Bouw van centrale o.l. school te Heer-Hugowaard Vervolg Stadsnieuws POLITiE-VOETBAL Psychometrische avond van „Harmonia" Uit het zakenleven Examens Autodieven hadden kwaad geweten NIEUWS UIT HEILOO Acht nieuwe schoollokalen in Heiloo Belangrijke aanwinst voor R.K. onderwijs Opheffing o. I. school- Noord St Panera S.S.S. gaf een gestaagde uitvoering De viering en herdenking van de komende Meidagen Vijftig jaar getrouwd Castricum West - Graftdijk -,De Laatste Eer" heeft tekort aan dragers Naar propaganda-avond Pers en Maatschappij j^jaaisia Jieuws Dagblad-correspondenten de toegang geweigerd Uitspraken Alkmaarse rechtbank Tentoonstelling Hervormd Noord-Holland te Alkmaar Marktberichten DONDERDAG 1 MAART 1980 Dinsdagmiddag speelde de Alkmaar- se Rijkspolitie cp haat teriein te Hei ]oo teg'-n Pur»,erend R.p. Het was de laatste wedstrijd, tie Alkmaar in de voetbalcompetitie van de 2e klasse B district West, te spelen had. Alkmaat RB. speelde met ééu invaller. Ook Purmerend was niet vcl'.cdtg. Na de aftrap ontplooiden de gasten een zodanig spel, dat al onmiddellijk gedoelpunt werd en de stand na vijt minuten spelen 10 voor Purmerend was. Al spoedig volgde de gelijkmakei en de rust ging in met 21 voor Alk maar R.P. Na de rust zagen beide elftallen kans om nog tweemaal te scoren en de eindstand kwam met een 43 over winning voor Alkmaar R.P. Volgende week zal Purmerend in het veld komen tegen de gemeente politie te Den Heider. Wint Den Hel der deze wedstrijd, dan heeft zij het afdelingskampioenschap behaald. Wan neer Purmerend wint, dan zijn de toe schouwers, in dit geval Alkmaar R.P kampioen. Zou de wedstrijd eindigen in een gelijk spel. welke mogelijkheid niet denkbeeldig is, dan dient er op een nader te bepalen datum een be slissingswedstrijd gespeeld te worden tussen den Helder en Alkmaar R.P. De stand aan de kop is thans: Alkmaar R.P. 10 8 1 1 45—15 17 Den Helder 9 7 2 0 345 18 Purmerend R.P. 9 4 3 2 38—22 11 De afdeling Alkmaar van de Ne derlandse Vereniging van Spiritisten „Harmonia" heeft gisteravond in de bovenzaal van café Centra] een open bare psychometrische avond georga niseerd, die ten doel had het spiri tisme te propageren. In zijn woord van welkom sprak de voorzitter, de heer Rivière, zijn blijd schap uit over het grote aantal aanwe zigen. Met een enkel woord leidde d- heer Rivière de psychometriste van deze avond, mevr. StamFilmer uit Amsterdam, in. Elke spiritist voelt zich gedrongen, aldus spreker, het spiritisme uit te dragen. Het spiri tisme, dat de zekerheid geeft, dat er geen dood bestaat Eens komt de tijd waarop wij zullen overgaan Op dit i,!Cii,fcflt dienen wij ons voor te bt reiden. De psychometrist in het instrument dat de boodschappen van generzijds ontvangt en doorgeeft. Spreker ver zocht de aanwezigen geen voorwerpen in te leveren ter behandeling, die be trekking hadden op personen, die nog in de stof aanwezig zijn. doch slechts foto's en voorwerpen van hen, die reeds zijn overgegaan, omdat men deze avond wilde bestemmen voor het contact met generzijds. Mevrouw Stam ging vervolgens over tot het doorgeven van beschrijvingen levensbijzonderheden en boodsciiappep van hen. die zijn overgegaan en van wie de aanwezigen een foto of een voorwerp haddep ingeleverd. Tijdens haar bemiddelend werk laakte mevr. Smit de telepathie, waar door de wetenschap meent het spiri tistisch-psychometrische experiment te kunnen verklaren Verschillende aanwezigen waren ontroerd door de juiste inlichtingen die de psychometriste van gene zijde over hun dierbaren doorkreeg en ge troost door de boodschappen van vreae en geluk, die zij overbracht. De vereniging „Harmonia" mag op een geslaagde propaganda-avond terugzien. In het Handelsregister stonden de volgende nieuwe inschrijvingen: The Pure Holland Cheese Export Company Alkmaar, Kerkplein 13. Kaasexport naar de Ver. Staten van N. Amerika. Vennoten: Coöp Zuivelfabriek „De ooruitgang-Koegras" te Julianadorp; Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" te 't Zand; Coöp. Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" te Sint Maartensbrug; Coöp Zuivelfabriek „Au rora" te Opmeer; Coöp. Vera van Melkpro- ductenfabriek „De Combinatie" te Beemster; N.V. Kon. Fabriek van Verduurzaamde kaas vJj. J. H. EySsen te Alkmaar. Axioma, Alk maar, Visserslaan 19. Agenturen- en commis siehandel, import en export van technische ar tikelen, meubels'offen, machineriën (spec.) pigmenten, techn. rubber. Vennoten: R. Broes ma en J. K. Haak. - C. J. Mol (E). Alk maar, P. A. de Langeplein 13. Groothandel en commissiehandel in aardappelen. P. A. Klaver, Zaadhandel, O^dekarspel, Langedijk. Oudekarspel, Dorpsstraat 202. Kleinhandel in tuinbouw- bloemzaden. Eigenaar: P. A. Klaver Bil het gehouden examen der Eerste Neder landse Mode vakschool vereniging „Ensaid", slaagden voor het diploma Lingerie-, Sport-, Huishoud- en Baby-kleding: mej. Ruth Booy. St. Pancras; mevr. Burkunk, Alkmaar; mevr. Olie, Terdiek; mej. Nellie Prins en mej Tiny Prins, Egmond aan Zee; mej. Gerda Pols, Heerhugowaord; mevï. Vasbinder, Alkmaar. Voor Costnnuère en moderne Stofversiering: mej. Janny Luyt, Schermerhorn. Voor Cou peuse: mej. Magda Hogendoorn, Slootdorp. Voor Kunstnijverheid: mej Nel Wond^i Ber gen (NH); mej. Gerrv Spek. Westgraftdijk- - Voor Mode-tekenen: mej. An Modder, Scher merhorn. OPTIMISME De Dageraad, afdeling Alkmaar, zet de reeks Zonda j iorgenbijeenkomsten voort met een cursusbijeenkomst op Zondagmorgen in Valks Lunchroom Houttil. De heer Jacques Rees spreekt over „Het optimisme als levenshou ding". DIERENBESCHERMING Zwervend in de omgeving van de Boezem singel zijn een grote en *er» klein*-- zwarte poes aange'roffen. De poesen, die vermoedelijk ter vondeling zijn neergezet en in zee r goede conditie zijn, zijn ter beschikikng. Adres In specteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Paus Plus de Twaalfde zal morgen zjjn 74ste verjaardag vieren. Er zullen geen ceremoniën worden gehouden. J)E ONVERLATEN, die Zondag in Den Haag een garage open braken en de daarin geparkeer de auto tot buit verklaarden, zijn tegen de lamp gelopen. De Haag se politie heeft hen weten te arresteren, nadat de auto in de Stationsstraat alhier onbeheerd was aangetroffen, zoals wij reeds in ons nummer van Maandag meldden. De heren waren wel gemoed met hun pasverkregen wagen op weg naar Friesland, met de bedoelingdie alle auto dieven hebben, het geval tegen een zacht prijsje van de hand te doen. Maar reeds in de buurt van Alkmaar werden zij vijnliik getroffen door de aanwezigheid van veel Rijkspolitiemannen op de weg, zodat zij zich, ondanks de zachte vering en het gezapig snorren van de motor onbehaag lijk begonnen te voelen. En toen de Helderse weg. Alkmaars uit- valspoort in de richting van het hoge Noorden, blauw bleek te zien van de uniformen en wit van de petten. werd het de toe risten groen en geel voor de ogen en besloten zij hun buit maar in de steek te laten en een goed heenkomen te zoeken Want waarvoor konden die robuste politiemannen daar anders staan dan voor een hartelijk welkom aan twee Haagse ingezetenen in andermans autoEilacie, zij ver gisten zich. De Rijkspolitie regel de de West-Friesland-rit van de R.A.C.-West Die Werd tot een groot succes. Als de Hagenaars weer uit het schuurtje komen, zullen zij de verslagen wel met bijzondere belangstelling lezen... De eerste Maart was voor het R.K. schoolbestuur een zeer belangrijke dag. De driekleur wapperde van de Jongensschool en in één der lokalen van de Meisjesschool kwamen vele kerkelijke en plaatselijke autoritei ten bijeen om de officiële opening en inwijding mede te maken van de vijt lokalen voor de meisjes en drie loka len voor de jongens. Deze nieuwbouw was gereed gekomen onder leiding van architect P. N. de Bruin uit Was senaar. Toen pastoor v. Mugen allen had welkom geheten, schetste spr. in het kort de oorlogsjaren waarin van de bezettter het bericht kwam dat de scholen en het zusterhuis gevorderd werden en de heer J. Smit, alhier, er toe overging in overleg met de plaat selijke aannemers, de noodscholen te bouwen, waardoor de kinderen een onderdak verkregen. Spr. was daar voor de heer Smit en allen die hem terzijde stonden, zeer dankbaar. En nu, na veel voorbereidend werk, zijn wij erin geslaagd, dank zij de Inspec teur van het L.O. en B. en W., acht nieuwe lokalen in gebuik te nemen. Dank bracht spr verder aan allen die daaraan hun krachten hebben gege ven. Het onderwijzend personeel be val hij de school in de bijzondere zorg aan. De inspecteur van het L.O., de heer G. Vernooy, onderschreef gaarne de hulp door de noodschool en zeide, dat wat in Heiloo is geschied na de be vrijding, een prestatie van betekenis is. Niet minder dan 18 lokalen wer den gebouwd, hoewel nog enkele ge vallen om een oplossing vragen. Spr zeide verder, dat het geleverde werk, de toets der critiek kan doorstaan. De Raad der gemeente Heer-Hugo waard kwam Dinsdagmiddag, onder voorzitterschap van burgemeester Sutman Meyer, in voltallige samen stelling byeen. De begroting 1950 werd door B. en W. aangeboden. Naderhand zal deze voor onderzoek In handen van de be treffende commissie worden gesteld. De rekening der inkomsten en uit gaven voor 1948 is door de rekening commissie onderzocht. Thans werd tol voorlopige vaststelling besloten. Het batig slot bedroeg f 20.000. Gelet op de te verwachten uitgaven in 1950 en het gemiddeld aantal leer lingen over 1949, stelden B. en W. de Raad voor het bedrag dat voor 1950 voor het gewoon lager onderwijs be schikbaar zal worden gesteld, te be palen op f 22,65 en voor In bruikleen gegeven gebouwen op f 20,22. De Raad ging er mee accoord. De bijzondere scholen kregen een voorschot voor 1950 tot de genoemd' bedragen, vermenigvuldigd met het gemiddeld aantal leerlingen over 1949 Voor 't v.g.l.o. zal, evenals over 1949 f 2,per leerling meer beschikbaar worden gesteld dan voor het g.l.o. alzo f 24,65. Een verzoek om toekenning van een voorschot op deze vergoeding was in middels van het betrokken schoolbe stuur ontvangen. Bouw nieuwe o.l. school en opheffing oJ. schooi-Noord. Nu Ged. Staten goedkeuring heb ben verleend aan het raadsbesluit van 28 November '49 en verklaard heb ben, dat de instandhouding van de o.l. school voor gewoon lager onder wijs te Heer-Hugowaard-Noord niei wordt gevorderd, werd door B. en W voorgesteld om te besluiten tot op heffing van de o.i. school-Noord met ingang van de dag, waarop de nieuw te bouwen centrale openbare schooi voor l.o. in gebruik zal kunnen wor den genomen. De Raad verenigde zich met dit voorstel. Volgens een. door de gemeente architect opgemaakt sehetsplan met kostenraming voor het bouwen van ?en nieuwe o.l. school zullen de kosten hiervan, met uitzondering van de aan koop en het bouwrijp maken van het bouwterrein, f 37.700 bedragen. D<- kosten van aankoop (waartoe B. en W. reeds besloten), en het bouwrijp maken worden begroot op f 3.500. Be stolen werd tot deze bouw over te gaan. Omtrent de te treffen vervcrersre- geling voor de kinderen uit Heer Hugowaard-Noord en Veenhuizen. deelde voozitter mede, dat overleg is gepleegd tussen B en W. en de com missie uit ouders van betrokken leer lingen, alsmede met de ondernemer der bus, die voor het vervoer zal zorg dragen. B. en W. verkregen machti ging om in overlég met deze commis sie de route, die de bus zal volgen vast te stellen. Mocht men onverhoopt hierbij niet tot overeenstemming kun nen komen, dan zal de kwestie aan d' Raad worden voorgelegd. De voorzitter zal met gameente- irchitect, schoolarts, inspecteur van het o.I.o., nog in overleg treden, om trent enkele punten, die door enkel' leden naar voren werden gebraeh' t.a.v. enkele details bjj de bouw van het schoolgebouw. Vertrouw Ons Huls Goedgevonden werd om de verbouw van het tehuis voor ouden van dagen te Heer-Hugowaard, onderhands aan te besteden onder de plaatselijke aan nemers. Voor kennisgeving werd aangeno men het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over de werkzaamheden over 1949. Ingaande 1 April werd de commissie wederom voor drie jaar in zijn geheel herbe noemd. Ged. Staten kwamen met de op merking dat het bedrag van f 12.000 voor het aanschaffen van nieuwe sehoolmeubelen, op ad vie 3 van de in specteur van het l.o. met enkele pos ten kan warden verlaagd. Besloten werd aan de gemaakte opmerkingen te voldoen. Bij de rondvraag werd op een vraag van de heer Bruin door de voorzitter geantwoord, dat de kwestie betref fende de noodslacbtplaats nog steeds niet geregeld is, evenmin als het ver voer der cadavers. De voorzitter wees er op, dat de veehouders via hun or ganisatie tot een regeling zouden trachten te komen. Thans blijkt er weer een gegadigde voor het vervoer der cadavers te zijn. HET I.AG VOOR HET GRIJPEN Gevonden: een rozenkrans, een paaj witte wollen kinderhandschoenen. Verloren: een blauwe ceintuur, een heren-polshorloge, een paar witte wollen wan ten met bruin ingebreid. Inlichtingen omtrent bovenstaande zaken bij het Groepsbureau der Rijkspolitie. Gisteravond werd in de zaal van de heer J. Bouwstra door de gymnastiek vereniging „Sport staalt spieren" onder leiding van de directeur, de heer J. de Rie, een uitvoering gegeven, welke als zeer geslaagd kan worden beschouwd. De voorzitter, de heer R Huibers, heet te in het bijzonder welkom burgemees ter Kroonenburg en de dames van de gymnastiekvereniging „Turnlust" uit Alkmaar. De gymnasten hebben in vlot tempo het veelzijdige programma afgewerkt De sketches, zang en gymnastiek von den bij het publiek de zaai was ge heel gevuld zeer veel waardering. Vooral de oefeningen aan brug en paard, waaraan de bekende gymnast M. Volkers deelnam, waren van goed gehalte, terwijl de knotsoefening en de rhytmische oefening van de dames naar behoren werden afgewerkt. De voordrachten van mej. Freddy Groot werden zeer op prijs gesteld. Ook de ringoefeningen van de heren en dames waren goed verzorgd. Mej Tini van Heugten oogstte met haar siangendans veel succes. De sketches „De Boksmatch" en „Bram Charité" brachten het publiek in de ware feest stemming, zodat „SSS" op een zeer ge slaagde uitvoering kan terugzien. De dames Groot, Van Heugten en Prins werd namens het bestuur een lepeltje aangeboden als blijk van waardering voor hun optreden. Aan het einde van de avond war nog een paar uur gezellig gedanst or der leiding van de heer A. Dekker. LET OP UW HOND Nogmaals willen wij onze burge-t er op wijzen, de honden vooral in deze Hiden vasi te houden. Nu de jonge planMes weer uit de grond komen, is een en ander van het groot ste belang. Door de Rijkspolitie zal nauw keurig toezicht worden uitgeoefend en zonder pardon proces-verheel worden opgemaakt Burgemeester Kalff zeide, dat het ge meentebestuur weinig méér had ge daan dan de gelden disponibel te stel len. Wjj hebben alleen medegewerkt aan de plannen van het schoolbestuur Spr. complimenteerde het bestuur speciaal met het gedeelte voor de a-s. huismoeders. De heer W. Tamis, hoofd der Jon gensschool, sprak eveneens woorden van dank voor de totstandkoming en betrok daarin de diverse aannemers en onderaannemers. Hjj dankte te vens voor de aangeboden cadeaux. Hierna ging men over tot het ronddienen van verversingen en Ra" men gelegenheid de lokalen te bezich tigen. Het licht in deze lokalen is zeer voldoende en het schilderwerk is in lichte tinten gehouden. Ook is een grote speelplaats bij de meisjesschool gebouwd, waarvan een gedeelte over dekt. De jongensschool is tevens een terrein voor lichamelijke oefeningen rijk geworden, dat een oppervlakte heett van plm. 800 m2. Ook de kamer van het hoofd der school is gemo derniseerd. Aan de meisjesschool is verder ook de nieuwe afdeling voor V.G.L.O., waarvan reeds 80 leerlingen gebruik maken, ingezegend. De in gebruikneming van de nieuwe lokalen betekent voor het RK onderwijs een goede aanwinst. Het comité tot viering van Oranje- en Nationale feesten heeft gisteren voor een betrekkelijk gering aantal aanwezigen in de „Onde Herberg" de plannen uiteen gezet voor de viering van Koninginnedag (1 Mei), de Her denking der gevallenen op 4 Mei en de viering van de Nationale Feestdag. Als de voortekenen niet bedriegen, zal het programma voor elck wat wils bieden. Daarvoor zal de mede werking nodig zjjn van verenigingen en particulieren, waarvan verwacht wordt, dat zij gezamenlijk een pas send en vrolijk programma zullen sa menstellen. De hoofden der scholen die allen aanwezig waren zeg den eveneens hun medewerking toe. Op 1 Mei zal de dag beginnen met een aubade, waarna kinderspelen de dag zullen vullen. Op de avond van 4 Mei zal de herdenking bij het monu ment op 't Groentje plaats hebben Op 5 Mei zal 's middags een attrac tief programma worden verwerkt, be staande uit volksspelen voor grotere kinderen en volwassenen. Als attrac tie zal tevens op het programma ko men een fietswedstrjjd voor jongens met transportfietsen waarop een mand geplaatst is. Voor al deze festi viteiten en tractaties is. natuurlek weer veel geld nodig en geprobeerd zal worden dit bij elkaar te krijgen door de bekende Ijjstencollecte. Wr| vertrouwen dat met milde hand ge geven zal worden, want uit het ver slag van de penningmeester bleek reeds dat het vorig jaar voor attrac ties en tractaties plm f 1800 was uit gegeven, terwijl de ontvangsten slechts hadden bedragen plm. f 1300. Alleen door het feit, dat van de vo rige jaren een batig saldo over was, kan de kas ook nu nog met plm. f 138 voordelig saldo worden afgesloten. In de gisteren gehouden vergadering werd tevens besproken of het comité zich moet omvormen in een vereni ging en of dit eventuele voordelen zou opleveren. Besloten werd de or ganisatievorm van het comité te handhaven, waardoor een ieder vrije lijk in de gelegenheid blijft de feest avonden te bezoeken. Door drukke werkzaamheden hebben enkele be stuursleden, o.w. mevr. Glijnis—Scher merhorn en de heer De - Vries moeten bedanken. Enkele dames-comitéleden zal worden gevraagd het bestuur aan te vullen. De zittende bestuurs leden, de heren J. L. v. Riet, J. Was senaar, ds. Bloemhoff, H. Pel, H. Groot en de secretaris de heer Hel der, werden b{j acclamatie herkozen en dank gebracht voor het zorgvuldig voorbereidende werk. Het was gister 50 jaar geleden dat het echtpaar D. v. LeeuwenHeij- nen, Bayershofweg 18, in het huwe lijk trad. Beide echtelieden zijn nog zeer kras en maken nog regelmatig fietstochtjes. De heer Van Leeuwen heeft als loodsbaas bij de Mij Neder land, waar hij 40 jaar werkzaam was, een druk leven achter de rug. De laatste zestien jaar is hjj gepen sionneerd en al die tijd behoudens twee jaar evacuatie in Heiloo woonachtig. Het echtpaar, dat aan vankelijk niets voelde voor het geven van ruchtbaarheid aan het vtjftigja rig huwelijksfeest, vond het gisteren toch prettig dat er zo'n grote be langstelling voor bestond. Tal van bloemstukken, taarten en cadeaux sierden de kamers, terwijl het bruids paar zeer Ingenomen was met hel cadeau van de buurtbewoners. Het echtpaar heeft twee gehuwde zoon» en één kleinkind. Ook vanaf deze plaats wensen wjj het echtpaar v. Leeuwen nog tal van jaren In goede gezondheid toe. .ERGUNMNG AaN DE NACO VERLEEND B. en W. hebben de autobusonderne ming NACO vergunning verleend tot bet personenvervoer van het station naar Bakkum aan Zee tot 15 September De Bossche veemarkt heeft Woensdag een record geboekt. Er wer den 6.222 stuks vee aangevoerd. De begrafenisvereniging „De laatste Eer" hield dezer dagen in de zaal van de heer J. Schoon de jaarlijkse verga dering. Na het openingswoord van de voorzitter las de secretaris het jaarver slag, waaruit bleek dat in het afgelo pen jaar drie nieuwe leden waren ge boekt. Er waren vijf sterfgevallen en op het ogenblik telt De Laaste Eer 133 leden. De rekening sloot met een batig saldo. De aftredende voorzitter de heer Ouweltjes werd met algemene stem men herkozen. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.a een aanbieding van een rij dende baar. Het bestuur voelde veel voor deze aanbieding, daar er in de vereniging een tekort is aan dragers. Ook de andere aanwezigen hadden be langstelling voor deze baar, maar in verband met de prijs (f 490) werd be sloten eerst een nader onderzoek te zullen instellen. Bij de rondvraag kwam de heer P. Prins met het plan naar voren om nu toch eens met meer aandacht uit te zien naar nieuwe dragers. Dit punt leverde vooral in West Graftdijk, waar bijna alle mannen elders hun werk heb ben, nog enige moeilijkheden op. De voorzitter antwoordde, dat hier aan speciaal aandacht zal worden besteed. Zaterdagavond brachten de leden van de Bond voor Staatspensionnering afd. West-Graftdijk en Oost-Graftdijk met twee touringcars van de heer Hooyberg uit De Rijp een bezoek aan de grote demonstratieve vergadering van de Bond voor Staatspensionnering afd. Alkmaar. Deze avond werd gegeven in het „Wapen van Heemskerk". Als sprekers waren aanwezig de heren H. Wolters uit Heerenwaarden en J. Wiarda uit Heerenveen. Er werd met aandacht geluisterd. Verder werd de avond ge vuld door een accordeonnist en een zanger. Over het geheel genomen was deze avond een groot succes en werd er ten volle begrepen dat er dit jaar voor on ze oudjes een „groot" gevaar dreigt als in October de Noodwet-Drees eindigt. Maar zover is het nog niet en daarom ging onze afd. huiswaarts met de ge dachte om in de komende maanden het beste beentje voor te zetten, S. T. V. OP DE PLANKEN. Zondagavond waren vele bewoners van Oost-Graftdijk en omgeving in de zaal van de heer J. de Haan tezamen gekomen om te genieten van het mooie spel van de toneelvereniging i S. T. V. uit Sniikerboor. STV heeft op deze avond niet teleur gesteld want met het blijspel van Henk Bakker „Betje Regeert" had STV een goede greep gedaan en het succes op deze avond ten volle verdiend. Mevr. van Dok opende en In het eerste bedrijf waren we reeds opgeno men in 't stuk dat door de verschillende spelers goed naar voren werd ge bracht De leiding was in handen van W. vd Laan. Het grim- en kapwerk werd verzorgd door de heer G. vd Leek Natuurlijk ontbrak in de pauze de traditionele verloting niet en was er nog een gezellig bal. AS GEBROKEN. Toen mej. W. v. Braam uit De Rijp langs de Rnollendammerdijk bij Spij kerboer reed brak plotseling de as van haar voorwiel. Zij kwam hierbij zo ongelukkig ten val dat zij met een zware hersenschudding en een schou derfractuur vervoerd moest worden naar het Stadsziekenhuis te Purmerend. Rede van Mr M. Rooy te Zaandam In de raadszaal van het gemeente huis te Zaandam was gisteravond als gast van het gemeentebestuur van Zar-ndam een aantal autoriteiten uit Ncordhollandse overheidskringen, het i'idustriële en maatschappelijke leven en journalisten bijeengekomen om een voordracht aan te horen, welke mr M Rooy, voorzitter van de Federatie van Journalisten en hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant zou houden over het belangrijke vraagstuk: Pers en Maatschappij. Nadat de neer Tj. N. Adema, voor zitter van de afd. Noord-Holland Noord van de Nederlandse Journalis ten Kring, op wier initiatief de ver gadering was belegd, een kort begroe tingswoord had gesproken, sprak de beer Rooy zijn rede uit, waarin hij talrijke problemen behandelde, die al: aanrakingspunten 'van pers en over heid, pers en maatschappij van dik vvjjls dringende betekenis zijn. Daarbu stond hij uitvoerig stil bij het wezen van de pers, waarvan de geestelijk' zuiverheid voor alles onaangetast dien te blijven, de dikwijls zo moeilijk te trekken grens tussen nieuws en reclame in de krantenkolommen, de aard van het vertrouwen, dat de over heid de pers en de pers de overheio 1ient te schenken om een juiste en slechts dan In het belang van de ge meenschap zijnde voorlichting op te bouwen en het gezag van de pers, da door eerlijkheid en objectiviteit ver kregen kan worden Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door velen gebruik ge maakt. Daarbij kon geconstateerd woi den, dat de meningen van pers en de ander in veie opzichten gelijk, ook wel eens niet gelijk gericht zijn Waardoor werd bewezen, dat het hou den van ontmoetingen als deze avonn georganiseerd van betekenis, ja zeer gewenst zijn Wij zijn dan ook van mening, dat deze avond te Zaandam in verscheidene opzichten verhelde rend heeft gewerkt en zeker aan het gestelde doel heeft beantwoord. Ongecorrigeerd) Hei proces-Louwers Drie vertegenwoordigers van de Ne derlandse legatie te Praag waren aan wezig bij de opening van het proces tegen de 35-jarige Nederlander J. A. Louwers van de AKU en tegen negen Tsjechoslowaakse burgers, onder wie een vrouw, die beschuldigd worden van verraad, spionnage en sabotage. Drie andere Tsjechoslowaakse burgers worden onder dezelfde beschuldiging bij verstek berecht. Hoewel officieel was bekend ge maakt. dat het proces openbaar was, werd aan correspondenten van nieuws- bureaux uit West-Europa hedenmorgen de toegang tot de rechtszaal gewei gerd. Van de Nederlandse legatie werden toegelaten J. v. d. Gaag. zaakgelastigde, kolonel B. R. P. F. Hasselman, mill, taire- en luchtvaartattaehe, en de han- delsattache mr. K. Westerhof. Het pro ces zal drie dagen duren. Gistermorgen deed de Meervoudige Kamer te Alkmaar onder meer uit spraak in de zaak tegen een Amster dammer en twee Alkmaarders, die zich, onder invloed van sterke drank, tegen de politie hadden verzet. Evert Jan van den B. uit Amsterdam en de Alkmaarders Michiei S. en Pieter Ger- rit Z. werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De Alkmaarse Edwige Jeanne L werd vrijgesproken van de haar ten laste gelegde meineed De Langedij- kers Petrus D. en Hendrik D. werden respectievelijk tot f 75 of 30 dagen en f 50 of 25 dagen veroordeeld wegens mishandeling Nicolaas Z., die ook in deze zaak betrokken scheen, werd vrijgesproken. Jacob M. uit Wormer- zeer werd vrijgespoken, nadat de offi cier f 200 boete tegen hem had ge- eist in verband met een aanrijding met dodelijke afloop. Twee maanden voorwaardelijk werd tegen Cornelis B. uitgesproken wegens een zedendelict. De Noodcommissie voor Noord-Hol land van de Nederlands Hervormde Kerk heeft het plan, om in de maand Juli in het koor van de Grote Kerk in Alkmaar een tentoonstelling te houden onder de titel Hervormd Noord-Hol land, Deze zal een beeld geven van hetgeen onze provincie nog aan kerk schatten als avondmaalszilver en -lin nen, bijbels, lezenaars e.d., bezit. Bo vendien zal aan de hand van kaarten en ander-materiaal worden getoond, wat de Ned. Hervormde Kerk doet voor de verlevendiging van 't kerke lijk besef in het gebied benoorden het IJ. Daarbij zullen Zendingsgenootschap en Bijbelgenootschap hulp verlenen; op verschillende manieren zal worden gestreefd naar afwisseling. ALKMAAR, 1 Maart. Alkmaarse Exportvef- ling. - Witlof: I 50-58 en II 35-46; Ra barber 60; Worteltjes 31—41; Groene kool 7—12,50; Spruitkool: I 48—76 en II 28—44; Rode kool 6-13,70; Gele kool 15,50-26,10; Prei 36-77; Uien: I 34-41 en 19-30; Bie ten 6—8,50; Boerekool 47—66; Peen 6-11,10? Selderie 11—15,50; Selie 21,50; Stoofperen? Winterjan 11—15; Gratiool 15—22, NOORDERMARKTBOND, 2 Maart. - 9000 kg Uien 42,50—43,50, grove 41,10—41,90 en drielingen 39,20—39,60; 11.000 kg Peen: II 21,30-23,30 en IIÏ 17,50-17,70; 200 kg Witlof: I 60 en II 51; 150,000 kg Rode kool P—16,70; 80.000 kg Gele kool 22,60-28,50j 50.000 kg Witte kool 29-32,50. WARMENHUIZEN, 2 Maart. - 112.000 kg Rode kool 6-16,20; .23.100 kg Gele kool 27,60 -31,20; 5400 kg Witte kool 25-27; 300 kg Uien 43; 4800 kg Bieten 7. LANGEDÏTKER GROENTENCENTRALE, 2 Maart. 72.000 kg Rode kool 6—14,90; 53.000 kg Gele kool 24,80-28,50; 10.000 kg Witte kool 26,60-30,10; 1400 kg Witlof: I 53-57 en II 42-47; 12.000 kg Peen: H 21,70-23,30 en III 16 60-17,80; 8500 kg Bieten 6; 10.000 kg Uien 42,60—56,50 en grove 41,20-42,70. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 25 Februari 1850 vinden wij de volgende advertentie: NIEUWE WAGENDIENST tussen Alkmaai en Haarlem vice versa. Onderneming van J. van den Berg en S Rijman. Te beginnen van den lsten Maart 1850, zal op Maandag, Woensdag en Vrijdag van elke week des morgens eert zeer goed ingerigte en ruime Wagen van Alkmaar naar Haarlem vertrekken en des avonds terugkeren. Men zal afrij den: te Alkmaar van het huis van S. Rijman aan het Ritsevoort en te Haarlem van het Logement van Lagerart aver het station van den Spoorweg. De Wintel-dienst is geregeld: Van Alkmaar, des morgens ten 7 uur van Haarlem, des middags circa 6 1/4 uur. Voor vracht van Alkmaar naar Haarle mof terug wordt betaald 1.30 per persoon. De passagiers worden verzocht, een kwartier uur vóör het vertrek zich aaj het kan toor van afrit te vervoegen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3