ItUP Jan de Vries n.v. - Alkmaar 'n Ouderwetse aanbieding! Hatta ge Kunstschaatsen gaafste j\Jieuws De Leidsche Wol- en Manufacturen- liandel Twee off feit Egmond-Binnen stelde de begroting vast Koedijk Schermerhorn Bergen Hollandse Maatschappij van Landbouw Runderen Oost* GraHdijk Heer-Huqowaard Vergadering Hugo-Boys Oudorp Egmond aan Zee Deserteurs naar Djakarta Generaal Engles sprak met de A.P.R.A. Stookt een Heteluclit kachel UoeAtU- Schoorl BEVOORRECHTE MENSEN... Sp eciaalzaak in Optiek DEBES RECLAME'. Toestand in Ban weer normaé Wapenarsen in Dja Na schermutse 2 doden, 1 gewo Weerberichi DINSDAG 24 JANUARI 1950 In zijn openingswoord wenste de voorzitter, burgemeester M. Niele, sllen een gelukkig 1950. Hij gaf een kort overzicht over de loop der be volking, die met 95 personen is voor uitgegaan. De huizenbouw gaf een vermeerdering van 12 woningen. Het bedrag per leerling l.o. voor 1950 qrordt vastgesteld op ƒ26. Bij monde van de heer J. Valkering werd verslag uitgebracht over de be groting 1950. De begrotingscommissie kon zich algemeen met de opzet ver enigen. Betreurd werd, dat de post voor onderhoud wegen niet hoger dan 5000.gesteld kon worden. Er zijn nog tal van wegen, die dringend ver betering behoeven. Men kon zich ver enigen met het verlenen van een sub sidie aan de r.k. voetbalvereniging Zeevogels ad ƒ200.Voor onvoor zien is 3000.uitgetrokken, welke zeker nodig zullen zijn, o.a. in ver band met de bouw van 2 nieuwe les lokalen aan de r.k. lagere school te Egmond-Binnen en voor nieuw brand weermateriaal. Hierna werd de be groting vastgesteld. Eveneens stelde de raad vast de eerste wijziging van het bouwplan Belleman, dat nu ongehin derd kan doorgaan. Tot lid van 't Maatschappelijk Hulp betoon werd benoemd de heer N. Orij te Egmond-Binnen. Aan de heer J. J. Valkering wordt verhuurd de oostzijde van de weg naar de Oude Veert. Besloten werd voor de brandweer voor 6550.aan te kopen een nieu we auto ad 3000.een nieuwe brandspuit ad 2850.en voor over plaatsing carrosserie 500 uit te ge ven. Besloten werd de nieuwe spuit niet te accepteren dan nadat deze door de brandweerinspectie is goedgekeurd. De huizen aan de Peperstraat, tij dens de bezetting voor Helderse vluchtelingen gebouwd, zullen per 29 Mei a.s. in beheer en eigendom wor den overgedragen aan de r.k. woning bouwvereniging Et. Joseph te Eg mond-Binnen voor de restant-schuld 65.481.59 en op dezelfde condities als het rijk aan de gemeente stelt. De heer Simons informeerde of de woningbouwvereniging ook functio neert te Egmond aan den Hoef, het geen bevestigend werd beantwoord. Onlangs zijn leden uit Egmond aan den Hoef aan de bestaande vereniging te Egmond-Binnen toegevoegd. De heer Mooij informeerde naar de mogelijkheid van electrificatie van de Egmondermeer. Dit is reeds ver scheidene malen geprobeerd, doch steeds zonder succes. Men bracht ue wenselijkheid naar voren een even tuele nieuwe poging daartoe Via de landbouworganisaties te doen. De heer C. Apeldoorn bracht de buitenwegen ter sprake, in het bij zonder de St. Albertsweg. Deze ver dient verbetering met het oog op het toerisme en de bedevaarten. De kwestie van het spreekuur van de dok ter in de dorpskom Egmond-Binnen zal nader met de betrokkene worden besproken. Op een vraag van de heer Simons deelde de voorzitter mede, dat het ini tiatief tot het schoolzwemmen te Egmond aan Zee aldaar van de ouder commissie is uitgegaan. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Mijnheer de redacteur, Hoewel het, niet altijd welwillend wordt opgenomen, als men iets zegt over de handelingen van het Gemeen tebestuur jegens de inwoners, moet ik toch enige ruimte vragen om in het openbaar te klagen over de toestand, waarin men mijn gezin thans doet ver keren. Sinds vijftien jaren woon ik, met mijn gezin van zes personen in het pand Jmttik Oudorp 47, waar ook mijn bedrijf is gevestigd. Dit huis is twee jaar ge leden onbewoonbaar verklaard, Hoe wel ik tot in den treure (soms vier of vijf keer per week) bij het bureau voor volkshuisvesting gesmeekt heb, mij een huis toe te wijzen, is dat tot heden niet gelukt. Ik heb begrip voor de moeilijk heden van de desbetreffende ambtena ren en ik weet, dat er wel meer men sen in mijn omstandigheden verkeren. Daar gaat het hier in de eerste plaats niet om; want waar niet is verliest de keizer zijn rechten. Maar wat heel erg is en waar ik ten sterkste tegen protesteer is, dat men ongeveer drie weken geleden, in het hartje van de winter, het grootste gedeelte van de voorgevel van mijn woning heeft weggebroken, met het motief dat het gevaar opleverde. Men wist dit natuurlijk van de zomer ook wel, maar het schijnt dat de winter maanden in Alkmaar erg geschikt zijn, om gevels uit huizen te breken. Mijn heer Oosterlee van het bureau Ge meentewerken heeft mij wel gezegd, dat de gevel er direct weer in zou wor den gemaakt, maar ik zit nu met mijn vrouw, vier kinderen en mijn bedrijf &1 ruim drie weken zonder gevel. Welis waar heeft men het enorme gat j.l. Vrij dag voorlopig dichtgemaakt met wat board, maar hoe de toestand in huis is met dit weer behoef ik niet te zeggen. Wie vergoedt de schade aan de ge zondheid van mijn gezin? En wie ver goedt de schade in mijn bedrijf? Ik vraag me af. of wel ergens in Nederland op zo'n manier zou worden opgetreden. Drie maanden geleden schreef ik aan de burgemeester om een andere woning. Ik kreeg een ant woord: er zou zo gauw mogelijk voor een huis worden gezorgd. Wat er van terecht kwam heb ik hierboven al ge zegd: ze hebben nu zelfs de gevel uit mijn onbewoonbaar verklaarde woning gehaald. Misschien wil het' gemeentebe stuur op die manier bereiken, dat ik het hoofd koel houd? E. G. SCHMIDT. De heer Org bracht de opheffing van de lijn Egmond aan de Hoef—Ber gen ter sprake. Hierdoor worden de kinderen, die van hieruit het pen sionaat bezoeken, gedupeerd. Voorts werd opgemerkt, dat de busdiensten over Rinnegom niet corresponderen met de bezoekuren aan de ziekenhui zen te Alkmaar. Men zal trachten hierin verbetering te krijgen. Wethouder Hopman informeerde of, nu men in het bouwplan-Belleman slechts 25 woningen, in plaats van 29 bouwt, de resterende 4 woningen el ders in de gemeente gebouwd mogen worden, hetgeen bevestigend werd beantwoord. Hierna sluiting. Jaarvergadering „De West" De jaarvergadering van de Tuin dersvereniging „De West" werd ge opend door de voorzitter, de heer S. Visser, die een onverzicht gaf van hetgeen het jaar 1949 had gebracht. Over het algemeen tcronde de heer Visser zich wel tevreden over het af gelopen jaar. Spr. wijdde aandacht aan de steeds zwaarder wordende so ciale lasten, die voor bedrijven, die met personeel werken, bijna niet meer te dragen zijn. Het ligt dan ook voor de hand, dat de- tuinders meer aan dacht aan hun eigen bestaanszekerheid gaan wijden. En het is te betreuren, dat vele tuinders niet beseffen, welk een groot voordeel voor hen in fonds vorming is gelegen .Als niet met kracht wordt ingegrepen, aldus de heer Vis ser, zullen de fondsen eerlang ver dwijnen, ondermijnd door hen, voor wie ze tot een zegen konden zijn. Spr. deed een dringend beroep op allen, om mee te werken om dit kwaad te bestrijden. De heer Visser wijdde en kele woorden aan de internationale toestand en wees erop, dat door de organisaties met man en macht ge werkt wordt om de land- en tuinbouw de plaats te geven, die haar toekomt. Uit de mededelingen bleek, dat de regeling teeltvergunning al in wer king is, terwijl tevens kwam vast te staan, dat door de Plantenziektekun- dige dienst hard wordt gewerkt aan de bestrijding van stip in de kool. Het verslag van de penningmeester gaf als eindcijfers de somma van f 5959.24 met een saldo van f 1038.98, De aftredende bestuursleden werden met algemene stemmen herkozen, evenals de voorzitter tot bestuurslid der L.G.C. Tot besluit van deze ver gadering werd van gedachten gewis seld over de komende jaarvergadering der L.G.C. Hoe staan wij er in Nederland voor? Over dit onderwerp belegden de Bouwvakarbeidersbond en de Landar- beidersbond een cursusvergadering. De heer J. Hartland, die de bijeenkomst leidde, heette de spreker de heer N. W. Laane, alsmede de helaas weinige belangstellenden welkom. Spreker koos als kern van zijn rede de Marshallhulp en de beëindiging daarvan in 1952. Het steeds toenemende bevolkingscijfer van Nederland vormt een grote hinderpaal bij de strijd te gen de armoede, die het gevolg is van de laatste oorlog. De emigratie is slechts een gering hulpmiddel. Indo nesië schonk veór de oorlog velen werk en betekende een goede bron van in komsten. Mer dan vóór de oorlog nog zijn wij thans op het buitenland aan gewezen. Toch resten ons land ook nog goed inkomstenbronnen, waarvan spre ker noemde: Scheepvaart, toerisme, posterijen, visserij, landibouw. Mechani satie en industrialisatie zijn de slag woorden, die ons steeds dienen bij te blijven en waarmede aan de slag ge gaan moet worden, willen wij straks in 1952 gereed zijn om de terugslag te kunnen opvangen. Om werkloosheid te kunnen tegengaan, zou spreker zoveel mogelijk een tweeploegenstelsel inge steld willen zien. De bouw van nieuwe fabrie ken, die aan de export zullen werken, dient volgens spreker voorrang te heb ben. Van de geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk ge bruik gemaakt. Op 27 Januari wordt een tweede lezing gehouden, waarvoor spreker een betere onkomst verwachtte. Ook ongeorganiseerden en andere be langstellenden zijn welkom. Boeiende lezing voor 't Nuf Het Nut belegde dezer dagen een avond, waar de heer S. S. Lantinga 'n lezing hield over het onderwerp: „Ons eigen land". Nadat in het kort geschetst was hoe ons land voor een groot deel was ontworsteld aan de zee, maakten wij met hem een denkbeel dige reis door ons mooie land. Wij bezochten de veilingen, die tot de meest practische van de wereld behoren, kwekerijen, de bloeiende Be tuwe, het bloemenland van Aalsmeer. De veeteelt kreeg een afzonderlijke be spreking. Zee- en luchtvaart, industrie, alles werd op een even duidelijke als onderhoudende wijze onder onze aan dacht gebracht. De inleiding van de heer Lantinga werd voorzover dat nog mogelijk kon worden geacht, verdui delijkt met een aantal fraaie lichtbeel den. De voorzitter, burgemeester Schel- liger. dankte de spreker na afloop na mens het auditorium voor de interes sante avond. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister is de volgende zaak nieuw ingeschreven: T.E.T.A.R.. Schermerhorn, Breed- straat A 140. Technisch teken-, advies- en reclame-bureau. Eigenaar: P. Bruins- ma. De afdeling Bergen van de Holland se Maatschappij van Landbouw kwam Zaterdagvond bijeen in „Het Wapen van Bergen". De voorzitter, de heer H. Bruin, heette de aanwezigen harte lijk welkom en in 't bijzonder de spre ker van deze avond. In sneltreinvaart werd de agenda afgewerkt, waarna de heer J. van Meurs uit Graft gelegenheid kreeg de aanwezigen een paar uurtjes aange naam bezig te houden met wat te bla deren in het familiealbum van de Koe, de rijkdom en de trots van de boer. De familietrekken liepen nogal uiteen. Wat een verschil tussen de lichaamsbouw van de buffels, practisch over de hele aarde verspreid, waar niet de levensvoorwaarden, warmte en water ontbreken, zoals in de poolge bieden en de woestijnen en de andere grote groep, de echte runderen. Prach tige exemplaren uit de drie groepen Anoa. Arni, Zwarte buffel Gaur, Gayal, Banteng en Yak, Bison en Wi sent verschenen op het witte doek. Men zag de bosbuffel op Celebes, da Anoa of Anoeang, de waterbuffel Ar ni met zijn reusachtige horens, waar onder de Karbouw, de buffel uit Mul- tatuli's mooie verhaal van Saïdja en Adida, de Zwarte buffel met zijn on afscheidelijke makker, de buffelreiger. Uit de volgende groep passeerden do bos- en bergbuffel de Gaur, de veel sterkere Gayal en de fijn gebouwde Banteng, het op de renbaan verschij nende Bali-rund, de revue. Uit de derde groep kon men bewonderen de in Tibet levende Yak met z'n zware vacht, gebruikt als rij- en lastdier, de bison met z'n donkerruige reuzenge stalte met woestbehaard voorhoofd en hoge schoft, eertijds het jachtwild van de Roodhuiden op de orairieën van de Far West, genadeloos afgeslacht, zodat z'n aantal van 60 millioen terugliep tot 835 en de regering zich over hem ontfermde en voor uitroeiing be hoedde door hem te plaatsen in reser vaten als Yellowstone Park. Als laat ste in deze groep kwam de Wisent, door de beschaving teruggedrongen tot de laatste exemplaren na de eerste wereldoorlog in Pools Lithauen en de Kaukasus door stropers werden uitge roeid. Een vijftal koeien en 3 stieren zijn nog te bewonderen in Artis. ANDERE DIEREN Na de pauze werden conterfeitsels van de naaste familie op het witte doekgeprojecteerd. Ook hier nogal wat verschil, niet alleen wat het uiter lijk betreft, maar ook wat de diensten aangaat, die ze de mensheid bewijzen als vlees-, melk-, werk- of rijdier. Naast de Zeboe's gehouden om wat vlees, werk en melk en de witte Brah min Zeboe's van Voor-Indie, de hei lige runderen der Hindoes, vroegen allereerst de aandacht de stamvaders van de verschillende laagland-, kortkop- steppen - en breedkoprassen, te weten de Oeros of Aueros en de Dwerg- Oeros. Eerstgenoemde kwam voor in steppen en bossen van heel Europa, een deel van Azie, Egypte en N..- Afrika, en laatstgenoemde, ook we) Korthoornig rund geheten, in moeras sige streken. Van de steppenrassen was het steppenrund uit de Hongaarse poesta's met een melkgift van 600— 800 liter met een vetgehalte van 6— 8 pCt. en daarbij een grote werkcapa- citeit een goed vertegenwoordiger, terwijl het Watoesirund van aequato- riaal Oost-Afrika imponeerde met zijn buitensporig grote horens. Van de laaglandrassen staat het Ne derlandse rund bovenaan, het zwart- blarige Groningse vee, het M.R.IJ.-vee en het Fries-Noordhollandse vee met zijn enorme melkproductie. Verschillende vertegenwoordigers van de breedkop- en langkoptypen sloten de rij afstammelingen van de oeros. Nog enige foto's van pracht exem plaren van het Nederlandse vee en dan werd het album dichtgeslagen en nog wat nageboomd over de Koe, de trots en de rijkdom van de boer, de „onmiskenbare" zoals ir. Obbink zegt in zijn interessant boek van dezelfde naam en waarin hij de loftrompet steekt over de Koe, die in veelzijdig heid alles slaat. Alarm Vrijdag riep de sirene de Bergense brandweer naar de Voert, waar in het bekende witte huis een enorme rook ontwikkeling onder de vloer het ergste deed vrezen. Wat was er aan de hand? Zoekende naar een lek in de centrale verwar ming had men onder de vloer een lu cifer aangestoken, toen de lantaarn het begaf. Daarna was men naar boven gegaan. Terugkomende vond men de kamer vol rook: het isolatiemateriaal onder de vloer was gaan smeulen en eroorzaakte een verstikkende rook. De brandweer had het smeulende goedje gauw gedoofd, waarmee het gevaar verder bezworen was. Intussen blijft voorkomen altijd nog beter dan gene zen en met het betrachten van wat meer voorzichtigheid had hier mis schien alle drukte voorkomen kunnen worden. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Karei J. van Beemen (te Den Haas) en Catharina Brands. Getrouwd: Gerrit Wezel en Jannetje Blokker. Overleden: Jan Mulder, 28 jaar. Olympia oogstte succes met „Daar zit muziek in" De Schoorlse Gymnastiekvereniging „Olym pia" bereidde, onder leiding van directeur de heer K. Boot, haar vele vrienden weer twee mooie feestavonden in de zaal van Nic. Schuyt. Hoofdschotel was de gymnastiek, maar alles was smaakvol gegarneerd met zang, muziek, tcneel, balletten enz., zodat het een lust was voor oog en oor. Op de eerste avond reikte de voorzitter, de heer K. P. Zuurbier, onder applaus van de aanwezigen, aan Jannie van Dijk en Dries Groot, die bij de onderlinge wedstrijden het hoogste aantal punten hadden behaald, een wisselbeker uit. Na de originele opening, waarbij alle aan wezigen staand het turnlied meezongen, werd het twee-en-twintig nummers tellende program ma in vlot tempo afgewerkt. Allereerst traden de adspiranten op onder eigen vlag. Zij deden hun naam „Klein maar dapper" alle eer aan. De dames demonstreerden in de loop van de avond rhythmische en vrije oefeningen, bal oefeningen, oefeningen aan de brug, knots- en evenwichts-oefeningen en de heren werkten aan paard, brug en hoogrek, waarbij Olympia met zijn vele goede krachten groot succes .boekte. Er werd rustig en beheerst gewerkt. De Zi geuner grondgymnastiek werd bijzonder ge waardeerd, terwijl het nummer „Rhythmisch Dames Zwabberdam" door de travestie een extra applaus oogstte. Een bijzondere attractie vormde het optreden van de bekende turner Klaas Boot, die juist was teruggekeerd van de selectiewedstrijden in Utrecht, waar hij als no. één eindigde, zodat hij straks op 4 Februari te Amsterdam met zeven anderen, te weten J. Linde te Hengelo, T. Vos te Amsterdam, M. Volkers te Alkmaar, M. Jorna te Leeuwarden, J. Fanekamps te Vaals, M. Krill te Vaals en G. Bosscha uit Enschedé, zal moeten uitkomen tegen Zwitser land, Kanton Bazel. Deze gast werd bij zijn werken aan paard, brug en hoogrek uitbundig toegejuicht. Een grote plaats was ingeruimd voor de bal letten, die alle prachtig werden uitgevoerd; het succes van deze nummers werd niet weinig verhoogd door de fraaie costumes, belichting en décors, die steeds de juiste sfeer schiepen. Ook Juffrouw Snip en Juffrouw Snap kwamen nog de feestvreugde verhogen en Jannie van Dijk en Jb. Klop bezongen Mooi Schoorl, waarmee de hele zaal instemde. Met „Tanzen will ich" werd de feestavond besloten, een avond waarop Olympia met grote voldoening kan terugzien. Uitzending Bond voor Staatspensionnering Zondag hielcj de Bond voor Staats pensionnering afd. West-Graftdijk een propaganda-avond in de zaal van de heer J. de Haan te Oost-Graftdijk. De ze had tot doel om ook hier een vereni ging of samenwerking met de afd. W.- Graftdijk tot stand te brengen en de voorzitter van West-Graftdijk, de heer D. Kool, die op deze avond het ope ningswoord uitsprak, hoopte dat alle invulformulieren, die op deze avond waren uitgereikt, ingevuld bij het be stuur zouden terugkomen. Evenals in West-Graftdijk verleen den ook hier het Graftdijker Accorde onorkest o.l.v. Ger Hop, en de toneel groep uit Oost- en West-Graftdijk hun medewerking. Na de heer Kool hield de spreker, de heer De Greeuw een rede, die hij reeds voor diverse afde lingen heeft gehouden. Daarna kwam de toneelgroep voor het voetlicht met het mooie stuk „Waarheen?" Ook hier in Oost-Graftdijk werd er met volle aandacht geluisterd. Een dankbaar applaus aan het einde van dit stuk was de dank aan alle medewerkenden. Toen darna voor de laatste maal het doek omhoog ging kwam het Accorde onorkest o.l.v. Ger Hop ten tonele. De ze kondigde, zoals gewoonlijk, zelf zijn nummers aan. Vóór hij hiertoe over ging deelde hij mede dat deze avond een bijzondere avond voor hem was, want hoewel hij reeds verschillende malen met zijn orkest was opgetreden was zijn vrouw door ziekte nog nim mer in staat geweest zijn orkest te beluisteren. Nu was met medewerking van de heren R. van de Hoff en P. Meurs een versterker met luidsprekers en micrifoons opgesteld zodat zijn vrouw deze avond het programma kon beluisteren De uitzending slaagde uit stekend en van de reportages werd aan het ziekbed ten volle genoten. De heer Kool sloot de avond. „The Meteoors" o.l.v. D. Los hielden daarna de aanwe zigen nog bijeen. Over het algemeen een geslaagde avond. Er zal vermoede lijk een samenwerking met de afde ling West-Graftdijk tot stand komen. De Wereldfederatie van democra tische Jeugd'7 heeft besloten de Joe goslavische Jeugdbond uit te stoten. Zaterdagavond kwam de voetbalver eniging Hugo-Boys ten lokale van de heer Jac. Groenland in vergadering bijeen. In deze vergadering werd de heer D. Doodeman tot erelid der ver eniging benoemd, wegens zijn 15-jarig lidmaatschap van de elftalcommissie. In zijn openingswoord memoreerde de heer C. J. Plak de gebeurtenissen in het verenigingsleven van het afge lopen jaar. Hoewel in vorige jaren de „omzet" der vereniging enkele honder den guldens beliep, boekte de penning meester dit jaar aan inkomsten even als aan uitgaven ongeveer f 3000. Dit bewijst wel de bloei der vereniging. Ook de standen der diverse elftallen werden besproken. Het tweede elftal en de B-tjes doen een beste gooi naar het kampioenschap. Waarschijnlijk zal het volgende seizoen ook een 4de elf tal in de competitie worden gebracht. De beplanting van het voetbalterrein werd onder de loupe genomen. De pa pieren bomenactie is in volle gang. De ze beplanting zal niet uit de voetbal- kas worden betaald, daar deze zulk een uitgave niet toelaat. Voor een en ander is een aparte kas in het leven geroepen. De gehele elftalcommissie was aftredend en stelde zich herkies baar behalve de heer D. Doodeman, omdat hij reeds 15 jaar zitting had in deze commissie. De voorzitter dankte de heer Doodeman hartelijk voor de aan de club bewezen diensten. Zoals gezegd werd de heer Doodeman tot ere lid benoemd. De elftalcommissie be staat nu uti de volgende personen: A. Plak. Jac. Groen, Jp. Morsink, C. Tromp en G. Tesselaar. Van het bestuur waren aftredend: Jn. Machielsen en H. van Woerkom, die zich herkiesbaar stelden. Gekozen wer den de heren Jn. Machielsen en Alb. Groot. Bij de rondvraag stelde de heer A. Plak voor, een verkiezing van de elftalcommissie in het vervolg te hou den na de competitie, wat werd aan genomen. De terreindiensten worden door de leden slecht vervuld. De voor zitter drong aan op meer belangstel ling voor het materiaal. Nieuwbouw Binenkort zullen te Oudorp een drie tal nieuwe huizen worden gebouwd. De heer S. Veel te Alkmaar is voorne mens op zijn terrein in het centrum van het dorp een nieuwe woning te bouwen. Aansluitend aan de door de heer J. van Geest te Monster gebouw de huizen, bij het raadhuis, zal door dezelfde bouwondernemer nog een wo ning worden gesticht. Het woonhuis van de heer H. van Wonderen, dat in de bezettingsjaren door brand werd vernield, zal door de aannemer B. van Kooten alhier worden herbouwd. Voor rekening van de heer G. Schot auto transportondernemer alhier, wordt op diens terrein aan de straatweg naar Sint Pancras een grote garage ge bouwd. V De herbouw van het Pompplein Nu de herbouw van het Pompplein langzamerhand vordert en de Noord zijde vrijwel herbouwd is, terwijl daar bij aansluitend een deel van de Smid straat weder is opgebouwd, kan men zich enigszins een idee vormen, hoe het nieuwe gedeelte van Egmond er uit gaat zien. Helaas kan men er over hét algemeen niet over roemen. Alle herbouwde pan den zijn ontworpen door architecten van naam, waarvoor trouwens de goed keuring van de architect door de ar chitecten-keuzecommissie van het Mi nisterie van Wederopbouw borg staat. Tevens heeft het Ministerie om ook een goed geheel te krijgen, een archi tect met uitstekende reputatie aange steld als supervisor over alle bouw plannen. Niettemin is men in onze gemeente algemeen van oordeel, dat de herbouw te dicht op een geschiedt en te massaal. Het zal natuurlijk wel zo zijn, dat men aan de tegenwoordige bouwtrant moet gewennen. Ook kan een definitief oor deel pas gevormd worden, als het Pompplein aan beide zijden weer op gebouwd is. Zover de bouw thans ge vorderd is ziet het er echter nog niet erg aardig en vriendelijk uit. Ongecorrigeerd) Een woordvoerder van het Nèdw- landse leger verklaarde, dat 270 deser- teurs van wie 127 behoorden tot de Ne- derlandse strijdkrachten te Bandung en de overigen behoorden tot de onder Ne. derlandse commando staande Federale strijdkrachten Fasundan, heden naar Djakarta werden gevlogen. De correspondent van Reuter te Ban. dung bericht, dat de Nederlandse troe. pen gedurende de periode, die verliep tussen het terugtrekken door de tro». pen van Westerling om 17.00 uur gis. teravond en de aankomst van eenhe den per vliegtuig hedenochtend Ban dung beheerste. Men meent, dat de strijdkrachten van Westerling zich i# de bergen ten Noordwesten van de stad bevinden. Een woordvoerder van de Nederlandse strijdkrachten alhier ver klaarde, dat ongeveer 50 gedeserteerde Nederlandse militairen vrijwillig naar hun onderdelen waren teruggekeerd ns het terugtrekken van Westerling. Onge veer 100 Indonesische militairen, die enige weken geleden overliepen naar Westerling, zijn volgens berichten op hun posten in Pasundan teruggekeerd. Goede discipline De troepen van Westerling bleven I gedurende hun bezetting van Bandung goed gedisciplineerd. Generaal Englei begaf zich alleen en ongewapend naar de rebellen en drong er op aan de aan val te staken. De officieren luisterden hoffelijk, doch zetten de opmars voort De waarnemers van de UNCI hebben geen gevallen van roof of bemoeiingen met burgers gerapporteerd. De rege ring van Pasundan is blijkbaar mach teloos. De civiele politie bleef gisteren de gehele dag in de barakken. Pas he denochtend begaven zij zich naar bul-1 ten. Men is van mening, dat de eenheden I van Westerling de bergpassen naar Djakarta beheersen en dat zij pogingen om de stad te versterken, zouden kun nen verhinderen. Nederlandse soldaten staken de duim op naar de strijdkrach ten van Westerling, toen deze langs hun barakken kwamen. Indonesische leden van het KNIL toonden zich openlijk verheugd over het succes van Wester ling, doch hadden strikte orders van de Nederlandse officieren om in het kamp te blijven.. Generaal-majoor Engles heeft Dins- dagochtend een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat hij en zijn staf be middelend zijn opgetreden, waardoor de actie van de APRA werd stopgezet, terwijl de leiders van de groepen wer den bewogen de stad te verlaten. Engles verklaarde geen enkele ver antwoording te kunnen en willen dra gen voor eventuele deserteurs van het KNIL, die zich bij de APRA aangeslo ten hadden, evenmin als de TNI ver antwoording kan nemen voor de TNI- deserteurs, die zich in de gelederen van de APRA bevonden. De regering van Pasundan heeft bij monde van vice-premier Suradiredja een verklaring afgelegd, waarin het gebeurde ten sterkste werd afgekeurd en waarin zij haar spijt hierover be tuigt. Brits vliegtuig vermist? Het Zweedse schip „Napoland" sein de gisteravond, dat het zich met spoed naar een plaats tussen de Noordkust van Cyprus en kaap Anamur aan de Zuidkust van Turkije begaf, waar, naar men vermoedde, een Brits vliegtuig in zee was gestort. Loop der bevolking De bevolking bestond op 1 Jan. 1949 uit 3211 zielen. Dit aantal vermeerderde in 1949 door geboorte met 82 en door vestiging met 255. Daarentegen over leden 37 inwoners en vertrokken er 180. Per saldo nam de bevolking toe met 120 zielen en bedroeg het aantal inwoners op 1 Jan. 1950 dus 3331, na melijk 1703 mannen en 1628 vrouwen. Er werden 42 huwelijken voltrokken. ENGELSE, BELGISCHE en OOSTENRIJKSE HERENSTRAAT 5. Ook Uw adres voor het SLIJPEN. Geen warme knieën en koude rug. Gelijkmatige warmte in de kamer. Levering uit voorraad. DE GOEDE, Smederij, Bergen. Tel. 2379 DISTRICTSHOOFD KUNSTBESCHERMING Voor de tijd van twee jaar is be noemd tot districtshoofd van de Kunst- tescherming de heer C. W. Rogaards, de Oorsprong te Schoorl. zijn het, die geen bril nodig hebben. Wie er wèl een wordt voorgeschreven mogen weten, dat de bril, die precies goed is (beter kan niet) voor hen voorradig is bij TEL. 2875 LUTTIK OUDORP 58 PYAMAFLANEL, gestreept, in diverse dessins, 75 cm. breed, per meter 1,70 HERENZAKDOEKEN, wit m. gekleurde rand 0.58 DAMESZAKDOEKJES 0-30 TAFELLAKENS 4,35 SNAARMANSLAAN 67 TEL. 3419. De meeste grote bedrijven hebben hun op komst te danken aan de juiste wijze waarop zjj hun reclame gevoerd hebben. In bijna alle gevallen is dit DAGBLAD-RECLAME ge weest. Schakelt voor Uw bedrijf ot artikel dit dagblad in en U bereikt koopkrachtige lezers! BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 332 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 22^ Directie: J. BIJLSMA en C. KRA] Hoofdredacteur: A RAPTEEN Minister-president Moh. H: gegeven, Westerling, bijgenaE daarbij tevens mede, dat de bekend is. Hatta voegde aan rebel, hij is een vijand". Dez nadat Westerlings troepen B laten. Bij de aanval op de sl leden van de TNI zijn gedooc Van twee zijden zijn code gepubliceerd over de gebe die zoveel stof hebben doen Het ministerie van Uniea Overzeese Rijksdelen heeft zicht van de situatie gegeven eens zag een bekendmaking Indonesische ministerie van het licht. Het M.U.O.R. deelt mede, 1 ken is, dat de actie van c (Angkatan Perang Ratu Adi is op last van Westerling. Z doel, geheel West-Java en Djakarta, Buitenzorg, Tjiand; Bandung en Tjimahi te bezi uitzondering van de actie te en een kleinere te Tjimahi zituatie in deze plaatsen echt normaal. Ten aanzien van 1 Nederlandse bewaking staan ten is uiteraard verhoogde v heid gelast. Onmiddellijk na ting van Bandung heeft de dant van de Nederlandse t: West-Java contact opgenome plaatselijke leider van de A ex-inspecteur van politie te met de vice-premier van Pa; met de chef-staf van de divisie. Dit contact had tot dat de APRA omstreeks vijf Zuidelijk deel van de stad v liet, waarna dit opnieuw doo pen van de R.I.S. werd beze een normaal beeld vertoondi alle militairen, die gedurende hun kwartieren verlieten, or de APRA aan te sluiten, he weer gemeld. Indonesische De Indonesische regering tegen heeft verklaard, dat de om de normale toestanden t len „door de Nederlanders w moeilijkt". De Nederlanders v weten, nooit maatregelen t genomen, ofschoon te voorz dat een actie als die van stond te gebeuren. Het co: zegt, dat het Nederlandse 1 op de hoogte was gehouden bewegingen van zekere groej teurs, die zich bij de APR aangesloten. In de ochtend Januari zou de Nederlandse dant verklaard hebben „ge regelen te kunnen nemen t: derlanders, die aan het muite In het communiqué wordt een beroep gedaan op de mede te werken aan het hers rust en orde. Thans is de ru stad inderdaad geheel terug De Indonesische militaire g van Djakarta heeft hedenocht medegedeeld, dat in het ha: stad „een waar wapenarsenaa is. Na een schermutseling rr nen, die zich in een pand in d wijk van de stad bevondei dozijnen machinegeweren, ge een hoeveelheid ammunitie ii in beslag genomen. Daarbij twee personen gedood en Een van de twee Nederlands: vrachtauto's, die zich vóór hadden bevonden, droeg op het teken van de APRA va ling, aldus de gouverneur. Botsing bij 1 Een aantal Nederlandse of: van Djakarta naar Tjiandjo veer 65 km. ten Westen van gelegen, vertrokken, in vei aldaar plaats gehad hebben: mutselingen. In kringen van nesische leger verklaart men sprake was van een botsing mannen van Westerling, die Bandung hadden teruggetro Weersverwachting, geldig t genavond: Geleidelijk meer king maar overwegend droo Aanvankelijk zwakke tot wind uit Oostelijke richting ter zwakke wind uit uiteen] richtingen. Vannacht en r ochtend matige tot strenge gen overdag matige tot licht DONDER:.. -.ó». 17.16. Maan op 11.11, one X->

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6