Zaak-Fuchs werd naar de centrale rechtbank verwezen Kort Bestek Nederland eerst aan de beurt Plan voor een interkerkelijk front tegen het communisme Grof geknoei van particuliere „inlichtingendienst" Berlijn: haard van onrust Geheimzinnige vliegtuigen boven Schiphol Zaterdag 11 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 36 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Belangrijke inlichtingen aan Sowjetunie verstrekt, zegt aanklager Westerlings benden zijn nog steeds actief De Duitse jeugd marcheert weer Ex-illegale werker had agenten niet onder controle Komen er rijstvelden in de Sahara? Tachtigduizend h.a. woestijn worden geïrrigeerd Ook Afrika ontwaakt Amerika steunt Tsjiang in de V. N. Verkeer bij Berlijn weer gestremd Communisten kansloosin West-Berlijn Amerikaans crediet voor Indonesië BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent pei millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. De zaak tegen dr. Klaus Fuchs, de genaturaliseerde Britse geleerde, die is gearresteerd wegens het verraden van atoomgeheimen aan de Sowjetunie, is gisteren door de politierechtbank te Londen naar de centrale strafrechtbank verwezen. De openbare aanklager, Humphreys, eiste zulks aan het slot van een betoog, waarin hij de schuld van Fuchs in het licht stelde. Fuchs zou honderd pond sterling van de Russen als symbolische betaling hebben aangenomen, daar mee zün toewijding aan de zaak van het communisme bewijzend. De politie had voor deze zitting bij zondere voorzorgsmaatregelen getrof fen. De papieren van allen, die de rechtszaal binnentraden werden nauw lettend onderzocht. Er waren meer dan honderd journalisten aanwezig, wier namen allen werden genoteerd. Humphreys verklaarde in zijn requi sitoir ondermeer, dat Fuchs in 1940 in Engeland kwam en terstond werd ge ïnterneerd. In 1942 werd hij ingescha keld in het onderzoek naar de kern splitsing en toegevoegd aan een profes sor in Birmingham. Voorts werd hij genaturaliseerd. Hij zwoer trouw aan de Britse staatsinstellingen. Nauwelijks achter ontdekt hij, waaraan hij zou moeten werken, of hij besloot de Sow jetunie op de hoogte te brengen van alles, wat hij te weten kon komen. Hij stelde zich in verbinding met een an der lid van de communistische partij. Sindsdien onderhield Fuchs voortdu rend contact met hem onbekende per sonen. Ook heeft hij eenmaal egn be zoek aan de Sowjet-ambassade in Mos kou gebracht. De aanklager zeide verder, dat de door Fuchs verstrekte inlichtingen van het grootste belang zijn geweest voor een potentiële vijand. Fuchs was na zijn werkzaamheden in Engeland in 1944 naar de Ver. Sta ten vertrokken, waar hij tot de zomer Volgens Indonesia Raya zouden le den van de strijdkrachten van Wester ling de militaire posten van Pagera- geung en Pamojanan in Zuid-Preanger hebben overvallen. Bij deze overvallen zou een TNI-er gedood en 18 personen gewond zijn. Om de desa Pagerageung wordt nog gevochten, terwijl de desa Pamojanan in handen der TNI is. Vier aanvallers zouden zich hebben overgegeven, onder wie een Nederlan der, aldus het blad. De Javabode bericht dat de vrijla ting van Kosak binnen enkele dagen tegemoet kan worden gezien. van 1946 werkzaam was aan het labo ratorium voor onderzoekingen op het gebied van de kernsplitsing te Los Ala mos in Nieuw-Mexico. In 1946 keerde Fuchs naar Engeland terug. Hier is hij tot zijn arrestatie hoofd geweest van de afdeling voor theoretisch onderzoek van de instellingen te Harwell, waar de Britse onderzoekingen op het ge bied van de kernsplitsing worden uit gevoerd. Nog communist, maar Een van de getuigen, W. J. Scarden, een beambte van de Veiligheidsdienst, die Fuchs verhoord had, verklaarde, dat Fuchs ook in de Ver! Staten ont moetingen had met Russische Ver dachte personen. Na herhaald aan dringen, aldus S., legde hij ten slotte een bekentenis af. Hij zeide, dat de stroom van inlichtingen naar Moskou de laatste tijd was afgenomen, omdat hij begon te twijfelen aan de recht matigheid van zijn handelingen. F. verklaarde nog wel communist te zijn, al was hij het niet eens met de wijze waarop het communisme in de Sowjetunie in praktijk wordt gebracht. Wapenhulp aan Europa De moeilijkheden van wettelijke afrd, die het van kracht worden van het Ne derlands-Amerikaanse wapenhulpac- coord onmiddellijk na de ondertekening verhinderen, zijn thans opgelost. Er staat thans niets meer een spoedig be gin van de wapenleveranties aan Ne derland in de weg. Daar bijna alle andere overeenkom sten over de wapenhulp met andere landen dienen te worden geratificeerd, zal Nederland waarschijnlijk een der eerste landen zijn, waarheen wapens zullen worden verscheept. In welingelichte kringen te Washing ton verwacht men, dat het eerste Ame rikaanse schip met wapenen voor Ne derland binnen drie weken een Ame rikaanse haven zal verlaten. Er zullen geen gegevens worden gepubliceerd over aard, type en hoeveelheid der wapens. Verko.eling tussen Rusland en Australië? Het Australische departement van buitenlandse zaken heeft de Australi sche ambassadeur te Moskou voor be sprekingen teruggeroepen. In gezag hebbende kringen is men van mening, dat deze stap zal worden gevolgd door de sluiting van de Australische ambas sade te Moskou. Initiatief van het Vaticaan Verbond zou 839 millioen Alles vergelen en niels geleerd mensen omvatten Uit VaticUankringen wordt verno men, dat men aanneemt, dat de autori teiten van het Vaticaan 'n grootscheep se samenbundeling van Rooms-Katho- lieken, Protestantse en Mohammedaanse krachten in een gemeenschappelijk front tegen het communisme overwe gen. Door gezamenlijke actie zouden deze drie godsdiensten de geestelijke en morele waarden van hen, die in God geloven, willen verdedigen. Als eerste stap tot nauwer samenwer king tussen Rooms-Katholieken en Protestanten verwacht men deze maand de publicatie van nieuwe instructies van de paus aan de Katholieke bis schoppen over de gehele wereld. De eerste stappen tot overleg tussen het Katholicisme en de Islam zouden reeds door de Egyptische gezant bij de Heilige Stoel genomen zijn. Inmiddels worden, naar verluidt, reeds voorbe reidingen getroffen om de beperkende bepalingen voor de samenwerking tus sen de Rooms-Katholieke en de Pro testantse kerken te verminderen. Volgens een in Katholieken kringen te Vaticaanstad gemaakte schatting zou den door een „verbond" tussen deze drie godsdiensten 839 millioen mensen gezamenlijk in actie kunnen komen ter verdediging van hun geloof tegen de bedreiging van het communistisch materialisme. De Rooms-Katholieke wereldbevolkng wordt volgens gepu bliceerde statistieken op 423 millioen geschat, de Protestantse op 207 millioen en de Mohammedaanse op 209 millioen. I de landen van Oost-Europa en Azie, die geheel onder communistische heer schappij staan, wonen naar schatting ongeveer 750 millioen mensen, onder wie 50 millioen Protestanten en Katho lieken. Het onderzoek in de zaak tegen Tom Elzinga, het ex-hoofd van de Rotter damse POD, heeft geleid tot de ont binding van de grootste particuliere in lichtingendienst in ons land, genaamd de „Stichting Opleiding Arbeidskrach ten Nederland", waarvan het secreta riaat werd vervuld door Elzinga, die thans in arrest is. De voorzitter dezer stichting, een in het politieke leven algemeen geacht man, werd reeds kort na de oprichting door de justitie gewaarschuwd, dat er onder zijn agenten onbetrouwbare in dividuen scholen, o.m. uitgezuiverde politie-ambtenaren. Op deze waarschu wing werd echter onvoldoende acht ge slagen. De stichting breidde zich ge stadig uit, zodat er in bijna alle pro vincies van ons land contact-mannen waren. De namen van deze doorgaans betrouwbare lieden zijn de justitie be kend. Alleen in Friesland, Groningen en Overijsel was de betekenis van deze particuliere inlichtingendienst gering. De officiële opsporingsorganen wer den intussen bij him werkzaamheden zeer gehinderd door de particuliere in lichtingendiensten. Bovendien viel er wel wat aan te merken op de gedra gingen van enkele agenten, die door omkoping, pressie of door zich uit te geven voor representant van een of ficiële dienst bepaalde geheime gege vens in handen trachtten te krijgen. De officier van justitie, belast met corruptiezaken, mr. Overbeek, onder zoekt thans, welke ambtenaren aan deze inlichtingendienst gegevens heb ben verstrekt. Voorshands is niet ge bleken, dat geheimen, voor de veiligheid van de Staat van het grootste gewicht, in handen van onbevoegden zijn ge raakt. Voor zover thans valt te overzien heeft deze particuliere inlichtingen dienst zo goed als niets gedaan ter ver- Het bureau van de ECA te Parijs heeft bekend gemaakt, dat er 30.997.935 dollar beschikbaar zullen worden gesteld voor irrigatiewerken in de Sahara,, die ten doel hebben 80.000 ha woestijngrond te herscheppen in rijstvelden, en voor andere projecten in Frans-West-Afrlka. Behalve machines voor waterbouwkun dige werken zullen met deze gelden zware machines en ander materieel worden aangeschaft voor het aanleggen van wegen, vliegvelden en havens, voor het ontginnen van grote stroken grond door drainage en irrigatie en voor de ont wikkeling van de landbouw in Frans-West-Afrika. Het is het plan om van de delta van de Niger, die eeuwen geleden in de Sahara uitstroomde, weer water naar deze woestijn te geleiden, aldus de mededeling van de ECA. Na een petitie te hebben aange boden, waarin aan Engeland wordt gevraagd de vroegere Italiaanse kolonies aan Ethiopië te geven, vat ten enige strijdlustige leden van de Verenigde Afrikaanse Nationa listische Beweging post voor het Britse consulaat, dat is gevestigd in het Empire State Building te New-York. Op de borden, die deze mensen met zich meedroegen, stonden o.m. de eisen, dat Eritrea, Somaliland on Ethiopië van de Europese heerschappij zouden wor den bevrijd. Weerbericht Weersverwachting geldig tot Zon dagavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk enkele buien, maar morgen opklaringen. Van avond en vannacht krachtige tot stormachtige, morgen geleidelijk afnemende wind hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 8.02, onder 17.48 Maan op 5.44, onder 12.06. MAANDAG: Zon op 8,00, onder 17.49. Maan op 6.44, onder 13.12. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiniiii Vijfentwintig Nederlandse schoolkin deren gaan zes weken naar de Rivièra. Tegen de Fransen, die hen kwamen ha len zei het schoolhoofd: „Je suis la tête Jammer, dat-ie zélf niet mee mag! In Oss heerst een veldmuizenplaag. ■pvee mannen werden door de New Yorkse politie gearresteerd wegens het in hun bezit hebben van verdoven de middelen ter waarde van 60.000.000 gulden. Toen de heren in de kuiven Jn Deventer zijn twee mannen aange- werden gepikt zaten ze wat versuft ter- houden, die hun inkomsten wat neder. Ze hadden namelijk koekjes van trachtten te vergroten door in te bre- De ratten zijn weg, maar de muizen eigen deeg geprobeerd. Zes Franse ken in een handel in uurwerken. Ze ervoor in de plaats gekomen. Weet ge Alpinisten gaan in April naar het werden het haasje doordat de wekkers nog, vrienden, van dikke Toon de Soep. Dhaulagirigebied in de Himalaya. Een in hun broekzakken begonnen af te lo- technicus gaat mee voor de verbindin- pen. De prijs van goud uit de Congo gen, een cameraman om de heren te is verlsagd. Vroeger kostte het 75000 filmen als ze het kruis in hun broeken francs per kilo en nu nog maar 71.500 J)eze week is het op de hellingen slijten en een arts om francs. U moet het niet verder vertel- 1 honderdduizendste cacaoplantje in Suriname afgeleverd hen weer wat op te lappen. Op de len, maar ik heb zeven pond geham- om de cacao-cultuur weer op gang te Jaarbeurs in Utrecht komt de zwaar- sterd voor komende moeilijke dagen, ste inzending uit Hongarije, een machi ne van 18.000 kilo. Vorig jaar spande Polen de kroon met een inzending van 14 ton. Q Woensdag wordt de weduwe De Vries in Giekerk honderd jaar. Ze woont al bijna zeventig jaar in hetzelf de huisje. Omdat een ander toch óók zijn kruisje heeft. Viet Ierse zeelie den werden in Dublin veroordeeld we gens wangedrag aan de wal. „Jullie lijken wel Barbarijse zeerovers", zei de rechter, daarmee blijk gevend van ge brek aan historische kennis. Want de piraten pleegden hun misdrijven op zee en niet aan land. Maar het klonk toch heel aardig en ad rem. Ha, die spin! brengen. U moet weten, het was bijna half elfo Een meneer uit Ierland, die twaalf jaar wegens landverraad uitzit, is candidaat gesteld voor de Brit se verkiezingen. Over smaak valt niet te twisten. Q De Franse schrijver An- dré Maurois houdt een serie lezingen voor de radio in Frankrijk over de liefde. Hij geeft zijn leerlingen les in wat zij wèl en wat zij niet moeten doen. Maurois heeft gezegd: „De vrouw ge draagt zich zo passief als een spin, die een vlieg in haar web ziet komen." Vrienden, kent ge het liedje: „Won't you" come into my parlour, said the spider to the fly"? Dat is nlèt van Maurois. vulling van zijn doelstelling: de bestrij ding van totalitaire en dictatoriale be wegingen. Dit schijnt te wijten te zijn aan de ondeskundigheid maar ook aan de onbetrouwbaarheid van bepaalde ondergeschikte figuren die door de lei ding niet in toom gehouden konden worden. Deze laatsten hebben de stich ting gemaakt tot een broeinest van in trigues, waaruit in de laatste jaren on gemotiveerde verdachtmakingen hun onheilvolle weg door het politieke en economische leven van ons land hebben gevonden. De Verenigde Staten zullen zich ver zetten tegen elke resolutie, die het na tionalistische China zijn zetel in de Verenigde Naties zou willen ontnemen, aldus is in Washington officieel bekend gemaakt. Wanneer overeenkomstig het reglement van orde in enig orgaan van de V.N. een zetel zou worden toege kend aan een vertegenwoordiger van het communistische China, zouden de V.S. zich daartegen niet verzetten, maar dit zou geen erkenning van het com munistisch bewind inhouden. J.JET SCHIJNT, dat de Amerikaanse en Britse dreigementen met een wederinvoering van een tegenblokka- de en zo nodig zelfs een herstel van de luchtbrug niet zonder uitwerking zijn gebleven. In ieder geval wijst niets er op, dat de Russen van plan zijn hun „kleine blokkade" van Berlijn op nieuw in een volledige om te zetten. Integendeel, zij hebben zelfs te kennen gegeven, dat aan de grenspost bij Helm- stedt binnenkort zoveel contröle-perso- neel zal worden gestationneerd, dat voor een snelle afwikkeling van de forma liteiten, waaraan het verkeer over de weg tussen het Westen en Berlijn on derworpen is, kan worden ingestaan. Maar de Russen zouden de Russen niet zijn, indien zij niet voor een haard van onrust, welke men hen dwingt te doven, onmiddellijk een nieuwe zou den ontsteken. Volgens dr. Kurt Schu macher, de leider der Duitse socialis ten, hebben de Duitse communisten van hun meesters thans opdracht ge kregen „de straat te veroveren"; Het is een methode van provocatie en ter reur, die de Duitsers nog maar al te goed kennen uit de dagen, dat Hitier zijn bruine en zwarte horden op da openbare weg de beest liet uithangen. In Mei zal de Duitse communistische jeugdbeweging een massale bijeen komst in Berlijn beleggen. Enige hon derdduizenden jonge marxisten zullen eraan deelnemen en de organisatoren hebben al verklaard, dat zij bij die ge- gelegenheid „West-Berlijn zullen ver overen". Natuurlijk zijn de gealliëerde bezettingstroepen en de Westduitse po litie in staat, demonstrerende oproer-, kraaiers van de straat te vegen. Gevaarlijk zou de toestand echter worden, indien zich onder de demon stranten gewapende leden van de volkspolitie in civiel zouden bevinden. In dat geval zou West-Berlijn het to neel van een regelrechte veldslag kun nen worden. Men mag intussen hopen, dat de Duitse communisten en hun Russische meesters uit vrees voor de allerern stigste consequenties, die een dergelijk optreden zou moeten hebben, het niet zover zullen laten komen. Maar alleen al het feit, dat er over de mogelijk heid van een dusdanig gevaarlijk in cident openlijk gesproken en geschre ven wordt, bewijst dat Berlijn, ook zonder blokkade, nog lang geen stad des vredes is. Raadsels in het nachtelijk uur Sinds enkele weken breekt men zich op Schiphol het hoofd over geheimzin nige vliegtuigen, die als het aardedon ker is omstreeks het middernachtelijke uur laag over het vliegveld scheren zon der radiografisch met de verkeerstoren in verbinding te staan. Op oproepen van de verkeerstoren wordt in het geheel niet gereageerd, schrijft de Telegraaf. De vliegtuigen verdwijnen weer even geheimzinnig als zij het verkeersgebied van ons land bin nenvliegen. Men heeft wel kunnen con stateren (door luisteren naar het ge luid), dat men te maken moet hebben Schofi! riep Barbe Tijdens een stormachtig debat in de Raad van de Franse Unie over de jongste onlusten aan de Ivoorkust onderbrak Jean Barbe, voorzitter van de communistische fractie, Albert Sarreau, de ri- jarige voormalige minister-pre sident, met de woorden: „V bent verantwoordelijk voor de dood van Gabriel Peri (een door de nazi's doodgeschoten communist). „Imbeciel", riep Sarraut uit. „Schoft", slingerde Barbe hem naar het hoofd. Sarraut sprong uit zijn bank in de richting van Barbe, maar zaalpersoneel ver hinderde Sarraut met Barbe slaags te raken. Er brak een rumoer los. Communisten en rechtse afgevaardigden scholden elkaar uit. De zitting werd ver daagd. SJ echts twee vrachtauto's per uur werden gistermorgen na negen uur op het controlepunt Helmstedt in de rich ting Berlijn doorgelaten. Bijna hon derd vrachtauto's wachtten aan de Westkant van de zonegrens. Het ver keer van het Oosten naar het Westen verliep vlotter Ongeveer acht vracht auto's werden per uur doorgelaten. Ongeveer honderd vrachtauto's ston den aan de Oostelijke zijde van de grens. Om tien uur was het verkeer normaal. Een Britse woordvoerder zei, dat het oponthoud ontstond, doordat de Oost- auitse politie haar ontbijt gebruikte. met twee-motorige machines. De toe stellen, zonder twijfel jachtvliegtuigen, dalen tot een hoogte van tien tot vijf tien meter boven het vliegveld om dan weer met razende vaart te verdwijnen in Oostelijke richting. McCloy zegt: De geallieerde en de Duitse autoritei ten zullen op doeltreffende wijze op treden tegen een communistische po ging, om West-Berlijn eind Mei in bezit te nemen door middel van een staats greep, die door de jeugd zou moeten worden uitgevoerd, zo heeft de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duits land, McCloy, op een persconferentie in Berlijn verklaard. Hij voegde er aan toe, dat de communistische plannen voor een jeugdmars naar West-Berlijn niet van die aard zijn, dat men er zich bezorgd om hoeft te maken, al zullen de Westelijke autoriteiten de toestand in het oog houden. Voor aankoop van herstelgoederen De Export-Import-Bank te Washing ton heeft Vrijdagmiddag bekend ge maakt, dat zjj voor Indonesië een cre diet heeft geopend van maximaal 100 millioen dollars, om dit land te helpen de invoer van goederen voor zijn we deropbouw te financieren. Het crediet zal een rente dragen van 3.5 pet. en aflosbaar zijn in 20 jaar. Met de terug betaling van de hoofdsom zal na vijf jaar worden begonnen. De directeur van de export-import- bank deelde mede, dat volgens een ontwikkelingsprogramma, opgesteld door de Indonesische regering met hulp van Nederlandse deskundigen, de kapitaalbehoeften van de VSI voor de komende vier a vijf jaar worden ge raamd op 600 a 700 millioen dollars in buitenlandse valuta De behoefte aan Amerikaanse valuta wordt geraamd op 250 a 300 millioen dollars. t Vrije handel in bankbiljetten in Belgie Naar het Antwerpse blad La Me- tropole herneemt, zullen met ingang van 20 Februari as. buitenlandse bankbiljetten in Belgie opnieuw vrij verhandeld mogen worden. De Neder landse bankbiljetten zouden voorlopig nog niet onder deze maatregel vallen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1