Louwers eis doodstraf - tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vredescomité's der communisten zijn in wezen Volksmisleiding Joegoslavisch vluchteling sprong uit een vliegtuig Rusland zou grote luchtvloot bouwen Verkeersstaking in de Lichtstad Maandag 6 Maart 1950 147e Jaargang No. 55 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Geheime boodschap": Doe sfappen bij de Koningin De beschuldigingen S" iSTt de Nederlandse legatie Moeten alle Duitsers Polen verlaten? Staking in de V.S. werd opgeheven Rusland houdt 2000 Amerikanen vast Roemeens echtpaar in Britse dienst vermist Slechts 'n tiende der Tsjechoslowaakse bevolking staat achter Gottwald Rusland ontving grond stoffen voor fabricage van atoombom BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdara 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. De Nederlandse zakenman J. A. Louwers van de AKll is door een staatsge- rechtshof te Praag veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid, nadat tegen hem de doodstraf geëist was. Negen Tsjechoslowaakse aangeklaagden kregen straffen, die variëren van 3 tot 25 jaar dwangarbeid. Aloisie Slovencikova, de 45-jarige vrouwelijk beambte van een staatsfirma, kreeg de zwaarste straf, 25 jaar dwangarbeid. De aanklacht in dit proces, dat drie dagen geduurd heeft, luidde: spionnage, economische spionnage en hulpverlening bij het vluchten van Tsjechoslowaken uit het land. Na het uitzitten van zijn straf zal Louwers uit het land gezet worden. Al zijn bezittingen worden verbeurd verklaard. poorten" en deelneming aan „economi sche sabotage". Louwers zou uit de gevangenis een geheime boodschap aan zijn vrienden op de legatie gezonden hebben van de volgende inhoud „Stop alle leveringen, doe stappen bij de Ko ningin". De verdediger van Louwers had het Hof gezegd, dat Louwers als West- Europeaan zijn optreden niet als meer dan „verzamelen van economische in lichtingen" beschouwde. Wat in Tsje- choslowakije als economische spionna ge werd beschouwd, gold in het Wes ten als gewone verzameling van ge gevens, aldus Louwers' verdediger. A. v. d. Gaag, de zaakgelastigde van het Nederlandse gezantschap te Praag, die het proces heeft bijgewoond, deel de mee, dat de advocaat van Louwers hem zal aanraden in hoger beroep te gaan. Men neemt aan, dat de door de aanklager tegen Louwers geëiste dood straf in 15 jaar dwangarbeid is veran derd, omdat hij bekend heeft en geen Tsjechoslowaaks burger is. V. d. Gaag zal bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken een protest indienen tegen het feit, dat Louwers 11 weken vóór het proces in eenzame opsluiting is gehouden. Ook wil de zaakgelastigde vandaag bij het minis terie een protest indienen tegen de tij dens het proces tegen de Nederlandse legatie te Praag geuite beschuldigingen die V. d. Gaag „volkomen onjuist" noemt. Volgens de aanklager, dr. Josef Ur- valek, leeft op de achtergrond van dit proces een tegen Tsjechoslowakije ge richte activiteit van de Nederlandse legatie. Uit Louwers' verklaringen was gebleken, dat niet hij alleen maar bij na alle leden van de legatie, zich schuldig hadden gemaakt aan tegen de staat gerichte activiteiten en „grof misbruik hadden gemaakt van hun ex tra territoriale rechten". Hij beschul digde verschillende leden der legatie, De geallieerde Hoge-Commissie te Bonn heeft verklaard, dat Polen de gehele Duitse bevolking ten Oosten van de Oder-Neisse-grens wil uitzet ten. Het zielenaantal van deze bevol king is niet bekend, doch volgens eer dere mededeling uit gezaghebbende geallieerde bron waren Polen en de autoriteiten van de Sowjetzone onge veer 250.000 Duitsers aan het evacu eren. De Oder-Neisse-grens is de huidige Oostelijke grens van Duitsland. Het voormalige Duitse gebied daarachter staat thans onder Pools en Tsjechoslo waaks bestuur. Volgens de mededeling van de Ho- ge-commissie heeft Polen de Britse1 ambassade te Warschau van zijn be doeling op de hoogte gesteld, verkla rend dat de huidige transporten pas «en eerste groep vormden. Scherp protest van Den Haag De Nederlandse regering heeft, na het bekend worden van het Tsjechische vonnis tegen de heer Louwers, wederom scherp pro test aangetekend bij de Tsjechi sche regering. Hiertoe werd de Tsjechische gezant Zondag ten departemente van Buitenlandse Zaken ontboden. In het Neder landse protest werd er op gewe zen, dat de Nederlandse regering de rechtsgang in het proces tegen de heer Louwers met pijnlijke verbazing en verontwaardiging had gevolgd. Deze gang van zaken kon niet anders dan een schade lijke invloed hebben op de ver houding tussen beide landen. De Nederlandse regering tekende krachtig protest aan tegen het feit, dut de openbare aanklager zich niet had ontzien volkomen ongegronde beschuldigingen te gen leden van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Praag te uiten. Radiorede van de heer Vorrink Mijnwerkers wonnen Men is het in Amerika eens gewor den over de kwestie van de contrac ten van de stakende mijnwerkers. De weg is thans geopend voor 't vandaag hervatten van het werk door de 372.000 stakers in de vetkoolmijnen. Volgens het nieuwe contract, dat voor de gehele vetkoolindustrie geldt, ontvangen de mijnwerkers een loons verhoging van 70 cents per dag, het geen een treffende overwinning bete kent voor John Lewis en zijn „United Mineworkers Union". Door het omvallen van een petro leumlamp zijn Zaterdagavond in de Chi nese wijk van Saigon duizend strohut ten verbrand Zesduizend mensen wer den dakloos. Engeland weigerde hem de toegang Een Joegoslavische vluchteling, wien op het vliegveld van Northolt, in Groot-Brittannie, de toegang tot Enge land was ontzegd, heeft zich boven Noord-Frankrijk uit het vliegtuig ge stort, waarmede hij naar Zurich werd teruggebracht. De Joegoslaaf Nicolaas Martinozick, had tevoren verklaard, dat hjj zelfmoord zou plegen, indien hem de toegang tot Engeland zou worden ontzegd. Tijdens de lunch maakte Martinozick zijn woorden waar. Toen de stewar dess heni kwam bedienen, gaf hij haar het presenteerblad terug, opende de deur van het vliegtuig en sprong naar buiten. Twintig leden der Franse poli- Doel: Een weerloos Europa Het huidige Europa beseft, dat er al leen een mogelijkheid is om met de vreedzame opbouw van het geschonden Europa voortgaan te 'maken, indien die opbouw kan plaats hebben op de grond slag van de z.g. collectieve veiligheid, dat wil zeggen van het beginsel: Een voor allen en allen voor een. Thans be weren de communisten met de hun eigen brutaliteit, aldus de heer J. J. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, voor de radio, dat de Am sterdamse en de Rotterdamse havenar beiders zullen weigeren om Amerikaan se wapenen te lossen. In werkelijkheid hebben de arbeiders de grove minach ting van de communisten voor de een voudige waarheid reeds lang begrepen. Het Atlantisch Pact en de daaruit voortvloeiende wapenleveranties dienen vóór alles om een herhaling van een oorlog te voorkomen. Het is een zuiver defensief, een verdedigend verdrag. De actie voor vrede der communisten noemde de heer Vorrink afschuwelijke volksmisleiding. Zij zetten op bevel van Moskou een wereldactie op met vredes comité's en eisen weerloosheid van alle landen van Europa. Tegelijkertijd ra ken zij in laaiende geestdrift over de bewapening van het Russische rode le ger en juichen het toe, wanneer de landen in Oost-Europa hoe langer hoe meer onder de directe militaire druk van de Sowjetunie komen. Het is dui delijk: De communisten staan op het standpunt: alleen Rusland mag een ge weldig militair apparaat in stand hou den, maar de rest van Europa mag zich tegen die Russische bedreiging niet te weer stellen, de rest van Europa mag zich niet in staat van verdediging bren gen. Als Rusland zich bewapent, is dat om de vrede te dienen; als Amerika er Europa zo'n bewapening niet onbeant woord kunnen laten, dan is het om Rusland aan te vallen Bij bus en metro Achtduizend employé's van de Pa- rijse bus- en metrodienst besloten Zon dag op een vergadering met ingang van vandaag te staken. Na de laatste bus en metro van de afgelopen nacht zou de dienst niet worden hervat. De «takingsduur is niet vastgesteld. Men zal het werk niet hervatten vóór de eisen (loonsverhoging) zijn ingewil ligd. Een functionaris van de ondei communistische leiding staande C.G.T liet doorschemeren, dat de verkeers staking zich mogelijk zal uitbreiden over het gehele land. Wat de 3taKing alleen voor Parijs al betekent, begrijpt men, als men weet, dat de busdienst en de metro in de Franse hoofdstad dagelijks vier millioen mensen ver voeren. Nog gisteren hekelde de Franse pre mier Bidauit de communistische >,ak- tiek in de stakingsactie. Voor de radio zeide hij o.a.: „Zij trachten arbeideis in stakingen te betrekken, waarbij looneisen en dergelijke worden ge bruikt om politieke demonstraties cn acties te steunen. Het aggressieve streven van Moskou Volgens een verslag van de groep voor onderzoekingen van de interna tionale commissie voor de bestudering van de Europese vraagstukken zou de Sowjetunie „ter verwezenlijking van haar plannen voor de wereldverove ring" een geweldige luchtvloot bou wen door maandelijks van 3000 tot 3500 toestellen te produceren. Dat is jaarlijks 36.000 tot 42.000. Volgens het verslag zouden in het afgelopen jaar ongeveer 12.000 militaire vliegtuigen zijn gebouwd, waarvan 5000 jagers en 5 a 6000 zware en middelzware bom menwerpers en 2000 toestellen van an. dere types. De meeste jagers en een derde of misschien de helft van de bommenwerpers zouden straaltoestel- len zijn. Het verslag voegt er aan toe, dat het voornaamste doel, dat de Sowjetunie op het ogenblik nastreeft, de opslor ping van Zuid-Azie binnen twee jaar is, waardoor zij bijna de helft van de wereldbevolking zou overheersen. De Sowjetunie zou zich gereed maken „de overwinning in Afrika en in Eu ropa voort te zetten. Duitsland zou Zaterdagmiddag is in de hal van het Vughtse raadhuis een gedenkraam onthuld en overgedragen. Het gedenkraam is het symbool van dankbaar heid van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulp, die de bewoners van Vught hebben betoond aan de gevangenen van het kamp. B.V.B. CONTRA LEOPOLD. Het Belgische Socialistische Vakver bond 't grootste van het land zal een beroep doen op de Belgische ar beiders om uit alle macht te strijden tegen de terugkeer van Koning Leo pold. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: In de ochtend plaatselijk mist, overigens droog en overdag op de meeste plaatsen zonnig weer meest zwakke wind, overwegend tussen Zuidwest en Zuidoost. Zacht voor de tijd van het jaar. DINSDAG: Zon op: 7.14, onder 18.28; Maan op: 23.16, onder 8.13. „J^e drole", het bekende kanon van Napoleon, dat in 1813 in de slag bij Leipzig door Prins August van Pruisen werd veroverd, is on langs door de Duitsers aan de Franse autoriteiten teruggegeven. Maar, vrienden, ik maak me sterk, dat die teruggave nog niet eens zo héél vrij willig zal zijn geschied. O De Rijks politie in Diemen heeft een 38-jarige Hilversummer aangehouden, die ervan wordt verdacht, in Amersfoort een rijwiel met zijtassen, gevuld met tex tiel te hebben gestolen. Tom meneer eenmaal begon te praten, greep de commissaris .haastiglijk naar een pot lood en een blocnote en noteerde ach tereenvolgens één diefstal in Amers foort, drie in Amersfoort, twee in Zeist, één in Baarn. Ondanks het hoopvolle gezicht van de omstanders moesten zij zich daarmee tevreden stellen. Alle Diemense politie-agen- ten brachten Zaterdag taartjes voor hun vrouwen mee! De drie ton wegende olifant Coca uit de dieren tuin in Atlanta (Georgie) was onge neeslijk ziek. Het arme dier is uit zijn lijden verlost met een dosis venenum leatum hausit. Waarnaar dat smaakt weet ik niet, maar de portie was vol doende om vijfhonderd mensen naar de andere wereld te helpen. Coc a wei gerde de capsule, maar dronk het spul rustig uit een fles. Italië telde aan het eind van 1949 2.055.606 werk- 'ozen. Daarbij zijn stakers niet opge- Niiiiiiiiiiiiiiiiiiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiiiu teld, anders waren het er zeker tien millioen. Jn Barletta, dat óók al in Italië ligt, heeft de politie zes ban dieten die twee jaar lang de streek onveilig maakten, weten te arreste ren. Jammer, dat het net kakkerlak ken zijn. Als je er één doodslaat, ko men er tien voor terug. Op 11 Februari werd in het Engelse stadje North witch op straat het lijk van een dertienjarig meisje gevonden. De doodsoorzaak was vermoedelijk he vige angst. De politie eist nu van alle mannen in Northwitch een alibi. Maar de plaats heeft 19000 inwoners Vanmorgen is de Nieuw-Am- Ik zeg maar zo: Beter te vroeg, dan te laat. sterdam in Rotterdam binnengelo pen en heeft het echtpaar Cup-Hen- drikx uit Maashees meegebracht. Hij is 82, Zij 78 jaar oud. Geen teleurge stelde emigranten, o, neen. Vader en moeder waren alleen de Oceaan maar even overgestoken, om bij hun kinde ren in Milwaukee hun gouden brui loft te vieren. De gemeente wil zo'n energie niet onbeloond laten en zal het! met een groot feest nog eens dun netjes overdoen. £)r. Herbert Skinner is benoemd tot hoofd van de afdeling theoretische natuurkunde aan het In stituut voor onderzoek te Harwell. Zjjn voorganger zal voor veertien jaar zijn werlifcaamheden niet kun nen verrichten. Want dat is dr. Klaus Fuchs. De Verenigde Naties zuilen fabrieken in de hele v/ereld uitnodi gen, in te schrijven voor de leveran tie van alles, wat nodig is voor de inrichting van het nieuwe hoofdkwar tier in New-York, dat 39 verdiepin gen telt. Dat wordt daar dan een wa re winkel van Sinkel! Maar ik heb het idee, dat de animo groter zal zijn dan voor ontwapeningsvoorstellen De Franse Zuidpool-expeditie op Terre Adelie zendt dagelijks weerbe richten uit. Ze zijn overigens vrij eentonig. Koud. koud en nog eens koud. Verdere vooruitzichten: Koud. Mag ik het hierbij laten? Ik krijg het er koud van. haar eerste doelwit zijn want zij weet, dat indien Duitsland onder communis tische heerschappij komt, de rest van Europa niet in staat zal zijn nog lange tijd weerstand te bieden". De internationale commissie voor de bestudering van de Europese vraag stukken staat onder bescherming van mannen als Paul Reynaud, voormalig Frans minister-president, en lord Van- sittard, de voormalige diplomatieke adviseur van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. Washington beschuldigt Het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de tekst van nota's uitgewisseld tussen de Sowjet unie en de V.S. gepubliceerd, welke betrekking hebben op 'n Amerikaanse beschuldiging, dat het Kremlin wei gert ongeveer 2000 personen, die zeg gen de Amerikaanse nationaliteit te bezitten, toe te staan Rusland te ver laten. Hemellichaam beweegt zich in richting van de aarde Een nieuw hemellichaam, dat op 24 Februari in het sterrebeeld de Grote Beer is ontdekt, ver plaatst zich in de richting van de aarde met een snelheid, die twee maal zo groot is als die ten tijde van de eerste waarneming, aldus verklaart professor Cunningham van de universiteit van Califor nia. Het betreft hier volgens de hoogleraar slechts een klein hemellichaam met een doorsnede van 4 a 15 km, dat ongeveer 35 millioen km van de aarde verwij derd is. tie zochten Zaterdagavond het moeras sige en beboste gebied ten Noord-Oos ten van Saint Quentin, in Noord- Frankrijk af. Een van hen verklaarde dat, indien de Joegoslaaf in een der vele moerassen terecht was gekomen, er mogelijk nimmer iets van hem zou worden teruggevonden, daar deze moe rassen zeer diep zijn. Er is te Zurich niets over 'Martinozick bekend. Door het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken is Zaterdag bekend gemaakt, dat de bibliothecaresse van het Britse kantoor van voorlichting te Boekarest, mevrouw Constantin, en haar echtgenoot Zaterdagnacht „ver dwenen" zijn. Het verluidt, dat Con stantin niet in contact stond met het Britse gezantschap te Boekarest. De echtelieden zijn Roemeense burgers. Men verwacht, dat de Britse rege ring krachtige stappen bij de autori teiten te Boekarest zal doen in ver band met het verdwijnen van mevrouw Constantin. „Horlogehandelaar" gearresteerd De douanerecherche heeft in haar strijd tegen de horlogesmokkelaars de Amsterdammer H. gearresteerd, toen deze met enkele honderden horloges in zijn zak zijn woning verliet om deze te verkopen. Na zijn arrestatie is on middellijk een inval in zijn huis ge daan, waarbij ruim duizend Zwitserse horloges, een flinke partij nylonkou sen, een partij vulpenhouders en vul potloden, een partij koortsthermome ters en een aanzienlijk bedrag aan geld in beslag werd genomen. Hij wordt beschouwd als een der kopstuk ken van de illegale handel in hor loges. V.S. zullen legatie te Boedapest niet beperken De V.S. hebben het verzoek van Hongarije om him legatie te Boeda pest in te krimpen van de hand ge wezen. Engeland heeft vorige week ook afwijzend geantwoord op een der gelijk verzoek. Hongarije had het ver zoek gedaan op 23 Februari, na het proces tegen de Amerikaan Vogeler en de Engelsman Sanders. Verdronken redders posthuum onderscheiden Te Stellendam zijn Zaterdagmiddag door de Zweedse gezant de posthume onderscheidingen uitgereikt voor de twee verdronken redders van de „Ko ningin Wilhelmina", die op 18 De cember uitvoer ter redding van de be manning van het Zweedse s.s. Aslog. De regering van Zweden zal de nabe staanden tevens een som geld uit keren. Op 28 en 29 Maart zal door de Bijz. Strafkamer te 's-Hertogenbosch de zaak tegen Leemhuis, Vietor en Pegels worden voortgezet. Omverwerping van de regering is mogelijk Dr. Jan Papanek, tot 1948 vertegen woordiger van Tsjechoslowakije bjj de Ver. Naties, verklaarde in Toronto, dat het Tsjechoslowaakse communistische bewind zonder bloedvergieten omver kan worden geworpen, indien de Wes terse mogendheden een krachtige po litiek tegenover de Sowjetunie blijven volgen. „Niet meer dan tien procent van de Tsjechoslowaakse bevolking steunt de communistische regering", verklaarde hij. Dr. Papanek hield in 1948, toen de communisten zich in Tsjechoslowakije van de macht meester maakten, op zijn land in de Ver. Naties te vertegen woordigen. Hij is nu lid van de raad gevende commissie van de Ver. Naties voor administratieve en begrotings aangelegenheden. Tsjechoslowaaks communist vermoord Het communistische te Bratislava verschijnende orgaan „Pravda" heeft medegedeeld, dat Izidor Tausinger in Bratislav Zaterdag bij zijn werk ver moord is. Tausinger, een vooraan- Tweede ijzeren gordijn? De perstrust van India heeft in een verklaring de Pakistanse autoriteiten ervan beschuldigd, dat zij door een suur en beperkingen een „ijzeren gor dijn" om Pakistan hebben neerge laten. „Zoals de zaken op het ogen blik staan, staan correspondenten, die objectief en accuraat nieuws verzen den bloot aan opsluiting in de gevan genis of lijfelijke aanvallen" aldus de verklaring, die de aandacht van de wereldpers voor deze kwestie vraagt. staand communist, wordt door het blad „een der oudste bolsjiwiki" genoemd. De Tsjechoslowaakse regering heeft de Amerikaanse ambassade te verstaan gegeven, dat alle Amerikanse geeste lijken binnenkort het land zullen moe ten verlaten. Als grond voor deze maatregel wordt de nieuwe kerkwet aangevoerd, volgens welke alle geeste lijken in het land Tsjechoslowaakse burgers moeten zijn. Men nam aan, dat de maatregel van de Tsjechische regering ook zou worden toegepast op alle andere Westelijke 'geestelijken in Tsjechoslowakije. V 5 zonden grote hoeveelheden G. Jordan, voormalig commandant van de Amerikaanse luchtmacht, heeft voor de parlementscommissie van on derzoek naar onamerikaanse activiteit, waardoor hij reeds in December was gehoord, verklaard, dat Rusland van 1942 tot 1944 aanzienlijke hoeveelheden cadmium, grafiet, aluminiumbuizen, thorium en grondstoffen, die, naar hij thans weet, kunnen gebruikt worden bij de fabricage van atoombommen, ontvangen beeft. De officier, die gehoord werd op verzoek van de republikeinse leden van de commissie, heeft bevestigd, dat hij een telefoongesprek heeft gehad met Harry Hopkins, de adviseur van president Roosevelt, die enkele maan den na de president is overleden en dat hij van Hopkins richtlijnen had ontvangen om de uraniumverzendin- gen naar de USSR met spoed te doen geschieden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1