ZOMERMODG MODESHOWS Zware taak voor Alcmaria in de Zaan Dokter J H. den Hartogh gaat Koedijk veriaten VROOM ii DitERSMAiW Berger pensionhouders let op uw zaak Vervolg Stadsnieuws Nutsspaarbank te Alkmaar Protest van exporteurs tegen de veilplicht ZATERDAG 4 MAAST 1950 Ook Alkmaarse Boys speelt een uitwedstrijd NIETTEGENSTAANDE het povere voetbalprogramma dat morgen wordt verwerkt komen toch alle Alkmaarse KNVB-ers in 't veld. Alcmaria brengt met hetzelfde elftal dat tegen West- Frisia een gelijk spel uit het vuur gleepte, een bezoek aan Zaandijk. Voor de withemden wordt dat een bela g- rijke wedstrijd Als de punten in de Zaan blijven, ziet het er voor onze tweede-klasser slecht uit, da - de ach terstand dan wel wat groot gaat wor den. Een overwinning daarentegen laat een uitstekende kans open een paar plaatsen op de ranglijst te stij gen. Ook voor Alkmaarse Boys is de uitwedstrijd tegen KW zeer belang rijk. Weliswaar staan de geblokten er iets beter voor dan Alcmaria, maar twee winstpuntn zouden toch zeer wel kom zijn, daar er een redelijke kans is dat WMS van Bloemendaal gaat win nen. Als Randers zijn kampioenskansen ■wil behoude- r aet er van Limmen ge wonnen worden, waar o i. een redelij ke kans op is. Voor de derde maal ach ter elkaar dpeelt RKAFC een thuis wedstrijd, ditmaal tegen Zouaven. De Westerwegbewoners zullen het drie maal is scheepsrecht wel in praktijk willen brengen door ook deze thuis wedstrijd te winnen. Evenals in 2 A wordt er in 2 B slechts één wedstrijd gespeeld. OSV ontvangt Hercules, dat een paar winst punten uitstekend kan gebruiken. Het zou ons niet verwonderen als de Oost- zaners een puntje zonder verliezen. In 3 A heeft Schagen een zware wedstrijd voor de boeg tegen de Am sterdamse politiemannen, daar deze nog steeds een theoretische kans op 't kampioenschap hebben. De kampioens- candidaat van 3 B, QSC, zal met ADO waarschijn'ük niet vee] moeite hebben. Anders is het in 3 C, waar de twee ongeslagen favorieten Velsen en DCG tegen elkaar in het veld zullen ko men. DCG zal moeter winnen om Vel sen nog ernstige concurrentie te kun nen aandoen. KW, dat morgen de Schoort De Plattelandsvrouwen en de Ned. Spoorwegen. De Plattelandsvrouwen van Schoorl en Groet waren dezer dagen de gasten van de Ned. Spoorwegen. De gastheer, de heer A. A. Antheunissen, propagan dist der Ned. Spoorwegen, wees zijn toe risten er op hoe in de loop der tijden het hele verkeer, dat eigenlijk zo oud is als de mensheid, was verouderd hoe de 17e eeuwse postkoets en de trekschuit pas in de 19e eeuw het veld moesten ruimen voor de spoorwegen In 1825 werd in Engeland het eerste lijntje StocktonDarlington geopend, waarbij als trekkracht werd gebruikt de stoomlocomotief, een vinding van George Stephenson In ons land maak ten velen zich bezorgd over het gevaar dat dreigde: de reizigers zouden stik ken door de snelheid, het geraas zou hen een hersenziekte bezorgen. ont sporingen en ketelontploffingen zouden hun het leven benemen e$z. enz En dan zouden huizen in brand raken door de vonken, zouden paarden op ho' slaan etc. Maar toch zou deze uitvin ding van de duivel" zijn intrede doen in ons land. al werd het dan geen blijde incomste". 20 Sept. 1839 vertrok het eerste treintje met genodigden van Amsterdam naar Haarlem. De weg werd bewaakt door 21 met rode en witte vlaggen gewapende wachters, die zo geplaatst waren, dat zij elkaar kon den zien. Toen alles voor het vertrek in orde was. blies de conducteur een fanfare op zijn trompet en daar ging het, 38 km per uur. Ieder reiziger moest stil blijven zitten, opstaan was streng verboden. De trein was samen gesteld uit drie soorten rijtuigen: de diligences (le kl.), de char-a-bancs (2e kl.) en de waggons (3e kl.) Zij waren resp. groen, geel en bruin geschilderd Alleen de le klasse was overdekt, de rest werd met zeilen gedicht In de winter konden reizigers le kl. een ko peren fles met warm water krijgen waarvan de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschaopij er veertig had besteld. Zoetjes aan kwamen er meer lijntjes vaak nadat heel wat moeilijkheden hadden moeten worden overwonnen Het plannenmaken ging met een tr^k- schuitenvaartje. Festina lente, haast u langzaam, spoed u met bedachtzaamheid, was het pa roo' In de 60er jaren brak een spoor wegkoorts uit. in ons land kwam er een spoorwegmanie. Het aantal spoorwegmaatschappijen nam snel toe en zij voerden onderling eer geduchte concurrentiestrijd. Na 1890 werden de hoofdlijnen verdeeld tussen H IJ S M en S.S en in 1920 kwam een fusie tot stand en ontstonden de Ned Spoorwegen tn 1937 werd de N V Ned. Spoorwegen opgericht, een zuivei Staatsbedrijf Veilig, vlug. voordelig is de 'eus Door geleidelijke invoerin» van eleetrische en dieseltrein werd de snelheid ongevoerd en voor de veilig held werd uitmu'end gezorgd. De wachters met rode en witte vlag wer den vervangen door eleetrische klok ken seinpalen, voorseinnalen. hoofd seinpalen, mistbakens of hoe die in genieuze toestellen verder mogen he ten. De reizigers werd ten overvloede nog gewezen op de aanwijzingen die op al'e stations zijn aane«hra"hi om het hun gemakkelijk te maken Tep slotte kregen allen nog de extra w-rsehnwing: verveel niet uw para plu in de trein Dit laatste met het ooe op het schrikbarend grote aanta' gevonden voorwerpen. Mevr Jansen Rreevaart was bij het Schaden de to'k van al haar loteeno ten toen zij de Ned Spoorwegen har teli.ik dank zei voor dit prettige leer zame reisje. De Alkmaarse elftallen ALCMARIA: Afink: Maasen, Badenhuizen; Wit, Helderman, Wassink; Pluy- mers, Ditzel, Van der Lek, Schmidt, Genefaas. ALKMAARSE BOYS: Kramer; Metselaar, Krul; Bart, De Ley, A. Indri; J. Indri, C. Bakker, J. Bakker, De Grand en Knip. R.KA.F.C.: Popma; Stam, Hoeben; Verwer, N. Tijm, Kleibroek; P. Tijm, J. Tijm, C. Tijm, De Nijs en Knip. RANDERS: Vethaak; Klepper, Van der Plas; Barbuio, Sol, P. Teigeler; Stroet Tromp, Var der Burg, Bakker en J. Teigeler. Boys ontvangt heeft met haar protest inzake de Wedstrijd tegen WE geluk gehad. De uitslag is 32 in het voor deel van KW geworden. Bergen zal met belangstelling de uitslag van de wedstrijd TexelGrass hoppers afwachten. Als Grasshoppers wint, wordt de kans van Bergen wel zeer klein. Berdos speelt een uitwed strijd tegen de concurrent van RKAFC en heeft laar in Purmerend dus slechts een geringe kans op winst. Voor deze Bergenaren is het van belang wat De Ri'tegen Andijk zal presteren. Zee vogels. dat in 4 C in de gevaarlijke hoek zit. speelt een uitwedstrijd tegen WSV. De ploeg uit de Wormer zal een lastig tegenstander zijn daar de gast heren een redelijke kans op de titel maken. Dokter J. H. den Hartogh gaat bin nenkort de gemeente veriaten, waar nij bijna 30 jaar zijn zegenrijke werk zaamheid ten bate van de lijdende mensheid verricht heeft. Na een jaar als arts in Joegoslavië werkzaam te zijn geweest, vestigde de heer Den Hartogh zich op 1 Augustus 1920 in Koedijk, waar een drukke prac- tijk weldra al zijn tijd en belangstel ling opeiste en waar hij al de sinds dien achter ons liggende jaren met grote voldoening is werkzaam ge weest. Op 1 Mei a.s. zullen de heer en mevrouw Den Hartogh zich in Gelder land vestigen Wij willen er hier nog gaarne even op wijzen, dat mevrouw Den Hartogh' zich op velerlei maat schappelijk gebied zeer verdienstelijk heeft gemaakt en dat haar naam spe ciaal in het geschiedboek der Dieren bescherming met gulden letteren is ge tekend. De Raad van Koedijk heeft dokter Pier uit Heerhugowaard als opvolger van de heer Hartogh als gemeente geneesheer benoemd en deze zal op 1 Mei in de woning van zijn voorgan ger de practijk ter plaatse overnemen. Wij zijn er van overtuigd, dat zeer velen, die in Koedijk of omgeving wo nen of gewoond hebben, hun zo ver trouwde huisarts slechts node zien ver trekken en dat de sympathie van allen met wie de heer en mevrouw Den Hartogh in verloop van jaren in aan raking kwamen, hun het bewijs zal zijn dat hun arbeid daar in het dorpje aan het Noord-Hollands Kanaal de zo ruimschoots verdiende waardering heeft gevonden. Dirkshorn Als het kalf verdronken is.... De eigenaar van de auto, die op weg was naar De Stroet met een kostbare nieuwe weegschaal, zal wei niet gedacht hebben dat de tocht op de AmbachtsdijK zou eindigen. Ingewijden weten wel d«.t het wegdek van het laatste stuk in een arbarmelijk slechte toestand verkeert. Met een normale snelheid ging de auto dit stuk in met het fatale gevolg, dat de echtgenote van de Destuurdei met haar hoofd door de voorruit schoot er» auto en weegschaal beschadigd werden \Tadat het slachtoffer verbonden was bij de familie Dekker en Nieuwenhuizen de auto gerepareerd was, moest de onfor tuinlijke auto- en weegschaaleigenaar de terugreis aanvaarden, met de Ambachts- dijk irt hoofd en '.ar gegrift. Is het nie* beschamend, dat zoiets op een heldere avond kan voorkomen? Geen enkele bord of ander teken gaf aan dat de weg prac- tisch onbegaanbaar was. Daags na het ge beuren was men de weg aan het verbete ren EEN PRACHTIG RESULTAAT De collecte van het Thuisfront, welke gehouden werd in Harenkarspel-West, De Stroet en 't Rijpje heeft de mooie som van 421,51 opgebracht. Een prachtig re sultaat, waarvoor de jongens overzee stel lig zeer erkentelijk ztjn. Si Pancras Burgerlijke Stand Geboren i Annie, dochter van A. Rus enburg en J. Ootjers. Gerard J., zoon van (5 Booy en T. Bruin. Ondertrouwd: Jan Kok en Aagje T, Ciroen. Loop der bevolking Ingekomen personam Huibert v. Truijen -'an Z.- en N. -Schermer naai Bovenweg 126. - Klaas Vader en gezin vaii Alkmaar naar t Ven- iet je 109. - Abe Brandsma en echtgenote van rienaldumadeel naar Benedenweg 26A. Vertrokken personen: Aagje Verwer van Benedenweg 78 naar Amsterdam- Jantjf Rakker van Benedenweg 124a naar Castricnm. Willem Nier op van 't Vennetje 110a naa* Ërmelo. Pieter Kooy en gezin van *t Ven netje 109 naar Alkmaar. - Maria W. van Drie van Bovenweg 199 naai Hensbroek, Heiioo Damclub Heiioo Tuinman wist van Geuzebroek te winnen, terwijl de Graaf remise speel de met Beukers. Mede doordat de Graaf de afgebroken partij tegen J. de Geus heeft gewonnen is de stand nu als volgt De Graaf is uitgespeeld en Tuinman moet nog een partij C. de Graaf 1828, K. Tuinman 1725. Afgebroken partij: C. de GraafJ de Geus 20. Groep i: K. TuinmanJ. Geuzebroek 20, J de GeusC Adrichem 11, P BeukersC. de Graaf 11. Groep II: A. KroonC. de Jong 02, S. de GeusW. Hoogenboom 29 Groep ni: C LieshoutS. Hottentot 20, vd Werf—Weyers 11, D. Smit— Slijkerman 11, B- SluismanA Sprenkeling 02. Beemster Burgerlijke Stand Geboren: Elske Marianne, d. v. G S, Grondman en B. G. Dik; Jan, z. v. J Scheringa en E. Bruin; Gertrudis Catha- rina Maria, d. v. P. Ruiter en A. C. Ru pert; Nicolaas Cornelis Johannes, z. v. C de Lange en C. J. van Etten; Johanna, d. v. J. Kuiper en C. Dijkstra. Ondertrouwd: Pieter Zwart en M Mayer. Getrouwd: Jan Klaas Uitentuis en Imke Knip. Overleden: Trijntje Brugge, 77 J., wed. van K. Schouten; Johanries Neijssen, 76 jaar, weduwnaar van H. A. van Die pen; Pieter Vader, 77 jaar, weduwnaar v. L. Doets (overleden te Purmerend); Jan Knol, 26 jaar, echtgenoot van G. J. J. Ro- zenboom (overleden te Purmerend). Wij nodigen U hiermede uit tot een bezoek aan onze waarin op aantrekkelijke wijze de nieuwste model len voor het komende seizoen worden gebracht. De shows zullen worden gehouden op Dinsdag 7 en Woensdag 8 Maart 's middags 3 uur in onze Lunchroom op de le etage, entree f 2.50 waarvoor een uitgebreid thé complet geserveerd zal worden. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar san de cassa van onze Confectie-aideling. Woensdagavond 8 Maart, 8 uur wordt deze show herhaald in de Schouwburgzaal van het „GULDEN VLIES", entree f 1. waarvoor tijdens de pause Koffie met gebak geser veerd sal worden. Toegangsbewijzen voor deze Show zijn verkrijgbaar aan de Cassa van de Confectie-afdeling of, voor zover nog beschikbaar, Woensdagavond na 6 uur aan de zaal. ALKMAAR. Akersloot Vergadering Witte Kruis Woensdagavond werd de algemene le denvergadering van het Witte Kruis ge houden in café Koomen op het Kerk plein. De voorzitter, de heer J. Koppes verwelkomde de aanwezigen en betreur de de slechte opkomst. De secretaris las het jaarverslag,' waaruit bleek, dat het aantal leden thans 146 bedraagt. Het tuinhuisje van dr. Zelaenrust is door de vereniging verkocht aan de heer W, Blok ker. De heer J. v. d. Schaaf bracht een uitvoerig verslag uit over de algemene vergadering te Amsterdam. Daar secreta ris en penningmeester beiden verhinderd zijn de bijeenkomst met het hoofdbestuur te Alkmaar of te Amsterdam te bezoe ken, werd besloten hieraan niet deel te nemen. Besloten werd zo mogelijk drfè personen af te vaardigen naar de her denkingsbijeenkomst van het 75-jarig he- staan der vereniging ,,Het Witte Kruis' op 5 September te Alkmaar. Voorts werd besloten twee abonnementen op het „Maandblad" der vereniging te nemen pén voor de bestuursleden op het dorp en één voor de „overkant". Op advies van het Med. Opvoedkundig Bureau te Alk maar moet een leerling van de o.l.-school naar een vacantiekolonie. Goedgekeuro werd dat de uitzending door het Witte Kruis zal geschieden, waarvoor de ver eniging een kleine subsidie zal moeten betalen. Hierna volgde rekening en verantwoor ding door de penningmeester. De totale ontvangsten bedroegen 967,71 en de uitgaven 344,01; aldus een voordelig saldo van 623,70. De kas van de t.b.c.- bestrijding gaf een voordelig saldo van 155,93 De rekening werd nagezien door ds. R. Kaptein en de heer A. C. Neder - veen. Voorgesteld werd oude waardeloze artikelen op te ruimen en van de vier ligtenten er twee door timmerman en schilder te laten opknappen na indiening van een begroting. Voorts zal de secreta ris bestellen een ledikant met schuimrub ber matras, een croupeketel en een baby weegschaal voor de overkant. Over de wenselijkheid van de aanschaffing van verbandtrommels werd nog gesproken. Daar in de vacature E. de Bie nog niet voorzien was werd na enige discussie met meerderheid van stemmen besloten de heer De Bie schriftelijk mede te delen dat hij herkozen was en hem te verzoe ken binnen acht dagen te berichten ot hij de benoeming aannam. De periodiek aftredende bestuursleden J. Koppes en P Visser werden herkozen. De secretaris in formeerde naar de besprekingen over het hadhuis in de adviescommissie der raads fractie. De voorzitter deelde mede, dat de •'aak nog niet behandeld was. Ds. R. Kap tein bracht de kwestie van de wij lever- nleging nog eens ter sprake en meende dat er misschien een andere rayon-inde ling met naburige gemeenten mogelijk was. zodat *e leden van het Witte Kruis niet aangewezen zouden zijn op de wijk- vemleegster van het Wit Gele Kruis. De secretaris werd ongedragen hiernaar een onderzoek in te stellen. Marktberichten ALKMAARSE EXPORTVEILING. 3 Mrt. Andijvie 93—1.02: Spinazie 85—93; Pos telein. winter 13—15; Worteltjes 3341: rabarber 66; sprultkool I 50—82: n 2647: rode kool 615,80; gele kool 13.7027: pre) 35—76; Uien I 33.50—12.50: II 25—30.50: wortelen 6—10.40; selderie 6.50—15; selie 311: peren G. Wildeman 12—228 oer 100 kg; Winterjan 12—24 per 100 kg: Trosjes peer 15; Appels: Goudreinet 3747: idem, zoet 22. LANGEDIJKEH GROENTENCENTRALE, 4 Maart - 95 000 kg Ro.ie kool 6,70-17,60; 87.000 kg Gele kool 21.80-28 30; 28.000 kg Witte kool 24,70-31.90; 6000 kg Bieten 6- 1.40; 2000 kg Peen II 20 80; 10.000 kg Uien 42,70—43,50 en grove 39,20—42,70. WARMENHUIZEN, 4 Maart. - 138.000 kg Rode kool 8,40-16.50; 14.500 kg Gele kool 28-29,40; 4800 kg Witte kool 26.50-80; 2200 kg Uien 41,60-41.80. NOORDERMARKTBOND 4 Maart. - 10.000 kg Uien 34,10-44,10, grove 41,50-42 en drie lingen 38-39,60; 17.000 kg Peen: II 24,60- 27.60 en Ü1 18,90-21,90; 9000 kg BietP: 1 6,10-6,80 en II 4; 700 kg Witlof: I 46 en II 41; 178.000 kg Rode kool 6.50—16,80; 47.000 kg Gele kool 25,40-30; 44.000 kg Witte kool 25,30-31,80. CASTRICUM, 3 Maart. Spruiten 64-1,43; Spruiten B S4—56; Boerekool 25—56; Witlof: 52-55 en II 30-35; Prei 52-84; Sjalotten 25—33; Roede bieten 5'/-: Peen: III afw. 5 90- 7,10 en IV 8.80. Op de onder voorzitterschap van de heer J. de Lange in hotel Kreb ge houden vergadering van de vakgroep Pensions, Rusthuis en Kamerverhuur Bedrijven „Peruka' sprak de ter zak' kundige directeur van Peruka, de heer J. B. M. Schregel uit Den Haag over tal van dringende vraagstukken van het pensionbedrijf. Spreker begon met de personele be lasting, een zorgekindje, een couveuse kindje voor velen. Iemand, die bijv f 500 huur betaalt, heeft allicht mee- draagkracht dan iemand die f 100 be betaalt. Zo'n verteringsbelasting gaat echter niet op voor pensionbedrijven die ruimte nodig hebben voor hun be drijf, maar veel minder voor eigen behoefte. De bepaling, dat in zo'n ge val de huurwaarde op 2/3 zou worde" gesteld, was bij gebrek aan beter te accepteren. Een iuiste oplossing zou zijn belasting te heffen naar de huur waarde van het eigen bewoonde ge deelte. Het volgende punt „rust- en werk ijden van het personeel" behoefd- geen bespreking: hiervoor bestaan geen bepa'inger voor pensionbedrijven zoals voor hotels enz. Het ontwerp huurwet hangt nog in de lucht, aldus spreker. Of de 15 pet huurpijsverhoging ook de percelen za treffen, die alreeds 30 pet. hebben verhoogd volgens de huurprijsbeschik king? Snr. meende, dat 15 net. op de oude prijs, dat is zonder de verhoginr met 30 pet., zou worden geleed en daarboven nog een bii algemene maa' 'egel van bestuur te benalen percen tage van bijv. 13 net.. zodat de nieuw regeling on deze huren niet van in vloed zou zijn. tenzij het huis tegen 'age priis is gehuurd. Vervolgens werd dg komende wer keloosheidsverzekering bekeken. Het uitkeren van wachtgeld en een uit kering bij werkeloosheid buiten eigen schuld zal voor de werkgever wee: eer aanslag op zijn beurs betekenen De omzetbelasting en de onderne mingsverklaring aan leveranciers noemde de heer Schregel een puzzle Een der aanwezigen merkte op, da! mei het oog op brood en fruit 5 pel van de omzet vrij is, terwij] de voo' züter er op wees dat van de fooien zelfs 3 pet. moet worden betaald Nadat de heer Schregel naar aanlei ding van erikeie vragen sommige pun ten nog nader had belicht, trad de heer W. J. Brinxma uit Hilversum or als propagandist van de Peruka. Wat staat er te gebeuren als de Horeca verdwijnt? Organisatie is nodig. De stem van de enkeling is als die des roepender in de woestijn. De Peruka is daar om ook de stem van de pensionhouders t= doen horen, waar dat nodig is om hun belangen te bepleiten. De jaar 'ijkse contributie voor deze overal Ir den lande verspreide organisatie be draagt f 10. wat. nu voor de Horec- niet meer wordt geïnd, voor niemane "er bezwaar behoeft te zijn. Het hele pensionbedrijf, aldus dez<- spreker, staat op de helling. Ge streefd moet worden naar vakverhei fing. Advertenties als „gevraagd pen MOR. geen beroepspension!" zeggen ge noeg ikgen 'beunhazerij moet gewaakt warden. Voor het pensionbedrijf bestaat nog geen vestigingswet, geen midden standsdiploma, geen vakdiploma. Ge dacht wordt aan invoering van het .'.behoefte-element", zoals dat bijv bestaat in Zwitserland. In ons land kan ieder pension houden en verhu ren, wat door velen als een middei wordt aangegrepen om te ontkomen aan verplichte samenwoning. Om lid te kunnen worden van Peruka moei men zich onderwerpen aan ballotage ongewenste elementen zijn zo te we ren. Hei aan de woning van leden prijkende schildje met „Peruka" moet een waarborg zijn. een waarmerk. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gedurende het tijdvak van 25 Februari tot 4 Maart werden aan het Politie-bureau te Borgen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: nummerplaat GZ-57745 bruine kinderwant, gebreide rode handschoen met witte rand, medaille van de duivensport, Lipssleutel, zwarte ruwharige hor/, vulpen (zwart met eaarlmoer). raffia kindertasie (gToen-blauw-rood ceblokt), ring (gegraveerd J. P.), bruine porte- wmonnaie met inhoud, autossd, dames-pols horloge, bosfe kleine sleutels, broche (vermoede lijk zilver met groene steen). De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt. Airedale ter rier, Indische armband (zilver met groene ovale steen), vulpen (merk Imperial), 1 pr 7.v lede ren motorhandschoenen, zwarte oorbel, kick- starter van motor, bruine 'Inker glacé hand- schoen, tabakspijp merk Rrm'iere Ascot), dames wanten (geel met groen), idem wit met rood bruin, blokfluit (merk Feil»), ketting van 38 '-'open ringen. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- hurean der Riiksnolitie, Farel de Groteiaan 17. 'elefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en II unr v.m. burgerlijke stand. Op 1 Februari bestond de bevol king uit 8661 personen t.w 3947 man nen en 4714 vrouwen. Op 1 Februari was dii aantal 8686, t.w. 3959 vrouwen en 4727 mannen. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 5 Maart, wordt de medische llenst te Bergen waargenomen door dokter Van Gelde». Tel, K 2208-2027. In de loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 440.856.82 (v. j. f 398.019.65) en terug, betald f 274.481.82 (v. j. f 242 277.98) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 166.375 (V. j. f 155.741.67). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870.05 be draagt thans f 11.789.104.47 (vorig jaar f 11.170.731 13). Het aantal in de loop van Febrtlari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 131 (vorig jaar 386, waaronder 181 voor op school sparende kinderen). Ingetrok ken werden 103 (vorig jaar 83) boek jes. Het aantal in omloop zijnde boek jes. bij de aanvang van het jaar 22.774, bedraagt thans 27.941 (v. j. 26.845). Van dit aantal behoren 17833 (v. j. 17301) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd: 6641 (vj 6309) aan nersonen of instellingen elders geves tigd en 3467 (v. j. 3235) aan school- spaarders. Onder de in Februari nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 32 (v. J. 26) boekjes voor pasgeborenen (op de. ze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1). In Februari bedroeg het aantal pes ten van inleg 3365 (v. j. 3684, waaron der 767 voor op school sparende kin deren). dat vén terugebtaling 1616 (V. j. 1496) tezamen 4981 (v. j. 5180). De lediging in de loop der i\aand Februari van 649 (v. j. 475) spaarbus- jes leverde een bedrag van f 9179 07 (v. j. f 7837.25) aan kleine besnaringen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 5200, be draagt thans 5364 (v. j. 4761). wie mist een rijwielt Aan het bureau van politie zijn eni ge rijwielen voor de eigenaars be schikbaar. Van deze fietsen, die onbe heerd op de openbare weg zijn aange troffen. is nog geen aangifte van ver missing gedaan. Het betreft hier twee heren- en twee damesrijwielen en drie kinderfietsjes. Request aan Minister Mansholt De Algemene Ned. Bond van Groen ten- en Fruitexportèurs, de Ned. Bond van Verzendhandelaren in Groenten en Fruit en de Ned. Bond van Fruitpach- ters hebben een request aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed- selvoorziehing gericht omtrent de pu bliekrechtelijke veilplicht voor fruiten winterpeen. Zij betogen, dat de reeds vroeger ter kennis gebrachte bezwaren tegen deze publiekrechtelijke veilplicht voor fruit en winterpeen door de prac tijk van het afgelopen winterseizoen bevestigd zijn. Er zouden o.a. meer dan 80 pet. van alle aankopen voor export zijn geschied in strijd met de voorschriften, omdat anders geen ex port mogelijk zou zijn geweest De or ganisaties wijzen er uitdrukkelijk op, dat hun actie zich niet richt tegen het veilingwezen zelf, maar uitsluitend te gen de van staatswege voorgeschre ven veildwang. Bij informatie bleek ons. dat de vakgroep groothandel in groenten, fruit geheel achter deze wen sen der vrije organisaties op dit ge bied staat. Besommingen llmuiden visserijbesommingen ijmtjiden De aanvoer van Vrijdag bedroeg 1400 kisten. Er kwam geen haring aan de afslag De besommingen waren: kw 189 f 560; UK. 22 f 1310; UK. 35 f 1115: UK. 68 f 1230; UK 64 f 1190; UK. 52 f 1250; UK. 15 f 1150. Prijzen per kilo: gr. tong 2.102; gr. mid. tong 2.102; kl. mid tong 1.90175; tong I 124; tong II 0.68—1.58; tarbot I 1.95—175. Prijzen per vijftig kilo: mid. kabeljauw 39; wijting 6.504.40; gr. schol 58—41: mid. schol 6142; kl. schol 255 50; bot 74.10. Prijzen per 125 kilo: gr. kabeljauw 9692. omzet staatsvissershaven- bedrïjf In de maand Februari bedroeg de omzet van het Staatsvissershavenbe- drijf f 1.682.244, tegenover Februari 1949: f 1.899.631. In 1950 werd tot dus verre f 3.004.853 omgezet tegenover de eerste twee maanden in '49: f 2.610.048. INGEZONDEN Woningvraagstuk Enkele jaren loop ik al met de ge dachte: zou de gemeenteraad er nooit eens over denken, grond beschikbaar te stellen (een zgn. Alkmaars Block-* bovepark) voor minder kapitaal krachtigen, om daar voor eigen reke ning (met of zonder Rijkssteun) een klein landhuisje of bungalow te laten bouwen; uiteraard met goedkeuring van bouw- en voningtoezicht. Als je de middelbare leeftijd bereikt hebt en je bent spaarzaam geweest, dan zou je toch graag eens een eigen huisje willen laten zetten, van niet te grote omvang. Mijn bedoeling is een één kamerwoning met slaapkamer, keuken en desnoods logeerkamer met of zon der bijkeuken en schuurtje, ieder naar eigen smaak en voor hoogstens 10 000, Honderd vijftig m2 per huis zou vol doende zijn. b.v. tegen hoogstens 8. per m2. Hoevelen zullen er niet zijn, die er ook zo over denken? Of zijn wq alleen op Bergen of Heiioo aangewe zen? Waarom juist die grote blokken van zoveel m3 inhoud tegen een prijs die voor de meesten niet te betalen is? Het gaat alleen om bouwrijpe grond. Deze dient beschikbaar te worden ge steld voor hen die ten spoedigste of mettertijd een of ten hoogste twee huisjes onder één kap willen laten plaatsen Ik hoop, dat de gemeenteraad ook dit probleem eens zal kunnen op lossen. Een lezer-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3