Amerika wijzigt politiek ten opzichte van de Sowjetunie Alleen een wereldregering kan oplossing zijn Kort Bestek Westelijke burgemeester sprak, S.E.D.-luidspreker antwoordde Nederlander vocht tegen landgenoten Abe Lenstra niet tegen Engeland B Man vermoordt zijn minnares met bijlslagen 147e Jaargang No. 34 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Streven naar overeenstemming door kracht Een scherp gestelde verklaring van Acheson Gratis vacantie voor het getroffen oorlogskind Weerbericht Politie voorkwam Volksgericht Toehoorders barstten in woedend gehuil los En de worstjeswinkels maakten goede zaken Oostduits ministerie van Staatsveiligheid Zes wijzigingen in het Nederlands elftal Canadese stad eert Koningin Drama in de hoofdstad Atoombomgevaar en vredesprobleem Oost Duitslands protest tegen atoomwapens Breng een eendje voor mij mee Prof. Heinkel bezocht Fokkerfabriek BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Donderdag 9 F«Wi J950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Dean Acheson heeft gisteren verklaard, dat de Ver. Staten „trachten het ge bied, waarop overeenstemming met de Sowjetunie mogelijk is, te vergroten. Wij hebben steeds gezien, dat met de Sowjetunie bereikte overeenkomsten nuttig »ijn, wanneer zff bestaande feiten betreffen en dat overeenkomsten, waarin geen bestaande feiten worden omschreven, geen nut hebben", aldus de minister. De mogelijkheid, dat een nieuw en verschrikkelijk wapen als de waterstofbom zou worden ontwikkeld, veranderde niets aan de feitelijke toestand in de wereld en maakte het nog noodzakelijker, dat men in de Ver. Staten over sterke zenuwen beschikt. land aan te gaan, tenzij deze door een zodanige macht worden gesteund, dat het onverstandig van de Sowjetunie zou zijn om deze te negeren. Op een vraag van de journalisten antwoordde hij, dat de Ver. Staten op het ogenblik niet overwogen zich op nieuw met de Sowjetunie in verbin ding te stellen over een internationale controle op de atoomenergie. ACHESON ....nieuwe koers... Acheson heeft in feite een nieuwe Amerikaanse politiek ten opzichte van de Sowjetunie ontwikkeld, die is sa men te vatten in de woorden „over eenstemming door kracht. De formule voor deze politiek is, in Achesons woorden: „Als (3Ie zwakke plek ken, die Sowjet- interventie uit lokken, kunnen worden wegge nomen, kan een realistische overeenstem ming over de we reldproblemen worden bereikt, waarbij de Sowjetunie de kracht der vrije wereld erkent". De verklaring van Acheson werd na derhand op schrift aan de journalisten uitgereikt onder de titel „Hoofdzaken van de vrede". Acheson noemde de hulp aan Griekenland en Turkije, het plan-Marshal, de wapenleveranties krachtens het Atlantische Pact en het program tot hulp aan minder-ontwik- kelde gebieden „voorbeelden van de manier, waarop wij in verschillende delen der wereld trachten het terrein, waarop mogelijk met de Sowjetunie overeenstemming kan worden bereikt, te vergroten door dusdanig sterke si tuaties te scheppen, dat zij als zoda nig kunnen worden herkend, en dat daaruit overeenstemming kan ont staan". Hoop. De minister bleek hoopvol gestemd te zijn over de mogelijkheid, dat uit eindelijk op deze basis overeenstem ming met de Sowjetunie kan worden bereikt. Klaarblijkelijk is hij tot de oonclusie gekomen, dat het nutteloos is nog meer overeenkomsten met Rus- De stichting „Het vierde Prinsen kind", die zoals men weet oorlogswe zen, halfwezen en lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen iets van hun tekort aan levensvreugde wil wegne men, zal ook deze zomer weer velen in de gelegenheid stellen enige tijd in vacantiekampen door te brengen. Of schoon de gemeentebesturen hiervoor in aanmerking komende kinderen reeds registreerden, kan aanmelding van oor logswezen of halfwezen voor bovenge noemd doel nog tot 10 Maart in de grote gemeenten bij de diensten voor sociale zaken en in de kleine gemeen ten ter secretarie geschieden. Kinderen geboren tussen 1 September -1936 en 1 September 1941 komen in aanmerking. Invalide kinderen van 9 tot 20 jaar kunnen zich voor 'n gratis vacantie mei den bij het secretariaat der stichting: Hof 13 zwart, Dordrecht. Vrachtauto door goederentrein verpletterd Woensdagmorgen is op de overweg van Orthen bij Den Bosch een vracht auto met aanhangwagen door een goe derentrein gegrepen en verpletterd. De bomen waren niet gesloten, toen de trein naderde. De drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. Het onge luk veroorzaakte grote stoornis in het verkeer UtrechtDen Bosch. Zaak-Thiessen rond Het onderzoek in de zaak-Thiessen de vriend van Westerling die vo rige week verdacht van deviezensmok- kel op Schiphol werd gearresteerd, is vrijwel geëindigd. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat hij medeplichti gen had. Daar Thiessen geen vaste woon- en verblijfplaats heeft, zal hij vermoedelijk in voorarrest blijven. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Overwegend zwaar be wolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West, maar in de Noorde lijke helft van "het land tijdelijk zwakke en veranderlijke wind. Iets zachter. Vrijdag: zon op 8.06. onder 17.44; maan op 2.59, onder 10.46. In het Drentse dorp Nijeveen zou Dinsdag een volksgericht worden ge houden, dat door ingrijpen van de po litie is verijdeld. Een caféhouder had betrekkingen aangeknoopt met een ge huwde vrouw en men vreesde, dat hij zijn gezin in de steek zou laten, 's Avonds om half negen trok de gehele bevolking van het dorp naar het café. Ook de plaatselijke predikant ging mee. Deze begaf zich naar de man, om nog eens met hem te spreken, terwijl de jongelingschap zich in de gelag kamer verzamelde, in afwachting van de resultaten van dit onderhoud. Te ha# tien heeft de politie de zaal ont ruimd en met de gummiknuppel de samenscholing op straat uiteengedre ven. Demonstratie met hindernissen in Berlijn Niemand kan Berlijn veroveren door hier een putch uit te voeren, riep prof. Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berlijn gisteren tijdens een openlucht- bijeenkomst, welke door de sociaal-democratische partij was belegd aan de Franse zijde van de grens tussen de Franse en de Russische sector van de voor malige Duitse hoofdstad. Prof. Reuter doelde hierbij kennelijk op de berichten, dat een half millioen leden van de onder communistische leiding staande „Vrije Duitse Jeugd" zou trachten met Pinksteren de stad te „veroveren". Wij hoeven niemand om tanks te vragen ter bescherming van ons. Wij kunnen voor ons zelf zorgen. Wij zullen deze communistische agenten niet onze positie laten onder mijnen zoals de vijanden van de democratie de republiek van Weimar onder mijnden". De Berlijnse jeugd zal nooit naar u luisteren, prof. Reuter, omdat zij weet, dat u niets anders bent dan een wer vingsagent voor de Amerikanen, die proberen hen te betrekken in de vol gende oorlog". Aan de Westelijke zijde stonden vrachtauto's met leden van de West- berlijnse politie gereed om elk ogen blik te kunnen ingrijpen. In de Bernau- erstraat moesten patrouillerende agen ten honderden bezoekers van de bij eenkomst tegenhouden toen zij op drei gende wijze oprukten in de richting van de Russische sectorgrens. Om ze ven uur werd de bijeenkomst ontbon den, terwijl de luidsprekers in de Sowjetsector „Broeders op naar het licht" (het Oostduitse volkslied) en de Internationale ten gehore brachten. De winkeliers in de Bernauerstraat voeren bij dit alles wel. Zij hadden een grote verkoop van worstjes en sigaren en lieten zich kennelijk aan de poli tiek niets gelegen liggen De bijeenkomst verliep niet zonder grote beroering. Juist over de sector grens op nog geen honderd meter af stand van het plein, waarop zich de uit alle delen van Berlijn toegestroomde socialisten bevonden, stond in zwarte uniformen gestoken Oostduitse „volks- ERNST REUTER contra Oostelijke agitatie politie" alsmede kleine groepjes toe schouwers. Schijnbaar onbewogen ke ken zij naar het cordon van de West- duitse politie, die voor afzetting zorg droeg Doch toen prof. Reuter begon te spreken, kwam er leven in de brou werij bij de tegenstanders „over de grens". Nauwelijks was de burgemees ter met zijn rede begonnen, of luid sprekers verhieven hun „stem". „Kom op prof. Reuter, wij wachten op U" riepen zij. Het gehoor van de burge meester, dat uit enkele duizenden per sonen bestond, barstte in een woedend gehuil uit. Maar de luidsprekers ble ven hun interrupties herhalen. Telkens werd er op spottende toon geroepen: Wat is er terecht gekomen van de be loften, die de sociaal-democraten in 1947 hebben gedaan, prof. Reuter? De ze vervolgde rustig zijn rede en ver klaarde: Slechts als wij een verenigde stad hebben, kunnen wij een oplossing voor onze problemen vinden. Maar daartoe moeten vrije verkiezingen in Berlijn worden gehouden. Daarop was het weer de beurt van de luidspreker: Oostenrijks pleegkind door electrische stroom gedood De acht-jarige Helmuth Jung, het enige kind van een Oostenrijkse we duwe, die zes wc Ken geleden met een groep Oostenrijkse kinderen in ons land aankwam voor een verblijf van drie maanden bij de landbouwer Te Riele te Olst (O.) is door aanraking met een electrische stroomdraad ge dood. De draad was aangesloten op een motor in de boerderij. De begrafenis van het kind, dat in Wenen woonachtig was, zal morgen in Olst plaats vinden. Het Oostduitse parlement heeft be sloten tot oprichting van een afzonder lijk ministerie van staatsveiligheid, dat belast zal worden met de „bescherming van de economie". Verder werd eenstemmig een door Johannes Becher geschreven en door Hans Eisler op muziek gezet lied „volkslied van de Duitse democratische republiek" aanvaard. Dit lied is reeds in de afgelopen drie maanden als zo danig gebruikt. De uniformkwestie Nu veertien jaar geëist In het begin van 1940 bevond zich een in Duitsland geboren Nederlander in een Duits kamp, waar hij werd voorbereid op de tijd „dat Mussert aan de macht zou komen". Omdat hij zich meer Duitser dan Nederlander voelde, dacht hij nauwelijks na over wat er met hem gebeurde. Zo kon het gebeu ren, dat hij op de tiende Mei in de uniform van de Koninklijke Mare- chaussée werd gestoken en met een aantal geestverwanten uittrok ter ver overing van de brug bij Gennep op de Nederlandse militairen. Thans heeft hij veel berouw van zijn daden. On langs is hij door het Bijzondere Ge rechtshof te Arnhem veroordeeld tot elf jaar RWI, terwijl dezer dagen voor de Hoge Raad van Cassatie veertien jaar gevangenisstraf tegen hem werd geëist. De procureur-fiscaal verzocht de Raad, deze zaak voor onbepaalde tijd aan te houden, aangezien er nog meer van deze heren voor de rechter zullen verschijnen. Het Nederlands voetbalelftal, dat op Woensdag 22 Februari te Newcastle tegen 't Engelse B-elftal zal uitko men, moet het zonder Abe Lenstra stellen. Dit is de ver rassing, die de keuzecommissie van de KNVB gistermiddag na de wedstrfjd tussen 't voor lopig Nederl. Elftal en 'n B- elftal te Amster dam heeft be kend gemaakt. In de Oranje-ploeg zijn maar liefst zes wijzigingen aangebracht. Slechts Kraak, Van der Sluis, Ter louw, Roosenburg en Clavan hebben de selectie overleefd. De opstelling voor Woensdag 22 Febr. luidt: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Potharst (Ajax) en Van der Sluis (BW)midden: Van der Hoeven (Ajax), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax); voor: Schrumpf (SW), Laken- ABE .tabé. Een straat te Rockcliffe (Canada), een voorstadje van Ottawa, is genoemd naar koningin Juliana, die een tijd in deze plaats vertoefde gedurende de oorlog. De gemeenteraad van Rock cliffe heeft besloten, dat de „Athlone Avenue" zal worden herdoopt in „Juliana Road". Gistermorgen omstreeks tien uur heeft zich in de Aldebaranstraat te Amsterdam-Noord een drama afge speeld dat aan een 21-jarige vrouw het leven heeft gekost. De 34-jarige oud- SS-er en thans bellenpoetser L. T., die reeds geruime tijd een verhouding met de vrouw had, heeft haar met bijlslagen van het leven beroofd en zich vervol gens bij de politie gemeld. De dader heeft tegenover de politie een volledi ge bekentenis afgelegd. Na 2j^ jaar geïnterneerd te zijn ge weest, was hij er nadien niet in ge slaagd behoorlijk werk te vinden. Ge durende de laatste tijd was de verhou ding tussen hem en zijn slachtoffer een gescheiden vrouw met een kindje De Amerikaanse atoomgeleerde Harold Urey heeft in een subcommissie voor Buitenlandse Zaken van de Senaat verklaard, dat de Sowjetunie einde 1950 over voldoende atoombommen zal beschikken om een werkelijk gevaar te zijn. De eenheid van de Atlantische verdragstaten zal steeds moeilijker behouden kunnen blijven. Voor het einde van het jaar nog zullen ernstige pogingen worden ge daan om de staten-leden van elkander te verwijderen. Om ze in onze gelederen te houden, moeten wij hun de grootst mogelijke waarborgen verschaffen, aldus rïr. Urey. Volgens dr. Urey kunnen atoombommen de Amerikaanse havens bin nengebracht worden in het ruim van vrachtschepen. De geleerde verklaarde voorstander te zijn van de fabricage van atoombommen door de Ver. Staten, doch zeide dat er slechts één opbouwende oplossing is voor het vredesprobleem, n.l. de totstandbrenging van een wereldregering. berg (Bi. Wit), Roosenburg (Sneek), Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Huybrechte (BW), De Vroet (Feijenoord) en Steenbergen (Feijenoord) De Zwaluwen-ploeg, welke op 21 Februari te Gent tegen de Rode Dui vels speelt, ziet er als volgt uit: Van Raalte (BlauwWit); Boomkamp (Blauw Wit) en Smulders (Feijenoord) Verbeek (Sparta), Van der Hart (Ajax) en Lussenburg (NAC); Drager (Ajax), Michels (Ajax), Meyer (Spartaan), Ra- venstein (MVV) en J. Heyster (Her mes DVS). Reserves: Landman (Sparta),'Alber» (Vitesse), Möring (Enschede) en Wee- nink (Brabantia). (Voor 't verslag van de wedstrijd voorlopig Nederlands ElftalNe derland B zie men pagina 5.) Op 13 Februari zullen in geheel Oost Duitsland massa-vergaderingen worden gehouden, om de afschaffing van alle typen atoomwapens te eisen. Dertien Februari wordt genoemd „de vijfde verjaardag van de zinneloze vernieti ging van de kunststad Dresden door de Engels-Amerikaanse bommenwerpers". „Wij bewonderen de havenarbeiders van Hamburg, Bremen en Bremer haven, die een vlammend voorbeeld van de strijd voor de vrede hebben ge geven door hun weigering om Ameri kaanse wapens voor de herbewapening van West-Duitsland te lossen', aldus verklaart het organiserend comité in een manifest. Gerhard Eisler, hoofd van de Oost duitse inlichtingendienst die het vo rig jaar uit de V.S. vluchtte, deed een beroep op de Duitse geleerden, dia aan de atoomprojecten in de V.S. wer ken, „hun banden te verbreken en naar Duitsland terug te keren.'. Vol gens Amerikaanse cijfers werken on geveer 1300 Duitse geleerden aan ge heime wapens en atoomprojecten in da V.S., zo verklaarde Eisler. „Zij leven als gevangenen". De communistische havenarbeiders en kraanmachinisten van Duitsburg- slecht geworden en de vrouw had dan ook het huis in de Van Lennep- straat verlaten en was bij haar vader en moeder in de Aldebaranstraat inge- trokken. Hierdoor verbitterd had T. Rtthrort, de grootste haven voor ds het plan opgevat haar te doden zo verklaard hen de politie. Hij voegde hier tijdens zijn verhoor echter aan toe: „Ik begrijp niet hoe ik de daad heb kunnen volvoeren". Toen hij gistermrogen bij de woning arriveerde, kwam dit een zwager van de vrouw ter ore, die zich, met mede neming van een schoenmakersmes, der waarts begaf. Helaas kwam hij te laat. De vrouw was met bijlslagen op vrese lijke wijze toegetakeld en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De dader was nog in de woning aanwezig, even als de vader van het slachtoffer. Deze man is echter hartpatiënt en was door het gebeurde zo aangegrepen, dathij nog niet kon worden verhoord. De dader is op eigen gelegenheid naar het politiebureau aan het Mos plein geestapt. Het kindje van het slachtoffer is bij buren ondergebracht. De douane te Rotterdam wreef zich gisteren de ogen uit toen tussen de lading van de „Kota Agoeng" plotse- ling acht Indonesische boomeenden ontdekt werden. Deze eenden vormden een geschenk van het 5de bataljon Jagers in Makasser voor „Artis" en „Blijdorp". Niettegenstaande het ont breken van de papieren gaven de douane-ambtenaren dit blijk van medeleven met onze diergaarden toch voor invoer vrij. binnenwateren in Europa, zullen wei geren oorlogsmateriaal te lossen. Naar het ANP verneemt heeft de Fok kerfabriek in verband met de plannen ten aanzien van de vliegtuigontwikkeling het advies ingewonnen van prof. Hein- kei, de bekende Duitse vliegtuigbou wer. Prof. Heinkel heeft daartoe met een tweetal medewerkers een bezoek aan de fabriek in Amsterdam gebracht. men, is de politie een der hoofdman nen kwijtgeraakt, doordat die uit het raam van het bureau sprong. In Qe kent het systeem der kettingbrie ven, vrienden? Wellicht hebt ge u, ais uw vrouw niet keek, wel eens be- zondigd aan het verzenden van zo'n ""•miwiiHiiiiiiinHiiiitiiiiiiiiiiiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii italie zijn 350.349 huwelijkeiT gesloten sneeuwballetje, dat u geld kost en Hopkins, een Engelse barkeeper, heeft 479 529 personen gestorven en 919.704 waarvan ge nooit een cent terugziet het wereldkampioenschap cocktail- kinderen geboren. Het kleine Berg Thans is de ketting uitgevonden, mixen gew0nnen. 's Avonds in bed lag mannetje is daar nog niet bij inbe- waarvoor ge geen sou, geen drachme, ^ij nog te schudden! grepen. O Deze zomer zullen tussen geen piaster hoeft uit te leggen. In Engeland en Frankrijk negen veer- Kopenhagen circuleert het geval: Ge bootdiensten varen om de automobi- copieert de brief vijfmaal en zendt J)e Ace is een Britse rekenmachine, Hsten met hun wagens te laten over hem aan vijf vrienden. Pak dan uw die een geheugencapaciteit heeft steken. Nee, een Kanaaltunnel lijk» vrouw en stuur die aan de bovenste van 75000 decimalen en die vergelij- tocjj n;et overbodig. IB In Australië van de lijst. Als uw naam bovenaan kingen met 100 onbekenden kan uit- jg benzinerantsoenering opgeheven komt te staan, zult ge 15.625 vrouwen werken. Voor mijn verjaardag vraag nat kunstje hebben ze van ons afge ontvangen. Zo staat het in de aanbe- ik zo n ding, om m n loonbelasting te keken. En daarom zal het slup wei veling, die besluit: Iemand, die de controleren. In Portugal, waar de duurder worden ook, dacht ik zo ketting brak, kreeg zijn eigen vrouw communisten een illegale partij vor- terug. Ik weet waarachtig niet, wat ik met 15.625 vrouwen moet doeh! U Een jongmens 'n Den Haag, genaamd Knol, zag sinds 1940 de gevangenis deuren zeven maal voor zich open en dicht gaan. De man is gespecialiseerd in fietsendiefstallen. Thans, voor de -ichtste maal, krijgt 'lij drie jaar in ééns, want de rechter laat zich niet langer knollen voor citroenen ver hopen. In Engeland heeft men een f lieuw instrumentje voor de visserij uitgevonden, dat een lichtje doet gloeien, als de netten vol zijn. Wij hebben zoiets al lang. Bij ons gaat de dobber omlaag, als de haak vol is en dat is wel zo eenvoudig. William jVou ja, erewoord, erewoord.... Jn Zeeland zijn het afgelopen seizoen 120.000 dagjesmensen geweest. En 130.000 verblijfsnachten zijn gere gistreerd. Allemaal lieden, die zijn komen vernemen, dat de „Zeeuwse taele de schoonste taele van alle maele" is. De stichter van de Ame rikaanse fascistische beweging „De zilverhemden" die in 1942 15 jaar ge vangenisstraf kreeg, is op zijn ere woord vrijgelaten. Het is te hopen dat dat woord meer waarde heeft dar dat van zijn leermeesters. De Ja panse schilder Tsoegoedsji Foedsjita is na een afwezigheid van tien jaar naai Parijs teruggekeerd. In Hirosjima kon hij niet wennen, Weer een Duitse trawler uit de lucht beschoten? De schipper van een Duitse trawler heeft zich bijde Duitse waterpolitie erover beklaagd dat zijn trawler in de haven van Helgoland door een vier motorig vliegtuig van het type „Lan caster" in duikvluchten met een ma chinegeweer beschoten is. Het toestel had vijf duikvluchten ge maakt. Het droeg de kentekenen W 418. Ten siotte vloog het in Zuidoostelijk# richting weg. Er werd geen schade aan gericht en niemand werd gewond. Dementi Het Engelse ministerie van Lucht vaart heeft bekendgemaakt, dat een Lincoln-bommenwerper van de RAF Maandag bij Helgoland schietoefenin gen heeft gehouden. In de haven was een klein vissersvaartuig waargeno men, dat onbemand scheen. Er was geen sprake van, dat de bommenwer per het schip had aangevallen en of hij vuur op het schip of de naast# omgeving had gericht, aldus het minis terie. Spoorwegverkeer in de V.S. wordt verder ingekrompen Ten gevolge van de mijnwerkers staking is het Amerikaanse spoorweg verkeer nieuwe beperkingen opge legd. De federale commissie voor d» handel heeft bepaald, dat de steenkool stokende goederentreinen 25 procent minder brandstof mogen gebruiken en dat de passagiersdiensten met stoom treinen moeten worden ingekrompen tot 50 procent van die, welke op 1 De cember werden gereden. Luchtaanval op Sjanghai maakte duizend slachtoffers De Chinese nationalistische bom menwerpers, die Maandag een aanval op Sjanghai hebben uitgevoerd, heb ben meer dan 1000 slachtoffers ge maakt, zo meldt het communistische „persbureau van het Nieuwe China". Dit was de tweede aanval op Sjang hai binnen 12 dagen. Nog een succes voor Bidault De Franse Nationale Vergadering heeft Woensdagavond met 451 tegen nul stemmen een wetsontwerp goedge keurd. waarbij de vrije loononderhan delingen tussen werkgevers en vakver- entgingen worden hersteld.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1