Stad en Omgeving. Engelse theatergroep maakt tournée door ons land AGENDA Bont gezelschap in Alkmaars trouwzaal Was dodeli wijten Artistieke leiding van toneel-veteraan Cabaretavond voor militairen Huldiging bedrijfsvoetbal kampioenen The Importance of being Earnest Boekhandel COSTER IVOROL Assurantie moeilijkheden in de Wieringermeer Noordholl. Landbouwl de wachtgeld- en werl voorziening WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 Alkmaar krijgt première van Wilde's blijspel Vele toneelliefhebbers zullen zich Osear Wilde's satyrieke blijspel herin neren, dat in een vertaling van Charivarius onder de titel „Ernst meö ernst" jaren geleden volle zalen trok. Zjj, die de bekoring van de wellicht wat sentimentele, maar puntige en uiterst humoristische dialoog destijds ondergingen zuilen volgende week in de gelegenheid zijn, de kennismaking te hernieuwen. Thans echter zal Alkmaar een première geboden worden, waarbij men het stuk in de oorspronkelijke taal, het Engels, zal kunnen horen. Op Dinsdag 21 Februari namelijk zal in het'Gulden Vlies alhier een voorstelling gegeven worden door de Birmingham Repertory Theatre Com pany van „The Importance of being earnest". lioen Nederlandse guldens aan zfln theater heeft gespendeerd, doch die zijn streven wist te verwezenlijken. Men mag zich gelukkig prijzen, dat het jubilerende Genootschap Neder landEngeland in samenwerking met het Nederlands Impresariaat erin is geslaagd voor Nederland dit toneel evenement te arrange; en. Na Alkmaar is Amsterdam aan de beurt, gevolgd door tal van andere steden. Ook zullen ih Den Haag, in Groningen en in Haarlem voorstel lingen worden gegeven. Mocht deze tournee slagen— en er is geen enkele reden daaraan te twij felen dan staat een cournee van ae Nottingham Playhouse Company op het programma met een stuk van Sheridan en alweer zal het dan Alk maar zijn dat op 17 April de landelij ke première zal beleven. Wij komen op de figuur van Oscar Wilde en diens stuk „The importance of being earnest" nog nader terug. De Birmingham Repertory Theatre Company begint op die datum een tournee door ons land, waarbij Alk maar de landelijke première zal bele ven. Door een nauwe samenwerking tussen het Genootschap Nederland Engeland enerzijds en de Stichting Nederlands Impresariaat anderzijds is het mogelijk gebleken, deze tournee te organiseren, waarmede dan tevens hel Genootschap zjjn dertigjarig bestaan #an den volke kond zal doen. Sir Barry Jackson. Het Birmingham Repertory Thea tre werd in 1913 gesticht door Sir Barry Jackson, die thans nog als ar tistiek leider optreedt. Het gezelschap, dat het kleine theater in Birmingham bespeelt (de schouwburg biedt slechts plaats aan vijfhonderd toeschouwers) bestaat geheel uit jonge krachten Het is namelijk steeds het streven van de oprichter van het theater ge weest, de jongeren een kans te geven Dat hij in deze pogingen is geslaagd, wordt wel bewezen door namen als Greer Garson, Sir Lawrence Olivier, John Gielgud, Sir Cedric Hardwicke. Sir Ralph Richardson en Errol Flynn, die allen hun toneel- of filmcarrière begonnen onder het vaderlijk toezich» van Sir Barry Jackson. Hoewel het Birmingham Repertory Theatre meei dan dertig jaar lang met de grootste moeilijkheden te kampen had, werd t streven van Sir Barry toch bekroond en zag het theater zich onlangs voor het eerst een subsidie van de gemeente Birmingham toegewezen. Sir Barry Jackson was ook de man, gen, een experiment, dat uitstekend speare in moderne costuums te bren gen, een experiment, dat uitstekend slaagde, naar hij ons verzekerde, om dat het oog nu eenmaal vlugger rea geert dan het oor en de gemiddelde schouwburgbezoeker een politie-agent bijvoorbeeld eerder herkent aan z(jn uiterlijk, dan aan de woorden, die h() spreekt. De opvoeringen in Nederland staan onder regie van Michael Langham, één van Engelands meest-belovende regisseurs, die o.m. ook is uitgenodigd deze zomer bij het Shakespeare-fes tlval Julius Caesar te regisseren bij de opvoeringen in het Memorial Thea tre te Stratford-on-Avon. Uitstekend werk. Zo zal Alkmaar dan kunnen genie ten van één van Oscar Wilde's beste blijspelen, vitaler nog dan „Lady Win dermere's Fan", onder de artistieke leiding van Sir Barry Jackson, de man, die in de loop van 36 jaar uit zijn privévermogen meer dan een mil- De in Alkmaar gelegerde militairen van de vijfde en zesde compagnie II TB beleefden verleden week een grote teleurstelling, toen het voor hun ge organiseerde strijdkrachtenprogramma werd afgelast. Er waren vele onkosten gemaakt en daardoor was het onmoge lijk op korte termijn een andere avond te organiseren. Toen het Alkmaarse „Cabaret zonder naam" dit vernam, bood zij de militairen gisteravond ter compensatie een gratis cabaretavond aan. De Rhythm Stars verleenden hier aan hun medewerking. De eigenaar van café Tom op het Waagplein wilde niei achterblijven en stelde de bovenzaal beschikbaar. Een sympathieke geste. Al was het dan geen cabaret van de bovenste plank, militairen vormen een dankbaar publiek en zij amuseerden zich best. De twee Silva's, die een zekere vermaardheid genieten, oogst ten met hun liedjes veel bijval, dat echter nog in het niet verzonk verge leken bij de ovaties die Wim Dekker gebracht werden toen deze enkele drumsoli ten gehore bracht. Het due Mumu liet enige verbluffende staaltjeF van goochelkunst zien; slechts de en tourage liet wat te wensen over. Hoe wel de nummers over het algemeen voldoende waren, kwam het geheel niet boven het peil van het gemiddeld' amateurcabaret uit. Voor de militairen was het echter een welkome afwisse ling in het dagelijkse kazerneleven, die zij op de juiste waarde wisten te schatten. Kapelkerk in verval Alkmaars oudste kerk. de Kapel- kerk, begint tekenen van verval te vertonen. Dit bouwwerk, dat in 144? door de St. Jansberen of de ridder- van de Malthezer orde werd gesticht moet thans nodig worden gerestau reerd. De dakgoot is onbruikbaar, de on derste dakspanten zijn verrot en de zware dwarsbalken vertonen angst wekkende scheuren. Ter voorkominj van mogelijke ongelukken heeft mei pu de nodige veiligheidsmaatregeler getroffen. In afwachting van mogelijk volledig herstel, zijn de dwarsbalken met palen gestut. „Het Wapeu van Heemskerk" was gisteravond bijna geheel gevuld met het personeel van de bij de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal Verenigingen aangeslo ten bedrijven, die op deze jaarlijkse feestavond hulde gebracht hebben aan de kampioenen van het vorige seizoen. De voorzitter der A.B.V., de heer G P. Hartland, heette de talrijke aanwe zigen van harte welkom, in het bijzon der de heren G. Sougé en Duyves, voorzitter en bestuurslid van de afde ling Noord-Holland van de KNVB, de heer F. Rentenaar, voorzitter van de Alkmaarse Scheidsrechtersvereniging en de directies der verschillende be drijven. Spreker zeide verheugd te zijn over de grote opkomst en hoopte dat dit ook een volgend jaar het ge val mag zijn, dit ten steun van de voet ballers. De heer Hartland ging hierna over tot het uitreiken van de prijzen voor de kampioenen in de Bedrijfsvoetbal- competitie. De Reiniging, algemeen kampioen en kampioen van afdeling B; de Lichtbedrijven, kampioen van afde ling A; Krom, kampioen van afdeling C; S.O.V.A. (de personeelsvereniging van de Spoorwegen), bekerwinnaar, en de Melkboeren, winnaar van de beker- verliezersronde, ontvingen uit handen van de voorzitter een fraaie beker of lauwerkrans. De heer Hartland dankte de directies der aangesloten bedrijven voor de steun, die de A.B.V. steeds mocht ontvangen Speciaal de directie van de Alkmaarsche Courant werd een woord van dank gebracht voor de prachtige wisselbeker, welke zij voor de winnaar van de bekerwedstrijden had uitgeloofd. Hierna was het woord aan de toneel club, welke de taak had de aanwezi gen met het blijspel „Harten op hol" enige uren ontspanning te bezorgen En hierin is zij voor honderd procent geslaagd. De dwaze liefdesgeschiedenis werd door de speelsters en spelers vlot vertolkt. Het publiek liet het niet aan bijvalsbetuigingen ontbreken en gaf met een luid applaus blijk, dat het zich kostelijk geamuseerd had. De heer Hartland dankte de tonelisten onder aanbieding van een zeer gewaardeerd geschenk. De voorzitter van de A.B.V. en zijn mede bestuursleden werden vervolgens zelf het onderwerp van hartelijke woorden. De heer Koek vertolkte de gevoelens van allen, die zomers zovele prettige uren op het groene veld bele ven, toen hij het bestuur van de A B V. zijn erkentelijkheid betuigde voor hei vele werk, dat verricht wordt. Hii hoopte, dat het bestuur zijn taak zou voortzetten, waarmede de aanwezigen van harte instemden. Tot slot volgde een geslaagd bal met muzikale medewerking van Tonny Wil- 'emsen en zijn orkest en bleef men tot diep in de nacht in de beste feeststem ming biieen. Bergense schilders versieren het Gulden Vlies Het carnavals balmasqué, dat „De Maskers" Zaterdag in het Gulden Vlies organiseert, belooft een succes te wor den. Enige prominente jonge Bergense schilders, t.w. Jaap Min, Karei Colnot, Henk van den Idsert en Arend Bos- Eyssen hebben gevolg gegeven aan de uitnodiging om ter gelegenheid van dit carnavalsfeest de zalen van het Gulden i/lies van passende versieringen en de coraties te voorzien. Muzikale medewerking aan het bal masqué wordt gegeven door Tonny Willemsen in de voorzaal. „The Rhythm Four" en de band o.l.v. Gerard Dek ker. Er is n g een beperkt aantal kaar ten verkrijgbaar dagelijks van 11 tot t uur aan de kassa van het Gulden Vlies. DUBBELE AANRIJDING Gistermorgen omstreeks half elf kwam een personenauto op de Kennemerstraat- weg nabij' café Koekenbier tn aanrijding met een handwagen De chauffeur remde krachtig, waardoor een achter hem rij dende luxe auto hem niet tijdig kon ont wijken. De handwagen en beide auto's werden ernstig beschadigd, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zoölogica (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Afspraakje met Judy (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Doodlopende straat (18 jaar); A. B. T„ 8 uur: Amsterdam bij nacht (14 jaar). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Gulden Vl'es, 8 uur: Vijfde concert door de Haarlemse Orkestvereniging Wapen van Heemskerk, 8 uur: Accordeoneoneert door „Vita Nova". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, aanv. 8 u. (verklarende uitgave) verkrijgbaar bij Voordam 10. Prijs 1.—, p. post 1.10. Uitkering van 5% over eerste kwartaal 1950 aan gemeentepersoneel Zoals bekend krijgt ook het Rijks personeel 5% loonsverhoging en zal dit ook aan het gemeentepersoneel worden gegeven. De minister geeft daarbij de voorkeur aan een uitkering ineens. Het wordt wenselijk geacht de bestaande bezoldingingsnormen voorlopig geheel intact te laten en daarnaast een afzon derlijke regeling in te voeren inzake de toekenning van een uitkering van 5%. Hete bedrag van de kindertoelage blijft voorshands onveranderd. Bij aanspraak over het gehele le kwartaal 1950 bedraagt de uitkering in eens: a. 15% voor wie geboren is vóór 2 Januari 1927'; b. 10% voor wie né 1 Januari 1927 doch vóór 2 Januari 1928 is geboren; c. 5% voor een belangheb bende. die na 1 Januari 1928 doch vóór 2 Januari 1929 is geboren. Personen beneden de 21 jaar komen voor de uitkering niet in aanmerking wel de wachtgelders en zij die onder de tijdelijke uitkeringsregeling 1947 (o.m. gewezen distributiepersoneel) val len. Voor mannelijke werknemers bo ven 23 jaar geldt een minimum van f 26 als kwartaal-uitkering. Zij, die slechts over een deel van het le kwar taal 1950 wedde of loon genieten krij gen een evenredig déél van de uitke ring. Arbeidscontractanten wier loon is bepaald volgens de regeling in de col lectieve arbeidsovereenkomst, gelden de voor overeenkomstig personeel in 't particuliere bedrijf, vallen niet onder deze regeling. B. en W. achten het wenselijk voor het gemeentepersoneel een maatregel van gelijke strekking te nemen als hierboven voor het rijkspersoneel is vastgesteld. Voorgesteld wordt aan de hiervoor in aanmerking komende gemeenteamb tenaren over het le kwartaal 1950 een uitkering te doen van 15% van de maandbezoldiging. MEER RECHTSTREEKSE TREINEN NAAR AMERSFOORT Zoals wtj reeds eerder meldden zullen er, met ingang van de nieuwe dienstrege ling op 15 Mei meer treinen uit de rich ting Alkmaar rechtstreeks naar Amers foort rijden. Tanden wit ais alpen sneeuw met TA N O PAS TA Propaganda-avond Broederschapsfederatie Gisteravond heeft de Broederschaps federatie in Valk's lunchroom een pro- paganda-bijeenkomst gehouden. Nadat de voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer Riviere, de avond met een kort woord geopend had, gaf hij het woord aan de heer D. van Bentveld, hoofd ener Mulo-school te Rotterdam. De heer van Bentveld behandelde verschillende onderwerpen. Hij begon met het stellen van de vraag, of alleen kinderen opgevoed moeten worden, Spreker beantwoordde deze vraag zelf met een resulaat „neen". Tegenwoordig moeten ook de volwassenen worden op gevoed. Vele mensen weten niet meer wat verantwoordelijkheidsgevoel is en spreker vindt het „grote mensenpro- bleem" minstens zo gevaarlijk als het z.g. jeugdprobleem, waarover zo'n drukte wordt gemaakt. Wij hebben de jeugd een treurige wereld laten zien jen wereld, die momenteel uit twee de len bestaat: Oost en West. Laten wij geen partij kiezen, maar proberen vriendschapsbanden tussen deze twee wereldmachten te leggen Om daarmee te beginnen moeten wij onze eigen mening durven zeggen en ons niet met de massa laten meevoeren, Spreker haalde de grote Albert Schweit zer aan als voorbeeld van broeder schap. Hij las vervolgens een rede voor die deze geleerde voor de radio uitge sproken heeft. Ook sprak de heer van Bentveld over het onderwijs. Momenteel hebben wij met een groot tekort aan leermiddelen en schoolruimten te kampen. Op de lagere scholen zijn er klassen van onge veer 50 leerlingen, welk aantal voor één leerkracht veel te groot is. Ook de toe stand van de leermiddelen laat veel te wensen over. Wij krijgen in Rotterdam slechts 850 per leerling per jaar. „Ik behoef U niet te zeggen: waarom zo'n kiein bedrag?" Het militairisme ver slindt kapitalen. De twee wereldmach ten proberen elkaar in evenwicht te houden door een bewapeningswedloop Hierdoor kan echter de wereldvrede niet ontstaan. Willen wij een nieuwe maatschappij opbouwen, dan moeten wij vervuld zijn van waarheid, gerech tigheid en liefde. Volgens mijn mening, aldus spreker, willen de mensen, zowel uit Oost als uit West, in vrede leven Laten wij daarvoor gezamenlijk strij den voor de broederschap van alle mensen en daarmede de vrede verove- len. Wille mrzen Het verhaal wil, dat iemand, die er een gewoonte van maakt ge zellig diep in het glaasje te tu ren, op een kwade morgen wak ker wordt en zich dan omringd ziet door muizen, torren, spinnen en meer van dat soort dieren, „Hij hep 't delirium", fluisterden de buren dan met 'n begrijpend lachje, maar dat kon van die meneer uit de Keizerstraat niet gezegd worden. De goede man was broodnuchter en toch zag hij muizen. Witte diertjes, die in zijn brievenbus een reünie hiel den en met hun rode oogjes ver ontwaardigd naar hem opkeken, toen hij de samenkomst stoorde. De gramschap tegen de Mens groeide toen de meneer de brie ven en daarmede het voedsel wegnam en daarna de politie van de infiltratie in kennis stel de. Deze ging met nauwgezetheid aan het werk en ontdekte enige huizen verder een bedroefde jon gen, die op last van zijn vader de witte muizen had moeten op ruimen. Hij had ze toen maar in de brievenbus bij de buren ge stopt Fantastische bedragen voor staanplaatsen op de kermis Het meest populaire vertrek in Alk maars stadhuis is ongetwijfeld de trouwzaal. Onder normale omstandig heden worden daai door de ambte naar van de Burgerlijke Stand zielen tezamen verbonden in lief en leed en bij andere gelegenheden worden er velerlei gewichtige vergaderingen ge houden. Tot dit soort van bijeen komsten behoort ook het verpachten van standplaatsen voor de kermis want al komen er dan geen onge kroonde vorsten der samenleving, toen is zcr'n bijeenkomst voor de gemeente heel belangrijk. Dat zal onze stede lijke schatkistbewaarder, de heer G van Slingerland, volkomen beamen. Het ziet er naar uit dat het ditmaal een zeer grote kennis zal worden. In jaren werden er net zoveel aanvra gen ingediend en kwamen er niet zo veel exploitanten luisteren naar de commissiaris van politie, de heer J Dreeuws. die met luider stemme voor las hoevelen een rtandplaats hadder aangevraagd op het Canadaplein, de Paardenmarkt of de overige pleinen en straten die voor het kermisver maak zijn aangewezen, en hoe grooi de bedragen waren die men er voor wenste te betalen. De aanvragen vooi palingkramen. ijsco-karretjes en pa- tates-frites-stalletjes al dan niet met mede-verkoop van knakworst, waren legio. Er waren vele bekende namer, onder de aanvragers. Het bleek dat Sipkema voor een auto-racebaan op het Canadaplein f 2285 wil betalen, dat Mullens zijn theater-variété op het Hofplein wil plaatsen en daar C1750 voor over heeft (als er tenmin ste geen concurrentie is want dan is het hem maar f 900 waard) en dat Hommerson f 1010 wil geven als hu zijn rupsbaan op de Paardemarkt mae opbouwen. Stuvé, de man met de on uitputtelijke voorraad nougat, heeft f625 over voor een standplaats op dt Nieuwesloot en hij had meteen op zijn formulier vermeld, dat hij onbeduchi was voor iedere soort van concurren tie. De eigenaar van een bekende waarzeggerstent, waar men zich vooi luttele centen een onbezorgde toe komst kan laten voorspellen, bood f 65 en vermeldde tevens dat concur rentie in zijn branche niet gewenst was. Een Alkmaarse vishandelaar, die in de dagen van plezier liever met 'n palingkraam op de markt dan achter de toonbank van zijn winkel staat, verklaarde dat een standplaats op de kleine kaasmarkt hem f229.50 waaro was. De tientallen gegadigden warer, allen gewapend met een grote bloc note waarop zij noteerden hoeveel hun concurrenten hadden geboden. Ei waren bij lange na niet voldoende stoelen in de trouwzaal en verschei dene gegadigden verkozen een zit- plaatsje op het tapijt boven het uren lange staan. Eén van hen kreeg op een gegeven ogenblik honger; hij viste een stuk worst uit zijn broekzak en lie' zich dat goed smaken. Het velletj' leverde enige moeilijkheden op. Eers' mikte de man naar een onder de ta staande hoed, doch toen hij b( merkte dat het hoofddeksel aan één van de politiemannen toebehoorde, be dacht hij zich en frommelde het in zijn -"hoen. De verpachting is achter de rug ;aar voor de plaatselijke autoriteite' begint het werk pas. Men zal moeter uitzoeken wie vioor het beperkt aan ta! standplaatsen ir aanmerking kom men zal met behulp van een olattc irond nauwkeurig moeten uitrekenen welke plaats ieder mag innemen Er dan is het wachten weer op de negen dagen van pret en lawaai. Drie maanden geëist voor verzet tegen de politie Op 26 November werd de transport arbeider Pieter Gerrit Z. uit Alkmaar in kennelijke staat van dronkenschap aangetroffen aan het Fnidsen. De wachtmeester van politie J. J. Baart wilde hem opbrengen naar het bureau maar enige kornuiten van de arrestant trachtten daar een stokje voor te ste ken. Evert Jan van den B. uit Am sterdam en Michiel S. uit Alkmaar gre pen d§ agent aan en dit ziende kreeg ook de geboeide Z. weer moed. Hij sloeg de politiedienaar de pet over de ogen en greep hem toen naar de keel, waardoor de agent de handboei moest laten vallen. Een worsteling volgde, waarvan S. gebruik maakte door de be nen te nemen. Van den B wist de handboei te grijpen en wierp die in de richting van het publiek, dat zich al spoedig rond de vechtenden had ver zameld. De wachtmeester slaagde er ten slotte in Van den B. te overmeesteren, waarna deze zowel als Z. zich gedwee liet opbrengen. Gisteren stonden de drie vechters bazen terecht voor de Meervoudige Kamer en hoorden zij ieder drie maan den tegen zich eisen door de officier van justitie mr. C. J. V. Meischke, die de vechtpartij als een ernstig verzet tegen de politie kwalificeerde. Over veertien dagen volgt uitspraak. Bedrijfschao vraagt afschaffing heffing op kaas PRIJSDALING VERWACHT Naar de Volkskrant meldt heeft het Bedrijfschap voor zuivel de minister van Landbouw voorgesteld de heffing op kaas met terugwerkende kracht tot Zondag U te laten vervallen. In de kringen der kaas producenten meent men, dat, wanneer in derdaad tot afschaffing der heffing wordt overgegaan, een daling van de consumen tenprijs kan worden verwacht. De beslis sing van de minister zal waarschijnlijk over enkele dagen vallen. Bij beschikking van minister Mansholt is in October van het vorige jaar een hef fing van 35 cent gelegd op elke kilo ge produceerde kaas. Deze heffing moest door de producenten betaald worden, maar uiteraard had zij invloed op de consumentenprijs. De heffing had ten doel een redelijke verhouding te verzekeren tussen de prijzen van consumptiemelk en melk voor de bereiding van kaas De marktprijs voor de kaas is sinds de vori< ge herfst door vermindering van de uit voer echter gedaald, zodat, de aanleiding tot de heffing is vervallen. Schaakclub VW Voor de tweede en derde klasse van de N.H.S.B. speelden het derde en vierde tiental van WV een thuiswedstrijd en wel tegen AZ T uit Medemblik en Aartswoud I. Voor de beide tientallen van VW waren deze wedstrijden van groot belang, daar zij zich belde in degradatie gevaar bevinden en bet bord gemiddelde hen nog kan redden- De resultaten waren: VW ITT—AZ I 61/;. De gedetailleerde uitslagen waren: VW III-AZ I 6i/5-3Vs. - 1. A. M< Hak- steen—H. Smit 0—1*. 2. P. v. d. Strays—H. Vrome 1/2Vs; 3. J. C. de Ruiter—W. Zwier 1—0; 4. D. Oudes—J. de Bruine V2—V2; 5. G. F. van Breuk—W. Meurs 1—0; 6. P. HoekstTa Jr.—C. Hoed 1-0; 7. F. Hol-D. Hooiveld- Va—1/?; 8. J. Schuurman—K. Dijkstra 1-0; 9. F. Bosch—A van Breukelen 0—1; 10. P. Groe- nenberg—T. Brakeboer 1—0. VW IV—Aartswoud I SV2-6V«. - 1. J. Bastiaanse—J. Groeneveld 1—0; 2. P. B. Holz- mann—J. Zander Vs—Vs» 3. F. van Vliet—J. S. Runeman V;—1/s; 4. J. Meiboom—E. Nienw- boer 0—1; 5. J. Frank—Jb. Grootes 0—1; 6. A. Vellinga—P. Langedijk V2—V?» 7 J. de Wolf—J. Vijzelaar 0—1; 8. P. de Lange—C. Zee 0—1; 9. C. Meyer Jr.—P. Slagter 1—0; 10. K. v. d. Heuvel—J. S. Baron 0—1, Aangaan geldlening voor woningbouw In 1949 bsloot de Raad aan de Chr Woningbouwvereniging „De Voorzorg" een grondvoorschot en een bouwvoor- schot te verlenen ten behoeve van de bouw van 53 woningen en de daaruit voortvloeiende uitgaven te dekken uit de opbrengst van een of meer te slui ten geldleningen. B. en W. hebben thans van de direc teur van de Rijkspostspaarbank een aanbieding voor een door de post cheque- en girodienst te verstrekken geldlening tot het benodigde bedrag ontvangen. De lening bedraagt f 616.542. De koers is 100 en wel f 416 542 op 1 April 1950 en f 200.000 op 1 Juni 1950. UITNEMING GROND UIT HET GRONDBEDRIJF B. en W. stellen de Raad voor een stukje grond aan de Spieghelstraat uit het grondbedrijf te nemen in verband met de nieuwbouw ten Z. van de Uitenboschstraat. De waarde van het perceel is f 459. Het zal ter beschik king worden gesteld van het gem electriciteitsbedrijf. REGELING AANTAL WEKELIJKSE LESUREN B. en W. stellen de Raad voor het getal wekelijkse lesuren van 60 minu ten gedurende hetwelk in 1950 vak onderwijs aan de Openbare U L.-school zal worden gegeven op 1 uur en 39 mi nuten per leerkracht te bepalen. VERKOOP VAN BOUWTERREIN Door B. en W. wordt aan de Raad voorgesteld aan de heer A. Vos alhier 2 percelen bouwterrein aan de Anna van Burenstraat tegen de prijs van f 21873 te verkopen Het ligt in de be doeling op deze terreinen 14 woningen en 2 garages te bouwen. Ds. DEN OUDSTEN OP DRIETAL. De naam van ds. N. den Oudsten Ned Herv. predikant hier ter stede komt voor op een te Leiden gevormd drietal. LEERLINGBEDRAG ART. 55BIS DER L.O.WET B en W. stellen voor hel bedrag per leerling bedoeld in artikel 55bis der L.O.-wet voor het openbare buitenge woon L O. voor 1950 te bepalen op f 59.63 onder welk bedrag is opgeno men een bedrag van f 0,75 voor admi nistratiekotten. TRUMAN HEEFT GEEN VERTROUWEN IN STALIN Traman gelooft niet, dat beloften van de Russen zullen worden gehouden. Hl) gaf bij een interview als zijn mening te kennen, dat hij geen hoop heeft dat de Rnssen zich aan enig accoord zul len honden, welke de Ver. Staten wen selijk zonden achten te sluiten. De president zeide dit, nog vóór Churchill Dinsdagavond de wenselijk heid onderstreepte van besprekingen tussen Stalin, Truman en de man, die na de Britse verkiezingen premier van Engeland wordt. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sport commen taar. 7.40 „Vandaag". 8.15 Oratorium „Apo calyps". 9.00 „Amerikaanse reisindrukken*®» 9.20 Zingende wereld. 9.50 Gram. muziek. 10.05 Amsterdams Strijkkwartet. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Populair Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Trio-X.IJ.Z. 6.35 Fromenade-orkest. 7.00 Hebben wij recht op sociale zekerheid. 7.15 Kwartet Jan Cordu- wener. 7.30 Voor de jeugd. 8.20 „Faust", opera. 9.40 De blauwe zeeridders van Den Helder. 10.25 Sophisticated Rhythm. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 „De Nacht- schuif'. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. ,10.00 Concert. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelwerken van Cesar Franck 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Om en om-programma. 1.20 Viool-recital. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 „Tussen de bedrijven door". 3.30 Sonate. 3.45 Orgel-sonate's. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Piano-soli. 5.00 „Het Radio- Jeugdjournaal. 5.30 NCRV-koor. 6.00 Het Leger des Heils-kwartier. 6.15 Land- en Tuin bouw. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 „Vandaag". 8.05 Met de mariniers naar Wenen, Steravond. 10.05 Gram.- rauziek. 10.35 De vaart der volken. 10.35 Londens Symphonie-orkest, 10.45 Avondover- denking. 11.15 Divertimento. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Avro'* Radio-Ochtendblad. 8.40 De ster van de dag, 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Suite .Lyrique, 9.35 „Soft and sweet". 10.00 Morgenwijding. i0.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 „Kleutertje luis- ter". 11.00 Platen-allerlei. 11.40 Mevr. Ida de Leeuw—Van Rees. 12.00 Lichte noten, blijde tonen. 12.38 Surinaamse volksmuziek. 1.15 The Romancers. 1.45 „U kimt het geloven of niet". 1.50 Annie get vour gun. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Serenade van Beethoven. 3.00 „Klimop". 4.00 „Van vier tot vijP' 5.00 Avro-Kaleidoscoop. 5.50 Regeringsuitzending. 6 15 Sportpraatje. 6.30 Hugo de Groot en zijn Avro-orkesL 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 Missus est Angelus. 7.20 „Vrouwen-vier schaar. 7.30 De Radio-Volksmuziekschool. 8.15 Utrechts Stedelijk Orkest 8.55 „De beweeg lijke wereld- 9.30 Het Utrechts Stedelijk Or kest 10.10 Marche militaire. 10.15 Zwerf tochten door Ontario en Quebec. 10.30 Th© Skymasters. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Lichte Amusementsplaten. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Oymn. 7.50 Gram. 8.05 Rhythme Revue. 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 „Pieces of Eight". 11.30 Voor de soldaten. 11.45 „Ban- joliers". 12.00 VL Br.: Gram. 12.15 Sextet Logist 1.15 Orgel met zang. 2.00 Fr. Bra Kamermuziek. 2.30 Eng. H.S.: Filmmuziek, 3.00 Kalundborg: Cabaret-orkest 4.00 Eng. L.P.: Celeste Octet 4.30 Dansorkest 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de sol daten. 6.30 "VI. -Br.: Voor de soldaten. 7.20 Fr. Br.: Omroeporkest. 8.00 VI. Br.: Verz. progr. 9.00 Voordracht. 9.20 Liederen. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br: Operamuziek van Perlioz. 11.05 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde" 7.25 Pochette-surprise. 7.30 Eng. H.S.: Orkest An ton. 8.10 Concert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Franse muziek. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 10.30 NWDR: Gram. 11.00 Eng. H.S.ï Schoolradio. 11.15 Wijdmg. 11.30 Ensemble Troise. 12.00 NWDR: Gev. muziek. 12.30 Fr. Br.: Omroeporkest. 1.00 Eng. H.S.: Lichte mu ziek. 1.20 Fr. Br.: Amusements-muziek. 2.00 Eng. LJP.: BBC Midland Light Orchestra 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 NWDR: Tango-orkest. 4.15 Voor de kinderen. 4 30 Lux.: Gevr. platen. 5.00 Fr. Br.: Berich ten en interview. 5.10 Ensemble Heyne. 5.30 Eng. L.P.: Oude dansmuziek. 6.00 BBC Schots Var.-orkest. 6.45 Orkest Lewis. 7.15 Orkest Howell. 7.45 Hoorspel. 8.00 Luxv: Kuhn-'ck pp Dinville. 8.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 9.00 „Samson et Delilah". 10.00 Welsh Rarebit. 11.15 Verkiezingsprogramma, 11.35 Victor Sil vester. INGEZONDEN 'Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Met grote verbazing namen wij ken nis van de uitlatingen van de heer de Veer in de Provinciale vergadering van de afdeling Tuinbouw van deHol- landsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op 11 Februari te Alkmaar. Wij vragen de heer de Veer, waar om ieder, die bij Oudkarspel is verze kerd, zich verontrust kan gevoelen Zo wel de adjunct-secretaris van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw als de heer de Veer hebben gezegd, dat de Noordholiandsche Brandweerborg Maatshappij, vaker genoemd de Oud- karspelse, haar verplichtingen nakomt en al meer dan 100 jaar coulant heeft gewerkt. Het moet juist een gerust stelling voor de verzekerden van de Oudkarspelse zijn, dat toen er zoveel branden in de Wieringermeer ontra den. door onvoorzichtigheid van pach ters de Oudkarspelse eM stap heeft willen doen om de Wieringermeer- pachters 'tot voorzichtigheid aan te manen. Belang bij de Wieringermeer heeft de Oudkarspelse niet meer, omdat de Staat nu zelf het risico van brandscha de van haar boerderijen draagt. Wordt deze assurantiekwestie niet wat erg opgeblazen door de Holland- sche Maatschappij van Landbouw? Is hier geen concurrentie in het snel, want in de vergadering is door de ad- iunct-secretaris gezegd, dat hij de Oudkarspelse niet wil afhalen, daar deze Maatschappij betaalde, maar hij adviseerde de leden, zich te verzeke ren bij de eigen stand-organisatie. n.L de Onderlinge verzekering van de HoIlanRsche Maatschappij van Land bouw (waarvan de heer de Veer com- nissaris is). Nogmaals zij er hier op gewezen dat de actie van de Oudkarsnelse dateert van 1942 en dat de Staat tegen dezelf de pachter een proces aanhangig heeft gemaakt op grond van het veroorzaken van brand, door een aan opzet gren zende onvoorzichtigheid. Mr. C. P. EECEN Gzn. Officier meende Op tweede Kerstdag vs Jaar gebeurde 's avonds clale weg te Ondorp een dodelijke afloop. De heer Van Baar nlt Sint Panera bezoek afgelegd bij famil op de fiets hniswaarts ke vrouw Van Baar bij het de vijf en twintig metei van de boerderij door ee auto werd gegrepen. Zij i wel onmiddellijk. De bei de auto, Jacob M. uit werd dood door schuld tel en gisteren stond hij ter Meervoudige Kamer te A De echtgenote van het s heer N. van Baar, verkl tuige, dat hij het schijnsel lampen had waargenom achter zijn vrouw in de s gen het pad affietste. Hij gewaarschuwd omdat hij zij dan zou omkijken. Het wagen naderde met grote de auto suisde voorbij d op het moment, dat zijn v had bereikt. In een onder seconde had de ramp ziel N De bestuurder van de ai hij mevrouw Van Baar ij niet had opgemerkt. Hij snelheid van ongeveer 6C rechts van de weg geredei de bij herhaling, dat de niet in de straal van zijr was gekomen. Eerst toen voorruit versplinterde en klap tegen de wagen vol hij, dat er een ongeluk Hij was uitgestapt en had en politiële hulp te hebbe meegeholpen het slachtoff nen te dragen. Zelfs toen niet hoe alles in zijn werk De officier van Justitie Meischke achtte het on dat verdachte de vrouw zien. Hij reed vlak langs dat het licht van zijn lam het open pad naar de moeten schijnen, waar m Baar naderde. De officier verdachte met zijn medep zitten praten, in ieder gev: tend genoeg was geweest de hem schuldig aan de slachtoffer. Hij eiste een 200.of 50 dagen. Men maakt zich in Nc landbouwkringen ongerust volgen, die de wachtgel loosheidsverzekering inga; 1950 zal hebben op het Wanneer de wet zonder landbouw van toepassing verklaard, is het gevaar werkgevers 's winters al enige maanden naar hu; den. De op te brengen pr door zeer hoog worden, cijfers genoemd van 15 het te betalen loon. Artikel 36 lid 5 van de ter de mogelijkheid open landbouw een afwijkende maken, mits deze gelijkw de wet. Wil deze regeling dig zijn en niet relatief di len bepaalde kernen vast de bedrijven gehandhaafd den. Het Is nodig, dat werkgevers normen word; De drie centrale landb ties hebben aanvankelijk het voorschrijven van v< Zij zien hierin een aanval drijfsvrijheid van de echter de omvang begint van de kosten, welke dri wet zonder bijzondere rege landbouw van toepassing klaard, heeft de stichting bouw opnieuw het initiat om een uitweg te zoeken den bij informele besprek cijfers genoemd zijn als een verplichte arbeidsbeze Voor de akker- en weide ha als gemiddelde gelde vaste arbeider. In de tuint: zeer verschillende bedrijf komen, is het stellen van zo éénvoudig. In de koud-grond-be Noord- en Zuid-Holland variëren van 1 tot 3 ha patroon telt mee voor één ve In zeer grote bedrijven Juli 1950 de wet in werk zal met een en ander ze tracht moeten worden, kringen van de centrale nisaties weet men echter, groter wordende afkeer tuinders bestaat tegen groeiende sociale heffinge talen lonen. Dit klemt te men zich in overheidskrir doorberekening betreft, positief uitspreekt als da na-oorlogse jaren het g laatste kan ook niet, oir producten thans vrije pr staat. Stijgende sociale la verhoogde productiekosten .waagt zich af of op deze nende afzet mogelijk nieuwe beschermende n Broek op Li PERSONALIA Mej. ,T. Hamstra te Broek dijk komt voor op de voordr noeming van een onderwij openbare school te ZaandijK

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2