DEBRALINE Nan Rotgans uit Den Oever ontving de kampioensbeker 1^. n I bewogen week-eind r De onschuldige Koriebaankampioenschap van Nederland Theo Janmaai moreel winnaar Friese hegemonie totaai gebroken Ruwe huid?jp§! Het Radioprogramma Sympathiek jong rijder Revolutionnair complot in Siam BATAVUS Vijftig millioen voor T.B.C.-bestriJding onder rundvee? J Van he'd tot haas.. DINSDAG 31 JANUARI 1950 I goederen Is ipt het bij een U deskundige an WOLLEN ken. al van model- ïn. Ziet onze lage, Lange- nes, Heren en en vanaf 1.98 n vanaf f 2.65 vanaf f 3.98 s, Heren en >en er van over- ee kunnen berei- gedoopt. „Resolu- e wel verzekeren, nodig is om een rktuigen, spijkers Op de terugweg allen voor het werd een ouder- ;at herinneringen PRACHTIGE SPORTIEVE wedstrijden, met een maximum aan spanning, doch ook nu door de bepalingen van op tijd rijden een onbevredigend slot. Zeven ritten reed Theo Janmaat deze middag op de baan van „Lambert Melisz" te Westzaan en zeven keer stoof Theo gelijk een hazewind die achter z'n prooi aanzit als eerste door de finish. Niet hij mocht echter de kampioensbeker in ontvangst nemen, maar de Wieringer Rotgans, die in z'n zeven ritten driemaal het onderspit moest delven. De eerste keer tegen Van Eykeren, toen tegën de jeugdige v. d. Nagel en in de laatste rit tegen Janmaat. Het noodlot voor Jan maat wilde echter dat z'n totaaltijd juist iets lag boven die van de Wieringer. Als Janmaat deze laatste rit met drietiende seconde verschil (ongeveer drie meter) gewonnen had, dan was hij winnaar geworden. Het verschil bedroeg ech ter slechts anderhalve meter en dit was juist iets te kort. Velen, ook hijzelf, dachten dat Janmaat titelhouder geworden was en op de schouders van z'n supporters werd de man uit Nederhorst den Berg, die Zondag in Assendelft het kampioenschap van Noord-Holland behaalde, in triomf rond gedragen. Het was dus begrijpelijk dat de officiële uitslag, waarbij Rotgans tot winnaar werd verklaard, tot enige ontstemming leidde. De Bondsreglementcn waren evenwel op de juiste wijze toegepast. We kunnen de teleurstelling van Janmaat, ln wie een Ieder de morele winnaar zag, levendig begrijpen, maar een reglement is er nu eenmaal om nageleefd te worden. Laten we slechts de wens uitspreken dat deze uitslag er mede toe zal bijdragen dat de in uitzicht gestelde reglementswijziging ten spoedigste z'n beslag zal krijgen. Een duizendkoppige menigte, naar schatting ruim drieduizend, omzoomde de baan van „Lambert Melisz", die er uitstekend bijlag. Nadat de muziekver eniging „Crescendo" o.l.v. dirigent Cees Luttik enige marsen en het Wilhelmus had gespeeld nam de wedstrijd om even over enen een aanvang. Vier en twintig rijders waren van de partij. Geen enkele prominente rijder uit ons land ontbrak daarbij. Theo Janmaat, vechtlustig als altijd, maakte in deze eerste ronde de snelste tijd. Tegen wind 15.8 en vóór de wind 15.4. De 22-jarige Jan Pomper, kam pioen van Friesland deed niet veel voor hem onder en maakte een totaal- tijd van 31.55 sec. Deze Fries, die sport- instructeur is in een kamp voor Sociale Jeugdzorg te Ommen, maakte een uit stekende indruk. Vermoedelijk raakte Pamper enigszins geïntimideerd door het uitstekende rijden van Janmaat en gaf dit hem in de tweede omloop de genadeslag. De Westzaner Nico Hartman reed twee spannende ritten tegen de Friese crack Doedeke Hiekema. Onder groot enthousiasme wist de Westzaner. z'n twee ritten te winnen. Voor de tweede ronde werden niet geplaatst N. Bremer, Kampen; R. A. v. d. Eijk, Amsterdam; Gerritsen, Vaassen; P. Boekestij, De Lier; P. Gans, Oostzaan; G. Portengen, Grote Y-polder; J. Man- neveld, Wieringen; Snijder, Hasselt; W. Hartman, Westzaan; J. Kelderman, Br. in Waterland; J. Taams, Amsterdam, en de Ajax-keeper Overakker, Amsterdam. Kampioen van Eykeren onttroond LIET WAS een bijzonder slechte dag voor de Friezen. Met hun zes sterkste rijders waren ze naar Noord-Holland gekomen en hoewel iedere insider weet dat de Hollanders hun mannetje de laat ste jaren staan en de Holalndse top-rij- ders tegen de Friezen opwegen, zo ze niet overtreffen, het mag toch wel als de grootste verrassing van dit kam pioenschap genoemd worden dat geen der zes Friezen zich voor de finale kon plaatsen. Abe Lenstra, die zich Zondag middag had opgegeven doch Maandag morgen weer terugtrok, had hier ook geen verandering in kunnen brengen. De teleurstelling stond de Friezen op de gezichten te lezen, doch, het moet ons van het hart, ze droegen de neder laag sportief. Geen klacht werd verno men. „De Hollanders zijn ons thans de baas" verzuchtte één der vele Friese officials", en jonge veelbelovende rij ders dienen zich bij ons helaas nog niet aan". Hierin moesten we de Fries gelijk geven, want geeft het niet te denken dat de thans 40-jarige Sjoerd Zelden- thuis, derde in het Provinciale kam pioenschap van Friesland, één der ver tegenwoordigers was. Sjoerd, die sinds z'n debuut op de kortebaan in 1936 ongeveer zesduizend gulden verdiend heeft, rijdt anders nog een stevige schaats en een ieder had bewondering voor het rijden van deze oude crack. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Guus Jansen. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 „Dit is leven". 8.15 Meis jeskoor. 8.35 Op de drempel van het leven. 8 40 Als ik 21 ben. 9.05 Nederlandse werken. 9.45 Hetty Blok draagt voor. 10.00 Metropole orkest. 10.40 Mariniers-kapel. 11.15 Bekende Omroep-ensembles. HILVERSUM II, 405 m. Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Samenwerking bij de arbeid. 7.05 Fanfare orkest. 7.25 Achter het voetlicht. 7.45 „Melo- Canto". Zie verder Avondprogramma als Hilversum I. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Piano-soli. 9.00 Ochtend bezoek. 9.30 Morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Frühlingstraum. 11.05 Het huis Lauernesse. 12.05 „Dat wil ik nog eens ho len". 12.33 Orgelconcert. 1.15 Cyclus: Psal men Davids" 1.20 Sweelinck-kwartet. 1.50 King Corry Rhapsodie. 2.00 Ensemble Lach man. 2.30 NCRV-koor. 3.00 Symplionie. 4.00 „Voor onze jeugdige schakers". 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.30 Mond-accordeonclub. 5.45 „In de Soete Suykerbol". 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Regerings uitzending. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. /.30 Sportcommentaar. 7.40 „Vandaag". 8.05 Commentaar Familie-competitie. 8.15 Massale „Liturgische beschouwingen en overwegingen". 9.55 Gram.muziek. 10.15 Busch-Strijkorkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Divertimento. HILVERSUM II, 405 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Boston Symphonie-orkest. 10.00 Kinderen en men sen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.00 Accordeola. 12.38 Tonny Schifferstein. 1.15 De Ramblers. 1.50 Zigeu nerklanken. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Het Kinderkoor „De Rood borstjes". 3.20 Jelle van Sipke Froukjes 3.50 Spelen jullie dit ook? 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.30 Orgjelspel. 5.45 Regeringsuitzending. 6.20 Trio X.IJ.Z. 7.00 Borreloogst. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Uitzending. 8.20 Malando. 9.00 „De huizen van de weduw naar", toneelspel. 10.20 Ellabelle Davis. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 De Nacht schuit. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Orgel. 11.30 Eng H.S.: Apache-orkest. 12.00 VI. Br.: Gram. 12,32 Musette-orkest. 1.15 Gram. 2.00 En semble Glahé. 2.30 Ink-spots. 2.45 Eng H. S.: Variety Bill. 3.00 Lux.: Menage et Mii- sique (VI.). 3.30 Kalundborg: Christopliersen orkest. 4.00 Eng. L.P.: Mandoline-ensemble. 4.30 Ensemble Lucraft. 5.00 Kootwijk: Ba tavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor.de soldalen. 7.30 .,1'Oiseau de feu" (Strawinsky). 7.50 F miilleton. 8.00 Ope rette „De Mikado". 10.15 Kamermuziek 10.50 Giam. 11.05 Verz. progr. LIJN IV: 7.15 „Bonjour Ie Monde'. 7.25 „Plaisir de l'écran. 7.30 Eng. U.S.: Mijnwer kers-orkest. 8.10 Concert. 9.00 Kunstoverzicht. 9.10 Symph.-muziek. 10.00 Lux.. Ménage et Musique (VI. en Fr.). 11.30 NWDR: Peter- kwartet. 12.00 Dansorkcst. 12.30 Fi. Bt.: Ensemble „The Rainbow". 1.00 Eng L.P.: „Mrs. Dale's Diary". 1.15 BBC Var.-orkest. <4..00 BBC Welsh Orchestra. 2.45 Vvior vie kin deren. 3.00 Voor de voruw. 3.40 NWDR Ben jamino Gigli. 4.00 Twee piano's. 4.15 Film beschouwing. 4.25 Filmmuziek. 5.00 VI. Br.: Marsen. 5.15 Silvester. 6.00 Componist van de maand: Elfiai. 7.00 F». Br.: Gram. 7.30 Eng. L.F.: Voor de jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Fr. Bi Symph orkest met koren. 9.35 Gram. 10.15 Fr. Br.: Jazz. 11.15 „Topic tor to- mght11.20 „Out oi doors", causerie. 11.35 t-eraldo. Tweede ronde. Nadat twee zusters uit Amsterdam enige demonstraties kunstrijden hadden gegeven, die zeer in de smaak vielen, werd aan de tweede omloop begonnen. Spannende ritten kregen we hierbij te zien. Van Eykeren klopte Rotgans met een honderdste seconde (10 centimeter) en V. d. Nagel boekte eenzelfde voor sprong op Jongert. Het ging er nu wer kelijk om en' tot de laatste streek ga ven de rijders het alleruiterste. De be kende Heerenveen-speler Germ Hofma een loper moest onder onbeschrij felijk enthousiasme tweemaal het on derspit delven tegen de Westzaanse favoriet Nick Hartman. Vooral vóór de wind maakte Hartman toen een uitste kende tijd, n.l. 15.3 sec. Slechts Jan maat en V. d. Nagel bleven met 15.2 onder hem. Vier van de twaalf rijders werden geklasseerd voor de prijzen. Hierbij behoorden niet de titelhouder Kees van Eykeren, de Westzaner Nick Hartman, en de zes Friezen Jan Pom per, Germ Hofma, Sjoerd Zeldenthuis, De Vries, Doedeke Hylkema en de No renrijder Charisius. Deze laatste is meer een langebaanrijder en heeft dit jaar enige weken in Noorwegen getraind. Tegen de kortebaan-,.klauwers" kon Charisius niet op. De vier geplaatste rijders, Janmaat, Rotgans. Jongert en vd Nagel reden voor het eindklassement een halve competitie tegen elkaar. Ieder reed drie ritten, voor de wind, en de totaaltijd besliste. Tot het uiterste geconcentreerd ver schenen de rijders aan de start, iedere vezel gespannen, met slechts één doel voor ogenZoals we hierboven reeds vermeldden reden Rotgans en Janmaat in deze finale ieder een rit van 14.9 sec. en werd Rotgans door z'n betere totaaltijd winnaar. De uitslag werd: 1 N. Rotgans, Den Oever, 45.025 sec.; 2 Theo Janmaat. Ne derhorst den Berg, 45.30 sec.; 3 A. vd Nagel, 45.625 sec., en 4 J. Jongert, Enk huizen. 45.65 sec. Na felicitatiewoorden van mr. Vlie gen. voorzitter van de KNSB en de heer Kesselaar, voorzitter van „Lam bert Melisz" werd Rotgans de kam- Nan Rotgans Enigszins verlegen keek Rot gans ons aan, toen we hem feli citeerden met het behaalde lands kampioenschap. Ik heb de titel, maar Theo Janmaat is eigenlijk net zo goed kampioen als ik, ze hij met een glimlach om z'n lippen. Van z'n zeventiende jaar af rijdt Rotgans, die in Den Oever woont, in wedstrijden mee. De laatste vier jaar heeft hij zich ge heel op de kortebaanrijderij toe gelegd. Dit jaar heeft de thans 25-jari- ge Wieringer nog niet veel wed strijden gereden. Enkele kleine wedstrijden in de omgeving en één wedstrijd in Friesland. Zelfs z'n in 1948 in De Rijp verworven titel van kampioen van Noord- Holland heeft hij Zondag niet verdedigd in Assendelft. Vader Rotgans vertelde ons, dat Nan zich gespaard had, want hij „vlaste" op het kampioenschap van Nederland. De jeugdige Zuiderzee-visser doet aan voetballen en is lid van de NVBHS. Dit jaar Is echter niets van trainen gekomen. Een bus vol supporters uit Wie- ringen was naar Westzaan geko men en natuurlijk bevond zich daarbij ook de verloofde van Rotgans, Grie Omis, eveneens uit Den Oever. Reuze blij natuurlijk met het succes van „haar" Nan. Ook Grie rijdt een stevige schaats, want zo ze ons vertelde, won ze Zondag op Wieringen een eerste prijs bij een dameswed-, strijd. pioenskrans om de schouders ge hangen. De prijsuitreiking. In het Verenigingsgebouw vond de prijsuitreiking plaats door mr. Vlie gen, De prijzen bestonden uit bekers en waardebonnen van resp. f 100, f 60, f 40 en f 20, waarvoor kunstvoor werpen kunnen worden gekocht. Na afloop hiervan werd de rijders een warme maaltijd aangeboden. In Siam is een complot ontdekt, dat ten doel had, de regering omver te werpen. Een groep dissidente officieren had daartoe troepen geconcentreerd en wapenen bijeengebracht. Reeds zijn veertien opperofficieren gearresteerd. De man, die wordt gehouden voor de leider van het complot, lt.-gen. Katsj Songgram, zou bevel hebben gekregen, het land te verlaten en zich thans in Hongkong bevinden. In 1949 negen ton schade door branden Gedurende de maand December 1949 wordt de directe schade als gevolg van brand geraamd op f 920.040. Hierbij wa ren vier boerderijen die geheel of ge deeltelijk zijn vernield. Bij diverse boerderijbranden gingen 30 koeien en 50 stuks kleinvee verloren. Een kindjevan een jaar kwam om het leven, door een electrische straal- kachel, welke ter verwarming van het kind in het bedje was geplaatst, en brand veroorzaakte. Bij negen van de twaalf belangrijkste branden kon de oorzaak worden vastgesteld, n.l.: brandstichting 1, kortsluiting 1, schoor stenen 2, kachels, ovens e.d. 1, fles buta- gas 1, vlam in een pani; sigaret 1, onge luk met werktuigen 1. SCHAATSEN De frots van gk FrieslandI Nieuw verdelingsplan voor Jeruzalem Roger Garreau, de voorzitter van de Trustschapsraad, heeft een voorstel in gediend, om Jeruzalem in drie zones te verdelen. Nagenoeg het gehele stads gebied, het station en de spoorweg van Jeruzalem naar Tel Aviv zou onder souvereiniteit van Israel blijven. Een internationale zone zou de heilige plaatsen omvatten en onder verant woordelijkheid van de raad worden be stuurd door een gouverneur, terwijl Transjordani" de Arabische wijken van de oude stad en enkele wegen naar het Oosten en Zuiden zou krijgen. Door Britse oliedeskundigen in Wenen is medegedeeld, dat een nieuw olieveld is ontdekt, gelegen tussen de rivieren 'Mur en Raab ten Oosten van Graz in Stiermarken. Handelsovereenkomst Wesf-DuitslandFrankrijk geparafeerd De Westduitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft opdracht gegeven de Frans-Duitse handelsovereenkomst te paraferen. Door deze parafering van de overeenkomst worden onderhandelin gen beëindigd, die verscheidene weken hebben geduurd. Meer motorrijwielen dan vóór j940 Het aantal motorrijwielen in ons land bedroeg oo 1 Augustus 1949; 82.130 (in 1948 en 1939 resp. 74.445 en 65.804). Slechts 13.7 net. dateert uit de na-oorlogse jaren. Het aantal rijwielen met hulpmotor bedroeg 4500. Deze ca- tagorie is 'thans in de grote steden nog sterker vertegenwoordigd dan op het platteland. Luchtaanval op Sjanghai eiste honderder? doden Volgens een in Londen opgevangen bericht van Tass werden door de na tionalistische luchtaanval van 25 Janu ari op Sjanghai 700 personen gedood of gewond en meer dan 400 huizen ver woest. Deze aanval was de hevigste sinds de terugtocht van de Kwomin- tang-troepen uit Sjanghai, aldus het be richt. Radiolezing over vogelpest Maandag zal dr. D, M. Zuydam uit Rotterdam van 19.4519.55 over de zender Hilversum II een lezing houden over de vogelpest, de ziekte, die op het ogenblik in Belgie reeds wordt waar genomen en een ernstige bedreiging betekent voor de Nederlandse pluim veestapel. In vele gevallen is er zoveel ijs in de rivieren, dat het overzetten Per pont onmogelijk is geworden, terwijl het ijs ook niet goed is om zich er wandelend overheen te begeven. Een roeibootje is dan vaak de enige oplossing. De pont veerbaas te Olst, die heus geen achttien meer is, zet op het ogen blik ook zijn klanten per roeiboot over. Wanneer er maar één pas sagier aan boord is, moet hij die koude tocht naar de overkant voor het luttele bedrag van drie centen maken. In een Maandag jehouden bestuurs vergadering van „Stad en Lande" van Gooiland, het oude instituut van de erfgooiers, heeft de voorzitter tijdens een debat over de mogelijkheden van een meer doeltreffende bestrijding der tbc onder het rundvee, medegedeeld dver inlichtingen te beschikken, waar uit mag worden geconcludeerd, dat de regering binnenkort een wetsvoorstel zal indienen om een bedrag van 50 millioen gulden uit te trekken voor een grondige bestrijding van de tbc onder het rundvee. Het zou in de be doeling liggen door net besmette vee op te ruimen, in vijf jaar tijds de ge hele veestapel zo mogelijk vrij van tbc te maken. Het wetsontwerp, aldus de voorzitter, zou reeds in de komende zomer mogen worden tegemoet gezien Briefkaartactie tegen Leopold III verboden Het nationale actiecomité van de Bel gische socialistische partij gaf enige weken geleden een briefkaart uit met bet opschrift dat T es-nold TTT 21'rh te- rugtrekke, opdat de Belgen in 1950 verenigd bliiven" en spoorde zijn aan hangers aan. deze kaart aan de koning toe te zenden. Als gevolg van deze campagne zou de Belgische vorst overstroomd zijn met deze kaarten.. Het is thans verboden deze briefkaarten te bezorgen, aange zien de tekst hiervan beledigend is voor de vorst. De heer Bohy. voorzitter van de so cialistische kamerfractie, zal a.s Don derdag over deze aangelegenheid be sprekingen voeren met Segers. de mi- nistér van verkeerswezen, en zonodig een verzoek tot interpellatie indienen Jezuïeten in Polen gearresteerd De Poolse politie heeft de provinciale leider der Jezuïeten tr Warschau, pa ter Bulanda, gearresteerd, evenals zijn secretaris pater Ziolkowski en pater Nawroski. leider van de Maria-congre- gatie in Polen. De reden van de arrestatie is nog niet bekend. DEN HAAG KRIJGT EEN „UITKIJK"-THEATER Nadat een vorige keer de stemmen hadden gestaakt, besloot de gemeente raad van Den Haag Maandag de aula van het gemeentemuseum te verhuren aan de exploitante van het theater „De Uitkijk" te Amsterdam. PATRICIA WENTWORTH 99 ,,'t Vjfas het nummer van Mill House en hij 'roeg dadelijk naar mrs. Oak ley. Dat ging natuurlijk niet op, om dat ze nooit aan de telefoon komt Maar hij kreeg mr. Oakley aan hel toestel en onmiddellijk begon hij, naai ik opmerkte, gemeen te worden. Vol gens mij had hij vrij wat meet ge dronken dan hij kon verdragen, toen hij de salon binnenkwam. Hij was niet bepaald donken, maar toch alles behalve haantje de voorste en niet in itaat precies op zijn omgeving te let en." Miss Silver kuchte waarderend. Een zeer tekenachtige beschrijving, Pearson." „Wel, ik denk, dat u het ook heeft opgemerkt, evengoed als ik het deed in de eerste minuut van zijn gesprek met mr. Oakley. „Ben jij daar, Oak ley?" zei hij, nogal achteloos, naar 't mij toeleek. „Ik heb je toch niet in je sluimering gestoord, hoop ik! Mis schien slaap je in deze nachten ook niet zoveel; in jouw geval zou i k hel althans niet doen. Maar dat is het voordeel van gelukzaligheid alléén; dan heb je niet met zulke complica ties te maken". Mr. Oakley ant woordde heel stijfjes: ,,Ik weet niet, waar je op doelt, maar als je iets te zeggen hebt, zeg het dan." Pearson hieid even op en keek miss Silver ietwat smekend aan. „Ik weet niet ,of het u ook is opgevallen, maar mr. Carroll heeft een manier van lachen eigenlijk is het dat niet; het lijkt meer op grinniken, ais u mij be grijpt." Miss Silver begreep uitmuntend, wat hij bedoelde Zij concludeerde er uit, dat Carroll tegen mr. Oakley had gegrinnikt en dat die er op had ge teageerd, zoals mocht worden ver wacht. Volgens Pearson had mr. Car roll niet slechts de insinuatie her haald, maar had hij op sarrende toon gezegd: O, best, ik dacht, dat je er belang in zou stellen. De toeschouwers zien het meeste van 't spel, zoals je weet. Dat heb ik ook de anderen ver teld. 't Is mogelijk, dat ik hen heb verveeld, maar ik denk toch van niet. Neen, ik ben er bijna zeker van, dat ik het niet deed. Wat jammer, dat „ou er veel belang in gesteld hebber jij en je vrouw er niet bij waren, want je móet weten, dat ik inderdaac een uitstekend gezicht op de hall had toen de lichten weer aan gingen en in 't bijzonder op je vrouw. Maar na tuurlijk: Honni soit qui mal y pense 1 wee hem, die er kwaad van denkt Vert.) Pearson sprak het beroemde motto van de Kouseband-orde op zeer „va derlandse" wijze uit. Zeker zou men er in het land van herkomst weinig van begrepen hebben. Maar miss Sil ver, zelf naar de Britse uitspraak van het Frans overhellend, verstond hem uitstekend. „Gaat u door, a.u.b., mr. Pearson. „Och, er was niet vee] meer te ho ren. Mr. Oakley zei: „Houd je mond!' en mr Carroll antwoordde: „Tot nu toe heb ik mijn mond gehouden, maai dit wil niet zeggen, dat ik hem za) b 1 ij v e n houdenEn hij smeet df hoorn weer op de haak. „Goede hemel" zei miss Silver. Pearson keek zelfvoldaan. ..Dat dacht ik ook, miss Silver. En het scheen me toe, dat ik het u moest mededelen, nu de hoofdinspecteur en -sergeant Abbott niet hier zijn. Ik zou niet willen gezegd hebben, dat ik iets achterhield, waarmee de politie haar voordeel had kunnen doen". (Wordt vervolgd' Met reclame maakt men naam en dan maakt men met de naam reclame. SIRIUS. V. OP HET MATJE j^O'N isNKELE KiüinR komt er 'n zwarte ziel voor het hekje, die om de beul schreeuwt. Niet letterlijk na tuurlijk, want de belabberdste schoffies hebben de onschuldigste smoesjes. Maar ik bedoel: het kan me soms spij ten, dat het radbraken en de publieke geseling zijn afgeschaft, want er lo pen zulke smerige kostgangers op deze planeet rond, dat alle opgewekte radiopraatjes over reclassering en bloemetjes-in-de-cel er een hoonlach door worden. Deze Theodoor met zijn Michel An- gelogezicht bijvoorbeeld ik had hem graag eigenhandig afgerost en de rechter had er óók wel zin in. Maar die zit ten slotte ook vast aan straf recht en strafvordering en waar ze vroeger riepen van kielhalen en vieren delen, daar wordt thans gerept van paragraaf zus sub zo en voorwaarde lijk om het af te leren. Allemaal ten bate van de cultuur. Maar 'n dik stuk hout is soms de beste beschavingsfac tor. Theodoor, die thans zwetend en wringend voor 't geiteweitje trad (het geiteweitje is het groene laken van de tafel des rechts) had helemaal niks gedaan. O nee, hoe had men 't gedacht gehad kunnen hebben. On schuldig stond 'ie daar, als een mar telaar in de arena van Nero. Maar het hupse meisje, cat de poe zelige vingers ter hoogte van de rozige oorschelpjes bracht vanwege de waar heid en niets dan de waarheid, kwam met rare onthullingen. Ze had Theo door ontmoet op een dansavondje en vla veel gesambaai en gekokteel wa ren ze min of meer aangeland in dat stadium der ondoorvorste aantrek kingskracht, dat Nietzsche de gevaar lijkste krankzinnigheid noemt en waarvan de jongens in Hollywood stee vast close-ups maken met veel ge zucht en gestreel. 't Was erg gezellig, zei het meis je met 'n blos als een zonsopgang. Wa reden nog een stukkie om in de auto van Theodoor z'n pa, maar toen ik thuis kwam was mijn tasje geplunderd. Portemonnee weg, poederdoos weg, gouden kettinkje weg Juist, vulde de rechtse aan. En dat kettinkje heeft verdachte later aan een ónder meisje gegeven en dat meisje werkt bij u in dezelfde winkel. Zo kwam het uit. Verdachte, waar is die poederdoos gebleven en wat hebt u met die portemonnee gedaan? Verdachte had die dingen nooit ge zien en wist van niks. Dat kettinkje had 'ie gevonden. En had 'ie aan het meisje gegeven in de hoop, dat ze 't naar de politie zou brengen. Als ge vonden voorwerp. Dat had u zelf moeten doen. Dat vond ik zo gek staan voor 'n jongen Toen we aldus op een zijweg waren geraakt gooide de rechter het stuur om en annonceerde nog een tweede getuige. Hetgeen wederom een pronk stuk bleek uit de bakvissen-pan. Zelfs de griffier keek op en wie hem ken nen zullen beseffen, dat het dan héél dicht in de buurt van Rita Hayworth moet zijn geweest. Dit was het meisje, dat Theodoor had begiftigd met het kettinkje van die éérste perzik. Over de politie had 'ie nooit gesproken. Wél over gedich ten. Wat de officier zei, klonk meer in de richting van de valbijl dan in de richting van Vondels verzamelde wer ken. Hij vroeg twee maanden in proza. Er was een weldoorvoed advocaat,; die het bewijs van de misdaad niet en het bewijs voor de halfzachte opvoe ding wèl geleverd achtte, daarmede de wegen der beslissing naar alle windstreken open latend. Het werd zes weken voorwaardelijk onder toezicht. En de jongen keek warempel nog of alle onrecht dezer maatschappij op hèm was neergeploft. KAREL. In een klein café in het Oos ten van Parijs zaten enkele stam gasten te genieten van geestrijk vocht en geestige kout. De vreug de van het samenzijn werd echter wreed verstroord, doordat vier met revolvers aangedane kerels het proeflokaal betraden, de bezoe kers sommeerden, de handen ten hemel te heffen en vervolgens uit levering van hun geld en kost baarheden eisten. Wat het eerste deel van het be vel betrof: de kerels kregen hun zin, zij het niet geheel conform 1e verwachtingen Want elke hand was tot een dreigende vuist ge bald en deze was zo duidelijk gericht op de kaken van de aan vallers dat deze revolvers en xwade voornemens vergaten en spoorslags op de vlucht sloegen. De volgende ronde werd het be gin van een overwinningsfeest. DE VIJF PROCENT LOONSVERHO GING IN HET HORECA BEDRIJF In de Horeca-bedrijfstak is overeen- itemming bereikt tussen werkgevers en werknemers over de toepassing van de 5 pet. loonsverhoging, behoudens toestemming van het College van Rijk'- bemiddelaars.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5