N AGENDA De laatste rustplaats van gevallen strijders onze Vijf jaren geleden stortte de B 17 G 446601 neer Twee bekende wielrenners botsten tegen postauto riannen voor Koninginnedag „De wereld heeft geen wachtkamer" Motorclub wandelde Als U haast heeft... BATH EERT ALKMAAR Loop der bevolking Op de thuisreis Predikbeurten Slanker zondier dieet aaisie ieuws Thialf verdringt Koning Voetbal Amerikaanse bollen- kwekers nog niet aan concurrentie gewend VRIJDAG 20 JANUARI 1950 Ambtenaar van het O.M. achtte renners en chauffeur schuldig De kantonrechter in Alkmaar, mr. F. G, G. Boerrigter, behandelde in de gis teren gehouden zitting het gecompli ceerde verkeersongeval, dat 28 October op de Helderse weg plaats vond. Uit de richting van Den Helder kwamen de twee bekende wielrenners Piet Evers en Jan Pronk. Ter hoogte van de Naco garage stond links naast het rijwielpad een vrachtauto geparkeerd, die het uit zicht belemmerde. Van de kant van Alkmaar kwam een auto van de pos terijen, die plotseling links af sloeg en achter de geparkeerde auto om, het fietspad over reed naar de garage. Jan Pronk kon de postwagen nog juist ont wijken, doch Evers reed er met grote snelheid tegen aan en werd ernstig ge wond. Gistermorgen hadden de beide wiel renners en de automobilist zich voor hun onvoorzichtige wijze van rijden ie verantwoorden. Eerst stond Piet E. te recht. Deze verklaarde met een snel heid van ongeveer 28 kilometer te heb ben gereden. Hij zou bij de geparkeer de vrachtauto vaart geminderd hebben, doch de kruisende postauto was voor hem een volkomen verrasing. Getuige W. A. de Vet. die het onge luk zag gebeuren, schatte de snelheid van de wielrijders op 30 a 35 km. Hij had hen bü de geparkeerde wagen geen snelheid zien verminderen. Getuige L. A. Jonk bevestigde deze verklaring. De getuige deskundige J. Pronk be toogde, dat wielrenners, ook al rijden re voorover gebogen, de weg en hun omgeving heel goed gade slaan. Het was echter onmogelijk de postauto te Zien naderen. De chauffeur van deze wagen had na het ongeluk tegen getui ge gezegd, dat hij wel naar links, maar niet naar rechts had gekeken vóór hii het rijwielpad achter de geparkeerde auto was overgestoken. Requisitoir De Ambtenaar van het O M, mr Ruys, was van mening, dat beide wiel r'jders niet de nodige voorschriften hébben betracht. Zij reden met een zeer hoge snelheid en toen hun het uit zicht werd benomen, minderden ze nau welijks vaart. Zij hadden de plicht al dus mr. Ruys. zo t rijden, dat zij hun rijwiel tijdig tot stilstand konden bren gen. De Ambtenaar eiste tegen E. ƒ6.— subs. 3 dagen. Pleidooi. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, betoogde, dat zijn cliënt geen schuld treft. Het ongeluk is slechts ontstaan door het onvoorzichtig rijden van de bestuurder van de postauto, al dus pleiter E ondervindt grote schade door het ongeluk. Niet alleen heeft nij tien weken in het ziekenhuis gelegen doch bovendien zal hij in jaren zijn beroep, wedstrijd rijden, niet kunnen uitoefenen. Mr. Berkhouwer meende dat zijn cliënt op geen enkel punt straf baar was. E. reed op het rijwielpad en hij deed dit met een snelheid, die men GEEN FUSIE TUSSEN DE BEIDE ORANJEVERENIGINGEN Ter voorbereiding van de feestvie ring op Koninginnedag, vergaderde dezer dagen len stadhuize het Oranje- Comité onder voorzitterschap van de heer G. v. Slingerland, die mededeel de dat hij voornemens is zijn functie als voorzitter neer te leggen, zodra er een geschikte jongere jovolger gevon den zal zijn, hq hoopte, dat d>* in oe eerstvolgende maanden het geval zal zijn. Voorts deelde spreker mede, dat om tactische redenen de plannen tot fusie tussen de beide Oranje Verenigingen zijn opgegeven, doch dat de Algemene en de Christelijke Oranje vereniging zoals in het verleden het geval was bij voorkomendegelegenheden ook in de toekomst, zullen blijven samen werken. Daar Koninginnedag dit jaar op Zon dag valt en nog niet vast staat, of deze feestdag op Zaterdag 2" April of op Maandag 1 Mei, of mogelijk gelijk met de nationale feestdag op Vrijdag 5 Mei gevierd zal worden, kon de da tum van de feestviering in Alkmaar nog niet vastgesteld worden, besloten werd de landelijke regeling in deze af te wachten. Alle aanwezige leden van de sub- comité's verklaarden zich echter be reid mede te werken en vóór de vol gende vergadering, welke 17 Februari zal worden gehouden, hun plannen met begroting in té dienen. In grote lijnen werd het programma echter reeds gemaakt; het vermeldt een kinder-aubade en een massazang in de morgenuren, beide onder leiding van een plaatselijk dirigent. Voor de middag staat een sportdemonstratie op het program; wegens te geringe deel name bij vorige gelegenheden, zullen geen volksfeesten worden gehouden; de desbetreffende commissie zal iets anders organiseren; gedacht werd o.a. aan een singelloop voor diverse cate gorieën. Voor de avond zal getracht worden een filmavond te organiseren met een programma van films over nationale gebeurtenissen. Er zal geen kerkcon- eert worden gegeven; wel zullen bij dl Oranje verenigingen voor haar leden aparte avond bijeenkomsten organise ren. De vier plaatselijke muziekcorpsen zullen hun medewerking verlenen voor muzikale rondgangen door de stad en eventueel concerten op ver schillende punten in de stad Ook de medewerking van het garnizoen zal worden gevraagd. Op de volgende bij eenkomst hoopt men het programma definitief vast te stellen. met een Solex ook kan bereiken. Ver dediger vroeg ten slotte vrijspraak Mr. Boerrigter sloot hierna het onder zoek en bepaalde de schriftelijke uit spraak op Donderdag 26 Januari. De zaak tegen de tweede wielren ner, Jan P, verliep geheel gelijk als die tegen Piet E. Ook hier zal volgen de week uitspraak gedaan worden. De chaufeur. Hierna stond de chauffeur van de postauto, A. van L„ terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij, zonder op het kruisend verkeer te letten, naar links was gereden en dat hij bij het over steken van het rijwielpad de twee wiel renners geen voorang verleend had Van L. verklaarde, dat hij wel naar rechts gekeken had, doch dat hij de fietsers niet had zien naderen. Toen hij met een snelheid van 10 a 12 km. het rijwielpad kruiste, flitsten er opeens twee wielrijders'voorbij. Ook voor deze verdachte was de botsing een volkomen verrasing geweest. Mr. Ruys achtte de schuld van Van L. gering en eiste ƒ6 subs 3 dagen Voor het niet deugen van de handrem, een formeel feit, was de eis f3.subs. 1 dag. Mr. Boerirgster vonniste con form de eis. Mr. Buys stelde de eisen zo. dat de verdachten desgewenst in hoger beroep kunnen gaan. Voor de 2e Abonn.voorst. in Serie C brengt in "t Gulden Vlies het A.T.G (Albert van Dalsum en A. Defresnei Woensdagavond het bekend? stuk „De Wereld heeft geen Wachtkamer" van de Hollandse auteur Maurits Dekker Dit stuk behandelt het actuele pro bleem van h'et gebruik der inter atomaire krachten ^oor vernietigings doeleinden. De hoofdrol wordt ver tolkt door Robert de Vries. De overt ge rollen worden vervuld door Jo Sternheim, Jenny van Maerlant, Hettv Beek, Kees van lersel, Lo van Hens- bergen, Cor Dommelshuizen en Paul van der Lek. Gisteravond hield de motorclub „Alk maar en Omstreken" haar tweede be trouwbaarheidswandeltocht. De route bedroeg 4 km. en moest afgelegd worden in én uur en 8 min. Op diverse plaatsen in ae stad waren controlepos ten opgesteld, die de tijd van de wan delaars opnamen. Om 8,15 vertrok de eerste tippelaar en een uur later de laat ste. Iedere minuut die een deelnemers te vroeg of te laat bij een controlepost arriveerde telde voor vijftig strafpun- ten. Hierdoor zien we het zeer goede resultaat van mevr. Van Wagensveld die met tien strafpunten als eerste bij de dames werd geklasseerd. De start en finish waren bij café „Wanner" aan de Nieuwesloot. Alle wandelaars ver trokken kort naelkaar. De tocht werd afgelegd onder een heldere starren hemel, maar ondanks de kou waren er ruim vijftig deelnemers. Om kwart over tien kwamen de laatsten binnen Er waren een dertigtal prijzen beschik baar en om ongeveer elf uur kon met de uitreiking hiervan begonnen wor den. Bij de dames was eerste mevr Van Wagensveld met 10 strafpunten; 2e mevr. Laagland-Winder; 3e mevr. de Geus (12); 4e mevr. Krijger (13); 5e mevr. Volwerk (13). Bij de heren werd eerst de heer de Ridder met 11 strafpunten; 2e de heer G. Ottenbros (11); 3e de heer D. Bok- weg (11); 4e de heer M. Dekker (12); 5e de heer A. Plevier (13). De prijzen werden, door ziekte van de voorzitter, door de secretaris der club, de heer Coljee, uitgereikt. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het mysterie van Tanger (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur Vijf op de huwelijksreis (tot 14 jaar onder geleide); Alkm. Bioscoop Theater, 3 uur: Scherpschutters (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur; Paniek in het Warenhuis (alle leeftijden, tot 14 jaar onder geleide). Langestraat 44: „Smyrna"-tentoonstel ling en demonstratie. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Langestraat 44: „Smyrna"-tentoonstel ling en demonstratie. Gulden Vlies, 7,30 uur. Feestavond Orpheus. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Con cert „Gita-Mondo". en er is 'n kam nodig of verband, scheermesjes, of wat dan ook, ga dan naar MIMOSA midden in de Lange straat. Daar kunt U zich zelf bedie nen, daar kunt D zelf uitzoeken, daar is 'n keus in elke prijs. Daar bent U altijd l)est af. Daarom, de "eerst vol gende keer, proberen. InS* Med. (Adv.) Onthulling van een herinnerings-plaquette Een bronzen plaquette ter herinne ring aan de vriendschapsbanden tus sen de twee oude steden Bath en Alk maar, gegrondvest bij de bevrijding van Nederland op 5 Mei 1945 zal wor den opgericht in „Alkmaar Garden". Orange' Grove, in Bath. De onthulling zal plaats vinden gednrende het Festi val van 7 tot 20 Met De plaquette draagt de wapenschil den der beide steden, uitgevoerd in kleuren. De kosten bedroegen onge veer 103 pond. Alderman J. Plowman voorzitter van het comité was van mening, dat 'het voorjaar de beste tijd is om tot onthuling over te gaan omdat dan de bloembollen zullen zijn uitgekomen en tevens omdat dan verschillende bezoe kers uit Alkmaar in Bath zullen ver toeven. De bevolking bedroeg per 31 Dee. 1948: C8822. Het herstel van het bevolkingscijfer op grond van het verschil tussen de uitkomsten van de volkstelling op 31 Mei 1947 en het administratief berekende inwonertal was 95. De bevolking per 1 Jan.. 1949 was dus 38917 (38277). Zij is gedurende het afgelopen jaar vermeerderd door: geboorte met 893 (913) en vestiging met 2157 (2049); totaal 3050 (2962). Zij is gedurende het afgelopen jaar verminderd door: overlijden met 393 (322) en vertrek met 2164 (2095); totaal 2557 (2417). De bevolking der gemeente is derhalve over 1949 vertneerderd met 493' (545), dit is 1.25% (1.41%) en be droeg per 31 Dec. 1949: 39410 (38822). Het geboortecijfer bedroeg per 1000 inwoner der gemiddelde bevolking 22 83 (23.66). Het sterfte- ciiier bedroeg per 1000 inwoners der gemiddelde bevolking 10.04 (8.35). In 1949 zijn in deze gemeente 299 (290) huwelijken voltrokken, waarvan 145 (141) kerkelijk zijn ingezegend. In 1949 werden 24 (35) echtscheidingen in geschreven. (De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de getallen aan over 1948) Aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger .Willem van der Zaan", die 2 Januari van Willemstad vertrok en 23 Jan. te Den Helder wordt verwacht, bevindt zich onze stadgenoot matroos le kl, W. N. A Admiraal, Geestersingel 7. MEER SOLDIJ VOOR SOLDATEN IN DE TROPEN De troepe.itoelage voor militairen van de koninklijke landmacht die in Indonesië dienst doen is verhoogd met dertig cent per dag. VOOR ZONDAG 22 JANUARI ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Dikboom; Woensdagav. half 8 oecume nische evondwijding. Kapelkerk, 10 uur ds. Den Oudsten (H.Doop); 5 uur ds. Wesseldijk. Rem. geref. gem., half elf ds. Rsppold. Luth. kerk (Oudegr.), half elf de heer Schende laar. Doopsgez, kerk, 10 uur ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oudegracht, half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 urn- en Woensdagav. 8 uur dienst. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur, Evan gelist Hofhuis. Maandagav. 8 u. jeugd bijbelklas in de Wilhelminaschool. Ned. Chr. Gem.schapsb., 3 uur jeugd club Kr. v. Eltenweg 22; Donderdagav. half 8 evangelisatiesamenkomst in Waakt en Bidt, de heer Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 en 8 uur Sr.-majoor J. H. Salomon. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 10 uur hei- ligingsdienst; 3 uur Zondagsschool, 8 uur verlossingssamenkomst; Woensdag av. 8 uur wijdingsdienst, alles o.l.v. vaandrig Kuipers. Het Kruisleger, Hekelstraat 9, 10 uur wijdingsdienst, 3 uur Kindersamenkomst o.l.v. sergte de Haas, 8 uur Verlossingsbijeenkomst. Donderdag 8 uur Verlossingsbijeen kost. Alles o.l.v. stafkapitein J. Schreu der. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdionstbijeenkomst. Ver. van spiritisten Harmonia, half elf morgen wijding in hotel de Nachtegaal. Lange straat, de heer J. P. Smits van Haarlem. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur, ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bekius. Rehoboth half elf ds. Bre mer. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Nijhuis van Rotterdam. BERGEN AAN ZEE. 4 u. ds. Bekius. BROEK OP LANGENDIJK, geref kerk, 10 en 5 uur ds. Donner. Doops gez. kerk, geen dienst; geen Zondags school. DIRKSHORN, av. 7 uur, ds. Post. Geref. kerk, half 10 c- 2.15 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem„ 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 5 lees dienst. Oud kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND BINNEN, avond half 8 (jeugddienst), de heer Wuij, gods dienstonderwijzer te Westerbork. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. GRAFT, half 3, de heer Albertz. GROOT SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOÓ, herv. gem„ 10 uur ds. Bloemhoff (IIDoop). Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Groeneberg van Amsterdam. Geref. kerk (in evang. gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds Von Meijenfeldt; 4 uur leesdiensL HEER HUGO WAARD, herv. gem., 10 uur de heer Wuis, godsdienstonderwij zer te Westerbork. Geref. kerk, half 10 (H.Avondmaal) en half 3 (Dankz). ds. Sap van Den Haag. HENSBROEK, 10 uu. ds. Meyboom. KOEDIJK 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 10 uur ds. Teriet (H.Doop) NOORD SCHARWOUDE. geref. kerk. 10 uur (H.Avondmaal) en 4 u. (dankz.) ds. Honig van Amsterdam. OOST GRAFTDIJK, 10 uur, cand. Brouwer. OTERLEEK, 10 uur, ds. Keja. OUDORP, 10 uur, ds. Klein Was sink. SCHERMERHORN, herv. gem„ 10 u ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 uur en half 3 ds. Visser. SCHOORL, Groet en Camp., in het g: mnastiekgebouw aai. de Smeerlaan te Catrijp, 10 uur, ds. De Jong. SINT PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds Miadelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, de heer Albertz. URSEM, av 7 uur ds. Meyboom; on derwerp: Achter de wolken schijnt de zon. VEENHUIZEN, 2 uur ds. Kaptein van Akersloot. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Post. Hef werk van de oorlogs gravenstichting Hoewel de dagen van angst en strijd, die wil gednrende de jaren 1949 tot '15 gekend hebben dikwijls al heel ver in het verleden schijnen te liggen, spreken de gevolgen in welke vorm dan ook, nog steeds dag in dag uit tot ons. Vooral de verwanten van degenen, die op het slagveld of in het verzet vielen, de mogelijke nabestaanden van hen, die nooit uit de concentratiekam pen keerden, kunnen zich nog maar nauwelijks van de toegebrachte wonden herstellen. Dit zou wellicht iets gemak kelijker gaan, als zij de laatste rust plaats van de geblevenen in hun na bijheid wisten, als het hun bekend was. dat die laatste rustplaats misschien dan elders een waardige rustplaats was. Ten einde dit te bewerkstelligen, werd in September 1946 de Oorlogsgravenstich ting in het leven geroepen. Gisteravond mochten wij met de ad junct-directeur van deze Stichting, de heer P. W. den Hertog uit Den Haag, een onderhoud hebben. Hij zette ons het doel van de Oorlogsgravenstichting nog eens duidelijk uiteen en vertelde ons van het zeer vele belangrijke werk, dat in de afgelopen jaren reeds gedaan kon worden. Wij op onze beurt willen hier het een en ander van doorgeven, omdat de betekenis ervan, ten onrechte willicht minder bekend, zeker niet on derschat dient te worden. Duizenden Nederlandse mannen en vrouwen lieten het teven in de strijd voor onze vrijheid Zij vielen in de Meidagen, stierven later in het verzet en tallozen, door de vijand naar het buitenland gebracht, bleven voor altijd Zowel in ons land als in de vreemde liggen de gevallenen wijd en zijd ver- soreid. voor een deel reeds op begraaf plaatsen bijeengebracht, veelal in het buitenland nog daar, waar zij. soms op onwaardige wijze, werden ter aarde besteld. Deze toestand mag niet voortduren en zal niet voortduren. Om hierin te voorzien is de Oorlogs gravenstichting opgericht, die zich ten doel stelt de zorg op zich te nemen voor het verzekeren van een waardige rustplaats aan alle Nederlanders, die hun leven voor het Vaderland hebben gegeven zowel hier te lande, als over al elders ter wereld, in het bijzonder ook in Indonesië. Reeds is te Loenen (Veluwe) een Centrale Begraafplaats door de Oor logsgravenstichting ingericht, waar tot on heden 270 stoffelijke resten van Ne derlandse oorlogs- en terreurslachtof- fers, overgebracht vanuit Duitsland door de Dienst van Identificatie en Ber ging. een laatste rustplaats hebben ge vonden. Tn de toekomst zulten on deze beg-aafolaats ongeveer 4000 oorlogs slachtoffers aan de schoot der aarde worden toevertrouwd. De Nederlandse doden worden uit Duitsland overgebracht naar ons land, indien de verwanten daartoe een ver- Welke dame zou daar nu niet iets voor voelen? Dit kunt U nu worden met een rrbbercorset. Deze corsetten kleden zeer slank af, U wordt er zo een of twee maten slanker door. Het is opval lend, dat deze corsetten geen baleinen hebben, hetgeen vanzelfsprekend een bewegingsvrijheid geeft, die U nooit erwacht zoudt hebben. U kunt zich bukken en wenden, zonder dat U ste kende of knellende baleinen voelt. Wij iaden U aan. neemt een kijkje in de etalage van Hofstede. Nog beter kun nen wij de dames aanraden om bij Hof stede binnen te gaan. De corsetspecia- uste zal U de rubbercorsetten gaarne "eheel vrijblijvend tonen en aanpas sen. U weet het adres: HOFSTEDE, Langestraat 59 Ing. Med. (Adv.) Tragedie <n een sneeuwstorm (Van onze speciale verslaggever) JJet is vandaag jnist vijf jaar geleden, dat een hevige sneenwstorm het West- friese landschap striemde. Een scherpe Noordoostenwind raasde over de velden en dorpen. Een compacte grauwe wolkenmassa, waaruit sneeuwvlokken omlaag dwarrelden, die vervolgens door de storm werden opgenomen, had zlcb op enkele honderden meters boven de aardoppervlakte uitgespreid. Te onge veer elf uur werd het hullen van de wind overstemd door een ander geluid. Een geluid, dat werd veroorzaakt door de motoren van „Vliegende Forten". „Libera tors" en „Mitchells". De vliegtuigen werden echter door de grauwe wolken massa aan het oog van de mensen onttrokken. De mens vergeet zo gauw Good luck, boys and: Solong!" „Nou, nou, lekker weer vooi een vliegtocht", zeiden de mensen tegen elkaar, terwijl zjj zich, schrap zetten de tegen de Noordooster, een pad door de sneeuwmassa's trachtten te banen. De bemanningen tuurden ech ter met vergenoegde gezichten door de cockpit-ruiten naar buiten en zij koesterden zich in de zon. Neen, de bemanningen ondervonden weinig hin der van de sneeuwstorm, die het Westfriese landschap geselde. En bo vendien, wat betekent een sneeuw storm in vergelijking met de hel, die zij boven West-Duitsland hadden meegemaakt? Nog een rukje, en zq konden in de bar op het vliegveld met hun kameraden op de goede afloop drinken. „Cheerio, boys! Keep smi ling!". knetterde het in de koptele foons van de marconisten. Ook de marconist van de B 17—G 446601 ving deze vrolijke boodschap, die één van zijn kameraden uitzond, op. Hq keek, toen hij deze woorden opving, echter zeer ernstig. Kort daarna greep hq de seinsleutel en de marco nisten van de andere vliegtuigen j hoorden het volgende simpele zinnetje: „Good luck, .boys and solong!" „God bless you!" Dit zinnetje werd 20 Januari 1945. des 's morgens om twintig minuten over elf de aether ingezonden. Twee minuten daarna schoot de B 17G 446601 uit de wolkenmassa te voor schijn en met een daveiende kna' ex plodeerde het toestel op een bevroren en met een dikke laag sneeuw bedekt weiland, enkele honderden meters achter het gemeentehuis te Midwoud. Acht jonge Amerikanen hadder. het hoogste offer gebracht. De comman dant van de Boeing werd op dat ogenblik door de scherpe Noordoos ter heen en weer geschud, toen hij. aan zijn parachute hangende, lang zaam naar de aarde zweefde. Dadelijk schoten de mannen var> Midwoud hun jas aan en zij spoedden zich naar de plaats des onheils. Zq konden echter niets anders doen dan de stoffelijke resten van acht jongt Amerikanen in veiligheid brengen, en op 24 Januari werden deze, onder grote belangstelling op de algemen- begraafplaats te Midwoud, op enke1 tientallen meters afstand van de plaats, waar de mannen de helden dood waren gestorven, op eervolle wijze ter aarde besteld. Dit was mo gelijk, omdat de bezetters geen kans zagen, zich door de sneeuwbergen een pad naar Midwoud te banen. Judas, zelfs zonder zilverlingen De commandant van het toestel, Ceciel K. Belton uit Chicago, die in Oostwoud de begane grond bereikte, werd door de illegaliteit in veiligheid gebracht. Na de bevrijding kon zijn vrouw hem gezond en wel verwelko men. De Duiv.e instanties werden van de verdwijning van deze Ameri kaanse piloot op de hoogte gesteld, doordat iemand „zich geroepen had gevoeld" een anonieme brief met deze mededeling te verzenden. De ge volgen bleven niet uit en op 17 Febru ari arriveerde „de Grüne Polizei' in Oostwoud. De verzetsgroep uit Spanbroek rukte ook op naar het dorp, om hun makkers aldaar, zo no dig, assistentie te verlenen. Op de Boerdijk kregen de K.P. en de Grüne contact met elkaar, in welk gevecht de Spanbroeker J. P. Roosje sneu velde. Als représaille werden, in die zelfde week nog, vijf burgers uit Den Helder en Anna Paulowna te Amster dam gefusilleerd. De motorstoring van de B 17G' 446601 kostte in totaal het leven aan veertien strijders voor Vrijheid en Recht. Negen mannen en één propeller- Tijdens de bezetting werden in de dorpen Oostv oud en Midwoud al gel den ingeza.n ld voor een gedenkteken Het heeft echter veel moeite gekost, voordat het monument gereed was en doordat de stoffelijke resten van de acht Amerikanen inmiddels waren overgebracht naai- Margraten, werd hel óór de Ned. herv. kerk te Midwoud pplaatst, waur het door mr. Baruch 'estijds de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, op 8 November 1946 werd onthuld. Het monument staat daar ter nage dachtenis aan de tweede luitenant Cari E. Chillberg, tweede luitenant Andrew B. Shanks, F. O. Claude, H. Bogert. sergeant William L. Monroe, sgt Warren F. Neilsen, sgt Meivin D. Williams, sgt Thomas A. Rogan, sgt Sylvester Salo mone en aan de Hollandse verzetstrij der J. P. Roosje. Vóór de steen, waarin de namen zijn gebeiteld, staat een driebladige pro peller van de B 17—G 44 6601. Mis schien wei de propeller van de motor, die op 20 Januari 1945 weigerde. De stem van een moederhart. Wij zijn door burgemeester Avis in de gelegenheid gesteld om de corres pondentie in te zien, die hij met de na bestaanden van zes Amerikanen voert „That you have done all you could, as if these boys were your very own no one could do more". Indien het jullie eigen jongens waren geweest, hadden jullie niet meer voor hen kun nen doen. Dit schreef een Amerikaanse moeder aan burgemeester Avis. Waarom dit artikel geschreven is? Niet zozeer om deze tragedie, die zich op 20 Januari 1945 boven Midwoua in een felle Noordooster sneeuwstorm heeft afgespeeld, aan de vergetelheid te ontrukken. Het monument voor de kerk zal de voorbijganger er tot in lengte van dagen aan herinneren. Het is geschreven om U dat zinnetje van die Amerikaanse moeder onder de ogen te brengen. Die moeder heeft in haar lot berust en zij heeft kracht ge put uit de wijze waarop de Nederlan ders haar jongen de laatste eer hebber bewezen. Zij hebben dit gedaan, omdat haar jongen ook voor hun toekomst zijn leven heeft geofferd Dit besef was toen nog ten volle aanwezig. ..Uren, Jagen, maanden, jaren, vlie gen als een schaduw, heen" Maar ook de herinnering, aan wat is gebeurd, vervaagt dikwijls. zoek indienen, doch slechts dan als vast is komen te staan, dat het overschrij den van de grens destijds gedwongen geschiedde. De gehele overbrenging en herbegrafenis te Loenen is gratis. Wenst men het stoffelijk overschot in de eigen woonplaats te herbegraven, dan is ook de overbrenging, verzorgd door de Stichting gratis, alsmede de kosten op de begraafplaats tot 75. Indien de graven van in ons land zelf gevallenen nog niet van een waardig grafteken zijn voorzien, door welke oorzaak dan ook, dan voorziet ook hier in de Stichting, alsmede In de verzor ging van het graf. Dit geschiedt ook met de vele honderden graven van ge sneuvelde Nederlanders waar ter we reld zij ook ter ruste zijn gelegd. In Indonesië worden de slachtoffers van de Japanse terreur en de strijd bijeen gebracht op ruim twintig erevelden. De verzorging 'hier alsmede de opsporing van nog niet bekende graven zal ook al zijn toevertrouwd aan de Stichting. Plaatselijke comité*». Teneinde zoveel mogelijk inlichtingen te verkrijgen en zoveel mogelijk con tact met de bevolking te hebben, zijn in talrijke gemeenten z.g. plaatselijke comité's van de Oorlogsgravenstichting in het leven geroepen. Hun taak ls het belanghebbenden in hun gebied over de aard en gang van zaken bij de Stich ting voor te lichten. Ook zal éénmaal door deze comité's worden verzocht met een lijst rond te gaan om gelden in te zamelen voor dit belangrijke en ook zo kostbare werk. Veel doet het Nederlandse volk voor de graven van de geallieerde strijders, die in ons land hun laatste rustplaats krijgen. Zij steu nen daarbij het z.g. Oorlogsgravenco- mité, dat slechts de aanvullende ver zorging van dat geallieerde graf be oogt. En dat is lofwaardig. Doch laat men ook de graven van onze eigen mensen niet vergeten. Men stelt een daad. door de Oorlogsgravenstichting, Nieuwe Parklaan 14 te Den Haag te steunen.- Ook voor de stichting van plaatselijke comité's versta men zich met dit adres. De hulp van velen is nodig, omdat de staat, die tot nu toe alle kosten van de Stichting en haar werk betaalde, niet alles kan doen. Van de ingezamelde gelden zal een fonds gevormd worden uit welks rente men hoopt de verzorging later tot in lengte van dagen te kunnen doen voortduren. Het moet het Nederlandse volk een eer zijn. dit tot stand te brengen. (Ongecorrigeerd) In verband met de vorst zullen de wedstrijden voor de Zaterdagmiddag competitie van de KNVB geen door gang vinden. Het ziet er naar uit dat ook Zondag de voetbalschoenen in du koffers zullen blijven daar De Bilt aan houdende vorst voorspelt. In Friesland r"'n voor morgen reeds ijswedstrijden aangekondigd. De wedstrijden zullen op de baan te Bolsward worden gehou den. Terwijl vele Europese landen zich bezig honden met de zogenaamde ex portcampagnes en andere landen voor nemens zijn tot dergelijke campagnes, die speciaal gericht zijn op de Ameri kaanse markt over te gaan, verzetten de Amerikaanse producten zich steeds meer tegen deze acties, en wordt door sommigen in dit verband de onheil spellende term „dumping" gebezigd. In een artikel over deze kwestie noemt de Wall Street Journal als voor beeld de invoer van bloembollen. Vol gens het blad gebruiken de Amerikaan se bloembollenkwekers de term „moor dend" om de concurrentie van Neder land te beschrijven. Een Amerikaanse bollenhandelaar heeft „Wall Street Jou- nal" medegedeeld, dat hij feitelijk 20 dollar per 1.000 gladiolen bollen zou moeten ontvangen, doch zijn verkoop prijs heeft moeten verlagen tot 9 a 10 dollars om het Nederlandse prijsniveau te concurreren. Bij de federale tariefcommissie te Washington zijn onlangs beschuldi gingen ingediend van dumping door buitenlandse handelaars. De Northwest Bulb Growers Associa tion heeft verklaard, dat de Nederlan ders soms narcissenbollen in Amerika beneden de kostnrijs verkopen om dol lars te verdienen. Deskundigen beweren, dat er in Ame rika zeer zeker een markt is voor bin nenlandse zowel als voor Nederlandse gladiolenbollen. welke laatste een nieu we variëteit zijn. Overigens is het waar, dat Nederland aanzienlijke hoeveelhe den gladiolenbollen in Amerika heeft ingevoerd. De plotselinge verschijning van deze Nederlandse bollen op de Amerikaanse markt wekte de verbol genheid op van de Amerikaanse kwe kers, die niet meer gewend waren con currentie het hoofd te bieden. Wat de klachten over de prijs der Nederlandse narcissenbollen betreft hou den de importeurs vol, -dat deze bollen niet met verlies door de Nederlandse kwekers worden verkocht Voordat de Nederlandse bolleninvoer na de oorlog werd hervat ging het de Amerikaanse kwekers zeer goed en nu de concurrentie is teruggekeerd, kan men het als een menselijke en natuur lijke reactie beschouwen, dat zij het de bu<'» "'andse concurrentie verwijten, dat zij harder moeten werken voor hun aandeel van de markt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3