Voor de tweede maal won Hoogland na spannende strijd het Zilveren Biljart MOEYES WERD GOEDE TWEEDE Het Nederlandse volk in cijfers Verzekerings-kwestie in de Wieringermeer Carnaval in het nuchtere Noorden Harry houdt van zijn glaasje bier Rond het Zilveren Biljart Na afloop van het tournooi om het Zilveren Biljart werden de prijswinnaars gehuldigd. Dat is nu eenmaal zo de gewoonte maar ongewoon is dat eerst nog een an dere huldiging plaats had. Een be zoekster uit Amersfoort mocht bloemen in ontvangst nemen, niet omdat zij vanuit Amersfoort was gekomen om haar belangstelling voor het tournooi om het Zilve ren Biljart te tonen, maar omdat zij Fenny Heemskerk was. Zij heeft altijd belangstelling gehad voor de biljartprestaties van haar vader, evenals pa Heemskerk steeds warm loopt als zijn dochter een schaaktournooi moet spelen. Fenny Heemskerk die, zo zij ons vertelde, al heel wat prettige ont vangsten achter de rug heeft en eenmaal zelfs op het Kremlin, was zichtbaar verrast door die onver wachte bloemenhulde. Minder verrast was zij over het spel van vader die het toch veel beter kan. MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 Prinses Marijke ontving als „petemoei" van het jongste wapen van de Koninklijke Landmacht, de Verbindingsdienst, een speciaal geschenk, be staande uit een etui, zilveren lepel en vork, benevens „snoeperij". Links kolonel J. J. Marlet en sergeant L. F. Koolloos van de Verbindingstroepen, die de jarige Prinses de „snoeperij" aanbieden. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft opnieuw een hoeveelheid cijfermateriaal gepubliceerd, vergaard uit de meer dan tien millioen formulie ren, die het Nederlandse volk op 31 Mei 1947 heeft mogen invullen. We ontlenen er het volgende aan: De bevolking bedroeg op de teldatum 9.625.499. Hiervan waren 4.791.443 man nen en 4.834.056 vrouwen, alzo een vrouwenoverschot van 43.000 ofwel een verhouding van 1009 vrouwen op 1000 mannen. Van al deze mensen woonde een derde in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en ook een derde in die met minde*- dan 5000 zielen. Dan waren er 2.1 millioen mannelijke en 221.000 vrouwelijke gezinshoofden. In deze huishoudens werden bijna 4.5 millioen nog thuis wonende kinderen geteld. De minderjarige jongens en meisjes, tezamen 3.792.000, maken 39 pet van de gehele bevolking uit. 65 jaar en ouder Onze Bridgerubriek TEGENSPELEN: EEN KUNST APART Te vaak nog komt het voor dat men te vroeg het hoofd in de schoot legt bij het tegenspel, daardoor de kans op het down spelen van een contract ver gooiend. Geeft u nooit voortijdig ge wonnen, haal elke mogelijkheid uit uw kaart die erin zit. En zorg vooral er voor dat u nimmer zoals W. en O. in het heden te bespreken spel be schaamd moet erkennen door foutief spelen punten cadeau te hebben gege ven. Ziehier dit spel: S.:h8 6 5 4 H.: b 10 R.: v 9 K.: a 9 8 6 S.: b 10 S.: 2 H.: 6 4 2 H.: a v 9 8 7 5 3 R.: a 10 7 4 2 R.: 5 3 K.: v 10 2 K.: h 5 4 S.: a v 9 7 3 H.: h R.: h b 8 6 K.: b 7 3 Z. kreeg dit spel in 4 Sch. te spelen; W. had een keer Ru. geboden (O niet kwetsbaar was tot 4 Ha gegaan maar het redbod 5 Ha durfde hij niet aan) en kwam met Ha 2 voor. O. nam r eerste slag met H. Aas, zag bij Z. de heer valle- en trok Ru. 3 na. Waarom hier door mij stip peltjes zijn gezet? Omdat O. veel te veel af ging op het Ru-bod yan W. Zelf heeft hij van deze kleur niets in handen; z'n partner heeft slechts één keer Ru laten horen en de Vrouw ligt op tafel. Neen, O. had moeten begrij pen, dat Z die 4 Sch. bood stellig een goede Ru-dekking had. En de KL? N. heeft een dekking, de kans is dus groot dat Z. juist in deze kleur minder sterk was. En nu weet ik wel, dat een der vele bridgewetten zegt. dat men 'tijd moet terugkomen in de door de partner geboden kleur, maar hier was de gelegenheid schoon eens af te stappen van deze wet, zelfs al bestaat de -ns, dat er in een Kl.- vorkje wordt getrokken. Neen O. Had welbewust KI 4 in plaats van Ru 3 moeten nakomen. Dan had Z. nooit twee KI. bij N. op Ru H en B kunnen opruimen, zodat hij zijn 4 Sch. maakte. Hij had dan n.l. Ha Aas, twee Kl-slagen en Ru Aas verloren en was één down geweest. Ik geef toe dat het direct spelen van Ru 3 verleidelijk was, maar O had uit de bieding gelegenheid te over zijn conclusies te trekken. Erg diep „zat" deze mogelijkheid Z. één down te spelen niet. Toch faalden de paren OW, die 4 Sch. tegen speel den, op één na. En slechts één stout moedige O bood 5 Ha, zodat hij wat verliespunten betreft nog tweede werd Ja ja, ik zei al eens eerder dat het raar kan lopen bij een spelletje bridge..,. zijn 683.000, van wie 3600 de negentig jaar gepasseerd waren, terwijl acfit mannen en zes vrouwen honderd jaar of ouder waren. Tegen vier millioen gehuwden zijn er 430.000 personen, die in weduwstaat leven. 68.000 zijn gescheiden van echt, 14.000 zijn gescheiden van tafel en bed. Sinds 1930 is het aantal gescheidenen met 130 pet, het aantal gescheidenen van tafel en bed met zeventig procent toegenomen. 3.866.000 personen of rond 40 pet der bevolking was werkzaam in enig be roep. Hiervan werkte 37 pet in de nij verheid, 20 pet in de landbouw, 24 pet in handel, verkeer en credietwezen, 13 pet in maatschappelijke diensten, on derwijs en eredienst, en 5 pet in huise lijke diensten. Zeventig procent van allé jongens en veertig procent van alle meisjes tussen 14 en 21 jaar is in een beroep werkzaam. De andere jongens volgen nog dagonderwijs, van de meis jes slechts een deel. 150.000 meisjes nl. volgde geen onderwijs meer en was evenmin in beroep of bedrijf werk zaam. Van de twee millioen gehuwde vrouwen verrichtten 200.000 beroeps arbeid en 13.000 harer leefden niet in een gezin. Van de andere 187.000 werk ten er 152.000 regelmatig mee in het bedrijf van haar echtgenoot, zodat er 35.000 gehuwde vrouwen zijn geteld, die behalve de taak in haar gezin ook nog een arbeidsterrein buitenshuis had den. Overheid steli pachier voor te laag verzekerd bedrag aansprakelijk De bekende brandverzekeringskwes tie in de Wieringermeer blijkt overal in het land onder de boeren opschud ding hebben verwekt. Wel gaat de kwestie in wezen natuurlijk iedere huurder of pachter van gebouwen aan, doch het schijnt, dat - wellicht omdat het geval zich afspeelde tegenover een boer in het bijzonder de boerenorga- nisaties er nota van hebben genomen. Het resultaat is voorlopig, dat de aangelegenheid binnenkort een punt van bespreking zal uitmaken in de ver gadering van het Nederlands Land- bouw-Comité. Intussen heeft de kwestie nog een extra pikant aspect gekregen door het optreden van de Staat. De boerderij toch, die eigendom was van de Staat, was door deze verzekerd tot een bedrag van f 14.500 bij de Noordhollandse Brandverzekeringsmaatschappij. Deze laatste betaalde dit bedrag uit aan de Staat en begon een actie tegen de heer Poot, pachter van de plaats, voor een bedrag plus de inmiddels verschenen rente. Nu kwam de Staat alras, tot de con clusie, dat het verzekerde bedrag ad f 14.500 veel te laag was en dat er geen sprake van was, dat daarvoor een nieuwe boerderij zou kunnen worden opgebouwd. De Staat was dus te laag verzekerd en had blijkbaar vergeten het bedrag te verhogen. Om er nu toch uit te springen heeft ook de Staat een civiele vordering ingediend tegen de heer Poot en wel tot een bedrag van f 28.000. Samen is dit dus f 42.500, waarbij nog komt de vervallen rente. De Staat treedt hier op op een wijze, die vermoedelijk wel enig in haar soort mag worden genoemd en die de positie van de huurder of pachter wel zeer op losse schroeven stelt. Immers: wanneer de overheid haar fout, van zich te laag te hebben verze kerd tracht goed te maken, welke par ticuliere bezitter zal er dan in de toe komst voor terugschrikken om dezelfde weg te bewandelen? Wij vernemen intussen, dat de heer De Hartog, lid van de Tweede Kamer, voornemens is omtrent deze aangele genheid vragen tot de regering te rich ten. Voor de tweed maal heeft Henk Hoogland zich onbetwist de sterkste getoond in het Zilveren biljarttournooi, waarvan de laatste partijen Zaterdag en Zon dag in café Te Bos werden gespeeld. Niet alleen won hij al zijn partijen, maar bovendien noteerde hij met 18.38 het beste tournooigemiddelde en scoorde hij de hoogste serie met een vlot gespeelde 160 caramboles. Voor de tweede maal nam Hoogland dus het Zilveren Biljart mee naar huis en als hij ook volgend jaar als winnaar uit de bus komt zal deze trophee definitief in zijn bezit komen. Direct achter Hoogland moeten wij Moeyes noemen, die twee partijen verloor en met een gemiddelde van 14.43 en tien matchpunten op de tweede plaats eindigde. Zaterdagmiddag bewees deze speler met een sterk gespeelde serie van 112 zijn klasse. Spannende laatste partij De belangstelling van de Alkmaarse biljartliefhebbers ging vooral uit naai de laatste partij van dit tournooi waar in Moeyes moest proberen om Hoog land zijn enige nederlaag toe te bren gen. Doodstil was het in de stampvolle zaal waar slechts het klossen van de ballen weerklonk. Slechts af en toe ging er een licht geruis door de zaal als Moeyes een moeilijke massee ver richtte of Hoogland met een gedurfde driebander de ballen weer in positie bracht. Hoogland miste de acquitstoot, die zelfs voor klassespelers moeilijk heden blijkt te hebben, en Moeyes ant woordde met een serie van zes, voor zover wij bij deze spelers dan van een serie kunnen spreken als zij zes caram boles maken. Hoogland scheen zich moeilijk los te kunnen maken van de welhaast tastbare spanning en liet slechts 8 punten noteren. Dat was het sein voor Moeyes om goed van start V: gaan. Na enkele moeilijke stoten kreeg hij de ballen in fraaie positie in het middenvak en met keurige rappèls en masseerstoten bouwde hij een se rie op die onverwacht op 55 afbrak. Nog was het antwoord van Hoogland niet sterk. Verder dan 21 kwam hij niet, maar toen Moeyes hierna poe delde kreeg hij zijn vertrouwen terug en met sterk spel werkte hij zijn ach terstand weg en reeds na tien beurten had de aanstaande kampioen een be trekkelijk veilige voorsprong gekre gen. De stand was toen 24399. Dat Moeeys bijna 150 caramboles achter stond ktvam echter niet alleen door het spel van Hoogland. Steeds weer kreeg Moeyes moeilijke ballen in las tige positie waardoor zijn vertrou wen in eigen kunnen aan het wanke- icn werd gebracht. In de elfde beurt ging het weer beter, er vloeide een vlotte 67 uit zijn keu maar dat was niet voldoende om Hoogland nog ern stig te bedreigen. Laatstgenoemde maakte de partij in dertien beurten uit waardoor hij ongeslagen het tour nooi beëindigde. Wessels heeft zich in dit tournooi. niet van zijn sterkste zijde laten zien.. Na liet goede begin van vorige week (hij verzamelde toen zes'matchpunten) won hij dit weekeinde geen enkele partij. Dat hij van Hoogland verloor is vol komen normaal en zelfs heeft hij ge ruime tijd nog een kans gehad om die partij te winnen, maar tegen Moeyes bleef hij beslitst beneden zijn kunnen. Tegen Heemskerk stond Wessels lan ge tijd op verlies doch toen hij in de 18e beurt een goede serie van 62 liet noteren, de stand was op dat moment 249—266 in het voordeel van de Am sterdammer. scheen hij nog een kans te krijgen. Heemskerk maakte echter geen fouten en met een slotserie van 34 maakte hij de partij uit. Tegen Moeyes kreeg Heemskerk geen schijn van kans. Het was in deze partij dat Moeyes zijn hoogste serie scoorde, 112, waartegen de Amsterdammer niet op gewassen bleek. De beste partij van Zaterdag was die tussen de Zaankanter Broerse en de Bergenaar Van Lingen. Voor het eerst in dit tournooi liet Broerse zien waartoe hij in staat was, hetgeen te verklaren is daar hij eindelijk op het voor hem vreemde materiaal inge speeld raakte. Het regelmatig spelen met glazen ballen is voor hem funest geweest. Tegen Van Lingen speelde hij volkomen vrij, zijn zenuwen had hij ditmaal in de Zaan achter gelaten en fraai klein spel maakte hij de ene se rie na de andere. Van Lingen. die enige dagen met griep te bed had ge legen kon hem niet bijhouden, doch zijn stijl en spelopvatting waren toch voldoende om de partij tot een aan trekkelijke te maken Er was nog een spcio die dit tournooi zijn vorm me kon vinden. Dat was Venniker, dif met zes matchpunten en eon gemiddel de van 11.29, op de zesde plaats ein digde. Zijn beste partij was die tegei Bioei se welke hij met het goede ge middelde van 17.64 won. De speler die men algemeen als de zwakste had gekwalificeerd was de kleine man uit Winkel, Cor Honingh Inderdaad mist zijn spel de techniek van een Hoogland, Wessels of Moeyes. maai desondanks heeft hij het gepres teerd om maar liefst vier partijen te winnen. Hij is een wat trage speler waartegen gevoelige spelers meestal niet in hun spel kunen okmen. Het is een verdienste van Honingh <dat hij zich door niets en niemand van zijn stuk laat brengen en daardoor tenslot te nog op de vierde plaats terecht kwam. Prijsuitreiking De viee-voorzitier van het district Alkmaar reikte na afloop van dit tour nooi met een geestige speech de prij zen uit. In zijn toespraak had hij woor den van lof voor de prima verzorging van de biljarts en de vlotte organisatie van ZEKZ. Onder de keur van prijzen bevond zich o.a. een lap stof. beschik- Vier dagen lang liebben boven staande biljarters elkaar strijd ge leverd op het groene laken met als inzet het Zilveren Biljart. De Alkmaarder Henk Hoogland won voor de tweede maal deze prijs. Van links naar rechts: Heemskerk (Amsterdam, de vader van Fenny Heemskerk), Venniker (Alkmaar), Hoogland (Alkmaar), Moeyes (Alkmaar), Wessels (Alkmaar), Broerse (Zaandam) en Honingh (Winkel) baar gesteld door de heer A. Hoes en een zilveren asbak en sigarettenkoker welke door de firma Plas waren uit geloofd. De uitslagen zijn: car. h.s. moy. J. Heemskerk 145 45 9.06 H. Hoogland 300 160 18.75 A. v. Linge 233 45 9.70 N. Venniker 203 40 9.66 J. Broerse 300 60 20 A. v. Linge 207 39 13.80 C. Honingh 300 41 9.09 N. Venenker 272 25 8.24 G. Wessels 203 40 9.66 J. Moeyes 300 58 14.28 Prins Magnus I Schagen in Dat ook Noordhollanders Vasten avond kunnen vieren, is wel gebleken uit de Carnavalsfeesten, die Zaterdag en Zondag in Schagen gehouden wer den. Natuurlijk kunnen deze feesten niet vergeleken worden met die van Oeteldonk, waar dit feest is een tradi tie van jaren wortelt, maar er is een begin en dit begin was lang niet on bevredigend. De deelnemende zaalhouders komt in de eerste plaats wel een compliment toe voor de dikwijls kunstzinnige ma nier, waarop zij hun zalen een passend Carnavalskleed wisten te geven. Nadat Zijne Koninklijke Zotheid, Prins Mag nus I, een rondrit door Schagen had gemaakt, volgde een feestelijke ont vangst in het grootste hotel ter plaat se. waar de Prins en de burgemeester van Muggenburg, zoals Schagen tijdens het Carnavalsfeest heet, toespraken hielden tot de feestgangers. Na dit of ficiële gedeelte begon de leut in alle zalen van Schagen. Op straat was daarentegen weinig te doen. Bij het grote pierement op de Markt, waarvarj het geluid soms door mirliton-geschet- ter werd overstemd, dromden wat potsierlijk uitgedoste kinderen samen, doch de ouderen lieten zich op straat haast niet zien. In de verschillende za len, vooral daar, waar gelegenheid be stond om te dansen, werd het al spoe dig druk. Het aantal gecostumeerden viel echter erg tegen, wel werden er nog al wat „feestneuzen" en mom bakkesen gedragen. Het bezoek uit de buitengemeenten, viel, althans de eer ste avond, lang niet mee. De organisatoren van dit eerste gro- fe Schager Carnaval, wel een bijzon dere gebeurtenis in het niet-RK Noor den, hadden moeite noch kosten ge spaard om de feestgangers gedurende twee dagen een prettige afleiding te bezorgen. In die opzet zijn zij, ondanks enkele tekortkomingen, voor een groot deel geslaagd. REGISTRATIE VAN COMMUNISTEN IN DE V.S. De Amerikaanse senatoren Karl Mund.t en Homer Ferguson, Republi keinen, en Olin Johnson, democraat, zijn van plan binnen veertien dagen een wetsvoorstel in te dienen tot ver plichte registratie van alle communis ten in de V.S., wier aantal wordt ge schat op 54.000. C. Honingh 300 80 9.37 J. Broerse 198 25 6.18 G. Wessels 256 62 12.80 G. Heemskerk 300 35 15.— ZONDAG 19 FEBRUARI 1950 G. Wessels 250 90 13.15 H. Hoogland 300 49 15.78 A. v. Linge 181 30 5.83 C, Honingh 300 45 9.67 J. Moeyes 300 112 15.78 G. Heemskerk 167 27 8.78 N. Venneker 300 63 17.64 J. Broerse 78 23 4.58 H. Hoogland 300 77 23.07 J. Moeyes 200 67 15.38 Eindstand: car. h.s moy. pt. 1. H. Hoogland 2100 160 18.38 14 2. J. Moeyes 1977 112 14.43 10 3. G. Heemskerk 1757 87 12.03 8 4. C. Honingh 1760 80 10.11 8 5. G. Wessels 1810 90 12.57 6 6. N. Venneker 1716 79 11.29 6 7. A. v. Linge 1397 55 9.31 2 8. J. Broerse 1402 60 9.10 2 Artsen tegen verhoging In een zeer bewogen vergadering van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst, hebben de artsen een motie aan genomen, waarin zij als hun oor deel uitspreken, dat de geneeskundige verzorging van het Nederlandse volk en de geestelijke volksgezondheid door de jongste verhoging van de loongrens voor de volledige ziekenfondsverzeke ring in zijn tegenwoordige vorm in ver schillende opzichten opnieuw ernstig schade lijdt. GROTE ZEEl'DIEFSTAL TE WORMERVEER De Wormerveerse politie deelt mede een cotnplot te hebben ontmaskerd, dat van 1945 tot heden bij de zeepfabriek firma I. Dekker te Wormerveer vele duizenden kilo's zachte zeep zou hebben gestolen. Een twaalftal per sonen is in verband met deze zaak gearresteerd, voornamelijk leden van het personeel van de zeepfabriek, die door hun jarenlange dienst verband het vertrouwen genoten. Grotere par tijen zeep werden afgeleverd dan werd op gegeven. De totale waarde van de gestolen zeep is nog niet bekend. Hij dronk er zestig achier elkaar (Van onze correspondent in Australië) DE AUSTRALIëRS houden over het. algemeen erg veel van bier. Wat de wijn is voor de Fransman, de oude klare voor de Nederlander, de whisky voor de Engelsman en de cocktail voor de Amerikaan, dat is het biertje voor de Australiër. Dat komt waarschijn lijk door het klimaat, de omgeving en het feit, dat de Australiërsnu een maal erg veel van bier houden. Er schijnt in Australië n°oit genoeg bier gemaakt te kunnen worden. Of misschien doen de talloze grote brou werijen het er om. Want zodra er ook maar even iets mis gaat, dan raken de brouwerijen achter en lopen de kroe gen droog. Dal zijn voor de Austra liërs dan heel zwarte dagen. De vuurtoren van Westkapelle was in de oorlo; ev. gemakkelijk mikpunt. Het bovenste' ijzeren gedeelte is dan ook deerlijk gehavend uit de strijd ge komen. Het noodlicht, dat nog steeds brandt, kan thans echter binnenkort worden vervangen door het grote licht Vuurtorenwachtel Waterman geeft liet dubbele lenzenst'el, met een sterkte van 1500 watt en een straal vat 35 km., de dagelijkse poetsbeurt. MAAR WIE VAN ALLEMAAL wei het meest van bier houdt, is vast en zeker de 35-jarige Harry Fulton uit de voorstad Balmain, van beroep weg- brugemployé. Harry dronk er ten minste 60. Achter elkaar, om er een weddenschap van een honderd gulden mee te winnen. Toen Harry zijn 60ste achterover had gewipt, zakte hij rus tig op de grond in elkaar. Zijn hevig geschrokken vrienden laadden Harry ijlings in een taxi en reden hem naar het ziekenhuis. Niets aan de hand, zei de dienstdoende dok ter. Een beetje dronken. Laat hem maar uitslapen. En zo werd Harry te bed gelegd Toen hij om 6 uur 's morgens wakker werd, had hij wel een vreselijke erge dorst. Gelukkig had hij een paar flesjes in de ijskast, zodat hij er maar een stuk of 7 pakte om wat bij te komen. Nu is Harry heus niet wat je noemt een „drinker". Dus na zijn 7 glaasjes ging hij eerst wat karweitjes in huis en tuin opknappen. En om 10 uur wandelde hij op zijn gemak naar het café op de hoek, Toen ik, als nieuws 'ierig journalist, eens een kijkje ging nemen in Balmain. was Harry aan zijn 25ste biertje bezig Wij stonden zo wat te praten en toen Harry zijn der- ligste aanpakte, zei een zojuist bin nenkomend vriend: „Jij prachtstuk!" '-Ietgeen in het Australisch luidt. You beaut"! Bij zijn 32ste, zei Harry tot het bar meisje: „Maak het dit keer een pint Ik heb wat dorstZich weer tot mij wendend, sprak hij nogal over bodig naar mijn mening „Ik houd van bier....!" Ik antwoordde, dat ik zoiets al meende te mogen vermoe den. Toen Harry zijn 45ste biertje op had (de twee pinten niet mee gerekend) zei hij. dat ik hem maar niet kwalijk moest nemen, maar dat hij aan her werk moest. En in een kaarsrechte lijn wandelde hij rustig naar de deur, me' twee flessen o'ndei zijn arm, voor- het geval hij 's nachts weer zo'n vrese lijke dorst mocht krijgen. De Nederlandse margarinefabrikanten hebben er door middel van hun onder vakgroep bij de minister op aange- nongen, de margarine wederom te mo gen vitaminiseren. De prijs zou dan één cent per pakje stijgen. 1

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5