Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ontwerp Huurwet bij Tweede Kamer ingediend Vliegtuigongeluk eiste één dode Zaterdag 21 Januari 1950 147e Jaargang No. 17 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN er buiten Drama in Den Helder wanhoopsdaad? Weer Oostenrijkse meisjes naar Nederland Pools „bankier" stond terecht voor de Amsterdamse rechtbank VOORSCHOT VOOR RIJKSPERSONEEL? Washington dreigt Sofia met het verbreken der betrekkingen Joegoslavië vraagt V.S. opnieuw om een lening LEWIS GEDAGVAARD Het mysterie van de „Duitse schat" De safes waren leeg Nieuwe hoop voor Aga Khan Reeds stroken ijs in het IJselmeer K.L.M. neemt deel aan luchtrace naar Nieuw- Zeeland Spoedige regeling van Saar-kwestie? SPANJE OP AGENDA ALGEMENE VERGADERING DER V.N.? Schotse tweeling naar haar moeder Waterstofbom aan grenzen gebonden "BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAA COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1 l eik woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Verhoging van 15 procent voor woningen, gebouwd vóór 27 Dec. 1940 Pachtovereenkomst valt Thans is bij de Tweede Kamer het ontwerp voor de zg. huurwet ingediend. In de uitvoerige toelichting wordt o.a. gezegd: De handhaving van de voor oorlogse huurprijzen dreigt thans haar doel voorbij te schieten. De huurop brengsten zijn onvoldoende om het ge bouwde onroerende goed in behoorlijke staat te houden. De gevolgen van verwaarlozing zijn reeds in ernstige mate waarneembaar. Gebrek aan ma teriaal speelde ook een rol, maar nu de toestand op dit gebied weer veel beter is, is handhaving van de oude huurprij zen niet langer verantwoord. Verhoging is bovendien nodig om het huurpeil aan te passen aan dat wat is vereist om straks nieuwbouw zonder over heidssteun mogelijk te maken. De regering meent echter dat voor het ogenblik alleen gedacht moet wor den aan onderhoud en redelijke verzor ging en stelt voor gebouwde onroerende goederen een verhoging der huur met 15 pet. voor. Deze verhoging is als blij vend bedoeld. Diverse normen. Een belangrijke categorie, n.l. van het landelijk onroerend goed, waarvoor het pachtbesluit geldt, valt buiten deze re geling. Het gebouwde onroerende goed, dat vóór 27 December 1940 tot stand kwam, dient te worden onderscheiden Kind stierf natuurlijke dood Bfl de gerechtelijke schouwing, die gistermorgen door dr J. P. Hulst uit Leiden werd Verricht op de drie lijken van het gezin L. uit de Olivier van Noortstraat in Oud Den Helder, is ko men vast te staan, dat het anderhalf- jarig dochtertje een normale dood is gestorven ten gevolge van een hersen afwijking. Dit overlijden kon niet wor den voorzien. De vader moet toen uit radeloosheid zichzelf en zijn vrouw van het leven hebben beroofd. De stoffelijke overschotten zijn thans door de Justi tie vrijgegeven. LANDELIJKE REGELING VOOR VEILINGPERSONEEL Het College van Rijksbemiddelaars heeft bindend vastgesteld een landelij ke regeling voor de salarissen en an dere arbeidsvoorwaarden voor het ad ministratief en niet-administratief per soneel, werkzaam bij de tuinbouwvei lingen in Nederland. In deze regeling worden de lonen en arbeidstijden omschreven alsmede de overwerktijden, de vacanties en de ar beid op Zon- en feestdagen. van het later gebouwde goed. (De hu ren lagen hier n.l. reeds hoger dan in 1940. Red.) Men denkt voorts de huren van woningen, die na 31 December 1949 zonder Rijkssteun gebouwd zullen wor den, vrij te laten. Bij Kon. Besluit zul len ook afwijkende regelingen mogelijk zijn. Wat betreft de onderhuur zal een norm, onafhankelijk van de tot dusver betaalde huur, in de wet worden voor geschreven. Deze zal in een bepaalde verhouding moeten staan tot de huur van het gehele goed. Op deze wijze worden waarborgen geschapen tegen het heffen van onredelijke huurprijzen bij deel- of onderhuur. Ook voor huur met bijbehorende prestaties als stoffe ring, centrale verwarming of meubile ring zullen enkele normen gegeven worden. De taak van de prijzenbureaux op het gebied van vaststelling van huur prijzen zal in de toekomst door de rech ter worden uitgeoefend. De Kroon be paalt op welk tijdstip de wet in wer king zal treden. De Oostenrijkse en Nederlandse rege ringen zijn overeengekomen, dat door tussenkomst van de Oostenrijkse rege ring dienstmeisjes onder bepaalde voor waarden naar Nederland kunnen ko men. Binnen enige dagen zijn de eerste veertig meisjes te verwachten. Zij zijn moreel en lichamelijk getest. „ik moest Hitier vermoorden De vierde kamer van de Amsterdamse rechtbank is gistermiddag aan de open bare behandeling van een merkwaardige zaak begonnen, die in totaal drie zit tingsdagen zal eisen. Voor het hekje verscheen de bijna zestigjarige volgens zijn opgave Poolse bankier S. Wieszynski. Uit een drietal dagvaardigingen, welke de Officier van Justitie voorlas, hetgeen geruime tijd vergde, zou W. vooral in het laatste jaar van de bezetting door op lichting verscheidene tonnen gelds in handen hebben gekregen. Hij maakte daarbij gebruik van de nood van ande ren. Het ging dan voornamelijk om het uit handen der Duitsers terugbrengen van gevangen Nederlanders. Aan een zekere S. vertelde W„ volgens de dag vaarding, dat hij vóór de oorlog op dracht van de Secret Service had om Hitier te vermoorden. Hij had de be schikking gekregen over een fonds van vijf millioen pond Sterling.... Hij had persoonlijk herhaalde malen Churchill ontmoet. Aan anderen zeide W„ dat hij millionnair was, bankier en ereburger van DantzigDit alles om het no dige vertrouwen te wekken. Als getuige verscheen gistermiddag o.a. ds. Koningsbergen uit Amsterdam. Via W. betaalde hij f 50.000, een bedrag. dank zij de hulp van vrienden bijeen gebracht, dat zou dienen om zijn zoon vrij te krijgen. De zoon van de dominee is echter gefusilleerd. Het geld is later terugbetaald. Een andere getuige, de Duitser Wenski, volgens verdachte een relatie, die hem hielp bij het vrijmaken der gevangenen, verklaarde, dat ver dachte geboekstaafd staat als een inter nationale oplichter. Zijn hulp voor het vrijlaten van politieke gevangenen was nooit ingeroepen. Op 27 Januari wordt het proces voortgezet. Deze dagen is het Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij aan het Rijks personeel over het eerste kwartaal 1950 het reeds aangekondigde voorschot op de komende loonsverhoging wordt ver leend, aldus de N.H.C. Dit voorschot bedraagt 15 pet. van het maandsalaris, voor 22-jarigen 10 pet en voor 21-jari- gen 5 pet. van het maandsalaris. Maat regelen zijn genomen om de uitkering te doen geschieden, zodra het K.B. is verschenen. Werk van legatie der V.S. onmogelijk geworden Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Amerika de diplomatieke betrek kingen met Bulgarije zal verbreken, indien dit land niet het verzoek intrekt om de Amerikaanse gezant te Sofia terug te roepen. Washington zou dan Bulgarije ver zoeken eveneens zijn missie terug te trekken. Het gaat hier om de Amerikaanse gezant Heath, die volgens een in het proces-Kostof tegen hem uitgebrachte beschuldiging zou hebben deelgenomen aan een samenzwering tot omverwer ping van de Bulgaarse staat. Deze be schuldiging wordt in de Amerikaanse nota aan Sofia ongegrond genoemd Bovendien beschuldigt Washington er op zijn beurt Bulgarije van, dat het de Amerikaanse legatie onmogelijk maakt haar normale diplomatieke functies uit te oefenen. Twee Bulgaarse em ployé's van de Amerikaanse legatie zijn terechtgesteld en een andere is gestorven na mishandeling door de Bulgaarse politie, terwijl hun enige misdaad was, dat zij in dienst der le- Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige lichte sneeuw en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen. Op de Waddeneilanden en in de kop van Noord-Holland temperatuur even boven het vriespunt. Elders in het land temperatuur om het vries punt,, maar in het Zuiden van nacht nog lichte vorst. ZONDAG: Zon op 8.35, onder 17.09. Maan op 10.31, onder 22.08. MAANDAG: Zon op 8,34, onder 7.10. Maan op 10.40, onder 23.20. gatie waren. De houding van de Bul gaarse regering ligt ver beneden het minimum van de standaard van in ternationale beleefdheid, aldus de nota Zuivering en arrestaties Uit Bulgarije zelf komen nieuwe be richten over arrestaties en zuiveringen binnen. Radio-Sofia zegt, dat „vier spionnen en terroristen zijn gearres teerd, die door de Tito-bende naai; Bul garije waren gezonden". Voorts is me degedeeld, dat de volksrechtbank bin nenkort vierenzestig „vijanden van het egiem" zal bei echten. Zeven leden van het Bulgaarse politbureau o.a Dobri Terpesjef, zijn daaruit verwij derd.. Volgens diplomatieke functionarissen te Washington heeft Joegoslavië de Ver. Staten om een tweede lening van de regering verzocht. Negen millioen geëist Steenkoolmaatschappijen in Ohio hebben John Lewis, voorzitter van de Verenigde mijnwerkersbond, gedagvaard en van hem, andere functionarissen en de vakbond betaling van bijna 9 mil lioen dollar geëist wegens verliezen geleden door verschillende stakingen. De maatschappijen beroepen zich op een wet in Ohio, volgens welke com binaties van elke soort verboden wordt de productie te verminderen of invloed uit te oefenen op de prijs van steenkool en andere goederen. Het mysterie van de „Duitse schat" in het Brusselse departement van Fi nanciën is gisteren na vijf jaar opge lost. Toen de Duitse bezetters de ge bouwen van het Belgische ministerie van Financiën hadden overgenomen, hadden zij een twaalftal reusachtige safes in de grote kantoorlokalen ge plaatst. Bij de bevrijding vertrokken zij haastig, doch niet zonder de sleutels te hebben meegenomen. Daar er geen duplicaatsleutels van de safes waren, werd ten langen leste be sloten de deuren open te breken. Pas gisteren kwamen deskundigen, die dit werk zouden opknappen. Zij slaagden, en 'n functionaris gaf de talrijke jour nalisten het teken, dat zij het gebouw konden betreden om het vijf jaar oude geheim te aanschouwen. De safes wa- reii leeg. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat vier personen zijn gearresteerd, van wie men gelooft, dat zij verantwoordelijk zijn voor dief stal van de juwelen ter waarde van ongeveer twee millioen gulden van de echtgenote van de Aga Khan. Een der arrestanten is een zekere Watson, die Brits onderdaan is. Alie wedstrijden van Aid. Noord-Holland van KN.V.B. afgelast De vorst, die Nederland en een be langrijk deel van Europa in zijn greep gevangen houdt, bleek gistermiddag reeds in het IJselmeer in de buurt van de monding van de Eem en bij Nijkerk een strook ijs van circa een kilometer breedte gevormd te hebben, waardoor de scheepvaart vertraging ondervindt. Ook bij de hoek van het IJ (nabij Dur- gerdam) vormde zich in de middag uren reeds grondijs. Evenals dat in vo rige winters het geval was, dreigt de kustverbinding met Ameland verbro ken te worden. In verband hiermede zijn de Friese DUW-arbeiders naar huis gezonden. Brengt de plotselinge koude aan de ene kant veel ongemak, de schaatssport ziet en grijpt haar kans. Voor heden- Een spookschip Een verkenningvliegtuig van de Canadese luchtmacht heeft by de in gang van de Hudsonbaai een verlaten „spookschip" waargenomen, dat vast zit in het ijs. Naar schatting is het een schip van ongeveer tienduizend ton. Het sag er naar uit, dat het nog niet zo lang geleden verlaten was. Er wer den geen tekenen van leven op of bij het schip waargenomen. Men herin nert zich uit de laatste tijd geen mel ding van een of ander schip, zo groot als het waargenomene, dat ver laten was. mo.gen waren reeds te St. Pancras en te Diemen lange baanwedstrijden uit geschreven over 500, 1500 en 3000 me ter. De KNSB schonk hiermede St. Pancras en Diemen de primeur. Afgelaste wedstrijden. Naar wij vernemen, heeft de afdeling Noord-Holland van de KNVB alle voor hedenmiddag en morgen vastgestelde wedstrijden afgelast. Ook de Kon. Ned. Hockeybond heeft alle wedstrijden van het programma afgevoerd. Neêrlands schaaiscracks trainen in Hamar Firefly storfie neer bij Haagse Schouw Op een weiland nabij de Haagse Schouw onder Leiden, ongeveer achthonderd meter verwijderd van het vliegveld Valkenburg, is gistermiddag een Firefly van de Marine-Luchtvaartdienst neergestort. Het toestel is enige malen over de kop geslagen en daarna in brand gevlogen. De bestuurder, de luitenant-ter zee eerste klasse arts A. E. Schuringa, is daarbij uit de cabine geslingerd. Hij werd zwaar gewond en overleed enkele uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Officier van Marine Lucht vaartdienst omgekomen Even na twee uur gistermiddag steeg de Firefly van het vliegveld Valken burg op. Kort daarop zagen oogge tuigen het toestel onder een grote hoek en met uitgestoken landingsgestel de aarde naderen. Het scheerde laag over de tramlijn Haagse Schouw-Wassenaar en over de Rijksweg Leiden-Den Haag, kwam ternauwernood over een sloot en oelandde toen met de wielen in een on diepe greppel. Vervolgens sloeg het enige malen over de kop. Bij elke bui teling sloegen er stukken van af, zodat de brokken over een afstand van et telijke tientallen meters verspreid la gen. De motor schoot van de romp los. Deze vloog kort daarop in brand en werd geheel vernield. Dadelijk werd er op het vliegveld Valkenburg alarm geslagen. Reddings ploegen rukten uit met het nodige materiaal en bestreden met schuimblus- sers het fel laaiende vuur, dat betrek kelijk spoedig gedoofd werd. Uiteraard was er voor dit ongeluk zeer grote belangstelling. De Rijksweg was een half uur lang geblokkeerd door stilstaande auto's. De Wassenaarse po litie heeft echter spoedig nadat zij tei plaatse was verschenen een eind aan de opstopping gemaakt. Gezien de geringe afstand van het vliegveld, waarop het ongeval is ge beurd, veronderstelt men, dat de ma chine reeds kort na de start onklaar is geraakt. De KLM heeft zich voorlopig aange meld voor deelneming aan de „Cen tennial Air-Race", die in 1953 over het traject LondenChristchurch (Nieuw Zeeland) zal worden gehouden. Het is de bedoeling deel te nemen aan de handicap-race. Of de inschrijving ge stand zal worden gedaan hangt af van de voorwaarden, die zullen worden ge steld. Het is nog niet bekend, met welk type vliegtuig de KLM het traject zal afleggen. We! ligt het in de bedoeling, om evenals in 1934 met de Uiver op deze vlucht lading te vervoeren. De nieuwe luchtrace bestaat uit een snel heidswedstrijd en een hinJernisrace. Ofschoon de besprekingen te Parijs over de Finebei voortduren, schijnt men voor ernstige moeilijkheden te staan. - Vy:-- r -y- fy i'-y - y-y yy s, u - s - v.yyy; president Auriol van Frankrijk kreeg zijn schone wasgoed thuisbezorgd, precies een jaar nadat het was afge haald. Dieven waren de oorzaak van de vertraging. Maar het is te hopen, dat zijne Excellentie over meerdere stellen beschikt. In Hannover zal volgende week de Hollandse film „Een koninkrijk voor een huis" gaan draaien, een gezegde, dat overigens o'ok in het na-oorlogse Duitsland vrij actueel is. De passagiers van een Dakota's, die in Londen landde, kron kelden, om uit het toestel te komen. Twee trachtten te ontsnappen. Zij wer den tegengehouden en teruggebracht naar de overige duizendpalingen, die naar Frankrijk gingen om in gelei gelegd te worden. De wachters van Eddystone vuurtoren werden afgelost, Door de stormen elf dagen te laat. Die van Wolf Rock en Longships had den het nog beroerder. Zij moesten reeds verleden jaar thuis zijn. Eli sabeth Kusian, een verpleegster in Berlijn, hield een vriend aangenaam bezig, waarbij zij o- een divan zaten Daaronder lag een 47-jarige vrouw Al lemaal nog niet zo heel gek Maar ziet u. de vrouw was dood en Betsy had haar vermoord. De zuster vertoeft thans op een houten divan. miiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiii Qe Poolse heer en mevrouw Adler wa ren per vliegtuig onderweg naar Amerika om onderdanen van Oom Sam te worden. Het toestel landde op Lon don Airport, toen mevrouw onwel werd. Nu is haar dochtertje, dat in Londen werd geboren, Engelse. Buitenlandse gasten zullen deze zomer M'n kleurentelevisie wil nog niet erg! met een varend hotel reizen kunnen maken van Amsterdam via de Friesf meren naar Delfzijl en via de Wadden en Den Helder terug naar Amsterdam Als het nu maar mooi weer wil wor den! In Tiel is een skelet gevonden. De stad in rep en roer, maar de poli tie zei, dat daar geen reden voor was, want het geraamte 's minstens honderd jaar oud. Zes jaar kreeg een gentle- man-dief in Berlijn. Hij deed met zijn maats zaken in h?t groot en zo open baar, dat men altijd dacht, dat er „in goede doen zijnde .zakenlieden" aan het „verhuizen" waren. "Jkvee inwoners van Vught zullen op de fiets naar Rony gaan. Zij rekenen erop, een jaar weg te blijven. Je vraagt je af, hoe het komt, dat er nog altijd mensen zijn, die een jaar lang niets te doen hebben. Op een school in Engeland is het verboden voor de meisjes om schoenen met boni in de klas te dragen. Dat kan ik me begrijpen. Ik zit toch ook niet met m' i hoed op achter m'n bureau? In de Russische zone van Duitsland worden Jehova's getuigen als spionnen be schouwd. Natuurlijk voor het Westen.. Een groep Nederlandse schaatsen rijders trainen op het ogenblik hard te Hamar Noorwegenvoor de komende schaatskampioen- schappen. Van rechts naar links de rijders Broekman, van der Voort, Langedijk en Huiskes tij dens de training. Een andere lezing is, dat het toestel na de start te weinig snelheid had, waardoor het geen hoogte kon krijgen. Bij een poging, om het op te trekken, zou dokter Schuringa zijn néergestort. Er is geen sprake van, dat het ongeluk aan stuntvliegen te wijten zou zijn. De bestuurder van het verongeluk te toestel, de luitenant-ter-zee eerste klasse'arts A. E. Schuringa, wojode in Den Haag, was veertig jaar cud en laat een vrouw en twee kinderen ach ter. Hij was in het bezit van net inter nationale vliegbrevet. Dokter Schurin ga kwam in 1935 als officier van ge zondheid tweede klasse bij de marine- luchtvaartdienst Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Bronzen Kruis. De overledene was bij de marinemensen zeer gezien. McCloy naar Washinqion De Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy heeft Vrijdag onmiddellijk voor zijn vertrek naar Parijs en Washington in verband met zijn be sprekingen aldaar over de Saarkwes- tie, in Frankfort verklaard, dat Ade nauer hem heeft voorgesteld de steen kolenmijnen van i?et gebied onder in ternationale controle te plaatsen. Hij weigerde commentaar te geven op het voorstel van Adenauer tot uitwerking van een „Statuut" voor het Saarge- bied, gelijk dat van de Ruhr. McCloy zal het voorstel wel aan zijn regering overbrengen. Hij sprak ten slotte het gerucht tegen als zouden de Ameri kaanse autoriteiten voormalige Duitse generaals om aanbevelingen over de verdediging van West-Duitsland heb ben gevraagd. In gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn gelooft men, dat McCloy in Washington zal aandringen op een zo vroeg mogelijke definitieve regeling van de Saarkwestie. Bij het besluit van hef ministerie van Buitenlandse Zaken om de diplo matieke boycot van Spanje opgeheven te krijgen, hebben militaire overwe gingen geen rol gespeeld, zo verklaar de gisteren een woordvoerder van het State Department te Washington naar aanleiding van zekere geruchten. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Lie, heeft over Achesons verklaring gezegd, dat een en ander geen verras sing voor hem was. Uit welingelichte kringen had hij vernomen, dat de Amerikaanse delegatie bij de V. N. reeds in September soortgelijke in structies had. Hij liet doorschemeren, dat de Spaanse kwestie naar zijn me ning op de agenda van de Algemene Vergadering zou voorkomen. Het Spaanse kabinet onder leiding ran generaal Franco heeft Vrijdag de handels- en diplomatieke betrekkingen tussen Spanje en de V.S. besproken. Het Schotse gerechtshof, waarvoor de zaak van de Schotse tweeling Pa mela en Patricia Hooper is behandeld, heeft thans bepaald, dat de moeder met de zorg van de meisjes zal worden belast. Haar vader, de handelsman William John Hooper uit Glasgow, heeft echter het recht te eisen dat de kinderen hun halve vacantie met hem, hetzij in Groot-Brittannie of in Ne derland, doorbrengen. De tweeling was voor het proces naar Edinburg overgebracht. De meis jes zullen thans naar hun moeder in Nederland terug keren. Mogelijkheden beperkt Volgens de Oostenrijkse natuurkun dige dr. Hans Thirring zijn de moge lijkheden van de zogenaamde water stofbom uitsluitend van militaire aard, daar de energie niet zou kunnen wor den gebruikt voor industriële doelein den. Een waterstofbom met een duizend voudige vernietigende werking in ver gelijking met de atoombom zou kunnen worden gemaakt, omdat de grondstof ten, die voor de vervaardiging er van nodig zijn, in zeer veel grotere hoeveel heden beschikbaar zijn dan die voor de vervaardiging van de atoombom hoewel de vrijgemaakte hoeveelheid energie slechts twee maal zo groot zou zijn wanneer een gelijke hoeveelheid grondstoffen zou worden gebruikt. Aan de andere kant gelooft dr. Thir ring, dat superbommen niet in onbe perkte hoeveelheid kunnen worden ge maakt en alleen in landen, die de grondstoffen voor de atoombom be zitten. Denk om de gulden De uitbetaling van de gulden tegen inlevering van bon 544 (le vensmiddelenkaart S09) zal Maan dag 23 Januari geschieden aan personen wier naam begint met de letters. Ke i.e.m. Ko. Men kan zich met de uitgeknipte bonnen aan het postkantoorloket ver voegen tussen 8.30 en 3 uur.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1