V.S. verbreken betrekkingen met Bulgarije Kort Bestek Koninklijke Familie in St. Anton NEchtelijk drama te Loosduinen Westelijke protesten tegen vonnis in het proces te Boedapest Darul Islam weer in de aanval Tienduizenden stakers in Frankrijk Woensdag 22 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 45 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerikaans gezant van spionnage beschuldigd Minister Stikker spreekt met Westduitse leiders KOENMING GEVALLEN? ONLUSTEN IN ETHIOPIE Hartelijk en veeltalig welkom Eerste Kamer wijzigt kinderbijslagwet Man vermoordt zijn jonge vrouw Vrouwen gilden... Uitbetaling kolengelden wordt verlengd Vogeler en Sanders kregen zware straf Doodstraf voor beide Hongaarse beklaagden Aanklager acht vonnissen te licht Weerbericht Openbare diensten worden bedreigd LABOUR OPTIMISTISCH Een halve dag vrij BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdaiii 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE GOD TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. De Ver. Staten hebben besloten de ^diplomatieke betrekkingen met Bul garije te verbreken. Dit besluit werd gisteren door de plaatsvervangende on derstaatssecretaris voor Europese aangelegenheden, Thompson, aan de Bul gaarse zaakgelastigde Peter Voetof, te Washington medegedeeld. Hij verzocht tevens om het terugroepen van de Bulgaarse afgevaardigden in de Ver. Staten. Op 19 Januari verzocht de Bulgaarse regering in een nota om het onmiddel lijke terugroepen van de Amerikaanse gezant te Sofia. Deze, Donald Heath, werd er van beschuldigd, in contact te hebben gestaan met de voormalige Bul gaarse plaatsvervangende minister president Kostof, die op 16 December wegens verraad te Sofia werd terecht gesteld. Reeds eerder dreigde de Ame rikaanse regering in een nota aan Bul garije de betrekkingen te verbreken, tenzij het verzoek tot terugroeping van de Amerikaanse gezant zou worden ingetrokken. Het is de eerste maal na de oorlog, dat de V.S. betrekkingen met enig land hebben afgebroken. In Sofia. Ongeveer gelijktijdig met bovenstaand bericht, ontvingen wij uit Sofia de tij ding, dat vijf Bulgaren zijn aange klaagd, beschuldigd „inlichtingen van politieke, economische en militaire aard" te hebben verschaft onder per soonlijke leiding van de Amerikaanse gezant. Ook met Hongarije? In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat het besluit van /de Minister Stikker is gisteravond te Bonn aangekomen voor een bezoek van twee dagen, gedurende welke hij in zijn functie van politiek bemiddelaar van de O.E.E.S. met de Westduitse re gering economische problemen zal be spreken. Mr. Stikker zou heden een onderhoud hebben met de Westduitse president, Heuss, en met de Franse Hoge Commis saris, Frangois Poncet, en morgen zal hij besprekingen voeren met de West duitse kanselier, Adenauer, met de vice- kanselier en minister voor het Europese herstelprogramma, Blücher, en met McCloy en Sir Robertson. Een functionaris van de Nederlandse missie te Bonn deelde mede, dat mr. Stikker met zijn bezoek beoogt zich uit de eerste hand op de hoogte te stellen van de economische situatie in West- Duitsland en te onderzoeken in hoever re het mogelijk is West-Duitslands eco nomische samenwerking met andere landen van het E.H.P. te verruimen. V.S., om de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken, misschien zal worden gevolgd door een dergelij ke breuk met Hongarije. Er zijn al te kenen die er op wijzen, dat het spion- nageproces te Budapest tegen Vogeler en Sanders zal worden gebruikt om de uitzetting te eisen van leden van het Britse en Amerikaanse legatieperso- neel. Volgens een bericht van Radio-Pe king zouden de communistische troe pen Maandag de hoofdplaats van de Chinese provincie Joennan, Koen- ming, zjjn binnengerukt. Dinsdag kwamen tenminste elf per sonen om het leven en werden meer dan vijftig personen gewond bij on lusten, welke zich van Ambaherdo, 60 kilometer van Asmara gelegen, tot de buitenwijken van Asmara zelf ver spreidden. Leden van de Sjifta, een pro-Ethio- pische „terroristische" organisatie, wierpen drie bommen op een processie van 4.000 Mohammedanen, die een be grafenis bijwoonden van een vooraan staande' Moslim te Ambaherdo. De laatste werd Maandag door de Sjifta gedood. Britse en Amerikaanse politie snelde de plaatselijke politie te hulp, toen de Moslims een tegenaanval ondernamen. Het hoofdkwartier van de Sjifta werd aangevallen en een Mohammedaanse winkel in brand ge stoken. Koningin Juliana is gistermorgen te half twaalf met de drie prinsesjes in St. Anton aangekomen. Het kleine sta tionnetje puilde uit van de mensen, toen de koninklijke trein binnenreed Welkomstkreten in veie talen weer klonken. Zo benauwend was het ge drang tijdens de wandeling naar het hotel, dat prinses Margriet, die aan de hand van mevrouw Penning liep, bijna in de menigte verloren ging. Vóór de HANDELSBESPREKINGEN TUSSEN GROOT-BRITTANNIE EN DE VSI. Van- de zijde van het Brits ministe rie van handel wordt vernomen dat omstreeks zes Maart te Londen han delsbesprekingen zullen aanvangen tussen Groot-Brittannie en de Ver enigde Staten van Indonesië. De Indo nesische delegatie, die de besprekingen zal voeren, staat onder leiding van dr, Asmaoen, onder-minister van econo mische zaken. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer nam Dinsdagmid dag zonder discussie en zonder hoof delijke stemming een wetsontwerp aan, waardoor de kinderbijslag voor het eerste kind bepaald wordt op f 0.42 per dag, voor het tweedeen derde kind op f 0.46 en voor het vier de en de volgende kinderen op f 0.57 per dag en per kind. Deze regeling krijgt terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1950. Als de premie voor de Ongevallen wet 1921, de Land- en Tuinbouwonge- vallenwet 1922 en de Ziektewet en de Kinderbijslagwet gedurende vijf jaar niet zijn geïnd, kunnen zij volgens de bestaande wettelijke bepalingen niet meer ingevorderd worden. Wanneer de invordering na verloop van die vijf jaar nog hangende is, wordt zij niet verder voortgezet. Naar het oordeel van de minister van Sociale Zaken, behoort deze ter mijn op tien jaar gesteld te worden. Na de Tweede Kamer was Dinsdag middag ook de Eerste Kamer het hier mede eens. Zij aanvaardde althans zon der hoofdelijke stemming een daartoe strekkend wetsontwerp. Dinsdagmorgen in alle vroegte is in Loosduinen een jonge vrouw door haar man vermoord. De dader, dig des nachts niet thuis was geweest, is ver moedelijk door verbreking van een ruit in de keuken de echtelijke' wo ning binnengedrongen en heeft ver volgens zijn vrouw met een bijl van het leven beroofd. Hij is sindsdien voortvluchtig. De Haagse politie heeft zijn opsporing verzocht. De familie Van der Ark, bestaande uit man, vrouw en een meisje van vier jaar, woonde samen met de ouders van de vrouw en haar 34-jarige broer Om kwart voor vijf gistermorgen hoor de de grootmoeder, een zacht ge schreeuw. Zij stond op en ging naar de slaapkamer van haar dochter. Toen zij deze betrad, zag zij de jonge vrouw gewond op bed liggen. Het dochtertje, dat hevig ontsteld was, lag dicht tegen haar moeder aan. De oude vrouw maakte dadelijk alarm, doch haar doch ter bleek niet meer te helpen te zijn Zij overleed kort daarop. Volgens de politie leefde het echt- paar reeds enige tijd in onmin. De man had omgang met een andere vrouw en was sinds Donderdag niet meer thuis geweest. Hij had elders in Loosduinen een kamertje. In de nacht van de moord had hij daar niet geslapen. Vrij wel geruisloos heeft hij zich toegang verschaft tot de echtelijke woning en toen zijn vrouw vermoord. De man staat bij de politie niet gun stig bekend. ingang van het hotel stond de dorps fanfare te blazen, dat het een lust was. Ten slotte sprak nog de dertien-jarige Elisabeth Tschol, het dochtertje van de skileraar van de prinsesjes, een woord van hartelijk welkom en daar mee was de begroeting in St. Anton ten einde. Om half elf fvas de koninklijke trein de Zwitsers-Oostenrijkse grens bij Buchs gepasseerd. Het was toen mie zerig, regenachtig weer en er waren weinig mensen op het stationnetje ge weest. Enige Oostenrijkse autoriteiten en een vertegenwoordiger van de Fran se bezettingsmacht maakten hun op wachting bij de Koningin en toen ging het in snelle vaart verder. In Bazel, waar het hoge gezelschap had overnacht, overhandigde de Ne derlandse consul de Koningin een te legram van Prins Bernhard, die zijn beste wensen voor een voorspoedige reis zond. Voorts kwam de directeur van de stationsrestauratie de Koningin en de prinsessen enige bussen Baseier Leckerli aanbieden. Ook tekende de Koningin hier de eerste staatsstukken. Prinses Beatrix heeft in Visé een officiële taak vervuld. Toen moest ssj n.l. van de stationschef een bouquet anjers in ontvangst nemen, bestemd voor haar moeder, die juist enige ogenblikken rust genoot. En Patiki had plezier In een der belangrijkste winkelwij ken van Brussel ontstond gisteren een ■paniek. Vrouwen gilden en parapluies bleven op straat liggen, terwijl men zich in veiligheid trachtte te brengen voor de acht-jarige gorilla Patiki. De aap, die in het centrum der stad in een zaal vertoningen gaf, was uit zijn kooi gebroken en bewoog zich aanvankelijk onopgemerkt tussen de menigte. Hij werd Pas gezien, toen hij probeerde een dame, die voor de etalage van een meubelwinkel stond, de schoenen uit te trekken. Acht politiemannen arri veerden op de plaats, doch de gorilla dook tussen hun benen door en snelde een porseleinwinkel binnen. De win kelier bood hem rustig een stoel aan en Patiki ging zitten en amuseerde zich met potloód en papier, welke op de toonbank lagen. Toen de inmiddels gewaarschuwde trainer van Patiki bin nenkwam en de gorilla met een snelle beweging wilde grijpen, wist de aap weer te ontkomendaarbij echter een servies brekend. Politie en trainer maakten nu buiten gedurende een half uur jacht op Patiki, waarbij men ge bruik maakte van een zak tot een loze patroon toe. Alles echter tever geefs. De aap klom in lantaarnpalen en op hekken. Ten slotte slaakte hij een gil, tikte op zijn kop en ging vrij willig terug naar de zaal, waar hij optrad. De termijn voor het in ontvangst ne men van de f 1.op de bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909, als compensatie voor de verhoog de kosten voor huisbrandkolen, is ver lengd t.e.m. 24 Februari 1950. Zoals bekend is geschiedt deze terug betaling bij de postkantoren gedurende dezelfde uren als voor postwisseldienst. Van verschillende zjjden is protest gerezen tegen de uitspraak, die te Boeda pest is gevallen in het proces tegen Vogeler-Sanders c.s. De Amerikaanse re gering noemt het gehele proces een „aanfluiting van het recht". De Verenigde Staten beschouwen het vonnis als waardeloos en aanvaarden de zogenaamde „bekentenissen" van Vogeler niet. Ztf verklaren dat de behandeling, waaraan Vogeler werd onderworpen, onaanvaardbaar is. Voortdurende onrust op Java T.N.I. zou grote zuiverings actie voorbereiden Troepen van de Darul Islam hebben verscheidene hevige aanvallen op In donesische troepen in Tasikmalaja uit gevoerd. Vijfhonderd guerrilla's dron gen in de nacht van 13 op 14 Februari de stad binnen, deden een aanval op verdedigingsposten en op de gevange nis, waar zij 29 gestraften vrijlieten, alvorens zij bij een tegenaanval ver dreven werden. Van de Indonesische strijdkrachten zouden 52 leden gedood zijn. De verliezen aan de zijde van de Darul waren niet bekend, doch deze zouden groot zijn. Aanvallen van guerrilla's op verbin dingswegen van het leger komen iede re nacht voor en volgens berichten zou het mogelijk zijn, dat het leger op het punt staat een zuiveringsactie op grote schaal in het gebied van Tasikmalaja uit te voeren. Waarnemers te Djakarta waren van mening, dat het stilzwijgen van het leger hieromtrent zijn oorzaak zou Tijdens het proces: rechts Robert Vogeler, de Amerikaanse vice- president van de International Te lephone and Telegraph Company, midden Edgar Sanders, Brits direc teur van de afdeling Boedapest van de International Telephone and Telegraph Company, en links Jessef Hatvany, tolk van Robert Vogeler. Robert Vogeler en Edgar Sanders, de Amerikaanse en Engelse zaken lieden, die te Boedapest hebben bekend schuldig te zijn aan spionnage en. sabotage zjjn respectievelijk veroordeeld tot vijftien en dertien jaar gevange nisstraf. De president gelastte tevens confiscatie van hun bezit in Hongarije. Rado en Geiger, twee Hongaarse beschuldigden, zijn ter dood veroordeeld. De Hongaar Domonkos en de Katholieke priester Istvan Just kregen elk tien jaar gevangenisstraf en de Hongaarse gravin Edina Dory vijf jaar. De advocaten hebben tegen de von nissen van alle zeven hoger beroep aan getekend. De beroepen zullen worden verwezen naar het Hoog Gerechtshof. De aanklager Alapi verklaarde de dood vonnissen te aanvaarden, maar niet ac- cocrd te gaan met de andere straffen, die hij niet zwaar genoeg achtte. Bij de wijzing van de vonnissen wer den de gezamenlijke stafchefs te Wash ington, „die voorbereidingen treffen orrl de wereld in een nieuwe oorlog te stor ten" de opdrachtgevers genoemd van cie daden, waarvoor de beklaagden te rechtstonden. kunnen vinden in het feit, dat de re gering nog poogt het vraagstuk van de Darul Islam door politieke onderhan delingen op te lossen. Verwoede gevechten TNI en politie hebben dezer dagen in Lampeni, in het gebied van Tegal, ze venhonderd onruststokers gearresteerd. De overigen vluchtten, doch vormden later weer een sterke bende, die op nieuw met de gewapende macht slaags raakte. Te Djatibarang, ten Zuiden van Tegal, zijn zuiveringsacties onderno men, waarbij een broeinest werd schoongeveegd. Te Klampok, ten Wes ten van Tegal, troffen TNI en politie zeventig mishandelde desabewoners aan. Hier werd de beul van de Darul Islam neergeschoten. Te Tegal zijn zes leden van de Darul Islam gearresteerd. TNI en politie verloren twee doden. PAUS GELAST AUDIËNTIES AF. Op advies van zijn arts heeft Paus Pius XII de voor vandaag toegezegde audiënties afgelast. Hij lijdt nog steeds aan keelontsteking. Verwachting geldig tot Don derdagavond: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. In de nacht op verschillende plaat sen temperaturen dalend tot even onder het vriespunt met hier er daar tijdelijk mist. Morgen overdag iets zachter dan vandaag Zwakkr tot matige, naar Zuidelijke rich tingen draaiende wind. DONDERDAG: Zon op 7.40 onder 18.08. Maan op 9.30, onder 0.39. ■ywee jongens van zestien jaar heb ben in Den Haag een auto gestolen en zijn daarmee uit rijden gegaan. Na dat ze op de Laan van Meerdervoort en op de Houtrustweg twee wielrijders hadden aangereden, kregen ze de schrik te pakken en lieten de wagen ergens onbeheerd achter. Maar de Haagse politie heeft de jeugdige boos wichten toch weten te vinden en hen voorlopig maar opgeborgen. Oók in Den Haag speelde zich het volgen de geval af. Iemand verrichtte Zondag onder de vloer van zijn woning repa raties. En daar vond hij een hoeveel heid W.A.-kleding bestaande uit drie overjassen, vier zwarte hemden, zes tunieken, vijf rijbroeken, vijf W.A.- "en en drie paar W.A.-laarzen. Een s overleden NSBer heeft vroeger in dat huis gewoond. En zijn erfenis is nu dan gevonden! Meppel heeft feest gevierd. Voor het eerst in de geschiedenis is een schip van de Dort- mund-Eemskanaalklasse (1000 ton) in de stad gearriveerd. Zie je nou wei. zeiden de Meppeiaars. dat ze zo groot wel door de sluis en door het Meppe- lerdiep kunnen. In Rotterdam en Amsterdam begint men reeds ernstige concurrentie te vrezen. Het lijkt me tenminste tijd worden, dat in Meppel een vredes-comité wordt op gericht, om te zijner tijd te weigeren wapens te lossen. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiK Jn Doetinchem is vandaag het echt paar GerritsenJansen zestig jaar getrouwd. Gerrit Gerritssen is 85 jaar, Dirkje Jansen, zijn echtgenote, tachtig. Tijdens de preek in de Ned. Herv. Kerk in Hengelo (Gld.) viel Zondag morgen een glazen bol van de elec- trische verlichting op het hoofd van één der kerkgangers. Zijn wonden moesten door een arts worden ge hecht. O De provincie Zeeland heeft een blinde telefoniste in dienst geno men. Het zeventienjarige meisje is ai Goed baantje, dat mijnwerken! Rustig staken. van haar tiende jaar af blind. Nu moet op de griffie de telefoon-installatie worden vernieuwd, om haar gelegen heid te geven, haar werk naar behoren te doen. Men is met het karwei druk bezig. O Verscheidene Amerikaans' bierbrouwerijen adverteren met de slagzin: „Our beer equals Dutch beer' ons bier evenaart Hollands bier. Zou het dan toch werkelijk weer zo besi zijn? Buitenlanders, die tijdelijk* oi permanent in Belgie verblijven, mo gen niet actief meedoen aan de poli tiek. Schieten, steken en met traan gasbommen gooien blijft dus gereser veerd voor de Vlamingen en de Walen Qver traangasbommen g-praa^, in Napels heeft de politie die dingen gebruikt tegen stud -nten, die probeer den, de universiteit te bezetten, omda: de autoriteiten hadden geweigerd, de inschrijfgelden te verlagen. D- Op het kermisterrein van de Leipziger Messe 1947 zijn veel foto's gemaakt, waarvan een paar zijn afgedrukt in het orgaan van de Katholieke bond van Kermis vakgenoten. En nu 'S er een familie in Venray. die op één van die foto's een vermist familielid meent te herken nen. Waarmee het nut va- dit or gaan eens te meer bewezen isl ,.Aani\uiting van het recht" Een soortgelijk geluid komt van Brit se zijde. De Engelse regering heeft de bekentenis van Edgar Sanders het re sultaat genoemd van een „sinistere techniek van ondervragen onder pres sie". „De feiten, die Zijner Majesteits regering bekend zijn", zo gaat de En gelse verklaring verder, „maken het zeker, dat Sanders' getuigenis een sa menvatting van verdraaiingen en leu gens was. Hij kan geen natuurlijk motief gehad hebben, om deze voor de rechtbank te uiten". Men vond Sanders' woordkeus „ongewoon" voor hem en „dit liet geen ruimte voor twijfel aan de aard van voorbereidingen, waaraan hij werd on derworpen". Het Foreign Office ver klaart, dat de Hongaarse autoriteiten geen Britse ambtenaren bij Sanders durfden toe te laten, uit vrees, dat zou worden ontdekt, op welke wijze de za kenman „in conditie werd gebracht". De Britse regering spreekt alle be schuldigingen als zouden Engelse le- gatie-employé's zich schuldig gemaakt hebben aan handelingen, die een diplo maat niet passen, tegen. Behn, de president-directeur van de „International Telegraph and Telepho ne Corporation", die volgens verklarin gen van Vogeler, opdracht zou hebben in Hongarije te saboteren, heeft ver klaard, dat deze mededeling van alle grond is ontbloot. „Noch door mij, noch door mijn employé's is ooit gesabo teerd" zeide Behn, „integendeel, wij eerbiedigden de Hongaarse wet. De sabotage, die in werkelijkheid plaats had, werd uitgeoefend op lichaam en geest van Robert Vogeler". Duizenden arbeiders van automobiel fabrieken te Parijs en omgeving heb ben gisteren voor onbepaalde tijd het werk neergelegd en ook onder het per soneel var de Metro, de busdiensten en openbare nutsbedrijven heerst on rust. Bij stemmingen onder het personeel van Renault, Ford en Rosengart bleek, dat de meerderheid der arbeiders te gen aanvaarding van de vijf procent loonsverhoging was, die de werkgevers Vrijdag hebben aangeboden, en vóór staking ter verkrijging van een veel grotere loonsverhoging en een voorlo pige maandelijkse duurtetoeslag van 3000 francs. Bij Renault zijn al ongeveer 31.000 arbeiders in staking. Bij Rosengart 1200 en bij Ford zet meer dan 4000 man de staking, die al een week duurt, voort. De transportarbeiders te Parijs zijn door hun vakverenigingen gewaar- Herbert Morrison, de voornaamste strateeg van de Labourpartij, heeft meegedeeld, dat het er nog steeds goe.l uitziet voor de Labourpartij. Hij gaf uitdrukking aan zijn overtuiging, dat het voorstel van Churchill tot het houden van een bijeenkomst met Sta lin, hoewel een ogenblik van invloeo geweest, vermoedelijk als belangrijn argument in de verkiezingsactie reeds vervallen was. „Het kan de Conserva tieven kwaad hebben gedaan, omda> het naar mijn mening eerder de in druk wekte van een spontane en on verantwoordelijke interventie op een gebied, waar de toestand ongetwijfela moeilijk is", aldus Morrison. schuwd dat zij zich gereed moeten hou den de orders uit te voeren, die zij eventueel zullen ontvangen wanneer de onderhandelingen met de regering onbevredigend blijven. Op 5 Mei Koninginnedag op 1 Mei De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op 5 Mei, op welke dag de Rijksdiensten voor zover de dienst zulks toelaat van 1 uur des namiddags gesloten zullen zijn. Aan de lagere publiekrechtelijke lichamen zal worden verzocht ertoe mede te werken, dat door hen een overeenkomstige gedragslijn wordt ge volgd, hetgeen insluit, dat niet op an dere dagen aan het personeel vrijaf zal worden gegeven ter zake' van de bevrijding. Het is voorts te verwach ten, dat het College van Rijksbemid delaars een algemene vergunning zai geven om de werknemers in het par ticuliere bedrijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de verjaardag van H.M. de Koningin dit taar zal worden ge vierd op de eerste Mei. JOEGO-SLAVIE ERKENT VIETMINH. De Joegoslavische regering heeft meegedeeld, dat zij „de democratische regering van Vietnam", geleid door de nationalistische leider Ho Tsji Minh, erkent Ho Tsji Minhs voorstel tot vestiging van diplomatieke betrekkingen wordt door de Joegoslavische regering bestu deerd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1