ALS U MOCHT KIEZEN Pro^ Stad en Omgeving, <er maanden geëist in mishandelingszaak AGENDA De kinderrechter kreeg een briefje Voor R.K. Woningbouw vereniging Goed wonen De nieuwe avonturen van Pirn, Pom en Pam Piano-duo De Raaff en Schutte Bergen Ouderavond Lagere School der Berger Schoolvereniging Schaapachtig VAN MARSDIEP TOT IJ Schermerhorn Opiumsmokkel in Amsterdam jere s Nijverheidsonden van kapiialis zegt C.P.N.- Het Radioprogi WOENSDAG 18 JANUARI 1930 De 27e November was voor de heer A. geen prettige dag. 's Avonds was hij nJ. met rijn vrouw aan het wande len in het Fnidsen toen er twee jonge lieden uit een café stapten die hem op minder elegante wijze iets vroegen. Het was zo iets ais: „Zeg boer moet je niet naar Texel?" Tot aan de Bathbrug ontspon zich tussen de heer A. en de twee cafébezoekers een geanimeerde woordenwisseling welke eindigde 1 een vechtpartij. Dat was nadat de heer A. het woord „woonwagenbewoners" uit zijn mond had laten vallen. Michiel S. had de eerste klap gege ven, waarna Piet L. voor hem in de bres was gesprongen en de zaak ver der had afgewikkeld. Michiel en Piet stonden dientengevolge gistermorgen voor de Arrondissementsrechtbank te recht waar zij door de president, mr. A. D. van Regteren Altena, aan de tand werden gevoeld. Het bleek dat Piet reeds voor de vijfde maal voor mishan deling terecht stond en de laatste maal met een gevangenisstraf van drie maanden was gestraft. ,31ijkbaar is die straf nog niet zwaar genoeg geweest", zei de president. „Wat zegt u, is drie maanden niet ge noeg voor een gewoon mishandelinge- tje", vroeg Piet onthutst. Waarop de officier repliceerde dat het niet zo'n heel gewoon mishandelingetje was ge weest, daar het slachtoffer enkele da gen bewusteloos in het ziekenhuis had gelegen. „Als u wat verdient schijnt u het steeds in café's weer op te maken". „Nee Edelachtbare, ik sta op de zwar te lijst", vertelde Piet zonder enige schroom. Tegen Michiel S. eiste de officier een maand gevangenisstraf en tegen Piet L. vier maanden. Eerstgenoemde had op deze eis niets te zeggen, maar Piet liet het zo maar niet over zijn kant gaan. „Vier maanden. Ik ben toch zeker geen dief of een grote misdadiger. Geeft u mij een voorwaardelijke straf dan kèn ik weer gaan varen." Voor Piet L. was de zaak hiermede afgedaan. Over veertien dagen zal hij horen hoe de rechtbank op zijn ver zoek heeft gereageerd. Nogmaals Michiel.' Michiel S. kon echter op het beklaag- debankje blijven zitten want tezamen met Pieter Gerrit Z„ eveneens uit Alk maar, en Evert Jan van den B. uit Am sterdam had hij nog iets uitgehaald wat men niet van een oirbaar burger mag verwachten. De avond voordat hij de heer A. een klap had gegeven had hij met twee vrienden enige café's bezocht. Zijn vriend Z. had dat geloop van het ene café naar het andere niet kunnen vol houden en was boven zijn theewater geraakt Een a'gent van politie had zich daarom over Z. willen ontfermen, maar Michiel en zijn Amsterdamse vriend waren het daar niet mee eens. De agent vertelde dat het hem lastig werd gemaakt zodat hij genoodzaakt was zijn gummiknuppel te gebruiken. De geboeide werd toen ook rumoerig en greep de agent bij de keel. Dat was de lezing van de agent, maar Michiel zei met de hand op zijn (jongens) hart dat hij er niets mee te maken had' gehad. Daarom moest de zaak worden aangehouden daar de an dere verdachten niet aan de oproep voor de rechtbank te verschijnen, ge hoor hadden gegsven. Donderdag 16 Februari zal de zaak weer voorkomen. Dan zullen Evert Jan en Pieter Ger rit vermoedelijk wel aanwezig zijn. Rechters krijgen soms eigenaardige briefjes. Mensen die in de allesbehalve blijde verwachting verkeren, dat zij vandaag of morgen voor de groene tafel moeten verschijnen en naar de strenge gezichten van de handhavers van orde en wet moeten kijken, schrij ven met een angstig voorgevoel op hoop van zegen wel eens een smeek- briefje, dat zij dan aan de rechter adresseren en in de bus laten glijden. Ook de kinderrechter krijgt wel eens zo'n brief maar hij zal toch wel enigs zins verbaasd hebben opgekeken toen de post hem een epistel bracht, dat uit Schoorldam was afgezonden en op de omslag een kleurig en fleurig boerin netje vertoonde, dat bezig was de kip pen te voeren. Er zat een briefje in met een guirlande van scheepjes, hond jes, een bal, een locomotiefje en een blokkendoos en de afzendster vertelde er in, dat zij eens een mooi versje zou opschrijven, een versje van Pietje, die zei, dat hij een hond gezien had, die zo groot als een koe was. Pietjes vader nam dat voor kennisgeving aan, maar waarschuwde zijn stamhouder, dat deze door de brug zou zakken als hij gejoat had met het gevolg dat de hond hoe langer hoe kleiner werd en Pietje ten slotte vlak voor de brug erkende dat 't een doodgewone hond was geweest. De moraal van de geschiedenis is, dat men nooit mag jokken en dat was na tuurlijk heel leerzaam voor de kinder rechter, die bovendien nog een mooi raadsel cadeau kreeg, dat hij in zijn vrije tijd maar eens moest proberen op te lossen. Na bestudering van de enveloppe zijn de ambtenaren van de rechter blijk baar tot de conclusie gekomen, dat zo iets nooit voor hun chef bestemd kon zijn. „Aan de kinderactie te Alkmaar" stond er op de enveloppe en een verlichte geest op de griffie kwam op de ge dachte dat het epistel wel eens voor onze kinderkoerier bestemd zou kun nen zijn. En dus kregen we vanmorgen een vreselijk officiële enveloppe „Dienst. Ministerie van Justitie. „De kinder rechter in het Arrondissement Alk maar" en daarin zat het vers over Pietje met de simpele verklaring „Por abuis bezorgd bij de Kinderrechter!" Het uitroepteken was het enige be wijs, dat men zich daar toch ook min i f meer over die zonderlinge postbestel ling heeft verwonderd. Geslaagd Voor het dezer dagen te Amsterdam afgenomen Basis examen van de Ne derlandse Ver. van leraren in de En gelse taal ..Britannia" slaagden mej Maria A. Jongmans en de heer J. A van den Doel te Alkmaar. Voor het Middenexamen-A van de zelfde vereniging slaagde de heer P. Torenbeek eveneens te Alkmaar. „Smyrna"-tapijten in de Langestraat In Alkmaars eerste winkelstraat, de Langestraat, is één zaak, die het mo menteel in belangstelling van de an dere wint. Dat is de winkel, die met alle mogelijke middelen een Oosters aanzien is gegeven en waar in de etalage een groot aantal tapijten is uitgestald. Verscheidene van deze kle den doen bij de eerste oogopslag den ken aan Oosterse tapijten, doch in werkelijkheid zijn ze vrijwel alle door Alkmaarders gemaakt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er dezer da gen heel wat nuisvrouwen in deze zaak binnen stappen om het knoop- werk ook te leren. Dat kan binnen en kele minuten. Het vervaardigen van de tapijten is inderdaad zeer eenvoudig. Het enige, wat gewenst is, gevoel voor kleuren; de rest komt van zelf. Verscheidene Alkmaarders hebben zelfvervaardigde kleden ingestuurd en het is opvallend, dat het niet in de eerste plaats de huisvrouw zijn die zich in de kunst van het maken van „Perzen" hebben bekwaamd, doch dat de huisvaders deze eer toe komt. Ook zijn er verscheidene werkstukken van kinderen ingestuurd. Deze tentoonstelling en demonstratie van „Naaldkunst", waaraan REDO- talder haar medewerking heeft ver leend, duurt tot en met Zaterdag 21 Januari. Alkmaarse schaakclub VW Alkmaar tegen Hoorn De kampioens-candidaat Caïssa I uit Hoorn van afdeling II van de NHSB speelde Maandag een wedstrijd tegen WV III. Ofschoon VW een grote ne derlaag had verwacht, viel dat nog al mee: het werd 6—4 voor Caïssa I. WV IV speelde tegen Caïssa II en de uitslag was voorlopig 54 voor Caïssa. De partij aan het tiende bord moet worden gearbitreerd. De stand is beter voor WV en dus zal de uitslag misschien 55 worden. Gedetailleerde uitslag: VW III—Caïssa I 4—6. A. M. Hak- steen—F. Horna:: 0—1; P. v. d. Struijs J. C. Hagenaars 01; F. HolW. Hart 01; G. F. v. BrenkM. Dijkstra 'h'A', J. Schuurman—G. v. d. Wolff 0—1; D. OudesS. H. Bos 1/2; P. Hoekstra Jr.—B. M. Lieshout *1—0; Ir. v. Rossum du Chattel—ir. W. H. Kos ter v. d. Groos 01; P. Groenenberg P. Stigter 1—0; F. Bosch—A. A. Fok- kelman 10. WV IVCaïssa IT. P. B. Holzmann— H. C. Andreae i/z— V2\ 3. S. v. d. Velde C. Moeijes 0—1; F. v. Vliet—B. v. Wees 10; J. MeiboomC. G. Oude geest 01; J. FrankJ. Molenaar 'Is, A. VellengaF. Heldama 10; J. A. J. de WolfA. Hendriks 01; P. J. de LangeTh. Smit 01; C. Meyer Jr. J. Hiemstra 1—0; A. KleenJ. Heide- man afgebroken. Uit1 het zakenleven In het handelsregister vinden wij de volgende nieuwe inschrijvingen; Handelmaatschappij „West-Friesland" N.V., Alkmaar, Comanstraat 20. Handel en groothandel en de im- en export van zuivelproducten en andere levensmid delen. Directeur: C. Schuddeboom. Commissaris: J. Schuddeboom. Maat schappelijk kapitaal f 100.000. Geplaatst en gestort is f 40.000. Gewijzigde inschrijvingen zijn: Agentuur- en commissiehandel D. Stam, Bergen, Jan Jacobl. 15, Agent in fijne vleeswaren, grossier in vlees, spekartikelen en ongesmolten dierlijke vetten, binnenlandse groothandel in vleeswaren. Bedrijf is verplaatst naar Alkmaar, Limmerhoek 2. Nic. v. d. Molen, Alkmaar, Leeuwen bekstraat 2, vrachtrijder. Bedrijf is ver plaatst naar Heiloo, Stationsweg 22. De volgende inschrijvingen zijn op geheven: Kunsthandel J. Ruijter, Bergen, Hof- laan 2. J. H. Sötemann, Warmenhuizen, Dorpsstraat 107, manufacturen. C. Da mes Co., Bergen. Karei de Groote laan 74, stucadoorsbedrijf. Vereniging van Pluimvee- en konijnenfokkers, Heiloo, Herenweg 188. Socialistische jongeren houden kadercursussen Op 4 en 5 Februari zal de eerste cur sus van de onlangs in Alkmaar opge richte kaderschool een aanvang nemen Deze school zal in vijf weekends een aantal interessante onderwerpen be handelen, waarvoor enkele bekende sprekers zijn uitgenodigd, o a. Evert Vermeer, Fred van Praag e. a. De socialistische jongerenvereniging Nieuwe koers" heeft de organisatie van deze kadercursussen ter hand ge nomen en aan de afdelingen in Noord- Holland-N. een brochure gezonden, waarin de leden worden geïnviteerd aan de cursussen deel te nemen. De leden van de Nieuwe Koers zorgen voor inkwartiering van de deelnemers. WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De ver strooide professor (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Gunga Din (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De zaak Pa- radine (18 jaar). A.B.T., 8 uur: Stad des doods (14 jaar). (Harmonie Theater, Victoria Theater en Cinema Americain, 2.30 u matinee). Muziektuin, 2.30 uur: Reisavonturen met „De Speelwagen", lezing voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Langestraat 44: „Smyrna"-tentoonstel ling en demonstratie. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, aanv. 8 uur. Langestraat 44: „Smyrna"-tentoonstel ling en demonstratie. hoe zou U dan het liefst winkelen? Alles vragen en maar afwachten, of zo veel mogelijk z:!f ui zoeken en wecm wat het kost? Kijk, als U dat wilt, dan moet U bij MIMOSA zijn, midden in de Langestraat, (vlak naast Albert Heijn). Daar kunt U snuffelen, daar is U vrij, daar is iedere bezoeker, kijker of koper, altijd welkom en onze nieu we verkoopsters helpen U beslist prettig. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Naco-bussen met opleggers gaan verdwijnen Naar wij vernemen heeft de directie van de NACO beslo'en om onvoor- z'ene omstandigheden voorbehouden de bekende doch lang niet algemeen gewaardeerde opleggerbussen op de lijn HaarlemDen Helder met ingang van 1 Februari uit de dienst te nemen Het wil ons voorkomen dat de NACO opnieuw een stap in de goede richting c'oet, mede in het belang van het rei zend publiek. Politievoetbal Dinsdagmiddag speelde het Alkmaar- se Rijkspolitie- elftal een competitiewed - strijd te Amst. tegen de „Rijkspolitie te Water" aldaar, die eindigde in een 52-overwinning voor de bezoekers. Het Amsterdamse elftal gaf zwak spel te zien, waarvan de Alkmaarders gretig gebruil» maakten. Mede door hun technisch overwicht wisten zij deze overwinning te behalen. Door deze overwinning hebben de Rijkspolitie mannen de bovenste plaats weten te veroveren in de tweede klasse B van het District-West der Nederlandse Po litie Sportbond. De stand in deze af deling is thans als volgt: Alkmaar R.P. 8 7 0 I 14 39—10 Den Helder 7 6 1 0 13 242 Purmerend 8 4 3 1 11 3318 Beverwijk 8 2 2 4 6 1624 Haarlem 2 8 0 2 6 2 730 RTWA 9 0 2 7 2 11—46 Aanstande Dinsdag gaat het Rijkspo- litie-elftal bij de gemeentepolitie Den Helder op bezoek. Uit de ranglijst blijkt al dat dit een spannende wed strijd zal worden, daar Den Helder al les zal doen om de puntjes thuis te houden en daarmede de boven ste plaats weer te heroveren. Alkmaar R.P., dat de laatste weken zeer goed partij geeft, zal zich echter niet gemak kelijk laten overwinnen. 47 moniagewoningen De raad besloot op 28 Juli door de gemeente 47 montagewoningen te doen bouwen op het terrein tussen Spieghel- straat en Catsstraat en deze woningen in beheer te geven aan het gemeentelijk woningbedrijf. Intussen heeft de fede ratie van woningbouwverenigingen verzocht de bedoelde woningen, nadat deze gebouwd zijn, over te dragen aan de R.K. Woningbouwvereniging „Goed Wonen". B. en W. menen, dat aan dit verzoek behoort te worden voldaan. Bij goedkeuring van de Raad zal de benodigde grond, die eigendom is van de gemeente, aan deze woningbouwver eniging moeten worden verkocht. Evenals voor de nevenliggende gron den die door de andere woningbouw verenigingen zullen worden bebouwd, menen B. en W. dat hiervoor een prijs moet worden bedongen van f 1650 per te bouwen woning. Voor de 47 wonin gen zal de koopprijs dus f 77.550 be dragen. Met de kosten van overdracht en uitmeting wordt dit f 78.500. B. en W. stellen de Raad voor het destijds genomen besluit in deze geest te wijzigen. Uitslag verkoping De uitslag van de gisteren gehou den veiling bij opbod ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange is als volgt: 1. Huis en erf, Lindelaan no. 56, groot 1 a 2 ca. f 2540. 2. Twee huizen met erven en grond aan de Westdijk, bij de Omval, samen groot 6 a. 15 ca., alsmede erfpachtsrecht van 1 a. 15 ca. f 750 tezamen. De afslag en toewijzing zal plaats hebben Dinsdag 24 Januari as. n.m. 3 uur precies, in het Gulden Vlies. Hoofdinspecteur van politie benoemd Bij besluit van de burgemeester is in de plaats van de heer W. C. Rijpma met ingang van 1 Januari 1950 tot hoofdinspecteur van de gemeente-poli- tie te Alkmaar benoemd de heer C. Pijl, voorheen inspecteur van politie te Dordrecht. Courses te Alkmaar Op de voorlopig vastgestelde cour seskalender van de Paardensportbond zijn voor Alkmaar de volgende data genoteerd. Zondag 26 Maart, op welke datum het seizoen geopend wordt; Zondag 23 April; Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag); Zondag 18 Juni en 16 Juli; Woensdag 9 Augustus; Zondag 27 Augustus en Zondag 8 October. Burgerlijke Stand Geboren: Monica G., dochter van C. J. Klaver en S. A. G. Konijn. Leendert D., zoon van J. Boom en C. G. Min. Frans J., zoon van K. Zuiderbaan en W. Woonijk. Getrouwd: Johannes J. Poland en Bre- giita A. Kooijman. Pieter Kramer en Wil- ltelmina Kinkhouwers. Overleden: Marius van Leeuwen, 8 jr. MUTATIES RIJKSPOLITIE Met ingang van 1 Februari a.s. wordt de wachtmeester le kl. der Rijkspolitie. F. Bolté van de verkeersgroep Amster dam verplaatst naar de verkeersgroep Alkmaar. 72. Dit is te veel voor Pim, Pam en Pom. Daar staan ze nu midden in de woestijn. Welke kant ze ook uitkijken, overal is zand en nog eens zand „We zijn verdwaald", roept Pom. „Ob we weten helemaal niet hoe we terug moe ten naar het fort", zegt Pam. „Waren we maar in het fort gebleven", klinkt Pims stemmetje. En dan beginnen ze alle drie heel hard te huilen. Ze heb ben honger en dorst en nergens in de woestijn is er ook maar iets te beken nen, dat op eten of drinken lijkt. „Mis schien komen ze ons uoj, wel ophalen' roept Pam dan weer hoopvol. „Ja maar niemand weet dat we hier zijn" ant woordt Pom. „Hoe moeten ze ons vin den?" En weer beginnen de drie broer, tjes te huilen. Het ziet er hopeloos voor hen uit. Maar ook bij de troep is hun verdwijning inmiddels opgemerkt Ende commandant van de troep bemerkt ook iets anders De voetspo ren in het zand houden ook op! Dit piano-duo heeft de reputatie, de lichte muzen te dienen, en wel op een zéér voortreffelijke wijze. Maar op het programma van deze avond kwamen talrijke namen van grote componisten voor, welke men niet in de rubriek „lichte muzen" placht te rangschik ken. Ook de grote componisten schreven wel eens werken, welke onmiddellijk in de algemene smaak vielen. Deze stukken gingen dan automatisch be horen tot de lievelingsnummers van het publiek. Wat we deze avond te horen kregen, was een heterogene sa menstelling van dergelijke werken Men zou daar artistieke bezwaren te gen kunnen aanvoeren, maar als dit alii s zo uitnemend wordt gebracht, dan houdt men nog altijd over een in alle opzichten „charmante muziek avond" en dat moet men zo op z'n tijd ock weten te waarderen. De aanwezigen hebben genoten van Schubert's „L5ndler" een polonaise van Chopin, de „Valse triste" van Si belius en de Rhapsodie no. 12 van Liszt, vóór de pauze. Daarna de be kende prelude van Rachmaninoff, de Spanjaarden Granados met „Anda Iuzza" en de Falla met Danse Espag nole. De finale bestond uit de beken de „Rhapsodie in Blue" van Gershwin. Ter afwisseling zong de zangeres Lien Koster enkele negro-spirituals, Deseri song van Romberg, en Ol' man River van Kern. Deze liederen werden uit nemend gezongen Het piano-duo is volkomen op elkaar ingespeeld, en men kan hier niet anders dan uitste kend klavierspel bewonderen. Toch zou het we] interessant zijn de Raaff en Schutte te horen in oorspron kelijke muziek-literatuur voor twee piano's. Gezien de consessies aan de alge mene smaak hadden we een volle zaaj verwacht, maar de belangstelling was matig te noemen De ongeveer hon derd luisteraars hebben de prestaties "an dit piano-duo wel ten zeerste ge apprecieerd, en lieten het aan enthou siaste waardering niet ontbreken An dré de Raaff en Jacques Schutte zijn in staat artistiek vee] meer te brengen dan ze momenteel doen. We hopen dal ze in de toekomst aandacht zullen gaan besteden aan oorspronkelijk geschre ven muziek voor twee piano's. M.S. Ver. van Oudleerlingen Rijkslandbouwwinterschool Cursusvergaderingen. De vereniging van Oudleerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool organi seert ook dit jaar weer een aantal cur susvergaderingen in Schagen en Alk maar. Het programma ziet er als volgt uit: Maandag 23 Januari 1950, n.m. 2 uur in Schagen in Hotel „Igesz". Inleider: H. S. van Houten, voorzitter Bond van Landpachters te Groningen. Onder werp: „Rechten en plichten der pach ters volgens het huidig pachtrecht, in verband met de komende nieuwe pacht wet". Vrijdag 3 Februari 1950, n.m. 2 uur in Alkmaar in Hotel „Het Wapen van Heemskerk", Breedstraat. Inleider: mr. J. Linthorst Homan, voorz. van de F.N.Z. enz. te Groningen. Onderwerp: „De positie van enze Nederlandse Zui vel in wereldverband". Maandag 6 Februari 1950, n.m. 2 uur in Schagen in Hotel „Igesz". Inleidev: Ir. M. Oostenbrink, ambtenaar bij de Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen. Onderwerp: Het aardappel- aaltje en haar bestrijding (aardappel moeheid). Maandag 13 Februari 1950, n.m. 2 uur in Alkmaar in Hotei „Het Gulden Vlies", Koorstraat. Inleider: Dr. D. M de Vries, Lector aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Onderwerp: „De invloed van vochtigheidstoestand, gebruik en bemesting op de samenstel ling van de grasmat". Maandag 20 Februari 1950. n.m. 2 uur in Schagen in Hotel „Igesz". Inleider: Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar. Onderwerp: „De fokkerij in Noord Holland". Tevens zal ver toond vorden de bekende en pas nieuw opgenomen Maro film „Nederland hier met koe en stier". Maandag 27 Februari 1950. n.m. 2 uur in Alkmaar in Hotel ,,'t Gulden Vlies", Koorstraat. Inleider: Dr. D. Burger. Hoofd van het Bureau Agrarische Za ken van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan te Den Haag. Onderwerp: ..Iets over de toekomst van onze Boe rengrond en van onze Boerenbevol king." Dinsdagavond kwamen ouders van de leerlingen der Lagere School der Berger Schoolvereniging bijeen, om nader kennis te maken met het nieuwe hoofd der school, de heer J. A. J. Non- nekens. In deze vrij druk bezochte bijeen komst heette de voorzitter der School vereniging, de heer A. M. de Lange, het nieuwe hoofd hartelijk welkom en schetste in korte woorden, hoe het be stuur er toe gekomen was, juist de heer Nonnekens te benoemen. Hij liet duidelijk uitkomen dat de heer N. in de loop der jaren aan scholen werk zaam was geweest, waar vooral op piactische wijze de onderwijsvernieu wing werd toegepast. Het vertrouwen was dus wel gerechtvaardigd, dat de heer N ook op de Bosschool in die richting verder zou werken. Na nog maals zijn overtuiging uitgesproken te hebben, dat de Bosschool in de toe komst zou groeien en bloeien, gaf hij het woord aan het nieuwe schoolhoofd. Deze ving zijn causerie aan met er op te wijzen, dat de Bosschool als op leidingsschool haar taak wel zou ver staan. In dit verband deed hij een be roep op de ouders, de school in elk opzicht te steunen. Daarna gaf hij in enkele punten weer, hoe hij meende, dat in de toekomst opvoeding en on derwijs aan de Bosschool vernieuwd en verfrist zou moeten worden. Bepaalde vormen van behoorlijke omgangsvor men als netheid, ordelijkheid, correct heid, beleefdheid zouden ook op schooi doelbewust bevorderd worden. Over het eigenlijke onderwijs spre kend, ontvouwde hij zijn gedachten over de onderwijsvernieuwing, zoals die in de toekomst aan de Bosschool doorgevoerd zou worden. Bij aard rijkskunde, geschiedenis en kennis der natuur zou een groter beroep op de zelfwerkzaamheid der kinderen ge daan worden dan voorheen. De taken, die voor deze vakken gegeven zouden worden, gaven tevens aanleiding tot het tekenen van kaartjes, het maken van grafiekjes en schema's en het zoe ken naar bijpassende plaatjes. De heer Nonnekens kon tot zijn grote vreugde vaststellen, dat de Bos school toegankelijk is voor iedereen, ongeacht de maatschappelijke welstand Na neg enige andere gedachten ont wikkeld en verdere plannen genoemd te hebben, die de sfeer en de prettige geest op de school zouden bevorderen, sloot spreker zijn zeer aandachtig ge volgde lezing met de hoop uit te spre ken. dat hij er, met het personeel, in mocht slagen de Bosschool tot grote Moei te brengen. Na de pauze volgde er nog een zeer geanimeerde discussie, waarbij bleek -net welk een aandacht een en ander beluisterd was. De voorzitter sloot, na de aanwezi gen dank te hebben gezegd voor hun opkomst en de betoonde belangstelling, deze ouderavond. Marktberichten NOORDERM ARKTBOND, 18 Jan. - 6000 kg Uien 29-32,50; 7000 kg Peen: II 12,20- 13,30 en III 8,80-9.10; 1400 kg Bielen I 6.60; 50.000 kg Rode kool 6-8,60; 28.000 kg Gele kool 9-13,50; 120.000 kg Witte kool 13,70-17,10. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, '0.000 kg Rode kool 6-12,80; 55.000 kg Gele kool 5,50-14.30; 45.000 kg Witte kool 11,90- 17; 3000 kg Groene kool 26-29; 9.000 kg leen; I 12,80 13,90 en II 8,20 8.80: 14 000 kg Uien 32,20- 33,30 en grove 28,70 30,20. V/ARMENHUIZEN. - 47.300 kg rode kool 610 90: 14.000 kg. gele kool 5 5012.40; 22.2000 kg. witte kool 15 60—16.20, 6000 kg uien 32.20—32,70; 60000 kg. peen 9—11,40; 5000 kg. groe- re kool 16.90—20.10. J)E FRIESEBRUG, de beruchte, noest gisteren door enige timmerlieden van een harer ouderdomsgebreken ge nczen worden en was derhalve gerui me tijd voor het grote verkeer geslo ten, Twee agenten van politie stonden in de vinnige wind op wacht om alle chauffeurs te wijzen hoe zij moesten manoeuvreren om de Vlotbrug te be reiken. Deze brug was door het dub bele verkeer overbelast, doch alles ging goed tot Om de hoek van de Schermerweg kwam een baal wol aanwandelen ert nog een en nog een tot de Schermerweg een deinende zee van wol was, niet gewassen, niet gekluwd maar weelde rig gegroeid op ontelbare ruggen van ontelbare mekkerende schapen. Ach ter deze wolvee klosten twee mannen, die telkenmale de handen ten hemel hieven en „ho" schreeuwden, daarme de te kennen gevend dat de schapen moesten doorlopen. Het was onlogisch en dat voelden de balen wol ook wel Ieder ogenblik ble-f de voorste staan en dan weigerde de daarop volgende pertinent de leiding over te nemen. De brugwachter zag het gevaar na deren. Hij krabde eens nadenkend achter z'n oor en ning berustend op de leuning zitten. Het voorste schaap zette een poot op de brug en vond dat het genoeg was. Ogenblikkelijk stopte de rest. Het lawaai dat op dit schaap achtig optreden volgde, was oorverdo vend; de dieren blaatten, de begelei ders volhardden in hun „ho" en een onafzienbare rij auto's aan weerszijden van de brug toeterde. Het duurde tien minuten eer de kudde om de hoek van de Achterweg verdween, nageoogd door de ontstelde brugwachter, die op deze koude namiddag het spreekwoord „Après nous le déluge" leerde ver staan. Aan het einde van de Achterweg, bij de Friesebrug, wachtte de optocht een nieuwe verrassing. Een van de agenten stak beslist zijn hand op en riep „ho", een bekend woord voor de schapen, die de ernst van dit politioneel gebod voelden. Zij gingen rustig in het Victoriepark grazen, tot wanhoop van de begeleiders. Toen een zware truck gepasseerd was en de weg weer vrij was voor massa-verkeer, zette de kud de zich opnieuw in beweging. „Ho* riepen de begeleiders, doch de schapen liepen door in de richting van het slachthuis. Daar moet je nu een schaap voor zijn.' Zelfs het nieuwste' Amerikaanse af weermiddel tegen griep blijkt niet vol maakt te zijn. Ook is dat niet, maar oogstte toch reeds 75 jaar uitstekende resultaten. Per fles f ƒ4.75, 5.95, ƒ7.16 ALKMAAR TEL. 2585 INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Als nieuwe phase in de uitvoering van marine-werken te Den Helder is aan de N.V. Christiani en Nielsen te Den Haag voor 850.000.opgedra gen het maken van de paalfundering voor de nieuwe bewapeningswerk- plaatsen der Kon. Marine, alsmede de bouw van het betonskeiet van het bij behorende kantoorgebouw. Voor de eerste maal na vele jaren zijn op het fort Erfprins te Den Helder enkele of ficieren van de Kon. Landmacht be- edifl. Op Texel is aangespoeld het lijk van de heer E. W. Beth uit Den Helder, een der opvarenden van de op 23 October vergane jol. In de Wieringermeer bestaan plan nen in de loop van dit jaar een tv.ee- daags feest aan te richten ter herden king van het 20-jarig bestaan van deze polder. Te Hensbroek is een uit Indonesië teruggekeerde m ir begroet in een hem ter ere belegde kerkdienst. Vandaag herdenkt ds. W. G. Reddin- gius, Ned. Herv. predikant te Wog- num, zijn zilveren jubileum. In de te Enkhuizen gehouden afde lingsvergadering van „Schuttevaer" werd vastgesteld, dat de schipperij een goed jaar achter de rug had. Men hoe de zich echter voor ruïneuze concur rentie. Burgemeester Admiraal werd benoemd tot afdelingsvoorzitter. Het kantongerecht te Zaandam heeft vorig jaar 2656 strafzaken behandeld (v. j 30231 en 369 civiele zaken (v. j. (het jaar tevoren 3023) en 369 civiele zaken (het jaar tevoren 292). De Kon. Harmonie „Excelsior" te Wormerveer zal waarschijnlijk in de komende zo mer een week naar Zwitserland gaan. BEROEPEN Ds. J. E. Visser is beroepen bij de Geref. Kerk te Suameei (Fr.) De centrale recherche stelt op het ogenblik een onderzoek in naar een vrij grote handel in ruwe opium die naar men vermoedt door enkele Chine zen in Amsterdam wordt gedreven. Reeds zijn twee Chinezen aangehou den. die in het bezit waren van de ge vaarlijke stof. De Amerikaanse reizende ambas sadeur, dr. Philip Jessup, is van For mosa te Hongkong aangekomen. Hij maakt een studiereis door het Verre Oosten. De Eerste Kamer heeft een begin gemaakt met di gen over het wetsontwerp i van de Lager Onderwjjsw Deze wijziging stelt invoer achtjarige lagere school «aast blijft een afzonder] «oor voortgezet lager on handhaafd. Voor oprichtlr dergelijke school zullen leerlingen vereist zijn. De heer Cramer (PvdA) toe, dat de Tweede Kamer ment-Van Sleen heeft aan' bij de zesjarige grondsehoi twee jaar v.g.l.o. wordt va acht het noodzakelijk, dat en achtste leerjaar direct o land- of tuinbouwschool 1 gevolgd. Voorts is een goj voorbereidende klasse vc bachtsschool volgens sprek Daar de ambtsduur van meestal nogal kort is, vt Wendelaar (WD) het gei autoriteit, die één lijn voo •wijs kan aangeven en ha dit verband opperde hij de staatscommissie, die een gi kunnen opmaken en van advies-college. Het nijverhe moet sterk bevorderd word Veel enthousiasme voor van de minister had de he hoven (KVP), nu tot paed antwoorde „vulling" van d ste leerjaren wordt overg heer Woltjer. (AR) had me heid van het ontwerp ken AKKER S ABDIJSIROOP IS hl als een heerlijke balsem, U verruimt. Uw aangetast i zuivertUw hoest stilt ei {ondragelijke kortademighe UlV.U-JilJVUÈ-IAUJIil.U VOOR HEDENAV* HILVERSUM I, 301 m. - om 7, 8 en 11 uur. 6.00 C koren en korpsen. 6.30 Reg 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. mentaar. 7.40 „Vandaag". „Elias", F. Mendelssohn—Bi Avondoverdenking. 11.15 NCR1 HILVERSUM II, 415 m. - om 6, 8 en 11 uur. 6.2 Parapsychologische verschijnse Pruis zingt. 7.15 Lezing H. 7 45 „Internationale vriendsc Campanello". 9.20 „Een plat 10.20 Paul Godwin. 10.45 nevelvlek. 11.15 De Nachtfcchu VOOR DONDER] HILVERSUM I, 301 m. - cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. dag. 9.00 Moeders wil is wet. Rhapsodie. 9.40 Schoolradio, eert. 10.15 Morgensienst. 10.4 orgelwerken. 11.00 14 De Zonnel schoolradio. 12.03 Septet John Kamer/iuziekprogramma. 2.00 kest. 2.45 Tussen de bedrij Spaanse volksliederen. 4.00 J Concerto Grosso. 5.00 Het Ra 5.30 Kamermuziek. 6.00 Het kwartier. 6.15 Land- en Tuint xingsuitzending. 7.15 De muzi zten. 7.40 Vandaag. 8.05 „Ti Walden". 10.05 Gram.muziek. dei volken. 10.35 Elegie. 10.4 king. 11.15 Piano-recital. 11.4 HILVERSUM II, 415 m. - om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uuj Radio-ochtendblad. 8.40 De 9.00 Octet. 9.35 „Soft and sv genwijding. 10.15 Arbeidsv „Kleutertje luister". 11.00 1 11.30 .American melody", in gevangenschap". 12.00 Zwi 12.38 Piano-duet. 1.15 „H „U kimt het geloven of niet" en schaar. 2.30 Luctor Ponse 4 00 „Van vier tot vijf'. 5.0 coop. 5.50 Regeringsuitzendi praatje. 6.30 „Amerika 1950" van zeven urn-. 7.05 De Rj school. 7.35 Fantasie. 7.45 meenschap". 8.15 Hugo de beweeglijke wereld. 9.35 10.05 „Muziek in discussie actualiteiten. 11.30 Gram.mus RADIODISTRIBUTIE LIJN ni: 7.05 Gram. Gymn. 7.50 Gram. 8.05 G 10 10 Verz. progr. 11.00 Ork NWDR: Gram. 12.00 VI. Br. 12.40 Zweedse solisten. 1 15 2.00 Muziekgeschiedenis. 3, Schoolradio. 3.15 Kalundbor 3.30 Gram. 4.00 Eng. L.P.: ensemble. 4.30 Accordeon-or wijk: Batavia. ?.00 Fr. Br.: 6 30 VI. Br.: Voor de soldal Chansons. 8.00 VI. Br.: Eng. L.P.: Operamuziek. 1 timers". 10.30 Orkest Waltf foi to-night". 11.20 Silvester LIJN IV: 7.15 „Bonjour EDg. H.S.: Anton en zijn orl 9.00 Kookpraatje. 9.10 Gram. Shirley Hall en John Moor Werken van de Micheli. 1 Schoolradio. 11.15 Wijding while you work". 12.00 Eng. Light Orchestra. 12.45 V'oor< Dale's Diary". 1.15 Militair Nofhern Orchestra. 2 45 V 3 00 Voor de vrouw. 3.40 orkest. 4.15 Voor de kim Verz. progr. 5.00 Fr. Br. 5 Heyne. 6.00 Eng. L.P.: V Orkest Nathan. 7.15 Orkest I spel. 8.00 Beromünster: Uit cini. 8.30 Eng. L.P.: Verz. p Voordracht. 9.20 Operamuz teiten. 10.15 Fr. Br.: Operam muziek V

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2