De Wereld der Vrouwen oor ons Wachi U voor hei praatje! Mevrouw G. E. Steert-Brouwer, wethouder in Purmerend Als vijftig jaar geleden Tegemoetkoming aan de tabakshandel Het halve hart De baret komt weer in de mode Instelling R. I. S. succes voor U.N.C.I. ZATERDAG 21 JANUARI 1950 VASTE GROND gevoel je bekruipen, lts meer voor je is. overvol geworden, eens duizenden wil- ind verlaten, als hun ns geboden wordt /orden de levensmo- er en krimpt de le de enkeling steeds i toekomst voor elke adonesie terugkeert? voor onze kinderen? ruimte en plaats voor ie vraag kan benau- irdt nog klemmender, iets anders hierbij 1 immers is tevrea hij momenteel in- geluk ligt altijd aan horizon. „Waar ik tiet geluk", zegt een Zo wordt het jagen betere plaats, samen aantal mogelijkheden Ir zou wel eens geen inen overschieten. lan Iemand, die In geen plaats hebben ïeegemaakt. Toen hij is er voor hem geen oning van mensen, wde hij het levens- Iroot geworden, moest iggen: de vogels heb- ik weet niet waar e slapen kan leggen, i wij deze mens in do in Gethsemane, ver- vroegere vrienden, ij op de grafheuvel i van de aarde, en ageld. Indien er al- is geweest, die op n plaats, geen waar- eüikheid heeft gekre- 1 Jezus Christus. Het n was het enige, dat vilde schenken. Jezus id van de aarde ver leerde geldt evenzeer, it iemand een plaats in ook Jezus Christus, sreerst een plaats in nsen, maar een plaats God. Meer nog. Hij is geworden de plaats en. Daar geeft Hij een oren zoon. Daar ont- oordenaar. die met ;igd. Daar maakt Hij voor de tollenaars en ;t in het minst ook Wonderlijk toch, dat nt hoe Jezus altijd God zoekt voor die ie wereld geen plaats g geacht worden. De in onze wereld nog een volledige plaats, even vergooien, drin- ik opzij. Met hen die f moreel hebben mis- ve niet te maken te ;t voor die mensen woning, een levens- tlijke zin! istus voor millioenen nplarische mens ge- lod maar niet minder In Hem zien wij, hoe al ook hoe de mens in Hem zien wij, hoe van twee werelden, ijk van deze wereld, a wordt, leeft, werkt, ïiemand onder u zijn, zou willen ontvluch- ms al eens zou opko- ;och wel dat aan deze mag worden toegege- n houdt nu eenmaal len en mens moeten i. ware het evangelie er Es dan nog zou de l en toch steeds weer lebben van een wer- ine zijde, waar zijn igt. Onze eigenlijke 3. Daar is ons waar mens hoort bij God. i best een zwerftocht, oeiend vaak, avon- nd. Maar onherroe- iie in de mislukking gt. begin over de engte n de benauwenis die roorzaken. Dit niet een plaats, waar men aar God, als naar de Dergelijke situaties gij ooit een kind ge- vorden, of een mens ais gii ooit de angst ziekte hebt meege- mming van een piot gevaar, dan pas zult ien mens in dergelijke hand uitsteekt naar t dit alles een weng- Ilucineerde fantasie? infantiele neurose? en deze tegenwerpin- l. Het enige echter, nstateren is, dat het ats bij God een rust ?ft, die geen enkele •ne wereldbeschou- lYMNASTTEK 0! zagen om 3 stukken 0 f2,40 - 3. Oog- 'atermerk, fabrieksmetkf he? woord: walvisvlees* de Koning zich be- moet worden zonder dat hij zich zelf rworedjo op Java. wolkje (melk), een vleugje (parfum)» een zweemp)0 neter af te lezen. 10* etter erin* Uet is dus eindelijk zover gekomen. De kranten hebben het, als een nuchter en volstrekt normaal feit, tus sen een allerlei var. diplomatieke stap pen, branden en redevoeringen ter loops vermeld: Ingrid Bergman zit in een zenuwinricnung. Ach ja, wat wilt u? Hoge bomen vangen veel wind, en om een film actrice van een dergelijke wereldrepu tatie gonzen nu eenmaal altijd de gif tige pijlen dichter dan om een gewone huismoeder die het hoogstens tot een paar regels verkeersongeval zal bren gen. Het Publiek heeft geen interesse voor grootheid zonder meer: er moet altijd een beetje pikanterie bij, een schandaaltje, een zijsprongetje, waar door de Grote Vrouw niet meer zo héél groot is en eindelijk eens reden geeft tot meesmuilen. Want, nietwaar, zo'n beroemdheid is toch altijd lichtelijk irriterend voor de doorsnee mens Altijd maar dat hoog hartige maskers, altijd maar dat opge richte trotse hoofd, die koele ogen en die vastbesloten mond. Het is zo ver moeiend om naar een standbeeld te kijken: laat de Grote Vrouw alsje blieft ook eens struikelen en, eventjes maar. languit in de modder liggen, zo dat j op haar neer kunnen zien. Dat zegt het domme wrede monster Publiek. En in de schaduw van elke grote figuur, van elke waarachtige kunstenaar gromt de jaloezie en wacht om toe te springen. Zij hangt de hoog hartig voortschrijdende aan de mantel. Ze wijst met de spitse vinger en fluis tert met de giftige tong Zij schiet uit bet duister een onophoudelijke hagel bui van in gif gedoopte pijlen en uo becht is het pantser var de benijde niet, of ergens tussen de maliën blijft we! een venijnige weerhaak steken. En dan springt een opgejaagd, plichtsge trouw man uit het venster van een wolkenkrabber, en een talentvol actri ce vlucht in de schemerige stilte van een ziekenkam- Zeifs Ingrid Bergman is bezweken Zij. die de figuur van een dei krach tigste ne heldhaftigste vrouwen in de wereldgeschiedenis adembeklemmend incarneerde, die de regisseur wegspeel de en de film Jeanne d'Arc tot haar film verhief zij is bezweken en neergestort aan de wond van het ve nijnigste en dodelijkste wapen ter we reld: Het Praatje. Het is maar één geval, en wij staan een ogenblik geërgerd stil, omdat het hier een wereldbekende figuur betreft Maar met ho veel naamloze slachtof fers is het pad van Het Praatje niet bezaaid? Het is zo oud als de wereld, en zo onsterfelijk als het kwaad zelf. Het heeft in de Middeleeuwen duizen den volkomen onschuldigen naar de brandstapel gesleurd. Bloeiende jonge meisjes, omdat ze te mooi waren en afgeleefde oude vrouwen, omdat ze te lelijk waren. Het fluisterde alleen maar, kwaadaardig en volhardend: Heks! in de oren van elke argeloze voorbijganger en het domme toeval behoefde maar een ongeluk of een ziekte in het spoor van het gefluister te veroorzaken of het vergif begon te werken en de waanzin brak los. De heks op de brandstapel, radeloos haar onschuld betuigend, is een gru welijk visioen uit het verre verleden geworden. Maar het Praatje, bloeddor stig en onvermoeid, gaat nog spring levend onder ons rond en velt zijn slachtoffers bij duizenden. In de vijf oorlogsjaren beleefde het een gouden tijd. Hoeveel dappere man nen en vrouwen, hoeveel onwaardeer bare kunstenaars, geleerden, geestelij ken en staatslieden zouden nu nr le ven en onze doodarme gemeenschap met hun gaven van hart en geest kun nen dienen, als het Praatje hen niet naar het dodenkamp of voor de lopen had gefluisterd? Het is zo licht en ongrijpbaar, dat Praatje. Het spreekt niet, het lispelt nauwelijks. Het weet nooit iets zeker, het plukt zijn beweringen uit een vaag luchtledig, het heeft alleen iets van horen zeggen en noemt nimmer man en paard. En het kiest meestal niet de onbenulligen en oppervlakkigen tot doelwit. Het boort zijn verlammende weerhaken in hel vlees van diegenen, die door aanleg of levensgedrag zich boven de middelmaat verheffen. Die, alleen door hun optreden, een zwijgen de maar welsprekende critiek uitoefe nen op de dode, banale middelmaat „Het zijn de slechtste vruchten niet. waaraan de wespen knagen" inder daad, maar hoeveel vruchten overle ven zonder schade die operatie? Het Praatje is almachtig en het weet dat. Het kan, door de bank, geen slachtoffers meer in het vuur of net water werpen Maar het kan carrières breken, huwelijken verwoesten, geluk kige levens vergiftigen, reputaties be zoedelen. een bloeiende gezondheid vernielen, sterke geesten verbitteren Het kan alles, wat de haat van de mens voor zijn naaste zou kunnen wensen, want het wordt altijd geloofd „Men noemt geen koe bont. of er is wel een vlekje aan", is het wreedste en dodelijkste spreekwoord in onze taal en het leugenachtigste. Want het Praatje bestaat het. om de pasge vallen sneeuw bont te oemen en op de honderd is er hoogstens één. die dan niet aan de helderheid van zijn ogen twijfelt. Er is maar één middel om dat glui perige Praatje definitief de strot t te knijpen En dat is een vrijwillige kruis tocht van alle vrouwen, die het in ge sloten cordon in het nauw drijven Want het zijn, schande genoeg, meren- WERKENDE VROUWEN IN NOORD-HOLLAND (Van onze redactrice). Lang is da strijd geweest om het vrouwenkiesrecht. Een strjjd, die nauw verbonden was met de persoon van Dr. Aletta Jacobs, die er in 1883 de eerste stoot toe heeft gegeven Het heeft tot 1919 moeten duren eer dit kiesrecht werd verleend. De vrouw heeft daarna haar plaats ingenomen in het politieke en maat schappelijke leven en hoe zjj daar in de meeste gevallen waardering en ach ting ondervindt, bemerken wjj bjj een gesprek met mevrouw G. E. Steert Brouwer, wethouder in Purmerend. Mevrouw Steert is een grote, flinke vrouw, die in uiterlijk en beweging prettig-resoluut aandoet. ,Vóór de oorlog was ik bij de Vrij zinnig Democraten, maar in 1945 zjjn mijn man en ik overgegaan naar de S.D.A.P. en later natuurlijk naar de Partij van de Arbeid," vertelt zij op mijn vraag naar haar politieke rich ting. „U bent zeker al geruime tijd raads lid geweest?" veronderstel ik. ,Ja, 't was drie jaar vóór de oor log, toen ik met voorkeurstemmen werd gekozen, maar ongeveer negen üi $0:ë maanden vóór de oorlog moest tk be danken omdat mijn man werd benoemd tot directeur van „Sociale Zorg". Na de oorlog werd mijn man benoemd to> directeur van het bijkantoor Purmer end van het Gewestelijk Arbeidsbureau Ik ben toen, met op één na algemene stemmen tot wethouder in de nood- raad gekozen en nu voor de derde keer benoemd." „Welke portefeuille hebt u, me vrouw?" „Sociale Zorg en Onderwijs," ant woordt mevrouw Steert. „Als raads lid zat ik in de gascommissie. Dat vond ik ook prettig." „Bent u ook loco-burgemeester?" „Inderdaad! Kort na de oorlog heb ik burgemeester Kooiman geïnstal leerd," zegt zij lachend. ,Ook ben ik ambtenaar van de Burgerlijke Stand' Ik vertel haar dat ik zoiets niet eerder heb gehoord maar dat het mij wel geschikt lijkt voor een vrouw. Da» geeft zij direct toe. „Geregeld doe ik het niet, maar nu en dan vragen kennissen mij wel eens of ik een huwelijk wil voltrekken. Ik ben er altijd graag toe bereid." „Neemt uw taak als wethouder niet te veel van uw tijd in beslag?" ""„Neen, dat valt nogal mee, maai juist door die functie komen er zo veel dingen bij Zo ben ik voorzitster van de Commissie Sociale Zorg, dt Consumentencredietraad, de Ouder- domsuitkering, de Noodwet Drees, de Vrouwengroep in de Partij van de Arbeid Zo volgt er nog een lange lijst van bestuursfuncties van vele maatschap peiijke instellingen, verenigingen en organisaties, waaraan mevrouw Steert haar beste krachten geeft Het zijn er werkelijk te veel om hier te herha len en ik kijk enigszins verbaasd, zo dat mijn gastvrouw in de lach schiet „Hebt u nog wel eens een avond voor u zelf?" informeer ik. „Och, hoe drukker het is, hoe meer tijd je hebt. Er wordt wel eens ge zegd: Ais mevrouw Steert een verga dering leidt, ligt de zweep er over en zo is het ook, want ik houd van op schieten. In de huishouding doe ik ai- les zelf, alleen heb ik hulp van een werkster. Ook naai ik mijn eigen ja ponnen en ik kan lekker koken hoor!" Zij lacht vrolijk en ik twijfel geen ogenblik aan haar huishoudelijke kwa liteiten, want het interieur is smaak vol en zeer ordelijk. „Kijk," vervolgt mevrouw Steert, „je moet natuurlijk wel veel genoe gens opofferen. Daarbij komt nog, dat men van een vrouw verwacht, dat zij aan alle dingen denkt, zoals verjaar 'lagen, familiefeesten, enzovoort. Een man kan zich altijd excuseren, dat hij het te druk heeft en niemand neemt het hem kwalijk." „Gaat u vaak uit spreken voor de vrouwengroep „Ja, dat gebeurt heel veel. Er zijn verscheidene vrouwen, die dat moeten doen. Eerst hebben wij dan een voor bespreking op „De Borne", het huis van de Vrouwengroep in Bennekom. Ik vond het onderwerp deze keer niet gemakkelijk, maar nu ik dit heb moe ten doen, ben ik er toch blij om. Ik ga er mij nu veel meer voor interes seren." „Spreekt u gemakkelijk?" „Daar heb ik helemaal geen last mee. 't Gaat mij best af, maar het moeilijke is om voor zo'n onderwerp de belangstelling van de-vrouwen te krijgen. Ik haal er dan ook vaak iets bij uit boeken en gedichten of ik ver tel iets dat ik zelf beleefd heb." „Ja, dat 'ijkt mij een goede manier om de aandacht er bij te houden, maar om op het wethouderschap terug te komen, hebt u ook spreekuren?" „Oh nee, geen spreekuren!" Me vrouw Steert maakt een luchtige hand beweging „Dat kost mij te veel tijd. Wie hier aan huis wil komen is wel kom en hij krijgt er nog koffie by.- Ziezo, dat is de vrouwelijke wet houder, constateer ik en ik vraag haar of zij al veel in het belang van de gemeenschap heeft kunnen berei ken. „Een van de eerste dingen waar ik mij mee bezig heb gehouden is verbe tering brengen in de „Sociale Zorg" antwoordt mevrouw Steert. „Ook heb ik gedaan gekregen, dat hier een psychotechnische keuring is ingesteld. Alle kinderen, die van de lagere school komen, kunnen die keuring on dergaan en de ouders dragen daaraan financieel bij. Hiermede zrjn wij de eerste gemeente in Nederland. Ook is er nu hulp gekomen voor spraakge- brekkige kinderen, waaraan de ouders naar vermogen meebe'.alen." „Vindt u dat een vrouw als wet houder op haar plaats is?" „Dat hangt er van af of zij politiek en zakelijk gevoel heeft," antwoordt mevrouw Steert. „De gemeenschap en de mensen spelen altijd de hoofdrol en daarom is het zo'n levendig iets voor een vrouw." Terwijl ik dit schrijf zie ik deze re solute vrouw weer voor mij, volko men berekend voor haar moeilijke taak, die zij blijkbaar met volle am bitie vervult. Laten wij hopen, dat de Nederlandse vrouw in de politiek steeds meer op de voorgrond zal treden om het werk te kunnen verrichten, dat in het bij zonder op haar terrein ligt. Smokkel in nylons Bij de visitatie an een uit Neder land komende auto aan de grenspost te Bettignies. bij Maubeuge (Belg.-Franse grens) hebben de douanebeambten on der de zitting en in de rugleuningen van de auto 1600 paar nylonkousen ont dekt. Er werd op staande voet over gegaan tot de inbeslagneming van de goederen, alsmede van de auto. Het to taal heeft - n waarde van ongeveer 16000 gulden. Nooit heeft de mode zoveel afwisse ling getoond als in deze eerste helft van de twintigste eeuw. Juist daarom is het zo merkwaardig, dat het tailleur het mantelpak, dat omstreeks 1890 be kend raakte zich al die tijd heeft ge handhaafd. Veei afwisseling zit er niet in, zo op het eerste gezicht bezien. Weinig kle dingstukken bezitten echter de moge lijkheid tot zoveel variatie als het tail leur. Met of zonder vest... een sport- biouse of een geklede blouse... revers Geen vergunning meer voor buitenstaanders Blijkens een instructie van het Mi nisterie van Financiën aan de direc teuren van 's Rijks Belastingen en Do meinen wordt paal en perk gesteld aan de verkoop van tabaksartikelen buiten de bedrijven der gevestigde kleinhandelaren. In hotels, café's en restaurants mo gen voortaan slechts bij wijze van „dienstbetoon" tabaksartikelen aan de ciiëntele worden afgeleverd. Hiervoor worden tijdelijke tabaksvergunningen verstrekt. Uit de instructie blijkt voorts, dat aan consumptietenten, automatieken, snelbuffetten, cafetaria's, ijssalons en strandcafé's geen tijdelijke tabaksver gunningen mogen worden afgegeven. Adspirantwinkeliers in tabakswaren, die geen vestigingsvergunning van een kamer van koophandel kunnen over leggen, krijgen voortaan geen tabaks- v.rgunning meer. Belangrijke medische ontdekking Tot voor kort niet uit te voeren of zeer gevaarlijke operaties zullen in de toekomst met meer kans op succes kunnen worden verricht dank zij de uitvinding van een kunstmatig .Jialf hart", zo is dezer dagen op een bij eenkomst van Amerikaanse chirurgen medegedeeld. De uitvinding is reeds op vele dieren toegepast. Het halve hart, uitgevonden door twee chirur gen van de medische faculteit van de Yale Universiteit, neemt de gehele functie van de rechter harthelft tij dens een operatie over. Dit deel van het hart pompt het bloed uit de andere delen van het lichaam naar de longen om daar de zuurstof op te riemen al vorens door de linker harthelft weer door het lichaam gestuwd te worden deels vrouwentongen die het Praatje in leven houden Die. o zo terloops en o zo lief glimlachend, die giftige fluis tering doorgeven: O ja. ik wil er de zegsvrouw niet van wezen, maar ik kan je dat wel onder de roos vertel len. Sla het Praatje neer, vergruizei het onder uw hak. als het in uw buurt komt. ook ai zou het een kern van waarheid bevatten, stop uw oren dicht en verzegel uw lippen Want ergens ver van u vandaan misschien, wachi de jalouzie om een weerloze genade loos in het hart te treffen tenzij de moed hebt om de pijl die u in de hand wordt gedrukt, in stukken te breken. SASK1A. De bekende Londense ontwerpster Bianca Mosra bracht dit tailleur van bruin-beige Schotse tweed met een visgraat dessin. De b!ouse, de voering van het jasje en de onder de hals ge strikte sjaal zijn van beige bedrukte rayon. laag uitgesneden of hoog dichtgeknoopt sjaals in alle soorten... een ander cein tuur. Ontstaan in de dagen, toen de wer kende vrouw een kledingstuk zocht, dat niet al te zeer afstak tegenover rie zoveel nuchterder kleding van haar mannelijke collega's, heeft het tailleur zich ontwikkeld tot het ideale toilet voor iedere vrouw. De mogelijkheden tot variatie waren immers vele, en in de grote lijn volgde het toch de aan a ijzingen, die de mode voor mantels er. japonnen voorschreef. In de gevolgde ujn al evenzeer als in de gebruikte stoffen. DE NIEUWE, KORTE HAARDRACHT, heeft een der nuttigste hoofddeksels, die ooit werden uitgevonden, de baret, opnieuw in de mode gebracht. De meeste van deze baretten zijn natuurgetrouwe nabootsingen van de Franse vorm. Francis Marshall heeft enkele daarvan,, zoals ze thans in Londen worden gedragen, geschetst. Dg dame links boven droeg bij haar rode jus met zwarte bontkraag een zwarte baret, gegarneerd met een voile, die eenvoudig aan de achterzijde was vastgeknoopt. Vóór in het midden was de baret versierd met een grote diamanten broche. (De broche hoeft heus niet ECHT te zijn). Links onder zien we een groen tweed pakje, gedragen met een g-oene baret, versiera met een „regimenis-insigne" opzij. De dame in het midden had zich gekleea voor de opera. Zij haa haar baret verlevendigd met een suier met gouden lovertjes en een grote gouden hoedenspeld. De figuur rechts toont de volmaakte 'uinrdrachi voor regenachtige dagen, gedragen bij het nieuwe model regen mantel Deze cape. zwart, gestreept met rode taf, kan los of met oen cein tuur gedragen worden en Is een werkelijk elegant antwoord op het probleem der natte dagen Komend voorjaar zal dit model vermoedelijk overal verkrijg baar zijn Het tekeningetje rechts onderaan toont de werkelijke oorsprong van de baret. De man in een oude Bask uit Biarritz, die een origineel model draagt. Dat ziet er wel even anders uit, nietwaar? De Westduitse Bondsdag en prikkeldraad De Duitse Bondsdag heeft Vrijdag unaniem besloten de regering te ver zoeken stappen bij de geallieerde Hoge Commissie te ondernemen om parle mentaire onschendbaarheid der Duitse parlementsleden te verkrijgen tegen vervolging door geallieerde rechtban ken. De resolutie kwam voort uit een communistische motie. Dr. Franz Richter van de nationale rechtse partij verklaarde, dat de Engel sen na de eerste wereldoorlog het gehele Turkse parlement op Malta achter prik keidraad hadden gezet. Hij achtte het mogelijk, dat „als de Bondsdag zijn plicht deed" de leden zich nog eens in dezelfde positie zouden bevinden". Deze verklaring ontlokte luide protesten. Nieuw Amerikaans reuzenschip Op 8 Februari zal een aanvang wor den gemaakt met de bouw van een reusachtig Amerikaans luxe passagiers schip, de „United States", dat zestig duizend ton zal meten. De bouwkosten bedragen zeventig millioen dollar, hier van komt 42 millioen voor rekening van de Amerikaanse staat, terwijl de rederij van het nieuwe schip, de United States Lines, 28 millioen dollar zullen bijdragen. In vredestijd kan het schip ongeveer tweeduizend passagiers vervoeren, ter wijl het in geval van oorlog twaalf duizend man troepen en hun uitrusting kan vervoeren. Het schip zal in staat zijn een wereldreis te maken zonder onderweg extra brandstof te moeten innemen. Johnson pleit' voor verlenging Amerikaanse dienstplicht Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft Vrijdag in een plei dooi voor de verlenging van de dienst plichtwet die in Juni afloopt - in de Huiscommissie voor de strijdkrachten verklaard, dat deze wet „een der be slissende factoren" is „bij het tot staan brengen van het communisme in Europa". Als de wet niet zou worden verlengd, zou dit het Atlantische Pact in ernstige mate ondermijnen. Toen de wet op de dienstplicht in vredestijd in 1948 werd aangenomen, kon de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou rappor teren, dat zij „kwam als een zware en verrassende schok voor de mannen van het Politbureau", aldus Johnson. Wysjinski over politiek der V.S. in China Naar a:.nleiding van de verklaring van Acheson, dat de Sowjetunie bezig is, de noordelijke gebieden van China los te maken en bij de Sowjetunie tp voegen, zeide Wysjinski, de Russische minister van buitenlandse zaken, Vrij dag: Dit te zeggen is zo dwaas en mon strueus, dat wü eerst aan de echtheid van de verklaring twijfelden. De poli tiek, van Acheson. aldus Wysjinski. zou alleen maar tot een nieuw misluk ken van de Amerikaanse politiek in China leiden. Trygve Lie noemt houding der Sovjets niet gelukkig Trygve Lie, de secr.-generaal van de Ver. Naties, heeft de toestand, ontstaan door het verlaten van verschillende organen der V N. door de Sowjet gede regeerden „niet gelukkig voor de Ver Naties" genoemd. Hij bevestigde, dat hij een telegram van de Chinese com munlstische regering had ontvangen, waarin gevraagd werd „wanneer de on wettige Kwomintang reactionnaire cli que uit de Ver. Naties zai worden gezet". Met ingang van Maandag zullen de Franse spoorwegtarieven met 25 pro cent worden verhoogd. De commissie der Verenigde Naties voor Indonesië heeft haar tweede in- 'erim-rapport ter publicatie vrijgege ven dat de periode omvat van 5 Au gustus tot 28 December 1949. De UNCI komt hierin tot de conclusie, dat met het instellen van de RIS op 27 De cember een harer belangrijkste taken tot een succesvol einde werd gebracht. Het rapport zegt vervolgens, dat de commissie de uitvoering van de in de te Den Haag ondertekende mantelre solutie opgenomen overeenkomsten zai gadeslaan en daarbij de behulpza- mfe hand bieden. Zij verwacht, dat de moeilijkheden, die zich mogelijk nog kunnen voordoen met dezelfde kwa liteiten van staatmanschap zullen wor den behandeld, die de besprekingen te Den Haag en Djakarta hebben geken merkt. De UNCI heeft besloten vandaag een vergadering te Djakarta bijeen te roe per met vertegenwoordigers van de RIS en Nederland. De commissie be sloot tevens aait de militaire raad van de UNCI te verzoeken de militaire waarnemers van de commissie zo mo gelijk weer in dienst te stellen. Kinderbijslag met vijf procent verhoogd Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging der kinder bijslagwet. Het ontwerp heeft uitslui tend ten doel, op basis van de huidige wettelijke regeling een overeenkomsti ge aanvulling op de toegestane loons verhoging te verzekeren aan loontrek- kenden, wier gezin één of meer voor kinderbijslag in aanmerking komende kinderen telt. Rekening houdende met de omstan digheid, dat de kinderbijslagen worden uitgedrukt in een bedrag per dag en het voorts ook om administratieve rede nen gewenst is, dat zulks eveneens geschiedt met betrekking tot de beoog de aanvulling, lijkt het redelijk de kin derbijslag voor het eerste kind te stel len op 0.42, voor het tweede en der de kind op 0.46 en voor het vierde en volgende kind op 0.57 per kind. Mao laaf Anglicaanse bisschop arresteren De Anglicaanse bisschop van Koen- ming, Quentin Hoeang, is door de Chi nese communisten gearresteerd. De re den van de arrestatie is niet bekend, doch Ronald Owen Hall, bisschop van Hongkong en Zuid-China gelooft, dat dit een plaatselijk optreden is en geen symptoom van de politiek der commu nistische regering. Ook de tweede gegrepen. Ook de tweede gevangene, die begin van deze week op het perron van het Utrechtse station met zijn medegevan gene aan het waakzaam oog van de politie wist te ontsnappen, is Woensdag in Zwolle gearresteerd en opnieuw in gesloten. Voorzitter E.V.C, voor Amsterdamse Hof De voorzitter van de EVC, Berend Blokzijl, Leeft op 31 Mei van het vorige jaar terechtgestaan wegens overtreding van de Deviezenbeschikking 1945. Hij had namelijk aan de CGT in Frankrijk verzocht, 400.000 francs ter beschikking van de stakende mijnwerkers te stel len. De tegenwaarde hiervan zou later worden overgemaakt, dan wel zou de EVC Franse kinderen naar Nederland laten komen, om hen te voeden en te kleden. De bijzondere politierechter veroordeelde hem voor het eerste punt tot f 1000 boete. Van het tweede werd hij vrijgesproken. De zaak heeft nu gediend voor het Amsterdamse Hof. De procureur generaal, mr. J. F. Hoeffelman, heeft voor het eerste deel van de tenlastelegging ontslag van rechtsvervolging geëist; het tweede achtte hij strafbaar en wel met een boete van f 500. Uitspraak 3 Februari. Taxichauffeurs krijgen 2 loonsverhoging De taxichauffeurs zullen met terug werkende kracht tot 1. Januari ...1 een loonsverhoging van twee gulden per week krijgen, aldus hebben de werkgeversorganisaties besloten. Bin nenkort zullen besprekingen beginnen over maatrege «n tot verhoging der arbeidsproductiviteit. Mei olifanten iegen de malaria Olifanten staan de Wereldge zondheidsorganisatie in de streek Terai in het Noorden van India ter zijde bij de strijd tegen de malaria. De dieren dienen voor transport van het team, dat even als vijf andere in zuidoost-Azie, demonstraties geeft voor plaatse lijke groepen, in de moderne wijze van malariabestrijding. Dat deze strijd met alle mogelijke middelen moet worden aangepakt, is te be grijpen, als men weet, dat over de gehele wereld driehonderd millioen mensen door deze ziekte worden gekweld. Eeuwenlang was malaria bovendien een van de grootste oorzaken van honger en ellende. Dit behoeft, nu men de ziekte kan voorkomen en tegen gaan, niet meer zo te zijn. Der gelijke teams werkten ook met veel succes in Griekenland en Italië. Dank zij de Wereldgezond heidsorganisatie hebben deze lan den nu hun eigen deskundigen en komt malariu er bijna niet meer voor.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7