Politiekazerne in Djakarta bezet v.s. willen Formosa niet bezetten Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prins Bernhard Rijksdelen INDIA HEET VOORTAAN BHARAT bezoekt afgelegen Spaak antwoordt Pirenne Gatsonides en Barendrecht hebben goede kans de Rallye te winnen Waar gaan we morgen rijden Vrijdag 27 Januari 1950 147e Jaargang No. 23 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Speciale iroepen 1 K.M. van centrum Zondag Dorpentocht door Noord-Holland Een republiek werd geboren Westduitse kamerleden vliegen elkaar in de harer. Weerbericht Geen vrijstellingdan geen hulp Singapore—Londen in een jonk Snelsie in rem en acceleratie-proef Wapenvoorraden in Albanië Britse admiraliteit eist schadeloosstelling Russen hinderen nog steeds het verkeer Lonen en tarieven der kappers stijgen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdara 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA én C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN AARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per cnillimetei Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden ft— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. De onrust op Java, veroorzaakt door het optreden van de voormalige kapi tein Westerling, neemt toe. Gistermid dag hebben voormalige speciale troe pen, de zgn. groene en rode baretten een aanval geopend op de politiekazer ne van Djakarta, die ongeveer één kilo meter van het centrum der stad ligt verwijderd. Ook op andere punten in de stad braken tegelijkertijd ongere geldheden uit. Verschillende straten in de stad zijn afgezet, o.m. Pasar Baru, de voor naamste winkelstraat. De Mobiele bri gade en een overvalspatrouille zijn, te zamen met troepen van het basis com mando naar de stad gezonden. Het oorspronkelijk vermoeden, dat de aan val werd ondernomen door troepen van Westerling, werd later door Reu ter bevestigd. Bij de ongeregeldheden zijn enkele personen, onder wie, vol gens ooggetuigen een militair van de T.N.I, en twee van de aanvallers ge dood. Officiële berichten omtrent de ac tie ontbreken nog. Uit de veelal ver warde verhalen kan worden opgemaakt, dat de aanvallers na een vuurgevecht werden gevangen genomen. In totaal zouden acht man gevangen zijn van de naar men aanneemt, tussen tien en twintig aanvallers. Onder het mate riaal, waarmede de overval werd ge pleegd bevond zich o.m. een bren- carrier. Voor een groot gedeelte van Djakar ta ging de gebeurtenis onopgemerkt voorbij. In de Stadsschouwburg, die in de onmiddellijke omgeving ligt, werd een plechtigheid gehouden ter ge legenheid van de onafhankelijkheids verklaring van India, die werd bijge woond door Moh. Hatta, Sultan Hamid, Anak Agung en anderen. Later werd gemeld, dat de rust volkomen is wedergekeerd. De acht gevangenen zijn allen van Indonesische nationa liteit. Omtrent de aanval van een Apra groep in Tjiandjur kan worden mee gedeeld, dat deze groep 'veertig man sterk was en gebruik maakte van vier auto's, die zij alle achterlieten. De groep wordt thans in de bergen ach tervolgd. Reorganisatie KNIL begonnen. De overgang van het Indonesische personeel van het KNIL naar het le ger van de RIS is gisteren begonnen en zal binnen zes maanden zijn beslag krijgen, aldus een bekendmaking van het Indonesische ministerie van defen sie. De recente gebeurtenissen in Ban dung hebben geen wijziging in het standpunt van de Indonesische regering gebracht, zodat de Indonesische man schappen van het KNIL, die willen overgaan, met open armen zullen wor den ontvangen. Wanneer deze reorga nisatie haar beslag heeft gekregen, zal er een eind zijn gekomen aan de toe stand, dat Indonesiërs behoren tot een leger onder Nederlands commando, al dus de bekendmaking. De Ijsbond Hollands Noorderkwar tier heeft voor Zondag de traditionele en populaire Dorpentocht definitief vastgesteld. Dit bericht zal door de geoefende schaatsenrijders zeker met vreugde begroet worden, gezien de grote belangstelling, die in vorige jaren voor deze tocht door Noord-Holland bestond. De route van de tocht, waarvan de start vanaf Zondagmorgen half acht plaats heeft bij café „De Posthoorn", Stationsstraat, Zaandam, is als volgt: Zaandam, Hpendam, Purmerend, Edam, Oosthuizen, Scharwoude, Hoorn, Avenhorn, Schermerhorn, Graft, Spij kerboor, Jisp, vandaar via Het Kalf weer naar Zaandam. Het eiland Formosa is van zeker belang voor de verdediging van de Verenigde Staten, doch dit belang is niet groot genoeg om het door Ameri kaanse strijdkrachten te doen bezetten, aldus hebben generaal Omar Bradley, chef van de generale staf, en de Ame rikaanse minister van landsverdediging, Louis Johnson, in de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken verklaard. Zy hebben verder gezegd, dat noch de stafchefs noch de minister van lands verdediging ooit een bezetting van het eiland Formosa door de Verenigde Staten heeft aanbevolen". Ongeveer drie uur vliegen van Cu rasao, temidden van vele kleine En gelse en Franse eilandjes, liggen drie kleine stukjes Nederland: De Boven windse Eilanden Sint Maarten (dat voor de helft Frans is), Saba en Sint Eustatius. Sint Maarten is het admini stratie-centrum van de Bovenwinden: daar woont de gezaghebber en daar is het vliegveld, waar eens per week een KLM-vogel uit Curasao neerstrijkt. De verbindingen met de beide ande re eilanden worden onderhouden met De Indiase gouverneur-generaal, Radjagopalatsjari heeft Donderdag de republiek India uitgeroepen. De plech tigheid had plaats in Durban Hall te New Delhi. Dr. Radjendra Prasad leg de onmiddellijk de eed af als eerste president van de republiek. In alle steden van India heerste feestvreugde. Een gejuich uit tiendui zenden kelen brak los, toen de presi- dentsvlag langzaam omhoog ging op het dak van het regeringsgebouw te New Delhi. Voor hij officieel in func tie trad, verbleef president Radjendra Prasad met zijn echtgenote een kwar tier bij de plaats, waar „de vader van de natie", Mahatma Gandhi, is gecre meerd. Zij legden bloemen neer en wandelden drie maal om de heilige plek met de handen in gebed gevouwen. Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis van de Westduitse staat is het gistermiddag in de wandelgan gen van het parlementsgebouw tot een vechtpartij gekomen tussen twee ver tegenwoordigers. Het waren de vluchtelingenleider Günther Götzendorf van de neo-natio- nalsocialistische economische weder- opbouwpartij van dr. Loritz en de Christendemocratische afgevaardigde Hans Bod msteiner. Onlangs had Göt zendorf in het openbaar verklaard, dat hij Bodensteiner in het gezicht zou slaan als deze niet binnen een week 'n persoonlijke opmerking over hem zou terugnemen. Thans was de termijn blijkbaar verstreken. Toen de Bondsdag na het incident weer bijeen was besliste de voorzitter, dr. Kohier, dat Götzendorf voor twin tig zittingsdagen zal worden geschorst. Kohier legde Schumacher indertijd dezelfde straf op, toen deze Adenauer „kanselier der geallieerden" noemde. Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Droog weer met plaat selijk veel bewolking en hier en daar mist. Zwakke, af en toe ma tige wind overwegend tussen Oost en Zuid. Vannacht en mor genochtend op de meeste plaatsen matige vorst en morgen overdag bijna overal temperaturen om het vriespunt. ZATERDAG: Zon op 8.28, onder 17.19. Maan op 11.47, onder 4.12. De officiële naam van deze eerste republiek binnen het gemenebest is Bharat. Gedurende een periode van niet lan ger dan 15 jaar zal Engels de officiële taal blijven. Zij wordt later door Hin- doestani verv-ngen. De nieuwe repu bliek telt ongeveer 320 millioen inwo ners en omvat 28 staten, alsmede de eilandengroepen Andamanen en Nico- baren. Uit vele delen der wereld zijn ge lukwensen ontvangen, o.a. van de Brit se koning en van president Truman. een motorschoener, de „Blue Peter". De voertaal op de drie eilanden is het Engels. Gisteren heeft prins Bernhard een begin gemaakt met zijn bezoek aan de Bovenwindse Eilanden. De tocht werd gemaakt per vliegtuig en het eerste eiland dat werd bezocht, was St. Maar ten. Daar de eigen Dakota van de prins een technische storing had, heeft de prins gebruik gemaakt van een ge charterde DC 3. Te kwart voor zes be trad de prins, vergezeld door de gou verneur van de Nederlandse Antillen en gevolg de bodem van de „Boven windse Eilanden", Saluutschoten wer den ditmaal niet afgegeven. Enthousiast toegejuicht door de be volking, die langs de weg van het vliegveld Juliana naar Philipsburg was samengestroomd, reed de hoge bezoe ker naar de stad, waar hij ontvangen werd in het gezaghebbershuis. Donderdagochtend is de aubade ge houden, die oorspronkelijk voor Woens dag op het programma stond. Vervol gens werd een receptie gehotiden waar na embarkatie op de „Jacob van Heemskerck" volgde, die daarop met spoed naar Saba vertrok. De prins heeft met een klein gevolg de nacht aan wal doorgebracht, evenals de gou verneur. Het overige gezelschap over nachtte aan boord van de „Van Speyck" De gemeenten Winterswijk, Aalten en Eibergen hebben 'n gemeenschappe lijke schooltandartsendienst gesticht, die zou worden verzorgd door de plaatselijke tandartsen. Dezen zegden eerst hun medewerking toe. De tand artsen uit Winterswijk hebben deze toezegging echter weer ingetrokken, omdat bij een hunner, met een klein gezin een groot huis bewoonde, woon ruimte is gevorderd. De Winterswijkse raad heeft zich in zijn jongste verga dering over deze houding zéér ont- stema betoond en besloten, de verzor ging van de dienst althans voor dit jaar op te dragen aan een tandarts van elders. Vier leden van de Engelse marine en een Chinese kok zijn met een 10-tons schip, een soort jonk voor zien van een 9 p.k. motor, in Sin gapore gestart voor de reis van 24.000 k.m. naar Londen. De Belgische Koningskwestie Prof. Pirenne, de secretaris van ko ning Leopold, heeft dezer dagen aan de Belgische premier, dr. Eyskens, een brief doen overhandigen, waarin aan Paul Henri Spaak het verwijt wordt gedaan, dat hij in een reeks artikelen in Le Peuple het Belgische opperbevel met aan het hoofd de koning er van heeft beschuldigd, de bruggen over de Ijzer en de haven van Zeebrugge niet onbruikbaar te hebben gemaakt tijdens de Duitse opmars in 1940. Spaak heeft hierop in een verklaring in de Kamer van Afgevaardigden geant woord, dat de critiek, die hij op het opperbevel heeft uitgeoefend, noch de eer des konings, noch die van het leger of die van het land heeft aangetast. Het is echter absoluut noodzakelijk, dat de koning, die toen wilde handelen zonder zijn ministers te raadplegen, zich de geoefende critiek aantrekt, voegde Spaak hieraan toe. De tijd van de absolute monarchie kan niet weer keren. De debatten in de Kamer van Afge vaardigden over het voorstel-Struye tot het houden van een volksraadple ging duren nog steeds voort. Er ston den Donderdagavond, bij de verda ging van de zitting, nog achttien spre kers op de lijst. Teneinde de bespre kingen de volgende week te kunnen beëindigen, is besloten, dat voortaan geen spreker meer dan dertig minuten spreektijd zal krijgen. De Nederlandse équipe M. Gatsoni desK. S. Barendregt met Humber Super Snipe maken een grote kans de Rallye van Monte Carlo te winnen aangezien zij de snelste tijd hebben gemaakt in de acceleratie en remproef van de vijf teams, welke de sterrit zonder strafpunten hebben afgelegd. Donderdagmiddag werd bekend ge maakt, dat van de 282 teams, die aan de sterrit hebben deelgenomen, slechts vijf de tocht op volkomen reglemen taire wijze hebben volbracht, dat wil dus zeggen dat zij zonder strafpunten aan de finish te Monte Carlo zijn aan gekomen en dat zij overal op tijd hun kaart bij de controles hebben kunnen laten afstempelen. Deze vijf „witte" équipes zijn: Bec- quart en Secret (Frankrijk) met Hotehkiss, startplaats Lissabon: Scaron en Pascal (Frankrijk) met Simca'3, gestart te Monte Carlo; Angelvin en Chaboud (Frankrijk) met Simca'3, gestart te Monte Carlo; Quinlin (Frankrijk) met Simca'8, gestart te Monte Carlo en onze landgenoten M Gatsonides en K. S. Barendregt met Humber Super Snipe, eveneens gestart te Monte Carlo. Heden zal de regelmatigheids- en snelheidsproef de beslissing brengen tussen dit vijftal. Honderdentachtig wagens hebben de finish te Monte Carlo bereikt, maar 39 équipes moes ten van de lijst worden afgevoerd om dat zij op een of andere wijze niet op Vier cent voor een dode mus Op initiatief van de Flakkeese Boerenbond hebben de bij hem aangesloten landbouwverenigin- gen een grote actie ingezet tot het vangen en doden van de schadelijke mussen. De kosten, die hieruit voortvloeien men betaalt 4 cents per ingeleverd exemplaar worden gezamelijk door de landbouwverenigingen van het eiland Goeree-Overflak- kee gedragen. Door de z.g. „waakzaamheidscom missie" (tegen het communistische ge vaar) van de internationale federatie van transportarbeiders is te Londen een verklaring uitgegeven, jvaarin wordt medegedeeld dat oorlogsmate riaal uit Polen naar Albanië wordt ge zonden, waar voorraden worden ge vormd, waaruit zal worden geput bij een eventuele aanval op Joegoslavië. Jemand in Belgie vraagt „een klein luchtschip, zo mogelijk met beman ning, om des nachts voor reclame doeleinden boven de voornaamste ste den te vliegen". Ik heb geprobeerd, een stuk van die bemanning te wor den, maar ze keurden me af, omdat ik flaporen heb en te veel wind vang. In Denemarken heerst een geheimzin nige ziekte, met symptomen misse lijkheid, hoofdpijn en maagpijn. Het enige voorgeschreven recept is: een paar dagen in bed. Norit wil, dunkt me, ook wel eens helpen Of wat dacht u van een stevige hassebas? Gui- seppe Grassi, de Italiaanse minister van Justitie, die zestien dagen geleden aftrad, is gisteren overleden Leeu warden heeft op zijn kop gestaan, omdat een dame een handtasje met elfduizend gulden in een winkel had laten staan. Wisselgeld van een half ons snoepjes? De hele wereld is aan het verhuizen: In 1949 kwamen 13 720 personen naar Zuid-Afrika, 8.472 emi greerden. Sinds 1945 zijn 150.000 Duit sers hun Heimat uitgetrokken. Na de bevrijding zijn 124 000 verplaatste per sonen in Amerika gearriveerd. De tij den van Attila keren terug! Joegoslavië is uit de wereldfederatie van democratische jeugd gesme- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll ten. Tito mag niet meer meespelen. Hij wil altijd anders, dan ome Josef of tante Anna. In Den Bosch trad de dochter des huizes haar kamer bin nen en trof daar in de hoek een wild vreemd manspersoon, die trachtte te vluchten. De jongedame plaatste een harde linkse en sloeg het heerschap met het hoofd tegen een balk. Op de bewusteloze werden gouden en zilve ren voorwerpen gevonden, die aan de Afgekeurd wegens zeil-oren! dochter toebehoorden. Tweeduizend feestvierders in Miami zongen galmend het schone lied, speciaal gecompo neerd: „In Miami Beach schijnt altijd de zon", toen de festiviteiten moesten worden onderbroken door een plensen- de regenbui. In Rio stond Carlos de Santos, in de kuif gepikt tijdens een razzia op zakkenrollers, op het punt losgelaten te worden, toen hij opnieuw werd gearresteerd. Tijdens de onder vraging had hij de portefeuille van een der detectives gerold. Hij bevindt zich thans in het gevang ter plaatse. In Zuid-Afrika wonen 5433 artsen. In 1934 waren dat er nog maar 2609. Ze ker veel zieken in het land van Oom Paul. perzie wil een spoorwegüjn tussen Teheran en Karatsji bouwen. Zeker om al die ontslagen Perzische ambte- naren langs naar huis te sturen. D In Penzance (Cornwall) gaan ze de Warspite, het slagschip, dat in 1947 aan de grond liep. bergen. Men heeft bar spijt van die Warspite. Voortaan krijgt in India iedere man boven de veertig, die een vrouw van onder de 25 trouwt, drie maanden brommen en een flinke boete. Dat snap ik niet maar daar ben ik ook een man voor' Zes bekende Friese kortebaan- rijdsters hebben hun eerste wed strijd reeds achter de rug. Vol spanning kijken zij in de krant in welke plaatsen zij de komende dagen kunnen uitkomen, tenmin ste, als het weer haar niet in de steek laat. Het zijn v.l.n.r.: Dirkje Kiers, Ike Nienhuis, de kampioene van Nederland, Rina Kooy, Jantje Bosscha, Saakje de Jong, en in het midden boven de hoofden van haar vriendinnen probeert Lien van der Mei ook nog een lettertje te lezen. reglementaire wijze de rit hebben vol bracht. Van deze 141 wagens, dus pre cies 50 procent van het aantal, dat was vertrokken, liepen 136 teams straf punten op. Wat de Coupe des Dames betreft, het is vrijwel zeker, dat deze gewon nen zal worden door de Franse dame» Rouault en Gordine met Simca'8. Van de tien damesteams, die hebben deelgenomen, hebben slechts vier de rit beëindigd. Mevrouw A. J. gravin van Limburg StirumVan Vreden- burch staat daarbij op de vierde plaats met 1080 strafpunten. Amerikaanse mijnwerkers gaan onderhandelen De voorzitter van de Amerikaanse verenigde mijnwerkersbond, John Le wis, heeft een voorstel van de Maat schappijen, om op 1 Februari opnieuw besprekingen aan te knopen over ver nieuwing van het arbeidscontract der mijnwerkers, aanvaard. De ramp met de Truculent Duikboot week niet uit zegt loods De Britse admiraliteit heeft bij het Britse hooggerechtshof een eis tot schadeloosstelling ingediend tegen de rederij, die eigenaresse is van de Zweedse tankboot Divina, die in aan varing is gekomen met de Britse duik boot Truculent. De Zweedse consul-generaal te Lon den heeft een onderzoek doen instellen naar de toedracht van de ramp met da Truculent. Daarbij zijn de gezagvoerder en de tweede stuurman van de Divina, alsmede de loods, die op het moment van de ramp aan boord was, gehoord. De kapitein verklaarde, dat de radio van de tanker moeilijk te bedienen was en dat het schip niet verplicht was, een radio-installatie aan boord te hebben. De loods deelde mede, dat de Divina was uitgeweken, toen een aanvaring onvermijdelijk leek, maar dat de duik boot volgens de internationale voor schriften had moeten uitwijken. Pas later wist men, dat een duikboot was aangevaren. Een Amerikaans convooi van vijftig wagens, dat op weg was naar Berlijn, heeft de Russische controlepost bij Ma- riënborn ongehinderd kunnen passe- rep, doch de toestand voor het Duitse vrachtautoverkeer is slechter gewor den. Er wor 'en slechts drie vrachtwa gens per uur doorgelaten met het ge volg, dat er een rij van ongeveer 200 wagens staat te wachten. De Oostduitse politie heeft de laatste vijf dagen haar toevlucht genomen tot een zeer gron dige inspectie van de papieren der wagens. Voordien konden 20 vracht auto's per uur de controlepost passe ren. Volgens Duitse chauffeurs, die te Berlijn aankwamen hadden Oostduitse politiemannen aan de zonegrens hua gezegd, dat zij maximaal dertig vracht auto's in de 12 uur mochten doorlaten. De drie Westelijke commandanten hebben hun Russische collega, generaal Kotikof, een brief gezonden, waarin zij protesteren tegen het ophouden van het vrachtautoverkeer bij Marienborn. De Russen worden ervan beschuldigd, het streven van de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier, zoals dat op de conferentie van Parijs tot uiting is gekomen, teniet te doen. De Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, McCloy, ziet in de toe nemende beperkingen het begin van een „sluipende blokkade". Met ingang van 20 Januarf j.l. zijn de lonen der kappersbedienden van 23 jaar en ouder met tenminste twee gul den per week verhoogd. Tweede be dienden in het tweede jaar, die 22 jaar zijn, krijgen een gulden per week. De kappersbonden hebben nu meteen de tarieven verhoogd: knippen kost nu in klasse II 55 cent, in klasse III 65 cent, IV 80 cent en in V tenminste één gul den. Adviserende groep der OEES bijeen De adviserende groep van de OEES, waarin acht landen vertegenwoordigd zijn, is gisteren op het Chateau Je la Muette bij Parijs bijeengekomen. Tegen alle verwachtingen in is zij niet begon nen met een bespreking over de be noeming van de heer Spaak tot direc teur-generaal van de OEES men ver wacht thans zelfs, dat dit punt in deze zitting in het geheel niet aan de orde zal komen, omdat het te veel tijd in beslag zou nemen doch met een dis cussie over het vrijmaken van het Europese handelsverkeer, waarbij werd uitgegaan van een Frans voorstel Dit punt zou ook vandaag nog worden be handeld. De bespreking zal worden voortgezet met de studie van een plan voor een Europese muntunie. De zit ting werd bijgewoond door Paul Hoff man en Averell Harriman, resp. admi nistrateur en reizende ambassadeur van de ECA.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1