Bergen Stad en Omgeving. Nederlandse kaasexport eist meer recla me AGENDA Overzichts-tentoonstelling van werk van Jan van Herwijnen Vijfde concert H.O. V. In hel Prinsenhof te Delft Welkom jn het Vaderland Directeur J. H. Massink gaat de Alkmaarse H. B.S. verlaten De Gemeentebegroting voor 1950 Filmavond door Neder landse Vereniging van Suikerzieken De woning van René Descartes BurgemeesU toekomst ee Ruimtelijke orde der belangrij problemei DONDERDAG 16 FEBRUARI I960 Men schrijft uit zuivelkringen het volgende aan de Tel.: De sterke stijging van de kaasprijzen in de laatste maanden van het jaar be hoort weer tot het verleden. Vrijdag werd de 40+ Edammer op de Beurs te Leeuwarden voor minder dan een gul den per kg verkocht en dat in de maanden van de laagste meikaanvoer! O.i. heeft de zuivelindustrie te wei nig reclame voor de Nederlandse kaas gemaakt sinds de opheffing van de distributie, met 't gevolg, dat men thans nog maar omstreeks de helft van het vroegere kaasrantsoen consumeert, ter wijl het toch een niet te vervangen voedsel betreft. In Engeland is door de slechte distri butie via het Ministry of Food de Ne derlandse kaas impopulair geworden en in Belgie en Duitsland is het verbruik thans ook niet, zoals wij het gewend waren. Nu de handel weer vrij komt, is re clame dan ook een gebiedende eis. Bo ter is een marktartikel: meer of minder verbruik is een kwestie vakprijs, maar kaas is een merkartikel en als de winkelier geen vraag naar dat artikel heeft, koopt hij het niet, al is de pr$ laag. De grondstof melk is bij ons beter dan waar ook in de ons omringende landen, onze kaascontröle en onze ex portcontrole zijn beter dan waar ook, maar het buitenland moet het weten. Nog is „Hollandse kaas" een begrip, doch de concurrentie (Denemarken!) zit niet stil. Wij hebben voor onze enorme productie een regelmatige af zet nodig. Behalve, dat sterke prijs- schommelingen dienen te worden ver meden, is regelmatige propaganda een eerste vereiste. Elke honderdduizend gulden daarna besteed, komt meer voudig terug Het artikel is goed en in verhouding niet duur. maar de binnen landse en de buitenlandse huisvrouw moet het weten. En laat ons hopen, dat de eeuwig strijdenden: de particuliere en de coöperatieve zuivelindustrie, het in dezen nu eindelijk eens zullen zijn. Wfl zijn het met het bovenstaande volkomen eens. Er moet propaganda voor onze kaas worden gemaakt. „Elke honderdduizend gulden daar aan besteed, komt meervoudig terug", wordt in bovenstaande beschouwing gezegd. Maar wanneer er jaarlijks f 30.000 voor het behoud van, de Alk- maarse kaasmarkt nodig zijn, dan blijft onze regering doof voor alle dringende verzoeken om dit te willen financieren Men wil nu eenmaal niet zien van welke geweldige en unieke betekenis deze historische markt is, niet in de eerste plaats voor Alkmaar, maar voor ons gehele land, omdat het de aller grootste attractie van Nederland is en dus onmisbaar voor het vreemdelingen verkeer. En niet het minst omdat de Alkmaarse kaasmarkt de mooiste en goedkoopste reclame voor onze kaas is. die men zich denken kan. Meer dan honderdduizend toeristen uit vele lan den maken hier jaarlijks op een on overtrefbaar karakteristieke wijze met ons zuivelproduct kennis en deze we reldreclame kost niet meer dan f 30.000, een bedrag dat, naar één der Ameri kaanse groothandelaren hier verzeker de in Amerika nodig is om één grote advertentie in de voornaamste bladen te kunnen plaatsen. Het Bedrijfschap Zui vel heeft met regeringstoestemming dat bedrag enkele jaren als subsidie ver leend, maar de regering heeft thans vastgesteld, dat deze subsidie niet meer mag worden gegeven. In verband met de opmerking, dat reclame voor onze kaas thans een ge biedende eis is, willen wjj er op wijzen dat elke f 30.000 aan het behoud van de •Alkmaarse kaasmarkt besteed, zeer ze ker meervoudig in ons land zal terug keren. Als men er nu de nadelen van ondervindt dat er te weinig reclame voor onze kaas is gemaakt, zijn kort zichtigheid en verkeerde zuinigheid de fouten, die zich in de toekomst nog sterker zullen openbaren. Het moet voor ieder duidelijk zijn dat de historische wereldberoemde Alkmaarse kaasmarkt de doeltreffend ste en goedkoopste reclame voor ons zuivelproduct kan brengen, die men zich nooit zal kunnen wensen. (Ontleend nan onza Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zoölogica (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Afspraakje met Judy (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Doodlopende straat (18 jaar); A. B. T„ 8 uur: Amsterdam bij nacht (14 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Vreemde la ding (18 jaar); Victoria Theater, 8 u.: Duistere wegen (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Buiten de wet (18 jaar); A.B.T., 8 uur: Verbannen (14 j.) DICK DE REUS SPEELT PHENOMENAAL GLAZOUNOWS VIOOL-CONCERT. Voor dit uitstekende orkest-concert, was een programma samengesteld, dal vrijwel voor iedere muziekminnaar boeiend was, en niet te veel problemen stelde aan het oor, dat niet veel luister ervaring kon op doen. Het was voornaam van allure, en daarom belangrijk. Met een brillante uitvoering van de Ouverture „Die ver kaufte Braut" van Smetana, wa s het -hart van het publiek al veroverd. Een zéér mooie prestatie van het orkest, en tevens een uitstekende voorbereiding voor het Viool-concert van Glazounow, dat hierna onmiddellijk volgde. De Violist Dick de Reus speelde dit melo dieuse en virtuoos geschreven stuk, in éen woord phenomenaal Zijn muzikale interpretatie verhief het stuk zelfs nog boven zijn oorspronkelijke waarde Zijn succes was éclatant, en hierin had de voortreffelijke orkestbegeleiding een belangrijk aandeel. Na de pauze weer een van die onver gankelijke werken uit de orkest-lite ratuur de „Eroica" Symphonie van Beethoven. Dirigent Toon Verhey liet deze sinfonie zeer beschaafd maar vol spannende muzikale geladenheid uit voeren. Onder schier ademloze stilte werd dit werk uitgevoerd, het was de geestelijke achtergrond van deze geni ale partituut welke het auditorium ge boeid hield De ovationele hulde welke hierna volgde, was dan ook werkelij" verdiend. De belangstelling staat nog niet in de juiste verhouding tegenover hetgeen de HOV presteert. Wanneet dit het geval was, zou er in 't Gulden Vlies geen plaatsje onbezet zijn ge weest. Maar de belangstelling was beter dan voorheen, dus we zullen er uiteindelijk toch wel komen Vrijdag 10 Maart is solist George van Renesse (pianoi. Ei schijnt een piano-concert op komst te zijn van Chopin, en dan za1 de H O.V. wel een uitverkocht huis vinden. M.s. Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag wordt Zaterdag, des mid dags drie uur. een grote overzichtsten toonstelling gehouden van het werk van Jan van Herwijnen, en wel in zijn geboorteplaats Delft In het onlangs fraai gerestaureerde gemeentemuseum „Het Prinsenhof" ge schiedt de opening door de directeur Mr. L. J. F. Wijsenbeek, waarna waar schijnlijk mej. Gischler van het Depar tement zal spreken De Bergense schil der Mr. Dirk Vis heeft de inleiding voor de catalogus geschreven en zeker zou niemand het beter gedaan heb ben. We zijn door de kunstenaar in de gelegenheid gesteld de uit particulier bezit ter beschikking gestelde schilde rijen en tekeningen vooruit te bezichti gen. Van Herwijnens werk is over de hele wereld verspreid, maar in verband met de hoge verzendkosten is uit het buitenland (schilderijen zijn in Frank rijk, Spanje, Italië, Finland en Zuid- Amerika!) geen werk gevraagd Wai hier in het land is, in musea en bij particulieren, is grotendeels verzameld en thans naar Delft overgebracht. Het oudste stuk is van 1912 Voor het eerst zal men nu ook de grote tekenio gen van onbehuisden en krankzinni gen, die in 1918 en de jaren vlak daar op ontstonden, bijeen kunnen zien Beschouwt men nu dit werk, van ruim dertig jaar geleden, dan is men ver wonderd dat geen enkele museumdirec teur destijds aanleiding heeft gevonden tot aankoop over te gaan De levens grote figuren zijn zeer eenvoudig in prachtige .gespannen lijnen, en, soms met 'n enkele aanduiding van een ach tergrond, los in de ruimte. Ai deze te keningen zijn ten slotte in de collectie- Goudstikker terecht gekomen. Pas na deze tekeningen is Jan van Herwijnen begonnen te schilderen: een donkere periode, waarbij de krachtige c ntouren overheersen. Zeker ook onder invloed van reizen in het zonniger Zui den wordt later de kleur lichter. Het onderwerp wordt meer van binnenuit Met het troepentranspo-tschip „Johan van Oldenbarnevelt", dat 27 Januari van Tandjong Priok vertrok en ver moedelijk 22 Februari te Amsu. dam zal aankomen, repatriëren o.m. de vol gende militairen: Uit Alkmaar: korp. P. B. Stoop, Oos- terkolkstraat 9; sold. 1 G. H. Viset, Ei kelenbergstraat 68; korp. J. A. Cretier Tweede Tuindwarsstraat 11; sold. A. J. Mazereeuw, Popelmanslaan 21; sergt. P. J. Schagen, Boomkampstraat 4; huz H. J. J. Adams, Bloemstraat 27; huz. 1 A. Bakkum, Landstraat 72; huz. 1 J Kuis, Stationsstraat 2; korp. B. A. M. Ris, Baanstraat 18; wmr. Tl Sneek. Bergerweg 38; korp. A. Tijm, Dijk graafstraat 7; korp. A. H. de Vries, Ei keienbergstraat 78; marn. 2 zm J. van Twujjver, Fnidsen 29; t.m. marn. ber. J. N. Cammeraat, Brouwerstraat 7 en marn. 2 zm. N. B. Kaandorp, Nieuw- poortslaan 106. Uit Warmenhuizen: sold. C. Zutt, Fuik .21; huz. P. J. van de Berg, Fa- orieksstraat 35 en huz. 1 C. W. Kem per, Beemsterpad 3. Voorts repatriëren: said. S. P. Hop man, Slotweg 362, Egmond aan de Hoel; sergt. J. de Waard, Zwarteweg 529, Egmond aan de Hoef; mar. Ill zm. P. Dekker, Wilhelmmastraat 54, Egmond aan Zee; marn. II zm G Duinmeijer, Herenweg 358, Egmond aan de Hoef; marn. Ill zm H. Groen. Stationsstraat 17, Egmond aan Zee; marn. III zm C A. Koopma.i, Wilhelmmastraat 21, Egmond aan Zee; kapt. G. A. de Zeeuw. Zeeweg 19, Heiloo; marn. II zm P. Nij- man, Westerweg 70, Heiloo; marn. II zm P. Keuning, Slotenlaan M 29, Hei loo; hu-, P. Kuyper, Loudelsweg 37, Bergen; marn. I! zm A. Schoen, Prin- cesselaan 10, Bergen; marva s.d. 1 M. Prins, Kanaaldijk 322, Koedijk; sold. 1 C van Bodegraven, Bovenweg 81, St Pancras; sergt. G. J. Tismeer. Friese- weg E 52, Oudorp; sold. J. Dekker, Mo lenweg 31, Heerhugo-vaard; huz. D. Barten, Westerpad 4, Noord-Scharwou de; korp J. Bekker, Dorpsstraat A 64, Zuid-Scharwoude; korp H. Piersma. Dorpsstraat A 98, Noord-Scharwoude, marn II zm J. Glas, Sluiskade 25, Br. op Langendijk; 2e ltn. J. C. Bakker, Oosterstraat' 30, Noord-Scharwoude. marn. II zm J den Hartigh. Dorpsstraat 8. Broek op Langei dijk; marn III zm J. M Stroomer, Leo Toepoel; -aat 26 Castricum en L. Harms, Stetweg 24. Castricum. De volledige passagierslijst ligt tei mzage op ons bureau, Voordam 9, Alk maar. waargenomen. Deze lijn is tot nu toe volgehouden. Men kan het ook anders zeggen: aanvankelijk is het onderwerp, zij het een verarmzaligd mens, zij het een stilleven of landschap, het voor naamste, er is de ongetwijfeld ge slaagde poging dit voorwerp in zijn volle macht te geven. Later echter wordt het voorwerp gezien als, laat ons dat noemen: gecondenseerd licht. Het licht wordt dan hoofdzaak en het voor werp is er een product van. Deze ontwikkelingsgang, die nog niet is voltooid want de energie van de schilder schijnt onuitputtelijk, is prach tig bij deze tentoonstelling na te gaan. En daarin ligt het grote belang van een dergelijk overzicht: men ziet de ontplooiing van een groot talent, dat niets aan anderen en alles aan zichzelf te danken heeft. v. d. W. De Staatscourant deelt mede, dat met ingang van 1 Januari 1951 aan de Rijks Hogere Burgerschool te Alkmaar de betrekking van directeur-leraar moet woiden vervuld. Dat betekent dus, dat de tegenwoordige directeur de school gaat verlaten en in verband daarmede hebben wij gister een onderhoud gehad met de heer I. H. Massink. die ons be vestigde, dat hij, in vefband met het dit jaar bereiken van het 65ste ievens- jaai als rijksambtenaar en dus als directeur van onze H.B.S. zal aftre den. De heer Massink is geboren op 3 September 1865 en werd op 1 Septem ber 1912 leraar van de H.B.S. te Schie dam, welke school in 1918 tot een Rijks H B S. is geworden. Hij was daar ook aan het gymnasium verbonden en gaf tevens in Rotterdam les aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen. In hoofdzaak doceerde de heer Massink natuurkunde, mechanica en cosmografie. Op 1 Augustus 1921 ging hij van Schiedam naar Terneuzen, waar hij tot directeur van de H.B.S. was benoemd Zeven jaar bleef hij in Zeeuws Vlaan deren, jaren waarin hij de schoonheid van Zeeland leerde kennen en de men taliteit der eenvoudige Zeeuwen leerde waarderen. Op 1 September 1928 volg de zijn benoeming tot directeur van de R H B.S. te Alkmaar. Hier was de vroe gere directeur, Dr. Antusch op 28 De cember 1927 overleden en was de heer D. L. Daalder nadien als waarnemend directeur opgetreden. De bezettingstijd is de R.HB.S. en haar directeur niet zonder meer voor bij gegaan. Op 13 Juli 1942 werd de heer Massink gearresteerd en naar het Groot Seminarie in Haren (N. Bf.) overgebracht en vandaar later naar Sint Michelsgestel tot 21 December 1943. Met ingang van 1 April 1943 had den de Duitsers hem ontslagen en ge- pensionneerd. waarna hij' wachtgeld ontving. Als ambteloos burger wachtte de heer Massink de bevrijding af en op 7 Mei 1945 is hf, op verzoek van de In specteur van het Middelbaar Onderwijs weer aan de Alkmaarse Rijks H B.S. in functie getreden, waarna zijn herbe noeming spoedig volgde. In 1948, bij de herdenking van het 80-jarig bestaan van onze H.B.S. zijn de verdiensten van de heer Massink officieel ei'kend door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. De directeur heeft de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen verzocht nog tot 1 Jan. 1951 in dienst te mogen blijven in verband met hel opgang brengen van de nieuwe cursus wat zoals uit de oproep in de Staats courant blijkt wel zal worden inge willigd. Als de heer Massink de school ver laat heeft M; hier ruim 22 jaar zijn beste krachten aan het Middelbaar On derwijs gegeven. Honderden jongens en meisjes, die de school geheel of gedeel telijk hebben doorlopen en die thans over alle werelddelen verspreid zijn. zullen zich zijn persoon en zijn werk dankbaar herinneren. De RH uS. verliest door zijn vertrek een toegewijd en zeer bekwame leer kracht. d'e lies in het werk heeft ge steid om zijn school tot een in brede kringen b kende en gewaardeerde on derwijsinrichting te maken. Aanrijding op de Friese brug De veel beschreven Friesebrug be wees gistermorgen opnieuw, dat zij zelfs niet aan de geringste eisen van het hedendaagse verkeer kan voldoen Het was voor de personenauto en de vrachtwagen, die tegelijkertijd de brug ipreden ondoenlijk elkaar te passeren en daarom haastte de „luxe" wagen >.icb om met sbekwame spoed achterui' 'e rijden Hei ging de vrachtauto blijk baar nog niet snel genoeg, want zii •eed tegen de personenwagen op en veroorzaakte daardoor geringe schade KASGELDVOORZIENINGEN B. en W. delen mede, dat de .voor ziening met kasmiddelen in het afge lopen jaar meermalen moeilijk is ge weest daar de beschikbare middtjen niet waren berekend op de grote uit gaven, welke de verschillende kapi taalsinvesteringen medebrachten, ter wijl geen gelegenheid bestond tot con solidering van de vlottende schuld en gedurende enige tijd zelfs geen kas- geidleningen konden worden verkre gen. In de laatste maanden is de si tuatie, mede door het opnemen van een tweetal vaste leningen tot een bedrag van f 500.000 elk beter geworden. Voor 1950 is de behoefte aan vreem de kasmiddelen geraamd op f 2000.000.— kasgeldleningen waarbij ongeveer f 800.000 en de andere middelen ge bruikt zullen worden. Daar dit geld slechts voor het voor de bedrijven be nodigde gedeelte rente opbrengt staat het op het hoofdstuk kasvoorzieningen te behalen rentevoordeel belangrijk achter bij dat van de vorige raming. Vroegere diensten. Door de hogere gemeentefonds-uitke ringen en de meegevallen bedrijfsuit- komsten zal de dienst 1948 met een overschot sluiten evenals de dienst 1949 als gevolg van de terugwerkende ver hoging van de uitkering wegens onder nemingsbelasting met f 234 000. Deze batige saldi moeten worden overge bracht naar de kapitaaldienst en mogen niet zonder meer dienen tot versterking van de gewone dienst van een volgend dienstjaar. B. en W. overwegen een deel van deze ontvangen extra inkom sten te bestemmen voor extra afschrij ving op kapitaalsuitgaven in vorige ja ren gedaan en voor de herkrijging van ten dele verbruikte reserves (ojn. de opbrengst van het radiodistributiebe drijf) teneinde op deze wijze een in nerlijke versterking van de financiële positie der gemeente te verkrijgen. Zo dra de bedragen der vermoedelijke sal di bekend zijn zullen B. en W bij be grotingswijziging een voorstel doen tot regeling der bestemming. De onvoorziene uitgaven. Deze post is zeer hoog op f 249.913,19 geraamd. Voor regeling van de rente en afschrijvingen op de bij suppl. be groting voorgestelde of nog voor te stellen uitgaven is voorlopig f 60.000 geraamd. Een bedrag van f 25.000 is geraamd voor de nadere regeling der regelmatig voorkomende uitgaven inge volge art. 72 der L.O. wet en de daar mee overeenkomstige uitgaven voor het O.L.O., een bedrag van f 80.000 voor het opvangen van de als gevolg van de devaluatie optredende prijs- en loonsverhogingen, een bedrag van f 15000 voor de exploitatie van de over dekte bad- en zweminrichting en van het zomerbad en voor tegenvallers bij de inkomsten of mogelijk nieuwe uit gaven f 69.913,19. De kapitaaldienst. Het op f 676.463.25 geraamde nadelige slot van de kapitaaldienst vormt het restant van de kapitaalsuitgaven, wel ke in vorige jaren zijn gedaan of op deze begroting zijn geraamd, waarvoor nog geen vaste lening is gesloten. De fi nanciering geschiedt voorlopig met ge wone kasmiddelen. Op hoofdstuk XV van de kapitaals- dienst zijn voor het eerst posten opge nomen met betrekking tot het fonds voor bijzondere doeleinden, dat gevormd wordt uit de kapitalen van het gemeen te pensioenfonds en het gemeente onge vallenfonds. welke met ingang van 1 Januari 1950 zijn opgeheven. Gisteravond werd in de aula van het Gymnasium een film vertoond door de Nederlandse Vereniging van Suikerzie ken. Nadat de heer H. R. J. Grootnoff. voorzitter van de afdeling Alkmaar, de uvond had geopend, gaf hij het wcord aan de spreker, dr. R. J. Hamburgei Deze gaf een kort overzicht van wat suikerziekte eigenlijk is en hoe zij het beste is te bestrijden. De film, die ver volgens werd vertoond, gaf het samen stellen en toedienen van injectie's te zien. We zagen door middel van statis tieken hoe het suikergehalte in het li chaam oploopt na het nuttigen van een 'maaltijd. Een suikerzieke moet zich al tijd onder strenge controle houden. Op de film zagen we enige voorbeelden Een suikerzieke moet zich met het kleinste wondje naar de dokter begeven daar de gevolgen anders noodlottig kun nen zijn. Na de film werd een korte pauze gehouden, waarna vragen gesteli wer den. Eén dier vragen was o.m.- „Kan men door middel van bestraling sui kerziekte bestrijden?" Dit is niet het geval, aldus dr. Hamburger. Men kan de bestraling bij wijze van proef ge pruiken, maar mag er in geen gevaJ het dieet of de insuiine-injectie's door verminderen. Wanneer moet men in- suline-injecties gaan gebruiken? Zo dra men het dagelijks eten door het dieet wijzigt. Eén der vragen was ook of een sui kerpatient mag autorijden. Voor een na tien t die geen insuline gebruikt is t autorijden geen bezwaar Iemand, die achter wel insuline-injecties ontvangt loet beter niet auto te rijden, daar de nsuiine-rearties onder het rijden kun- ner optreden De suikerziekte open oaart zich het meest op middelbare 'eeftijd. De heer Groothoff dankte tot slot dr. Hamburger voor zijn zeer interes sante uiteenzetting. Francois Bastide voor „NederlandFrankrijk" De jonge schrijver Frangoïs Bastide sprak voor NederlandFrankrijk over Le röle de la femme dans les romans francais contemporains. Na het openingswoord van de voor zitter, dr. R. Wiarda, zei spreker, dat hij de titel voor zijn lezing eigenlijk niet juist had opgegeven. Om de rol van de vrouw in de Franse letterkunde te begrijpen, moet men teruggaan tot de oude mythen, b.v. tot Tristan et IJseuth. Tristan bestrijdt alle moeilijk heden, die zich voordoen; dat is de ge schiedenis van zijn liefde. Na Tristan tekenen zich twee wegen af in de letterkunde,: le de zuivere liefde met meer moeilijkheden te over winnen, dan bij Tristan. Ze zijn dik wijls van maatschappelijke orde; 2e de ridderlijke liefde, die iets meer sen sueel is. Er is trouwens nog geen harts tocht, maar een helder, intelectueel oordeel van de minnaar over zijn ge liefde. Deze twee richtingen hebben zeer lang hun invloed doen gelden: men vindt ze terug in b.v. La Princesse de Clèves, Le Lys dans la vallée, La Chartreuse de Parme. In de romanti sche periode verandert veel. Vroeger gaf de vrouw geen leiding aan haar minnaar; het was voldoende, dat hij overdekt met roem terugkwam. Verder niets. Maar nu begint de vrouw invloed uit te oefenen op het leven van haar minnaar. De vrouw is een dagelijkse vriendin geworden en niet meer de on genaakbare koningin, die in een of an der kasteel woont. Saint-Exupéry zegt in „Citadel" aimer c'est regarder ensemble dans la même direction. Spreker behandelde daarna vrouwen typen bij Proust, Giraudoux, Vaiéry Larbaud. Het ideaal van de laatste, schrijver is een vernederde vrouw, tra gische, verlaten vrouwen. Een voorname datum in de letter kunde is 1936 (oorlog in Spanje). Van dat ogenblik af wordt de invloed van de roman op het publiek groter. De vrouw wil ook niet meer alleen een „instrument de plaisir" -zijn; zij wil le ven voor zich zelf en meedoen met het leven van haar eeuw. Zie Malraux: „La condition humaine". Wat willen de jongste schrijvers, waarvan spreker een vertegenwoordi ger is? Zij zoeken hun weg tussen de Tristan mythe (die gebracht kan wor den in een moderne roman, zonder de middeleeuwse omgeving) en de psycho analyse die tegenwoordig hoogtij viert. Een moeilijke weg. waarvoor veel lief de nodg is van de schrijver voor zijn heldin. Hierna dankte de voorzitter de spre ker voor zijn belangrijke voordracht en riep hem een tot weerziens toe. Samenwerking van verenigingen voor het brengen van cultuurwerken De Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken heeft samenwerking ge zocht met het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, de Ned. Ver. van Huis vrouwen en de Ned. Reisvereniging. Door deze combinatie van verenigin gen zullen in een cyclus „Van Landen en Volken" drie voordrachten met lichtbeelden in 't Gulden Vlies worden gegeven Op Woensdag 22 Februari spreekt Prof. Dr. A. N. J. den Hollan der. hoogleraar te Amsterdam over het onderwerp: Achter het IJzeren Gordijn Het land der Magyaren, de geschiede nis van Hongarije, dat steeds één der siagvelden in de Europese geschiedenis is geweest. Dinsdag 7 Maart zal Mr. W. J. van Balen uit Den Haag spreken over het onderwerp „Snelle rondreis door Zuid Amerika", het land waarin „millioen- steden" voi wolkenkrabbers afwisselen met tropisch oerwoud, kale pampas, sneeuwbergen en zandwoestijnen. De derde lezing in de cyclus is die van Jef Last, letterkundige te Amster dam, die zal spreken over „Land en Volk van China", het volk van 490 mll- lioen zielen, dat ontwaakt is en dat na de revolutie politiek, economisch en cultureel van grote betekenis zal worden. Op 20 Februari wordt in de kleine zaal van de Harmonie door mej. W. J A Knottenbelt, kunstschilderes te Brummen een lezing met lichtbeelden getiteld „Rond Rembrandt", gehouden en op 15 Maart volgt een V.U.-lezing met projectie door Dr. H. Groot te Laren over „De inwendige structuur der Aarde". Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er hier op cultureel gebied nog veel goeds gebracht wordt. De samenwerking van bovengenoemde verenigingen waarborgt voor de toe komst een keus van wetenschappelijke voordrachten, die voor de ontwikke ling van stad- en streekgenoten van grote betekenis kan genoemd worden. Geslaagd Bij het in Haarlem gehouden exa men door de HM.V.V. coupe Danc- kaerts slaagden voor costumière de dames B. de Vos en G. $e Rijk te Alkmaar; B. Dissel met lof en J. Vin gerling te Koedijk; A. Oudhuis te Heer hugowaard; C. Nieuwenhuizen te Ko- gerpoider; G. v. d. Heijden te Oudorp; A. van Diepen te Beemster; A. van Westen te Castricum en J. Komen te Ursem. Alien waren eandidaten van de Mode Vakschool N. Nelis, alhier. Bij de dezer dagen gehouden examens voor het praetijkdiploma Boekhouden uitgaande van de Ned. Associatie vooi Praeti.ikexamens slaagden: mej. A Min nesma te St Pancras en de heren K J Mink te Alkmaar. G Timmerman te Bergen en W. v. Weert te Callantsoog ZONDAG GEEN DIENSTEN IN DE In verband met voorzieningen aan de Kapelkerk zullen alle diensten van de Ned Herv. gemeente Zondag a.s in de Grote Kerk worden gehouden, aldus wordt ons van bevoegde zijdr medegedeeld Nu allewege het feit herdacht wordt, dat René Descartes 300 jaar geleden in Zweden is over leden, zal het voor velen wellicht interessant zijn te vernemen dat deze fiosoof nog enige tijd in Egmond-Binnen heeft gewoond. Het huisje, dat hij bewoonde, lag noordwestelijk ten opzichte van de Ned. herv. kerk, ongeveer hal verwege de lijn: Ned. herv. kerk woning-bollenschuur J. Volke ring aan de Herenweg. Naar ver luidt moeten er nog tekeningen van de woning bestaan. Mogelijk, dat er nog fundamenten zijn. De Egmondse grond zit trouwens vol fundamentresten van oude, historische bouwwerken. Jeugdconcert in hef Gymnasium Gistermiddag werd er in de Aula van het Murmellius Gymnasium een jeugd concert gegeven door het Gezelschap voor Oude Muziek te Utrecht, waarbij Erna Stellweg-Spoorenb'erg als so praan optrad. Dit jeugdconcert, waar voor van de zijde van leerlingen der diverse scholen grote belangstelling be stond, werd in het Gezamenlijk pro gramma van de Nederlandse Radio Unie, verzorgd door de V.A.R.A., uitge zonden. Er werden twee werken uit gevoerd, t.w. „Non sa che sia dolore" van Johannes Sebastian Bach en „Par- tenza" van G. Fr. Handel. De heer Hans Philips, leider van het gezel schap, gaf vooraf 'n korte uiteenzetting van de werken, opdat de tekst beter begrepen kon worden. Beide werken drukten een afscheid uit. op Italiaanse tekst, daar in de jaren 1650-1750 deze vorm van muziek vooral uit Italië af komstig was. Het gezelschap, bestaande uit Herman Ehrenfeld, fluit, Lien Beyers, viool. Paula. Koning, viool, Theo de Wolf. altviool. Max Werner, cello en viola da gamba, Helena van Tongeren, contrabas, en Hans Philips, clavecymbel, bracht hierna de twee composities ten gehore, wat op de aan wezigen een diepe indruk maakte. Ook de zang van Erna Stellweg-Spooren- berg werd ten zeerste gewaardeerd. Nadat deze meesterwerken waren uit gevoerd mochten de musici een dank baar applaus in ontvangst nemen. Concerf „Vita Nova" Voor het donateursconcert van het Accordeonorkest o.l.v. Alb. v. d. Wolff, was in het „Wapen van Heemskerk" een zeer grote belangstelling. In een tiental stukken bewees „Vita Nova" in haar kort bestaan serieus te hebben ge studeerd. De goede resultaten hiervan demonstreerden zich in werken van Strauss. Ketelbey e.a. Ook de gespeelde soli werden door het publiek zeer ge apprecieerd. Dat in muzikaal opzicht alles nog niet volkomen was. is „Vita Nova" zich wel bewust, aan de verbete ring daarvan wordt ijverig gewerkt. Dirigent de Wolff heeft met het ensemble zéér te waarderen resultaten bereikt, en daarom is zijn succes dan ook ten volle verdiend. De toneelver. A T.V. „Ontwaakt" speelde onder regie van J. Huygen „Cel 13 is vrij" en vond voor deze pres tatie een alleszifis verdiende waarde ring. Een geslaagde avond voor het ac cordeonorkest „Vita Nova". Mef Anthony van Kampen naar de binnenlanden van Nieuw-Guinea Dinsdagavond werd er in de grote zaai van 't Victoryhotel 'n lezing door Anthonie van Kampen gehouden voor de personeelsvereniging van Jac. Met's automobielbedrijf. Het onderwerp van deze avond was Nieuw-Guinea met zijn onherbergzame binnenlanden en mysterieuze bewoners. De belangstel ling was ondanks het slechte weer bui tengewoon groot, meer dan 200 leden waren aanwezig. Het werd een inte ressante en leerzame avond. De heer Van Kampen nam zijn publiek mee naar de Wisselmeren, in het hartje van Nieuw-Guinea. Hij liet het kennis ma ken met de bewoners van de streek, de Ekkarie's. Men hoorden over velerlei zeden en gewoonten van deze dwerg papoea's. Ook maakte men kennis met Jean Victor de Bruin, de man. die in deze uithoek der aarde Nederland vertegen woordigde Deze was de hele oorlog als enige blanke op Nieuw-Guinea, en heeft daar onschatbare diensten aan de Geallieerden bewezen. Na de pauze vertoonde de heër Schumacher licht beelden over dit land. terwijl de heer Van Kampen de explicatie gaf De heer V. H. A Pouw, voorzitter van de per soneelsvereniging dankte tot slot de heer Van Kampen voor zijn interes sante en boeiende uiteenzetting. De Firma vZwaan ield een expositie van sprekers' werken in de salon van het hotel. Bii anvoop van een boek was de heer Van Kam Den bereid daarin zijn handtekening te zetten. Burgerlijke Sfand Geboren: Laura M., d. van S. J. Er- •famp en C. R. M. Koopman. - Willem J. en Maria E., z. en d. van W. F. Tetteroo en E. admiraal. - Klaas W., z. van K. W. Timmer man en H. Volkers. Getrouwd: Joannes H. de Ruijter en lohanna Pronk. - Herman R. Bosman en Ge- ■•arda du Pau. Reindei van der Wiik en Maria A. vaD de» Veek. - Heronimus Gene© en Margaretha Klijbroek. - Nicolaas J Noort en Maria A. loosten. Hendrik van Aanhólt er Louise H. H. Snaauw, - Geiard Geldman er Agnes Tb. Bnkkum. - Cornells W. Rootjes *r> Gerbrandina Dekker. 1 Overleden Euphemia Hemmelder, 67 wed. van S Hoogvorst. - Klaas Kroon, i :".r weduwnaar van M. Biegman. pRIE van de beste desk logische dienst, prof. tuut en ir. v. d. Ban zuil de plannen voor de toekc ten behouden, het moet zoals Bussum". „Het 201 waren, maar het zal eer dr. W. Huygens gisteravo van de ruimtelijke orden voor de gemeenteraad zie Raad achter zich zou vin laten biyven. Om dit te ners beperkt te houden, perkte groei In oostelijke der, zal in onderdelen f zullen bebouwingsvoorschj verkeersvraagstuk rekeni van provinciale wegen er misch of sociografisch on drong er op aan besluite vens en waarschuwde vo< wij pas met succes kunn onderzoek bekend zijn. I en het café- en restaur: V.V.V., die de toekomst vi keld. „Het jaar 1950 belo( Jn dit jaar zal de ruimh ^vastgelegd worden. In he de gegevens van het soei JJIT DE REDE van de bi stippen wij verder aan een voorstel inzake het Ou wacht Iran worden. Alle w< gen aan Zee zijn thans va en Exploitatie Mij. overg< Huygens hoopte, dat Berj; spoedig zal herrijzen en we Mij. op niets na te laten plaats weer een fleurig en aanzien te geven. Het uitb voor Bergen aan iLee zal zien worden. De provinciale duinterrein tot voor kort een situatie bevredigde, daar een der duingebied aan de invloed meente onttrokken was. langs gehouden bespreking rectie van het P.W.N. is dat de gemeente wel degel heeft zich met de watei nen te bemoeien. Besloter de P.W.N. voortaan bij a ningen betreffende recrea zal plegen met het gemei Hiermede is een basis gele gezonde gang van zakei burgemeester. Sedert de bevrijding wei gen 86 woningen, w.o. 8 gen gebouwd. In totaal bouwvergunningen verstre Huisvesting een Het huisvestingsvraagsi steeds een nachtmerrie staande 80 gezinnen aan heid werd geholpen, verii wachtlijst niet noemensw lijst telt nog 76 gevallen waren er 136 woningzoek 37 urgente gevallen. Het bestaat, dat In Bergen aantal clandestiene burj die men bij de bevolk hoopt op te sporen. Berg gevallen van samenwoning merhuisjes. Zo op het oog 441 woningen nodig, al meester Huygens dit aant aan de hoge kant. Het cflfer steeg in 1949 van Er werden 201 babies g< 70 personen overleden. I zorging was naar spri zeer bevredigend. In 39 leende het toenmalige Burg bestuur permanente hulp werklozen bedroeg 610, demobiliseerden 8, waarv functie verwierven Aan werd een uitkering ki Consumentencredièt verle gevallen maakten inge: spraak op betaling ingevi wet-Drees. Culturele NA erop gewezen te he gezondheidstoestand naren zeer gunstig is, zitter tot zijn vreugde dat het culturele leven het Rijk de gemeenten het werk der kunstenaars heeft Bergen dit onmidde grepen. Ook het vorige gelden beschikbaar gesti aankoop van schilderijen 1950 eveneens het geval gemeente helpt aldus de maar niet critiekloos. Een devol instituut noemde stenaars Centrum Berj ledental van 150 tot groeien en dat een band sen de bevolking en de In 1949 heeft het K.C. naars een verkoop ten 6000.bezorgd. In de gemeente zijn door 2607 leerlingen bez waarvan 425 van buiten bestaan plannen voor de tweede o.l. school. Ook voor het Gem. Slachthui verlies begroot, ditmaal Dit jaar zal moeten bil verre het slachthui^ heid geniet. Wat het Gemeentelijk Bedrijf betreft, werd in vengrondse net vernieuwd van 1950 zal een gedeel ondergrondse net onder men worden, zonder da! verhoging behoeft te wc

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2