_ri agenda T rainings-Pakken T rainings-Broeken Stad en Omgeving, Burger IJsclub houdt wedstrijden voor gecostumeerden gaafste ^Jieuws Geslaagde wedstrijden aan de Omval Conservenfabriek bezit teeltvergunning Goed werk van Alkmaarse worstelaars B-l EDEN ONTVANGEN. Huisvestingsbureau verstrekt adressen R. I. S. eist geheel Nieuw-Guinea DINSDAG 81 JANUARI 1980 Om zeven uur hedenavond trekt de bonte stoet naar de Oude Gracht De Burger IJsclub dateert nog uit de lang vervlogen jaren toen de sociale maatregelen en voornamelijk de georganiseerde armenzorg nog heel wat te wen- Éen overlieten. Vandaar dal by het organiseren van wedstrijden altijd de sym pathieke gedachte overheerste dat men een batig saldo allereerst aan de behoef- tigen ten goede moest laten komen. De sociale zorg is sindsdien veran derd en verbeterd maar behoeftige ge- rinnen zijn er altijd gebleven en koude en geldgebrek doen zich nooit nijpen der gevoelen da in de tijd dat de vorst de waterwegen gestold heeft en er in govele gezinnen behoefte is aan extra warme kleding, aan vet en spek. bonen en erwten, die wel in voldoende mate te kopen zijn, maar voor velen nog onbetaalbaar zijn gebleven. De Burger IJsclub een der meest populaire verenigingen welke ooit uit Alkmaars burgerij gevormd werden heeft daarom haar .ijswedstrijden nog altijd in het teken der liefdadigheid ge steld. Er is een tijd geweest, dat de be- hoeftigen zelf om de uit levensmidde len bestaande prijzen moesten hard rijden maar men heeft terecht ingezien, dat dit geen billijke maatstaf voor de Verdeling kan zijn omdat juist de oud sten en zwaksten daardoor de slechtste winstkansen kregen. Daarom heeft men later een beroep op de burgerij gedaan op rijders en rijdsters om aan deze wedstrijden naar de prijzen te dingen welke daarna aan de armen kunnen worden uitgereikt. Bovendien heeft men voor de nodige attracties en daardoor voor de vaak onmisbare entreegelden gezorgd, door het geheel een kleurig en fleurig aanzien te geven, door er wat fantasie en humor in te brengen. Men heeft de deelnemers verzocht gecostvmeerd te verschijnen en deze wedstrijden van onze Burger IJsclub worden telkenjare gehouden zodra de weersomstandighe den het berijden van onze stadsgrach ten mogelijk maken. Hedenavond zullen de gecostumeer- de deelnemers zich in café Centraal verzamelen vanwaar de bonte stoet om zeven uur naar de Oudegracht trekt Waar met muzikale opluistering op een verlichte baan de wedstrijden worden gehouden. De baan is van de Ridderstraat af tot de Brillesteeg electrisch verlicht en vele gemeentelijke instanties hebben medegewerkt aan de afbakening en de afzetting De en'rée is op slechts 0.10 gesteld en men "erwacht dan ook dat er vele kijklustigen zullen zijn. Er wordt als gewoonlijk achter sleedjes gereden en de bonnen welke men daar bij kan veroveren mogen door de win naars aan behoeftigen naar eigen keuze ter hand worden gesteld. Zondag tocht om de Schermer Gistermiddag werden er van de „Om val" af schaatswedstrijden gehouden over 5, 10 en 30 kilometer. Het weei was gunstig en het ijs verkeerde in goede conditie. Voor de 5 km tocht waren tien deelnemers tot 14 jaar. Zij hebben zich flink geweerd en op de heenweg verbeten tegen de Oosten wind gevochten. Voor de 10 km wed strijd waren 15 deelnemers van 15 tot 17 jaar. Van deze aiders werd iets meer geviaagd dan gewoon schaatsen rijden. Hier kwam reeds een behoor lijke dosis uithoudingsvermogen bij te pas. Jammer dat er vlak vóór de fi nish twee rijders vielen. Voor de 30 km bestond wel de meeste belangstel ling. Zesentwintig deelnemers hadden zich hiervoor opgegeven. Deze rijders legden drie maal het traject van 10 km af. Pij de finish hadden zich velen nieuwsgierigen opgesteld. Het werd in derdaad nog een zeer spannende strijd Met een snelheid van ongeveer veer tig km per uur kwamen de rijders voor de wind aangestoven. De uitslagen van oe wedstrijden zijn als volgt. Vijf kilometer: 1. J. Hooman, Eg- mond aan de Hoef: K Kalis. Stom- pe^oren; 3. J. de Boer. Alkmaar. Tien kilometer: 1. J Hollenberg Akersloot: 2. W. Groot, Starnmeer S. J de V/aard, Egmond aan de Hoef Veertig kilometer: 1. C. Ris. Den Helder: 2 J. Hoogschagen Alkmaar: 3 J. Nicolai, Alkmaar: 4 C Reek. Heiloo Als prijzen waren medailles of vaan deltjes beschikbaar gesteld, die de winnaars toegestuurd zullen krijgen De heer J Sleutel, winnaar van de eerste ronde van de 30 kilometer tocht won een premie bestaande uit een doosje sigaren en een doosje sigaretten De wed-'roden werden georganiseerd door de IJsclub Omval". Het ligt in de bedoeling van deze club om a.s. Zondag een tocht om de Schenner te organiseren. FRANKRIJK AVOND De laatste tijd is voor vele Neder landers Frankrijk het ideale land om hun vacantie door te brengen. Parijs Bretagne. de kastelen langs de Seine en de Loire, de Franse Alpen, de Vo gezen hebben hun eigen schoonheid De Nederlandse Reisvereniging wijdt daarom een speciale avond aan dit mooie land De algemeen directeui var het Centraal Bureau, de heer J Fanman, houdt een inleiding ovpi Frankrijk De Franse chansonmèrt Soms Nerval zingt vrolijke li-djes. daar bij begeleid door de accordeonist Que quigron die tevens enige so'onummeri ten beste zal geven In vele steden tra den zij reeds met groot succes op Ver dei s*aan kleurenninaties en twee films over Frankrijk op het programma. Na afloop van de wedstrijden is er prijsuitreiking in hotel Centraal. Op 13 Februari heeft de jaarlijkse uitdeling van levensmiddelen aan de algemene armen plaats, een traditioneel gebeuren, dat met de bovenvermelde wedstrijden geen verband houdt. In de op 11 dezer hier ter stede te houden provinciale vergadering van het tuinbouwdistrict Noord-Holland van de Hollandse Mij. van Landbouw zal een zaak worden aangesneden, die ongetwij feld in brede kring zeer de aandacht zal trekken. De afdeling Koedijk van deze organisatie heeft in een voorstel de aandacht gevestigd op het onbegrij pelijke feit, dat een aan de Langedijk bestaande grote conserven- en zuur- koolfabriek tevens een groot land- en tuinbouwbedrijf exploiteert. Een tuinbouwteeltvergunning ter grootte van 35 ha zou in haar bezjt zijn Werden de vergunningen van alle land bouwbedrijven boven 10 ha in 1933 rigoureus in gekrompen, de betrokken firma schijnt er nochtans in geslaagd te zijn haar vergunning vrijwel ongewij zigd te behouden. Ook heeft deze firma ten overvloede nog vergunning haar zelf geteeld pro duct direct te verwerken zonder het aan een veiling te laten aanbieden of registreren. De zuurkoolfabriek te Avenhorn werd dit zeer nadrukkelijk verboden. Het gevolg is. dat de betreffende firma voor de door haar geteelde witte kool geen heffing betaalt en toch profiteert van de door het Centraal Bureau in gestelde minimumprtisregeling. De afdeling Koedijk is van mening, dat hier groot onrecht geschiedt en stelt daarom voor, alles in het werk te stellen om aan deze wantoestand een einde te maken. Het bestuur is het er in zijn prae- advies over eens, dat dit een onhoud bare toestand is. Het bedrijfschap schijnt echter deze toestand te sanction- neren, althans er niets aan te kunnen doen. Het bestuur zal echter recht trachten te vinden, desnoods met be hulp der partijen en de Tweede Kamer. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur .Toch schijnt de zon (tot 14 jaar onder ge leide). Victoria Theater, 8 uur: De grote leugen (18 jaar). Cinema Americain, u uur: De slangenkuil (18 jnar). A.B.T., 8 uur: De strijd in het rotsgebergte (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: De tokkelaars. Galden Vlies, 8 uur: Het ABC-caba- ret. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; 2.30 uur ma tinée (ABT geen matinée). Openbare verkoping van tuindersbedrijf Gistermiddag had m café Schermer- horn aan het Waagmein ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange de openbare verkoping van een tuinders bedrijf, gelegen aan de Reekerdijk 7 te Huiswaard, plaats Hel bedrijf werd geveild in drie percelen. Op hei woonhuis mot druivenserre en erf. groot vijf are en acht centiare, werö f 5500 geboden Het bod op het bouw terrein met schuurtje, gelegen naast perceel I en groot 13 are, bedroes f 640. en dat op de tuingrond waarop een druivenserre, boomgaard, perziken serre en 1500 rabarberplanten f 4710 Gecombineerd werd er op de percelen bij opbod f 10.900 geboden. Ten slotte volgde nog een afslag op de gecombi neerde stukken grond, waarna de heer Joh. Beers te Zwaogdijk eigenaar van het complex werd voor f 11.000. HET IJS GOEDGEKEURD. Al het ijs, uitgezonderd dat op de Kaarsemakersgracht en de Linden- gracht alsmede dat onder de bruggen, is thans goedgekeurd. Per auto naar klanten op Marken Dat een vertegenwoordiger zo maar via het ijs per auto naar een eiland rijdt om er zijn klanten te gnan be zoeken, zal toch niet zo heel veel voorkomen. Wij geloven dan ook, da' het voor de heer H. T. Stephan uit de Uitenbosstraat, die reist voor een vleeswarenjabriek, wel een bijzonder avontuur moet zijn geweest, toen hl) met zijn auto Maandag pan de Usel- meerdijk afreed om over de glanzende ijsvlakte van de Gouwzee zijn weg te zoeken naar het beroemde eiland Mar ken, dat eigenlijk op het ogenblik geen eiland meer mag heten en dus al een voorproefje k,rijgt van „hoe het straks zal zijn", wanneer het n.l voorgoed door zware dijken aan de vaste wal van Noord-Holland verbon den zal zijn. De heer S., die bovendien nog een Monnikendammer als passa gier op de tocht meenam, reed de af stand vaste waleiland in zeven mi nuten. Slechts één andere auto ont moette hij op de reis, doch de baan zal vandaag wel he'emaal zijn uitge zet. Als het nog wat dóór wil vriezen zal Marken zeker nan dit zeldzame wintertoerisme weten te profiteren „Jammer, dat ik geen fototoestel bij mij had", vond de heer Stephan. Wy kunnen het ons voorstellen. Dem.-soc. organisaties bijeen De plaatselijke afdelingen van de Partij van de Arbeid, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de DSJV De Nieuwe Koers hebben gis teravond in het ABB gebouw aan de Koningsweg een gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden Het program ma bestond uit drie delen. De heer E Schinkel gaf een resumé van de re de, die Koos Vorrink onlangs heeft gehouden voor de Vereniging van Ma rineofficieren. Vervolgens sprak mej Dubois over Tsjechoslowakije. Daar bij gaf zij een zeer summier overzicht van de geschiedenis van dit land. om ten slotte zeer in het kort een scjiets te geven van de politieke situatie Van dit moment. Het laatste en voornaamste punt was een gesprek rondom de ronde tafel, onder leiding van de heer G. W. de Jong. Verschillende punten kwamen nierbij in discussie; zowel de tafelge noten als de toehoorders namen met animo aan de besprekingen deel. Over het geheel een geslaagde avond, welks bezoek enigermate leed onder de wintersport Derde abonnements voorstelling COVOTO Vrijdag 3 Februari a.s. brengt Het Vrije Toneel (Cor en Ant Ruys) als der de voorstelling in de serie COVOTO ,De Zilveren Fluit" van Robert E Mc Enroe Dit stuk mocht zich onlangs verheugen in de belangstelling van de Koninklijke familie tijdens een bezoek aan Amster dam. Cor Ruys speelt in deze vriendelijke Amerikaanse comedie de rol van de oude vagebond, die in een tehuis voor ouden van dagen verzeild geraakt is een juweeltje van toneelspeelkunst. Verder A-erken o.a nog med" Nell Koptren. Gijs bert Térsteeg, Sara Heyblom. Anny de Lange. Ton Lensink en Eric van (ngen De regie is van Cruys Voorbergh. Arie van Lienen weer in vorm Nederlands Bijbelgenoot schap De afdeling Alkmaar van het Ned. Bijbelgenootschap vergaderde gister avond in één van de zalen der Geref kerk. De voorzitter, prof. dr. Polman, opende de vergadering met gebed en heette de aanwezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer J. v. d. Worp, bracht verslag uit over het afgelopen jaar. 't Leden- en begunstigersaantal be droeg per 1 Jan. 1949 854 en thans 851. De penningmeester en bibliothecaris, de heer W. J. Dirkmaat bracht vervol gens verslag uit over het gevoerde be heer en de bijbelverkoop. Hieruit stippen wij het volgende aan: Aan contributie werd ontvangen f 1298,20; aan kerkcollecten f 150,08; aan verkoop van bijbels f 205,36. Deze be dragen werden overgemaakt aan het hoofdbestuur. Verkocht werden in 1949 39 bijbels, 44 Nieuw Test. met psalmen, 1 Evan gelie van Markus en 2 bijbelse platen boeken, totaal 86 stuks. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de voorzitter, prof. Polman, werd gekozen ds. .C. von Meyenfeldt en in de plaats van de heer Stuart ir. N. Knol. Bjj de rondvraag dankte de heer v. d Worp de scheidende voorzitter voor hetgeen hij heeft gedaan voor het NBG en wenste hem namens het bestuur ge luk met zijn benoeming als hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Hierop werd de vergadering met dankgebed gesloten. GEEN VUILNIS OP HET IJS. De commissaris van politie te Alk maar wijst de ingezetenen op artikel 102 van de Algemene Politieverorde ning dezer gemeente, waarin is be paald, dat het verboden is vuilnis of as op het ijs te deponeren. Alkmaars oudste inwoner 101 jaar De heer G. van 't Hoff, Alkmaar, oudste inwoner, viert vandaag zijn honderd en eerste verjaardag. Dat Opa van 't Hoff zoals hjj alge meen genoemd wordt, dit jaar eerder jonger dan ouder gewor den is, ziet men duidelijk aan bovenstaande recente foto. Het pijpje smaakt de hoogbejaarde stadgenoot nog best en wij vermoe den, dat bij de vele geschenken, die Opa vandaag ongetwijfeld zal krij gen, menig pakje tabak zal zijn. Men zal de jarige heden niet in Alkmaar kunnen gelukwensen, daar Opa deze dag bij zijn klein zoon te Bergen doorbrengt. Leeftijd 2-8 /aar vanaf 9.50 LOSSE Leeftijd 2-14 jaar vanaf 3.9.5 lange si» aa> alkmaar Een vijfdorpentocht Naar wij vernemen, hebben de Ijs clubs te Avenhorn Oudendijk, Schar woude. de Goorne en Ursem het plan opgevat om morgen in haar rayon eer toeristentocht te irganiseren. Jong er oud kunnen hieraan meedoen. De route is slechts 25 km. De baan ver keert in uitstekende conditie Men kar ter plaatse starten, waar de kaarten verstrekt worden. Toeristen uit de omtrek kunnen ook aan deze mooie tocht deelnemen. Voor verdere bijzon derheden zie men de advertentie. Een aantal leden van de Alkmaarse krachtsportverenigingen SSS, Alkmaai en DOK, Beverwijk, hebben de strijo aangebonden met de leden van Achi) les uit Krommenie. De Alkmaardei Arie van Lienen heeft in deze wed strijd weer eens zijn zeer goede vorm getoond door drie wedstrijden te win tien Hij versloeg o.a. de zwaargewicht Fred Kriek (110 kg) die hij in 1 min 15 sec. toucheerde. Tevens won Van Lienen de medaille welke uitgeloofd was voor de vlugste touche. In 26 sec ging Jan Luttik tegen het canvas Ooi de lauwertak voor de beste stijl-wor steiaar ging in de koffer van Van Lie nen mee naar Alkmaar. De veteraan Nic. Schats heeft een machtige- partji geworsteld doch zijn ieugdige tegenstander beschikte over een langere adem, waardoor Schats na 7 min 30 sec. getoucheerd werd De rpkomende J. Tesselaar deed het niel deehi doo- jar) Har in de snelle tijd van 1 min 15 sec te toucheren. De uitslagen zijn als volgt: Jac. Hop verliest van Schaap DOK :n 8 minP. Vloon wint van N Schats 'DOK) in 7 min 30 sec.: M Joosten verliest van A. van Lienen (SSS) in 4 min 58 sec.: Jan Hop verliest van J fesselaa, (SSS) in 1. min. 15 sec.: W Sikkens wint van W. Hoogendijt SSS) in 4 min 35 secJac. Vloor wint van vd Weiide (DOK) in 1 min 11 sec; R Groot verliest van SauK' DOK) in 4 min 38 sec.; W. Sikken- wint van Waarts (DOK) in 12 min. 3' sec J Luttik verliest van A van Lie nen 'SSS) in 26 sec J van Heiningen (rpriiost van Schaap (DOK) in 11 min KI. Groot wint van Arenthals (DOK) in 2 min. 10 sec.: Corn. Hop wint van Beentjes (DOK) in 3 min. 15 sec.: Ferd. Kriek verliest van A. van Lie nen (SSS) in 1 min. 15 sec. De gecombineerde ploeg „DOK Beverwijk en „S SSAlkmaar, heef) dus deze wedstrijd gewonnen mei .Achilles' 21 strafounten en „D.O.K.' „S.S.S." 18 strafpunien. Prof. dr. C. C. de Lange f Gisteren is te Amsterdam de De kende vrouwelijke kinderarts en oud hoogleraar aan de Gem. Universiteit, prof. dr. C. C. de Lange, overleden Prof. De Lange, die de leeftijd van 78 jaar bereikte, was gedurende acht tien jaar plv. geneesheer-directe ji aan het Emma-kinderziekenhuis tn de hoofdstad. Voorts doceerde zn van 1927 tot 1938 kindergeneeskunde aan de Universiteit aldaai. Ook ver scheen er vele publicaties van haar hand. Vierjarig kind te water Gistermiddag om twaalf uur zakte een vier-jarig kindje door het ijs on der de Baansluis. De heer Vermeulen groentehandelaar uit de K. van 't Veer straat, slaagde er met grote moeite in de kleine uit het koude water te ha len. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 83, De schildwacht heeft geen ge- ,Haha, lk ben niet bang, ik zei he' legenheid gekregen om Pom te onder- jullie toch al? Laten ze maar opkomen vragen. Want vóór die tijd heeft Pim die schildwachten Ik lust ze allemaal!' met vaste hand een grote vaas op zijn ,Ja, dat is nu allemaal wel heel aar hoofd laten dalen. En die vaas is zo dig", antwoordt Pom een beetje onge hard aangekomen dat de vaas in brok- duldig. „maar wat ben je nu van plan kon en de schildwarhr in zwijm ligt te doen? Als ze merken dat wü die Zie zo", roept Pim trots, „die scnild- schildwacht buiten westen hebben ge wacht is tot mijn spui in slaap ge-al slagen, dan zijn we nog niet gelukkig len" Hij zet zijn ene been boven op de We moeten hier vandaan zien te ko rug van de scliildwacht en roept weer: men en hoe eerder hoe liever!" Een dure knecht Het was reeds de vierde maal, dat P. D. L uit Alkmaar voor de politie rechter moest verschijnen wegens een in Mei van het vorig jaar gepleegde verduistering Hij had een week lang groente gevent voor de groenteboer S uit Bergen en naar hem tenlaste werd gelegd de door hem verdiende gelden niet afgedragen. Verdachte zei de, dat hij met ziin opdrach-gevei wa: overeengekomen, dat hij de winst van die week zou mogen behouden, hetgeen getuige S. te stelligste ontkende. Deze vertelde, dat verdachte hem 1 verduisterde bedrag zou afbetalen mei een gulden per week. maar na enige v/eken had L. zich aan deze verplich ting ontrokken Toen eerst had S. de zaak bij de politie aangegeven De officier van justitie mr. C. J. V Meischke eiste zes weken gevangenis straf. maar mr. J N. Albias reduceer de deze hoge eis tot een boete van f 40 of 20 dagen, dit in verband met de moeilijke financiële omstandigheden van verdachte. Modern spoorwegmateriaal laat op zich wachten De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland te Alk maar ontving naar aanleiding van de door haar geuite klachten over de slechte toeostand waarin het spoorweg- materieel op het baanvak Alkmaar- Den Helder zich bevindt, van de Di rectie der Nederlandse Spoorwegen be richt, dat op dit baanvak inmiddels en kele minder geschikte rijtuigen door comfortabeler materieel zijn vervan gen Zij betreurt het thans nog niet in staat te zijn op dit traject moderner materieel in te schakelen, hoewel dit vraagstuk haar volle aandacht heeft. Zodra meer comfortabel materieel be schikbaar komt, zal dit zo mogelijk voor dit baanvak worden aangewezen. Sociale bijstand beeldende kunstenaars Ten stadhuize is de commissie van advies voor de regeling sociale bg stand beeldende kunstenaars geïn stalleerd. Deze regeling beoogt hulp te verlenen aan behoeftige kunste naars, b v. in de vorm van aankoor werkstukken of het geven van op drachten. In leze eerste vergadering werd reeds een aantal ingekomen werkstukken beoordeeld. Het secretariaat van de commis sie is gevestigd bfl het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken. De Amsterdamse rechtbank heeft het verzoek tot voorlopige invrijheid stelling van prof. Pootjes afgewezen. Belangrijk voor zakenmensen Er is dezer dagen In enkele kringe^ een hard woord gevallen over het bu reau voor huisvesting. Het schijnt na melijk te zijn voorgekomen, dat men sen, aan wie een huis zou worden toe gewezen, daarvan kennis kregen door dat twee grote firma's per brief vroegen het huis te mogen inrichten. Bij infor matie aan het huisvestingsbureau bleek, oat de betrokken firma's inderdaad goed waren ingelicht en dat de ge adresseerde een huis kreeg toegewe- :n. Deze gang van zaken maakten een zo zonderlinge indruk, dat men reed» weinig-vieiende veronderstellingen kon horen opperen. Ten onrechte. Want de zaak is officieel in orde. De directeur van het bureau, de heer Spaans, deelde ons mede. dat B en W. hebben goedgevonden aan de firma's, die er belangstelling voor hebben, de dressen der gelukkigen te doen ver strekken. voor vijftig cent per adres. De adressen (naar de firma's natuur- 'ijk hopen: de adressen der toekom stige klanten!) worden steeds de» Maandags verstrekt. Zijn er juist op Maandag beslissingen gevallen over toe te wijzen huizen, dan kan het dus gebeu ren dat de geïntei esseerde firma's nog eerder op de hoogte zijn dan de be trokkenen. Op onze vraag, hoeveel zaken reed» van deze belangrijke gemeente-service gebruik maken deelde de heer Spaans ens nog mede, dat het er vier zijn. Het wil ons voorkomen, dat deze be- 'angstelling voor zó belangrijke gege vens uitermate klein moet wordeD ge noemd en stellig niet in overeenstem ming is te achten met de allerwege ten toon gespreide activiteit van onze za kenmensen. Of heeft men van de mogelijkheid tot het verkrijgen dezer adressen niet ge weten? Dan is het harde woord, dat er over gesproken werd zij het dan ook tn feite van onpas toch niet geheel zender betekenis geweest Ongetwijfeld zijn er in Alkmaar méér dan vier za kenmensen bereid hel gemeentebestuur vriftig centen te betalen voor het ver strekken van een eventueel toekomstig klantenadres. MUTATIES BIJ RIJKSPOLITIE. De Wachtmeesters der Rijkpolitie le klasse Chr Broekhurizen en A. F. Horst van de Parketgroep Alkmaar zijn per 1 Februari respectievelijk verplaatst naar de Groep Anna Paulowna. post van Ewricksluis en de Groep Schoorl, post Dirkshorn. VAN MARSDIEP TOT IJ De benoeming is te verwachten van dr. J. W. Pette te Hoorn tot hoofddirec teur van het Nederlands Instituut voor Zuivelohderzoek. o Opnieuw zijn twee Urker vissersboten naar Oostende op gebracht wegens het vissen in de Bel gische territoriale wateren. Q Te Hoorn is onder grote belangstelling het zilve ren ambtsjubileum van ds Kastein, Ned. Herv. predikant aldaar, herdacht. De heer E. A. Veen, onderdirecteur van de N.V Verkade te Zaandam, is bij zijn afscheid benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. O De Zaan- damse brandweer is uitgerukt voor een scheepsbrand aan boord van de coaster „Wilda" Binnen een uur had men het vuur in het achterruim bedwongen. Een der brandweerlieden zakte bij de blus sing door het ijs, doch kon worden ge red. Te Zaandijk heeft de jeugd'ge Joop van Soest een vierjarig meisje uit een wak gered. Ongecorrigeerd) Mr. Mohammed Jamin die raadgever van de Republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-Conferentie was en die thans voorzitter is van de staatswapen- commissie van de RIS, heeft aan Ane- ta een persgesprek toegestaan, waarin hy de eis stelde dat Australisch-Nieuw Guinea, Brits Noord-Borneo en Portu- gees-Timor by de V, S. van Indonesië zullen worden ingelijfd. „Niet slechts het Westelijk gedeelte van Nieuw Gui nea, dat onder Nederlands gezag staat wordt door de VSI teruggeëist, aldus Jamin. Indien de^e eis van de RIS is ingewilligd, dient de Indonesische re gering ook met Australië besprekingen te houden over het Oostelijke gedeelte van Nieuw-Gulnea. Het ministerie van de RIS heeft bekend geen mr. Mohammed interview met Aneta hee! op zijn eigen heid berust zodat dit moet worden als een making. voorlichting van gemaakt, dat het- Jamin in het heeft gezegd ge- verant woordel iik- niet beschouwd officiële bekend- Dooi in Zeeuws-Vlaanderen Uit Biervliet, in Zeeuws-Vlaanderen, wordt gemeld, dat h?' aldaar sinds gis teravond te ongevee^ tien uur 'regent. De temperatuur is ter plaatse sinds gisteravord ongeveer zeven uur sterk gestegen Ook in andere plaatsen in Zeeuws-V laanderen is de dooi inge treden. Ook Wali-negara van Madura treedt af Na de staatshoofden van Oost-Java sn Pasundan heeft thans ook de Wall Negara van Madura zijn mandaat ter beschikking van het oarlement gesteld- Tjakaning Rat heeft deze stap geno men mede in verband met de politieke ontwikkeling in zijn Negara. Liet gesprek kwam, lan gehelderde omwegen, wone onderwerp: adoptie Waarschynlijk waren geboortekaartje begonne volgens de wet der tegen een kinderloos echtpaar jammer, dat ze geen k aannemen. Gek hè, dat derland niet mag... Nu Verboden is het niet nat echte adoptie kent de Nei niet Een echtpaar kan e het hunne verzorgen, ve je wilt, alles aan zyn o koste leggen hun i wordt het nooit. Degene, afstond in de meeste moeder kan te allen ti cngelegenste ogenblikken laten gelden. En dan is dikwijls niet te overzien, ouders en pleegkind alleb Hoezo narigheid? vroeg toeluisterende vrouwvolk; al te opzetteiyk naïef. Wel, je moet goed begi pro-adoptie-betoger, een aanlopend. Daar hebben n sen, die nooit een eigen gehad, eindelijk de grote en een kleintje „uitgezoc Gunst, wat een woord! 1 de vrouwelijke slagorde, geen soort uitverkoop. Weten jullie een beter weerde de spreker zich. zoiets als uitzoeken? De veel voor een klein meisj heeft haar zinnen op een of omgekeerd. (Natui keerd, interrumpeerde een nen, en stak de pijp wei tanden). Blond of zwart, bruine ogen, krullen of e och, je weet hoe dat gaa er avonden over, als eenm woord er maar uit is. Ze allemaal precies voor elka de wieg zal staan en hoe zijn als het voor het ee zegt. En ja, hoor eens, als i in zit sturen we hem.... je. Nou ja, ook goed: dai het naar de HBS. En als z ders wil, we kunnen 1 betalen Ze lachen er allebei om verlegen en zo blij als k dan wordt de dokter of de de arm genomen, of er w vertenties geschreven en r hoeveel teleurstellingen st< de wieg in de hoek en ga delen met de keurig aang< ter. Zij lacht weer en hij ki thuis omdat het daar nu ders is. En juist als het ai te worden, als het kind niel of het heeft een beste papj ma en zij zijn vergeten c eigen vlees en bloed niet komt de moeder opdagen, ling na zoveel jaar zich nert dat ze ook nog recht heeft ze zich aan de plichte gelegen laten liggen. Enfi de rest. De pleegouders z den" gebleven, zij kunne geen enkel wetsartikel beri kind wordt weer teruggeslï omgeving die in de meest niet halen kan bij het ple al was dat niet zo: denk e< dat weghalen alleen al voo ker betekent, die niet bet „vader en moeder" laten steek voor zo'n wildvreeme Nee, zoiets moest wetteli, zijn, zoals in Engeland b Wil daar een ongehuwde n baby afstaan: best. Als ze goed weet, dat daar gec.r vs op is. Het kind .vordt voor het eigen kind van de plee; schouwd en de natuurlijl kan er nóóit meer enig ree gelden. Meestal weet zij nic haar baby heeft aangenome gaat het via één of andere die naar beide kanten bemi de partijen die afstaan en zien elkaar niet eens. Dat vind ik afschuwelijk, de vrouwen. Ja, goed. ik g het voor die pleegouders 1 ze zo'n kind later weer staan. Maar neem nu eens huwde moeder. Maandenlan tegen de komst van het zien. Misschien heeft ze ai een onderdak voor en kan min de kost voor verdienen alles opgelost met: afstand vendien heeft ze dikwijls aan zo'n kind. Als het een oud is, wordt het bij haar ze heeft het nauwelijks Maar als de tijd dan voor de schande en ellende slijte als ze misschien zelf nog et huwelyk komt en die man bezwaar tegen een pleeg vind ik het onmenselijk om der van haar eigen kind w den en te zeggen: je was v gewaarschuwd. Maar tevoren wist ze in niet wat dat betekende: je Dat begrijpen jullie manner toch nooit zoals wij Allemaal heel aardig, zei adoptie-man. maar een beet mantisch Een groot aantal i moeders, dat heeft de prak zen. voelt niet hel minste o voor haar onwettig kind. Goed. maar voor die één c dan nog wel menselijk gevo zou ik de deur niet willen c met een wetsartikel, hield di te vol. En toen zei de enige, die

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2