Stad en Omgeving. Bergens jongeren in het Gemeente-Museum AGENDA Grondonderzoek op gras- en bouwlanden Donateurs-concert te Heiloo „Eensgezindheid" Spanning ro Stedenwedstrijd Alkmaar—Haarlem Vermakelijkheidsbelasting zal verminderd worden Philips wondertuin Uitbreiding van pudding- fabriek „Victrix" Burgerlijke Stand In kuil van de riolering gevallen Carnavalsavond in Het Wapen van Heemskerk Marktberichten Opvoering operette .Rose Marie" Burgerlijke stand West - Graftdijk Brand tijdig geblust MAANDAG 18 FEBRUARI 1950 Expositie voor het grote publiek Zaterdagmiddag werd in het Ge meente Museum een tentoonstelling geopend van werk van „De Jongeren van Bergen". Deze expositie ging niet uit van het KCB, maar was een initia tief der jongeren zelf, wat pleit vooi hun voortvarendheid. Deze „opstand" der jongeren (niet alle jongeren overi gens, de „abstracten" bleven thuis) te gen hun eigen vereniging heeft niet belet dat ook van bestuurszijde be langstelling werd getoond, o.m. door mr. A. F. Kamp, KCB's voorzitter. Burgemeester verheugd De burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, sprak voor een tal rijke schare genodigden waaronder we vele notabelen opmerkten, de ope ningswoorden. Al meermalen had spre ker er zijn bezorgdheid over uit ge sproken dat in Alkmaar de kunst en in het bijzonder de beeldende kunst en het Museum zich zo weinig in de belangstelling van het publiek mocht verheugen. Liever nog zou spreker an dere mensen hier hebben gezien dan nu hier aanwezig zijn, mensen voor wie het meer nodig is de exposities te be zoeken. Hij hoopt dan ook dat de stad genoten zullen komen. Spreker achtte het buitengewoon be langrijk en ook juist dat het geëxpo seerde voor de niet in kunst onderleg de beschouwers toch algemeen bevat telijk is, zodat men ook zonder scho ling van dit werk kan genieten. Men kan hier het schone leren waarderen en gaan zien waarom de schoonheid zo belangrijk is in ons leven. Het publiek staat wat de kunst be treft nog op te laag peil, en dit moet opgevoerd worden. De overheid moet daarbij stimuleren, maar de grootste taak ligt toch bij de kunstenaar-zelf Spreker hoopt dat deze tentoonstelling een evenement voor Alkmaar zal wor den en wat het exposeren betreft: hü juicht iedere richting toe die het Mu seum tot een levende inrichting zal maken. Beethoven in het Gulden Vlies Henk van den Idsert dankte daarop namens de exposanten, bood bloemen aan voor mevrouw Wytema, die niet aanwezig kon zijn, en bracht dank aan de heren Th. P.H. Wortel en Piket voor de verleende medewerking. Na de bezichtiging begaven zich de genodigden naar het Gulden Vlies waar verversingen werden aangeboden, en waar men met grote aandacht geluis terd heeft naar een op een septet ge baseerd trio van Beethoven, uitge voerd door mw. J. Frederikse, piano (geëerd met bloemen), dr. L. G. M Berman, violoncel en Jan v. d. Peet, clarinet. Inderdaad een waardig be sluit van deze middag, zoals wij het voor de oorlog kenden, maar sindsdien verwaarloosd hebben. De expositie De indruk die thans de prachtige expositieruimte maakt is die van een kleurig feest. En het is zoals de bur gemeester heeft opgemerkt: dit werk spreekt direct aan. Een landschap is een landschap, een stilleven een stil leven en een portret is een poitret, zodat men niet bevreesd behoeft te zijn voor abstracte puzzles. Men mag in derdaad hopen dat talloze stadgenoten de expositie zullen bezoeken: ze zullen absoluut niet in hun serene kunstop vattingen gekwetst worden. Misschien is het organiseren van een dergelijke tentoonstelling bok wel de juiste wijze om het publiek nader tot de kunst te brengen. Moet men een oordeel uit spreken dan kan men toch slechts hier en daar een greep doen (er zijn liefst zevenentachtig werken, ditmaal, en dat is heus belangrijk, tegen een prijs die voor velen niet te hoog is). Jaap Min's werk is altijd goed, het is steeds meer dan techniek alleen en in het bijzonder is te wijzen op zijn Madonna (no. 41). Jaap Kuiper (de enige niet-Bergenaar) exposeert enkele heel mooie aquarel len, waarvan dan weer in het bijzon der geprezen moet worden no. 72: Bo men. Hier spreekt een opvallend ta lent. Jaap de Carpentier is ook thuis in het bos. Daarvan leggen zijn houts kooltekeningen getuigenis af. Mooi en warm is bijv. no. 84. Arend Bos Eyssen geeft heldere waterverven, persoonlijk van stijl en van goed niveau. Karei Colnot toont in zijn houtskooltekenin gen een opmerkelijke vooruitgang, waarvoor hem het pastel zijner winter landschappen vergeven zij. Henk van den Idsert's waterverven hebben meer kleurigheid dan kleur, en ook hem vind ik het sterkst in houtskool (no 18 en no. 16, resp. Hengelo en Kindje) Kees Jansen komt met velerlei tech nieken, hij is een zoeker. Ondanks de kennelijke buitenlandse invloeden acht ik toch no. 1 (Pul met witte rozen) het meest aanvaardbaar. Nico G. Berk hout is de technische vaardigheid niet te ontzeggen en daarin it hij het in nerlijk inzicht vooruit. Zijn gekleurde lino's acht ik het beste. In het geheel een interessante ten toonstelling, om het vele mooie een bezoek meer dan waard. v. d. W. Radio-jeugddienst in het MurmeHius-Gymnasium Op Woensdag zal van 2.15 tot 3 uur uit de Aula van het Murmellius-gym- nasium alhier over de zender Hilver sum II een jeugdconcert worden uitge zonden. Het concert wordt gegeven door het Utrechtse Gezelschap voor oude mu ziek, bestaande uit Hans Philips (clave- cimbel); Herman Ehrenfeld (fluit); Lien Beyers (viool)Paula Konmg (idem); Theo de Wolf (alt-viool); Max Werner (cello en viola da gamba) en Helena van Tongeren contrabas). Vocale medewerking zal worden ver leend door mevrouw Erna Stellweg Spoorenberg (sopraan). Uitgevoerd zal worden de cantate „Non sa che sia dotore" van Johann Sebastian Bach voor sopraan, fluit, strijkorkest en clavecimbel. Hans Philips zal een inleidend woord spreken. HOV-concert Woensdag 15 Februari vindt het vijf de concert van de H O.V. plaats onder auspiciën van de samenwerkende cul turele verenigingen alhier. Het con cert staat wederom onder leiding van de dirigent Toon Verhey. Als solist werkt mede de jonge Nederlandse violist Dick de Reus, die verleden jaar hier zo'n groot succes behaalde met het vioolconcert van Beethoven. Woensdag zal De Reus in het Gulden Vlies het vioolconcert van Glazounow vertolken. Het programma wordt geopend met de ouverture „Die verkaufte Braut" van Smetana. Na de pauze wordt de derde Symphonie, de „Eroïca" .van Beethoven uitgevoerd. Burgemeester xal onderscheiding uitreiken Op verzoek van de minister van Oorlog zal burgemeester Wytema Vrij dag a.s. des middags 12 uur ten stad- huize aan de nabestaanden van een vijftal in Indonesië overleden militai ren het Ereteken voor Orde en Vrede uitreiken. Te 17 uur zal de burgemees ter eveneens op verzoek van voor noemde minister, in de faadzaai van het stadhuis aan een viertal ingezete nen dezer gemeente het Oorlogs-Her- inneringskruis uitreiken. Vijf en twtintig afgevaardigden van de Alkm. Kegelbond trokken gisteren raar de Spaarnestad om in het beken de Kegelhuis aan de Tempelierstraat de strijd aan te binden met vijf en twintig leden van de Haarlemse Kegelbond Op gebruikelijke wijze opende de voorzit ter van de Haarlemse Kegelbond de heer Jac. van Maris de wedstrijd, waar bij deze vooral .de aanwezige dames dank bracht voor de belangstelling. Daarna de voorzitter van de Alkm. Kegelbond de heer Joh. Diepen dank bracht voor de vriendschappelijke en sportieve woorden Toen namen de wedstrijden een aanvang. Al spoedig bleek dat de Haar lemse kegelaars in eigen huis verre de baas waren en de rust trad in met 157 hout achterstand voor Alkmaar. Haar lem wierp 3369 en Alkmaar 3212 hout. Na de rust zag Alkmaar haar achter stand steeds groter worden n.l. tot 225 hout. Met 3323 hout voor Haarlem en 3093 hout voor Alkmaar eindigde deze twee de helft. Haarlem wierp in totaal 6692 hout tegen Alkmaar 6310 hout. In totaal heeft Alkmaar dus 382 hout achterstand. De hoogste kprpsgooier was weder om de heer A. Köllman met 303 hout in de 40 ballen. De heer P. Prins uit Haarlem wierp 302 hout. De banen wa ren uitstekend. In de Donderdag te houden raads vergadering komt o.a. een voorstel van b. en W. aan de orde tot wijziging van de verordening op de vermakelijkheids belasting. De financiële consequenties van de voorgestelde belastingverlagingen wor den bfl een jaaropbrengst van f 200.000 els volgt geschat: vermindering tarief 50% tot 20%; opbrengst f 30.000 wordt f 15.000 is f 15.000. vermindering op pervlaktetarief van café's f 500, vermin dering belasting van verenigingen f 2000, overige verminderingen f 3500. totaal f 21.000. W(j komen uitvoeriger op de voor gestelde wijzigingen terug. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zoölogica (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Afspraakje met Judy (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Doodlopende straat (18 jaar); A. B. T., 8 uur: Amsterdam bij nacht (14 jaar). Geref. kerk, 8 uur: Filmavond van het blindentehuis „Sonneheerdt". Wapen v. Heemskerk: Filmavond van de vereniging N-derland—-USSR. DINSDAG Bioscopen .ils Maandag. Lunchruo.Valk, 8 uur: De heer D. v. Bentveld spreekt voor Broeder schapsfederatie. Vrijdagavond en Zaterdag is de won dertuin druk bezocht. Kaasjes voor 500ste bezoeksters werden nog toege kend aan mevrouw De Gier, Lange- straat 88 mevr. Theo Braaksma, Groo- te Pier weg 44 te Kimswerd (Fr.). Wij komen morgen op deze geslaag de en thans beëindigde expositie uit voeriger terug. Eén van onze meest bekende plaatselijke Industriën, de puddingfabriek „Victrix", die reeds geruime tijd in baar aan de Kanaalkade hoek Paternosterstraat gelegen complex met gebrek aan bedrijfsruimte te kampen had, is thans ook eigenaresse geworden van het ge bouw van de voormalige christelijke kleuter school aan de Doelenstraat. Voorlopig zal het gebouw als opslagruimte worden gebruikt. Geboren: Robert J., z. van Jonkb. C. H. J. Barnaart van Bergen en J. B. Tengnagel. Wilhelmina A V., d. van C. Hoogland en A E. Blankendaal. Overleden: Meindericus Butter, 73 jaar, gehuwd met J. de Lange. Henri Hartong van Ark, 78 jaar, gehuwd met M. J. Merens. KALF TE WATEK Hedenmorgen omstreeks 10.30 uur raakte op de veemarkt een kalf in het water van de Voor dam. Het dier was de zwemkunst blijkbaar machtig, want het kon zich zolang boven water hou den tot omstanders het onfortuinlijke beest met behulp van de reddinghaak en een stuk touw op het droge hadden getrokken. De eigenaar was nergens te vinden. Het is te vrezen, dat het leven van het kalf, ondanks deze geslaagde reddingspoging, toch van korte duur zal zijn. DIERENBESCHERMING Ter beschikking is een jong bruin hondje, pl.m. 4 maanden oud (teef). Het is een aardig diertje en het wordt niet gïoot. Indien het niet wordt afgehaald moet het dood gemaakt worden Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. GESLAAGD Bij de dezer dagen gehouden examens voor het Practijk-Diploma Boekhouden slaagde o.a. de heer C. Bedijn, alhier. Egmond aan Zee De heer A. v. d. S. is Vrijdagavond op de Voorstraat bij het raadhuis in een kuil van de riolering gevallen. Hij kwam daarbij zo onge lukkig te recht, dat hij zijn schouderblad brak. Dr. Helle verleende de eerste hulp. Bij proefneming is gebleken, dat in 4e pas aangelegde riolering in de Voorstraat een lek moest zijn. Om dit op te sporen heeft de aan nemer een twintigtal gaten moeten maken en men heeft dit lek ook gevonden. Door deze tegenslag is ter plaatse een gevaarlijke situatie ontstaan, daar het haast ondoenlijk is een en ander afdoende te verlichten. Wel zijn bij het begin en einde van het werk rode lantaarns geplaatst, maar als men, zoals de heer v. d. S. b.v. uit he raadhuis komt, ontbreekt iedere waarschuwing. Het is dan ook wel zeer ge wenst hierin verandering te brengen of de gaten ten spoedigste dicht te gooien, daar meer dere ongevallen niet uitgesloten zijn. VOOR GOED VRIJGESTELD Bij beschiking van 10 Februari 1950 is de dienstplichtige der lichting 1949, KL Lampe, met ingang van 2 Maart 1950 voor g'oed vrij gesteld van de dienstplicht, wegens persoon lijke onmisbaarheid. BENOEMD Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Com. Wijker Jr., is benoemd tot adjunct-directeur van gemeente-werken te Wieringermeer. Zaterdagavond werd in alle zalen van ,,'t Wapen van Heemskerk" groot carnavalsfeest gevierd. Vele danslusti- gen waren naar de Breestraat ge togen, teneinde daar het feest mee te maken, dat in het Zuiden van ons iand een waardige traditie is gewor den. Dat men ook in Alkmaar de stemming kan bereiken, die bij car naval behoort, bleek wel uit het feit dat men tot laat in de nacht de sam ba's en rumba's ten uitvoer bracht, waaraan verschillende orkesten en ook zelfs nog een draaiorgel, medewerking verleenden. Ongeveer half negen kwa men de gemaskerden de zaal binnen om aan de jury te worden voorgesteld. Dat verschillende costuums grote hila riteit bij 't publiek verwekten, behoeft geen betoog, als men weet, dat zelfs het begin en het einde van de mens uitgebeeld werd. Cok de groep van vier kleuters van de lagere school mocht zich in grote belangstelling ver heugen. Hierna kon liet eigenlijke bal- masqué een aanvang nemen. The Rhythm Stars onder leiding van de heer Ant. Dekker, The Night Owls van de heer Schermer en vooral het Hoem pa-orkest „De Klomperidders" brach ten de feestvierenden al spoedig in een goede stemming, doch vooral bij een polonaise van laatstgenoemd or kest stond het gebouw op haar grond vesten te trillen. Serpentines en con fetti zweefden door de zalen, als sneeuwvlokken, en de meest populaire liedjes werden door de enthousiaste menigte luidkeels meegezongen. Zee piraten trokken met lange zwaarden door het gebouw, terwijl zes Spaanse Zigeuners daarentegen een rustig plaatsje op de grond hadden uitge- zicht, waar zij hun pijpen konden roken, hun kaartje konden leggeD en met guitaars de schoonste liederen ten gehore brachten. Tot ongeveer balt twaalf duurde dit gemaskerde feest alvorens demasqué plaats had. Met voor allen een toepasselijk woord reikte de heer H. W. Arendsen, die de leiding van de avond had. de prijzen uit. welke door de deelnemers me' uitbundig gejuich werden begroet. Na de prijsuitreiking werd het feest met hetzelfde enthousiasme voortge zet. De meest onh=rkenbaren werden nu bekend, 't geen vaak 't grootste ple zier met zich meebracht. En steeds weer zweefden de dansparen over de gladde vloeren onder de rhythmische begeleiding van de orkesten, totdat men laat in de nacht aan dit zeer geslaag de carnavalsfeest een einde moest ma ken. Met tegenzin gingen de feestvie renden huiswaarts, doch aan alles komt een einde, ook aan een carnaval De prijzen Bij de groepen der gemaskerden werden de prijzen behaald door de „Vier kleuters uit de lagere school", de zes Spaanse zigeuners en de zes Pira ten. „Het begin en het einde van de mens" en de „Twee soberen" uit de zestiende eeuw ontvingen de eerste prijzen voor paren. Bij de heren-enkel waren de Aapjeskoetsier en de Zee kapitein de meest originele caricatu- ren. Voor de eerste prijs bij de dames enkel kwam „Estralita", de Spaanse schone, die niet alleen in tenue, maar ook in haar houding boven de anderen uitstak, uit de bus. De prijzen beston den uit taarten, sigarettenaanstekers en andere aardige cadeaux. De reden waarom een grondonder zoek op onze gras- en bouwlanden moet worden toegepast is reeds in brede kringen van de praktijk bekend. Tot voor enkele jaren vond dit onder zoek alleen plaats op het Bedrijfslabo- ratorium te Groningen. Momenteel zijn als gevolg van de enorme uitbreiding die dit werk heeft ondergaan, enkele filialen van dit laboratorium opgericht te Oosterbeek, Geldrop en Goes. Deze instelling die mede door de Ge organiseerde Landbouw wordt bestuurd, heeft in de loop der jaren haar wijze van werken gebaseerd op de resultaten van duizenden proefvelden en ervarin gen 'in de practijk. De bemestingsadviezen die als gevolg van dit grondonderzoek worden gege ven, genieten dan ook het algemeen vertrouwen van de boer en hebben haar waarde voor de praktijk ten volle bewezen. De Rijkslandbouwvoorlichting is daar om steeds bereid geweest met dit labo ratorium samen te werken. Dit gaat in de meeste gevallen zelfs zover dat de assistent van de Rijkslandbouwvoor lichting, op verzoek van de boer, de monsters neemt en ook zorgt voor de verzending daarvan. Na het onderzoek komt de analyse (dus de cijfers) bij de Rijkslandbouwconsulent Hier wordt hei geheel van een bemestingsadvies voor zien door de specialist voor Grondon derzoek, die een aparte studie van de gronden in het gebied heeft gemaakt en steeds in contact staat met de prak tijk. Daarna wordt het advies door de Rijksassistent naar de boer gebracht en zo nodig nog nader toegelicht. Nu zijn er na de oorlog enkele parti culiere laboratoria voor Grondonder zoek in den lande ontstaan, die er hun bedrijf van maken, grond voor de boer te onderzoeken. Zo vindt men in Grouw het laboratorium van ir. Kerkhof z.g. „Boerenbelang" en schijnen de laatste tijd ook in Leerdam en Dordrecht der gelijke bedrijven te zijn opgericht. Dat particuliere, op winst ingestelde, laboratoria aanwezig zijn, is als zodanig geen bezwaar, ook is er niets op tegen dat zij een andere methode van onder zoek volgen. Het grote nadeel voor de landbouw is echter, dat de cijfers die bij dit onderzoek tot uiting komen, een onvoldoende basis vormen voor. 'n be mestingsadvies, de adviezen zijn over het algemeen onbetrouwbaar. Boven dien denkt dus iemand in Grouw advies te kunnen geven voor de bemesting van gronden die hij nog nooit heeft gezien en van welks bijzondere om standigheden hij onvoldoende kennis draagt. Het komt nogal eens voor, dat aan 'n assistent van de Rijkslandbouwvoor lichting wordt gevraagd of een bepaald bemestingsadvies van b.v. „Boeren belang" juist is. Uitdrukkelijk zij hier echter ver meld, dat ook wij geen betrouwbaar advies uit dt betreffende cijfers kun nen samenstellen, om dezelfde reden als de man in Grouw daartoe eigenlijk evenmin in staat is en dat wij dus ook een dergelijk advies niet op haar juist heid kunnen beoordelen. Dit is ook de reden waarom wij zelfs weigeren met dergelijke particuliere laboratoria voor Grondonderzoek samen te werken. Wii geven alleen advies op het onderzoek uitgevoerd door het Bedriifslaborato rium te Groningen omdat alleen dit naar onze mening een voldoende basis voor een betrouwbaar advies vormt. Er wordt door de particuliere labora toria vaak geschermd met een aanvul lend (en duurder) onderzoek op spo renelementen zoals Koper, Magnesium. Borium e.d. Het moet de betreffende heren toch bekend zijn, dat de Land bouwwetenschap nog niet zover is, dat een betrouwbare waardering van de ge halten aan deze stoffen in de grond kan worden gegeven. De hieraan verbonden adviezen zijn min of meer uit de lucht gegrepen en het onderzoek kost de boer alleen geld, maar brengt geen voordeel. Voorts hebben deze laboratoria mon sternemers of agenten in dienst, die zich soms gaarne assistenten noemen. Deze agenten reizen de boer af om grondmonsters te nemen, terecht, want het vormt hun broodwinning. Deze lie den hebben in het algemeen echter geen landbouwkundige opleiding geno ten; zodat de boer mèestal bij hen niet behoeft aan te kloppen om een juiste toelichting op het verkregen advies te ontvangen. Deze agenten of assistenten zijn dus geen Rijksassistenten en werken niet samen met de Rijkslandbouwvoorlich- ting of daaraan verwante instellingen te Groningen of Wageningen. De Rijksassistenten komen alleen monsters nemen op verzoek van de boer en het nemen van meer of minder monsters bezorgt hun geen geldelijk voor- of nadeel. Wij zijn ons er van bewust dat dit artikel vrij scherp is gesteld. Uit het oogpunt van betrouwbare voorlichting voor de boer leek ons dat echter nood zakelijk. Het is wellicht nuttig te vermelden dat de Rijksassistent in het gebied omvattende de gemeenten Schermer hornUrsem en Oterleek en de polder De Schemer is P. N. v. Langen, Oost einde A z, Schermerhorn. Voor het gebied omvattende de ge meenten Oudoro, Alkmaar, Heiloo, Lim men. Akersloot. Uitgeest. Castricurn. Egmondcn: Vellinga, Frieseweg 30, Alkmaar. De nieuv/e avonturen van Pim, Pam en Pom 94. De roverhoofdman heeft met elkaar een kwartier staan te wachten tot de gevangenen uit de tent zouden komen Maar er kwam niemand. En nu bestormen de rovers de tent. waar in Pim, Pam en Pom met prinses Kna- gelijntje zaten Maar wie is dat? De twee eerstaankomenden die aan beide zijden hun hoofd door het tentdoek steken, kijken elkaar verbluft aan! Er is niemand meer te zien in de tent. De tent is leeg, helemaal leeg! „Dat is toverij!" roepen ze verschrikt uit. „Ge woon toverij!" Maar het is helemaal geen toverij!' Terwijl de woedend» roverhoofdman van razernij om de tent heen staat te springen, steekt prinses Knagelijntje een heel eind ver der haar hoofdje weer boven het zand. „Ziezo, die heb ik even tt pakken ge nomen", zegt ze tevreden tegen Pim, Pam en Pom, die even later naar bo ven komen. „En nu naar het fort!" Zaterdagavond gaf de muziekver. „Eensgezindheid" onder leiding van haar directeur, de heer Alb. Meyns Wz., een donateursconcert voor een overvolle zaal in de Rustende Jager. Bij de opening sprak de voorzitter de heer P. Greeuw, er zijn voldoening over uit, dat de zaal zo goed bezet was. Hij zag hierin 't bewijs, dat „Eensgezindheid" zich in de popula riteit van de plaatselijke inwoners mocht verheugen. Hoewel hij zeer voldaan was, speet 't hem toch te moeten zeggen, dat 't aantal dona teurs iets was teruggelopen, wat na tuurlijk een financieel nadeel mee bracht, die vooral een muziekvereni ging niet kan hebben, daar 't aan schaffen van instrumenten een dure geschiedenis is. Om dit financiële na deel op te heffen, nad men een ver loting georganiseerd, die spreker warm aanbevool. De heer Greeuw was dankbaar voor de gemeentelijke sub sidie en hoopte, dat deze nog JareL mocht aanhouden. Verder vroeg spre ker de aandacht voor 't jeugdcorps. wat na jaren weer voor 't eerst op de planken komt onder leiding van de heer J. Beemster. Uit dit corps put „Eensgezindheid" later haar Krach ten. Verder verwelkomde spreker de burgemeester van Heiloo de heerKalff, wethouder Rus en de vertegenwoordi gers van de zustervereniging „St. Cecilia" en de V.V.V. HET CONCERT Wij laten thans het verslag van onze musicale medewerker volgen: In de zaal van „De Rustende Jager' was geen plaatsje meer onbezet en het was verheugen, dat „Eensgezindheid" voor een uitverkochte zaal kon con certeren. Er was als het ware een muzikaal voorprogramma, dat bestond in het optreden van het jeugdcorps „Eensgezindheid" oi.v. Jac. Beemster Wat deze zeer jonge muzikanten in een drietal eenvoudige werken, o.m. een Mars van Leest en een Ouverture van Alb. Meijns, reeds wisten te be reiken, viel ten zeerste te waarderen Ze hadden veel succes en speelden nog een stukje toe. Hierna begon het feitelijk concert programma oJ.v. dirigent Alb. Meijns Dat zeer varieerende aantal stukken muzikaal gespeeld zouden worden stond te voren reeds vast, dat zijn we nu eenmaal van .Eensgezindheid" ge wend. Maar naast wat minder goed" momenten wat de 'temming betrof en soms wat ongelijkheid in hqt passage werk, wist men toch deze avond nog wel iets bijzonder goeds ook te preste ren. Zo werden er in de „Marsche Aux Flambeaux" van Meijerbeer ver scheidene maten gespeeld, welke on betwist prachtig van klank waren. Het Symphonisch Gedicht „Finlan dia" van Sibelius had uitstekende nuancering. Over het algemeen wa£ dit een zeer respectabele prestatie. £«ukken van gemoedelijker aard als Concert-wals van Meijns en Doorn- roosje's Bruidsvaart van Max Rode vielen ten zeerste in de smaak. De heer Ben Boots speelde de solo in dp Posthoorn-galop van Koenig en be wees hiermede een uitstekend muzi kant te zijn. Tot besluit de „Mooi Heiloo"-mars van Alb. Meijns, met vocale medewerking van alle aanwe zigen, want er was nog wat poëzie aan verbonden. Zo zongen allen met begeleiding van „Eensgezindheid": ALKMAAR, 13 Febr. Opgave van bet aangevoerde vee: 55 stuks vette koeien van 300—950, 1 graskalf van 250, 193 nuchtere t alveren van 30—60 en 25 vette schapen van 80—115, alles per stuk; 139 varkens van 1,62- 1,71 per kg. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 Febr. - 9500 kg Rode kool 7.50 16,50; 9000 kg Gele kool 23,70 27,20; 1600 kg Peen: II 22,90-24 en Hl 19.60; 2500 kg Uien 45,70-46,20 en grove 43,90-44. NOORDERMARKTBOND, 13 Febr. 25.000 kg Rode kool 6.50- 14,60; 7000 kg Gele kool 19,70-23,50; 7000 kg Witte kool 24,50- 25,10; 5000 kg Peen: II 21,10-22,60 en Hl 20-20,70. GROOTEBROEK, 10 Febr. - 20 000 kg Uien: 40 43,20, grove 39,40 40,50, drielingen 19,30 41.90 en afw. 15 50 30,20; 1200 kg Spruiten afw., 27 58; 500 stuks Bloemkool 19-24; 7 000 kg Bieten: 8.50-8.80; 3000 kg Rode kool 6- 10,20; 3X100 kg Witte kool 19,60 22,10; 10.000 kg Gele kool 20. Kom ga nu eens een keertje mee Naar mooi Hi-Ha-Heiloo Daar gaan we met de V.V.V. Naar d'mooie Ronde O! enz. De tekst spreekt voor zichzelf, We willen even opmerken, dat de mars het zonder zang ook uitstekend doet. Alle aanwezigen hebben het gehele program met grote aandacht gevolgd en lieten het aan succes en verdiende waardering voor „Eengezindsheid" niet ontbreken. Tot zover het verslag van onze muzikale medewerker, de heer M. S. Na de pauze brachten enkele leden van „Eensgezindheid" een blijspel voor 't voetlicht „Een huis vol inbrekers" door Jan Brouwer Dat men ook hier in goed voor de dag kon komen be wees wel 't spel van de verschillende acteurs. In dit korte bestek is 't on mogelijk alle medewerkenden onder de loupe te nemen. Een uitzondering willen we maken voor mej. W. Vorst als Annie, de dienstbode van fam. Dirksen, die haar rol voortreffelijk voor 't voetlicht bracht. Al met al een succesvolle avond, waarin *t bijzonder opviel, hoe 't publiek tijdens de mu ziekuitvoering alle aandacht voor 't gebodene had. Na afloop bleef men nog gezellig bijeen voor een dansje. Schermerhorn De zangvereniging „Nieuw Leven" gaf Zondag in café Freiture een opvoering van Sam Hessing's operette „Rose Ma rie' 'o.l.v. de heer Joh. Gerritsen te Bergen en regie van mevr. D. Kluft- Kan. De zaal was geheel bezet. Sam Hessing, Joh. Gerritsen en mevr. Kluft-Kan zijn drie namen die allen iets goeds doen verwachten. „Nieuw Leven" heeft hiervan ten volle geprofiteerd en door hun serieuze studie heeft zij ons een kostelijke avond bezorgd Mej. Rie Schotsman als pleegdochter van vrouw Trincard, mevr. D. Hartog-De Jong als rrincard en Map van Leyen in haar rol van vriendin van Rose, hadden de damesrollen. Rie Schotsman is een mooie sopraan en de beide andere dames zijn prima alten met warme stemmen. Zij lever den uitstekend spel, zongen zuiver en hun samenzang was zeer goed. De he ren deden niet onder voor de dames. Als eerste noemen wij Frans gespeeld door de heer J. de Jong. Een pracht te- ror, goede zang en mooi spel De bas- rol van Vader Martin was in de goede handen van de heer C. Hartog. Hoe heeft hij ons verrukt met zijn verhaal ,.Er was eens enz." Sterk en zuiver ge zongen en dito spel. Jean, de heer J. Kluft, nam de rol wegens ziekte van een der leden over en was minder sterk, waarvoor alle excuus. Een com pliment voor zijn rolkennis. Ook de bij rollen waren ih goede handen. Rest ons nog een lofuiting op het koor, welke ten volle verdiend is. Mevr. Kluft heeft van dit koor een levend iets gemaakt met spel, dat zeer goed aansloot bij de solisten Solisten en koor vormden één geheel. Hulde! De burgemeester de heer W. Driessen sprak zijn dank uit aan allen die had den medegewerkt, tot deze mooie avond.. We beleefden in Schermerhorn een uitvoering van hoog gehalte. „Nieuw Leven" is de vereniging die de rij sluit deze winter in de serie uitvoeringen van culturele verenigingen. Het verenigingsleven is hier bloeiend en staat op hoog peil. Met Pasen volgt Amicitia weer met 'n jubileum-uitvoe ring. Het beloof' goed te worden. Geboren: Trijntje, dochter van N. van Leijen en H. Muijs. Getrouwd: Jan Ooudt (oit Oudendijk) en Grietje D. Plevier. Vertrokken: Marünus J. van Zijl, van A 175a naar Alkmaar, De Ruijterstraat 41. Margaretha Smits, van A 175a naar Hoorn, Ramen 11. Cornelia J. van der Doom, van C 33 naar Papendrecht, Veerweg 50. - Cor nell's G. Brass met echtgenote en drie kinderen <-an C 51 naar Beverwiik, Alkmaareeweg 280. - Geertruida Roos van A 98 naar Alkmaar, Dijk 21. Vrijdagmiddag ontstond er een schoorsteen brandje in de wóning van de heer Schron in de Starnmeer. Gelnkkig werd het tijdig op gemerkt, zodaf de brand nog met emmers water geblust kon worden. Alleen door dit krachtig ingrijpen had men voorkomen, dat de woning verfbren ging. De schade bleef nu beperkt tot waterschade. Alleen Henk De strak gespannen groi lagen Zaterdagmiddag te Noordhollandse biljarters, den aanbinden. De Alkms Heemkerk uit Amsterdam, en de sterkste Zaankantei Zilveren Biljart voor een J fel gestreden en op het wedstrjjd gestreden. De di lastig gemaakt, dat na de land nog ongeslagen ls. H< heeft ook dit jaar het Zlh vens, dat hjj het volgende ontmoeten. Feil Als vrij spreken van eei ströd op het biljart zullen nimmer een dergelijke we gen, wellicht hun schoudei Z{j weten niet wat het is ali biljartenthousiasten niet fluisterend praten, als de s jartlampen lichtkegels op gespannen biljartlaken wei op de kaderltjnen zich sch« nen. Zij begrijpen niet wat de rustige stem van een m ries van tachtig en meer, zo: 132 van Henk Hoogland, a zij kunnen niet begrijpen, energie een matige spele kleine Honingh uit Winkel brengen om een Heemskerl De bezoekers van dit tou ben het wel begrepen. Met gen hebben zij genoten en len de eindstrijd van Zaterd: dag niet willen missen. E In zijn eerste partij teger gen kwam Hoogland slechts op stoot totdat hij een sei scoorde en waarmede hij practisch had gewonnen. V bleef op 188 staan, toen zijn 300 vol had gemaakt. Ook Moeyes kon in zijn gen Honingh de goede mai reet vinden. Zijn hoogste se: partij, waarvoor hij 24 beu had, was 48. Zijn gemiddeld: merkelijk beter zijn gewet niet driemaal de eindstoot h Het pleit voor de sportieve van deze speler, dat, toen h stoot de eerste maal mas zitten zonder dat de markei zien, dat hij touché had ge Ben uitermate spannende die tussen Venniker en H Het zag er aanvankelijk uit, want na 15 beurten ha maarder slechts 60 caram zameld. In de volgende zes wees Venniker zijn klasse, liefst 205 caramboles bijeei gen, waardoor Heemskerk kansloos scheen. De Amst antwoordde echter met een rie van 63, waarmede hij c maakte. In de nastoot mos ker dus nog '35 punten maJ dat zijn aanvangsstoot klosje scheen te zullen mis hij de ballen aardig in po zijn serie brak door ketsen 11 af. Wessels had met Broerse moeite. Wel bewees de Za over een zeer behoorlijke t< beschikken, doch deze sj sterk in het nadeel daar in de gelegenheid is met len te spelen. Als de Zaan bond geen maatregelen neem Zaanse biljarters met ivoc trainen zal er nooit een Z in een behoorlijk bezet tot goed figuur kunnen slaan ging met een goede 57 van opbouw van serie beloofde maar na nog enkele series en 22 zakte hjj af en moest met kruimelseries vol make Tegen Heemskerk kwair die bovendien een zeer nel Ier is, aanmerkelijk beter Na een slecht begin, 6 cara 6 beurten,, was de stand ii beurt 214 om 202 in zijn Heemskerk profiteerde van king van de Zaandammer ding weer over te nemen et in zijn voordeel te beslisser De Bergenaar Van Linge slecht, dat hij Moeijes In e kende vorm trof. Wel stond gen na 8 beurten een aant holes voor, doch plotseli: Moeijes het „op zijn heupen te de partij m 16 beurten ui Dat Honingh van Hooglan Hezen had een ieder verwacl Hoogland met poedels be paar goede series, 65, 76 en gen er echter zorg voor, land zijn partij ten slotte met het goede gemiddelde Tegen Wessels was Ver taal uit vorm. Wessels liet staan. Vermoedelijk zou V beter moyenne dan 16.66 maakt als zijn fraai opgeboi vangserie niét door een onvc heid van een toeschouwer broken, juist op het mor Wessels de ballen in het in positie had. Na een zwak begin (1, kwam Wessels tegen Honi enkele maal in gevaar, one Honingh voor zijn klasse gemiddelde van 11.06 liet nol moyenne van Wessels wa« partij 18,75. In zijn partij tegen Moe: Broerse in de 12e beurt een ten voor. Op dat moment Zaandammer weer een inz nadat hij een poedel ma Moefles uit om met een vei aprong de partij te beëindig Een verrassing was, dat sterdammer Heemskerk in partij van Honingh verloor <1

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2