Een atoomcontrole zonder internationaal toezicht een schijn-accoord Minister Lieftinck ziet geen inflatoire tendenz Kort Bestek er een „Verboden plaats" ook in ons recht VSootoefeningen bij Antillen in Maart Duits -Geallieerd conflict over da economische politiek Dader van moord te Loosduinen is reeds gearresteerd Is vorming van een Oosteuropees pact in overweging genomen? week tie r 1950-1951 gd \berichten Donderdag 23 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 147e Jaargang No. 46 Truman noemt vier punten als practische Eervolle nederlaag van Oranje-elfial weg naar de vrede Communisme wil invloed met geweld vergroten Telefoonstaking in de V.S. voorlopig afgewend TWEE NEDERLANDERS UIT BUCHENWALD VRIJGELATEN? Twee zusjes verdronken pSRfc Waterski-vreugd in zonnig Florida Stassen dringt weer aan op gesprekïruman-Stalin Een tweede (echte) Mona Lisa gevonden? Poging tot zelfmoord mislukte Weerbericht Europa kan in 1952 zichzelf bedruipen STAALFABRIEKEN MOETEN SLUITEN Merkwaardig bericht van Westberlijns blad 1 géén middel lalhoofdigheid. Iroeve conclu- in conferentie ork. waaraan honderd spe- erd deelgeno- 5 de News- -illusies, deaal. luchtkastelen. emaal. n toepast, isol, eT rijk Is, n ragebol. geleden, uit ging, knikker óe gering, volken, klaps weer. md berichtje us niet meer. t troost zij". Berlijn ibben schijn, s getiteld; aat". idee heeft, nen gaat. •rdvijftig men op, een premie :end P°P- dus genoeg van „lok", je „Heimat" 3 klok. ippen, lezer, maar op neer, X blijven, sten zeer. JABSON Beide groepen rolkomen beheer de sollicitanten iding hebben ge- geweest van de oor benoeming in te vertegenwoor- in het buitenland gedaan, wat hun doet zijn. Daar- :en oud-militairen an het plan-Mars- oek aan het Con or het dienstjaar illioen dollar ver- tle begroting was iard uitgetrokken; 2.95 aangevraagd, lienstjaar is 3.778 trokken. Verwacht fman zal voorstel- llar te bestemmen a ter bevordering isselbaarheid der de Marshall-lan- a Punt Acardon naar Buenos Aires, pass. Alhpard, R'dfun— Ouessant Amstel- te R'dam Arends- iass. 20-2 Kaap St. iva—R'dam, 20-2 van 20-2 van Antofagasta 20-2 van Sete te Rio de Janeiro—Kobe» ^leodora (t), 20-2 van Cottica, Paramaribo ssant Delft, A'dam— wizard Dorsetshire, Finisterre Ena xdon naar Gibraltar alcutta te Miri Gor- pass. 20-2 Kaap de Djakarta, pass. Indrapoera, 20-2 Jobshaven, 20-2 Port Gentil - Joost Baltimore, pass. 20-2 2 van Khorramshar te 0-2 van Djakarta naar 20-2 van R'dam naar few York—R'dam, 20-1 evrouwekerk, Abadan— Lucita (t), Heysham End Mitra (t), 20-2 Lands End Cheribon te Semarang id, 20-2 van Singapore Djakarta—A'dam, 20-2 van Djakarta te 20-2 van New ns Willem van Oranje, ass. 20-2 Kaap St. issar—A'dam, 19-2 van Djakarta—R'dam, pass. 0, 20-2 van Kohsichang 1, Buenos Aires—A'dam, ick Schiedijk, New Algiers Stad Dord- te Gibraltar Stad dam te Bagnoli Sten- 20-2 Kaap de Gata bo—A'dam, 20-2 te Ant- am Makassar, 20-2 van uenos Aires—Vancouver, Titus, Gibraltar-Ham- - Wildrecht (t) Uban naar Sydney -R'dam, pass. 20-2 Kaap 'asablanca—A'dam, pass. naar Surabaja alcutta 23-2 te Penang c, 18-2 van Yokohama Oldenbamevelt 21-2 - Kamerlingh Onnes, 20-2, 4 uur, Point de n-Java, 18-2 van Be- A'dam—W.-Afrika, pass. - Laertes, Makassar- ore Mapia, 20-2 van - Marken, New York v.m. Azoren Poly- iakarta, 17-2 van Che- Rijnkerk, Dar es Sa- Livomo Schie, 18-2 Tabian, 20 2 van k Tjitjalengka. 16-2 sar - Waterman, R'dam 19 uur Maladiven Java, 17-2 van Port 19-2 van Vizagapa- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. President Truman heeft te Alexandria (Virginia) in een rede verklaard, dat elk systeem van controle op atoomwapens zonder internalonale inspec tie die Rusland verworpen heeft een „schjjnovereenkomst" zou zijn. De V.S. zouden elke mogelijkheid .Pm tot een doeltreffende controle te komen blijven bestuderen. een nieuwe oorlog te voorkomen. Wf) geloven, aldus Truman, dat de Ver. Naties het juiste apparaat zijn om tot een doeltreffende contröle op de wapens voor massavernietiging te komen en dat het in Me VN uitge werkte plan, goedgekeurd door de overgrote meerderheid der VN-leden, doeltreffend is. De president noemde vier punten als „een practische weg naar de vre de": 1. Het Noordatlantisch verdrag en het hulpprogram voor de weder zijdse verdediging; 2. Voltooiing van het plan-Marshall en aanvaarding van zijn „punt vier" program voor onvol doende ontwikkelde gebieden; 3. Ver mindering van de handelsbarrières door middel van het program van wederkerige handelsovereenkomsten 4. Oprichting van een internationale handelsorganisatie ter vergroting vai de wereldhandel. Over het communisme zei Truman: „Het communisme schijnt de mensen er toe te brengen hun vrijheid te ge ven voor valse beloften van een beter leven, maar het grote gevaar van het communisme ligt niet in zijn valse beloften. Het ligt in het feit, dat het een instrument is van een gewapend imperialisme, dat zijn invloed met ge weld schijnt te vergroten". De presi dent herhaalde, dat de VS alles zou den doen om de verschrikking van Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegeven, waarvan de geheimhouding door het belang van de staat wordt geboden. Dit ontwerp in troduceert het begrip „verboden plaats", dat in de Engelse wetgeving wel be kend is, ook in ons rechtsbestel. De aanwijzing van bepaalde gebieden als verboden plaats zal zekere strafrechte lijke gevolgen hebben, die nader zijn geregeld in voorgestelde wijzigingen van het wetboek van strafrecht en het wetboek van militair strafrecht. Nor maal geschiedt de aanwijzing bij K.B., echter kan tijdens de staat van oorlog of beleg ook het militaire gezag verbo den plaatsen aanwijzen. De vakvereniging der Amerikaanse telefoonemployé's heeft gisteravond het voorstel van president Truman om de staking, welke Vrijdag zou begin nen, voor zestig dagen op te schorten, in welk tijdsverloop zal worden ge tracht het geschil door bemiddeling op te lossen, aanvaard. De Zwitserse regering heeft mee gedeeld, dat zij zich op verzoek van de V.S. bereid heeft verklaard de Amerikaanse belangen in Bulgarije te behartigen. De 31-jarige Fransman Camille Bac- quet is na een verblijf van vijf jaar in het Oostduitse concentratiekamp Bu- chenwald te Berlijn aangekomen. Hij is vrijgelaten toen het kamp door de Russische autoriteiten werd opgeheven. Bacquet heeft een correspondent van Reuter meegedeeld, dat tegelijk met hem o.m. twee Nederlanders uit Bu- chenwald (werden vrijgelaten. „Voor onze vrijlating", aldus de Fransman, .werden wij gemest met gist verscheidene dagen lang 250 gram per dag. Op de dag dat wij vertrokken, kregen wij nieuwe kleren en schoenen en een grote hoeveelheid voedsel om mee te nemen, ook boter". In de nabijheid van Heerenveen zijn gistermiddag twee meisjes, dochters van de veenarbeider S. Bloem, ver dronken. Een nichtje van deze meis jes had met de 12-jarige Jeltje Bloem per fiets een boodschap gedaan. Na hun terugkomst zouden zij door de 17- jarige Aaltje Bloem met een boot óver de vaart worden overgehaald. De drie meisjes gingen met de beide fietsen in het ranke bootje. Doordat onder het varen een der meisjes via sloeg het bootje om en geraakten alle drie te water. Jeltje Piek wist de wal te be reiken en waarschuwde haar ouders en buren, die te hulp snelden, maar we gens de vrij grote afstand kwam deze hulp te laat, zodat de beide zusters Bloem verdronken. In een spannende wedstrijd in het St. James Park te Newcastle werd het Nederlands elftal Woensdagmiddag door het Engelse B-elftal met 10 ge klopt. Het moment, waarop de Engesen hun enige doelpunt maken. Nadat de Nederlandse verdediging een aanval had afgeslagen, volgde onmiddellijk daarop een tweede, welke succes had. Lofthouse, de gevaarlijke Engelse midvoor, schoot onhoudbaar voor Kraak, de bal in het net. (Voor het verslag van de wedstrijd zie men pagina 5) Operatie-Caribex De Atlantische vloot van de Verenig de Staten zal ongeveer half Maart sa men met Nederlandse, Britse en Cana dese smaldeden gecombineerde duik- bootafweer- en luchtverdedigingsoefe ningen houden. Engelse, Canadese en Amerikaanse schepen zullen oefenen in een gebied tussen de Antillen en Noord- Carolina; hun manoeuvres worden de operatie-Caribex genoemd. In het ka der hiervan zullen ook Amerikaanse en Nederlandse vaartuigen samen oefe nen. Van Nederlandse zijde zullen de Karei Doorman, de Jacob van Heems- kerck en de Johan Maurits van Nassau deelnemen. De oefeningen zijn de grootste vlootmanoeuvres op het Wes telijke halfrond sinds de oorlog. De heer J. J. W. IJsselmuiden (KVP) zal op 1 Maart zijn mandaat als lid van de Tweede Kamer neerleg gen. Adenauer stoort zich niet aan eisen der bezetters Van geallieerde zijde is onlangs dui delijk te verstaan gegeven, dat men het allerminst eens was met de econo mische politiek van de Westdüitse re gering. Geëist werden een drastische bestrijding van de werkloosheid en be perking van de dollaruitgaven voor niet-noodzakelijke verbruiksgoederen. De regering-Adenauer schijnt aller minst van plan te zijn, het memoran dum, dat deze wensen behelsde, spoe dig te beantwoorden. Integendeel acht zij behandeling van enige bij de Bonds- Water-skiën is een heerlijke op windende sport, waarvan wij, Nederlanders, helaas verstoken zijn. Anders is het in Florida, het land waar het nooit uiiuter is Amerikanen beoefenen met groot enthousiasme deze watersport. Er is er echter geen, die het zo ver heeft gebracht als de 18-jarige stu dent Dick Pope, die U hier ziet afgebeeld. In 1948 en 1949 werd hij kampioen water-skiën. Dick Pope, die als waterski-leraar te Cypres Gardens zijn Collepegeld verdient, demonstreert hier de slalom op één ski. dag ingediende wetsontwerpen urgen ter. Een dier voorstellen behelst een verlaging van de inkomstenbelasting, die varieert van 16 procent voor de la gere tot 27 procent voor de hógere in komens. In politieke kringen te Bonn beschouwt men dit voorstel als een nieuwe uitdaging van de geallieerden Anderzijds meent men in de gelede ren der Duitse partijen, dat het de ge allieerden er wel eens om begonnen zou kunnen zijn, de regering-Adenauer ten val te brengen, teneinde haar te doen opvolgen door een coalitie, waar in ook de socialisten zijn opgenomen. De Kölnische Rundschau, Adenauers hoofdblad, stelt de vraag, of de opposi tie bereid zal zijn, met buitenlandse argumenten de strijd tegen de regering aan te binden. Het onder Brits toezicht staande blad Die Welt ziet in de belastingvoor stellen een eenzijdige bevoorrechting van de hogere inkomens, die zal leiden tot een nog groter verbruik van niet essentiële goederen in strijd met de geallieerde eisen. De leidende Amerikaanse republi keinse staatsman Harold Stassen, die 2 jaar geleden een conferentie het Stalin had, heeft verklaard, dat de door hem voorgestelde conferentie tussen Truman en Stalin op neutraal gebied, b.v. in We nen, Stockholm of Helsinki moest worden gehouden. Hij verklaarde, dat zijn voorstel om een dergelijke confe rentie over de waterstofbom en Azie te houden een overweldigende weer klank gevonden heeft. Stassen zeide, dat de Amerikaanse delegatie uit de twee partijen moest worden samengesteld en dat ook de Ver. Naties, Engeland en - Frankrijk op de conferentie moesten zijn verte genwoordigd. Elk woord, dat op de conferentie zou worden gesproken, moest worden vastgelegd en gepubli ceerd. Naar men verwacht zal kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, te Vaticaanstad de mogelijkheid bespre ken van het weer vestigen van een Amerikaanse legatie bij de Heilige Stoei. In New York is een schilderij aan de pers getoond, waarvan wordt be weerd, dat het een tweede echte Mona Lisa, geschilderd door Leonardo da Vinci, is. Deskundigen beschouwen het doek als echt. Naar verluidt, is het in 1778 door Marie Antoinatte ten geschenke ge geven aan een jonge Amerikaan, Wil liam Henry Vernon, die door Benjao- min Franklin aan het Franse hof was geïntroduceerd. Sindsdien is het eigendom geweest van de familie Vernon. Belastingopbrengst in 1950 f 220 millioen hoger In het kader van de beschouwingen over de Rijksbegroting 1950 heeft mi nister Lieftincli gisteren in een rede, die drie en een half uur duurde, de stand van 's lands financien bespro ken. Na de bevrijding is het beleid steeds gericht geweest op herstel en handhaving van het monetaire even wicht in het binnenland en ook tegen over het buitenland. Er bestaat geen wanverhouding tussen de geldomloop en het nationale inkomen. Spreker kon niet zeggen, dat er thans een in flatoire tendenz zon bestaan. Er is z.i. geen enkele reden om de alarm klok te luiden met betrekking tot de geldcirculatie Het beleid voor de toe komst op monetair gebied wordt be heerst dour de gedachte het verkre gen evenwicht te handhaven. Met het De 28-jarige Van der Ark, uit Loos duinen, die Dinsdagmorgen in de vroegte zijn 26-jarige vrouw met bijl slagen heeft vermoord, is gistermorgen omstreeks negen uur na een mislukte poging tot zelfmoord in Den Haag ge arresteerd. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. De Haagse verkeerspolitie werd Woensdagmorgen even na negen uur gewaarschuwd, dat er op het viaduct bij de Schenkkade iemand was aan gereden. De omstanders herkenden in het slachtoffer de gezochte zo ook de politiemannen, die even na hel on geluk ter plaatse verschenen. He1 bleek, dat de man op de balustrade van het viaduct had zitten wachten en op het moment, dat hem een zware vrachtauto passeerde, een snoeksprong naar de voorwielen had gemaakt De chauffeur kon nog net het stuur naar links omhalen, waardoor de man nog alleen door het rechter spatbord werd geraakt. Hij is naar een ziekenhuis Verwachting geldig tot Vrijdag avond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen. Minder koud des nachts. Overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind hoofd zakelijk tussen Zuid en West. VRIJDAG: Zon/ op 7.38, onder 18.20. Maan op 9.48, onder 1.54. politie in Zwijndrecht heeft een inval gedaan in wat zo echt lugu ber heet een speelhol Een gezelscnap gokkers, dat bezig was met de be oefening van het nobele spel „zeven elf" werd gearresteerd. Tijdens het verhoor bij ..meneertje" bleek, dat een aantal spelers als bedrijtskapitaal de penningen gebruikte, hun door Maatschappelijk Hulpbetoon ver strekt ter instandhouding van hun gezinnen. Dat was een goede slag. daar in Zwijndrecht! Technici van de Zeiss-fabrieken te Jena hebben een spiegelmicroscoop gebouwd, die veel beter is dan de bestaande lenzenmi- croscopen. Het ding móét ook we) beter zijn, want Jena ligt in de Rus sische zone. O Gisteren ontstond enige opschudding tijdens de vergadering van het Indonesische parlement we gens de aanwezigheid van iemand. di= geen geloofsbrieven bezat. Het was de baby van het vrouwelijk parle mentslid Mudigdo die bij zijn moede ip schoot zat Op het Binnenhol kun nen ze óók wel eens kinderlijk doen maar zó? Néé! De Italiaanse oor logsinvaliden dringen aan op ver snelling van werkverschaffing voor hun ongelukkige broeders En toen ze niet vlug genoeg hun zin kregen, gin gen ze bij wijze van protest op straat liggen. Het verkeer werd een uur ontwricht. Vindt u het niet een beetje schandelijk, vrienden, dat zoiets nog nodig is? yoor de derde maal in twee jaar zal Corsica worden gebombardeerd met DDT om de malariamug en haar larven te doden. De vliegtuigen zullen zestien ton DDT uitwerpen. Als de „kleine korporaal" dat nog eens had kunnen beleven! Had-ie wat van kun nen leren. In Joegoslavië is de eer ste vrouwelijke koopvaardij-officier in functie getreden. Waar blijven ze nou met hun spreekwoord: Een vrouw En dat zonder Abe en een kip is de p... op een schip? r De filmster Gene Autry en de oud bokskampioen Jack Dempsey hebben u Oklahoma olie ontdekt. Als je je mil- lioenen niet bij elkaar kunt zingen oi slaan, moet je er naar graven! Een blinde jongen en een blind meisje vroegen in Kopenhagen de weg aan de chauffeur van een geparkeerde li ir.ousine, die aanbood, hen naar het opgegeven adres te brengen en dat ook prompt deed. Zijn naam luidt Koning Frederik IX van Denemarken D Toen een Amerikaanse sergeant be giftigd werd met de hoogste Ameri kaanse onderscheiding, de Congres sional Medal of Honor, mocht hij ook een wens doen. „Laat me asjeblieft de lagere school aflopen", zei de 24-jarige „Ik kwam nooit verder dan de tweede klas". Engelsman Anthony Houghton— Le Touzel verdient al vijftien jaar lang geld met processen tegen lieden van wie hij ontdekt, dat zij de we' op de Zondagsheiliging van 1780 -over treden. Per slot van rekening moet Ie ergens van leven! D Een Amerikaans' soldaat in Duitsland kreeg vijftien jaar gevangenisstraf omdat-ie eer Duits student had vermoord die een meisje te hulp kwam, dat door de Yank werd lastig gevallen. De jungle methoden uit de oorlog werken nog altijd door.... overgebracht, waar hem een voorlopig verhoor werd afgenomen. In de loop daarvan bekende hij volledig zijn mis drijf. Hij verklaarde, dat hij 's avonds tussen elf en twaalf uur de woning was binnengekomen en dat hij uren mei zijn vrouw had gepraat. Het kwam tot een twist en tenslotte wond hij zich zo op, dat hij zijn vrouw vermoordde Na het misdrijf heeft hij een fiets gestolen en deze verkocht, waarna hij voor de opbrengst een oude jas en een paar oude schoenen kocht. Daarna heeft hij in en om Den Haag rondgezworven Geen uitweg meer ziende besloot hij een eind aan zijn leven te maken. Harriman voorspelt: Averall Harriman, de speciale ambas sadeur der V.S. voor het plan-Marshall, heeft de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardig den medegedeeld, dat Europa nimmer in staat zal zijn op eigen benen te staan, wanneer de Marshall-hulp te veel zou worden besnoeid. Er zou in dat geval niet meer van een herstelprogramma, doch slechts van een ondersteunings- programma kunnen worden gesproken, zo zeide hij. Een factor van bijzondere betekenis noemde Harriman het feit, dat een zeer groot deel van Europa's to tale economische hulpbronnen wordt besteed voor investeringen in plaats van voor consumptie. Hij voorspelde, dat Europa over het algemeen zichzelf zal kunnen bedruipen In 1952. Paul Hoffman, de leider van de ECA, verklaarde, dat zowel de Britse minis ter van financiën hem hebben verzekerd te verwachten, dat Engeland in 1952. wanneer de Marshall-hulp wordt beëin digd, zichzelf zal kunnen redden. oog op de aflopende Marshall-hulp zijn begrotingstekorten gevaarlijk. Naar aanleiding van in de Kamer geplaatste opmerkingen zeide de mi nister, dat voor liberalisatie van het handels- en betalingsverkeer behoud van het monetaire evenwicht nood zakelijk is. Men zal er ernstig rekening mee moeten houden, dat de be talingsbalans na het aflopen der Marshall-hulp in evenwicht zal moe ten worden gehouden door een even wichtige handelsbalans. Dit zal een grote productie-inspanning eisen. Ook als wij een beleid zouden voeren als de heer Van Santen (CPN) en zpn vrienden wensen, is de Marshall-hulp nodig. De minister rekent dit jaar op een vermeerdering der belastinginkomsten van f 220 millioen. Spreker is doen de de begroting aan een aigehelé re visie te onderwerpen. Hij deelde voorts mede, dat hij voor Nieuw Guinea heeft bewilligd in een voorlopig cre- diet van f 5 millioen. Wat het fiscale noodrecht betreft, zeide cte minister, dat aan de ontvangers een c'rculaire is gezonden, waardoor tegemoet wordt gekomen aan de wens om soe pelheid te betrachten als er een paar aanslagen kort na elkaar zijn ont vangen. Spreker erkende, dat een hoog percentage van het nationale inkomen aan de fiscus wordt betaald, maar deze draagt een belangrijk deei weer af aan particulieren b.v, als vergoeding van materiële oorlogs schade, sociale verzekeringen enz. Ten slotte zeide de minister er vóór te zijn, dat de spaarraad doorwerkt. De raad heeft z.i. de juiste snaar ge raakt. Vóór de minister werd het woord gevoerd door de heer Rip (AR), die o.a. opmerkte, dat de zware belas tingdruk werkt als een rem voor ver dere uitbreiding van het industriële apparaat en de lust voor bijzondere prestaties vermindert. De begrotingen van het gemeente fonds en het staatsmuntbedri;wer den aangenomen. Vandaag komt Bin nenlandse Zaken aan de orde. Reeds 55.000 Amerikaanse arbeiders werkloos „Jones and Laughlin", in grootte het vierde Amerikaanse staalverwerkende bedrijf begon gisteravond twee grote fabrieken te sluiten, daar de voorraad vetkool onvoldoende is geworden. Hierdoor worden 30.000 arbeiders werkloos. Tot nu toe zijn, als gevolg van de staking der Amerikaanse vetkoolmijn- werkers, reeds 55.000 arbeiders van staalverwerkende bedrijven en spoor wegmaatschappijen buiten werk ge raakt. Te Pittsburgh, dat een van de voornaamste vetkool verwerkende centra ter wereld is, heeft het tekort aan brandstoffen bijna tot een crisis toestand geleid. Volgens het Westberlynse blad Sozialdemokrat zullen de Oosteuropese landen en Oostduitsland binnenkort te Praag bijeen komen. De vorming van een Oosteuropes pact als tegenhanger van het Atlantische pact zou op het program staan. Ook beweert de Sozialdemokrat dat enkele dagen geleden een voorbereidende conferentie te Dresden is gehouden. In gewoonlijk betrouwbare kringen, die in nauw contact staan met de Oostduitse regering, wordt ontkend, dat er besprekingen op hoog niveau te Dresden of ergens anders in de Russische zone zijn gevoerd. De bewering van de Sozialdemokrat, dat de Oostduitse minister van buitenlandse zaken voor nemens Is naar Praag te gaan, wordt ook tegengesproken. i K,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1