Spanning rond het Zilveren Biljart Anderhalf millioen kinderen vragen om onderwijs Castricumse brandweer herdacht 30-jarig bestaan Alleen Henk Hoogland nog ongeslagen Felle strijd TORNADO'S IN DE V.S. Veertig doden Bergen Fancy-fair ten bate van Kleuterschool Schoort Eerste hulpdienst Turnwedstrijden te Noord Scharwoude zeer geslaagd VAN MARSDIEP TOT IJ De klop op de schooldeur Daarvoor zijn 12.500 schoollokalen nodig Een onderscheiding voor commandant Th. de Groot Bonte avond van de BBB Kampeerterrein „Bakkum" MAANDAG 18 FEBRUARI 1950 De strak gespannen groene lakens in café Te Bos het Luttik Oudorp lagen Zaterdagmiddag te wachten op het moment, dat de uppeten van de Noordhollandse biljarters, waaraan alleen Jan Feeke ontbrak, de strijd zou den aanbinden. De Alkmaarders Hoogland, Moesjes, Wessels en Venniker, Heemkerk uit Amsterdam, de Bergenaar Van Lingen, Honingh uit Winkel en d© sterkste Zaan kanter Broerse zouden elkaar gaan bekampen om het Zilveren Biljart voor een jaar in bezit te krygen. Zaterdag en Zondag is er fel gestreden en op het prachtige nieuwe materiaal is menige spannende wedstrijd gestreden. De deelnemers aan dit tournooi hebben het elkaar zo lastig gemaakt, dat na de wedstryden van dit weekeinde alleen Henk Hoog land nog ongeslagen is. Het is wel zeker, dat deze Alkmaarder goede kans heeft ook dit jaar het Zilveren Biljart weer te winnen, doch vast staat te vens, dat hy het volgende weekeinde nog menig verbeten tegenstander zal ontmoeten. Als wij spreken van een verbeten strijd op het biljart zullen zij, die nog nimmer een dergelijke wedstrijd za gen, wellicht hun schouders ophalen. Zij weten niet wat het is als tientallen biljartenthousiasten niet of, slechts fluisterend praten, als de scherpe bil jartlampen lichtkegels op een strak gespannen biljartlaken werpen waar op de kaderlijnen zich scherp afteke nen. Zij begrijpen niet wat het is als de rustige stem van een markeur se ries van tachtig en meer, zoals die van 132 van Henk Hoogland, aangeeft en ZÜ kunnen niet begrijpen, welke een energie een matige speler als die kleine Honingh uit Winkel moet op brengen om een Heemskerk te slaan. De bezoekers van dit tournooi heb ben het wel begrepen. Met volle teu gen hebben zij genoten en velen zul len de eindstrijd van Zaterdag en Zon dag niet willen missen. De partijen. In zijn eerste partij tegen Van Lin gen kwam Hoogland slechts moeizaam op stoot totdat hij een serie van 85 scoorde en waarmede hij de parti) practisch had gewonnen. Van Lingen bleef op 188 staan, toen Hoogland zijn 300 vol had gemaakt. Ook Moeyes kon in zijn partij te gen Honingh de goede maat niet di rect vinden. Zijn hoogste serie in deze partij, waarvoor hij 24 beurten nodig had, was 48. Zijn gemiddelde zou aan merkelijk beter zijn geweest als hg niet driemaal de eindstoot had gemist. Het pleit voor de sportieve opvatting van deze speler, dat, toen hg de eind stoot de eerste maal maakte, ging zitten zonder dat de markeur had ge zien, dat hg touché had gemaakt. Een uitermate spannende partg was die tussen Venniker en Heemskerk. Het zag er aanvankeigk niet naar uit, want na 15 beurten had de Alk maarder slechts 60 caramboles ver zameld. In de volgende zes stoten be wees Venniker zijn klasse, door maar liefst 205 caramboles bijeen te bren gen, waardoor Heemskerk plotseling kansloos scheen. De Amsterdammer antwoordde echter met een fraaie se rie van 63, waarmede hij de 300 vol maakte. In de nastoot moest Venm ker dus nog '35 punten maken en na dat zijn aanvangsstpot door een klosje scheen te zullen missen kreeg hij de ballen aardig in positie, doch zgn serie brak door ketsen reeds op 11 af. Wessels had met Broerse niet veel moeite. Wel bewees de Zaandammer over een zeer behoorigke techniek te beschikken, doch deze speler was sterk in het nadeel daar hg slechts in de gelegenheid is met glazen bal len te spelen. Als de Zaanse biljart bond geen maatregelen neemt, dat hun Zaanse biljarters met ivoor kunnen trainen zal er nooit een Zaankanter in een behoorlijk bezet tournooi een goed figuur kunnen slaan. Wessels ging met een goede 57 van start. De opbouw van serie beloofde iets goeds, maar na nog enkele series van 39, 2b en 22 zakte hg af en moest hij de 300 met kruimelseries vol maken. Tegen Heemskerk kwam Broerse, die bovendien een zeer nerveus spe ler is, aanmerkeigk beter op dreef Na een slecht begin, 6 caramboles in 6 beurten,was de stand in de 19de beurt 214 om 202 in zgn voordeel. Heemskerk profiteerde van een inzin king van de Zaandammer om de lei ding weer over te nemen en de partij in zgn voordeel te beslissen. De Bergenaar Van Lingen trof het slecht, dat hij Moeijes in een uitste kende vorm trof. Wel stond Van Lin gen na 8 beurten een aantal caram boles voor, doch plotseling kreeg Moeijes het „op zgn heupen" en maak te de partij in 16 beurten uit. Dat Honingh van Hoogland zou ver liezen had een ieder verwacht, hoewel Hoogland met poedels begon. Een paar goede series, 65, 76 en 102. droe gen er echter zorg voor, dat Hoog land zg'n partij ten slotte nog won met het goede gemiddelde van 25. Tegen Wessels was Venniker to taal uit vorm. Wessels liet hem op 170 staan. Vermoedelijk zou Wessels een beter moyenne dan 16.66 hebben ge maakt als zgn fraai opgebouwde aan vangserie niet door een onvoorzichtig heid van een toeschouwer was afge broken, juist op het moment, dat Wessels de ballen in het middenvak In positie had. Na een zwak begin (1, 6, 1, 10) kwam Wessels tegen Honingh geen enkele maal in gevaar, ondanks dat Honingh voor zijn klasse een goed gemiddelde van 11.06 liet noteren. Het moyenne van Wessels was in deze partg 18,75. In zijn partg tegen Moeijes stond Broerse in de 12e beurt een paar pun ten voor. Op dat moment kreeg de Zaandammer weer een inzinking en nadat hg een poedel maakte liep Moeges uit om met een veilige voor sprong de partij te beëindigen. Een verrassing was, dat de Am sterdammer Heemskerk in een trage partij van Honingh verloor. De man uit Winkel is niet van die klasse als de meeste deelnemers aan dit tour nooi en steeds weer moet hg de bal len lang aankgken om er van te ma ken wat er van te maken valt. De vlot spelende Heemskerk kon daar door niet in zijn spel komen en ver loor de partg nadat hij toch bgna 90 caramboles had voor gestaan. Voor Honingh was het een beloning voor zgn moedig volhouden. Eén van de spannendste partgen van dit weekend was de strijd tussen Venniker en Moeijes. Na twintig beur ten was de stand 266 en 267 toen Ven- niken aan stoot kwam. Met een vlotte serie maakte Venniker de 300 vol en Moeges kon dus alleen nog maar re mise spelen als hg in zgn nastoot 33 caramboles maakte. Moeijes kwam niet verder dan 276 punten. De laatste partij van Zondag was de partij tussen Wessels en Van Lin gen, twee knappe spelers, die het kleine spel goed kunnen spelen en daarin voor Hoogland zeker niet on der behoeven te doen. zg missen ech ter de koele zelfbeheersing van een Hoogland en ook op diens concentra tievermogen kunnen zg jaloers zgn. Van Lingen startte met een goed ge speelde serie van 55. Wessels kon niet antwoorden en langzamerhand vergrootte Van Lingen zgn voorsprong Wessels bleef onder de maat en toen Van Lingen zgn keu kon opbergen had de Alkmaarder nauweigks 200 caramboles bgeen gekregen. De volledige uitslagen zijn als volgt: H. Hoogland 300 25 12.— A. van Lingen 188 25 7.52 G. Heemskerk 300 22 13.64 N. Venneker 272 22 12.64 J. Broerse 276 28 9.85 G. Heemskerk 300 28 10.71 H. Hoogland 300 12 25.— C. Honingh 155 12 12.91 J. Moeijes 300 24 12.50 C. Honingh 228 24 9.50 G. Wessels 300 27 11.11 J. Broerse 178 27 6.59 J. Moeijes 300 16 18.75 A. van Lingen 139 16 8.68 N. Venneker 176 18 9.77 G. Wessels 300 18 16.66 G. Wessels 300 16 18.75 C. Honingh 177 16 11.06 J. Broerse 216 19 11.36 J. Moeijes 300 19 15.78 G. Heemskerk 245 26 9.42 C. Honingh 300 26 11.53 N. Venneker 300 25 12.— J. Moeges 277 25 11.08 N. Venneker 96 13 7.35 H. Hoogland 300 13 23.07 A van Lingen 149 15 8.93 G. Heemskerk 300 15 20.— J. Broerse 156 16 9.75 H. Hoogland 300 16 18.75 G. Wessels 201 23 8.73 A. van Lingen 300 23 13.04 De stand is; H. Hoogland 1200 66 132 18.18 8 J. Moeges 1177 84 63 14.04 6 G. Wessels 1101 84 78 13.11 6 G. Heemskerk 1145 91 87 12.58 6 C. Honingh 860 78 50 11.03 2 N. Venneker 844 78 79 10.82 2 A. van Lingen 776 79 55 9.82 2 J. Broerse 826 90 56 9.18 0 (Ongecorrigeerd) Het afgelopen weekeinde hebben in de staten Louisiana, Arkansas en Texas (V.S.) tornado's gewoed, waarbij ten minste 40 mensen zijn omgekomen. De aangerichte schade wordt op een mil- lioen dollar geschat. Meer dan 200 per. sonen werden gewond. Ten behoeve van de kleuterschool van de afdeling Bergen van Volkonderwijs organi seerde de oudercomxnissie in samenwerking met Volksonderwijs dit weekend een bazar. Reeds sedert ruim tachtig jaar is aan ons land een wettelijke regeling van de kleuterschool be loofd door verschillende ministers, maar de zo lang beloofde regeling laat nog steeds op zich wachten. Intnssen zijn reeds heel wat school tjes verrezen en Bergen mag zich verheugen in wellicht de modernste, mooiste inrichting van ons land, sedert het z.g. smeerstation werd omgetoverd in een kleuterschool. De instandhouding van deze hoogst nuttige instelling vraagt echter steeds nieuwe finan ciële offers en noodgedwongen greep de ouder commissie naar het steeds meer in gebruik ko mende middel, n.l. een bazar, om, aldus bur gemeester dr. Huygens in zijn openingsrede, zo de mensen in de verleiding te brengen een kleinigheid te offeren voor onze kleuters. Met de wens, dat de resultaten van deze fancy- fair aan de verwachtingen zouden beantwoor- dene verklaarde hij de bazar voor geopend. Nadat ook de voorzitter van de oudercommissie, de heer E. J. van Rees Vellinga nog een woord van aanbeveling had gesproken, kon bet spel beginnen. In de lokalen van het mooie schooltje was gelegenheid genoeg om de por- temonnaies wat lichter te maken: sjoelbak, rad van avontuur, grabbelton, stands met allerlei mooie artikelen, een verloting, het raden naar de naam van een pop en andere attracties mochten zich verheugen in aller belangstelling. En wie tenslotte moegedrenteld was en nog één dubbeltje over had, kon in de theetuin genieten van een geurig kopje thee. In het centrum van de gemeente bg de heer Slijkerman werd onder voor zitterschap van de heer H. Bredewout, voorzitter van de E.H.B.O. te Schoorl een büeenkomst gehouden om eens van gedachten te wisselen over de mogeUjk- heid van het instellen van een goede eerstehulpdienst over heel de gemeen te. Aanwazig waren onder meer burge meester mr. Jochems, de besturen van de V.V.V.'s, Groet-Camperduin en Noord-Kennemerland, het Witte Kruis, de Reddingsbrigade, Dr. Risselada, arts te Schoorl, Dr. Wagenaar, seer. Ned. Ver. E.HB.O. te Amsterdam, de heer Van Rooy, directeur Ned. Ver. E.H.B.O. te Amsterdam, de heer P. J. van Da len, leider van het praktische gedeel te by E.H.B.O. curcussen, en de heer Weiland, groepscommandant Rijkspoli tie te Schoorl. Dr. Wagenaar lichtte doel en streven van E.H.B.O. nader toe en wees op de grote waarde van eerstehulpdienst in een plaats als Schoorl met zijn duizen den vreemdelingen in het seizoen en zlin drukke verkeerswegen. Niet een ieder schijnt nog doordron gen van de grote waarde van E.HB.O. voor de gemeenschap. Om hierin verbe tering te brengen deed de heer Van Rooy de suggestie eens een filmvoor stelling over dit werk te geven. Er werd verder in overweging gegeven om voor het goed functionneren van een eerstehulpdienst vooral bijv. om de halve km., verbandtrommels te plaat sen. Tenslotte werd nog gewezen op de wenselijkheid van innige samenwer king van E.H.B.O. met de Reddings brigade. Beider besturen zullen hier over nader overleg plegen. Zo kan c!oor samenwerking weer iets moois tot stand komen, waar ingezetenen en vreemdelingen mee gebaat zijn. De Turnkring Noordhollands Noor derkwartier hield Zaterdagavond in hotel „Concordia" een massale gymna- stiekwedstrijd, waaraan door twaalf verschillende verenigingen werd deel genomen. Twee-en-twintig demonstra ties werden uitgevoerd, waarvan de meeste door goede training geslaagd waren. De algehele leiding was in han den van de heer J. Molenaar, die voor het vele werk zeker hulde ver dient. Ook de juryleden deden hun werk naar behoren, al viel het niet mee, daar vele turnploegen van gelijke kracht aanwezig waren. Na de verplich te oefeningen gaven de dames van de vereniging Sparta uit Winkel nog een demonstratie van een massaoefening, welke bij het talrijke publiek zeer in de smaak viel. De turnavond kan als zeer geslaagd worden beschouwd en de organisatie, welke perfect was, heeft hier zeker een groot aandeel in gehad. Door de jury werden de prijzen als volgt toegewezen: le pr., Dokev uit An na Paulowna, rhytmische oefeningen voor dames o.l. van de heer Siemens; le prijs; Ons Genoegen uit Schager- brug, vrüe oefeningen voor heren oXv. de heer Koeier; 2e prijs, Wieringen uit Wieringen, vrge oefeningen dames o. iv. de heer Pennekamp; 2e prijs Olym- pia uit Wieringerwaard, hoepeloefe ningen dames o.l.v. de heer S. Kees man; 2e prgs B. S. V. uit Broek op Langendük, vröe oefeningen dames 0.1. v. mej. G. de Ruyter; 3e prgs Sparta uit Winkel, hoepeloefeningen voor da mes; 3e prys, Sportlust uit Julianadorp, vrge oefeningen heren; 3e prgs DOKEV uit Anna Paulowna, baloefeningen voor dames; 3e prgs SSS-Dindua uit Sint Maartensbrug, baloefeningen voor da mes en de laatste 3e prijs werd toege kend aan Wieringen voor een goed uit gevoerde dans voor dames. De 51e Paasveetentoonstelling te Schagen zal op 29 Maart worden gehou den. Ter gelegenheid daarvan wordt een loterij (met 12.500 loten) georgani seerd. Een der leden van de ge meenteraad van Schagen heeft een voorstel ingediend om de café's des Donderdags tgdens de markt te sluiten van 24 uur. Te Den .Helder bestaat het voorne men een z.g. rhetorclub op te richten. Doordat de duinstrook achter de Duin weg onaangetast bigft, zal Den Helder een belangrijk recreatie-gebied behou den. B. en W. van Beverwgk hebben in Den Haag een plan aanhangig gemaakt voor de bouw van 400 'woningen. De gemeenteraad van Wognum heeft besloten de data der jaarlijkse kermis, in verband met het in Mei té houden muziekconcours, te verschuiven naar 11. 12 en 13 Juni. Woensdag zal een bekend Zaankan ter, de heer Fr. Muisman, oprichter en thans nog directeur van de Ver. Zaan- landse Steenkolenhandel, 75 jaar wor den. De Zaanse VW zal dit jaar ook een gids in Esperanto uitgeven. De gemeenteraad van Purmerend heeft een crediet van f 443.000 verleend voor de bouw van 64 woningen. DE KENNEMERS 2 PRACTISCH KAMPIOEN. Met een 4—2 op St. Pancratius 2 heeft het reserve-elftal van De Kenne- mers gisteren zijn reeks overwin ningen voortgezet. Men beschikt thans over de volgende cijfers: 12 gespeeld, 12 gewonnen, 24 punten, 42 doelpunten voor, 10 tegen. Het kampioenschap kan De Kennemers 2 practisch niet meer ontgaan. Het slot van de grote militaire oefeningen, die tussen Breda en Oosterhout werden gehouden, viel samen met het assaut der Bredase cadetten. Vol- komen gecamoufleerde infanterie tijdens een gevechtsoefening, waarbij het draagbare zend- en ontvangtoestel grote diensten bewijst. (Van onze parlementaire redacteur) Eind 1957 zal het in ons land wemelen van schoolkinderen; van leerlingen bh het gewoon lager en het voortgezet lager onderwijs. Honderden, duizenden, Ja vele honderdduizenden zullen er rondlopen en.... allen een plaatsje in het les lokaal vragen. Er zijn op het ogenblik nog lang niet genoeg schoolgebouwen om zoveel leergierige jeugd onder te brengen. Daarom zullen wegen gevonden moeten worden, die met aanwending van de al te beperkte middelen tot een zo groot mogeigke bevrediging van de behoeften op dit gebied te leiden. De ver meerdering van schoolruimte zal uiteraard vooral de eerstkomende jaren drin gend noodzakelyk zijn. Dit geldt behalve voor het lager onderwgs in 't bijzonder voor het kleuteronderwijs en de lichameigke opvoeding. Het aantal leerlingen bü het gewoon lager en bg het voorgezet lager onder wgs bedroeg eind 1949 circa 1.200.000. Vóór eind 1957 wordt dit aantal ge schat op 1.700.000, dus 500.000 meer. Als men het aantal leerlingen per klas van de nieuw te bouwen lokalen op gemiddeld 40 stelt, dan zullen dus on geveer 12.500 nieuwe lokalen nodig zgn. Dit betekent, dat tot en met 1957 jaar lijks ruim 1500 lokalen moeten worden gebouwd. Bij een bouwprijs van ge middeld f 13.000,per lokaal, zal dus jaarlijks gemiddeld circa f 23 millioen in deze takken van onderwgs geïnves teerd moeten worden. Als een' vloedgolf stroomt het grote leerlingental door de volgende zeven jaren heen. In de eerstkomende jaren is de toeneming van het aantal leer lingen het grootst zodat het merendeel van de uiteindeigk totaal benodigde lokalen in die tgd zal moeten verrij zen. Als de stijging van het leerlingen tal in 1957 haar top bereikt, zal in de lagere klassen reeds vóór dat jaar een vermindering van het aantal leerlin gen opgetreden zijn. Na 1957 zal het totaal aantal leerlingen vrij snel afne men; men schat, dat het in 1963 nog 1.500.000 zal bedragen. Het zou onverantwoordeigk zgn als de regering met kleppen voor haar ogen ging lopen of Gods water over Gods akker liet vloeien. Zij moet voor uitzien en tgdig haar maatregelen tref fen. Vandaar, dat zg plannen voorbe reidt en daarbg ook bijkomende over wegingen laat gelden. Zij heeft zich er rekenschap van gegeven, dat de scho len, die in de eerstvolgende jaren ge bouwd zullen worden, zodanig moeten zijn, dat ons nageslacht haar niet kan verwgten, dat zg het met een groot Zaterdag was het een feestdag voor de Castricumse Brandweer ter gelegen heid van haar 30-jarig bestaan. 's Morgens om tien uui tiad het corps in uniform met groot materieel aan voor het Gemeentehuis waar het door de burgemeester C. F. Smeets en de commandant, Th. de Groot werd ge ïnspecteerd. Hierna begaf men zich naar de raadszaal, waar het corps door de burgemeester werd toegesproken. De overleden werden met een minuut stil te herdacht. Een plechtig momegt was het, toen de heren J. Tromp, C. de Groot, A C. Borst, J. Houtenbos en J. Borst voor 25-jarige en G. W de Rooy en Th. de Winter voor 12Vs-jarige trou we dienst door de burgemeester werden gedecoreerd, tot erelid werden be noemd en een oorkonde in ontvangst hadden te pemen. De grootste eer voor het corps was, toen de commandant Th. de Groot het Kruis van Verdienste met de gespen kreeg. De heer De Groot heeft vanaf de oprichting dienst gedaan. Namens het corps richtte de heer G. Ronk zicb tot de ere-leden waarbg hg de wens uitsprak dat de jongere generatie het voorbeeld van dezen mag volgen. Hier na begaf het gezelschap zich naar het hotel Meg'er, waar de koffie werd ge bruikt. Drukke receptie. In de middaguren hield het corps een receptie in hotel Meger, waarbij vele inwoners, collega's en officiële personen van de gelegenheid gebruik maakten om hun gelukwensen aan te bieden. Aan de bestuurstafel waren de bestuursleden Th. de Groot, G. Pronk, P. van Maarleveld en M. v. Beyers- bergen gezeten. De andere leden van het corps schaarden zich rond hen. De serre was herschapen in een bloemen tuin. waarbg o.m. een bloemstuk van de Directie van „Duinenbosch" en van Burgemeester C. F. Smeets reikt commandant Th. de Groot het Kruis van Verdienste met de gespen voor dertig jaar trouwe dienst uit. (Foto H. J. van Roon) de brandweer te Alkmaar. Van de col lega's waren aanwezig de brandweren uit Beverwgk, Alkmaar, Bergen, Lan- gedijk, Heerhugowaard, Heiloo, Aker sloot, Beemster en Limmen. De eerste gelukwensen werden uitgesproken door de heer H. Meenhorst namens de Rijks inspectie Brandweer Haarlem. Spreker prees het feestvierende corps voor de vele jaren vrijwillige dienst aan de ge meenschap bewezen. Onder de velen die hierna spraken, waren de heren Ringers oud-commandant van de brand weer Alkmaar, H. Broksma en N. De ngs namens de VW, en H. van Laar, commandant van de Rijkspolitie te Castricum. De dag werd besloten met een gezellige avond in hotel „De Har monie" waarbij ook verschillende ge nodigden aanwezig waren. Zaterdagavond waren de BBB'ers in groten getale bgeen in de zaal van Borst te Bakkum, waar een „bonte-avond" werd gegeven In tegenstelling met vori ge jaren werd ditmaal één avond ge geven. Het programma, door de heer H. v. Amersfoort aangekondigd, was rijk gevarieerd. Voor deze avond was de medewerking verkregen van de Cas tricumse accordeonvereniging als ook van de KJB-band, „de Tschionezen". Schetsjes en zangnummers werden opgevoerd door dames en heren van de BBB. Hoewel diverse nummers hier van beter verzorgd hadden - kunnen zijn, moet men dit optreden beschou wen als bij een familiepartijtje, waar bij nu eens die en dan weer een ander wat ten beste geeft. Dat is de opzet van het BBB-bestuur. De schetsjes werden afgewisseld door het optreden van de Castricumse ac cordeonvereniging en KJB-band. Het is een avond geworden waarop men veel heeft kunnen genieten, en waarop naar ieders gading iets geboden werd. Even als op haar laatste concert had ook nu de C.A.V. weer veel succes met de num mers als „In de kloostertuin", ,.De Beierse Walsen" en „Colonel Bogey". De KJB-band zorgde voor een heel ander genre muziek, zoals b.v. ,.My Happiness", „Prikkebeen" enz. en had hierbij natuurlijk het jongere gedeelte van het publiek op de hand. De avond werd besloten met een dansje warbij ..de Tchiounezen" de muziek verzorg den Dank z: de goede organisatie van het BBB-bestuur had ook deze avond weer een vlot verloop en hebben de aanwezigen zich best geamuseerd. Van welk groot nut de Kampeervereniging „Bakkum" is, moge nog blijken uit bet Jeugd werk, dat onder leiding van de heer J. J. F. van Veen, in de vorige zomer is \'erricbt. Er werden op Zaterdagavonden veertig speeluren gehouden, vijf-en-twintig op Zondagmorgen en twintig 's middags. Voorts werd de jeugd nog bezig gehouden met diverse veldspelen en wan deltochten. Acht weekend-kampementen wer den opgeslagen: vijf in Bakkum, één in Huize NFKC-terrein; één Jeugdherbergtocht naar Bla- ricum en één in het Koningsbos te Castricum. In ops verslag van Zaterdag werd de naam van de voorzitter verkeerd vermeld, dit moet zijn: C. J. Jansma. De verzekering tegen beurs- polis van tenten en inventaris moet zijn: resp. f 1,25 en f 1,50 per mille. OPBOUW IN NED HERV. GEMEENTE. Maandag 20 Februari zal de heer T. Houtsma uit Huizum bij Leeuwarden een lezing houden over de manier waarop in zijn gemeente de gemeente leden het werk in de Nederlands Her vormde Gemeente aanpakken. De lezing zal gehouden worden in de kerkekamer van de Nederlands Her vormde kerk. p TWEEDE OPVOERING VAN „DE SCHAKEL". De tweede opvoering van het toneel stuk „Welkom Binnen," die Zaterdag avond in de zaal van de heer P. Roo- •zendaal werd gehouden, was minder goed dan de eerste. De uitverkochte zaal aanschouwde een G. Bohlander. die uit zijn rol was. Ook J. H. van Trigt speelde niet zo sterk. Dit drukte een stempel op de uitvoering. BENOEMING IN R.K. PAROCHIE Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid de Bisschop van Haarlem heeft tot kerkmeester van de paro chie van St. Pancratius alhier benoemd de heer H. Korff. aantal scholen heeft opgescheept, die volgens de zich steeds verder ontwik kelende moderne begrippen ten aan zien van het onderwgs men denke aan de „vernieuwing" onaanvaard baar zgn. Het is noodzakeUjk reeds aanstonds aan een aantal wensen verlichting, doorluchting tegemoet te komen, doch met het oog op de hoge bouwkos ten zal dit voor een aantal andere wensen, zoals werklokalen, aula en dergeigke, niet mogelijk zgn. In elk geval moeten de scholen zodanig wor den opgetrokken, dat door aanbouw ook in de behoefte aan bijzondere lo kalen kan worden voorzien, zonder dat een belangrijke wijziging van het be staande deel van de school noodzake lijk Is. Hoe eenvoudig de opzet van de nieu we scholen ook zal moeten zijn, de re gering zal erop bedacht dienen te zijn, dat aan de hygiënische eisen wordt voldaan. Het Nederlandse Congres voor de Gezondheidsregeling heeft een studiecommissie benoemd met de op dracht „het aangeven van de meest wenselijke plaats, bouw en inrichting van schoolgebouwen op grond van de huidige hygiënische, paedagogische en technische inzichten". Aangezien de tgd dringt, is het nodig, dat deze com missie, waarin zitting hebben vertegen woordigers van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de Vereniging voor Sociale Geneeskunde, het Konink lijk Instituut van Ingenieurs, de Ne derlandse Centrale Organisatie T.N.O. en nog enkele deskundigen, spoedig tot resultaten komt. Toekomstmuziek Een van de verlangens bg de ver nieuwing van het onderwgs is de ver vanging van de schoolbanken door stoelen en tafels. Wanneer daaraan aanstonds tegemoet gekomen werd, zouden de bouwkosten aanzienlijk stg- gen, omdat bij een gelijk aantal leer lingen de benodigde vloeroppervlakte van een klasselokaal ongeveer 20 pCt. groter moet zgn dan bg de toepassing van schoolbanken. Voorlopig zullen de leerlingen het dus met banken moeten doen. Als echter na 1957 het aantal leerlingen afneemt, wordt verminde ring van het aantal leerlingen per klas mogelijk, zodat men dan alsnog kan overwegen de banken door stoelen en tafels te vervangen. Met dit vooruit- zich acht de regering het niet aan vaardbaar de leslokalen reeds thans groter te maken. Ook geeft zij de voorkeur aan scholen zonder verdieping, omdat de bouwkos ten daarvan lager zijn. In de steden zal de grond hiervoor niet altgd te vin den zijn, zodat men daar wel tot ver- mepingen zijn toevlucht moet nemen. Maar ook dan nog zal het mogelijk zgn de bouwkosten binnen redelijke gren zen te houden. Voor het kleuteronderwgs denkt de overheid in bijzondere gevallen aan een combinatie van een kleuterschool met een verenigingsgebouw. Ook aan ver enigingsgebouwen bestaat namelijk een grote behoefte. Eerst na 1957 zal men met de vervan ging van ondeugdelijke scholen een be gin kunnen maken. Dan zal bovendien het probleem van de schoolruimte zich ook voor andere sectoren van het on derwijs doen gevoelen want hier staat Nederland eveneens voor een achter stand, die zo spoedig mogelijk moet worden ingehaald, willen wij ons in de wereld kunnen handhaven. Het is bemoedigend, dat de regering zich van haar grote en moeilijke taak bewust is en dat zij tg'dig haar plannen maakt. Of deze plannen ook bevredi gend tot uitvoering zullen worden ge bracht, zal de naaste toekomst moeten Ieren.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3