Na het feest moet teleurstelling volgen Invoering loonsverhoging verloopt zeer vlot Attlee trotseert de winterstormen Negentigduizend gedemobiliseerden terug op de arbeidsmarkt Het Nieuwe Boek jjatste N ieuws Opzet in het spel bij drama te Den Helder Resullaai van tempo en overleg Vele bezwaren moeten overwonnen worden ALS U HAAST HEEFT... Hoe onze wereld verdeeld is Labour heefi zijn programma afgewerkt Daarom verkiezingen op 23 Februari Marktoverzicht Purmerend DONDERDAG 19 JANUARI 1950 Alle gerepatriëerde militairen krijgen de kans om een vak ie leren (Van onze Haagse redacteur) Elk troepenschip, dat uit Indonesië in ons land aankomt, brengt velen het geluk van het wederzien; het brengt vreugde en blijdschap, maar ook de zorg voor de toekomst. Want al die jonge mannen moeten weer aan het werk, zü moeten zich weer nuttig maken in de kleine, overvolle Nederlandse maat schappij. Dat is niet alleen een zorg van de manschappen zelf, maar ook en vooral van hen, die achterbleven, van de autoriteiten en het bedrijfsleven. Algemeen erkent men de wenselijkheid de gedemobiliseerden zo snel mogelijk op een hun passende plaats terug te brc .tg m, in de meeste gevallen is dit in hun oude beroep, in hun oude betrekking. Slechts als er gegronde en gezonde motieven zijn, mag daarvan worden afgeweken. Keert 60 pet naar oude werkgever terug Be heren mr Ph. H. M. Werner, in specteur-generaal van het Rijksarbeids bureau en lid van de Nationale Demo- bilisatieraad en G. H. Trines, chef van de afdeling Vakontwikkeling van het Rijksarbeidsbureau, hebben ons een en ander verteld van de maatregelen, die getroffen zijn. Zij verwachten, dat 60 procent van de gedemobiliseerden, die nog een ar beidsverhouding hebben of die ontsla gen zijn, bij hun oude werkgevers kun nen terugkeren. De werkgevers zijn zelfs verplicht hen terug te nemen, als de jonglui gedurende de laatste negen tig dagen vóór hun mobilisatie onafge broken bij hen gewerkt hebben en als de werknemer zich binnen een maand aanmeldt. Als een gedemobiliseerde zich niet binnen een maand meldt, ver speelt hij bepaalde voorrechten, zoals het recht op wachtgeld. Alle militairen, die uit Tndonesie te rugkomen, krijgen de gelegenheid om een vak te leren of zich te herscholen Dat is in de eerste plaats van belang voor de betrokkenen, maar ook is dat in het algemeen belang. De geschoolden hebben namelijk de meeste kans op goede en blijvende betrekkingen en de industrialisatie vraagt goed onderlegde arbeidskrachten. Voor de 40 procent der terugkeren- den, voor wie geen mogelijkheid be staat weer bij hun oude werkgever dienst te doen, is scholing uiteraard van nog veel meer gewicht. De burger moet wachten. Er komen ongeveer 90 000 man terug Van hen zullen er 12 000 op de Rijks- werkplaatsen voor een vak worden op geleid. Met de bestaande outillage zijn deze werkplaatsen niet in staat dit gro te aantal te verwerken, maar men is thans druk bezig aan de uitvoering van de n'annen. die hierin zullen voorzien Het aantal Rijkswerkplaatsen wordt uitgebreid en daarnaast zal ook het bedrijfsleven veel aan scholing gaan doen. Er is van een grote bereidheid bii het bedrijfsleven, dat voor elke scholing van een gedemobiliseerde f 300 tot f 500 ontvangt, gebleken. Op 1 December 1949 waren er 1239 leerlingen op de Rijkswerkplaatsen. Men rekent er nu op. dat er per maand 1000 bijkomen. "Helaas beteken! dit. dat de burger, die hier scholing wenst te ontvangen, zal moeten wach ten. De gedemobiliseerden gaan in elk gevai voor. Reeds zijn van 1946 tot het eind van het vorig iaar 15000 iongelui opgelid, voor de helft in de metaal- en voor de andere helft in de bouwvak ken Zij zijn allen in het bedrijfsleven opgenomen. Nieuwe Rijkswerkplaatsen In Heerenveen komt een nieuwe werkplaats voor de metaalopleiding In Leeuwarden. Zwolle en Hoorn zal be halve een bouwvakopleiding ook een onderricht in het metaalvak gegeven- wórden. Surhuisterveen kriigt een stu- cadoorsonleidlng. In Assen is 'n school in oprichting en Zwolle krijgt boven dien nog een straatmakersonleiding: Almelo krijgt een afdeling stucadoors. Enschede en Amsterdam evenzo en de hoofdstad bovendien een afdeling voor terrazzowerkers Haarlem, Rotterdam en Utrecht kriigen ook een afdeling voor terrazzowerkers. Utrecht tevens afdelingen voor schilders en stucadoors Nümegen en Oss krijgen stucadoorsaf- delingen, in Eindhoven komt een afde- De heer Samuel Cameron in Cin cinnati, dia zich ergerde over de effen voorgevel van zijn huis, kwam op een schitterend idee. Hij kocht een grote pot witte verf, huurde een ladder en schilderde, zij het niet altijd in rechte lijnen wil te strepen op de gevel in de vorm van stenen. Het resultaat aanschouwende, voelde heer Sa muel zich weer een gelukkig man Maar nu ergeren zich zijn buren. Zij verzochten hem de strepen te verwijderen, doch zonder succes. Thans ts het afwachten van wat te gebeuren staat, want ddt er iets gaat gebeuren, is wel zeker Iing schilderen. In Weert is pas een Rijkswerkplaats gestart, er komt nu 'n afdeling metaalbewerking bij. Heerlen krijgt een opleiding voor electriciens en Maastricht een nieuwe afdeling voor stucadoors. Voor dit alles zijn nieuwe gebouwen, veel gereedschappen, materialen en machines nodig, doch het komt op tijd voor elkaar In Mei zullen de machines draaien. Aangezien in sommige werk plaatsen een grote toeloop verwacht wordt, bestaat het plan daar een twee- ploegensteisel in te voeren. Vermoedelijk zal de gehele scholing van alle gedemobiliseerden voor de verschillende vakken loont zij van 4 tot 9 maanden uiteen één of an derhalf jaar in beslag nemen. Daarna zullen de inrichtingen voor normale opleiding gebruikt kunnen worden De gedemobiliseerden, die de cursussen uiteraard kosteloos kunnen, volgen, ont vangen, als zij de Rijkswerkplaatsen bezoeken, een trainingstoeslag van ge middeld 90 pet. van wat zü als geoefen- den in het vrije bedrijf zouden ont vangen. Bovendien vergoedt men hun de reiskosten als de Rijkswerkplaats niet in de plaats hunner inwoning ge legen is, en zelfs bestaat de mogelijk heid van vergoeding van kostgeld. Er wordt dus wel van alles gedaan om de jongens, die door hun militaire dienst in de tropen niet in de gelegen heid waren een vakopleiding te ont vangen, degelijk te scholen en hen in het bedrijfsleven op goede plaatsenon- der te brengen. De sterrenwereld in een notedop In de notedopserie van de Uitgeve rij en Drukkerij „Hollandia" te Baarn is uitgekomen „De sterrenwereld in een notedop" van J. C. Alders. Het boek zelf valt allerminst met een note dop te vergelijken, want het omvat niet minder dan 254 pagina's van kloek formaat en is voorzien van 170 illustra ties. Het boek is bestemd voor kinderen van 1416 jaar en heeft de bedoeling hen enig idee te geven van de bouw der sterrenwereld. Uiteraard is een grote plaats ingeruimd voor de waar neming en de kennis van de hemel verschijnselen. Wij persoonlijk hebben veel plezier beleefd van het boek, want het werd door ons aan een jonge vriend ter hand gesteld die zo enthousiast aan de stu die ging, dat hij in minder dan geen tijd slaagde voor het padvinders-vaar digheids diploma sterrenkundige, welk examen hem werd afgenomen door de eigenaar van de te Beverwijk gevestig de amateur-sterrenwacht. Dr. J. van Arkel Zegwaard „AESCULAAP IN WEIDELAND" Vitg. A. J. G. Strengholt, A'dam De nieuwe rerman van dr. J. van Ar kel Zegwaard „Aesculaop in Weide veld" brengt ons in hernieuwd contact met dr. Beylard. de dorpsarts, die in zijn plattelandspraktijk behalve zijn patiënten ook de listige dorpspolitiek onder het mes moet nemen. Zo voor treffelijk als hij de diagnose van de ziekten weet te stellen, zo scherp ra felt deze dokter ook de bekrompen dorpsopinie uiteen In beide gevallen heeft hij succes. Hij geneest zijn pa tiënten en wint de strijd tegen de dorpspolitici, zodat hij ten slotte de waardering vindt, die hem rechtens toekomt. Op een voor de leek zeer bevatte lijke wijze wordt weergegeven wat er binnen de muren van de spreekkamer van een aris voorvalt. Een aantrekkelijk verhaal, dat de zucht van de lezers om zich in te drin gen in alles wat de medische weten schap eigen is, wat te bevredigen. DE KUNST VAN HET GENEZEN door dr. Bernard Aschner, vert, door dr. mr. W. Schuurmans Stek hoven. Uitg. H P. Leopolds Uitg Mij, Den Haag. Er is zeker moed yoor nodig om in deze tijd de moderne proefondervin- derlijke geneeskunde te doorkruisen met de mening, dat ook het aderlaten koppen zetten en purgeren grote voor delen heeft. Dr. Aschner is zich niet temin zeer goed bewust van de waarde van de tegenwoordige geneeskunde maar hij is het eens met diegenen, die vinden, dat door een overmatig ver trouwen in microscoop en reageer buisje veel van de oude ervaring is verloren gegaan. De uitgevers bevelen dit boek aar voor medici en leken. Wij betwijfelen echter of het geschrift de belangstel ling van de laatste groep zal kunnen opwekken. Voor medici is de inhoud ongetwijfed interessant. KOKEN IN DE TROPEN door H. W. Loggers, N.V Uitg. Mij „Kosmos", A'dam Voor de Nederlandse vrouw, die —naar Indonesië vertrekt, is dit boek werkje een onmisbare gids op het ge bied van de Indische keuken. Niet al leen door de recepten, maar vooral ook door het hoofdstuk warenkennis Een lijst van Maleise woorden, die in de keuken van pas komen,- verhoogt de waarde van het geheel. 1 Maart 1900 was de datum, waar op de heer Vincent de beiaardier Van Veen als beiaardier van het Damcarillon opvolgde. In verband met het lawaai, dat het moderne verkeer maakt, bespeelt hij thans slechts eenmaal per week, en wel 's Maandags van 12 tot 1 uur, het carillon. Een opname van de heer Vincent te Oude Rijn, waar hij na zijn ochtendwandeling (van onge veer 10 km) voor zichzelf een extra eitje bakt. (Ongecorrigeerd) Inzake het drama te Den Helder zie pagina I wint het vermoeden veld, dat hierbij opzet in het spel is. Niet alleen wat de gasvergiftiging betreft; doch bovendien zijn op het lijk van de 28-jarige vrouw sporen van ge weld aangetroffen. Ook bestaan aanwijzingen, dat het 1 jaar oude dochtertje evenmin een na tuurlijke dood is gestorven. Hedenmor gen zou dr. J. P. Hulst uit Leiden sectie verrichten. Het lijk van de man is gevonden in de achterkamer keuken van de woning aan de Olivier van Noortstraat 6. In dat vertrek stond de gaskraan open en was de gasslang niet aangesloten op het gastoestel. Er blijkt, volgens de gasmeter, 1000 m3 gas te zijn gebruikt sedert 13 De cember, de datum waarop de woning door het gezin Löhr werd betrokken. Aan de hand van de in de brieven bus gevonden post en kranten kan wor den opgemaakt, dat het drama zich waarschijnlijk in de avond van Nieuw jaarsdag heeft afgespeeld. „Merdeka" is geen toverwoord (Van onze correspondent te Djakarta) Zelfs de grootste optimisten hadden niet verwacht, dat de souvereiniteits- overdracht in zo'n volmaakte rust zou verlopen. Incidenten van enige beteke nis bleven uit en de angstpsychose, die vele Europeaner op 27 December thuis hield, is door de feiten volkomen ge logenstraft. Uit alles blijkt, dat het ge- zagsapparaat van de Repub'ik Indone sia Serikat het heilige voornemen koes tert tot elke prijs orde en rus te hand haven. waarbij men niet voor ernstige maatregelen blijkt terug te schrikken. Overigens betekent de toestand van rust op dit ogenblik niet, dat alle moei lijkheden zijn overwonnen en dat er nu een soort paradijselijke situatie intreedt. Van Indonesische zijde is men zich dit terdege bewust en er wordt geenszins ontkend, dat er ondergronds nog veel gewroet en gestookt wordt. Men weet. dat de oppositie tegen de nieuwe Indo nesische regering, t.w. de Darul Islam en het communisme, het hoo" zeker niet in de schoot heeft gelegd en slechts de dag afwacht, waarop zij weer aan het daglicht kan treden. Dit moment breekt aan, wanneer men over een half jaar of een jaar tot de ontdekking komt, dat er weliswaar een en ander voor de verbetering van de maatschap pelijke toestanden is gedaan, maar dat het niet zo snel en prachtig gaat als men zich dat in de propaganda-hitte van de vrijheidsstrijd en in zijn een voud had gedroomd. Zodra men ontdekt, dat er nog heel lang en hard gewerkt moet worden, wanneer Indonesië er weer boven op wil komen, zullen velen het oor aan communistische agitatoren lenen. Er zijn er onder de eenvoudige massa ve len, voor wie bet magische woord „Merdeka" betekent, dat na de souve- reiniteitsoverdracht alles als bjj tover slag zou veranderen in een wereld van honing en goud. Men dient hierbij niet te vergeten, dat de grote massa van het volk in Indonesië nog weinig is ont- Pogingen, die zijn ondernomen om tussen Denemarken, IJsland, Noorwe gen en Zweden tot een douane-unie te komen, hebben nog geen resultaat op geleverd. wikkeld en daarom zeer vatbaar voor illusie en propaganda. Veel zal dus afhangen van twee vra gen, namelijk in de eerste plaats of de eerste regering van de R.I.S. in staat blijkt spoedig een welvaartsplan te ont werpen en tot uitvoering te brengen, dat binnen niet al te lange tijd tot zichtbare resultaten voor de bevolking leidt. De tweede vraag is of de T.N.I. over voldoende middelen zal beschik ken om iedere dreiging van onrust of opstand de kop in te drukken. Eerst over een jaar zal men definitief kun nen zeggen of de thans heersende rust en orde in Indonesië, onmiddellijk na de souvereiniteitsoverdracht, schijn of werkelijkheid was. en er is 'n kam nodig of verband, scheermesjes, of wat dan ook, ga dan naar MIMOSA midden in de Lange- straat. Daar kunt U zich zelf bedie nen, daar kunt U zelf uitzoeken, daar is 'n keus in elke prijs. Daér bent U altijd best af. Daarom, de eerst vol gende keer, proberen. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) (Van onze Haagse redacteur) Tegen de verwachting van velen in wordt de door de -regering aanbevolen loonsverhoging van 5 procent in snel tempo in steeds meer bedrijven inge voerd. De vrijwilligheid van deze ver hoging, zij het met de mogelijkheid van een verplichte oplegging door het Col lege van Rijksbemiddelaars voor een bepaalde bedrijfstak of onderneming, wanneer de werkgevers en de werkne mers niet tot overeenstemming kunnen komen, heeft tot dusver geen wrijvin gen opgewekt, al waren en zijn er uiter aard hier en daar moeilijkheden te overwinnen. De toepassing van de loonsverhoging verloopt zeer soepel en geeft zowel de regering als het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers- en werknemersorganisaties verenigd zijn, reden tot tevredenheid. De berichten, dat men in een bedrijf tot overeenstemming gekomen is, wor den menigvuldiger. Tot nu toe zijn een vijftig regelingen, waarbij honderddui zenden arbeiders betrokken zijn. onder de loupe geweest. Daarvan zijn er reeds tegen de veertig goedgekeurd! Het eerst was het metaalbedrijf er bij. Nog op dezelfde dag, waarop de regering de loonsverhoging had aanbe volen, zijn de betrokkenen daar aan de arbeid getogen om een nieuwe rege ling te ontwerpen Na een lange ver gadering had men de3 nachts om drie uur uitvoerige concepten klaar, die reeds de volgende dag ter goedkeuring aan de desbetreffende instanties kon den worden voorgelegd. Nuttig overleg. Daarna volgden andere bedrijven in snel tempo. Zij noodzaakten het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid, die in deze materie in nig en vruchtdragend samenwerken, biina dag en nacht in touw te zijn. Er wordt inderdaad in hoog tempo gearbeid. Dit is mede te danken aan JN ONZE VERDEELDE WERELD staan Oost en West scherp tegenover elkander. Het Oosten is numeriek in het voordeel, vooral sinds de Volks republiek van Mao Tsé Toeng in China vrijwel alle 470 millioen Chinezen omvat. De Sowjetnnie telt sinds de inlijving van de Bal'ische Staten en de uitbreiding met de gebieden, die vroeger tot Polen behoorden, tegenwoordig 200 millioen inwoners. Daarbij komen dan nog de bewoners der satelliet staten in Oost-Europa, die op 72 millioen worden becijferd. De Verenigde Staten van Amerika en de landen van West-Europa tellen ruim 380 millioen mensen waarbij men misschien de 100 millioen van Japan, de Philippijnen en Korea mag optellen. Het Westen, ook al is het in getalsterkte in de minderheid, heeft een grote voorsprong, het beschikt over WRIJVINGSPUNTEN S SPITSBERGEN O BERLIJN JOCGO SLJME C INDO CHINA K KOREA A OUFGEBIFDEN AMERIKA WEST CUROPA JAPAN I KOREA lOO MILE. FILIPPIJNEN Z OOST AZIC 135 MILL. in di a a Pakistan ago mill. MIDDEN OOSTEN IS MILL. de beste technische krachten, over kapitaal en machines, het heeft een ge ■•veldige voorsprong ten aanzien van de beheersing der grote wereldverkeer»- wegen, ter zee en in de lucht, kortom het lijdt weinig twijfel, dat het Westen in de rest van deze eeuw een leidende positie zal blijven behouden. In het afgelopen jaar was er geen gebrek aan conflictstof, van de op onze kaart aangegeven wrijvingspunten was Berlijn naar het scheen wel de meest gevaarlijke. Maar hier zowel als op andere punten kwam men tot een voor lopig compromis. Behalve „Oost" en West" is er echter nog een derde groepering, die noch hjj de ene, noch bij de andere machtsgroep kan worden gerekend. Dat zjjn Z. Oost-Azie, India en Pakistan en het Midden-Oosten met in totaal 540 millioen mensen. Het is verkeerd deze derde macht te verwaarlozen al was het alleen maar omdat zjj in de toekomst bjj wrijvingen en conflicten tussen Oost en West „op de wip" zal zitten. (Van onze correspondent te Londen) ^TTLEE'S BESLUIT om 23 Februari vast te stellen als de datum voor Enge- lands algemene verkiezingen is, naar wjj vernemen, door hem genomen tegen het uitdrukkelijk advies van een aantal van z|jn ministers. Reeds enkele weken heerste er verdeeldheid in het kabinet omtrent de wenselijkheid van vroege algemene verkiezingen. Een aantal kabinetsleden, weliswaar de minder heid. wilde de „slag om Westminster" nitstellen tot Juni, het officiële einde van Labours regeringstermijn en zij hebben hierop tot het laatste moment bjj Attlee aangedrongen. De eindbeslissing berustte echter bjj de premier persoon lijk, daar hjj de enige Is, die het recht heeft de Koning te verzoeken het huidige parlement te ontbinden. betekenend wordt voorts het feit ge acht, dat Attlee nu de verwachte nieuwe versoberingsbegroting van Oripps vermeden heeft. Deze zou an ders op 4 April zijn ingediend. Liever in de zomer Labour's voorstanders van een ver kiezing in Juni stonden op het stand ount, dat men dan warmer en betei weer zou hebben hetgeen Labour-- kansen ten goede zou komen. Er is in Engeland n.l. geen verplichte opkomst om te stemmen en de genoemde min derheid in het kabinet redeneerde, dat het doorgaans slechte weer in Febru ari vele lakse Labourvolgelingen er van zou weerhouden om ter stembus te trekken, terwijl men er zeker van Attlee, die in zijn besluit gesteund werd door de Invloedrijke Herbert Morrison, de vice-president van bet kabinet, heeft inderdaad krachtige re denen voor vervroegde verkiezingen Zijn belangrijkste argument is. dat het huidige parlement het programr -s ai gewerkt heeft, dat het zich in 1945 lot taak gesteld had en dat er in s lands belang geen verdere reden to> uitstel is. Voorts zou er, door tot Jum te wachten, slechts verdere algemene onrust verwekt zijn. die Labouvs kan sen niet verbeterd zou hebben. Veel- kon zijn, dat de anti-Labour-brigade de conservatieven liberalen en com munisten zich door elk hondenweer naar de stembus zou begeven om maai tegen Labour te kunnen stemmen. Welk een grote rol het weer speelt in Engeland's verkiezingen, blijkt wei uit het feit. dat 30 Labour Lagerhuis leden twee weken egleden gezamenlijk een brief naar Attlee gezonden neb ben met het drineende verzoek om vei kiezingen in Februari te vermijden en een datum in Juni vast te stellen In deze brief wezen zij erop. dat Fe bruari de maand der sneeuwstormen is en zjj zinspeelden erop, dat een groot aantal kiezers in de afgelegen heuvel- en bergdist-icten dan niet in staat zouden zijn, de stemlokalen te bereiken. Met name in West-Schot land en Noord-Wales, beide uitgespro ken Labourdistricten, zouden hierdoo- tienduizenden Labourstemmen verlo ten kunnen gaan. Attlee heeft op deze brief geant woord, dat het weei een der vele fac toren zou zijn. waa-mede hij rekening zou houden bij het bepalen van di stemdag. Naar men ons van Labour zijde mededeelde, is men ïereid eer aantal Labourzetels in deze districten aan eventuele sneeuwstormen op te offeren tegen de verwachte voordelen die een Februari-verkiezing in de dichtbevolkte stedelijke districten zal opleveren. het nuttig overleg, dat tussen de orga nisaties van werkgevers en werkne mers, vaak op instigatie van de Stich ting van de Arbeid, gevoerd wordt. Tij dens dit overleg zjjn heel wat bezwa ren overwonnen, waarmede het voor de zoveelste maal bewezen heeft tot resultaten te kunnen leiden, die door strijd vermoedelijk nooit te bereiken waren geweest. Thans hebben de arbeiders reeds een loonsverhoging gekregen in het bouw bedrijf met de aanverwante vakken, 't klein-metaaibedrijf. de houtbewerking, zoals speelgoedindustrie, borstelmake rijen, kistenfabrieken enz., de drank industrie, de groothandel in ijzer, de suikerverwerkende industrie en nog 'n aantal bedrijven. Dat men wel eens op moeilijkheden stuit en dat de vrijwilligheid van de loonsverhoging haar goede zijde heeft, bewees de binnenbeurtvaart. waarin de werkgevers zich in principe bereid ver klaarden de verhoging toe te passen In menig bedrijf komt de 5 procent extra uitkering ten laste van de winst. In het binnenbeurtvaartbedrijf, dat een slech te tijd doormaakt, vestigden de werk gevers er echter de aandacht op. dat da 5 procent komtop het verlies, dat geleden wordt. Tegenover de loonsverhoging moet vermeerdering van de productie staan, heeft de regering gezegd Het is echter niet altijd gemakkelijk deze te berei ken. Theoretisch moge bijvoorbeeld de invoering van het meerploegenstelsel heel mooi lijken, in de practijk blijkt dit stelsel lastig in te voeren. Werktijdverlenging binnen de gren zen van de wettelijke 48-urenweek is in vele gevallen mogelijk, doch in de bedrijven waar minder dan 48 uur per week gewerkt wordt, zal 't veel hoofd brekens kosten tussen de werkgevers en. werknemers tot overeenstemming te komen. Niet onmogelijk is het Inmid dels, dat de overwerkvergunning, daar waar dit volledig verantwoord is, soe peler zal worden toegepast. Aan de loonbepaling, tariflëring, ver meerdering van de productie en ar beidsduur zitten veie vraagstukken vast. Zij worden bestudeerd door de Commissie inzake Productievermeerde ring, waarvan mr Berger. Riiksbemid- deiaar. voorzitter is en dr Pels, secre taris van de Stichting van de Arbeid, de secretaris. Deze beide namen dui den er op, dat tussen deze twee instel lingen een nauwe samenwerking be staat. In de Tweede Kamer is bij de be handeling van de loonsverhoging van R.K. zijde gevraagd, deze verhoging van 5 procent ook toe te staan voor de gehuwden en kostwinners beneden 23 iaar. De minister van Sociale Zaken, mr A. N. Joekes. heeft daarop geen definitief antwoord gegeven. Hii wilde het advies inwinnen van de Stichting van de Arbeid. Wij vernemen nu. dat de Stichting afwijzend zal adviseren en wel, omdat de kwestie van het al of niet gehuwd of kostwinner zijn een ele ment in de loonvorming zou brengen, dat tot moeilijkheden aanleiding kan geven en omdat men voor de 1823- iirigen een geleidelijke ooklimming van 0 proeent tot 5 procent beter acht met het oog op de marge, die tussen de lo nen van ongeschoolden en geschoolden behoort te staan. Er zal dus wel niets komen van een 'oqnsverhoging van 5 procent voor de genoemde categorie van arbeiders. PURMEREND, 17 Jan. - Het aarbod van verse melkkoeien was iets groter en er waren wel kopers voor, maar de hoge prijzen remden de vraag. Bij de vette koeien was Ie handel vlug, het aanbod kleiner, de vraag groot en de prijzen vast en voor sommige prima dieren zelfs iets boven de notering. Voor gelde koeien be stond aardig vraag. Voor jongvee voor het leven bestond weinig animo, voor de slacht werden er vele en tegen hoge prijzen verkocht. De laatste weken komen er prima stieren aan de markt, hetgeen blijkt uit de notering. Nuchtere balveren blijven goed gevraagd. In fokkalveren is nog weinig keus; de dieren die wori^ti aan gevoerd worden tegen hoge prijzen afgemmea, De stemming op de wolveemarkt was willigt «mmeren gingen vlug van de hand, naar ook vette schapen gingen iets beter weg. De aan voer van vette varkens was iets minder, waar door de prijzen vaster waren. De vetta ztugen gingen door het groter aanbod iets minder vlot on de hand. Al vroeg was ook de stemming bij de biggen heeJ kalm; doordat het grote aan bod aanhield werd hier de stemming zelfs stug, zonder dat echter de prijzen terug liepen. Op de paardenmarkt was alleen voor slachtdieren rog belangstelling. Bij het pluimvee was het stil. Het aanbod was zeer groot, de prijzen verden er niet beter op. Aangevoerd 538 runderen, waaronder 24 ••ette koeien van 1,90 tot 2,50 pr kg, han del vlug; 118 melk- en kalfkoeien van 600 tot 950 per stuk, handel kalm; 151 gelde Koeien van f 425 tot 630 per stuk. handel goed; 18 pinken van 350 tot 540 pei stuk, handel matig; 22 graskalveren van 190 tot 270 per stuk, handel goed; 25 nuchtere kal veren (fok) van 60 tot 90 per stuk, han del vlug; 217 nuchtere kalveren (slacht) van I 30 tot 1 80 per stuk, handel vlug; 15 stieren van 450 tot 1300 per stuk, handel goed; 9 schapen van 70 tot 150 per stuk, handel goed; 746 lammeren var 50 tot f 16 per stuk, handel vlug; 23 bokken en geiten van 10 tot 50 per stuk, handel *tug; 105 vette varkens van f 1,60 tot f 1,70 per kg, handel goed; 904 schrammen en biggen, ichrimmen van 45 tot 65 per stuk, biggen 25 tot 45 per stuk, handel kalm, prijhoudend; 8 fok- zeugen, handel kalm; 51 paarden 380 tot 650 per stuk, handel goed. Totaal aanvoer ?617 stuks oude kippen en hanen, rode en witte, van 2 tot I 2,31 pei kg; 150 oude kippen en hanen, blauwe, van - 2,30 tot 2,40 per kg; 2300 jonge hanen, blauwe, van f 2,50 tot 2,70 per kg; 500 eenden van 1,— tof 2,75 per stuk; 200 konijnen van 2,- tot i 6,- per stuk; 44 ganzen van f 6,- tot 9»— pei stuk; 7 zwanen van f 12,50 per stuk; 5000 kipeieren van f 0,08 tot 1 0,09'/* per stuk; 2000 endeieren van 0,07 tot 0,08 per stuk. BEVERWIJK, 18 Jan. Andijvie (natuur) 55-* 91; Spruiten (geschoond) 45-78; Spruiten (oa- gesch.) 25—50; Was peen 21-34; Witlof 31— 39; Prei 39—60; Bloemkool 20—38; Boerenkool 20-35; Groene kool 12-26; Gele kool 7—10; Rode kool 6—lOVii Kroten 5—7; Breekpeen 9-lOVs.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7