ABduIROOP Sport iii 't kort Eerste Kamer bespreekt de achtjarige lagere school en het v.g.S.o. Vrolijke gevangenis in Genève ewogen week-eind Es ist nicht wahr i apachtig 1SDIEP TOT IJ rrnerhorn smokkel in sterdam Nijverheidsonderwijs eis van kapitalisme, zegt C.P.N.-lid Geslagene Het Radioprogramma Geknoei met soldij De Zweedse taleliennisploeg sloeg Nederland Vandaag laatste ronde in Moskou Ta h fmP10evS te Moskou, komt vandaag in de laatste Vermageringskuur in het openbaar J Mond en klauwzeer neemt toe UG, de beruchte, moest )r enige timmerlieden ouderdomsgebreken ge in was derhalve gerui- et grote verkeer geslo ten van politie stonden vind op wacht om alle vijzen hoe zij moesten rm de Vlotbrug te be ug was door het dub- verbelast, doch alles van de Schermerweg I wol aanwandelen en een tot de Schermerweg ree van wol was, niet gekluwd maar weelde- ontelbare ruggen van '■erende schapen. Ach- klosten twee mannen, de handen ten hemel schreeuwden, daarme- levend dat de schapen jen. Het was onlogisch de balen wol ook wel. ble f de voorste staan ie de daarop volgende ding over te nemen, 'er zag het gevaar na- bde eens nadenkend en ning berustend op 'n. Het voorste schaap p de brug en vond dat Ogenblikkelijk stopte oaai dat op dit schaap- volgde, was oorverdo- n blaatten, de begelei- i in hun „ho" en een auto's aan weerszijden eterde. Het duurde tien kudde om de hoek van verdween, nageoogd ie brugwachter, die op liddag het spreekwoord déluge" leerde ver- Ie van de Achterweg, ig, wachtte de optocht errassing. Een van de eslist zijn hand op en bekend woord voor de ernst van dit politioneel Zij gingen rustig in het izen, tot wanhoop van Toen een zware truck en de weg weer vrij -verkeer, zette de kud- iw in beweging. „Ho" eiders, doch de schapen de richting van het moet je nu een schaap wste' Amerikaanse af- n griep blijkt niet vol- WOENSDAG 18 JANUARI 1950 lar oogstte toch reeds nde resultaten. 4.75, ƒ5.95, ƒ7.16 TEL. 2585 MEDEDELING (Adv.) phase in de uitvoering ken te Den Helder is hristiani en Nielsen te 850.000.opgedra- van de paatfundering we bewapeningswerk- >n. Marine, alsmede de letonskeiet van het bij- oorgebouw. Voor de vele jaren zijn op het Den Helder enkele of- Kon. Landmacht be- xel is aangespoeld het r E. W. Beth uit Den opvarenden van de op 'ane jol. germeer bestaan plan van dit jaar een tv.ee- te richten ter herden- -jarig bestaan van deze is een uit Indonesië ir begroet in een elegde kerkdienst. U ikt ds. W. G. Reddin- predikant te Wog en jubileum, huizen gehouden afde- van „Schuttevaer" dat de schipperij een de rug had. Men hoe voor ruïneuze concur- ester Admiraal werd lelingsvoorzitter. echt te Zaandam heeft strafzaken behandeld 169 civiele zaken (v. j. 3023) en 369 civiele e voren 292). De Kon. Isior" te Wormerveer in de komende zo- aar Zwitserland gaan. ROEPEN >er is beroepen by de Suameei (Fr.) cherche stelt op het ierzoek in naar een in ruwe opium die t door enkele Chine- wordt gedreven. Chinezen aangehou- :it waren van de ge- nje reizende ambas- Jessup, is van For- g aangekomen. Hij reis door het Verre De Eerste Kamer heeft gisteravond een begin gemaakt met de besprekin gen over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet van 1920. Deze wijziging stelt invoering van een achtjarige lagere school voor. Daar naast blijft een afzonderlijke school voor voortgezet lager onderwijs ge handhaafd. Voor oprichting van een dergelijke school zullen minstens 51 leerlingen vereist zijn. De heer Cramer (PvdA) juichte het toe, dat de Tweede Kamer het amende ment-Van Sleen heeft aanvaard, waar bij de zesjarige grondschool en daarna twee jaar v.g.l.o. wordt vastgelegd. Hij acht het noodzakelijk, dat het zevende en achtste leerjaar direct op een lagere land- of tuinbouwschool kan worden gevolgd. Voorts is een goed ingerichte voorbereidende klasse voor de am bachtsschool volgens spreker vereist. Daar de ambtsduur van een minister meestal nogal kort is, voelt de heer Wendelaar (WD) het gemis van een autoriteit, die één lijn voor het onder wijs kan aangeven en handhaven. In dit verband opperde hij de idee van 'n staatscommissie, die een grondplan zou kunnen opmaken en van een centraal advies-college. Het nijverheidsonderwijs moet sterk bevorderd worden. Veel enthousiasme voor de plannen van de minister had de heer Van Velt- hoven (KVP), nu tot paedagtgisch ver antwoorde „vulling" van de beide laat ste leerjaren wordt overgegaan. De heer Woltjer (AR) had met ingenomen heid van het ontwerp kennis genomen. Bronchitis ontstaat vaak uit een ver onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. akker-s abdijsiroop is het middel dat, als een heerlijke balsem. Uw ademhaling verruimt. Uw aangetaste luchtwegen i zuivert, Uw hoest stilt en spoedig die \ondragclijke kortademigheid wegneemt. wsKxisasisaKBsauim&tËBittÊ Hij hoopte, dat er ook meer Christelijke ambachtsscholen zullen komen. Dit ontwerp geeft te veel uitwijkmo gelijkheid naar het nijverheidsonder wijs. meende de heer Van Santen (CPN), waardoor wordt tegemoet ge komen aan het verlangen van het ka pitalisme. Hij kan daarom zijn stem niet aan het ontwerp geven. Vandaag zou de minister aan het woord komen. Een vader en twee kinderen verdronken in de Loire, bij An gers (Fr.), doordat hun bootje om sloeg. Toen men deze jobstijding aan de echtgenote van de man kwam mededelen, stond de vrouw daar met In haar armen het lijkje van haar tweejarig kind, dat juist aan longbloeding overleden was. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Regeringsuitzending. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcom- mentaar. 7.40 „Vandaag". 8.15 Oratorium „Elias", F. Mendelssohn—Bartholdy, 10.45 Avondoverdenking. 11.15 NCRV-koor. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 X. IJ. Z. 6.30 Parapsycholo&sche verschijnselen. 7.00 Kees Pruis zingt. 7.15 Lezing H. v. d. Maaden. 7 45 „Internationale vriendschap". 8.20 „II Campanello". 9.20 „Een plattelandsdoktertje". 10.20 Paul Godwin. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 De Nachtschuit. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.30 Hongaarse Rhapsodie. 9.40 Schoolradio. 10.00 Hobo-con cert. 10.15 Morgensienst. 10.45 Oud-Italiaanse orgelwerken. 11.00"De Zonnebloem. 11.45 De schoolradio. 12.03 Septet Johnny ombach. 1.20 Kamer/iuziekprogramma. 2.00 Promenade-or kest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.45 Spaanse volksliederen. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Concerto Grosso. 5.00 Het Radio-jeugdjournaal. 5.30 Kamermuziek. 6.00 Het Leger des Heils- kwartier. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Rege- ungsuitzending. 7.15 De muziek bij nader in zien. 7.40 Vandaag. 8.05 „Tussen Greiden en Walden". 10.05 Gram.muziek. 10.15 De vaart dei volken. 10.35 Elegie. 10.45 Avondoverden- krng. 11.15 Piano-recital. 11.45 La Folia. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Avro's Radio-ochtendblad. 8.40 De ster van de dag. 9.00 Octet. 9.35 „Soft and sweet". 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 „Kleutertje luister". 11.00 Ensemble Gulien, 11.30 .American melody". 11.45 „Vrouwen in gevangenschap". 12.00 Zweedse composities. 12.38 Piano-duet. 1.15 „Harmonetto". 1.45 „U kunt het geloven of niet". 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Luctor Ponse. 3.00 „Klimop". 4 00 „Van vier tot vijf". 5.00 Avro Kaleidos- coop. 5.50 Regeringsuitzending. 6.15 Sport- praatje. 6.30 „Amerika 1950". 7.00 Het klokje ■van zeven uur. 7.05 De Radio-Volksmuziek school. 7.35 Fantasie. 7.45 „Enkeling en Ge meenschap". 8.15 Hugo de Groot. 9.00 De beweeglijke wereld. 9.35 „Exquise-muziek". 10.05 „Muziek in discussie". 11.15 Sport- actualiteiten. 11.30 Gram.muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 9.05 Gram. 10 10 Verz. progr. 11.00 Orkest Stewart. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI. Br.: Tipica-ensemble. 12.40 Zweedse solisten. I 15 Orgel en zang. 2.00 Muziekgeschiedenis. 3.00 Eng. H.S.: Schoolradio. 3.15 Kalundborg: Cabaret-orkest, 3.30 Gram. 4.00 Eng. L.P.: Sidney Davey en ensemble. 4.30 Accordeon-orkest. 5.00 Koot wijk: Batavia. ?.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6 30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Fr. Br.: Chansons. 8.00 VI. Br.: Verz. progr 9.00 Eng. L.P.: Operamuziek. 10.00 „Good old timers". 10.30 Orkest Walters. 11.15 „Topic foi to-night". 11.20 Silvester en Dansorkest. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le monde". 7.30 Eng. H.S.: Anton en zijn orkest. 8.10 Concert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Gram. 10.00 Eng. H.S, Shirley Hall en John Moore. 10.30 NWDR: Werken van de Micheli. 11.00 Eng. H.S Schoolradio. 11.15 Wijding. 11.30 „Music while you work". 12.00 Eng. L.P.: Orgel. 12.15 Light Orchestra. 12.45 Voordracht. 1.00 „Mrs. Dale's Diary". 1.15 Militair-orkest. 2.00 BBC Nor'hern Orchestra. 2 45 Voor de kinderen. 3 00 Voor de vrouw. 3.40 NWDR: Tango orkest. 4.15 Voor de kinderen. 4.8C Lux.i Verz. progr. 5.00 Fr. Br. 5.10 Ensemble Joe Heyne. 6.00 Eng. L.P.: Variété-orkest. 6.45 Orkest Nathan. 7.15 Orkest Howell. 7.45 Hoor spel. 8.00 Beromünster: Uit opera's van Puc cini. 8.30 Eng. L.P.: Verz. progr. 9.00 VI Br. Voordracht. 9.20 Operamuziek. 9.45 Actuali teiten. 10.15 Fr. Br.: Operamuziek. 11.00 Dans muziek Afschuwelijke moord in Hongarije De secretaris van een afdeling der communistische partij, in Zuid-Hon- garije, is door een „geheime koelak- kenorganisatie" vermoord. Men had hem de ogen uitgestoken en 27 mes steken toegebracht. De organisatie was gesticht door de Jcegoslaag Etienne Dobo, die in Augustus 1949 door Tito naar Hongarije werd gezonden. Der tien Koelakken zijn aangehouden. Twee hebben bekend bij de moord te zijn betrokken. Etienne Dobo is voort vluchtig. Voor zijn aanhouding is een beloning van 10.000 vorints uitgeloofd. Russen verlaten weer geallieerde controleraad in japan Voor de derde maal binnen een maand hebben de Sowjetrussische af gevaardigden de bijeenkomst van de geallieerde controleraad te Tokio ver laten, daar zij de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen niet wil den bespreken. Zij maakten geen be zwaar tegen de aanwezigheid van de Chinese nationalistische afgevaar digde, generaal Tsjoe Sjih Min. Lui tenant-generaal Derevyanko verklaar- v o o r de eerste keer, dat de verga dering verlaten werd (4 Januari), dat deze aangelegenheid niet tot de com petentie van de Raad behoort. Nationalisten bombardeerden Kanton Vliegtuigen van de nationalistische luchtmacht hebben Dinsdag de zwaar ste aanval op Kanton uitgevoerd sinds deze stad verleden jaar in handen der communisten viel, aldus wordt uit Chi nese bron te Hongkong vernomen. Het luchtalarm duurde vijf uur. Op de Parel-rivier zouden verschillende sche pen getroffen zijn. De schade en de persoonlijke ongevallen worden geheim gehouden op grond van de veiligheids bepalingen der communisten. Nederlanders plaatsten in japan enorme textieiorder Nederlandse officiële vertegenwoor digers te Tokio hebben medegedeeld, dat zij ruim 100 millioen yards textiel voor Indonesië in Japan hebben ge kocht. De aankopen geschiedden met geld van een Marshall-toewijzing. Door deze aankopen zal de Japanse export de eerste twee of drie maanden geheel in beslag worden genomen. Prins Bernhard op weg naar Curacao Prins Bernhard is Dinsdag aan boord van het Nederlandse smaldeel uit Puerto Rico naar Curasao vertrokken Zijn Dakota zal drie dagen achterblij ven om gerepareerd te worden. Daar na zal het toestel naar Curasao wor den gevlogen. HOLGER HJELM KOMT SPOEDIG VRIJ De Zweedse zakenman Holger Hjelm, die onlangs door een Tsjechoslowaakse rechtbank tot drie jaar dwangarbeid werd veroordeeld wegens sabotage en het uit het land smokkelen van Tsje choslowaakse burgers, zal spoedig vrij gelaten worden, aldus het Zweedse mi nisterie van buitenlandse zaken. Nieuwe vorm van deviezen- zwendel Tijdens de zitting van de economische politierechter te Arnhem Is een nieuwe vorm van ontduiking van de deviezen- bepalingen aan het licht gekomen, die aan onze nationale deviezenpot ernsti ge schade kan berokkenen. Gebleken is, dat door militairen in Indonesië ge knoeid werd met het overmaken van soldtjgeld aan familie in het vaderland. Een Nederlands militair in Indonesië stuurde een gedeelte van zijn soldljgeld bijvoorbeeld vijf en twintig gulden in Indonesische valuta naar het vaderland, waar deze direct inwissselbaar waren tegen vijf-en-twintig Hollandse guldens. Dit bedrag in Nederlandse valuta werd dan teruggestuurd en dezelfde militair ontving daarvoor vier of vijf maal zoveel Indonesische guldens tegen de normale koers. (Vier of vijf Ind. guldens voor één Holl.) Opnieuw wer den dan de aldus verkregen honderd of honderd vijf en twintig Indonesische guldens als soldijgeld naar het vader land gezonden, waar voor eenzelfde be drag aan Hollandse guldens werd uit gekeerd, zijnde nu het vier- of yijfvou- dige oorspronkelijke soldijbedrag. Weer een vorstaanval maar... van korte duur (Van onze weerkundige medewerker) Voor Sint Petrus (18 Januari) geldt het weerspreukje „Sint Pieters stoel tje koud, wordt veertien dagen oud" enwanner wij wat het weer be treft niet verder dan ons eigen land van de heersende weersomstandighe den afwisten, dan zou het zeer zeker naar een vorstperiode uitzien. Daar de barometers over Scandinavië de laat ste twee dagen sterk zijn gestegen, stroomt koude lucht over Denemar ken en N.-W.-Duitsland naar ons land. Het weer zal vandaag dan ook al aan merkelijk kouder zijn dan gisteren, zo dat, om even op het spreukje terug te komen, Sint Pieters stoeltje vandaag verre van warm zal zijn, maar veertien dagen oud zal het wel niet worden, want op de oceaan trekt al weer een actieve depressie naar IJs land op, waardoor wederom grote hoe veelheden warme lucht over de Britse eilanden naar onze omgeving worden gestuwd. Howel het dus vandaag en morgen koud weer zal zijn met plaat selijk enkele natte sneeuwbuien en 's nachts enkele graden vorstook dit keer ziet het er vu eer naar uit dat het weer van korte duur zal zijn. In Denemarken en Zuid Zweden viel gis teren weer flink wat sneeuw, terwijl meer Noordelijker weer temperaturen van meer dan 30 gaden onder nul voorkwamen. Dit wordt dan nu al de vierde vorst aanval na nieuwjaar, maar van een vorstperiode van betekenis moet ons land dit jaar niets hebben. Negers en blanken gelijke rechten Het opperbevel van het Amerikaanse leger heeft de afschaffing bevolen van alle rassen- of godsdienstonderscheid onder officieren en manschappen. De minister voor de strijdkrachten. Gray, heeft bepaald dat voortaan allen, zonder onderscheid van ras, godsdienst of huis kleur, gelijke bevorderingskansen zul len hebben. De minister van Financien van de R.I-S., mr. Sjafruddin Prawiranegara, heeft in handen van president Sukarno de eed afgelegd, die volgens de voorlopige constitutie van deRepubliek Indonesia Serikat aan de ministeriële waardig heid verbonden. De plechtigheid had plaats in het paleis Gambir. De be ëdiging had plaats volgens het Islamitische ritueel. Hierbij assisteerde Hadji Hassan van Djakarta. Veroordeelden ontvingen er hun geliefden (Van onze correspondent te Genève) Zelfs de auteur van de „Fledermaus" had het niet vrolijker kunnen beden ken. De gebeurtenissen, die zich in de gevangenis „Saint-Antoine" in Genève afgespeeld hebben, zou ook de Weense operette tot eer strekken. Het is alleen jammer, dat door het ingrijpen van de chef van het kantonale justitie- en politie-departement een einde werd ge maakt aan het vrolijke spel achter de grauwe muien. Het bestuur van het kanton Genève verkondigde op zekere dag, dat het in de gevangenis „Saint-Antoine" helemaal niet zo somber toeging, als de gemid delde burger, die dagelijks langs de gevangenis wandelt, zou denken. Twee gevangenbewaarders, René Perrotjeten Albert Castella, werden gearresteerd, omdat zij 's nachts een zekere Friedel Michel binnen de gevangenismuren hadden gesmokkeld, In de onderzoek kamer van de gevangenisarts had Frie del regelmatig een afspraakje met haar vriend, de voormalige hooggc plaatste bestuursambtenaar Raymond Denat, een Fransman, die wegens op lichting (voor een bedrag van 450.000 francs) achter de tralies zat. Hoewel deze feiten onomstotelijk werden vast gesteld, kon men niet nagaan, of de gevangenbewaarders uit egoïstische motieven gehandeld hadden. Zij ver klaarden, da' zij het niet konden aan- KAPPER EEN. U kent toch de kapper uit Een? Daar gaan alle kaalkoppen heen. Maar Cetol is thans Kampioen kachelglans Een betere vindt men er geen. De Zweedse tafeltennisploeg heeft wicht, heeft Dinsdagavond in Londen Dinsdagavond in Rotterdam de wed- een match gewonnen van de Brit Ron strijd tegen Nederland gewonnen met Draper. Draper verdedigde zich moedig, 7-2. De Nederlandse ploeg blee(c ook maar bleek geen partij voor de stevige nu niet opgewasser tegen de grotere Spanjaard. Hij gal na de zesde ronde technische en tactische vaardigheid op. van de Zweedse tegenstanders. In Tilburg werd gisteravond de eer- Fenny Heemskerk, die op de achtste ,if,plaats staat bij de strijd om het we ste wedstrijd gespeeld in de competitie £eldk ioenschap schaken voor dames Nederland tussen de teams van Tilburg r en Amsterdam. De thuisclub kwam er weinig aan te pas en het kostte de Ijs vogels niet veel moeite om met 82 te winnen. De Amsterdammers toonden zich enkele klassen beter. Luis Romero, houder van de Spaanse Olympique de Nimes (Fr.) is aldaar en de Europese titel in het bantamge- gearriveerd. ronde uit tegen de Hongaarse Langosh, die lager op de ranglijst staat. De Haagse voetballer Timmermans, die een contract getekend heeft met de zien, dat de gevangenen gescheiden leefden van hun „betere helften". Later kwam uit, dat Friedel niet de enige dame was, die door de gevange nisbewaarders in de gevangenis gelaten was. Een aantal dames, die in de ge vangenis van Saint Antoine versche nen, waren van twijfelachtig allooi. Zonderling genoeg konden zij niet op gespoord worden, zodat de aanklacht alleen tegen Friedel Michel gericht werd, die beweerde, dat zij alleen de drang van haar hart gevolgd had en een bezoek aan haar „bruidegom" niet van de hand kon wijzen, als haar daar toe de gelegenheid geboden werd. De affaire kon niet verdoezeld worden. Senaat en Pr lement bemoeiden zich er mee en de rechter greep in. De zaak werd er niet beter op. toen bleek, dat oo.: het keukenpersoneel van de gevangenis de hand in het spel had gehad en ve e lekkere hapjes aan de bezoeksters van de onderzoekkamer had geserveerd. De 48-jarige gewezen bokser Willy Schiutz bevindt zich reeds 42 dagen in een glazen kooi om te pogen zijn eigen vastenrecord te verbeteren. In 1925 zou hij 48 dagen en 13 uren heb ben gevast. De kooi is opgesteld in een restaurant te Krefeld. Er bevindt zich een divant een radio en een stoel in De recordhouder heeft aan de buitenwereld laten weten, dat hij zich fit voelt en dat zijn dagelijks rantsoen van twee flessen mineraalwater en 10 sigaretten ruimschoots voldoende is om zijn honger te stillen. Tot nog toe is hij 18 kg afgevallen. Indonesië wil medw beslissen over Japans lot' De Verenigde Staten van Indonesië moeten het vredesverdrag met Japan ondertekenen en aan de voorbereidende besprekingen hierover deelnemen, al dus heeft een hoge vertegenwoordiger van de RIS te Djakarta blijkens een be richt in de Merdeka verklaard. Hij heeft bovendien de wens uitgesproken, dat Indonesië zal worden opgenomen in de Commissie der VN voor het Verre Oosten. Dit is de eerste maal, dat de deelneming van de VSI aan de vredes conferentie met Japan openlijk in In donesië ter sprake is gebracht. ROEMENIE ZEGT SPOORWEG. CONVENTIE MET JOEGOSLAVIË OP Roemenie heeft de conventie met Joegoslavië opgezegd. Hierin wordt het spoorwegverkeer met Joegoslavië en het grensverkeer geregeld. Het Roe meense nieuwsbureau verklaarde, dat zulks geschied was .wegens de vijan delijke Joegoslavische politiek". I PATRICIA WENTWORTH 88 „Een vrouw", aldus miss Silver, ..zou een schakelaar kunnen aan- of afdraa ien, zonder meer dan een heel klein deel van de oppervlakte aan te raken en als het met een vingernagel gebeul de, zou er helemaal geen afdruk zijn" Frank richtte zich met een ruk om hoog. „U hebt het gevonden. Iedereen kan het met een nagel hebben gedaan. Wat ben ik een uilskuiken, dat ik daar nooit aan gedacht heb! Ik heb me suf gedacht, om uit te maken, hoe iemand anders dan Masterman de schakelaar kon hebben aangeraakt en ziehier het antwoord, vlak onder mijn neus." Hij spreidde een van zijn handen uit en bekeek zijn vijf welgevormde nagels; toen zonk hij weer op zijn armleuning terug. „De chef", zei hij, „had het evengoed onder zijn neu» maar misschien kunnen we hem dat niet aan zijn verstand brengen. Ja, Moira Lane kan het hebben gedaan, maar ook en dat is vrij wat waarschijnlijker Martin Oakley." Miss Silver keek hem met haar ver standige ogen aan. „De notities, die je hebt laten lezen zeggen niets over een verklaring van mrs. Oakley." „Neen, dat hield ik nog achter. We hoorden Martin Oakley en haar kame nier gisteren, maar we spraken haar eerst vanmorgen". „Haar kamenier? Had die wat te vertellen?" Zijn ogen tintelden ondeugend, toen hij antwoordde: „Och, alleen dat mrs. Oakley bigamie pleegde toen zij met Oakley trouwde omdat haar eerste echtgenoot Glen Porteous alias Grego ry Porlock was". „Goede hemel!" Frank haalde nóg een getypt vel te voorschijn. De kamenier luisterde een gesprek af tussen haar mevrouw en Porlock, Woensdagavond j.l. Leest u mijn aantekeningen maar". Na lezing van de notities keek zij hem ernstig aan en zei: „Dus hij pleeg, de ook chantage op haar" ..Ongetwijfeld. Ze erkent dit niet ze erkent niets; ze schreit maar en roept: „Vertel het asjeblieft niet aan Martin." Ik zou willen, dat u daar bij geweest was, omdat u dan waarschijn lijk had kunnen uitmaken of zij ook toneel speelde. Ze is één van die onbete kenende vrouwtjes, vermoedelijk zonder hersens. Ik zeg vermoedelijk, omda' de chef beweert, dat hij die soort meer heeft ontmoet en je 't niet altijd kunt zeggen. Volgens hem hebben ze een bij zonder talent om een scène te maken" M.i. had u ons kunnen vertellen of ze al of niet comedie speelde. En dat is belangrijk, omdat alles er om gaat, of ze Martin Oakley heeft medegedeeld, dat Glen Porteous was opgedoken en chantage op haar pleegde. Als ze dat bekende, had Oakley zeker een motief Porlock was zijn vriend en ze deden zaken met elkaar. Maar als mrs Oakley gezwegen heeft, ontbrak elke aanlei- amg. Zij en ook Martin beweren, dat ze zweeg, maar dit zegt natuurlijk niets. Ik moet zeggen, dat zijn houding Wel overtuigend scheeneen houding van sprakeloze verbazing, wrok, boos- neid en ten slotte totale verslagenheid, zoals je bij iemand van zijn type kan verwachten. Zover het de physieke kant van de zaak betreft, kan ook hij, evengoed als de anderen rondom de haard, de lichten hebben uitgedraaid en Porlock neergestoken. En dan ko men wij ook bij mr» Oakley terecht." „Inderdaad?" Frank knikte. „Zij had zeker een motief en ze had dezelfde gelegenheid als ieder ander. Ze stond rechts van het lijk toen de lichten weer aangingen. Allemaal za gen ze, dat ze verdoofd leek. Ze viel op haar knieën en begon zijn naam te roepen: ze noemde hem Glen en schreeuwde: „Ze hebben hem ver moord!" Of ze hersens genoeg had, om de moord voor te bereiden en die moet zorgvuldig zijn voorbereid is een andere vraag. U zou het niet zeg gen. De chef is er niet zeker van... ik denk dat hij nogal onder de indruk is van het sterke motief. Volgens hem is het verrassend, wat e-n vrouw, die haar man en haar kind dreigt te ver liezen, op een gegeven ogenblik wel kan." Miss Silver had haar breiwerk weer opgenomen. Terwijl de naalden klet terden, zeide zij: (wordt vervolgd Hoevele boeken van beroemdheid zijn er, die niet beroemd zouden worden, als ze thans geschreven werden! JOUBERT DIT WOELIGE LEVEN \1EDKRLAND is thans verrijkt met twee door Duitsers geschreven boeken over het mysterie van het Englandspiel. Joseph Schreleder schreef zijn hoogmoedig verslag on der de titel „Het Englandspiel" en Herman Giskes noemde zijn kefferig rapport „Abwehr IIIF", naar de contra-spionnage-groep, waarvan h|j de geraffineerde chef was. Toen Schreieders boek verscheen (bij Holkema en Warendorf) heeft 'n groep Amsterdamse schrijvers het nuttig geoordeeld daartegen te pro testeren door het werpen van een steen. Niet Schreleder werd getrof fen, zoals u wellicht zoudt veronder stellen, maar een ruit van Holkema en Warendorf. Die natuurlijk aan dig gelen ging en vervolgens door een nieuwe werd vervangen. Het boek van Giskes, dat het licht zag hij de ex-illegale uitgeverij „De Bezige Bij", is niet gestenigd. Ver moedelijk, omdat de ruiten van „De Bezige Bij" ex-illegale ruiten zijn. Logischerwijs zouden de protestanten contra Schreieder op zijn minst even scherpe protestanten contra Giskes moeten zijn. Giskes had hijvoorbeeld tienmaal meer Nederlandse verraders om zich heen verzameld dan Schrele der. Het is dan ook op zijn minst walgelijk, thans te horen verkondigen, dat Giskes eigenlijk anti-nationaal socialist was en slechts als officier zijn plicht deed. Dat verweer hebben we al honderdmaal voor de gerechts hoven gehoord. Alleen nog nooit ter verdediging van een ex-illegale uitgeverij. Of men vooropgesteld dat er sprake is van objectieve rapporten boeken van Duitsers op de Neder landse markt zal brengen, is een kwestie, die iedere uitgeverij voor zichzelf moet uitmaken. Wij kunnen dan uitmaken of we ze kopen of niet. Maar men moet zulke boeken niet verpakken in een cellofaantje van huichelachtig gepraat om de Moria nen der Duitse spionnage wit te was sen. Zij zijn en blijven (met vrijblij vend respect voor hun intelligentie) de moordenaars van het Nederlandse ondergrondse verzet. Het heeft weinig zin, op de Inhoud van beide schrifturen in te gaan. On ze lezers Webben (reeds lang vóór deze Duitse boeken verschenen) een volledige reportage over het Eng landspiel gelezen in de beide artike- lenaeries, die ons blad in de afgelo pen jaren publiceerde. Over de „betrouwbaarheid" der Duitse schrijvers slechts één enkele opmerking. Giskes beweert In zijn boek, dat hij de affaire van de Ne derlandse agent Willem van der Re(J- den (de eerste, die de Duitsers let terlijk alles verklapte wat ze maar weten wilden) niet kende. Maar Giskes verklaarde het, toen hij hier in 1946 gevangen zat, precies andersom! Toen wist hij zich ter dege goed te herinneren, dat hij sa men met Schreieder naar Schevenin- gen was gereden om Van der Reijden te zien en te spreken. En toen wis» hij zich ook heel goed te herinneren, dat Van der Reijden erg mededeel zaam en erg tegemoetkomend was en dat hjj vermoedelijk zelfs voor de Duitsers had geseind! Van deze zelfde Van der Reijden schrijft Giskes thans in zijn boekt „De omstandigheden van de zaak- Van der Reijden kenden wij niet". Dat Giskes dit schrijft verbaast me niets. Maar dat een ex-illegale uitgeverij dit geschrijf uitgeeft nee, dat ver baast me eigenlijk óók niet meer. Want wie verbaast zich nog èrgens over in deze frisse tijden? JEREMIA BLOM Verplichte inenting gewenst (Van onze Haagse redacteur) Het mond- en klauwzeer neemt zo danig toe, dat de uitvoer van rundvee daardoor belemmerd dreigt te worden, De Veehouderijcommissie uit de Stichting voor de Landbouw, die zich over dit verschijnsel beraden heeft, heeft zich uitgesproken voor een zo spoedig mogelijke invoering van de verplichte inenting van de rundvee stapel. Vanwege de drukke werkzaam heden van de veeartsen ten behoeve van de tbc-bestrijding kan deze inenting echter pas geschieden in het laatst van de stalperiode. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat het vee vrijwel tijdens de gehele weideperiode immuun is. Tariefsverlaging bij massale inenting acht de Veehouderijcommissie gewenst. Het bezoek van Prins Bernhard aan Mexico Over het bezoek, dat Prins Bernhard van 23 Februari tot 2 Maart aan Mexico zal brengen, zijn thans nadere bijzon derheden bekend gemaakt. De Prins zal een krans leggen bij het monument van de onafhankelijkheid, diverse ontvang sten en recepties bijwonen, onderschei dingen uitreiken aan de leden van het huis van de president en een Mexicaans ruiterfeest (Charreada) bijwonen, dat wordt gevolgd door een echt Mexicaans noenmaal.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3