Morrison bereidt Labour voor op nieuwe verkiezingen Kort Bestek De koffie blijft nog op de bon Kan Westerling worden uitgeleverd Militaire chauffeurs berokkenden Staat 1.2 millioen schade Vijfhonderd ton zware waterstof kan wereldbevolking uitroeien Minister Stikker vol goede hoop DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het proces tegen Lewis' vakbond begonnen Prijs voorlopig niet hoger Zeven en twintig politie agenten gewond Onderzoek naar de hulp bij vlucht naar Singapore Weerbericht Hitler deed Stalin vredesvoorstellen Marine opleiding weer naar Vlissingen? Stralende glimlach uit St. Anton J Het heelal uit zijn voegen Stofdeeltjes doden mens, dier en plant (X Kasteel Oud-Wassenaar is de heer Bechet, consul-generaal van Frank rijk plechtig geïnaugureerd als Com mandeur van de Confrérie des Che valiers du Tastevin Dat is de broeder schap der wijnproevers. Nou ja, ge krijgt even een tik met een wijnstok stam, maar dan moogt ge drinken. En dat congres in Stockholm heeft er niks mee te maken Vlak na de openings tijd is een overvai gepleegd op een bank van „Crediet Lyonnais" in het hartje van Parijs. He dieven gingen er met het buitje van door Dat bedroeg drie millioen francs. En dat loont de moeite, zelfs met die lage koersen Een dertienjarig meisje in New-Haver in Connecticut heeft een twaalfjarig- jongen overgehaald haar in de schou der te schieten, zodat ze niet naa1 school zou oehoe ven te gaan D En daarmee zijn we weer zowat op ons uitgangspunt terug, want dat had óók iets met de school te maken. Agent van inlichtingen dienst had eigen dossiers Accoord „München" was prijs voor de vrede Engeland staat gunstig t.o.v. de economische eenwording van Europa BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdaiu 20, Fe! 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Dinsdac 28 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 50 ALKMAABS TARIEVEN: Advertenties:, 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1-dh woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Het schijnt wel vast te staan, dat de nieuwe Britse regering alles zal ver mijden wat direct in het Lagerhuis tot felle strijd aanleiding zou kunnen ge ven. Men verneemt n.l. uit betrouw bare bron, dat premier Attlee heeft besloten elke zinspeling op nieuwe na tionalisaties uit de regeringsverklaring te laten, die door de Koning bij de openingszitting van het nieuw gekozen parlement zal worden voorgelezen. Men verwacht, dat vandaag of morgenoch tend de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend zal worden gemaakt. Intussen wordt meer en meer aan nieuwe verkiezingen gedacht De con servatieven en liberalen hebben nog drie zetels gewonnen, waardoor de La- bour-meerderheid tot zeven zetels is ge slonken. Hoewel hij niets wilde voor spellen, zeide Morrison, de plaatsver vangende socialistische premier, giste ren, dat de socialisten er verstandig De Amerikaanse mijnstaking Voor het Federale Gerechtshof te Washington is het proces begonnen tegen het onder leiding van John Lewis staande Ver. Vakverbond der Ameri kaanse mijnwerkers, dat beschuldigd wordt van „geringschatting van het hof". In de aanklacht wordt verklaard, dat het vakverbond geen gehoor heeft gegeven aan een opdracht van een Amerikaans Federaal Gerechtshof, om geen staking uit te roepen, terwijl het, toen de staking eenmaal een feit was geworden, er niet in slaagde zijn 372.000 leden weer aan het werk te krijgen. De voor het vakverbond pleitende advocaten verklaarden, dat het niet schuldig was aan het ten laste gelegde De advocaten voerden aan dat de mijn werkers als individuele personen in sta king waren gegaan en dat het vakver bond zelfs niets met de staking van doen had. De voorzitter van het Fede rale Gerechtshof zal over de waarde der getuigenissen oordelen en het von nis wijzen. aan zouden doen zich voor te bereiden op nieuwe algemene verkiezingen, die eerder spoedig dan later kunnen wor den verwacht. Morrison verklaarde voorts, dat de Labourpartij op de laatste verkie zingen het maximum voor haar be schikbaar aantal stemmen op zich had verenigd. Hij sprak de hoop uit, dat de Britse kiezers en kiezeressen bij die eventuele volgende verkiezing zijn partij en zodanige meerderheid zou verschaffen, dat er een stabiele rege ring kan worden gevormd. Het liberale blad Star meent te we ten, dat Attlee en Churchill zich om trent nieuwe verkiezingen met elkaar in verbinding hebben gesteld. MODERNSTE WAPENS KOMEN NAAR EUROPA De V.S. zullen hun modernste en bes te wapens naar Europa zenden om „communistische agressie de pas af te snijden", aldus heeft James Bruce, uit voerend leider van het Amerikaanse programma van wapenhulp aan 't bui tenland, in een interview verklaard. Binnenkort zou ongeveer 70 pet van de toegewezen oorlogsuitrusting verzonden worden ter versterking van alle grond strijdkrachten in West-Europa. De rest zou voor de luchtmacht en de vloot be stemd zijn. Het weekblad >,De Kruidenier" heeft de mogelijkheid geopperd om behalve gedistribueerde koffie ook vrije koffie te gaan verkopen doch dan tegen een veel hogere prijs dan men voor de kof fie op de bon betalen moet. Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men ons mee, dat het niet in het voornemen der regering ligt om de distributie op te heffen en evenmin om het berekenen van hogere prijzen toe te staan, althans voorlopig niet. Nederland staat er wat zijn hoeveel heid beschikbare koffie betreft, nog steeds niet goed voor. Wij teren op een Bij een rel in Parijs Zeven en twintig politieagenten wer den gewond door voorwerpen, die uit vensters werden geworpen bij een rel in het Parijse arbeidersdistrict Clignan- court. De rel ontstond toen een contin gent soldaten voor Indo-China zijn ka zerne verliet en 1500 personen te hoop liepen om te demonstreren tegen de oorlog in Indo-China. Toen de politie trachtte de demonstranten te verdrijven, werd zij met een regen van projectielen bekogeld. F-n agent die een ijzeren staaf op het hoofd kreeg, moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Volgens een woordvoerder van het Indonesisch' ministerie van defensie, kunnen de autoriteiten van de RIS be wijzen, dat Westerling aan boord van een Catalina-vliegboot van de Nedc- landse marine naar Singapore is ge vlucht. Deze kwestie is gistermorgen door de minister van defensie met de Nederlandse staatssecretaris van oorlog, mr. Fockema Andreae, besproken. De militaire autoriteiten van de RIS stel len thans een dossier samen van wat aan Westerling ten laste wordt gelegd, zulks ter ondersteuning van het ver zoek om uitlevering, dat reeds aan de Britse autoriteiten te Singapore is ge daan. Het is nu nog de vraag of dit ver zoek zal worden ingewilligd. Prof. mr. dr. J. H. I. Verzijl, hoogleraar in het volkenrecht te Utrecht, heeft in een gesprek met het ANP als zijn mening te kennen gegeven, dat Engeland niet tot uitlevering verplicht is, wanneer er over deze kwestie geen verdrag met de RIS bestaat. Westerling is in Singa pore gearresteerd, omdat hij zonder de voorgeschreven documenten het land zou zijn binner -okomen. Dit zou uit- zett- g tot ge 'g kunnen hebben. Uit wijzing naar Indonesië achtte prof. Verzijl uitgesloten. Volgens de correspondent van de Daily Mail zou het in overeenstemming met het internationale recht zijn, wan neer Westerlin- naar Nederland zou worden gedeporteerd. Het is dan ook waarschijnlijk, dat W met het eerst volgende vliegtuig naar Nederland zou worden gezonden. Ambtenaren te Singapore geloven dat Westerling "p weg was naar Bang k een centrum van de sluikhandel in wapenen in h Verre Oosten. Minisl" Vin Maarseveen heeft naar aanleiding van de arrestatie van Wes terling uiting gegeven aan zijn blijd schap over het elimineren van het ge vaar, dat was gelegen in de actie van Westerling. Onderzoek. Volgens een bekendmaking van het Indonesische ministerie van Voorlich ting hebben de Nederlandse hoge com missaris, dr. Hirschfeld, en de staats secretaris van oorlog, mr. Fockema An dreae, de Indonesische premier, drs. Hat- ta, bezocht om de kwest-Westerling te bespreken. De bekendmaking zegt dan letterlijk: „Dr. Hirschfeld speet het ten zeerste, dat Westerling met de hulp van enkele Nederlandse militairen uit Indo nesië had kunnen vluchten. Het onder zoek wordt voortgezet en binnen enkele dagen zal het resultaat aan de regering der RIS ter kennis worden gebracht" Verwachting geldig tot Woens dagavond: Vrijwel overal 'droog weer met enkele overdrijvende wolkenveldan. Over het alge meen weinig wind. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hiei en daar matige vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. DINSDAG: Zon op: 7.30, onder 18.17; Maan op 12 50. onder 6 06 WOENSDAG: Zon op 7.27. onder 18.19; Maan op 14.11. onder 641. oude, tegen bepaalde prijzen ingekochte voorraad. Langzamerhand is men wel toegekomen aan de verwerking van koffie, die in 't buitenland duurder werd aangekocht. Voor dit kwantum zou dus een hogere prijs gerechtvaar digd zijn, doch de overheid en het be drijfsleven zijn hierover in overleg geleden gekocht zijn. De prijzen daar- oude prijs wordt gehandhaafd. Er worden nu weer hoeveelheden koffie aangevoerd, die reeds enige tijd geleden gekocht zijn. De prijzen daar. van zijn geleidelijk de hoogte ingegaan. Op de duur zou het verschil tussen in koopsprijs en verbruikersprijs daardoor zeer groot worden. Eerlang zal de over heid deze kwestie opnieuw onder de ogen zien. Tot vier maal toe Dr. Robert Kempner, die plaatsver vangend hoofdaanklager in het proces tegen oorlogsmisdadigers te Neuren berg is geweest, beweert op grond van documenten en besprekingen met Duit. se en geallieerde diplomaten, dat Duits land gedurende de afgelopen oorlog vier maal voorstellen voor een afzon derlijke vrede aan Sowjet-Rusland heeft gedaan. Ribbentrop deed de voorstellen voor de eerste maal na de Amerikaanse lan ding in Noord-Afrika in 1942, en ver volgens nog eens bij het begin van het geallieerde offensief in Tunis in de lente van 1943 en op twee tijdstippen later in dat jaar, de laatste malen door bemiddeling van Japan en Zweden. De wetenschap, dat hij indien hij dit wens. te een afzonderlijke vrede zou kunnen sluiten, betekende voor Stalin een aan zienlijke versterking van zijn positie in de onderhandelingen met de Weste lijke geallieerden. Door het departement van Oorlog is in 1948 voor een bedrag van bijna f 900.000 uitbetaald aan schadever goeding veroorzaakt door aanrijdin gen met militaire wagens en voor schadeloosstellingen een bedrag van f 8610.60. Door chauffeurs ressorterende onder dit departement is dus in een jaar aan de staat een schade berok kend van niet minder dan f 1.2 mil lioen indien men het laatste bedrag kapitaliseert Dit wekt overigens weinig verwondering, zegt het ver slag der commissie voor de Rijksuit gaven over 1948, als men nagaat hoe militaire chauffeurs nog altijd door stad en land rijden en rossen. Het be vreemdt de commissie echter wel, dat de minister van Oorlog op de opmer kingen over deze kwestie destjjds van de Rekenkamer in het geheel niet heeft gereageerd. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben in een voorstel aan de Raad medegedeeld, dat zij thans ze kerheid kunnen verkrijgen in het vraagstuk, of de opleiding der Konink lijke Marine naar die gemeente zal te. rugkeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal de omvang dier opleiding die van vóór de oorlog overtroffen. Het ministerie van Marine heeft dienaangaande nog geen nadere inlich tingen kunnen verstrekken. Halve Javaanse bevolking naar Sumatra? De Indonesische regering heeft plan nen gemaakt om in de loop van 15 jaar de helft van de 47 millioen inwo ners van Java naar Sumatra te transmigreren. Men hoopte reeds dit jaar 28.000 gezinnen naar Sumatra te kunnen overbrengen. De drie prinsesjes amuseren zich kostelijk in de sneeuw van Sankt An ton. Op deze foto ziet U prinses Margriet, die tussen de skilessen door even voor de fotograaf poseerde. Een Nobelprijs voor Garry Davis? De bond van wereldburgers, sectie Holland heeft op haar bondsvergadering besloten om op het wereldcongres van wereldburgers, dat van 7 tot 14 Augus tus 1950 te Luxemburg zal worden ge houden, een voorstel te doen tot de can- didatuur van Garry Davis voor de No belprijs voor de vrede. Maandagavond werd te Benthui zen het feit herdacht dat aldaar honderd jaar geleden de eerste Geref. Gemeente ontstond. Vier vooraanstaande Amerikaanse ge leerden hebben voor de radio enkele bijzonderheden meegedeeld over de waterstofbom. De waterstofbom kan gevat worden in onschadelijke chemi sche elementen, die door de bom zelf in stofdeeltjes met dodelijke werking kan worden veranderd. Deze stofdeel tjes zouden door de wind over de we reld verspreid worden, zicb in de lucht bevindend, die de mensen inademen, zicb vastzetten op planten, bomen en alles, wat men eet of gebruikt, en dit vergiftigen. De dodende kracht van waterstofwol ken zou een uitwerkingsduur gegeven kunnen worden van enkele dagen, en kele maanden of zelfs 5000 jaar. Vol- Jn een Amsterdamse woning heeft een huiselijke twist gewoed, waarbij het nogal fiks is toegegaan. Stiefzoon be dreigde zijn stiefvader met een brood mes, waarop papa zoonlief op het hoofd sloeg, daarbij gebruik makend van een stoel. De vader sloeg zó hard, dat-ie z'n stiefzoon het ziekenhuis in- timmerde. De oorzaak? Belangrijk ge noeg. De jongen had een standje ge had. omdat hij zich op school misdra gen had De Hilversumse muziek- en zangverenigingen hebben in sa menwerking met de kring ,,'t Gooi" van de amateurtoneel-uhie een adres tot de gemeenteraad gericht om een openluchttheater te bouwen. Ze heb ben blijkbaar genoeg van bedompte zalen en willen wel eens wat frisse lucht inademen Als de heren ge oefende alpinisten waren, zouden ze die wellicht kunnen vinden, door zich aan te sluiten bij de nylon-expeditie die zich gereed maakt, de 8170 meter hoge Dhaulagiri in de Himalaya te gaan beklimmen De onderneming heet zo, niet vanwege de nylonkousen, die gedragen worden, want daar klopt niks van. maar omdat alles, tenten, touwen, slaapzakken enz enz. van nylon zijn gemaakt In Polen heeft een politie-onderzoek aangetoond, da' de hoeveelheid goederen in de zwarte handel de verwachtingen verre <wer treft. De toestand schijnt daar dan toch nog niet zo rooskleurig te zijn O Koning Gustaaf van Zweden heeft besloten, dit jaar de Carl-me- daille voor werk in de geest van het lode Kruis toe te kennen aan me- '"uw Roosevelt. En een betere keu- had de grijze vorst zeker niet kunnen doen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii J7en huisvrouw in Cardiff was bezig met bedden-opmaken, toen een blokje, ijs door het dak heen viel en in de slaapkamer terecht kwam Het ijs rook naar zeep en omdat die huis vrouw óók kranten las, en gehoora had van waterstofbommen en vliegen de schotels, nam zij de politie en een analyst (figuurlijk) in de arm. Het raadsel werd als volgt opgelost: Het ijs kwam van de uitlaatpijp van het fonteintje van een vliegtuig, waar de passagiers hun handen stonden te was sen omdat ze in Londen zouden dalen Toen smolt het ijs en ziedaar Wil lemstad (dat bij De Klundert ligt, als ge het weten wilt) wil meer in de be langstelling bij de toeristen komen. De V.V.V. gaat een zeiltocht Willemstad— Dordrecht organiseren en een zwem wedstrijd over het Hollands Diep □Na die verkiezingen kan ik hele- madl geen Hongaarse goulasch Q meer zienl Goeie oefening voor kanaalzwemster- tjes-in-spé! Sinds Zaterdag wordt door honderd matrozen, politieman nen, soldaten en vrijwilligers jacht ge maakt op een panter, die uit de die rentuin van Oklahoma is ontsnapt. De belangstelling is zó groot dat de pan ter de kans loopt, bij ontdekking on der de voet gelopen te worden O Van 3ü Augustus tot 2 September wordt tn Stockholm een internationale confe rentie gehouden over moderne ver keersproblemen in verband met al coholgebruik. Ik heb altijd gedacht dat bij alcoholgebru'x het verkeer he lemaal geen problemen meer ople verde. gensdr. Leo Szilard van de universi teit te Chicago is voor de vervaardi ging van een wolk, die de gehele we reldbevolking zou kunnen uitroeien, sechts 500 ton zware waterstof nodig. Volgens deze geleerden gaan de kos ten, die een eventuele vervaardiging van de waterstofbom met zich mee zou brengen, de kosten van de bom zelf verre te boven Naar schatting zou het gedurende 10 jaar 15 milliard dollar per jaar kosten om 30 tot 60 millioen mensen uit de kustgebieden te evacu eren. Om alle steden, ook die in het binnenland gelegen, te evacueren zou gedurende 10 jaar 25 milliard dollar per jaar nodig zijn Deze evacuatie zou al leen beschermen tegen brandwonden, doch niet tegen invloed van radio-ac tiviteit. Storing in de rotatie. Wanneer verschillende waterstofbom men hoog in de lucht tegelijk tot ont ploffing zou worden gebracht, zou er een wijziging in de seizoenen kunnen komen, de winter langer en de zomer korter kunnen worden en het jaar tot 370 dagen verlengd worden, aldus heeft prof. Paul Elliot verklaard. De beweging van de aarde om de zon en de rotatiesnelheid is namelijk af- 'ik van de hoeveelheid energie dip de aarde van de zon ontvangt, door ontploffing waterstof, namelijk onge- ongeveer viei pond per seconde. Dezer dagen is in Den Haag een be taalde agent van de onlangs ontbonden particuliere inlichtingendienst Stichting Opleiding Arbeidskrachten Nederland, met name L. H. G. van B., gearresteerd. Van B„ een figuur uit het verzet, was een van de medewerkers van de on langs gearresteerde leider van deze dienst, Tom Elzinga, die intussen weer op vrije voeten is gesteld. Uit het omvangrijke materiaal, dat bij de arrestatie van Elzinga in beslag is genomen, schijnt onder meer te zijn gebleken, dat Van B. vermoedelijk, door zich uit te geven als vertegen woordiger van een officiële dienst, ver trouwelijke inlichtingen aan ambtena ren zou hebben ontfutseld. Voorts bleek Van B. te zijnen huize een aantal dos siers te hebben aangelegd. Onder de topfiguren van de stichting heerst grote verontwaardiging over het gebrek aan discipline van verschillende agenten. Zij zouden immers strikte or ders hebben ontvangen, geen onwetti ge middelen te gebruiken en in geen geval dossiers aan te leggen of aante keningen te bewaren. Het verdient aanbeveling, om op de douaneverklaringen bij postpakket ten en zg. petits paquets met tabaks artikelen, die naar Indonesië worden verzonden, vooral het aantal sigaren en sigaretten en het gewicht van de tabak te vermelden. Uit eerst heden gepubliceerde docu menten van Hitiers departementen van Buitenlandse Zaken is gebleken, dat Duitsland in 1938 vastbesloten was een oorlog te riskeren om zijn aanspraken op het Tsjechische Sudetengebied te verwezenlijken. De documenten schijnen thans duidelijk in het licht te stellen, dat de kwestie, waarvoor de Westelijke mogendheden in 1938 gesteld waren, oorlog was en daar er geen mogelijkheid bestond om de plannen van de nazi's af te kopen door een andere prijs dan de concessies (München), die toen gedaan zijn. Minister Stikker is per vliegtuig te New Vork aangekomen. Hij zal be sprekingen voeren met president Truman en minister Acheson. Bij zijn aankomst verklaarde mi nister Stikker, goede hoop te hebben, dat er in de richting van grotere eco nomische eenheid in Europa vorderin gen gemaakt kunnen worden. Op zijh reis naar de Ver. Staten had hij m gesprekken met de ministers Bevin en Cripps met betrekking tot de een making van Europa „bemoedigende mededelingen" ontvangen. Minister Stikker gelooft niet, dat het resul taat der Britse verkiezingen van na delige invloed zal zijn op de plannen voor deze economische eenmaking. In antwoord op een vraag omtrent het bericht, dat Nederlandse autori teiten geholpen zouden hebben bij de ontvluchting van kapitein Wester ling, zeide de minister: „Ik ben er zeker van, dat het niet meer dan een gerucht is". GEEN AMERIKANEN MEER NAAR BULGARIJE Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Amerika nen verboden privé-reizen naar Bul garije te maken. Eenzelfde besluit is reeds eerder ten aanzien van Honga rije genomen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1