Alkmaars Raad in het teken van 't nieuwe jaar Nylon 7.50 5.48 „Elise 1 81 „Rita Gemeente-begroting voor 1950 De Graanbeurs verplaatst De Kaasmarkt KOUSEN Burgerlijke Stand Kegelbaan heropend PARKETVLOEREN Politierapport' Er zal een retributie op het gebruik van vuilnis emmers worden geheven De gemeente sluit een geldlening van een millioen gulden De gemeente begroting voor 1950 aangeboden Gistermiddag om twee uur hield de raad onder voorzitterschap van de bur gemeester een vergadering ten stad- huize. De Nieuwjaarsrede Zoals wij reeds in ons vorig nummer meldden, heeft de burgemeester gister middag bij het begin der vergadering een uitvoerige nieuwjaarsrede gehou den, waarvan wij het voornaamste ge publiceerd hebben. Ter aanvulling daarvan willen wij nog memoreren, dat bij de vermelding van het vertrek van hoofdinspecteur Rijpma door de bur gemeester werd opgemerkt, dat velen tn en buiten het politiecorps een pret tige herinnering aan deze hoofdinspec teur zullen behouden om diens persoon en zijn houding gedurende de bezet tingsjaren. Wat het verenigingsleven betreft heeft de burgemeester nog geconsta teerd, dat het hier over het algemeen gezond en krachtig is, maar dat tegen over 1342 bezoekers aan het gemeente museum niet minder dan 121.000 bezoe kers van het Sportpark staan en het concertbezoek tot 9000 in een geheel jaar is teruggelopen. Dit is een zorg- barend verschijnsel en het is mede de oorzaak, dat de burgemeester wil trach ten meer mensen in contact te brengen met de kunst, welke zoveel tot levens verrijking kan bijdragen. De nestor antwoordt De nestor van de raad, de heer S i e t s m a, dankte de burgemeester voor de tot de raad gerichte woorden. Spreker wilde niet teruggrijpen naar het eerste deel van de rede waarin een terugblik op het verleden werd "«wor pen, op een tijdvak waaraan niets meer te veranderen valt Hij verklaarde zich verheugd over de plannen tot opvoe ring van het kunstbesef en tot stimu lering van de werkgelegenheid waar aan de raad gaarne zal mesewerken. Dit werd toegestaan aan het einde van de op 16 Februari te houden i aadsvergadering, opdat B. en W. zich hierop kunnen voorbereiden. Een telegTam van gelukwens. De burgemeester herinnerde aan de verjaardag van Prinses Mar griet en stelde voor namens de raad een felicitatietelegram aan de konink lijke familie te zenden, waartoe onder applaus werd besloten. Benoeming leraar Gem. Avond school voor Dager Nijverheids onderwijs. Benoemd werd in vaste dienst tot leraar in bouwkundig-tekenen c.a. aan de gem. avondschool voor lager nijver heidsonderwijs alhier de heer J. Kors- man. Aangaan van een geldlening van i 1 000.000.- Besloten werd tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Amster- damsche Bank te Amsterdam tot een bedrag van f 1.000.000 onder de voor waarden welke wij in ons nummer van Dinsdag gepubliceerd hebben. De heer Venneker (KVP) wees op de hoge rente voor deze lening maar sprak er zijn voldoening over uit, dat B. en W. er in geslaagd zijn ze tot stand te brengen. Heffing van opcenten op de personele belasting. Besloten werd de oude verordening in te trekken en over te gaan tot vast stelling van een nieuwe verordening op het heffen van 150 opcenten op de hoofdsom der personele belasting. Eenzelfde besluit werd genomen t.a.v. de heffing van opcenten op de grondbelasting, welke op 190 opcenten bepaald blijven. Voor de grondbelas ting van de gebouwde en 110 opcenten voor de ongebouwde eigendommen. ken. Deze kwestie is als het ware zelf- supporting omdat de inkomsten de kosten dekken. Geheel daarbuiten staat de algehele modernisering van de Rei niging Zolang men nog midden in dit vraagstuk zit kan men geen huisvuil belasting invoeren. De emmer-retribu tie is nu reeds noodzakelijk om het reeds aangeschafte materiaal niet ren teloos te laten liggen en men kan met de invoering inmiddels de nodige er varing opdoen. Retributie en belasting moeten op den duur toch gescheiden blijven. De heer H o y t i n k wees er nog op, dat er b.v. in Amsterdam geen retri butie op de emmers wordt geheven. Nemen we deze nu wèl aan, dan is men later niet vrij meer en er aan ge bonden. Spreker had gaarne de zaak in breder verband willen bekijken. De heer Venneker (KVP) deelde dit standpunt. Men moet toch ook auto's aanschaffen en kan later beter het geheel overzien. De heer De Zeeuw (KVP) wilde een en ander gescheiden houden. Goe de emmers komen altijd van pas. De kosten van een ophaaldienst kunnen later bekeken worden. De burgemeester was het daar mee eens. Door deze retributie blijft men later volkomen vrij om andere besluiten te nemen. Weth. Van Slingerland (KVP) zou ook de inkomsten tegenover de reeds gedane uitgaven willen stellen Men moet niet vergeten, dat een be lastingplan de Koninklijke goedkeu ring behoeft en ook dat zal oponthoud kynnen geven. 'Z.h.s. werd daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Advies inzake ingebruikneming van uniforme vuilnisemmers. De commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen meent met B. en W., dat althans begonnen kan wor den met van het publiek te verwach ten, dat het vrijwillig de uniforme vuilnisemmers in gebruik zal nemen. Mocht de raad echter van mening zijn dat het noorzakelijk is terzake een strafverordening vast te stellen dan geeft de commissie in overweging de door haar vastgestelde verordening tot wijziging van de algemene politiever ordening vast te stellen. Daarin wordt o.a. bepaald, dat ieder verplicht is de emmer schoon te houden en aanspra kelijk is voor het beschadigen of zoek raken daarvan. Het ruilen of verwis selen van emmers is verboden, evenals het gebruik maken van één emmer voor meer dan één gezin. De burgemeester zeide, dat het hier een experiment betreft waarvan hij hoopt, dat het zonder dwang zal slagen. Natuurlijk zullen er wel enke len zijn, die zeggen, dat zij zich niets laten opdringen. Wij, Nederlanders, hebben evenwel een begrip voor orde en vrijheid, waarbij een eerlijk beroep op onze vrijwillige med: werking niet onbeantwoord blijft. Blijkt het onver hoopt anders dan zal moeten worSen ingegrepen. De heer S i e t s m a (Arb.) zeide, dat zijn fractie voorlopig meegaat met het standpunt het zonder dwang te probe ren. Centrale riolering en riool waterzuivering. Besloten werd bij het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater te Den Haag een advies te doen inwinnen in zake de technische uitvoering van een aan te leggen rioolwaterzuiveringsin stallatie. De kosten van dit advies be dragen f 2000. Aankoop en optie grond in dustrieterrein aan het Kwakel- pad. De raad besloot een perceel grond aan het Kwakelpad te verkopen ter oppervlakte van plus minus 875 m2. voor f 14 per m2, in totaal f 11.998 en overigens op de door B. en W. vast te stellen voorwaarden. Het terrein wordt gekocht door de heer F. H. Ringers of zijn lastgevers en is bestemd voor de bouw van een fabriek, voor de opslag en de verwerking van kaas, alsmede een bedrijfswoning. De heer De Zeeuw (KVP) zeide. dat de aanlegkosten van de waterlei ding berekend zijn voor een veel gro ter terrein dan thans gevraagd wordt. Het zal wenselijk zijn ze apart te ad ministreren. De burgemeester wees er op, dat een en ander weer bij de raad komt. Ook de electriciteitsaanleg moet beke ken worden, maar het betreft thans al lereerst de waterleiding. Formele regeling gratificatie gemeentepersoneel. Ter formee regeling van een grati ficatie voor gemeentepersoneel werd een desbetreffende verordening vast gesteld. Deze is van toepassing op per sonen, die van 1 Januari 1949 tot 1 Juli 1849 ononderbroken ln dienst der ge meente Alkmaar werkzaam waren en op 1 Juli 1949 in dienst waren als ambtenaar in vaste of tijdelijke dienst, dan wel werknemers op arbeidsover eenkomst,een en ander voor zoverre de wedde of het loon een bedrag van 4560 per jaar dan wel van 380 per maand op laatstgenoemde datum niet overschreed. Aan de belanghebbende wordt over 1949 een gratificatie ver leend van 2 pet. van de wedde of het jaarloon met een maximum van f50. De heer Sietsma had zich afge vraagd of een verordening over he. afgelopen jaar nog nodig is. Wethouder Coerts (Arb.) wees er o.a. op, dat de gemeente in deze het Rijk volgt. Wethouder Bakker (Arb.) verwees voor de schoolgratifi- caties naar het volgende punt der agenda. In zijn repliek liet de heer S i e t s- m a uitkomen, dat Ged. Staten auto matisch het Rijk volgen. De burgemeester had geen be zwaar tegen een zodanige formele machtiging. GVatificatie onderwijzend personeel bijzonder VX.O. B. en W. werden gemachtigd te be ginnen met 1949 de besturen der bij zondere lagere scholen voor voorbe reidend L.O. in staat te stellen aan het onderwijzend personeel gratificaties uit te keren tert hetzelfde bedrag als door het onderwijzend personeel aan scholen voor gewoon L.O. zijn of zul len worden uitgekeerd en overeen komstig dezelfde regelen. Het daartoe benodigde bedrag wordt als subsidie ter beschikking van de schoolbesturen gesteld. Ontwerp-begroting der gemeente voor 1950 aangeboden. Aangeboden werd de ontwerp-be groting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1950. De burgemeester had overleg ge pleegd met het seniorenconvent. Op 30 Januari zal het onderzoek ten stadhuize plaats hebben. Op 16 Februari wordt er een gewone raadsvergadering gehoa. den. De begroting komt in behandeling op 22, 23 en zo nodig 24 Februari. Overdracht 47 montagewonlngeo, De gemeente besloot destijds 47 montagewoningen te bouwen op het terrein tussen Spieghelstraat en Cati. straat. De woningbouwvereniging „Goed Wonen" verzocht haar de wonin» gen over te dragen, wanneer deze ge. bouwd zijn. B. en W stelden de raad voor daaraan te voldoen voor de prijs van f 1650 voor iedere woning au grondprijs, in totaal voor de grona een bedrag van f 77.550. Wanneer de wo- ningen gereed zijn, worden zij aafl deze vereniging in exploitatie gege ven. Vcror de aankoop van de grond wordt een voorschot verleend van f 78.500 en voor terugbetaling van da bouwkosten een voorschot van ten hoogste f 550.000. De heer Couwenhoven (Arb.) informeerde naar de verdeling van het bouwvolume over 1950. Kan er zo spoedig mogelijk voldoende grond bouwrijp worden gemaakt? De burgemeester achtte dez* vragen wel erg buiten de orde. Men heeft hier toch geen rondvraag meer. Evenwel zou spr. in het kort daarop willen antwoorden. De aanvragen voor partculiere bouw zijn zodanig, dat de bouwverenigingen niet ten volle van het haar toegestane kunnen profl. teren. In het Uitenboschkwartier li bouwrijpe grond voor de bouwvereni. gingen. Op verschillende andere plaat, sen in de gemeente voor particuliere bouw. Door de dienst van Openbare Wer ken wordt nog hard aan de voorberei ding gearbeid. Verkoop van grond nabij hei Zeglis. Besloten werd aan de heer J. Sterk, alhier, te verkopen een perceel grond en water nabij hel Zeglis ter grootte van plus minus 1260 m2 voor een be drag van f 8190. Daarna sluiting. De graanbeurs, welke in café „De Graanhandel" aan de Zaadmsrkt wordt gehouden zal met ingang van Februari worden verplaatst naar een bovenzaal van Café-Centraal" op bet Hofplein. Uit de uitstekende rede heeft spreker vernomen, dat de burgemeester zich reeds nauw verbonden gevoelt met Alkmaars bevolking. U is aldus de heer Sietsma niet meer voor ons de burgemeester van Alkmaar, maar Alk maars burgemeester. Spreker wenste hem en zijn gezin van harte het beste in het nu aangevangen jaar toe. Naar het museum Nadat de burgemeester voor deze vriendelijke woorden bedankt had, stelde hij de raad voor na afloop der vergadering gezamenlijk de pren tententoonstelling in het stedelijk mu seum te bekijken waar de heer Wortel met zijn staf de raadsleden van voor lichting zou dienen. Deze expositie, oorspronkelijk als Kersttentoonstelling bedoeld, is reeds verlengd, maar heeft nog te weinig de publieke belangstel ling getrokken. Vervolgens werd het raadslid de heer Vleugel gelukgewenst met de geboorte van zijn dochtertje. Ingekomen stukken. Na vaststelling der notulen werd kennis genomen van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde een schrijven van de minister van Onderwijs ten geleide van een afschrift van het Kon. Be sluit van 9 Dec. inhoudende, dat het beroep ingesteld door het bestuur der Ver. St. Joseph voor de RK. jongens scholen alhier tegen het besluit van de raad, waarbij op zijn aanvrage om medewerking voor de aanschaffing van schoolboeken, leer- en hulpmid delen ten behoeve de St. Joseph- school (u.o.) voor zoveel betreft de aanschaffing van 18 Bosatlassen en 21 Van Goor's zakwoordenboekjes afwij zend is beschikt, ongegrond is ver klaard. Bij de vele goedkeuringen van raadsbesluiten was o.a. de goedkeuring door Ged. Staten van het beschikbaar stellen van de gelden voor de bouw van 96 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan. In handen gesteld van het college werd een schrijven van Ged. Stater met verzoek de aangenomen wijziging van de gemeentebegroting voor 1949 te veranderen door de post „kosten van eerste inrichting vin schoolgebouwen te verlagen tot f 10.700. In handen van B. en W. werd ge steld een adres van het bestuur van de RK. Bond „Voor het Gezin", Kring VII, met verzoek te willen bevorde ren, dat een schooigeldregeling vooi het L.O. wordt ingevoerd, waarbij het vermenigvuldigingscijfer niet hoger is gesteld dan I en een reductie op hel schoolgeld wordt toegestaan indien meerdere kinderen uit één gezin he* onderwijs volgen. Behalve diverse kennisgevingen van aanneming van oen'-emingen was nog ingekomen een briet van mej. A. van den Beidt met verzoek haar met in gang van 16 Maart ontslag te verlener als onderwijzeres aan de Vondelschool Besloten werd het ontslag eervol te verlenen met ingang van een nader door B. en W te bepalen datum. Ten slotte was ingekomen een brie) van het raadslid J. Wiese met ver zoek vragen aan B. en W. te mogen stellen over de stichting van een ge meentelijk verzorgingshuis. beide percentages geheven van hoofdsommen dezer belastingen. Heffing rechten voor het gebruik van het beursgebouw. Vastgesteld werd een nieuwe veror dening op de heffing van rechten voor het gebruik van het beursgebouw tij dens de graanbeurs. De tarieven zijn daarin niet verhoogd. Besloten vergadering. De heer Hoijtink (A.R.) vroeg over dit punt een geheime vergade ring- Mr. Berkhouwer (WD) zou slechts na heropening een kleine op merking willen maken. Na een comitévergadering van ander half uur vroeg mr. Berkhouwer een wijziging van artikel 5 waarbij de leden van de commissie voor het marktwezen worden vervangen door raadsleden. Z h s werd daartoe besloten. Heffing beerputtenbelasting en tonnenbelasting. Vastgesteld werd een nieuwe veror dening op de heffing van rechten vooi het verstrekken van diensten door het bedrijf der gemeentereiniging. De ta rieven worden daarin niet verhoogd Het nog slechts in een enkel geval toe passelijke tarief van f 20 bij het ge bruik van twee of meer tonnen en de vrijstelling voor het privaatrechtelijk bezit van de gemeente zal vervallen De aan de gemeente bewezen diensten worden voortaan tot uitdrukking ge bracht door een belastingaanslag. Heffing van een vuilnisemmer- retributie Voorgesteld werd over te gaan tot vaststelling van een verordening tot heffing van een vuilnisemmer-retribu tie, waarvan wij de bijzonderheden in ons nummer van Maandag j.l. uitvoe rig gepubliceerd hebben. Het recht be draagt 0.90 per emmer en per jaar Bij een te verwachten grote aanvoer van huisvuil, mits deze nog blijft bin nen de normale grenzen, kan een twee de emmer ter beschikking worden ge steld en in buitengewone gevallen meerdere emmers De emmers blijven het eigendom van de gemeente. Zoek geraakte en vernielde emmers moeten met f 5.- per stuk vergoed worden. Het recht moet bij vooruitbetaling in één termijn worden voldaan. De heer H o y t i n k (AR) verwon derde zich over dit voorstel omdat de financiële commissie verzocht had het nog aan te houden in verband met een algemeen plan. dat eerlang in de raad zou komen en waarvan men het kos- tenvraagstuk nog zal moeten bekijken Men had dan tegelijkertijd de kwestie van de vuilnisemmers kunnen regelen Het is niet fraai daartoe nu reeds te besluiten als men later tot invoering van een huisvuilbelasting overgaat. De heren H o 1 s m u 11 e r en S i e ts- m a verklaarden zich daarmede ac- coord. De voorzitter wilde een princi pieel onderscheid tussen de retributie en een belasting maken. De eerste wordt geheven naar bewezen diensten de laatste moet men betalen ook als men niet van die diensten gebruik maakt, en daaraan kan men zich niet onttrekken. Weliswaar zal men ver plicht zijn ook de emmers te gebrui- Op de kaasmarkt was hedenmorgen 1 stapel kaas door de heer Frans uit Heiloo aangevoerd. Het gewicht was 656 kg, de prijs 2.05. De stapel werd gekocht door de heer Zwcrt uit Zaan dijk. Dinsdag waren in Bodegraven aan gevoerd 81 partijen. Ie kwaliteit f 2.06 f 2.20, 2e soort f 1.90—f 2.05, handel flauw. In Woerden waren Woensdag 79 par tijen. Ie soort f 2—f 2.10, 2e soort f 1.92f 198, zware f 2.20, handel flauw. Alles exclusief export-verplich ting en omzetbelasting. 51 GAUGE - DUPONT DUS- 1STE KWALITEIT EXTRA LANG MODETINTEN ALLE MATEN RECLAMEPRIJS IV LINKSGEWEVEN PRACHT KWA LITEIT, MODE- TINTEN 8'/» T.M. 10'/» RECLAME PRIJS •3fr i» STERKE ZUIVER WOLLEN KOU SEN, ENGELS FABR., ALLE MATEN RECLA MEPRIJS STOFFENHUIS LANGESTR. 93 KOUSENBAR ALKMAAR De bedrijfs-begrotingen zijn daar in opgenomen B. en W. hebben gister in de raad de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1950 aangeboden alsmede de begrotingen van de afzonderlijk beheerde takken van dienst. Wat de gewone dienst betreft is er een sluitende begroting. Dit is te danken aan de ditmaal zeer hoge opbrengst van de belastingen en aan de uitkeringen uit het gemeentefonds, welke gekoppeld zijn aan de opbrengst van de nog steeds rijkvloeiende bronnen van bet Rijk en tot dezelfde hoogte kunnen worden opgevoerd als in 1949 werd genoten. Het inmiddels vastgestelde basis bedrag van de bijzondere uitkering uit het gemeentefonds draagt belangrijk bij tot versteviging Van de begrotingspositie. Gebor nAnnemarie, dochter van P. A. Swier en L. J. de Korver. Catharina M., dochter van W. J. Dorenbos en M. C. tfoebe. - Johannes P., zoon van J. Asjes en G. Oud. Ondertrouwd: Antanius J. va» der Wielen en Af ra Koppes. - Jacobus Wijmans en Geertruida Smith. - Johannes Th. Th Ver haart en Willy van Kesteren. - Jacob Mantel eo Rosalina M. van den Broek —Jacobus B. Smorenberg eD Wilbelmma E M. van den Kimden. Willem Timmerman en Marie Chat tillon. Johannes W. Wildenburg en .Martha van Hooff. Getrouwd: Cornells W. de Vries en Aaltje Goudsblom. Overleden: E. Zomerdijk, 78 jaar, we duwnaar van M. J. vaa Schaik. De gemeentelijke huishouding moet thans volkomen drijven op de opbreng sten uit het gemeentefonds, wat een gevaar inhoudt, daar de gemeenten geen invloed kunnen uitoefenen op de hoogte der uitkeringen. Het reeds inge- kromrien eigen belastinggebied der ge meente zal nog verder verkleind wor den als de plannen tot geleidelijke op- beffing der ondememersbelasting wor den uitgevoerd. De noodvoorziening waarop de uitkeringsregeling is geba seerd loopt in 1950 af. Het gemeente fonds wordt over de gemeenten ver deeld met behitln van verdelingssleu tels. welke gemiddeld 10 iaar oud z'in. Het is ook daarom wense'ük dat de de finitieve reeeling van de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeen ten welke, naar B. en W. aannemen, ook een groter eigen belastinggebied ral brengen in 1951 in werking kan treden Als de belastingonb-engsten groot ziin is er weinig bezwaar tegen de noodvoorziening. war baar onee- wisheid maakt bet nodig dat een rege ling wordt getroffen, welke de gemeen ten een ve-zorginasneil verzekert, minstens gel'ik aan dat wat zij thans hebben opgebouwd. De ondernemingsbelasting. De opbrengst van de ondernemings belasting is de belangrijkste post der «igen belastingen in deze begroting. Deze wordt niet uitgekeerd naar de werkelijke oobrengst in het dienstjaar, doch in de vorm van een vooraf be- naald voorschot. Naar gelang van de werkelüke opbrengst worden de voor schotten in de opvolgende laren vast gesteld en voor de gemeenten wordt daartoe een rekening-courant aange houden. Deze vertoonde midden 1949 een zo danig tegoed dat B. en W. de minister van finabcl»n hebben verzocht voor '49 alsnog een hogere uitkering te ver strekken. De minister heeft daaraan ge volg gegeven door de voors-botuitke- ring van f 396 000 tot f 630 000 te ver hogen, wat ook voor 1959 Is vastgesteld Het is de indruk van B. en W dat de oobrengst van deze belasting in 1949 sterk is beïnvloed door het totstandko men van aanslagen over vorige jaren B. en W. veronderstellen daarom, dat de jaaropbrengst niet hoger dan f 500900 is en het meerdere als een aebterstonduitkering dient te worden beschouwd, dat toevallig ten bate van de diensten 1949 en 1950 komt In dit 'icht valt te zien de raming van en kele reserveringen: f 50 000 voor de ombouw van het electric'teitsnrt f 50 000 voor het bevorderen van de gronduiteifte voor industrieën en der gelijke: f 10 802 75 toegevoegd van de gekweekte rente aan het fonds voor bij zondere doeleinden. Voorzichtig financieel beleid blijft noodzakelijk. B. en W hebben in het oog gehouden dat het voeren van een voorzichtig fi nancieel beleid noodzakelijk blijft. De uitgaaframingen hebben een behoorlij ke reserve voor 't opvangen van prijs stijgingen, welke waarschijnlijk niet zullen uitblijven. Gerekend is reeds op de rente- en afschrijvingslasten van de verschillende buitengewone werken, waartoe reeds is besloten of die voor 1950 op het programma staan. Het uitgavenpeil. hoezeer ook geste gen. is voor een groeiende stedelijke gemeenschap niet overmatig en zal door het bewust voortzetten van de noodzakelijke en verantwoorde cultuur en welvaartspolitiek in de komende ja ren nog moeten toenemen. De wel vaartsbronnen van Alkmaar liggen ge deeltelijk buiten de gemeentegrenzen en dp stad heeft een culturele taak t.o.v. Noordhollands Noorderkwartier. De kapitaalswerken Het is nog niet mogelijk een volledig overzicht te geven van dé in 1950 ko mende kapitaalswerken. Met reden mag het gereedkomen van het uitbreidingsplan verwacht worden. Daarna komen de daarbij aangepaste plannen. Misschien is het wenselijk een deskundige kracht daarvoor aan de dienst van O.W. te verbinden. Uitbreiding grondbezit Het gemeentelijk grondbezit wordt uitgebreid alsmede het bouwrijp ma ken van grond voor woningbouw en industrie. Uitstel kan nadeel brengen ook al moet de grond enkele jaren renteloos blijven liggen. B. en W. zul len vastberaden werken aan plannen voor woning- en scholenbouw en na gaan welke mogelijkheden er zijn om het te geringe bouwvolume voor 1950 daarvoor te overschrijden De gemeen te zal gunstige vestigingsmogelijkheden moeten scheppen voor industrialisatie. De neiging tot vestiging van een in dustrie zal van de ondernemer moeten uitgaan. B. en W. hopen in 1951 met het millioenenwerk van het centrale rioleringsstelsel te kunnen beginnen. Zodra de commissie van het markt vraagstuk gereed is zullen B. en W. voorstellen het onderzoek van het ver- keersvraagstuk aan een nieuwe com missie op te dragen. De cijfers De begroting heeft een bedrag van 6.773.941,73 als bedrag van inkomsteD en uitgaven. Op de kapitaaidienst be dragen de inkomsten 5.277.112,60 en de uitgaven 5.953.575.85. Het nadelig saldo is 676.463.25. Wij komen op de begrotingsbeschou wingen nader terug. De kegelsport mag zich in Alkmaar in een warme belangstelling verheu gen en avond na avond zijn de be schikbare banen dan ook in gebruik. Uitbreiding van het aantal kegelclubs in Alkmaar (bij de Alkmaarse Kegel bond zijn maar liefst 32 verenigingen aangesloten) was dan ook niet moge lijk. Door het initiatief van de heer P. te Bos, eigenaar van het Noord Hol lands Koffiehuis op het Luttik Oudorp, is hierin echter verandering gekomen. Naast dit café was een ruimte, die de laatste jaren als bergruimte en rijwiel stalling werd gebruikt, doch waar een twintig jaar geleden druk werd geke geld. De heer Te Bos heeft de baan v/eer in ere hersteld en zo kon het ge beuren dat gisteravond de baan door een nieuwe kegelclub werd heropend. De voorzitter van de Alkmaarse Ke gelclub, de heer J. Diepen, was hierbij tegenwoordig en verrichte de eerste worp. De heer Diepen bedankte de heer Te Bos voor zijn initiatief om de baan weer bespeelbaar te maken. In Alkmaar was dringend behoefte aan een nieuwe baan en spreker was er van overtuigd dat ook deze baan bin nen afzienbare tijd regelmatig bezet zal zijn De heer Diepen vond het buitenge woon prettig dat de nieuwe vereniging ,De Waag" direct lid was geworden van de Alkmaarse Bond. Hij sprak daarbij de wens uit dat de vereniging tot in lengte van dagen lid zou mogen blijven en dat „De Waag" vele succes sen zou mogen boeken. Als „De Waag" het voorbeeld van „De Koekoek" gaat volgen, Alkmaars oudste vereniging, die op dezélfde baan is begonnen, gaat de vereniging een goede toe komst tegemoet en zal praeses Mansees zijn club naar vele overwinningen voeren. Voorlopig zal er echter hard ge traind moeten worden op de nieuwe baan, die door insiders als uitstekend wordt gekwalificeerd. h^>e*\'dl Wroxk&ujt in PERPLEX'variaf 4,3Qp.in7 in .HOUT-:vanal'.9.7J» p.'in.' - TOONKAMER K O N I N G.S.W E G. 70 ALKMAAR "-TEL. 3730". Door de politie is aangehouden een 41-jarige Alkmaarder, verdacht van het plegen van misdrijf bedoeld in art 249 Wetboek van Strafrecht. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Gisteravond is om 7.30 uur op de Laat een ongeluk gebeurd. Een 17- jarig meisje fietste over de Laat wet een 18-jarige vriendin achter op d« fiets. Zij merkte een rechts van de weg geparkeerd staande bestelauto niet op en sloeg er met haar hoofd tegen. Dokter Koppejan, die spoedig ter plaatse was, constateerde een hersen schudding. Het meisje werd naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. De fiets was beschadigd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2