UIT DE ALKMAARSE RAAD Stad en Omgeving, De waarheid omtrent de planeet Mars AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Drie brand Fabels en werkelijkheid Ooa Van 't Hoff wordt 31 Januari honderd en één Welkomstwoord Band Ned. Indie Aanrijding Door de kou bevangen Nagekomen predikbeurten Nog een week CITROEN Nieuwe aanwinstenlijst Openbare Leeszaal en Bibliotheek HARMONIE-THEATER VICTORIA THEATER PARKETVLOEREN vooxkaux Jeugdwedstrijden D.A.W. CINEMA AMERICAIN A.BT. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Porti nieuwe avon ZATERDAG 81 JANUARI 1950 Dr. P. Feenstra Kuiper, die gister avond voor de Alkmaarse afdeling van de Ned. vereniging voor weer- en ster- rekunde een lezing hield over „De pla neet Mars" begon met op te merken, dat zijn onderwerp zo ontzaglijk uit gebreid is, dat hij zich noodzakelijker wijs zou dienen te beperken. Daarom begon de schildering, die de heer Feen stra Kuiper, zijn intensief luisterend gehoor voorzette met 't tijdstip van de dood van de grote sterrekundige Kepp- ier in 1630. Het waren de sterrekundigen Cassini en Richer, die resp. in Parijs en in Cayenne de afstand tot de zon maten en daarbij voor de parallax 9.5" vonden. Sir David Gill deed het later over in zijn eentje op Ascunsion en vond een parallax van 8.8" en een af stand van 150 millioen kilometer Langs deze wegen en met gebruikma king van deze gegevens kwam men tot nadere observatie van Mars, die zich daartoe bij uitstek leent, omdat zij de planeet is, die het dichtste bij de aarde staat. Chr. Huygens was een der eersten, die zich met Mars oezig hield. Hij te kende kaarten, die van 1659 dateren en waarin hij vlekken aanbracht, w.o de Magna Cirtus (Het Grote Moeras). Zijn werk werd voortgezet door Cas sini, door Schröter, v. d. Sande Bak- huysen en F Kayser. De tekeningen gaven een geschikt hulpmiddel om de omwentelingstijd van Mars te bepalen, die werd becijferd op 24 uur 37 min 22.66 sec. Omstreeks 1900 splitste zich de schare van deskundigen in twee groepen, de Kanalisten en de Anti- kanalisten. Flammarion namelijk, een Frans sterrekundige, die een gehele reeks populaire boeken schreef, meen de in de vlakken en lijnen op Mars' oppervlakte kanalen te herkennen Zijn verbeelding speelde hem zulke parten, dat hij zijn denkbeeld uitwerkte en zelfs dubbelkanalen schiep. Schiapa- relli in Milaan en l.owell o.a. waren rijn medestanders. Het denkbeeld werd bestreden door Antiniadi en anderen en toen eenmaal de grote sterrewacht in Chicago gereed was kwam vandaa' de laconieke mededeling: „Onze teles coop is te groot vodr kanalen Later ging men Mars fotograferen en maakte naar die gegevens kaarten Daarbij bleek dat de kleur van de pla neet overwegend rood is, met een groe ne gordel aan de equator. Daaruit leid de men af. dat er olantengroei op de planeet aanwezig zon zijn. te meer omdat de kleur groen zich in bepaalde jaargetijden in bruinachtig wijzigt Aan de pool treft men witte plekken aan die op ijs- en sneeuwvorming duiden Deze poolkappen zijn echter zeer ver anderlijk en kunnen dus niet dik ziin zoals bij ons. De omlooptijd van Mars werd becijferd op 687 dagen, de diame ter op 6800 kilometer, de oppervlakte dus op 1/4 van die van de aarde Soor telijk gewicht en zwaartekracht zijn kleiner, de barometerriruk is slechts 8 cm. Dit zou betekenen, dat als wij met onze spierkracht op Mars een sprong zouden maken, wij gemakkelijk de hoogte van een flink huis zouden kun nen bereiken. Mars neeft twee manen Fhobos (schrik) en Ooimos (vrees) Bij het moderne onderzoek (o.a. van Trtimpler in 1924) werd gebruik ge maakt van rood- en geelfilters. Langs öeze weg kon de hoogte van de atmos. feer worden vastgesteld, die gemiddeld 64 km. bedraagt. Bij de aarde is dit 100150 km. Door middel van stra lingsmeting werd de temperatuur vast gesteld (D. H. Menze!) die gemiddeld 7 graden bedraagt. De temperatuur aan de poolkappen bedraagt in de zo mer van 60 tot 100 graden. Spec- traal-analyse toonde aan, dat er we' water is. doch zeer weinig en door de lage druk en temperatuur alleen in vaste en gasvormige toestand. Hier door kunnen de meningen omtrent dierlijk (laat staan .menselijk") leven In de St. Annastraat in het oude Alkmaar staat een slagerijtje, waar de heer G. van 't Hoff jarenlang de bief stukken, worsten en karbonades heeft verkocht. Nu hangen er gordijntjes voor de ramen, de- vleeshaken zijn ver dwenen en een hakblok zou men er vergeefs zoeken. Deze toestand is al tientallen jaren zo, want op 73-jarige leeftjjd legde slager Van 't Hoff het mes neer. Dat is nu al weer een slor dige 28 jaar geleden. Opa van 't Hoff „logeert" thans in Bergen, maar hij staat bij het bevol kingsregister te Alkmaar ingeschreven, omdat hij vóór alles in de wereld Alk maarder wil zijn. burger van de stad, waar hij in 1849 het levenslicht zag. Opa van 't Hoff wordt 31 Januari 101 jaar oud. Hij verheugt zich in een uitstekende gezondheid, rookt graag zijn sigaartje en is goed ter been. Slechts zijn gezichtsvermogen wordt •ets zwakker, zodat de kinderen hem hebben aangeraden eens naar een oog arts te gaan. Tot nu toe heeft deze krasse Alkmaarder nog nooit een bril gedragen. Zijn geheugen is nog prima, hetgeen blijkt als opa een boom opzet over zijn vroegere vak. Want de sla gerij heeft nog altijd zijn volle inte resse. De kinderen uit zijn eerste en twee de huwelijk zijn op een enkele uil zondering na hun geboortestad min der trouw gebleven dan hun vader. Zij zijn uitgezwermd over het gehele land. maar op de laatste van deze maand zult ge hen thuis treffen, zoals ze ook verleden jaar in Alkmaar bijeen waren toen vader 100 jaar werd De oudste zoon. Machiel, dia toen namens de kin deren het woord voerde, is enkele maanden geleden op 73-jarige leeftijd overleden. Opa van 't Hoff heeft hem mede de laatste eer bewezen. cp Mars wel naar het rijk der fabelen worden verwezen. Ook de z.g. „seinen van Mars afkomstig, behoren thuis in het gebied der veroeelding. Mogelijk zijn enkele lichtuitstralingen daarvan de oorzaak geweest. Na zijn boeiende lezing gaf dr. Feen stra Kuiper gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. De causerie werd verduidelijkt door een grote serie aan schouwelijke lantaarnplaatjes. Donderdag werd een goed bezochte welkomstavond gehouden in de grote zaal van het Wapen van Heemskerk De heer A. Volger opende de avond. Daar het juist drie jaar geleden was dat de Band werd opgericht memoreer de hij in het kort haar werkzaamhe den. Zij kon. ondanks vaak financiële moeilijkheden, nog veel doen voor de achtergebleven familie en de militairen in Indonesië. De aanwezige militairen sprak de heer Volger hartelijk toe. Daar het vooral ging om gezellig in de Bandkring de tuiskomst te vieren, ging men tot het feestelijk gedeelte over. De heer T. Willemsen bracht onder aan dachtig gehoor enige mooie stukken ten gehore Vervolgens trad André Carrell op, die de vrolijke stemming er in wist te brengen en het publiek hartelijk deed lachen. Zeer in de smaak viel vooral het optreden van het dubbel mannenkwartet Zang en Vriendschap onder leiding van de heer Pranger In de pauze werd er gelegenheid gegeven om het bestuur vragen te stellen, waar van velen gebruik maakten. Na de pauze zorgden mevr. Pranger en de heer Haasbroek voor een gezelli ge verrassing in de vorm van een stukje zang-declamatie. Om elf uur sloot de heer Volger de bijeenkomst en werden met enige minuten stilte de ge vallenen herdacht. Na het zingen van het Wilhelmus gingen allen zeer vol daan huiswaarts met de wetenschap, dat de afdeling Alkmaar van de Band Ned.-Ind. doet wat zij kan om voor de mannen van overzee en hun achterge bleven familieleden inderdaad een „Band" te zijn. Om ongeveer 6.50 uur reed gister een 20-jarig meisje over de Geester. weg. Plotseling kwam er een auto van de Geestersingel. Het meisje pro beerde door harder te rijden een aan rijding te voorkomen, hetgeen echter niet gelukte. Zij liep schaafwonden op en klaagde over pijn aan het rechter been. De chauffeur van de auto legde de beschadigde fiets aan de kant en is weggereden. Het nummer van de auto is bekend. De heer en beide da mes, die van de aanrijding getuige wa. ren worden verzocht zich bij de po litie te melden. VERPACHTING KERMISSTANDPLAATSEN De verpachting van kermisstand- plaatsen is vastgesteld op 14 Febr. De verpachting zal ten stadhuize plaats vinden. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9,30 uur: Het mysterie van Tanger (14 j.)Victoria Theater: 7 en 9,30 uur: Paniek in het warenhuis (tot 14 j. o. g.); Cinema Americain, 7 en 9,30 uur: Vijf op de huwelijksreis (tot 14 j. o g.); ABT, 8 uur: Scherpschutters (14 jaar). Langestraat 44: „Smyrna"-tentoonstel ling en demonstratie. Gulden Vlies, 7,30 uur. Feestavond Orpheus. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Con cert „Gita-Mondo". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. ABT alléén 8 uur. Gisteren werd een 23_jarig meisje, dat per rijwiel uit Heerhugowaard kwam, op de Friese brug door de kou bevangen. Zij werd door de brugwach ters in hun verwarmde huisje opge nomen. Medische hulp bleek niet no dig. Het meisje was op de koude blijk baar niet gekleed. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 22 Januari zyn bescnisbaar de huisartsen A. L. Gransbergen Geesterweg 11 (tel. 2294) en dr. Nij- man, Oudegracht 283 (tel. 2384). NIEUWE NIEDOKP, Herv. Kerk. 1') uur, ds. Appel Doopsgez. Kerk, 10 uur, da. Francken Liefrinck. NOORD—SCHAKWOUDE, 10 uur, ds. Schmidt. OUDE NIEDORP. geen dienst. TENTOONSTELLING STEDELIJK MUSEUM De mooie en interessante expositie van prenten uit de gemeentelijke prentverzameling wordt met één week verlengd en wel tot en met Zondag 29 Januari a.s. De tentoonstelling is geopend op werkdagen van 1012 en van 25 uur bovendien van Maandag tot en met Vrijdag des avonds var 79, op Zon dagen uitsluitend van 25 uur. Toegangsprijs 25 cent, kinderen 10 cent. Voor gezelschappen reductie. Mogen, zo zegt onze archivaris, ge durende deze laatste week nog zeer velen naar ons Stedelijk Museum trek ken om te bewijzen, dat in Alkmaa en omgeving nog een grote belangstel ling leeft voor eigen kunst en cul tuur. Inderdaad, laat men deze oproep nu eens verstaan. Er is h!er een zeldzame collectie platen en prenten bijeenge bracht, waarop men Alkmaar en om geving in het verleden kan aanschou wen. HEINTJE DAVIDS IN HET GULDEN VLIES Met een uitgebreid programma kemt Heintje Davavids en haar gezelschap Donderdagavond in het Gulden Vlies z,ij zet de toeschouwers een vermake lijke cabaret-revue voor met de nieuw ste komische sketchen en liedjes, waarin zij zelf medewerkt o.a. als Hawaiian- df-nsares Naast haar treden vele mede werkenden op. mei muurvaste ligging BERGEN N.H. TELEFOON 2456 GESCHIEDENIS ALGEMEEN 901 B10 Baak: De verhouding van den Rus- sischen tot den West-Europeeschen mensch. 1946. 940 B64 Blonk en Romein: Leerboek der algemene en vaderlandse geschiedenis. 3 dln. 940.4 P10 Paassen, Van: De dagen onzer jaren; 1949. OORLOG 1940—'45 940.5 C24 3 Churchill: Memoires over de tweede wereld-oorlog. Dl. 3. Ons schoonste uur 940.5 E22 Eisenhower: Kruistocht door Europa. 1949. NEDERLAND 941 K97 3 Kunstreisboek voor Nederland. Dl 3. Overijsel, Utrecht, Gelderland. 1949. 941.2 K 92 Kronenberg: Verboden boeken en opstandige drukkers in de hervormingstijd. 1948 - 941.3 J46 Juliana regina. 1949. 941.3 026 Onderdrukking en verzet. 1949. Dl 1. 941.4 L97s Luttervelt, Van: De Stichtsche lustwarande - 941.5 V54 Gids voor de bezoekers der Grote- oi St. Laurenskerk te Alkmaar. - 941.5 H33.8 Hasselt, Van: Amersfoort rondom zijn toren. 941.5 S66 Slootmans: Bergen op Zoom. 941.5 G25 Gelder, Van: Het Haagsch* Bin nenhof. 1943. 941.5 E32 Ennema: Kam pen. 1946. 941.5 S61 Sigal: De drie Maas steden: Schiedam, Vlaardingen, Maassluis 1948. 941.5 W54 Westendorp Boerma: De historische schoonheid van Zierikzee. FRANKRIJK - BELGIë 944 M61.5 Michelet: Jeanne d'Arc. 1948. 949 H21 Hammée: Mechelen. 1949. 949 L26 Lattin, De: Fortuin van Antwerpen. - 949 L97 Luyckx: Brugge. 1949. 949 S29 Schellekens: Turnhout. 1949. LEVENSBESCHRIJVING - GFSI ACHTSKUNDE 920 C24 Churchill: Groote tijdgenoten. 1946. - 929 M57 Meyers en Luitingh: Onze voor namen. 1948. Het valt niet mee een nieuwjaarsrede te houden als de kranten het vermei denswaardige al gememoreerd hebben en de voorzitter van de Kamer van Koophandel die het tot zijn hobbies schijnt te rekenen het terrein al zó afgegraasd heeft, dat er bijna geeo sprietje meer op staat. Dan moet men als burgemeester wel diep in de cijfers duiken of van zijn rede iets litterairs met een morele strekUing maken, een vorm die .dit jaar met succes werd gekozen. De burgemeester keert zich tegen de- verwording der zeden en hij weegt met droefenis en verontwaardiging het handjevol bezoekers van ons Stedelijk Museum af tegen de talrijke duizenden, die zich ook verleden jaar de kelen weer hebben hees geschreeuwd op het voetbalveld of hun zaligste ogenblikken beleefd hebben toen zij een paard of een motor zagen voorbijstuiven. In het bijzonder is mr. Wytema als minnaar van de serieuze muziek geschokt door het feit, dat het concert bezoek met 40 procent is teruggelopen, waarbij hij de vrees liet doorscheme ren, dat het de H O.V. bij de steeds verminderde publieke belangstelling op den duur niet meer mogelijk zal zijn hier te concerteren. Dat demonstreert wel heel duidelijk de publieke smaak, die er na een vet ruwende wereldoorlog niet beter op geworden is. Wij kunnen ons voorstellen, dat men door gramofoon en radio een beetje moe van muziek is geworden, wat na tuurlijk niet wegneemt, dat de fijnproe vers duidelijk het verschil zullen horen tussen de geconserveerde of uit Je lucht gevangen klanken en het geluid, 'dat een goed orkest alleen door directe uitvoering kan produceren. Wij juichen het van harte toe. dat de burgemeestei een poging wil eoen de publieke smaak te wijzigen, maar wij weten uit droe vige ondervinding, dat roepende stem men heel vaak in een woestijn verlopm gaan en dat niemand bij machte is met zijn bootje tegen de stroom van ae tijd in te roeien. Alkmaar is in 1949 met 493 inwoners vooruitgegaan en telt nu 39410 zielen De veertigduizendste komt in 't zicht en met een beetje geluk zuilen de plaar selijke bladen nog dit jaar een foto vnn de kraamvrouw kunnen maken, die glimlachend haar baby toont in een omlijsting van papbordjes, wiegen, spaarbankboekjes en wollen deken.; Laten wij alle komende onderwijs problemen ten spijt van harte hopen, dat de 300 paren, die hier verleden jaar in het huwelijk traden, zich alle maal het stadswapen van Den Haag zullen herinneren, een vogel, wiens bij zondere capaciteiten wij hier niet nader behoeven te omschrijven. Als Alkmaat zijn veertigduizendste inwoner geboekt heeft zal meer dan ooit het bewijs ge leverd zijn. dat het geen ville morte li- maar dat handel, verkeer en industrie het tot een centrum van grote beteke nis hebben gemaakt. Het is mogelijk, dat het woning- bouwprobleem dan nog nijpender is ge worden en het is teleurstellend, dat ondanks alles wat hier reeds gebouwd is het aantal woningzoekenden van 1027 tot 1050 is gestegen. Het tekort aan scholen zal in de nabije toekomst een der moeilijkste problemen zijn, evenals de stijgende toename van de manne lijke beroepsbevolking. Het zal vaak niet alleen gebrek aan durf en voortvarendheid zijn, welke werkgevers noopt geen risico te aan vaarden door het in dienst nemen var overtollige werkkrachten. De burge meester mag hén toeroepen, dat er een ryke zegen schuilt in het verschaf fen van lonende en productieve arbeid maar men kan van dat alles geen re sultaat verwachten als de gemeente zelf het verkeerde voorbeeld geeft er, veertien distributieambtenaren met langjarige diensttijd aan hun lot over laat. Wat het Centraal Ziekenhuis betreft kunnen we er ons slechts over verheu gen, dat er in 1949 meer dan 10000U verpleegdagen gehóekt zijn en de capa citeit met niet minder dan veertig bed den is gestegen. Een vermindering van de zeer grote tekorten van deze onmis bare instelling zal indirect de gehele gemeente ten goede kunnen komen. De agenda vermeldde geen voorstel len van formaat of het zou de bepa ling moeten zijn, dat de bevolking voortaan alleen de vuilnisemmers van de aan te schaffen roltrommelauto's zal gebruiken. Voor het gebruik moet f 0,90 per jaar betaald worden, een nieuwe, z.'j het dan ook niet hoge be lasting. De emmers staan gereed en men wil nu de proel nemen of de bur gerij ze zonder morren zal aanvaarden Misrekent men zich in het gevoel voor orde en plicht van onze gemeente naren. dan kan er altijd nog gebruik gemaakt worden van de strafverorde ning, die als dreigende stok achter de deur staat. Er is één bepaling in die verordening welke ons niet helemaal duidelijk is, n.l., dat de directeur van Openbare Werken voortaan moet beoordelen of een emmer al dan niet is versleten. Als hij voortaan naar 4500 emmers moet komen kijken zal er, vrezen wij, weinig tijd voor het maken van nieuwe bouw plannen overblijven. Bij het voorstel om de graanbeursta- rieven ongewijzigd te laten vroeg de heer Hoytink één ogenblik de deuren te willen sluiten Dat ogenblik groeide uit tot anderhalf uur in welk tijdperk ook nog een ambtenaar van Openbare Werken in de Raad is verschenen, die ongetwijfeld niet over de tarieven van de graanbeurs geïterpelleerd werd. Wij kunnen ons heel best voorstellen, dal men vraagstukken wil bespreken, die nog niet rijp voor publicatie zijn, maar laat men dat naar het einde van de agenda verschuiven. Er komen kiezers op de publieke tri bune, die zich van harte verheugen in de aanblik van de edelachtbare, die mede door hun stem in de Raad is ge kozen. Het getuigt niet van grote dank baarheid als deze zijn kiezers telkens naar buiten stuurt om hen duidelijk te maken, dat zij hun plicht hebben ge daan en op tegenwoordigheid verder geen prijs wordt gesteld. De geduldigen, die zich Donderdag middag na anderhalf uur nog binnen waagden kregen alleen maar te horen, dat op voorstel van mr. Berkhouwer besloten was, dat alle raadsleden voor taan gratis in de graanbeurs mogen en besluit, dat toch niet van zó gewel dige betekenis was, dat men er ander half uur over heeft moeten discussiëren De journalisten hebben reeds meer malen getracht in deze wijze van af handeling der agenda verandering te brengen. Zij kunnen hun tijd beter ge bruiken dan door uren lang te anti chambreren in de polderkamer en zou den Donderdagmiddag uit protest ze ker gezamenlijk zijn heengegaan als in hun argeloos vertrouwen op het „ogenblikje" waarop de Raad in beslo ten zitting zou gaan hun stukken niet in de voor hen ontoegankelijke raads zaal hadden achtergelaten. Daaraan all-en is het ditmaal te dan ken. dat de burgerij ook nog van de later gehouden besprekingen kennis heeft kunnen nemen. HET MYSTERIE VAN TANGER Een spannend hoofdnummer, inge leid door een uitstekend voorprogram ma, brengt het Harmonie-Theater deze week. De aantrekkelijke verschijning Mar); Montez, die reeds in diverse Zuidzee- films met groot succes optrad, ver vult thans de hoofdrol in „Het Mysle rit- van Tanger". Zoals men weet, ligt Tanger aan de noordpunt van Afrika tegenover Gibraltar. Oosterse sfeer er geheimzinnige personen vormen daar een milieu van avontuur, liefde en misdaad. Er wordt gezocht naar een mysterieuze figuur, Balizar genaamd Rita, de danseres, en haar partners Dolores en Ramon trachten de onbe kende te vinden, waarbij zij steut krijgen van de Amerikaanse journalist Paul Kenyon en de guitaarspele- Pepe. In deze laatste zal men de zo populaire Sabu herkennen. Na tal va- spannende taferelen slaagt men er door samenwerking in de militaire gouverneur Artiégo de voet dwars te zetten en ook Balizar te ontdekken Een kostbare diamant selt in deze film eveneens een belangrijke rol. Er word' vlot gespeeld, niet alleen door de reeds genoemde hoofdfiguren, maar ooi door Robert Paige Is de journalist en Preston Foster als Artiégo. Maria Montez trekt opnieuw de bijzonder' aandacht. Het voorprogramma verdient even eens gezien te worden. Er komt behal ve de twee goede journaals een zang en variété-film in voor, die beslist iets bijzonders is, PANIEK IN HET WARENHUIS Als wij de nog jeugdige geschiedenis van de film bespreken komen wy al lereerst aan het tijdperk, dat ze een kermisvermakelykheid was. Het mees te succes hadden de zogenaamde gooi en smijtfilms, waarin men elkaai roompuddingen in het gezicht wier en elkaar op rolschaatsen of racefiet sen achterna zat, waarbij de auteurs tot grote hilariteit van het publiek over de meest verrassende voorwer pen vielen. Wij zijn, wat sommige films betreft, nog niet veel vooruit ge gaan, al dient erkend, dat alles in een veel moderner kleedje is gestoken en dat aan de tegenwoordige veeiu- gooi-, smijt- en achtervolgingsfilm heel wat meer geld ten koste gelegc wordt dan dit vroeger het geval was Intussen blijkt uit de vrolijkheid var de jeugdige toeschouwers, dat er men sen zijn, die iets als dat bijzonder ap preciëren. Laten zij zich dan maai vermaken met de musicale clowns die in het zonderlinge warenhuis tevens optreden. Deze film heeft geen inhoud waarvan men iets kan nav tellen. Het concert met de harp-solist is het bes te wat we ons er van herinneren. nr n r> i- r- - i m <:-,2ï - -TOONKAMER K O N JNG S .W E G 70 ALKMAAR TIL. 3730 Hedenavond half zes zal de Over dekte weer eens in het leken van wedstrijdsport staan. Ditmaal zijn het echter géén bekende sterren met klin kende namen, die starten. Daar het reglement van de KNZB verbiedt, dat jongelui onder de 13 jaar op wedstrijden tussen ouderen mee doen, kon ook DAW's jeugd niet aan de clubkampicenschappen meedoen, welke eind 1949 werden gehouden. Voor deze kleintjes nu worden deze wedstrijden gehouden en te oordelen naar het enthousiasme waarmee ai wekenlang over deze avond gesproken werd belooft de strijd, die op de 25 m- nummers geleverd zal worden niet on der te doen voor die „grote" wed strijden. De vele ouders, die ongetwijfeld naar de verrichtingen van nun pupil len komen kijken, zullen zeker een aardige wedstrijd zien. Na afloop van de zwemnummers, die op het oefenuur van DAW worden ge houden, zal de training normaal door gaan. VIJF OP DE HUWELIJKSREIS Voorafgegaan door een paar geestige tekensfilms draait deze week in d« Cinema Americain eer gezelligt filru, waarin twee goede bekenden van het witte doek - de hoofdrollen vervullen. Het zijn Claudette Colbert, de eeuwig jeugdige, en Fred Mac Murray, die met hun goed spel en de vaak geestige verwikkelingen, waarin zij geraken, CLAUDETTE COLBERT deze film plaatsen boven het gemid delde waarop de in Nederland ver. toonde Amerikaanse producten meestal staan. Het is het verhaal van een vrijgezel, J die een jonge weduwe met drie kin. deren trouwt. Door omstandigheden I is het noodzakelijk, dat de kinderen met het jonge paar op de huwelijksreis gaan, waardoor verschillende malen haken en ogen ontstaan. De reis wordt I dan ook ontijdig afgebroken en de familie komt, met kwade gezichten, in gedeelten terug. Het zou echt Ameri. - kaans zijn geweest als er een acht-1 scheiding zou zijn gevolgd, maar filmproducers zweren nu eenmaal bijl, happy ends, zodat wij in de laatste h meters van „Family Honeymoon" te zien krijgen, hoe een gelukkige F-ed I met een verliefde Claudette in zijn armen over de drempel van hun wo- ning stapt. Een film, waarbij men ziet zeker kan amuseren. MUZIKALE SCHERPSCHUTTERSl Twee zingende cowboy's, de rodde- laars van de omtrek, zijn uiteindelijk de overwinnaars in een harde stryd j van sabotage, welke tegen de staat i is gericht. Doch dit alles geschiedt met behulp van sheriff Clark, die op B zoek naar veedieven midden in het f centrum van saboteurs terecht komt! Al spoedig verwikkelt hij zich in eet strijd van man tegen man, waarbij de schotvaardigheid van de sheriff del doorslag geeft. Doordat de zingende cowboys voor de radio hun prantjl „ver de saboteurs uitspreken, wil diE goed georganiseerde öende deze voorl hen te lastige zangers uit de weg rui men, doch lopen daarbij in de val Mensen worden opgejaagd en achter-f volgd en indien nodig van het leven p beroofd. Na veel geheimzinnige con ferenties wordt de bende ten slotte op gerold en is het werk van sheriff Clark, wiens rol door Lee Powel met i stalen zenuwen wordt gespeeld, af. gelopen. Art Davis en Bil) Boyd tre den op als de muzikale scherpschut ters, maar van humor is niet veel tt ontdekken. Hierdoor komt deze cow boyfilm niet tot haar recht. Voor dl- liefhebbers van sensatie en revolver j gevechten valt er veel te genieten, ook in de voorfilm. „De geheime dienst in actie". In deze voorfilm is het ook| de staat, welke bedreigd wordt, doet op het laatste moment van de onder gang wordt gered, door het moedig optreden van enige rechercheurs. Eei|| film met een happy end. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 22 Janumi zal de apotheek van de heer G. Kruizinga, Koorstraat 47, voor het publiek zijn geopend. In i deze apotheek wmdt de volgende j week de nachtdienst waargenomen. BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Vrijdag waren:! 1 motorlogger Schev. 180 f 4830; kust-j vissers. Schev 2 f 190 en IJm. 230 f 790 De aanvoer bedroeg 280 kisten, waar van 30 met verse haring. De prijzen! per kg waren: gr. tong 2.30—215: gr midd. tong 230—2.10; kl. midd. tong 2 40—2,05; tong I 181—177; tong II 1.43—1 35 en tarbot 2.90; per 50 kg: wij ting 30—22; gr. schol 5451; midi schol 5343; kl. schol 2818; bot 20- 18; schar 188; verse haring 1614,50 74. Pim, Pam en Pom zyn echter niet stil blijven zitten. Nadat ze uitge huild waren, zijn ze maar weer op >iap gegaan. Zo maav in het wilje weg Want in de woestijn zyn geen wegen en nog veel niinder wegwijzers. Maar de drie hondjes hebben geluk! Ten minste zo lijkt het in den beginne. Ze ontdekken aan de horizon een tenten kamp en natuurlijk wandelen zij er recht op af. „Waar mensen zijn, kun nen we inlichtingen vagen", zegt P'" vrolijk. „En misschien ook wel iels J eten krygen", roept Pom. de hongeri ge „En wat te drinken", voegt Pari ejlj aan toe. „Oh, oh wat heb ik een dorst En welgemoed stapper de drie broer-ij tjes op de schildwacht af die bij de i''| gang van het kamp staat. De schild' wacht kijkt hen echter een beetji|.] achterdochtig aan. De verzamelde brandwci de Alkmaarse Vrywi liAc l tüd de Dorpsstraat v~n li strooien var. uud kon 1 vriesavond een gel.cfiud (is van drie bi and weren v, «s laar, de heer P. v. Leyen verder onheil voor de oml Een petroleumstel, dat in tje achter het huis stond, i lijk de oorzaak geweest va Toen omstreeks half acht tje van de heer Van Le; achter de woning hoorde e kijken wat er aan de ham gen de vlammen uit de schi gemoet. Zij tastten in eer ook het woonhuis aan. Di broek gestationneerde sl was ijlings ter plaatse en i begon men met het blussir brandweerlieden werden assisteerd door de brand van Hensbroek-Obdam, Hee en de Alkmaarse Vrijwil! weer, die met groot mater ten om het overslaan vai naar de andere percelen i bebouwde kom te voorkom; dig het hoofd te bieden. Mc gen werd de strijd tegen hel woning aangebonden. Bui ondertussen een gedeelte va del en verschillende kle uit het perceel gered. Het h niet meer voor vernietigir worden. Het brandde gehee de geblakerde en met ijs b ren waren hedenmorgen d restanten van wat eens van het uit vier personen bc zin van de ueer Van Leyen Toen de brand nagenoei Was. konden de Alkmaarse Brandweer en het corps uil waard inrukken en bleef Wat onze vooro schreven Bij de Alkmaarsche Cot 21 Januari 1850 vinden w pagina de gehele begrotir meente voor dat jaar. telde toen 9835 zielen. Aa gewone ontvangsten wer met inbegrip van het ovei vorige jaren op 520 rekend. De additionele cents op lasten, personeel en brachten 3000 op, maar dranken 8500. De opbri weg-, straat- en brugge! 900, maar die van de weegionen niet minder da Wel een bewijs, dat er hi ander ter markt gebracl zouden er 100 jaar later i kaasmarkt mee kunnen be Een pont over het kanaa 50 op. De huren van g gebouwen brachten 853 de begraafplaats 700, i politie-boeten werden op dan 20 geschat. Blijkba er in Alkmaar zeer ve burgers. Ook de ijskelder 20 per jaar op. De jaarw het plaatselijk bestuur w en van de Raad 500. De verdiende 1500 en de c 1200 en de commissaris v 1172.85, maar de kosten nachtwacht waren 290( doctoren, heelmeesters, meesters, vroedmeesters c vrouwen verdienden gei 1200 en zuilen er niet rijl worden zijn, evenmin als en de gezamenlijke ond van de Latijnse school, di 1715 kregen. De school ondermeesters en alle schi samen vroegen 3900 uit meentekas. Er was een p< onvoorzien van 3000. korps Stedelijke Musijkan 525 uitgegeven en voor van een ameublement in huis f 600, dus is nog heel - der dan thans één stoel raadszaal kost. Het was i maal rozegeur en manesch er was een nadelig slot va groting van 1849 van Vooral die halve cent moe keurig genoteerd worder de begroting anders natuu zou kloppen. 75. Het gelaat van de s verandert naar mate Pim verhaal vordert. Stond het beetje stuurs, weldra trek glimlach over het achterdo richt van de schildwacht ei bijna klaar is. staat hij te Zo beste jongens, dus juli zoek naar ten prinses Knag daarbij veidwaald in de «oi klopt Pim eens hardhandi

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2