Raad Koedijk besloot tot aankoop van een woning Kleine agenda, maar uitvoerig debat Ouderavond Middelbare Meisjesschool Burgemeester van Oude Niedorp benoemd te Limmen De Rijp NIEUWS UIT HEILOO priksl ee I DINSDAG 31 JANUARI 1950 „En ik zeg u dat ik vreugde voel in mijn hart, nu ik hier u allen vergaderd ale, luisterende naar de woorden van mün mond. Ik weet dat er onder u lieden zijn, die uitsteken in kennis en in braafheid van hart; ik hoop mijn kennis door de uwe te vermeerderen, want zjj is niet zo groot als ik wenste. Ik groet u allen zeer!" Deze wijze woorden sprak Multatuli een kleine honderd jaar geleden tot de hoofden van Lebak; dezelfde woorden sprak burgemeester C. J. Schellinger Maandagavond tot de raadsleden van Koedijk, die voor de eerste maal in het nieuwe jaar in vergadering bijeen waren. Na deze originele opening gaf de burgemeester een kort resumé van het afgelopen jaar. Er werden in '49 zeven woningen gebouwd en de mo gelijkheden tot woningverbeteringen werden met succes bereikt. Enige woningen te Huiswaard werden van electrisch licht voorzien en ook de straatverlichting werd verbeterd. De laatste belangrijke stap was het be sluit, om over te gaan tot de bouw van een school. Vervolgens werkte de Raad een agenda af, die weliswaar niet groot was, doch weikei behandeling nog twee uur in beslag nam. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Katholieke Bond „Voor het gezin", om het vermenigvuldigings- cjjfer voor het schoolgeld niet hoger te stellen dan ièn en een reductie op het schoolgeld toe te staan, als meer dere kinderen uit één gezin het on derwijs volgen. Op voorstel van B. en W. werd op deze verzoeken afwij- send 'beschikt. Zeer veel tjjd namen de besprekin gen over de aankoop van de woning van de heer K. de Geus, Kanaaldijk 267 in beslag. B. en W. waren en thousiast. Men heeft verleden jaar het postkantoor gekocht en als men hier het huis van de heer De Geus bijtrekt, zullen binnen korte tijd de plannen die men heeft voor de bouw van een tehuis van ouden van dagen verwe zenlijkt kunnen worden. De burge meester achtte het ten uitvoer bren gen van deze plannen, van grote waarde. Alleen al aan de Kanaaldijk wonen 151 mensen boven de 65 jaar. Door het stichten van een tehuis zul len woningen voor jong getrouwde vrij komen, de ouden van dagen zul len in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen en ten slotte zullen Hensbroek Drie bestuursmutaties bij Floralia Onder voorzitterschap van de heer D. Wit Sz. werd in café Kossen een alge mene vergadering van de Floralia-ver- eniging Hensbroek-Obdam gehouden. Medegedeeld werd. dat de heer J. Wit wegens ziekte zijn bestuursfunctie be schikbaar stelde. Het bestuur had de heer Wit een dankbetuiging gezonden voor zijn werkzaamheden. De bestuursleden N. Aay en D. Leeg water stelden zich bij de verkiezing, resp. wegens drukke werkzaamheden en hoge leeftijd, niet meer herkiesbaar. In de drie vacatures werden gekozen de heren P. Bankert, Obdam; H. Kort en J. Blauw, beiden te Hensbroek. De bestuursfuncties zullen nog nader wor den verdeeld De heer K. Speets werd als bestuurslid herkozen. De rekening van de penningmeester werd in de beste orde bevonden. Er was een batig saldo van f 336. De tentoonstellingsdata werden vast gesteld op 25 en 26 Februari. De expo sitie zal gekweekte bollen, huisvlijt en handwerk omvatten. Na afloop vindt de verloting plaats. Besloten werd de bollen voortaan in te kopen, voordat bij de leden voor af neming daarvan is rondgegaan, zulks in tegenstelling met de tot nu toe gevolg de gedragslijn, waarbij eerst werd op gemaakt hoe groot de afneming zou zijn. Men hoopt hierdoor bollen van betere kwaliteit te verkrijgen. Schaatswedstrijden De plaatselijke IJsclub heeft, onder begunstiging va nuitnemend weer, wed strijden voor de jeugd gehouden, waar voor grote publieke belangstelling be stond. De uitslag» waren als volgt: Meisjes 67 jaar: 1 R. Loos: 2 T. Bommezij; 89 jaar: 1 G. Blauw; 2 S. Blauw; 10—11 jaar: 1 G. Zwagerman; 2 B. Hartland; 12—13 jaar: 1 T. v. Leijen; 2 H. Cohen. Jongens 6—7 jaar: 1 E. van Doorn; 2 Jac. Hollenberg; 8—9 jaar: 1 K. Mole naar; 2 A. van Leijen; 10—11 jaar: 1 Jac. van Leijen; 2 K. Groen; 1213 jr.: 1 J. Oudendijk; 2 J. Boor. De niet-prijswinnaars kregen een troostprijs. Vermelden we nog dat de ijsclub voor een verlichte baan heeft gezorgd, waarvan door velen een dank baar gebruik wordt gemaakt. KWART EEUW „MEMENTO-MORI" De Begrafenisvereniging „Memento- Mori" bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal een herdenkingsavond ge houden worden op Vrijdag 10 Februa- rie, waarbij ook het dagelijks bestuur van de Bond aanwezig zal zijn. Voor de plaatselijke verenigingen zal gele genheid tot felicitatie bestaan. St Panera5 Schoonrijden te St. Pancras In St. Pancras zijn wedstrijden gehou den in het schoonrijden voor paren. De uitslagen waren: le prijs mevr. J. Arends, Broek op Langenflijk. en N Pannekeet. Zuid-Scharwoude. 201 pun ten; 2e prijs mevr G. Tol. St. Pancras. en K. Kaas, Noord-Scharwoude. 192 punten; 3e prijs mej. A. Smit en J. Mod der, beiden St. Pancras, 190 punten. hierdoor in de toekomst ook de uitke ringen van de armenzorg beperkt kunnen blijven. Hoewel het plan er heel aantrekke lijk uitzag, had de rechter-vleugel en speciaal de heer H. Lammersga nog al wat financiële bezwaren. Ten slotte werd het voorstel toch zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook het voorstel van B. en W. om, in verband met het uitbreidingsplan, tot onteigening van enige percelen over te gaan, had de goedkeuring van de Raad. Nadat nog enige punten van onder geschikt belang waren behandeld, kon burgemeester Schellinger tot sluiting van de vergadering overgaan. Bergen Dr. A. Hymans, gemeente-arts te Rotterdam sprak op de in „Het Wapen van Bergen" gehouden ouderavond van de Middelbare Meisjesschool over „Se- xuele opvoeding en sexuele voorlich ting". Bij de opvoeding, aldus dr. Hymans, spelen erfelijkheidsfactoren, die intus sen veel van hun fatalistisch karakter hebben verloren, en het milieu een be langrijke rol en dan wel in de eerste plaats het gezin. Deze kleine besloten kring is van ingrijpende invl-oed. Lang stond spreker stil bij het huwelijk, deze uit twee „ikken", beide met hun kleine menselijke kanten te vormen „wij", want in de opvoeding der kinderen is vóór alles belangrijk, wat uit het ganse gedrag der ouders uitstraalt op hun omgeving omtrent hun onderlinge ver houding. Deugt deze verhouding niet, dan wordt dit een bron van kinder leed. Het gave gezin (niet het brave gezin!) behoeft niet te zijn een conflict loos gezin, maar moet zijn een door lopend conflicten overwinnend gezin. Het gedrag der ouders is een onop zettelijk stuk der opvoeding, waaronder ook sexuele opvoeding. Daarnaast is er een taak voor het uitgesproken woord, waarbij het niet gaat om de hoeveel heid woorden. Weinige korte keren zijn toereikend, maar dan ook onmisbaar. Geen kind behoort van makkers inge licht te worden, moeder zelf luistere onbevangen naar het weetgierige kind en antwoorde onbevangen Op zijn vra gen. In de ammistischêmagische phase kan het geboortesprookje nog dienen, maar daarna, als het kind zes a zeven jaar is, zij men voorzichtig, het kind zou aan bedrog kunnen denken. Los van ieder schema, aldus vervolg de spreker, moeten de ouders steeds klaar zijn om de aan hun zorgen toe vertrouwde kinderen inlichtingen te geven. Het bijbrengen van zakelijke kennis moet niet de indruk geven van een stuk biologie. Wat het meisje betreft, wees spreker er op, dat dit niet de dupe moet wor den van haar liefde en opofferings gezindheid. Bij het beantwoorden van verschil lende door de aanwezigen gestelde vra gen. kreeg dr. Hymans gelegenheid op enkele punten nader in te gaan. Klassi kale voorlichting op school al of niet met toestemming der ouders, achtte spreker in het algemeen niet aanvaard baar. Op welk niveau zou de leraar of iemand anders zich moeten instellen tegenover zoveel leerlingen? Wat de aan het kind te bieden litera tuur betreft, gaf de heer D. L. Daalder, directeur van de Middelbare Meisjes school, de ouders de raad hun kinde ren geen boek in handen te geven, wat ze niet eerst zelf hadden gelezen. De houding van de ouders tegenover wat men noemt „kalverliefde"? Dit vereist zorg en tact. Hoe meer tegen stand, hoe vaster men de twee aan el kander smeedt! De heer Daalder méén de, dat de hele puberteitsleeftijd nu eenmaal een tijd van proefnemingen is, ook op dit gebied. De voorzitter, de heer A. M. de Lange, vertolkte de gevoelens der aan wezigen met spreker hartelijk dank te zeggen voor zijn lezing. Als herinne ring aan deze avond werd ten slotte dr. Hymans een boekwerk aangeboden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus M., z. van W. W. Evers en W. M. Liefting. Pe trus C., z. van L. C. van der Pluijm en C. Wittebrood. Steven A., z. van B. Schurer en A. de Geus Johanna P. C. M., d. van A. Tros en J. P. Luijckx Geertruida C., d. van C. Blanken- daal en W. van Leeuwen. Overleden: Aaltje de Graaf, 72 jaar, wed van C. Mienis. Jan Visser 69 jaar, echtgenoot van H. Braaf. H Bok, 80 jaar, wedr van W. Hooge- veen. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 15 Februari benoemd tot burge meester van Limmen met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Oude Niedorp, de beer S. H. J, Bosma. Lanaediik Burgerlijke Stand Geboren: YTee T., zoon van T, Rippen en E. de Bruijn. Grietje, doclitei van S. Schoon en D. Zandbergen Johannes P. C., zoon van C. J. Vermeulen en C. C. Zijp. Ondertrouwd. Hermanus R. Hulse- oosch (won. te Zwolle) en Adriana Goudsblom. - IJsbrand Klos en Greta Dekker Wil helmus Mul eD Atra C. Pannekeet. - Nicolaas Rakker (won. te Harenkarspel) en Ali M Kramer Getrouwd Comelis A. Schrijvei er A.ugustina Ooijevaar. Adriaan Buijs en Haartje Heidsma. Overleden: Klaas Kout, 72 jaar, echt genoot van A. Geus. Veilingverenigingen vergaderden De besturen van de veilingsvereni gingen, overkoepeld door de Noorder Marktbond, zijn in vergadering bijeen geweest. De aapwezigen waren zeer ontstemd over het feit, dat de NMBna het bedanken van de heer J. Kliffen niet meer in de Provinciale Commissie vertegenwoordigd is. Voorts werd me degedeeld, dat de NMB het proces te gen de handelaren inzake het naailoon had verloren. Besloten werd vijf pro cent bij te dragen in de kosten van een kroosmachine, mits deze voldoet. Hier mee is f 260 gemoeid. Per 21 Jan. wa ren nog voorhanden 1600 wagons rode kool, 700 wagons gele kool en 500 wa gons witte kool. Tot veilingbeambte werd benoemd de heer D. Deken uit Heerhugowaard. Tevens vergaderde de vereniging De Tuinbouw onder voorzitterschap van de heer Jb. de Vries in Het Wapen van Vrone te St. Pancras. Medegedeeld werd, dat de voorraad kool aan de LGC op 20 Januari was: rode kool 317 wagons, gele kool 408 wagons en witte kool 161 wagons. De fondsen staan er aldus voor: ro de kool nadelig saldo f 185.000, gele kool voordelig saldo f 190.000, witte kool voordelig saldo f 80.000. Verleden jaar was er een saldo van twee ton van de rode kool. De rekening van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 289.19 De jaaromzet van de leden bedroeg f 621.376.79. Tot leden der kascommis- sie werden benoemd de heren Jb. Groen Jzn. en P. Koedijk. Herkozen werden als bestuursleden de heren P. Bakker en A. Stammes en als leden van het marktbestuur de heren C. Duif en Jb. de Vries. De Oudkarspelse verzekeringszaak De in ons dagblad reeds enige malen besproken kwestie van de Brandver zekering Maatschappij Oudkarspel contra enige boeren uit de Wieringer- meer zal ook een punt van bespreking uitmaken op de algemene vergadering van het tuinbouwdistrict Noord-Hol land van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, te houden op Zaterdag 11 Februari in Paviljoen „Kinheim' te Alkmaar. De afdeling Langedijk heeft deze aangelegenheid voorgelegd aan het provinciaal bestuur, dat het algemeen secretariaat in Den Haag om voorlich ting verzocht. Het secretariaat kwam tot de volgende conclusies: a. Formeel moet erkend worden, dat Oudkarspel aan de hand van de wet g e 1 ij k heeft. Elke verzekerde in het geval-Oudkarspel neeft het volste recht om verhaal te zoeken bij der den, m.a.w. elke huurder van een ge bouw of opstal moet weten, dat bij eventuele brandschade aan de doo- hem gehuurde of gepachte gebouwen hij altijd aansprakelijk gesteld kan worden. b. De oude bedoeling van verzekeren, n.l. het zich dekken tegen een even tueel verlies, gaat hier boven uit. Wij menen dan ook te moeten waarschu wen tegen verzekeraars welke te zeer op het formele standpunt staan. Voor de wettelijke aansprakelijkheid verzekering is dit gelijk. Elke verze keraar voor W.A. zal ook het recht hebben, de schuldvraag in verband met de zogenaamde „grove nalatigheid" ter spraice te brengen. 8 roek op Lanaendijk Causerie voor fuinbouw- vereniging Gisteravond werd in café „Marktzicht" de jaarlijkse algemene vergadering van de tuinbouwvereniging „De Groentecul tuur" gehouden. De voorzitter, de heer J. Slot, heette in zijn openingstoespraak in het bijzonder de heer S. de Boer, veilingleider te Broek op Langendijk, en de heer Monster van het Centraal Bureau van het Bedrijfsschap, welkom. De heer Slot gaf voorts een overzicht van de teelt in het jaar 1949, welke zeker niet onbevredigend was. Vervol gens hield de secretaris, de heer G. Strijbis, een beschouwing over de werk zaamheden van de vereniging in het afgelopen jaar. Met name de export problemen vroegen de aandacht. Uit het financieel jaarverslag van de heer C. de Wit bleek dat de vereniging momen teel een kapitaal heeft van f 5675,97; de ontvangsten en uitgaven waren resp. f 2772,18 en f 2419,96. De heer W. Balder Glas werd met 59 van de 96 uitgebrach te stemmen gekozen tot secretaris, daar de heer Strijbis zich niet herkiesbaar stelde. De heer C. Spaan werd met 74 stemmen herkozen tot afgevaardigde voor de Langedijker Groente-Centrale. Voordat de heer Monster zijn causerie over verschillende problemen in de land- en tuinbouw begon, gaf de heer P. Glas een kort verslag van de werk zaamheden van de Plantenziektekun- dige Dienst," waarbij de vereniging is aangesloten. De heer Monster begon hierna zijn rede met een bespreking van de verschillende bedrijfsgroepen waarvoor volgens spreker te weinig waardering bestaat. Met deze bedrijfs- schappen hebben alle tuinders samen te werken. Zij doen veel en belangrijk werk voor hen. Verder besprak de heer Monster de vele problemen op agrarisch gebied. Vooral de export werd uitvoe rig behandeld. Aan het einde van zijn rede sprak hij nog over de minimum- prijzenfondsen. welke volgens spreker I van groot belang zijn. Floralia herdacht' zestigjarig bestaan Zondagavond waren bestuur en leden van de vereniging Floralia- Huislijt in feestvergadering bijeen in het Hotel van mevr. de Wed. van de Vliet. Er waren voor deze bijeenkomst besturen van verschillende verenigin gen uitgenodigd. Namens het bestuur van de jubi lerende vereniging sprak de voorzit ster, mevr. SasKlinkenberg, een openingsrede uit, waarin zij het wel en wee van de vereniging memoreer de. Door haar werd hulde gebracht aan de he/en, die de vereniging Flora lia op 29 Januari 1890 hadden opge richt; in dit verband werd speciaal de heer A. Admiraal met ere genoemd. Verschillende ups en downs werden meegemaakt. Een geheel nieuw be stuur en een grondige reorganisatie in de werkwijze wist in 1937 opheffing van de vereniging te voorkomen. In 1911 werd ook aandacht besteed aan Huisvlijt. Het mobilisatiejaar, 1914, was het enige jaar, waarin geen ten toonstelling werd georganiseerd. Het ledental bedraagt thans bijna 20(1 leden. Mevr; SasKlinkenberg besloot haar rede met de hoop uit te spreken, dat de vereniging Floralia nog een lang leven beschoren mocht zijn. Na een speciaal voor deze gelegen heid geschreven lied, dat door de onferencier, Cor Hoogvorst, werd ge zongen, was er gelegenheid het feest vierend bestuur te complimenteren. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Dalenberg, die het een hele prestatie vond, dat de vereniging zich zestig jaren had weten te hand haven. Het was sprekers wens, dat de liefde voor bloemen ook bij de jeugd zal blijven, en dat de vereni ging nog lang zal kunnen blijven be staan. Hierna werd nog het woord gevoerd door vertegenwoordigers van de gym nastiekvereniging „Bato", de hand balclub, A.V.V., het fanfarecorps, de toneelvereniging Benedictus XV, de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, Het Rijper Klein Toneel en ten slotte de zangvereniging „Voorwaarts" De zangvereniging „Arti et Reli- gione" had haar gelukwensen per brief ingezonden, welke zij vergezeld deden gaan van een enveloppe met inhoud. Verschillende bloemstukken en geschenken onder couvert mocht het bestuur van de sprekers in ont vangst nemen. Na een kort dankwoord van de voor zitster voor de gesproken woorden, was het woord aan Jan van Alfens Cabaret „Selecta".. Er werd een gaaf en hoogstaand program afgewerkt, Een gezellig bal besloot de avond. IJsvreugde en ijsleed Het "is in onze waterrijke omgeving altijd een groot feest als de gladde ijzers weer onder gebonden kunnen worden. Niet alleen de schaatsliefhebbers en -liefhebsters kunnen dan volop genieten van deze bij uitstek gezonde sport, maar ook de balgooisport, in onze om geving traditioneel, wordt dan druk beoefend. Naast de pret en het gemak die het ijs bieden voor de eigenaren van de in onze polder welig groeiende rietschoten, brengt het ijs ook zijn zorgen. Zo bracht het gerucht, dat een dochtertje van de heer Smit uit de Beemster, 's avonds om acht uur nog niet was thuis gekomen, het dorp in rep en roer. Zij was 's middags om drie uur al naar De Rijp gegaan om te schaat sen. Daar de Ringvaart 's middags door een motorboot was opengebroken, werd gevreesd dat zij, om vlugger thuis te komen, en niet op de hoogte van het openbreken, in de Ring vaart was geraakt. De ijlings gealarmeerde brandweer, die de vaart afzocht door middel van de schijnwerper van de autospuit, bracht geen oplossing. Juist stond burgemeester Da lenberg op het punt om door middel van de radio de burgerij te alarmeren, kwam het be richt binnen dat het meisje terecht was. Zij was zonder te denken aan de angst die zij haar otiders bezorgde, bij een vriendin gebleven. Ernstiger was het ongeval van de heer A. van Petten, die als toeschouwer van de bal gooisport, zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij per slede naar huis moest worden gebracht. De gevolgen bleken nogal ernstig, zodat op- nemerij in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Een schadepost werd veroorzaakt door los lopende honden. Dit euvel veroorzaakt ieder jaar weer slachtoffers. Ditmaal was het de heer Jac. Berkhout, die tot de ontdekking kwam dat een van zijn op het land lopende schapen, vermoedelijk door een aantal honden was ver scheurd. Naast deze minder prettige dingen is er echter ook mooier nieuws te melden. De Rijp en Graft kunnen bogen op het bezit van actieve ijsclubs met een aan de eisen van het publiek aangepast programma. Zo organi seert De Rijper ijsclub bij voorkeur inter nationale schaatswedstrijden. Graft geeft meer de voorkeur aan wedstrijden onderling met af en toe een wedstrijd voor schaatsrijders uit de omgeving. Iets nieuws bracht dit jaar de Rij per IJsclub. Sinds mensenheugenis wordt hier de balgooisport beoefend, doordat vele tuin ders toch niet op het land kunnen werken. Werd dit spel tot nu toe individueel be oefend, thans organiseerde de IJsclub een wedstrijd. De belangstelling was zeer groot. Zes-en-vijftig deelnemers gaven zich' op, onder wie burgemeester Dalenberg en de gemeente secretaris, de heer Appel. De eerste prijs be stond uit 5 pond spek, werd gewonnen door de heer P. Schouten; de tweede, 4 pond ollade, door KI. Visser; de derde, 3 pond rollade door T. Bakker; de vierde, 2 pond spek, door G. Kemps; verder: 5. D. Veenman, 6. W. Blok dijk, 7. D. Veenman Jr., 8. P. Bakker Pzn., 9 W. de Wit en 10. H. Veenmam De laatste prijzen bestonden uit worsten. Nieuwe Niedorp Eerste prijs voor kappen De heer T. de Jong, de welbekende da mes- en herenkapper van ons dorp, be haalde op het regionaal kapconcours te Amsterdam een prachtig succes door be slag te leggen op de eerste prijs Dit con cours was de vorronde voor het Nationale Kampioenschap voor Nederland. Het suc ces is des te fraaier, daar de heer De Jong de winnaar van het vorige jaar ver sloeg, een bewijs, dat hü in vakkennis weer is vooruitgegaan. Door deze presta tie heeft de heer De Jong zich geplaatst in de demi-finale voor het landskampi oenschap. Wij wensen hem veel succes bij d« strijd om het nationale kampioenschap. Plattelandsvrouwen Het was gisteravond zeer gezellig op de bijeenkomst der plattelandsvrouwen .in de Rustende Jager. Toen Mevr. Glij- nis-Schermerhorn de vergadering open de, waren vele dames met hun echtge noten aanwezig en hebben de gehele avond genoten van voordrachten, gedich ten, vertellingen, balletdans en zang. Mevr. Bakker, tweede secretaresse, heeft het jaarverslag voorgelezen. Uit alles bleek dat deze afd. actief aan het openbare, culturele en huishoudelijke le ven deelneemt en dat ook de humor niet vergeten wordt. v De dames Koning en Beemster zongen vervolgens enkele liederen, waarna een balletdans door de groep meisjes van Mevr. Majolee werd uitgevoerd en Mevr. Kloosterboer enkele gedichten decla meerde. Daarna kwamen de dames Ko ning en Beemster nogmaals met het lied „De schoonste bloem", waarna de kindergroep van Mevr. Majolee een aardig balletdansje ten beste gaf. Mevr. Hommes las hierna de reisbeschrijving voor van Mevr. v. Stijgeren oud-in woonster van Heiloo, die met haar echt genoot voor regeringsopdracht naar Mexico is vertrokken. Mevr. Koomen gaf toen als oud-Westfries vrouwtje haar belevenissen weer van haar uitstapje naar Amsterdam. Ook Mevr. Klooster boer kwam nog eenmaal voor het voet licht, evenals de dames Koning en Beemster, ter wij] Mevr. Fransen ver telde hoe men een „broeder" maakt, als moeder ziek ligt... Tot slot nog eens het optreden van de meisjesgroep van Mevr. Majolee een waardig slot waarna Mevr. Gljjnis-Schermerhorn allen dank bracht voor hun medewerking en bloe men en bonbons aanbood aan de be langeloze medewerkenden. De buren vierden feest Een prettig feest heeft de buurtver eniging „Nibu", omvattende de be woners van de Nic. Beetsweg en Bu- renweg, gevierd in „De Rustende.Ja ger", waar het feestprograttima ver zorgd werd door het cabaretgezel schap „De West-Frisia's". Speciaal om de Westfriese liedjes en praatjes van Jan Buisman en Mimi Biankers is hartelijk gelachen. Na de pauze kwamen de lachspieren nog meer in beweging, vooral toen twee heren uit de zaal de heren Buisman en Borst in één der schetsen moesten vervangen. Ook de conferencier kweet zich uit stekend van zijn taak, evenals de goochelaar en telepaath. Het slot van de uitnemend geslaag de avond werd gevormd door een zeer gezellig bal. De noodschoolkwestie In ons bericht van gisteren werd ten onrechte de indruk gewekt dat de fi nanciële uiteenzetting nopens de kwes tie der noodschool geplaatst werd op verzoek van wethouder Rus. Dit was niet het geval. De correspondenten hebben na afloop van de jongste raads vergadering aan wethouder Rus ver zocht, hun een zodanige uiteenzetting ter completering van het raadsver- siag te willen verstrekken. Aan dit verzoek heeft de wethouder voldaan. De gang van zaken is dus juist anders om als in ons bericht van gisteren, zeer tot onze spijt, gezegd werd. Provinciale kampioen schappen in schoonrijden Bij de wedstrijden om de provinciale kampioenschappen van Noord-Holland in schoonrijden voor paren, gisteren te Zaandijk gehouden, werden door de leden van de Ijsbaan Heiloo de vol gende successen geboekt: Dames-sen.: no 2 mevr. M. de JagerWartenhorst; paren-sen.: no 3 mevr. M. de Jager Wartenhorst en de heer D. Goedhart; dames-juniores: no 1 mej. I. Groen veld, 3 mej. N. Nelis, 4 mej. A. Muntje- werf en 5 mevr. N. Romar—Fellinga; heren-jun.: no 1 M. Klerk; paren-jun.; no 2 mevr. N. RomarFellinga en de heer J. Koelman, 4 de heer en mevr. Natzijlv. d. Steen. Graft Wedstrijden op de Hier ter plaatse werd een ijswed- strijd op de prikslee gehouden, waar voor spek en vleeswaren als prijzen waren uitgeloofd. Twintig mannen bo ven 25 jaar verschenen aan de start. De eerste prijs (10 pond spek) werd gewonnen door A. Zwaan, de tweede (2 pond spek en een rollade van 3 pond) kwam in handen van Koos Ver donk, de derde (5 pond vet) werd ge wonnen door G. Salentijn, 3 pond lap pen als vijfde prijs veroverde C. Roe- lofsen, P Roelofsen Pz. ging met twee worsten naar huis. Klaas Klijn kreeg als troostprijs een mooi snertzootje. Ook was er een wedstrijd in hard rijden. Onder zeer veel belangstelling werd fair en goed gereden. Prijswin naars werden: 1. G. Kieft, die tevens de snelste rit maakte (160 meter in 15.9 sec). Hierbij dient echter in aan merking genomen te worden dat van wind af werd geveden. De tweede prijs won N. Hooyberg, 3e A. Verdonk, 4e W. Woestenburg -en 5e J. Verdonk. Stompetoren Bal-masqué „Wij hopen", zei voorzitter Schuring, „dat deze feestavond weer gevierd zal worden in de geest, zoals we die van ons jaarlijks SSV- feest gewend zijn." Die wens werd bewaarheid! Zondagavond werd er prettig gedanst m café Zwart door de vele gemaskerden en ongemaskerden. Wat een kleurige aanblik bood de zaal door de mooie en vaak originele costumes. Ieder jaar komt dit feest terug, ten einde de wat schrale ver enigingskas weer wat te verstevigen en telkens worden weer goede vondsten gedaan. De taak van de jury was dan ook ditmaal weer niet gemakkelijk, doch na ernstige over weging werden de prijzen uitgereikt aan de enkelingen: 1. Boeren kool met worst; 2. De baby in de kou; 3. Droste's cacao. De paren: 1. Lambert Melisz. en zijn moeder; 2. Ot en Sien; 3. De orgeldraaier en zijn vrouw. De groepen: 1. De zeven wilgen; 2 Janmaats; 3. Harten zes. Gedurende de .avond werd een verloting ge houden, waarvoor heel wat prijzen beschikbaar waren gestéld. Ook na het demasqué bleef men nog lange tijd waarlijk gezellig bijeen, dank zij de goede balmuziek onder leiding van de heer ,Van Twuijver. Akersloot Wedstrijden op de schaats De afdeling Akersioot van de IJ.H.N. heeft wedstrijden georganiseerd voor meisjes van 1014 jaar van beide scho len In de groep 10 en 11-jarigen werd om het hardst gereden. De eerste prijs behaalde Jannie Keysper, de 2e Alia Leijen, 3e Truus Melker. 4e Corrie Bal- tus. In de groep 12 en 13 jaar werd de eerste prijs behaald door Dora Buur, 2 Nel Putter, 3 Riet Dekker en 4 Truus Kersens. Deze week worden wedstrij den georganiseerd voor de jongens. Tevens werden wedstrijden gehouden voor heren (uit Akersloot en Limmen) op het Kerkmeertje. Op de korte baan behaalde de heer N. Blokker Jz. de eerste'prijs, 2 R. Zwart, 3 P. Meijer en 4 S. Hollenberg. Op het Achter. Kerk meertje werden wedstrijden gehouden op de lange afstand (7'/i km): 1 KI. Blokker, 2 P. Min, -3 KI. Min en 4 Jan Hollenberg. Oterleek Koppelwedstrijd op de schaats De ijsclub Oterleek heeft een koppel wedstrijd gehouden voor heren, waaraan 9 koppels deelnamen. Het ijs was in prima conditie en er was veel belang stelling voor de wedstrijd die een span- nened verloop had. Eerste werd het koppel P. Baiuw-T. Rowinkel; 2 K Maijer-J. Stekelbos, 3 G. Harskamp- H. Hemke-, 4 F. HarskampA. Plevier, 5 Jb. Schuürman-L. Schelling. De verlichte baan trekt ook veel pu- oiiek en er zal Dinsdagavond, als de da mes elkaar gaan bekampen in een wed strijd met hindernissen zeker flinke be- 'angstelling zijn. Ongelukkige val Mevrouw StammesButter kwam op 't ijs zó ongelukkig te vallen, dat zij haar arm brak Zij werd naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerd en kon, na daar ver bonden te zijn» weer huiswaarts keren. Marktberichten SLACHTVEE-MARKT ALKMAAR, 31 Jan. 6 stuks paarden vap 450—750, - 69 stuks koeien van 300-1080, per kg" 2:30—2,60; 74 nuchtere kalveren van* 30—52 eri 65 vette schapen van. 70—120, alles pei stuk; 231 stuks vette varkens 1,52-1,69 per kg. Goede aanvoer van varkens. Bij de aanvang van de markt vlotte het met de verkoop niet bijzonder, als gevolg van het feit, dat de toe slag op het varkensvlees van 6—3 cent per kg is teruggebracht. Niel ten onrechte wilde men trachten dit verschil bij de aankoop van levende varkens te verhalen. Men slaagde hierin maar ten dele. Immers vorig'e week leden de vleesvarkens f 1,70 per kg en heden moest voor die dieren toch nog i 1,67 a f 1,69 per kg worden betaald. De lichte varkens no teerden f 1,52 per kg. Over het geheel ge nomen kunnen wij echter wel zeggen, dat de handel werkelijk vlug was. Alle dieren zijn verkocht geraakt. Het aanbod van koeien is niet tegengeval len. Bij een vlugge handel gingen de prima dieren voor f 2,90 en vrijwel allen andere soorten voor f 1,15 per kg van de hand. Er was een stugge handel in vette schapen, met zeer hoge prijzen (gemiddeld lagen deze f 20,— per dier boven die van de vorig'e week). Een kleine toeneming in het aanbod van nuchtere kalveren heeft de noteringen dezer dieren even doen dalen. De handel was kalm. ALKMAAR, 30 Jan. Witlof: I 38-47 en II 26—34, Rode kool 6,20—13,70; Savoye kool 7—14,20; Groene kool 15—32; Spruitkool: I 50—77 en II 26—46; Boerekool 22—51; Rode bieten 6—7; Winterpeen 6,10—14,30; Was- peen 37-41; Uien: I 30 -38,50 en II 20-27; Prei 93—1,00; Knolselderij 14,50—35; Soep groenten 6-10.50; Appels: Bramley Seedling 7—15, Goudreinetten 38 en Present van En geland 40; Peren: St. Rémy 15 en Winterjan 10-15. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 31 Jan. - 18.000 kg Rode kool 6-15,10; •35.000 kg Gele kool 13,30-19,50; 50.000 kg Witte kool 14,60-20,40; 8500 kg Uien 38.50 en grove 36,50-38.00; 500 kg Witlof: I 38- 39 en II 31. NOORDERMARKTBOND, 31 Jan. - 15.000 kg Uien 37,80-38,60, grove 37-37,60 en drielingen 35,10-37,60; 6000 kg Peen: II 13,60-19,10 en III 15,20-15,50; 45.000 kg Rode kool 6.50-14,10; 28.000 kg Gele kool 16,70-19,20; 45.000 kg Witte kool 19,20- 21,70. WARMENHUIZEN, 31 Jan. - 44.200 kg Rode kool 7.50-15,90; 25.400 kg Gele kool 16-18,50; 44.000 kg Witte kool lSJff-SLSO; 300 kg Uien 39. HOORN. (Gem. Visafslag). In de week van 2228 Jan. '50, waren aan voer en prijzen: 931 pond snoekbaars 4654 cent. 300 pond baars 47 !4 cent, 97 pond gr blei 8 cent en 269 pond kl. blei 7Ji cent Alles per pond. OBDAM. 30 Jan. 1950. Breekpeen II 18 60—19 30 en III 14—15.20; Spruiten 29—42: Uien 37.70—39.20; Gele kool 15.20—18 en Rode kool 10.10—10.70. BLOKKER, 30 Jan. Uien 2632; groe ne kool 12—22; rode kool 6.30—10.20; boerekool 1025; spruitkool 2443; wit lof 2938; Goudreinetten 2050; Pre sent v. Engeland 2547; Cox's Orange Pippin 3584; Jacques Lebel 1425; Jonathan 24—41; Sign Tillisch Zuccal- maglio Reinette 16—38: Beurré Super fin 1654; Comtesse de Paris 2338; Doyenne du Cornice 7999; Gieser Wil deman 1019; Winterjan 716; Provi siepeer 815: Winterlauwtje 815. WOGNUM 30 Jan. Witlof I 37—42, 11 29—37. Ill 23—29 stek 15—23: spruit kool 1864: prei 75; rode kool 6,20 10.10; gele kool 16,90; Winterjan 12—18; Knolbieten 8,50. President Truman hei gegeven het werk aan i De president zei dat betrekking tot alle voi de waterstofbom of su heid „om er zorg voor valler te verdedigen". Ht) voegde er aan to zou worden voortgezet slag, welke in overeen de Amerikaanse planne veiligheid. De ontwikk wapens moest worden t bepaalde de president, bevredigend plan voor controle op de atoomei steld". „Wij zullen ook a blijven bestuderen, we hebben op ons prograrr de veiligheid van dit president. De kwestie, of de V. ductie van de bom nr. werd reeds sedert vier de schermen besproken, eel instructie gegeven 1 bom, die misschien dt krachtig is als de atooi nen. De kosten van deze den volgens verschil! gen 100 millioen tot lar bedragen. Het Is n bom een gebied van kilometer kan verwoei Natuurkundigen ach lflk dat de door een de waterstofbom veroi activiteit in een gebie de Verenigde Staten s zou vernietigen. Son het niet uitgesloten d de productie van de Met f 0.90 tot kubieke m Reeds voor de devali het voornemen van de Wederopbouw en Volk toegestane prijs per bouwkosten van gesubs: gen te verlagen. De verlaging is sederti doch thans acht de mi stip gekomen om ha; Voor bouwplannen, wel Februari 1950 bij de pr ties van de Wederop huisvesting inkomen wo meterprijs verlaagd n f 1.90, variërend met de woningen. In de bestek taan geen post voor oi worden opgenomen. Sneller dan aanvanl mocht worden, is de géheel West-Europa vi morgen kwam alleen in lichte vorst voor, welke ochtenduren plaats ma; zachtere luchtstroming. Onze blikken zijn nu Westen gericht, daar keer van de vorst in i geen sprake zal zijn. 1 van de koude lucht ginj gehele land met onder of ijsregen gepaard, gladde wegen ontstonde Op de Oceaan nadert heid een actieve depress nog verder naar Noord rugdrijven. Deze depr; morgen ons land bere nog vooraf gegaan door en later wat regen, ter\ de kust de wind weer t< aanwakkeren. Schaatsenliefhebbers verstandig hun schaat; weer in te vetten, moge! Februari nog een vorst wel dit zeker niet in de geval zijn zal Verwachting geldig dagavond. Meest zw met nu en dan re; daar wellicht vooraf sneeuw Geleidelijk en vooral in de k tijdelijk stormachtige zakelijk tussen Zuid Aanvankelijk temper het vriespunt, later van temperatuur. Donderdag: Zon op 17.29: maan op 16,42

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6