Bevolking van Langedijk huldigt burgemeester Schelhaas Uienteelt in Amerika en hier Prov. Fokveedag wordt dit jaar in Hoorn gehouden Fonds over oorlogschade vond zijn bestemming Dokter Poot te Bergen gehuldigd Spreekkamer-ameublement huldeblijk der burgerij Een onvergetelijke dag Pirn, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Een ameublement en een receptie Drie belangwekkende lezingen op vergadering te Zuid-Scharwoude Eqmonda d Hoef VAN MARSDIEP TOT IJ Koedijk Warmenhuizen DONDERDAG 2 MAART 1950 „Het jaar 1949 is voor de fokkerij een alleszins bevredigend maar ook een zeer belangrijk jaar geweest. Een belangrijk jaar, daar zowel het NRS als het FRS hun vijl en zeventig-jarig bestaan vierden en een bevredigend jaar, daar weer bewezen werd, dat de Nederlandse veefokkers tot heel wat in staat zijn". Deze woorden sprak de heer C. Laan gistermorgen in het Parkhotel te Hoorn, waar de acht en zeventigste algemene vergadering van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen werd gehouden. De voorzitter liet nog meer optimis tische geluiden horen. Daar was trouwens alle reden toe. De bedrijfsomstandig heden waren in Noord-Holland vrij gunstig geweest, de melkprijs was zeer be vredigend en boter en kaas waren zelfs vrij duur. „Dit laatste brengt echter ge varen met zich mee"' zei de heer Laan, „want de Nederlanders verleren zo doende deze producten te eten. Thans worden boter en kaas nog geëxporteerd, maar wie zegt ons, dat dit over een paar jaar nog het geval zal zijn?" Tevens toonde het buitenland weer veel interesse bij het Nederlandse fokvee, maar het betalingsverkeer legde hierbij wel eens moeilijkheden in de weg. De KA nam steeds grotere vlucht en daar er zeer goede stieren worden gebruikt, zag spreker hierin een mogelijkheid om de veestapel spoedig op een nog hoger peil te brengen. Inzake de tbc-bestrijding is het laatste woord nog niet gesproken. Het resultaat is voor sommige veehouders wel eens ontmoedigend, maar deze zaak zal toch tot een goed einde moeten worden gebracht. De mogelijkheid is aan wezig, dat de regering in deze financieel steun zal verlenen, zodat de toestand nog niet reddeloos is. Voorts wekte spreker de aanwezigen op om niet op hun lauweren te gaan rusten, Want op de verleden jaar gehouden tentoonstellingen is duidelijk gebleken, dat de fokkers in de andere provincies niet stil zitten! en de bestuursleden zullen nu voor elke dag, die zij voor de Bond werk zaam zijn, een vergoeding ontvangen. Bovendien zal de voorzitter nog een jaarlijkse gratificatie worden toege kend. „Als het dan maar een goede be loning wordt", zei de afgevaardigde van Schellinkhout. „Dat zit wel rus tig", antwoordde de voorzitter lachend. De heer A. G. de Haan uit St. Maar tensbrug werd bij acclamatie als lid van dc Commissie van Coöp. Aankoop herkozen en de leden van de vereni gingen Dirkshorn-Harenkarspel, Duin streek en Edam zullen de rekeningen van de Bond over 1950 nazien. Tus sen de bedrijven door werd besloten de Provinciale Fokveedag op Woehs- dag 20 September a.s. te Hoorn, in samenwerking met de LTM, te hou den. Een beetje vlugger s.v.p. De heer Koeman van Bobeldijk ad viseerde de vergadering de diverse rekeningen maar goed te keuren. Boeken en bescheiden waren in órde bevonden „en alle rekeningen sluiten met een batig saldo". De rekening over 1949 van de Bond sloot met een batig saldo van f965.' 5 en die van de Coöp. Aankoop gaf een batig saldo van f391.23. Ook de rekening over 1948 van het Bemiddelingsbureau werd nog goeo- gekeurd. Zij gaf een batig saldo van f 6890.03. De heer Koeman had maar één opmerking. „Kan de rekening van het Bemiddelingsbureau voortaan niet vlugger in orde worden ge maakt?" Bij de rondvraag informeerde één Het bestuur leed een nederlaag De agenda, die moest worden afge werkt, vorderde tamelijk veel tijd. Vooral het bestuursvoorstel, om het in 1944 gevormde Fonds voor Oor logsschade aan de Bond over te dra gen, bracht de tongen in beweging. Bij de vorige algemene vergadering was door de heer H. C. Kooy uit Ha renkarspel geadviseerd, het bedrag van f24029.10 maar aan de Bond over te dragen in verband met de vele moeilijkheden, die de uitkering van het bedrag aan de oorlogsslachtof fers met zich mee zou brengen. Het bestuur voorzag ook vele moeilijk heden, zodat thans genoemd voorstel op de agenda prijkte. Maar deze ge- dachtengang bleek door velen niet te worden gedeeld. „Het bedrag terug betalen aan diegenen, die het in 1944 bij elkaar hebben gebracht", stelde de afdeling Ouderkerk aan de Am- stel voor. „Neen", zei de afgevaardig de van Nederhorst den Berg, „daar voor zijn de gelden niet bijeen ge bracht. Het bedrag moet niet aan zijn oorspronkelijke bestemming wor den onttrokken!" Uit de discussies, die toen volgden bleek duidelijk, dat het bestuursvoor stel weinig kans van slagen had. Vooral de afgevaardigden van de af delingen uit de getroffen gebieden roerden zich duchtig. Na ongeveer drie kwartier praten nam de voor zitter weer het woord. „Dat er ver schil van opvatting bestond over de bestemming van dit Fonds was bij het bestuur bekend", aldus de voor zitter, „maar het voorzag grote moeilijkheden om het bedrag op de juiste wijze onder de gedupeerde af delingen te verdelen. Vandaar het voorstel het bedrag aan de Bond over te dragen, zodat alle leden van deze gelden zouden profiteren". „Allemaal goed en best", zei de afgevaardigde van Nederhorst den Berg, „maar ik vind toch, dat wij het bedrag niet aan zijn bestemming mo gen onttrekken. Er is heus wel een op lossing te vinden, om het op de juiste wijze te verdelen!" Een luid applaus onderstreepte deze woorden. Het werd de bestuursleden toen duidelijk, dat zij met dit voor stel een nederlaag leden en het werd dan ook ingetrokken. Er was echter een „maar" bij. Staande de vergade ring moest er een commissie worden benoemd, die het bedrag op de juiste wijze onder de door oorlogsschade ge troffen afdelingen zal moeten verde len. Daar kon de vergadering zich mee verenigen en aldus geschiedde. De heren Van der Plas ('t Zand), Roeper (Texel), Smit (Nederhorst den Berg), Vink (Middelie), Jongert (Haarlem) en de secretaris van de Bond, de heer Koster, weten nu wat zij moeten doen. „Ten slotte nog één ding", zei de voorzitter, „kom later niet met cri- tiek!" Bemiddelingsbureau gereorganiseerd Ook ten aanzien van het voorstel om het Bemiddelingsbureau te reor ganiseren werden nogal enige woor den gewisseld. Vele leden waren slecht te spreken over de gang van zaken bij 'dit bureau en hoewel het misschien spoedig bij de Coöp. Vee- afzet zal worden onder-gebracht, kon het zo toch niet langer doorgaan. Na een uitgebreide discussie werd het bestuursvoorstel ten slotte met hon derd twee en zeventig stemmen vóór en negen en twintig tegen aangeno men. Voorzitter is onmisbaar! De laatste zin van artikel zeven van het Huishoudelijk reglement luidde: „Het aftredende bestuurslid is niet direct herkiesbaar". Tijdens de vorige vergadering was er door de afdeling BlokkerWestwoud een voorstel ingediend om de woorden: „Met uitzondering van de voorzitter" er tussen te lassen, want hij was na melijk aan de beurt van aftreden. En het zou de leden erg spijten, als de heer Laan achter de bestuurstafel moest verdwijnen. Artikel zeven werd dan ook in deze zin gewijzigd en de voorzitter werd bij acclamatie herko zen. Althans, dat gaf de vergadering te kennen, maar de aftredende voor zitter verlangde een schriftelijke stemming en daarbij verzamelde hij alle stemmen op zijn naam. Voorts werd bepaald, dat de te benoemen be stuursleden niet ouder mogen zijn dan zestig jaar. Dat zit wel rustig Ook in artikel elf werden enige wijzigingen aangebracht. „Het be stuur brengt voor zijn bemoeiingen de Bond geen salaris in rekening", aldus stond er in dit artikel vermeld. Deze zin werd thans overboord gezet der aanwezigen of er niet meer pro- pagande voor het Nederlandse vee kon worden gemaakt. Vooral de film leent zich uitstekend voor een derge lijk doel en het bestuur zal deze tip dan ook in overweging nemen. Voor het overige had de rondvraag meer weg van een klachten- en informa tiebureau. Een rondvraag levert zich nu eenmaal uitstekend voor derge lijke „zaecken". Weinig interesse voor letter- rapport. In de middaguren werd de districts vergadering van het NRS gehouden. Doordat de vergadering van de Pro vinciale Bond van Rundveefokvereni gingen in Noord-Holland tamelijk lang had geduurd, was het uur reeds erge- vorderd, toen deze vergadering kon beginnen. Hierbij werd de voorzittershamer gehanteerd door prof. De Vries, de voorzitter van het NRS. De agenda had weinig om het lijf. Er was maar één punt, dat de volle aandacht van de aanwezigen opeiste en waarover ook menig woordje werd gesproken. De puntenschaal, die bij de keuring wordt gebruikt, voldoet niet meer aan de eisen, die er thans worden gesteld. Althans, zo dacht het hoofdbestuur van het Nederlandse Rundvee Stam boek er over. Het wilde de cijfers la ten vervallen en het letterrapport in voeren. Bij het keuren van stieren werd dit rapport al enige jaren toege past, maar de koeien worden nog steeds van cijfers voorzien. Prof. De Vries bleek een vurige aan hanger van het letterrapport te zijn, maar hoe hij ook praatte, de leden hielden voet bij stuk. Zij wilden de puntenwaardering, waarmee thans wordt „gewerkt", handhaven. Zij hech ten meer aan cijfers, dan aan letters. Maar het grootste bezwaar was, dat er bij het letterrapport maar vijf klassen zijn „En dat is veel te kort", aldus de vergadering. Ook de export zou niet gebaat zijn met een letterrapport, want de buiten landers vragen het eerst naar het aan- al punten, dat het dier heeft behaald. Prof. De Vries wist overal een ant woord op te vinden, maar toen het ten slotte op een stemming uitdraaide, bleek hij maar weinigen van het gro te nut van het letterrapport te hebben overtuigd. „Zo, dus dit district voelt er weinig voor", zei prof. De Vries. „Maar er zijn meer districten!" Met andere woorden, we zullen eens kijken, wie het wint. Na afloop van de vergadering werd de film van de Jubileum-tentoonstel ling, te 's Hertogenbosch vertoond. Gisteren was het vjjf en twintig ja ren geleden dat dokter Poot zich als arts te Bergen vestigde en hier zijn zegenrijk werk begon. Op ondubbelzin nige wijze getuigde Bergen op deze ju- bileumdag van zjjn liefde en dankbaar heid voor de sympathieke jubilaris en maakten patiënten en niet-patiënten deze dag tot een voor hem onvergete lijke. Tussen een dubbele haag van kleu ters en bruidjes door begaf de familie Poot zich gistermorgen naar de Pa rochiekerk der HH Petrus en Paulus, waar door de zeereerw. heer pastoor met assistentie 'n plechtige H. Mis werd opgedragen. De huldiging van de jubilaris vond 's middags allereerst plaats in de aula van de St. Joseph-Stichting. Bijna vierhon derd leerlingen van de ULO, de land- bouwhuishoudschool, de Kweekschool en het Klein pensionaat wachtten hier de jubilaris en zijn familie op en ver welkomden hem met een welkomstlied. Met zang, declamatie en reidansen uitte de jeugd hier zijn vreugde over dit ju bileum en bood tevens een gechenk aan. De directeur van de St. Joseph-stich- ting, rector Slijkerman, heeft in een toespraak de grote verdiensten van de jubilaris in het licht gesteld. Talloze sprekers Hierna werd de huldiging verplaatst naar het patronaatsgebouw St. Jan, dat voor deze gelegenheid door de goede zorgen van Jb. Min en Kolmer op ar tistieke wijze was versierd. Na verwel koming door de heer De Sonnaville, voorzitter van het Werkcomité, betrad een lange rij van sprekers het podium om in alle toonaarden de lof te zingen van de jubilaris. Mej. El Schagen viel de eer te beurt hier de jubilerende dokter en familie het eerst te kunnen complimenteren. Als eerst-geborene in deze kwarteeuw bood zij dokter Poot haar gelukwensen aan en liet die vergezeld gaan van een boekwerk en bloemen voor mevr. Poot. De voorzitter van het ere-comité, burgemeester dr. W. Huygens, opende de rij van sprekers. Hij wenste de jubi laris, de typische dorpsdokter die zo bijzonder de sympathie van deze streek had verworven, geluk en bood hem vervolgens het gemeenschappelijk ca deau van alle Bergenaren aan, een spreekkamerameubleir ent. Vervolgens werd gesproken door pastoor Van Beers, dr. Van Gelder, Sut- man Meyer, secretaris Noordholl. Bond van Het Wit-Gele Kruis, Baron Taets van Amerongen namens het R»de Kruis, Van Dijk, Haakman, W. de Vries, Borst, mej. Schaap, Jb. Swaag en op perwachtmeester Smit. De heer M. Wiegman heeft als laatste spreker een herinneringsprent aangeboden, waarop vier kunstenaars verschillende taferelen uit een doktersleven hadden geschetst. Ten slotte sprak de jubilaris in een van humor tintelende rede xijn dank dokter Poot typisch dorpsdokter uit aan allen, die deze dag voor hem en zijn familie hadden gemaakt tot een onvergetelijke Van de hierna geboden gelegenheid om het jubilerende gezin te compli menteren, werd door tal van ingezete nen gebruik gemaakt, 's Avonds werd de familie verrast met een serenade haar gebracht door Bergens Harmonie. 10. Moeder Woeffie begrijpt niets van het vreemde gedrag van haar jongens. „Kom Pam, tast toe", roept ze hartelijk tegen Pam. „Het zijn heerlijke boter hammen met spek! Je bent daar juist zo dol op." Moeder Woeffie heeft ge lijk. Pam is dol op boterhammen met spek. Kom, zal hij maar niet een klein hapje nemen? Ze moeten straks nog een heel eind lopen, vóór ze in de Lin- denlaan zijn. Moeder knikt hem bemoe digend toe. Maar op hetzelfde ogen blik dat Pam een hapje wil nemen komt Wetsnavel toegevlogen en gaat boven op zijn hoofd zitten. ,.Niet doen!" sist hij. „Niet zwak zijn!" Zuch tend legt Pam zijn boterham weer neer. „Nee ik geloof toch, dat ik geen trek heb Moeder Mijn maag is zeker wat van streek" „Nu dan wacht je nog even", antwoordt Moeder. „Ik dacht anders dat ik je maag al hoorde knor ren". Zij heeft nog gelijk ook. Op de gistermorgen in het raadhuis van de gemeente Langedijk gehouden buitengewone raadsvergadering, welke belegd was ter ere van het 12 y-jarig ambtsjubileum van burgemeester H. Schelhaas, werd, nadat de loco-burge meester en de raadsleden hun geluk wensen hadden uitgesproken, het woord gevoerd door vele genodigden. Een vakman De lange rij van sprekers werd ge opend door de burgemeester van Alk maar, mr. dr. H. J. Wytema, die in een geestig speechje wees op de veelzijdig heid, die een burgemeester moet bezit ten om zijn ambt naar behoren te kun nen bekleden. Het burgemeestersambt stelt hoge eisen, maar burgemeester Schelhaas heeft in deze 121/, jaar be wezen, een vakman te zijn in „super stijl". Spreker stelde deze jubilerende „magistraat in de ruimste en diepste zin des woords" ten voorbeeld aan vele jonge en adspirant-burgemeesters. Oud-wethouder C. Ooyevaar herin nerde aan de installatie van de burge meester op 1 September 1937 en het goede beleid, dat sindsdien is gevoerd. De oud-secretaris, thans burgemeester van Landsmeer, de heer Post, noemde de burgemeester een voorbeeld van correctheid en plichtsbetrachting. De oud-burgemeester van Oudkar spel, de heer A. J. Wijnveldt, deed nog eens een greep in het verleden en memoreerde de samenvoeging van de vier gemeenten Broek op Langendijk. Zuid-Schar woude. Noord-Scharwoude en Oudkarspel, dat een goed besluit is gebleken te zijn. Vervolgens voerden het woord oud burgemeester J. Kroonenburg van St. Pancras; de heer H. Vinke, chef soci ale zaken; de voorzitter van de Com missie van Beheer van het gemeen schappelijk gasbedrijf: de heer J. Akker boom. welke laatste een fruitmand aanbood; de heer J. M. de Jong, ge meente-architect en oud-wethouder L. Schrijver. De heer S. de Boer, voorzitter van de Langcdijker Groente-Centrale, wees er op, dat de heer Schelhaas behalve 12 y, jaar burgemeester, ook eenzelfde tijd voorzitter is van het marktbestuur en als zodanig aan de hoogste verwachtin gen heeft voldaan. Het hoofd van de openbare lagere school te Broek op Langendijk felici teerde de burgemeester namens het onderwijzend personeel, terwijl de op perwachtmeester-groepscommandant, de heer H. Drieënhuizen, het woord voerde namens de Rijkspolitie. Deze spreker prees de goede samenwerking tussen burgemeester en politie en de steun, die de groep steeds van de jubi laris heeft ontvangen, niettegenstaan de het feit, dat de instelling van de Rijkspolitie hem uiteraard niet kon be koren. Tot slot spraken nog oud-wethouder N. Kooy, de oud-ambtenaar, de heer H. Bomers, die met een biologische verhandeling de goede kwaliteiten van burgemeester Schelhaas naar voren bracht en de heer J. Zeeman namens de pers. Nadat de heer De Broek speciaal me vrouw Schelhaas in de huldiging had betrokken, beantwoordde de burge meester de vele sprekers, die kern en zijn gezin zoveel goeds hadden toege wenst. Hiermede was aan deze plech tigheid een einde gekomen. De burgerij toonde haar waar dering. 's Middags recipieerde de jubilerende burgervader in Concordia, waar van 34.30 uur de vertegenwoordigers van de talloze verenigingen, die Langedijk telt, hun gelukwensen kwamen aan bieden. In de grote zaal waren voor deze gelegenheid lange gedekte tafels neergezet, die op stemmige wijze met bloemen waren versierd, terwijl het po dium als het ware herschapen was in een schitterenre bloemenshow door de tientallen prachtige bloemenmanden, die hier een plaatsje hadden gekregen. Op deze receptie bleek beter dan uit menige vloeiende redevoering, dat de burgemeester in zijn gemeente een ge ziene en beminde figuur is. Het aantal afgevaardigden van plaatselijke ver enigingen en later de grote schare bur, gers, die de gelegenheid te baat nam om de burgemeester en zijn familie persoonlijk te feliciteren met zijn jubi leum, vormden hiervan het bewijs. Een fraai cadeau De voorzitter van het huldigings comité, de heer S. de Boer, opende de receptie met namens de burgerij zijn erkentelijkheid uit te spreken voor het celeid van de burgemeester. Hij zeide, dat spontaan gelden waren verzameld om de burgemeester een passend ca deau aan te bieden, in de vorm van een eetkamer-ameublement van Slavonisch eikenhout, dat voor gen in de etalage van de firma Gebr. Kool, opdat alle burgers kunnen zien, hoe hun cadeau er uit ziet. Burgemeester Breebaart uit Zijpe fe liciteerde de jubilaris namens de Kring van burgemeesters en secretarissen in Hollands Noorderkwartier en liet zijn woorden vergezeld gaan van een bloemstuk. Hij had hiermede een lange rij van verenigingen en corporaties mens hun verenigingen en corporaties de burgemeester feliciteerden met zijn feest en in hun woorden hun dank baarheid naar voren brachten voor de spontane medewerking, die zij steeds hadden ondervonden. Behalve de bur gerlijke, gaven ook de kerkelijke auto riteiten van hun belangstelling blijk. Het is voor burgemeester Schelhaas en zijn familie een onvergetelijke dag geworden, die hem ongetwijfeld zal hebben gesterkt om op de door hem ingeslagen weg voort te gaan. De sym pathie van de bevolking heeft hij aan zijn zijde, dat is gisteren op overtuigen de wijze gebleken. Dinsdag werd in de zaal van hotel „De Rode Leeuw", te Zuid-Scharwou de een „speciale uiendag" gehouden, welke vergadering uitging van de Ver eniging van Oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool te Hoorn. De heer K. de Boer Sz. opende de bij eenkomst met allen welkom te heten, in het bijzonder Ir. Van Beekom, de heer L. J Koert en de heer K. Kliffen, die deze middag het een en ander over de uienteelt en de daar aan verbonden pro blemen, zouden gaan vertellen. Het eerst was het woord aan Ir. Van Beekom, die enige tijd geleden in Ame rika de gang van zaken had aanschouwd. Volgens spreker is er moeilijk een ver gelijking tusen de Verenigde Staten en ons land te maken, daar er aan gene zijde van de Atlantische Oceaan ver schillende werktuigen worden gebruikt, welke voor ons land ondoelmatig zijn, in verband met het tekort aan uitge strekte landerijen, waarop slechts één product kan worden verbouwd. Ame rika is ongeveer tweehonderd maal zo groot als Nederland. Dan is er nog een andere factor, aldus spreker, welke eveneens de waarde van een verge lijking zou verminderen. Deze factor is het klimaat, dat soms van zeer veel be lang is voor de groei van het gewas. De uienteelt wordt in Amerika in twee groepen verdeeld. Zo vindt men in het Zuiden de vroege zachtsmakende en niet houdbare uien, terwijl in het Noor den de sterksmakende en voor de win ter houdbare uien worden geoogst. Het uienzaad wordt in de Verenigde Sta ten op rijen geteeld, net als hier, doch de ruimte tussen de rijen onderling be draagt ongeveer 30 35 cm., hetgeen het plukken, dat evenals de andere be werkingen machinaal geschiedt, verge makkelijkt. Er worden daar zeer veel machines gebruikt, welke het uittrek ken, afstaarten en het „inkratten" van de uien tegelijk verrichten. Alleen aan de Mexicaanse grens, waar zeer goed kope arbeidskrachten gevonden worden, wordt nog met de hand gewerkt. Hier na werd ter verduidelijking van het ver telde, een aantal kleurenfoto's gepro jecteerd. hetgeen door de vele aanwezi gen zeer werd gewaardeerd. Men stond verbaasd te kijken van de manier, waar op sommige dingen in het land van de onbegrensde mogelijkheden worden ge daan. Na de pauze was het woord aan de heer L. J. Koert, die over de uienteelt in het binnenland sprak Spreker begon zijn causerie met enkele cijfers over de uienteelt in verschillende provincies te geven. Zuid-Holland eist het grootste gedeelte op, namelijk 41 pet., dan volgt Zeeland met 35 pet., Noord-Holland met 13 pet. en Noord-Brabant met 8 pet. De overige 3 pet. worden over de an dere provincies verdeeld. De heer Koert behandelde verder de teelt van de plant en zaaiuien uitvoerig en gaf een dui delijke uitenzetting van de toekomst mogelijkheden. Voorts gaf hij een beeld van de verschillende zaaimethoden en vooral het gebruik van verschillende soorten kunstmeststoffen werd zeer duidelijk naar voren gebracht. Het vele gebruik van stikstof keurde spreker ten zeerste af. Tot slot van deze voor de uientelers zeer nuttige middag, sprak de heer K. Kliffen nog over de uitvoer-contröle op uien. Dit belangrijke probleem werd tot in de finesses besproken. De spre kers beantwoordden voorts vele vragen zodat allen zeer voldaan huiswaarts keerden. TAFELTENNIS Na de officieuze oprichting van de Eg- mondse Tafeltennisclub „21—19". is ge bleken dat er met deze jonge club aan de behoefte van de tafeltennissport in deze gemeente werd voldaan. Het voorlopig bestuur meende daarom te moeten overgaan tot het houden van een officiële oprichtingsvergadering, die gehouden zal worden in de zaal van de heer den Houdijker te Egmond aan den Hoef. Tevens zal dan een begin worden ge maakt met de club-competitie. Te Callantsoog is op 73-jarige leef tijd overleden de vroeger in Den Hel der zo bekende redder Arie Thomasz. tf. De bloemententoonstelling „Bree- zand-1950" heeft meer dan 4000 beta lende bezoekers gehad. De Coöp. Zuivelfabriek „De Dageraad" te Bur- gerbrug heeft besloten tot fusie met de Coöp. Zuivelfabriek „Eensgezind heid" te St. Maartensbrug. De Hoornse middenstand heeft een ■nieuw comité van actie in het leven geroepen. Met het grootwinkelbedrijf is tot dusverre geen overeenstemming bereikt. O Ingaande Maandag 18 Maart zal de Eerste Urker Stoomboot- mij. des Maandags en Zaterdags een dubbele dienst UrkEnkhuizen varen. Te Grootebroek heeft zich een er gerlijk geval van dierenmishandeling voorgedaan. Een man heeft een paard, dat door de gladheid was gevallen, zo danig geslagen, dat het moest worden afgemaakt. Het beurs-geslagen vlees werd afgekeurd voor consumptie. Het Centr. Gen. voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies zal thans overgaan tot restauratie van het in de oorlog zwaar beschadigde Emma-kin- derhuis te Wijk aan Zee. if. Op Woensdag 12 April zal, evenals vorig jaar, te Purmerend een bijen- markt worden gehouden. Het Noordelijk gedeelte van de Zaanstreek en Waterland heeft Dins dagavond 20 minuten in het donker gezeten. Na 32 dienstjaren heeft de heer C. L Ebeling afscheid genomen als leraar van de Ambachtsschool te Zaandam. Het onderwijzersconflict aan de o.l. school te Zaandijk, dat maandenlang de gemoederen bezig hield, is nu definitief van de baan. Gedurende de maanden MeiSeptem ber zullen in de Zaanstreek des Vrij dags „Molendagen" worden gehouden. De winkels zullen zich sieren met een molenwimpel. Coöp. Aan- en Verkoop vereniging In café Butter werd de jaarvergade ring gehouden van de coöp. Aan- en Verkoopvereniging. De voorzitter de heer S. Barsingerhorn herdacht wijlen de heer J. K. Beets, die veel voor de vereniging gedaan heeft. Rekening en balans werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de heer J. W. Bolde- 'wijn bleek, dat de omzet bedroeg 80246,78, inbegrepen 5417,61 voor brandstoffen. Het ledental bedraagt 134. Herkozen verd de heer J. W. Bol- dewijn; gekozen de heer J. Vries en in het plaatsvervangend bestuur herkozen de heren K. Molenaar en Jb. Klomp en gekozen de heer C. Boon Jbz. De over eenkomst met de zaakvoerder gaaf dit jaar door. Inzake de credietverlening werd besloten het bedrag dat het re glement aangaf te handhaven. PLATTELANDSVROUWEN HIELDEN HUN JAARVERGADERING Op de jaarvergadering van de af deling van Plattelandsvrouwen, die in café Butter werd gehouden, memo reerde de voorzitster mevrouw Har- tigh-Goldberg de vele gebeurtenissen, die de activiteit van de afdeling in het afgelopen jaar kenmerkten. Uit het jaarverslag vin de secretaresse, mevr. Ootjes, bleek, dat de vereniging thans 81 leden telt en dat buiten de huis houdelijke bijeenkomsten nog een zes tal avonden werd georganiseerd, waar voor verschillende sprekers werden uitgenodigd. De rekening voer het af gelopen jaar sloot met een batig saldo van 28.37. Vervolgens deelde de voor zitster mede, dat het autobusreisje naar Den Haag is vastgesteld op 22 Juni. De aftredende bestuursleden, mevrouw Boldewijn-Stam en mevrouw Visser- Kommers werden met grote meerder heid van stemmen herkozen. De voor zitster verwelkomde dan speciaal het nieuwe lid, mej. Kikke en het drietal jongedames, dat deze avond opluister de met zang, piano, en accordeon- muziek. Mevrouw Schellinger hield een korte inleiding over het verzorgings huis voor ouden van dagen, dat bin nenkort zeker in de gemeente zal ver rijzen. Zij wekte de dames op indien nodig alle medewerking te verlenen om de oudjes een mooie en zonnige levensavond te kunnen bezorgen. Na de verloting ter versterking van de kas sloot de voorzitster de jaarvergade ring Plattelandsvrouwen waren bijeen Een dezer dagen vergaderde de afd. Warmenhuizen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in café Slikker alhier. Voor deze avond was uitgeno digd mevr. VisserBakker uit Schagen, die over het bondswerk zou spreken en wat zou voorlezen uit „Het kleine rijk" van Anton Coolen. Op vlotte wijze ver telde zij de dames over 't ontstaan en de groei van de bond welke thans ruim 32000 leden telt, over het contact met de Wereldbond en de samenwerking met andere grote bonden en comité's. Over het streven van de bond betref fende sociale en culturele verbeterin gen en belangen van het platteland. Mevr. Visser besloot het gedeelte van haar rede voor de pauze met een ge dichtje van Clinge Doornbos. Na de pauze deelde mevr. Hemair ter Burg mede, dat de heer Vellinga be reid was gevonden een zangkoortje te leiden. Een tiental dames gaf zich hier voor op. Voor de Canada-avond be stond veel belangstelling. Nad.>4 mevr. Visser enkele vragen had beantwoord, las zij verschillende stukjes voor uit het mooie boekje van Anton Coolen „Het kleine rijk".

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5