de afd. fotografie, scheikunde, biologie, radio, electriciteit, natuurkunde, enz. Deze afdelingen helpen elkaar, zoals uit de volgende voorbeelden blijkt. De afd electriciteit maakt voor de afd biologie bestralingsornamenten voor verschillende planten (door deze be straling wordt de groei der planten bevorderd. De afd. fotografie wordt door de afd. electriciteit door het aan brengen van schijnwerpers geholpen, en zo kunnen nog veie voorbeelden aangehaald worden. Begrijpelijk is, dat het spreekwoord „Eendracht maakt macht" in de „Hobby Club" als een gulden regel wordt beschouwd. Vele jongens brengen hun vrije tijd op straat door. De meesten hebben wei een of andere hobby maar door gebrek aan geld, gereedschap, materiaal, werk ruimte of voldoende kennis kunnen zij die niet verwezenlijken. Van de hobbies welke in een „Hobby Club" beoefend kunnen worden noe men w(j: radio, electriciteit, biologie, natuurkunde, scheikunde, film, foto grafie, sterrenkunde, modelspoorweg- vliegtuig- en scheepsbouw, metaal- en houtbewerking, boetseren, schilderen, tekenen, muziek enz. In de „Hobby Club" komen de jon gens tijd te kort. Wat is er fijner dan zelf een radio te bouwen of foto's ont wikkelen, afdrukken en vergroten! Inderdaad, wat is er fijner voor een jongen? We wensen de Hobby Club van harte een groot aantal leden en een goed lokaal toe. Aankoop in optie van grond van het industrieterrein aan het Kwakelpad De heer F. H. Ringers verzocht voor zich of zijn lastgevers een perceel grond te mogen kopen aan het Kwa kelpad ter grootte van 857 m2 voor f 14 per m2, onder voorbehoud, dat aansluiting kan worden verkregen op de gas- en waterleidingen alsmede op de kabels van het electriciteitsnet en optie wordt verleend op het nevenlig gend terrein ter grootte van 675 m2, eveneens voor de prijs van f 14 per m2. Het is de bedoeling op het aan te kopen terrein een fabriek voor de op slag en de verwerking van kaas, waar in een bedrijfswoning, te bouwen. De grondprijs is in overeenstemming met de kostprijs van het aangelegde in dustrieterrein aan het Kwakelpad, ex clusief de kosten voor het aanleggen van kabels en leidingen. Voor een deel van het thans gereed gekomen indus trieterrein waarin het thans ge vraagde is begrepen zullen de kos ten voor het aanbrengen van voedings- kabels en -leidingen voor de gasleve ring naar raming f 6000 bedragen. De kosten voor de voedingsleiding voor de watervoorziening zullen naar raming een bedrag vergen dat niet ver boven f 6000 zal liggen. B. en W. achten het van belang, dat de gemeente zoveel mogelijk de indus trievestiging bevordert en dat de kos ten van aanleg van deze leidingen ten laste van het grondbedrijf worden ge nomen en verzoeken de Raad het des betreffend besluit goed te keuren. Aangaan van een geldlening van een millioen B. en W. ontvingen een aanbieding voor een onderhandse geldlening groot f 1.000.000 tegen 3 1/4 procent per jaar, aflosbaar in 50 jaren, de eerste 10 jaar telkens 1 procent, de volgende 10 ja- icn telkens 1 lA procent en de resteren de 30 jaren telkens 2,1/, procent De overname-koers is 100 procent. De geldgever kan het onafgeloste bedrag der lening na 30 jaar opvorderen. Daar de gemeente behoefte heeft aan geld middelen op lange termijn en de voor waarden dezer lening aanvaardbaar zijn, geven B. en W. de Raad in overweging op deze aanbieding in te gaan. De opbrengst is bestemd voor finan ciering van een deel der kapitaalsuit gaven t.a.v. de bouw van 96 woningen en van een nieuwe Handelsschool met ltijkslandbouwwintersehool en tót over neming van de aandelen der overdek te bad- en zweminrichting. De nadere bestemming wordt bij suppletoire begroting geregeld. Het is geen bezwaar de lening op 1 Februari op te nemen, daar zij tijdelijk kan die nen voor de financiering van andere reeds gedane kapitaalsuitgaven waar voor voorlopig kasgeld is gebruikt. B. en W. stellen voor tot het aangaan van deze lening bij de N.V. Amster damse Bank te besluiten. Dierenbescherming Sinds enige weken zwerft in en om het Centraal Ziekenhuis een klein Fox hondje. Kentekenen: wit-zwart kopje, enkele zwarte plekken op de huid en bruine randen om de ogen. In de omgeving van de Snaarmanslaan zweeft een mooie zwarte halfjarige ka ter. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de inspecteur C. Verwer, Baanstraat. Alkmaar. Burgerlijke Sfand GEBOREN: Bemardus, z. van A. Hoekmeijer en J C. Segaar. Andreas X, z. van J. Pover en B. Brouwer. OVERLEDEN: Arentje Boom, 70 jaar, wed. van J. de Groot. Johannes Egbergen, 83 jaar, weduwnaar van S! van Veenendaal Reindert Bakker, 7 jaar. Trijntje Bakker, 91 jaar, wed. van P. Delver. MATTHEUS-PASSION Van de zjjde van de Ned Hervormde Oratorium vereniging te Alkmaar ver- remen wij dat, in strijd met anders luidende geruchten, 4e uitvoering van Bach's Mattheus-Passion op Zaterdag 22 en Zondag 23 April normaal door gang zal vinden. DE GEMEENTEBEGROTING In de Raadsvergadering van -Donder dag zal de ontwerp begroting van in komsten en uitgaven der gemeen'e voor 1950 worden aangeboden. Hugo Boys wint met veel moeite Hugo Boys heeft in haar uitwed strijd tegen Texelse Boys zeer veel tegenstond ondervonden. Slechts met 4-3 konden zij uiteindelijk de over winning behalen, doch niet vooidat 'n 2-0 achterstand moest worden weg gewerkt. De eilandbewoners begon nen met zulk een enthousiasme, dat zü reeds binnen zeven minuten deze voorsprong behaalden.- Doch midvoor Doodeman scoorde hierop twee fraaie doelpunten. Even voor de rust bezorg de linksbuiten Kager de bezoekers een voorsprong. Toch wisten de gastheren de stand weer op gelijke voet te bren gen. Na ongeveer dertig minuten spe len kreeg Hugo Boys een penalty toe gewezen, welke echter door Kager werd gemist. Even voor het einde wist midvoor Doodeman voor de bezoekers het winnende doelpunt te scoren. Bij Warmenhuizen is men tot 700 M. diepte De boringen van de Nederlani Aardoliemaatschappij te Warmenhi Zen hebben veler nieuwsgierigiiei opgewekt en misschien is dat een vi de redenen geweest, dat d'e hi Pisuisse, ambtenaar van de Mij, di dagen een lezing over „Gronuburijl gen voor Aardoliewinning" fiield vod een buitengewone bijeenkomst van «j Tuinbouwvereniging „De West" tl café Butter te Koedijk. Nadat de voorzitter de talrijke a wezigen had verwelkomd, vertelde heer Pisuisse, dat dit de eerste mi was, dat in Nederland een dergeljj] lezing door zijn maatschappij was g organiseerd. Koedijk had dus de pi meur, zoals Warmenhuizen in de ki van Noord-Holland de eerste p was, waar met olieboringen werd gonnen. Spreker wees er op, dat de werd er geheel anders zou uitzien, als eeifl plotseling alle aardolie zou zijn vei' dwenen. Men zou spoedig tot de ivjJ deleeuwen zijn teruggekeerd zondJ deze onontbeerlijke grondstof. Sprekl wijdde verder uitvoerig uit over (1 organische oorsprong en vorming val de aardolie en belichtte op duidelijk I wijze hoe men de proefboringen doel; Bij de boringen te Warmenhuizen men thans gekomen tot een diepte val; 700 meter, zodat nog niet valt te ze;l gen of men hier eventueel results Ij zal boeken. De opbrengst van de olitl velden bij Schoonebsek is zeer bevrtf digend te noemen. Dagelijks wordt, t millioen liter aardolie vervoerd naai de raffinaderij te Rotterdam, wat neeil komt op een kwart van de Nederlani I se behoefte. Daar de Schoonebeebl olielaag ook tot op Duits gebied dooi I loopt, valt te begrijpen, dat ook dail ijverig uit deze zelfde bron wordt gtl pompt. Spreker uitte er echter zijn voll ooening over, dat de opbrengst aan Nij derlandse zijde ver ligt boven die van buren. Een serio lichtbeelden Verdi delijkte ten slotte de verwerking de ruwe aardolie tot de verschilli producten als benzine, petrolei stook- en smeerolie enz. Het was een leerzame en intei santé avond, waarvoor de voorzittJ h^l'i^uirïïe hee7br7euw uit Teruggekeerde milil kerkdienst begr< Als gevolg van familieom den werd bij de thuiskomst iitair P. Leegwater uit Ind: geweken van de gebruikeli; Iging in calé Kossen en werd Herv. Kerk een dienst gehou aan door katholieken en nie! i ken in groten getale werd dee Burgemeester Kooiman liet ede uitkomen dat het ke Jjdens zijn 300-jarig besta wel nimmer een dergelijke d ''len zijn muren heeft gekenc b alle gemeentenaren werd Leegwater van harte het we geroepen. De burgemeester 1 lijnen hoe men het leven niet Ilhand heeft en dat veel voor 2pi.ngs onnavolgbare wegen d< die het ai regeert" in goec ■wordt geleid. Spreker richtte jnet een opwekkend woord ti {der en broer. Namens het t bestuur werd een oorkonde i ■en door het plaatselijk Niw pen portefeuille. Ds. Meijboom stelde de vrs dood wel kan scheiden. Het luidde ontkennend, zo men barmhartigheid verzeiterd is Itoe te komen is echter strijd bet verder verloop van zijn 1 seide de predikant, dat ook Igaamheid overwonnen kan door Gods onuitputtelijke lit dat God het leven rinvol ma; JJieeft ons een opdracht gegevt dit licht bezien, bestaat er ge iraamheid. Indien de aanwezij idéé zouden kunnen medener, deze dag ook niet meer van vervuld zijn, maar van grott ,'.*chao. Nadat het kerkkoor verdi enkele liederen gezongen hac besloten met het zingen van h 6e couplet van het Wilhelmus. BEJAARDE MAN SLACHTt VAN AANRIJDING De 74-jarige heer P de Vrie werd, doordat hij een motorfi tijdig opmerkte, zodanig aan dat hij met een hersenschudd hoofdwonde naar een ziekenl Alkmaar per ziekenauto v moest worden. Dokter Cohe leende de eerste hulp. Het motc werd beschadigd, doch de kwam er zonder noemenswaar at. West Graftdijk Bond voor Staatspensionnerini Zondag hield de afd. van d< voor Staatspensionnering in c van café „Vislust" een prop: avond waaraan een toneelgroe West- en Oost-Graftdijk en het dijker Accordeonorkest o.l.v, G haar medewerking verleenden. Toen de voorzitter, de heer K: openingswoord sprak, was de de heer Pisuisse hartelijk dank brack! De restauratie der Ned. Herv. Kerk legde op duidelijke wijze het do de Bond voor Staatspensionneri en bracht hierbij de toestanden vroeger naar voren. De Noodwet loopt spoedig af en daarom r we .juist nu" meer en harder s dan ooit. Wij willen dat er een komt die bepaalt, dat elke Nee der recht heeft op een prerr. Staatspensioen. En vooral de joi moeten aan dit werk gaan bc Reeds is de haven in zicht al zitt op het ogenblik nog in de bra Het college van kerkvoogden notabelen der Ned. Herv. kerk heel de eerste schrede gedaan erm te kom« tot algehele restauratie der Ned. Hen kerk. Het heeft zich met een verzoek schrift gewend tot B. en W. om se Eens komt de tijd dat „Niemand sidie voor de restauratie van het d; °ud en arm tegelijk kan zijn". E De gelden, die de kerk zelf moet bil deze zin eindigde de heer Greeu- dragen, zijn hiervoor ranwezig. De diensten kunnen door de sleet: toestand van het dak geen voortga vinden en worden thans gehouden - de consistoriekamer. Bij regenwc staan grote plassen op de vloer. Het is te hopen, dat de raad op dij gevoelvolle en reeds menigmaal «ingesproken rede. jHierna kwam de toneelgroep voren met het stuk „Waarheen' Arie v. d. Lugt. Dit toneelstuk, d drie bedrijven bestaat, paste zeer in het kader van deze avond, da zeer goede wijze naar voren gel werd hoe de toestanden zijn als oud wordt. Vooral het spel van E. Ydel als logemaker Gert Hofman was zaer en hij werd op keurige wijze I staan door mevr. Leegwater-Ai (Antje zijn vrouw). Maar ook all De heer J. van Loo, die gedr dere medewerkers verdienen een 50 jaar directeur was van de Helde: van dank, want er is goed gespeel verzoekschrift gunstig adviseert, dat dit kerkgebouw niet geheel gronde gaat. Gymnastiekvereniging „O K.K. genoemd tot lid van verdienste vd het Kon.- Ned. Gymn. Verbond.' Te Schagen bestaan plannen oprichting van een oudheidkundig vereniging en tot stichting van museum. Te Hoorn is een nieuw klokje v< het St. Pietershof gearriveerd. Ht bevat het volgende opschrift: klok van Derck ging door Moffênrt verloren. Ik hang hier dank zij Vereniging „Oud-Hoorn". De Hoorn gespeelde wedstrijd tussen tientallen van Noord-Holland en t- Friesland is geëindigd in een 11—S overwinning voor de hoofdstedelijl De heer Baas uit Hoorn heeft b< Westfriese biljartkampioenschap drifj banden behaald. De beide tuinbouwveilingen te Be' verwijk hebben het plan, in same"' werking met de Bilt, een nachtvorst waarschuwingsdienst in het leven roepen, ten dienste van de telers vH vroege aardbeien. De burgemeff ter van Limmen. de heer J. J. Nib»' wenhuysen, de oudste b irgemeesW in dienstjaren in deze provincie, op Dinsdag 31 Januari van zijn meente afscheid nemen. De burgemeester van de Engel® stad Reading heeft zes vertegenwool' digers van Zaandamse jeugdorganis»' ties uitgenodigd voor een gratis veI' blijf van 10 a 12 dagen, Te Wor' merveer is de belangrijk verbeterd1 straat aan het Zuideinde officieel gebruik genomen. Na dit stuk kwam het Graft: Accordeonorkest o.l.v. de heer Hop voor het voetlicht en brachl Weens programma. Het was een om naar dit orkest te luisteren Alles bijeen genomen was het onze afdeling dus een avond die geslaagd is. De heer Kool brach medewerkenden van deze avond h lijk dank en hoopte dat, als men dagavond a.s. hetzelfde programm CBst-Graftdijk zal opvoeren, het evenveel succes zal mogen zijn. »e avond werd besloten met eer zeliig bal door „The Meteoors" Dick Los. D.R.E.O. behaalt duidelijl overwinning DREO heeft in haar thuisweds tegen Beemster een duidelijke o ^Rning behaalt. Met 6-2 werd het Wekende Beemster geklopt. Aan b zyden werd aardig gespeeld. Be ster neemt door een goede goal haar midvoor de leiding, doch Oi Jans scoorde direct daarop de gelijk ker. Veldboer geeft de thuiscmb h na de leiding. Nog voor de rust sc Bakker het derde doelpunt. Veldl en Bakker voeren de stand na de op tot 5-1. Het gelukt Beemster hic He achterstand te verkleinen, door een fout van de Beemster kee wordt de stand op 6-2 gebracht, w; mee het einde komt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2