Westerling in Singapore gearresteerd Kort Bestek e Maandag 27 Februari 1950 VEKENlUUt NÜOKU-HQLLANÜSt DAGBLADEN 147e Jaargang No. 49 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Indonesië eisi zijn uitlevering Met vliegboot geland Woensdag een nieuw kabinet verwacht AUTO REED TE WATER Comité Handhaving Rijks- eenheid in liquidatie TWINTIG JAAR VOOR INTERNATIONAAL SPION Geen Koningsklanten Voorraden steenkool bijna uitgeput Meyer Schwencke bij ontsnapping geholpen? Herdenking Februaristaking Koninklijke klanten Eeuv/ige siudenl Wordt vloot atoombom menwerpers vergroot? Het raadsel van kapitein Karps dood Weer geldigvoor Belgie en Luxemburg Loonsverhoging in de fuinbouw verantwoord Labour zal geen coalitie aangaan Mijnwerkersstaking brengt Amerika in ernstige moeilijkheden Groot offensief tege Leger van 350000 man in acfie op schiereiland n guerrillas ingezet ALKMAABSCHE CODBANT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdarn 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Kapitein Westerling, de leider van het leger van de hemelse horde" is Zon dagmorgen vroeg te Singapore gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd de kolonie zonder geldige papieren te zijn binnengekomen. De autoriteiten zijn van plan hem voorlopig te detineren in het kamp op het eiland Saint John voor Singapore. Westerling werd verrast in het huis van een Chinees in het cen trum van de stad. Hij liet zich zonder tegenstand te bieden door een politie-1 officier meevoeren. Westerling bevestigde de verklaring van zijn vrouw, dat' hij naar Singapore was gegaan om fondsen en wapenen te vinden voor zijn or ganisatie in Indonesië. Westerling was in bet bezit van een vals paspoort. Do Ver. Staten van Indonesië hebben de Britse regering verzocht, Westerling te* doen uitleveren. Het radio station wijst er verder op. dat Westerlings vader een Nederlander was. TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. Volgens vrienden van Westerling te Singapore is hij met een Catalinavlieg- tuig van de Nederlandse marine uit Indonesië gevlucht en in de avond bij Malakka geland. Zij deelden mede, dat hij een taxi huurde en Singapore bin nenreed. Westerling had hen medege deeld, dat zijn vlucht was georgani seerd door de piloot, die lid van zijn st rij dier acht en was. Op weg naar Sin gapore was hij vier maal door de po litie aangehouden. Op vertoon van zijn valse pas liet men hem doorgaan. Westerling had aan zijn vrienden me degedeeld, dat zijn beweging als guerril lagroep machtig was, doch dat zij niet in staat zou zijn de Indonesische rege ring omver te werpen, zolang zij geen „werkelijke steun van buiten" had. Naar vernomen wordt zou Wester ling een beroep op zijn Nederlandse na tionaliteit kunnen doen in verband met de eis tot uitlevering waarvan men meent, dat de beslissing ligt bij de Ho ge Commissaris doch in vooraan- Men verwacht, dat Attlee zijn kabi net op ingrijpende manier zal reorgani seren en ongeveer in het midden van deze week de nieuwe ministerlijst be kend zal maken. Naar verluidt is men reeds bezig met het samenstellen van de rede, die koning George bij de ope ning van het parlement op 6 Maart zal uitspreken. Op 1 Maart zullen de parlementsle den bijeenkomen voor de beëdiging en de verkiezing van de speaker (voorzit ter). Woensdagmorgen zal de Labour- Beide inzittenden verdronken Om ongeveer twee uur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Gronin gen een luxe auto in het water van een kanaal gereden zonder dat iemand het opmerkte. Eerst Zaterdagmiddag zag men olievlekken op het water, terwijl in de berm van het kanaal autosporen zichtbaar waren. Na twee uur zoeken vond men in het vier meter diepe kanaal de auto, die door een kraanwagen naar boven werd ge haald. In de wagen bevonden zich de stoffelijke overschotten van de heer H. Tuinman, directeur var de Gronin ger apparaten- en metaalwarenfabriek, en van de ongehuwde coupeur R. Tempel uit Groningen. Waarschijnlijk is de heer T., die chauffeurde, niet op de hoogte geweest van de gevaarlijk.' bocht en werd het zicht door de aan houdende motregen belemmerd. Door het Nationaal Comité Handha ving Rijkseenheid is een verklaring uitgegeven, ondertekend door prof. P. S. Gerbrandy, voorzitter en de heer L. V. M Vermeulen, secretaris, waarin wordt gezegd, dat het comité heeft be sloten, nu door de souvereniteitsover- dracht van 17 December 1949 het doel dat het comité zich gesteld had, niet verwezenlijkt kan worden, tot liquida- ie over te gaan. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Wei nig wind. In de nacht en vroege ochtend lichte en in het binnenland plaatselijk matige vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag MAANDAG: Zon op 17.32, onder 18.15 maan op 11.42. onder 5.19 DINSDAG: Zon op: 7.30, onder 18.17; Maan op: 12.50, onder 6.06. staande diplomatieke kringen werd medegedeeld, dat het niet waarschijn lijk was, dat de Nederlandse rege ring „met de Indonesische regering over Westerling zou twisten", indien de nieuwe staat werkelijk zijn uitlevering wenste. Radio-Ankara heeft verklaard, dat 't enige verban tussen Westerling en Turkije, als men dit tenminste een ver band kan noemen, hierin bestaat, dat hij in 1919 in Istanbul werd geboren. Willi Gerber, een 47-jarige Zwitserse legermecanicien, is te Bern veroor deeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens spionnage voor Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten sedert 1933. Hij leverde ongeveer 1650 docu menten uit. Gerber gaf ook politieke en economische inlichtingen aan Zwe den, Joegoslavië en Turkije. Dertig duizend francs van zijn bankrekening zijn verbeurd verklaard. parlementsfractie vergaderen. Op deze vergadering zullen alle leden van het. nationaal bestuur van de partij aan wezig zijn. Men verwacht, dat Attlee herkozen zal worden als leider van de partij. Op de kabinetsvergadering van Zaterdag hebben alle ministers hun portefeuilles ter beschikking van de minister-president gesteld. 12Maart zal het Belgische volk zich kunnen uitspreken of het koning Leopld III al dan niet als staatshoofd terugwenst. In de straten van Brussel wordt door zowel de voor- als tegenstanders grootscheepse reclame gemaakt. Soms gebeurt dat het kleurige biljetten, vaak ook staat er met witkalk niets anders op de muren geschreven dan: Non non", zoals op daze foto het geval is. Eerste Kamerleden vragen opheffing Beheers-lnstituut In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Justitie wordt o.a. opgemerkt, dat enkele leden er bij de minister op aandringen, dat hij ten spoedigste paal en perk stelt aan de tweeërld rechtsbedeling, van welke Nederland o.a. door de praktij ken bij het Nederlands Beheers Insti tuut getuige is. Naar hun gevoelen moet dit Instituut op de kortst moge lijke termijn worden geliquideerd. In de Memorie van Antwoord aan de T- eede Kamer had de minister gezegd, dat de rechtsstaat niet slechts dient te worden hersteld, doch ook behoort te worden gehandhaafd Hetgeen hier ge schiedt, is volgens de leden in strijd met deze verklaring. Geen uitlevering? Volgens latere berichten uit Singapo re zal kapitein Westerling „zoals iede re illegale emigrant worden uitgewe zen". „Het schijnt, dat er geen aanlei ding tot uitlevering bestaat", zo ver klaarde een officiële persoon. De kapi tein zou aan zijn vrienden hebben toe vertrouwd, dat hij voornemens is naar Djakarta terug te keren. „Ik kan de stad in een uur veroveren", zou hij ge zegd hebben, „maar ik heb wapens no dig. Ik heb een zware taak te vervul len". De Westduitse ijzer- en staalleve- ringen aan Oostduitsland, die 8 Fe bruari geschorst werden, zullen in het kader van het interzonaal handelsver drag hervat worden. Meer dan een half millioen Ameri kaanse arbeiders zijn vandaag werkloos ten gevolge van de mijnwerkersstaking die haar derde week ingaat. De 372.000 stakende mijnwerkers tonen zich niet bereid het werk te hervatten en tarten de regering en hun leider John Lewis. Ongeveer 180.000 arbeiders in industrie- en, welke rechtstreeks afhankelijk zijn van de kolenproductie, zijn zonder werk, daar de voorraden bijna geheel uitgeput zijn. John Batlle van de „Nationale Coal Association" verklaarde: „Nog een week en er zal gewoonweg een chaos ontstaan". Sinds het begin van het jaar zijn duizenden mijnwerkers niet aan het werk geweest door periodieke stakin gen. Tenslotte brak de huidige staking uit, veroorzaakt door het geschil over de kwestie van nieuwe contracten. Millioenen Amerikanen beginnen de gevolgen van de staking te ondervin den. In vele gebieden worden scholen en hogescholen gesloten. In vele steden, onder meer in New York, heeft men moeten bezuinigen op de electrische stroom en in vele steden en staten is de noodtoestand afgekondigd. In verschei- Qe opwinding over de Britse verkie zingen is weer zo'n beetje geluwd. De een zag het resultaat „Himmelhoch jauchzend", de ander „zum Tode he- trübt" en voor de rest geen nieuws Maar toch moogt ge nog wel weten, vrienden, dat er één meneer is ge weest, die voor het uitbrengen van "iin stem heel wat over had. Die me neer was nét in Amsterdam, maar hij pikte het vliegtuig van negen uur naar Londen, waar een auto wachtte. Kiezen en terugrijden was het werk van een ogenblik en om twaalf uur was meneer weer op Schiphol terug Maar wat het gekost heeftVoor Stafford Cripps om aan te tippen! Ge behoeft mij niet te vertellen, vrien den, dat ge niet lui zijt. Want dat bent u natuurlijk wel. net als ik. Ge steekt ook liever geen hand meer naar uw radio uit, als die eenmaal speelt. Nu heeft een Hagenaat een apparaat uit gevonden. dat het werk nog makke- litker maakt Ge stelt het Maandags in en automatisch krijgt u voor de hele week ieder gewenst programma op elk tijdstip „vanzelf" afgestemd. Nu nog een paar kunst-oren en we zijn er helemaal klaar voorIk weet niet, of het u zal interesseren, maar de prijzen van bijen zijn met ingang van vandaag vrij Officieel heet dat: Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren heeft de prijzenverordening bijen krachtens publicatie in het voed selvoorzieningsblad no. 16 ingetrok- JL dene plaatsen is reeds een kolendistri- butie in werking. Inmiddels hebben 80.000 mijnwerkers in de anthraciet- mijnen in Oost-Pennsylvania zich voor bereid op de hervatting van een werk week van drie dagen, beginnende van daag. Zondag hebben bemiddelaars der re gering met kracht gepoogd mijnwerkers en werkgevers tot een vergelijk te doen komen vóór het Federale Ge rechtshof de zitting zou openen over de beschuldiging jegens het mijnwer- kersverbond wegens „belediging van het Hof". De mijnwerkers negeerden namelijk een order om II Februari het werk te hervatten. In het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer op de begroting van Justitie voor het jaar 1950 wordt door enkele leden de vraag gesteld hoe het moge lijk geweest is, dat Meyer Schwencke, die geruime tijd in verzekerde bewa ring is geweest, kon ontsnappen. Zij vragen of daarbij hulp van buiten was verleend en zo ja, in welke kringen moeten de medewerkers worden ge zocht? Enkele leden namen aan, dat hij uit de psychiatrische inrichting te Frane- ker was ontsnapt, waar hij wegens krankzinnigheid werd verpleegd. An dere Kamerleden waren van mening (gevoed door de berichten) dat Meyer Schwencke zich in de cellenbarakken te Scheveningen zou bevinden. Op het Waterlooplein te Amsterdam werd Zaterdagmiddag de Februarista king 1941 herdacht. Als sprekers traden o.a. op: H. Gortzak, fractieleider van de CPN in de Amsterdamse gemeenteraad, de als „intellectueel" aangekondigde heer G. van Suchtelen en namens de overgebleven Joodse landgenoten S. Goudsmit. Nadat was bekend gemaakt, dat men een brief zou zenden aan de voorzitter van de Tweede Kamer als protest te gen de wapenleveranties door Amerika, werd een défilé gehouden. Aan het hoofd liep de voorzitter der CPN G. Wagenaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiniiigiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiin ken. Belangrijk, niet? Alleen wist ik niet, dat bijen veren hadden. JTlisabeth Taylor, het filmsterretje van 18 lentes, wat in Londen het levens licht aanschouwde, gaat zich voor de derde maal verloven. Haar eerste lief de droeg zijn scheiding rechts. Duur der verloving drie maanden. De twee de jongeman het naadje in zijn haar aan de linkerkant Half jaar verloofd Derde verloofde geen scheiding. Hu welijk in Mei. En dat op haar acht tiende jaar! Japanse astronomen hebben verklaard, dat ze zonnevlek- Houwen, wat je hebt! Van het moment, waarop HM. de Koningin, de prinsesjes, mevrouw van Maasdijk en mevrouw Pen- nink het hotel Post verlaten om te gaan skieën, maakt een dorps vrouwtje gebruik om haar koop waar, handschoenen, te slijten. Links in wit costuum H.M. Ko ningin Juliana. Van rechts naar links de prinsesjes Irene, Beatrix en Margriet. De geregelde strijdkrachten op Ma lakka, met 350.000 Chinese, Indische en vele vrijwilligers uit de burgerbevol king, hebben Zondag plotseling een groot anti-guerrilla-offensief ingezet, dat tot doel heeft de guerillastrjjders uit Malakka te verdrijven. De beloningen voor het buitmaken van illegale wapenen en munitie zijn verdubbeld. Extra-beloningen zijn uit geloofd voor het gevangen nemen van guerrillastrijders, dood of levend. Re geringsautoriteiten verklaarden, dat zij bewijzen hadden, dat de guerilla's van plan zijn een .tegenoffensief te ont ketenen. De politie maakte melding van „toenemen van gewelddaden" te genover burgers in dit weekeinde. De guerrilla's vielen nabij de grens van Thailand (Siam) een trein aan en ver- Vijftien jaar lang is Thomas Morrison student in de tandheel kunde geweest aan de universi teit van Edinburg. Hij liet zich niet verleiden tot het doen van zijn examens, want zijn vader liet hem 3.000 gulden per jaar na „zo lang hij zou blijven stu deren". Nu is Thomas van gedachten veranderd en hij zal zo. spoedig mogelijk zijn examens afleggen. Vaarwel studententijd, vaarwel 3.000 gulden per jaar. Thomas heeft uitgerekend, dat een tand artsenpraktijk onder Labours na tionale gezondheidszorg hem een beter inkomen garandeert. ken waargenomen hebben, die verge zeld gingen van geweldige ontploffin gen. Hirosjima ligt nog vers in hei geheugen. Amerika had op 1 Januari 150.604.000 inwoners, dat is 2.553.000 meer dan in 1949 op 1 Januari. Waar moet dat naar toe, waar moet dal naar toeHet Sowjet-leger be staat 32 jaar. Daarom gaf generaal Zhoekof, hoofd van de Sowjet controle commissie in Berlijn, een receptie. De Westelijke geallieerden waren er ook Zolang er gegeten en gedronken wordt is alles pais en vreê. In een kraam inrichting in Noord-Frankrijk brak brand uit. Veertig moeders met hun pasgeboren babies werden door de wakkere brandweerlieden in veiligheid gebracht. Geen persoonlijke ongeluk ken. £)e olie in Oost-Ecuador raakt op Binnen zeven maanden staken de Shell en de Standard daar hun werk zaamheden. Negenhonderd man werk loos Bij een aanval op een politie station te Johore in India werden acht politiemannen en vijf veldwachters gedood. Daar horen de koddebeiers klaarblijkelijk niet bij de politie. Cl Zwitserland neemt men ook al proef nemingen met raketten. Maar het gaa' ze nog niet zo handig af als de Amen kanen, want bij Thun werden twet arbeiders zwaar gewond, toen zo'n moordtuig verkeerd wilde. Defensieplannen in V 5. Begroting rekent al met 8000 stuks De hoofden van de Amerikaanse defensie hebben president Truman een plan voorgelegd om de Amerikaanse vloot van atoombommenwerpers te vergroten. De door Truman ingedien de begroting voorziet reeds in 48 bom- bardementsgroepen met een potentieel van 8.000 vliegtuigen. De kosten van de voorgenomen begroting zal worden verkregen door besnoeiing van niet- strijdbare eenheden. Duitsland vraagt bescherming door Westelijke mogendheden Adenauer, de Duitse federale kanse lier, heeft de Westelijke mogendheden Zaterdag om een „ondubbelzinnige ga rantie van Duitslands veiligheid" ge vraagd, zo meldt het Westduitse pers bureau DPA. In een redevoering tot de vrouwencomité's van 'ijn Christende mocratische partij zeide Adenauer „ab soluut tegen herwapening van West- Duitsland" te zijn en hij noemde het „de plicht van de Westelijke mogendhe den om het Bondsgebied te bescher men". Adenauer ontkende categorisch, dat de betrekkingen tussen de geallieerden en Duitsland de laatste tijd slechter wa ren geworden. Een vreemd telefoontje De Amerikaanse autoriteiten, die een onderzoek instellen naar de dood van kapitein Karp, hebben verklaard dat geen bewijzen zijn gevonden, dat de Amerikaanse attache vermoord is. Zoals men weet, werd Karps lijk Donderdag ernstig verminkt in een spoorwegtunnel in Oostenrijk gevon den. Hij was ee- goede vriend van de Amerikaanse zakenman Vogeler, die te Boedapest wegens „spionnage" veroor deeld is. Een Britse diplomaat heeft te Parijs aan de Amerikaanse autoriteiten ver klaard, dat Karp kort voor hij in Oos tenrijk uit de trein viel, geklaagd had over duizeligheid. Volgens het radionet van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa had mevrouw Vogeler een geheimzinn „e telefonische mededeling gekregen van een vrouw, die haar waarschuwde „Karps lot voor ogen te houden". Me vrouw Vogeler geloofde, dat Karp ver moord was. Bewijs van Nederlanderschap Met ingang van 1 April zullen Neder landers weer als voorheen op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap kunnen worden toegelaten in Belgie en Luxemburg. De Nederlandse regering heeft inmiddels dan ook besloten met ingang van deze datum dit bewijs als reispapier weder in te voeren. De rege ring heeft eveneens de wenselijkheid uitgesproken voor 'n bewijs van Neder landerschap niet meer dan f 3.aan leges ten bate van de gemeentekas te vorderen. De bewijzen zullen een gel digheidsduur hebben van 5 jaren, te rekenen van de dagtekening der af gifte. Loonsverhoging in de tuinbouw wordt economisch verantwoord geacht door de hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw. Het be treft hier de vijf procentsregeling, die nog niet in deze bedrijfstak is toege past. De hoofdafdeling motiveert deze slotsom van uitvoerig onderzoek met de „niet ongunstige vooruitzichten in verband met de afgesloten handelsver dragen. Afschaffing van de onderne mingsbelasting leidt tot verlaging van bedrijfslasten. ERNSTIGE LICHTSTORING TE AMSTERDAM. Tengevolge v-n een defect aan een hoofdkabel trad in de nacht van Za terdag op Zondag een ernstige storing in de eleetriciteitsvoorziening te Am sterdam op Het gehele Oosten, de helft van het Centrum en geheel Zuid zaten zonder stroom. De storing duurde van vijf voor één tot kwart voor drie. Aiilee: „Wij zeiten het werk voort" De Britse minister-president Clement Attlee, heeft Zaterdag verklaard: „We zetten het werk voort". Er is officieel medegedeeld, dat het kabinet van Attlee opnieuw samengesteld zal worden, doch dat er geen sprake zal zijn van een coalitie met andere partijen. Attlee legde zijn verklaring af na een vergadering met zijn kabinetscollega's, die vijf kwartier geduurd had. Half millioen arbeiders gedwongen zonder werk Zware strijd op Malakka wondden twee passagiers. De Britse troepen, die in Selangor opereren, hebben vier guerrilla's gedood en vijf gewond.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1