Citroën -Truck Stad en Omgeving, Ter voorbereiding van uitbreidingsplan De Friese brug heelt verkeerslichten AGENDA h proefproces om de koe In Hoger Beroep „U bent een flessentrekker" zegt de president 2% TON Het Nederlandse na-oorlogse proza Leerzaam betoog van dr. G. Stuiveling Wasmachines UIT VOORRAAD LEVERBAAR GRATIS DEM01 STRATIE KUIPERIJ BAKKER N.V. DIJK 8 ALKMAAR Leidse studenten komen toneelspelen WAT DE THEATERS BRENGEN Zware taak ZATERDAG 4 MAART 1950 Enquête onder Alkmaarse bedrijven te Maart en April zal de gemeente Alkmaar een enquete houden onder de bedrijven om gegevens te verzamelen, die van belang kunen zijn bij de toekom stige ontwikkeling van de stad. Wi! men een uitbreidingsplan maken, dat aan de te stellen eisen kan voldoen, dan zal men er naar moeten streven antwoord te krijgen op de vraag hoe de gemeente er toe kan medewerken de ontwikkeling en de vestiging van industrieën te stimuleren. Zo zal moeten worden bekeken of de terreinen tussen de Frieseweg en de spoorbaan naar Heerhugowaard, als mede langs het Noordhollands kanaal ten Zuid-Oosten van de stad groot genoeg Zijn voor industrieterrein en of er misschien behoefte bestaat aan het projec teren van een derde winkelstraat. Het is van groot belang, dat men deze ge gevens verzamelt voordat men tot het maken van een uitbreidingsplan over gaat, ook al in verband met de offers aan cultuurgrond, die met de verwezen lijking van deze uitbreiding onherroepelijk gepaard gaan. Discretie verzekerd In samenwerking met de Kamer van Koophandel en het Gewestelijk Ar beidsbureau is een lijst van vragen op gesteld, die deze en de volgende maand aan de 2000 a 2500 bedrijven, die Alk maar telt, zal worden gezonden Het be hoeft geen betoog, dat van de gegevens, die op deze formulieren binnenkomen uitsluitend een vertrouwelijk gebruik gal worden gemaakt. Om de vroegere ontwikkeling van de ondernemingen na te gaan wordt geïnformeerd naar de geschiedenis van het bedrijf, wie de stichter was enz. Verder zijn op het formulier vragen opgenomen of de oppervlakte van het bedrijfsterrein voldoende is voor de uitoefening van het bedrijf en of er plannen bestaa i om de bedrijfsruimte uit te breiden. Hiermede komt men dan tevens op de vraag of er voor dit be drijf voldoende reserve ruimte is voor een eventuele toekomstige uitbreiding Ook worden inlichtingen gevraagd over het afzetgebied en de wijze, waarop de aan- en afvoer van de producten ge schiedt. Van belang is voorts de laatste serie van vragen, die betrekking heeft op het personeel, dat in de onderne rring werkza-m is, aan welk soort werknemers men de voorkeur geeft en in welke u imeente de arbeiders, die bij een onderneming in Alkmaar werkzaam zijn. wonen. Men verw-eht zes weken nodig te hebben voor deze enquete. die door amb.enaren van de geme ite voor wie het vertrouwelijke karakter als een ambtsgeheim geldt, nodig te hebben De resultaten zullen later in een rapport aan B. en W. worden vastgelegd. MAAR HET PUBLIEK MOET ER NOG AAN WENNEN. De veelbesproken en vaak verguisde Friese brug heeft sinds verleden week verkeerslichten gekregen. De eerste in Alkmaar en daaraan is het misschien te wijten, dat er nog talrijke wegge bruikers zijn, die zonder een vooraf gaande blik op de lichtseinen de brug opdraaien. En dat mag nu juist niet Nadat de brug is dichtgedraaid gaat het licht, bestemd voor het verkeer van de Achterweg, op groen, daarna volgen Heerenstraat en Kanaalkade Al die tijd zijn de seinen aan de over zijde rood gebleven, maar nu begint daar ook leven te komen. Het verkeer van de Noorderkade komt het eerst aan de beurt, daarna dat van de Friese weo en ten slotte de fietsen en auto's die op de Kanaaldijk staan te wachten. Wan neer de verkeersstroom van beide kan ten over de brug is geleid gaan de lich ten uit tot er weer een schip nadert. Dat gebeurt gemiddeld dertig a veertig maal per dag en als ge weet, dat er gemid deld ruim twee honderd auto's en vijf honderd fietsen per uur over de brug gaan, dan is het duidelijk, dat de ver keerslichten op deze plaats geen over bodige luxe zijn. Zij zullen echter hoe genaamd geen effect sorteren als het publiek zich niet aan de signalen stoort. Maar omdat alle begin moeilijk is. blijft de politie de eerste weken al leen maar waarschuwend uit de ogen kijken. Daarna echter wordt veronder steld, dat het verkeer zal weten, dat rood stoppen betekent en groen door rijden. Overtreders gaan dan onherroe pelijk op de bon De brugwachter, de heer Hopper, die al zestien jaar de Friese brug bedient, is met de lichtsig nalen zeer ingenomen. „In een mini mum van tijd loodsen we het verkeer thans de brug over", vertelde hij van morgen. „Het is nu veel beter gere geld en opstoppingen op de brug ko men niet meer voor Overigens kun nen we het de mensen maar slecht naar de zin maken, want we sluiten èf de brug te vroeg af voor het ver keer of we opener- haar te laat voor de schippers Er .s altijd een ontevreden partij, maar één. ding hebben we voor; onze klanten komen altijd terug" En na dit optimistische woord knipte hij de lichten weer op rood, want er na derde een tjalk. Slachtoffers van hef ver':ier Gisteravond omstreeks elf uur wilde de bestuurder van een op het Hofplein geDarkeerde auto wegrijden. Hij ver zuimde eerst de beslagen ruiten schoon te maken, waardoor hem het uitzicht belemmerd werd en hij niet bemerkte dat uit de tegenovergestelde richtin» een andere personenauto naderde De wagens kwamen met elkaar in botsing waardoor beide werden beschadigd Twee wielriidsters, die gistermiddag uit de Van Everdingestraat kwamen en de Kennemrstraatweg wilden over steken. kwamen, door aarzeling var een van hen, met elkaar irj botsing Een harer kwam te vallen en lieo hier bij een hoofdwonde en een bloedneus op. (Ontleend aan ouae Adverteuue-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur; Jeanne d'Arc (14 jaar); Victoria Thea ter, 7 en 9.30 uur: De drie Musketiers (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Ereschuld (14 jaar); Alkmaars Bioscoop Theater, 7 en 9.30 uur: Het tijgermeisje (14 jaar). 't Gulden Vlies, 8 uur: Kinder- operette „De verdwenen spaarpot". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. (AB.T. 2, 5 en 8 u.) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Jeanne d'Arc (14 jaar); Victoria Theater,8uur: De drie Musketiers (14 jaar). A.B.T., 8 uur Het Tijgermeisje (14 jaar). Cinema Americain 8 u. Ereschuld (14 j) ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 5 Maart zal de apotheek van de heer Schouten in de Emmastraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgen de week de nachtdienst waargenomen DOKTERSDIENST. Zondag 5 Maart zijn de huisartsen dr. Van Gilse. Kennemer Park (telef 3136) en dr Pot, Kennemerstraatweg 65 (telef. 3li7> voor de Zondagsdienst) beschikbaar. Kort geleden hebben wij melding gemaakt van een proefproces, dat men in Alkmaar gevoerd had toen hier een koe geslacht is, die niet verzekerd was volgens de verordening Verzekering Slachtdieren. Men wilde nameliik uit gemaakt zien of het niet mogelijk was een slachtdier bij een maatschappij naar eigen keuze te verzekeren. Slager Groot alhier had zich voor dat proefproces beschikbaar gesteld en had zich in deze te verantwoorden Tevoren was men deze gang van za ken overeengekomen om een principi ële beslissing uit te lokken en de uit spraak in eerste instantie was een ver oordeling tot f 1 boete voorwaardelijk De betrokkene is daarna in beroen gegaan bij het Centraal College van de TuchtrechtsDraak, dat thans de vol gende beslissing heeft genomen: Overwegende, dat het Centraal Col lege waar de onderhavige vervolging od verzoek en in overleg met de ver dachte is ingesteld teneinde een prin cipiële beslissing uit te lokken, geen termen aanwezig acht hier enige tucht- rechterlijke straf of maatregel op te leg gen, vernietigt de uitspraak waarvan beroep, verklaart verdachte schuldi» aan het ten laste gelegde feit doch legt hem te dezer zake geen tuchtrechter- lijke straf of maatregel op". UIT VOORRAAD LEVERBAAR Zeer zuinige kopk'epmotor Hydraulische remmen Oersterk chassis Uilneembare cylindervoeringen BERGEN N.H. TELEFOON 2456 Nagekomen preekbeurten VOOR ZONDAG 5 MAART 1950 ALKMAAR. Geref. kerk. 10 uur (H. Avondm.) en 5 uur (H Avondm. cn dankz.) ds. Von Meijenfeldt. BERGEN, geref kerk. 10 uur (biduur voor het gewas) en 5 uur ds. de Cointre van Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK, geref kerk, 10 en 5 uur ds. Donner; Woens dagav. half 8 (biduur voor het gewas) ds Donner. DIRKSHORN, geref. kerk, half elf en 2.15 uur. dienst; Woensdagav. half 8 biduur voor het gewas, ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE. geref. kerk, 10 uur. ds. Oostra van Hoogeveen (H.Av.); half 5 leesdienst (dankzegging). HEER HUGOWAARD, geref kerk. half 10 en half 3 cand. P. van Vliet vap Baarn. HEILOO. geref kerk, in evangge bouw aan de Kerklaan. half 9 en 4 uur ds. Oostra van Hoogeveen (H.Av. en dankzegging). NOORD SCHARWOUDE, geref kerk. 10 en 4 uur. cand. Meeder van Over schie. Herv gem10 u.. ds Schmidt N NIEDORP, 10 uur ds Immink. - Doopsgez. gem., 10 uur da. Francken Liefrinck. OUDE NIEDORP. geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. Post (H Doop) SCHERMERHORN. geref kerk. 10 uur en half 3 en Woensdagavond half 8 biduur voor het gewas. ds. Visser. SINT PANCRAS. geref kerk. 10 en 4 uur en Woensdagav half 8 (biduur voor het gewas), ds. Middelkoop, Nog geen sprake van bepaalde richtingen Alleen al als men weet, dat er op het ogenblik per jaar in ons land 550 oor spronkelijke romans verschijnen, zal men moeten toegeven, dat het geven van een kort maar sprekend overzicht van „Het Nederlandse proza sedert de oorlog" geen kleinigheid is. Dit is daarenboven nie eenvoudig als het auditorium voor het grootste deel bestaat uit jongeren tussen de 15- cn 20-jarige leeftijd, ook al Is de spreker, zoals gisteravond in de aula van het gymnasium dr. Garmt Stuiveling, als. leraar in de Nederlandse taal en letterkunde iemand, die dage lijks met dergelijke toehoorders te maken heeft. Dat hij enkele honderden jongeren twee uur lang voor zijn onderwerp heeft weten te boelen, mag daarom zeker als bewijs gelden voor de frisse betoogtrant, waarover hij beschikt. Als wij desondanks enige critiek oefenen, ligt deze hierin, dat wij menen dat de spreker de graad van belezenheid van zijn publiek naai ons idee wel iets te hoog aansloeg. Bovendien .noet ons in meer algemene zin van het hart, dat op voordrachten, zoals ook deze belegd in het kader van de Boekenweek, teveel aandacht wordt geschonken aan de schrijver en zijn werk en te weinig aan de lezer, de reacties en invloeden, welke de mens ondergaat indien hij geconfron teerd wordt met het boek. Dr. Stuiveling begon zijn inleiding met te herinneren aan de verwachting welke tijdens de laatste oorlog werd gekoesterd omtrent de letterkunde van na die oorlog. Men dacht zich een ont wikkeling in bepaalde richtingen met een bepaald doel of een zeker uitzicht. Nü, na vijf jaar, is daarvan echter nog niet veel te bespeuren. Begrijpen van het heden is zonder kennis van het verleden moeilijk denkbaar. Teneinde de huidige stand van onze eigen letter kunde beter te kunnen beschouwen, bouwde dr. Stuiveling een uitvoerig beeld van dat verleden op. In de twin tiger jaren onderscheidde men ver schillende stromingen, die alle uitgin gen van een eigen pricipe: de socialis tische, nihilistische, Joodse, Katholieke of Protestantse levensbeschouwing. Na de jaren 1929 en 1933 ontstond om dui delijke redenen een wending. De eco nomische nood en het opkomende fas cisme deed het absolute der tegenstel lingen, dat daarvóór zo kenmerkend was, verloren gaan. Het geestelijke kli maat was niet langer zuiver genoeg om een ontwikkeling in verschillende richtingen toe te staan, om tegen el kaar polemieken te voeren. Het bestaan van de Europese cultuur stond op het spel en voor het behoud daarvan moest één lijn worden getrokken. Ter Braak. Marsman en Du Perron waren voor deze opvatting leidende figuren. Gedurende de oorlogsjaren verscheen het werk der jongeren in vele illegale tijdschriften. Er was echter geen vrije critiek, waardoor alle verhoudingen zonder relativiteit bleven. Na de be vrijding werden talrijke letterkundige bladen opgericht (Podium, Proloog, Het Woord). Zij vertegenwoordigden echter niet een bepaald principe. De inhoud vertoonde geen gerichte tegen stellingen. Stromingen gelijk eerder in de letterkunde aanwezig, waren niet te ond-rl ennen. En dat valt te betreu ren, omdat juist een met een bepaalde opvatting doortrokken letterkundig tijdschrift' voor de beoefening der let teren van een grote stuwende beteke nis kan zijn. Hier ligt dus een lacune in vergelijking met vroeger ja-en. Als tweede purt van bespreking noemde dr. Stuiveling het verschijnsel van de historische roman en de humo ristische novelle De historische roman daterend ten onzent van een eeuw ge leden beleeft in deze jaren een grote opleving (Vestdijk. De Vries). De hu moristische novelle deed ongeveer ter zelfder tijd, in 1839. met de Camera Obscura haar intrede. Ook na de oor log nemen zij een belangrijke plaats in (Henriette van Eyk, Klant met zijn „Geboorte van Jan Klaassen. Bomans en Carmiggelt. Beide genre werken maken wellicht zulk een opgang door het kunnen vluchten uit de werkelijk heid. Toch kan men dit soort werken dus niet als een typisch verschijnsel van de tegenwoordige jaren noemen Wat rest ons nog? Van ouderen als Bordewijk en Van Eckeren kunnen we niet meer iets principieel nieuws ver wachten. Moet dit dan komen van ,,'jongeren" als Anna Blaman, Simon van hel Reve en Bep Vuyk? Hier tref fen we wel iets aan van een zekere samenhang Bij elk van hen vinden we een sterk analytisch autobiografisch realisme. Vooral tegen het werk van beide eerstgencemden. (Eenzaam avon- tuui en De avonden) neeft men vele be zwaren kunnen vernemen. Doch moet het verkeerd geacht worden als een schrijver uit zijn innerlijke gespannen heid, dat schrijft wat hij kwijt moet. Zodra hij een compromis sluit, is het geen werkelijke literatuur meer. Open hartigheid passend in de structuur van een boek is juist, mag in elkgeval geen aanleiding zijn om aan het werk als letterkundige schepping afbreuk te doen. Het verschil in stijl bij de laatst genoemde schrijvers, maakt het ook hier moeilijk om van een bepaalde richting te gewagen. Na vijf jaar is er dus wel talent, maar nog geen stro ming, geen sterk naar voren komend principe in onze tegenwoordige letter kunde aan te wijzen. Misschien zet zich nu een kristallisatieproces in. Spreker zal zich gelukkig prijzen als hij wel licht over nog vijf jaar hier niet alleen kan wijzen op bepaalde kunstwerken, maar ook richtingen in de kunst der letteren, omdat juist deze voor de vi taliteit van het geestelijke leven van grote betekenis zijn. Na de pauze ging dr. Stuiveling in het kort in op enkele gestelde vragen Wij geloven zeker dat door het ini tiatief van boekhandel Zwaan en Zoon en door de voordracht van dr. Stuive ling bij de talrijke jongeren meer be langstelling voor het Nederlandse boek is bijgebracht, Verdachte pleegde een reeks oplichtingen Vrijdag stond voor het Amsterdamse Hof de 23-jarige Alkmaarder A. de J. voor een reeks ophentingen terecht. Verdachte was er o.m. in geslaagd uit i een Alkmaars modemagazijn een jas mee te krijgen zonder betanng Nadien aangeboden rekeningen werden door hem genegeerd. Voorts had hij van enkele mensen geld gekregen om voor hen textielkaanen en een fiets te ko pen. Levering volgde nimmer. In het verleden had hij zich ook al eens we derrechtelijk een Stofzuiger toegeëigend Verdachte, die aan tbc lijdt, maar de inrichting, waar hij werd verpieegd, heeft verlaten, erkende de vergrijpen te hebben bedreven. De presidem. mr. v. d. Does de Willebois karakteriseerde verdachte als een halfzieke nietsdoe ner, die in zijn ziekte wegvlucht. Hij onttrekt zich aan medische controle en zwerft op de gekste uren door de stad De psychiatrische en reclasseringsrap- porten heten hem een lichamelijk wrak en een hysterische psychopaath, die in een inrichting thuis hoort. Hij kan niet goed, maar wil niets. „Wat moet er van U terechtkomen?", vroeg de president. „Ik heb nu een tehuis", antwoordde verdachte. „Uhebt zich tot een flessentrekker ontwikkeld en U kon als oeroeps-fles- sentrekker worden vervolgd", hernam de president. De getuige H. Boereboom, winkel bediende, verklaarde vervolgens, dat verdachte een jas had meegekregen uit het modemagazijn, nadat hij zich had voorgedaan als een gerepatrieerd mili tair, die van de staat een behoorlijk te goed had. Als referentie had hij een te goeder naam bekend staand Alk maarder opgegeven. De procureur-generaal mr. Hoeffel- raan zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte zich uitsluitend achter zijn ziek te verschuilt. Spr. meende, dat een ge vangenisstraf op haar plaats is. Ver dachte kan dan worden opgenomen en verpleegd. De procureur eiste ander half jaar gevangenisstraf conform het vonnis van de Alkmaarse rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. Geld aan faillissement onttrokken Vervolgens stond voor hetzelfde Hof in hoger beroep de Schoorlse houthan delaar G. M terecht. In de periode van zijn faillissement had hij een bedrag van zeventig gulden voor de levering van een partijtje brandhout aan een Amsterdams hotelbedrijf geïnd. Dit geld had hij niet aan de curator afge dragen. Voor dit feit was verdachte door de Alkmaarse politierechter bij verstek tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. „Dat is natuurlijk bedriegelijke bank. breuk", zei ae president en hij liet de curator als getuige voorkomen. Deze had de kwitantie voor het betrokken brandhout toevallig bij verdachte op tafel zien liggen en toen hij geen be vredigend antwoord kreeg, de zaak aan hangig gemaakt. Hij deed voorts een goed woordje voor verdachte, die hij schetste als een braaf huisvader en een kranig werkman. De procureur achtte het een lelijk vergrijp, dat wel vrij dikwijls zal voor komen, maar moeilijk te ontdekken valt. Hij wilde het nog eens proberen met verdachte en vorderde een straf van twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van vijftien gulden, of vijf en twintig dagen hech tenis. invitatie tournooi Venneker Gisteravond werden de wedstrijden voortgezet en wel met de volgende re" sultaten: L. v. d. Aakster 75 30 11 2.50 K. Krijgsman 74 30 9 2.46 D. Korver 75 20 12 3.75 T. Heusy 34 20 5 1.70 Chr. Kalman 75 25 16 3.00 iï. Krijgsman 73 25 10 2.92 N. J. v. d. Schilden 75 27 13 2.77 L. v. d. Aakster 61 27 12 2.25 D. Korver 75 24 5 3.12 N. J. v. d. Schilden 45 24 13 1.87 Damuitslagen De onderlinge wedstrijden werden Vrijdag avond voortgezet. De uitslagen waren: Eerste klas: H. J. Toepoel—H. Kruider 0—2g M. Hemels—G. Woonijk 0—2; M. Oud—G. d* Bree 1—1; N. Oud—H. de Jong afgebroken. Tweede klas: J. Joma—C. Bijwaard 1—1; M« Miedema—M. L an gras 2—0; D. Stam—N. Vis ser 1—1. Derde klas: Kromhout--Kom 1—1; Balder— Veen 2-0; Bruggenman-L. Hoogendijk 0-2; J. Hoogendijk—Huis in 't Veld 0-2; Huis ia 't Veld—J. Molenaar 0—2. Donderdagavond speelt D.D.D. een kamp tegen H.D.C. in Helioo. Burgerlijke Stand Geboren: Afra C. M.} dochter van TT». J Veldman en C. Way. Hendrik P., zoon van P. de Jong en M. Volgers Simon, zoon vaa S. Allijn en N. C. Vogelaar. Ondertrouwd: Wilhelmus J. Mooij en Susanna M. Borjeson. Henricus L. Boo! en Aaltje van den Beidt. Hendrik Korver en Geertje de Waal. Jan de Groot en Barbara M Klasing. Jan Kommer en Aafje Bas. Theodoras M. Bruin en Anna D. Obdam. Dick de Boer en Agatha Westen. Grote keus in IMPORT WASMACHINES en WRINGERS. Ten bate van het Studenten Sanatorium Jer gelegenheid van de Dies Natalis der Universiteit speelde het Leids Studenten Toneel begin Februari een door Valentine Kataev geschreven Rus sische farce: de Quadratuur van de Cirkel. Het oogstte zulk een overweldi gend succes bij de oud-alumni, waar onder ook H.M. Koningin Juliana, dat het gezelschap besloot een tournee te HARMONIE-THEATER Jeanne d'Arc Vier en een half millioen dollar heeft Hollywood besteed om een his torisch verantwoorde film te maken van de grootste tragedie der Franse geschiedenis Geleerden eD filmtechni ci zijn naar Frankrijk gereisd om tot in de kleinste onderdelen toestanden en omstandigheden te bestuderen, waaronder zich het drama rond de Maagd van Orleans heeft afgespeeld De resultante van deze arbeid en deze kosten is een monumentaal filmwerk van een beklemmende pracht, in een fantastische kleurenschittering en zo groots van opzet, dat men zich af vraagt of het uiterlijk vertoon geen schade berokkend heeft aan de inner lijke kracht Twee en een half uur lang houden producer Walter Wanger, re- gsseur Victor Fleming en de camera mensen u gebannen in de greep van hun razend knap vakmanschap Vanai 't ogenblik, waarop men kennis maakt met Jeanne d'Arc en zij de eerste stemmen hoort, die haar de goddelijke opdracht geven Frankrijk te redden via de heroïsche gevechten op de mu ren van Orleans, de praai, de kro ningsp'echtigheid te Reims, het schijn proces, dat besloten wordt met de vuurdood van Jeanne d'Arc, zijn het triomfen voor het technisch kunnen der Hollywood-groten. W?t men o.i mist, is het intense beleven van de tragedie Men krijgt de indruk alsof men bladert in een prachtig prentenboek Eerst daar waar Ingrid Bergman in de laatste phase van de film voor haar corrupte rechters staat en in de ker ker de strijd voert tegen de angst voor de brandstapel krijgt de waarlijk grote actrice de gelegenheid te ontkomen aan het juk der massa-regie. Op dit ogenblik heeft zelfs de came ra-man geen kans gezien het beeld te te verblinden door vaandels en unifor men. Het decor is sober en de aan dacht wordt gevestigd op die ene klei ne figuur, die stijgt tot de hoogte, waarop de begenadigde actrice Ingrid Bergman eenzaam zetelt. Het is onbegonnen werk in de wel nige regels, die ons in deze rubriek ter beschikking staan een beeld te geven van deze veelbesproken film. Wij wil len de lezer slechts adviseren „Jeanne d'Arc" te gaan zien. opdat men zich, los van dit kort resumé een eigen oor deel zal vormen over deze film-geschie denis. Hoe dit oordeel uitvalt is van ondergeschikt belang Hoofdzaak is. dat men er geen spijt van zal hebben CINEMA AMERICAIN Ereschuld De Cinema Americain brengt deze week een echte avonturen film, waar in na tal van sensationele gebeurte nissen een ereschuld wordt ingelost en aangetoond wordt wie de schuldige is Het is een film van het beproefde gen re, waarbij onvervaarde mannen in Furnace Creek spannende avonturen beleven. Victor Mature éen bekende vlotte filmverschijning speelt er één van zijn goede rollen in, terwij] Coleen Gray op eenvoudige natuurlijke wijze voor de vrouwelijke aantrekkings kracht zorgt Diverse mooie typen ko men in de film voor, waarvan de reus met zijn boomstam, de film op humo ristische wijze afsluit Een uitgebreid voorprogramma leidt het hoofdnummer in. Een goed We reldnieuws; twee aardige tekenfilms en interessante opnamen van visserij van zalm en haring aan de Westkust van Canada. A.B.T. Hef Tijgermeisje De Inter Ocean, een grote oliemaat schappij, ondervindt bij de plannen voor olieboringen in de jungle veel tegenstand van enige particulieren, die zelf proberen uit deze rijke oliebron nen hun winsten te slaan. De bronnon liggen echter in het gebied van een In dianenstam, welke iedere blanke, met uitzondering van de Inter Ocean-ver- tegenwoordigers, verbiedt hun gebied te betreden Aan het hoofd van deze stam staat een blanke vrouw, beter bekend als het Tijgermeisje. Men ziet in deze film. welke in twee delen is gesplitst, de strijd van recht en kwaad Ten behoeve van de geldmagnaten moe ten tientallen het leven laten Dief stallen worden gepleegd, achtervol gingen ingezet, en het ene vuurgevecht volgt het anderen op In deze film, waar in Allan Lane en Linda Stirling de hoofdrollen vervullen, blijft men in intense spanning, temidden van de Drachtige natuur. Dit alles maakt Het Tijgermeisje tot een interessante film In ,het voorpragramma kan men ge nieten van de stem van Roy Rogers die tezamen met „Old" Gabby Hayes, de Zwarte Bandiet onschadelijk maakt Deze bandiet is de man, die ten koste van alles de pas opgerichte sooorwee in het Wilde Westen wil vernietigen Ook hier knallende revolvers, welke aan het onrecht een einde maken. VICTORIA THEATER De Drie Musketiers In het Victoria Theater draait deze week dezelfde film welke de vorig? week in de Harmonie werd gepresen teerd. Nog een week langer zullen D'Artgnari, Porthos. Aramis en Athos in Alkmaar verblijven. Velen zullen ongetwijfeld deze gelegenheid aangrij Den om alsnog „Da Drie Musketiers" te aanschouwen. maken om ook buiten Leiden velen te laten genieten van dit kostelijke stuk, waarvan de pers onder meer getuigde! „de dialoog is zo geestig en zo door. spekt van een innemende luchthartig, heid, dat men als ontwapend zich laat meevoeren met de stroom van lichte en luchtige boert en oprecht geniet van deze volledige ontspanning zonder enige inspanning". Maar niet alleen uw en hun amuse, ment is het doel van deze tournée, want de studenten, die uit pure liefhebberij spelen, zullen de baten ten goede laten komen aan het Nederlandse Studenten Sanatorium. In de grote studenten, gemeenschap komen jaarlijks circa honderd nieuwe gevallen van actieva tuberculose voor en het Studenten Sa- natorium telt nog slechts achttien bed. den! Gelukkig is kort geleden een be- gin gemaakt met de bouw van een sa. natorium voor tachtig patiënten. lm- mers, steeds meer blijkt van welk een eminent belang het voor een spoedig herstel is de patiënten, zodra en voor- zover dit mei isch verantwoord is. bezig te laten zijn met iets dat hun volle in- teresse heeft. Voor onze studenten: de studie Dit 's alleen goed te verwezen- lijken wanneer alle studenten tezamen worden verpleegd. In het Studenten Sa natorium is een algemene studieleiding, worden lezingen gehouden, is een Drachtige bbliotheek en de studenten hebben er een makkelijker contact met de docenten "an hun universiteit. Tot voor kort werden reeds twintig ten- tamina en één examen in het sana torium afgelegd U kunt zich wel in- denken welk een voldoening dit deze langdurige zieken geeft, nog afgezien van de belangrijke tijdwinst. Door de bijzondere eisen, die dit alles aan de accommodatie stelt is voor deze nieuw- bouw veel geld nodig Schrikt u echter niet, de prlizen van deze voorstelling zlin zeer bescheiden gehouden. Zo zal dan Alkmaar op Maandag 13 Maart in 't Gulden Vlies deze ener gieke troep Leidse Studenten, reizend met hun zelfgemaakte decors op een open vrachtauto!, binnen haar wallen zien optreden. Laat deze zelden gebo den gelegenheid te genieten van de tin telende opgewektheid, die de bloera van Nederlands jeugd, de tijden ten spijt, onverwoestbaar in zich draagt, niet aan u voorbijgaan Onderstaanden bevelen dit stuk met alle warmte bii U aan: mr. dr. H J. Wytema: dr W Huygens; J. Kalff: mr. A D. v. Regteren Aitena: mr. J. C. V. Meischke: mr. F. G G Boerrigter: dr, R. J Hamburger: J. H H. C Vrijman: H. Ringers: mr F A Josephus Jitta; J. F le Blansch; F. L. Driessen; ds. J. H. Klein Wassink. Ook Alkmaai NIETTEGENSTAANDE voetbalprogramma dal verwerkt komen toch KNVB-ers In 't veld. t met hetzelfde elftal d, Frisia een gelijk spel deepte, een bezoek aan de withemden wordt d rijke wedstrijd Als de Zaan blijven, ziet het tweede-klasser slecht n terstand dan wel wat den. Een overwinnin Iaat een uitstekende k paar plaatsen op de r gen. Ook voor Alkmaa uitwedstrijd tegen KV rijk. Weliswaar staan d tets beter voor dan twee winstpuntn zouden kom zijn, daar er een r< dat WMS van Bloemen nen. Als Randers zijn k ■wil behoude- r iet er v wonnen worden, waar ke kans op is. Voor de ter elkaar Speelt RKA wedstrijd, ditmaal tegei Westerwegbewoners zi maal is scheepsrecht v ■willen brengen door ■wedstrijd te winnen. Evenals in 2 A word slechts één wedstrijd ontvangt Hercules, dat punten uitstekend kan zou ons niet verwonden zaners een puntje zond; In 3 A heeft Schage wedstrijd voor de boeg sterdamse politiemanne nog steeds een theoreti kampioenschap hebben candidaat van 3 B. QSC waarschijn'ük niet veel Anders is het in 3 C ongeslagen favorieten tegen elkaar in het men. DCG zal moeter sen nog ernstige concur nen aandoen. KW, da Schoort De Plaffelandsvrc de Ned. Spoort De Plattelandsvrouwei en Groet wareo dezer d van de Ned. Spoorwegei de heer A. A. Antheuni dist der Ned. Spoorwegen risten er op hoe in de 1 het hele verkeer, dat oud is als de mensheid hoe de 17e eeuwse P trekschuit pas in de 19 moesten ruimen voor In 1825 werd in Engel lijntje Stockton—Darlin waarbij als trekkracht de stoomlocomotief, een George Stephenson In ten velen zich bezorgd dat dreigde: de reizige ken door de snelheid, hen een hersenziekte sporingen en ketelontplol hun het leven benemen dan zouden huizen in de vonken, zouden i slaan etc. Maar toch ding van de duivel" in ons land, al werd blijde incomste". 20 S? het eerste treintje met Amsterdam naar Haarle werd bewaakt door 21 witte vlaggen gewapende zo geplaatst waren, dat den zien. Toen alles in orde was. blies de fanfare op zijn trompet het, 38 km per uur. moest stil blijven zitter streng verboden. De gesteld uit drie soorti diligences (le ld.), de kl.) en de waggons (3e resp. groen, geel en bi Alleen de le klasse w; rest werd met zeilen winter konden reizigers pereD fles met warm waarvan de Holl. IJzi Maatschaopij er veert Zoetjes aan kwamen vaak nadat heel wat hadden moeten wordei Het plannenmaken ging schuitenvaartje. Festina lente, haast u u met bedachtzaamheid root In de 60er jaren wegkoorts uit, in ons een spoorwegmanie. Het aantal spoo'-we nam snel toe en zij eer, geduchte concurr 1890 werden de hoof? tussen H IJ S M en S.S een fusie tot stand en Ned. Spoorwegen in Ned. Spoorwegen opg S'aatsbedrijf Veilig, de leus Door geleidei van electriscbe en dies snelheid ongevoerd en held werd uitmu'end wa-hters met rode en den vervangen door ken seinpalen, voors seinDalen. misfbakens genieuze toestelleD ve - ten. De reizigers werd te gewezen op de aanw al'e station? zijn aan hun gemakkelijk te Ten slotte kregen alle ■Waarschuwing: verbeet ph' in de trein Dit oop op het schrikbare! gevonden voorwerpen Mevr Jansen Breevf sch-iden de tolk van ten toen zii de Ned telijk dank zei voor zame reisje.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2