j_aaiste N Honderd de Tsj Stad en Omgeving, Hartelijk welkom in het vaderland AGENDA Alkmaarse turners op selectiewedstrijden leuws Prangers Koorklassen Haarlem wint wederom stedenwedstrijd van Alkmaar Slipjacht van de K.NJ.V. Alkmaarsche Courant Geestelijke w in boeie MAANDAG 6 MAART 1950 Binnenkort zullen wederom drie troepentransportschepen in Holland aankomen. Ket zijn de „Volendam", die 22 Februari van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 22 Maart te Rotterdam zal arriveren, de „Kota Inten", die 16 Februari van Tandjong Priok vertrok en die waarschijnlijk 15 Maart te Amsterdam aankomt en de „Sibajak", die 16 Februari van Tand jong Priok vertrok en 15 Maart te Rotterdam zal aankomen. Met de „Volendam" repatriëren on der meer de volgende militairen: Uit Alkmaar: Sold. J. J. Abo, J. van Scorelkade 20; Sold K Besijn, Molen buurt 14; Sergt. G. M. Breed, Nieuw- straat 13; Sold. P. A. Tol, Oudegracht 123; Korp. W. G. Th. van Well, Frans Halsstraat 16; Sold. M. van Esseveld, Voormeer 2; Korp. J. P. van Halem, Trompstraat 2; Sold J. T. W. v. d. Idsert, Snaarmanslaan 23; Luit. L. v. d. Spek, Westerweg 83; Sold. J. W. Blankman, Roemer Visserstraat 3; Korp. C. Burger, Leliestraat 13; Sold. L. P. G. Joosten, Stationsweg 60. Uit Heerhugowaard: Sold. J. van Kleef, Westerweg 42; Sold. N. P. Stuyt, Lindelaan 25; Korp. C. Wijn- ker, Middenweg 57 en Sold. J. Bot, Middenweg C 234. Voorts repatriëren met de „Volendam": Sold. j. Admi raal, Westerweg 57, Uitgeest; Sold. C. Bruin, Hoogeweg 25, Heiloo; Sold. W. H. Castrirum, Nw. Schulpweg 174, Egmond Binnen; Sold. A. de Groot, Bergstraat 38, Egmond aan Zee; Korp. G. Schimmel, Voorstraat 24, Egmond aan Zee; Sold. J. C. Zwart, Visweg 195, Egmond Binnen; Sold. W. G. Twisk, Herenweg 8, Egmond Binnen; Sold. J. C. Peppink, Zwartweg 237, Egmond Binnen; Sold. S. Comman deur, Herenweg 2, St. Pancras; Sold. J. G. van Dam, Ursemmerweg S 2, Ursem; Sold. J. Nat, Ursem s 8; Sold. Th. J. Dekker, Zwarteweg 267, Oude Niedorp; Sold. J. Schaafstra, Hoog- zijde B 67; Sold. S. P. Goudsbloem, Oudewaal 59, Warmenhuizen; Sold. F. Hollenberg, Oude Haarlemmerweg 12, Castricum; Sold. R. Stengs, Dood weg 19, Castricum; Sergt. P. J. v. d. Hulst, Zuidervaart 404, Schermer; Sold. P J. Konijn, Zuiderweg 54, Beem- ster; Sold. Th. Timmer, Oosthuizer- weg 15, Beemster; Sold. H. Barne- veld, Lange Molenweg C 12, Oterleek; Sergt. W.. J. Jansen, Westerweg 15, Limmen; Sold. M. v. 't Veer, Limmer- koog 17, Limmen; Sold. G. P. van Kes- sel, Rijksweg 127, Limmen. Met de „Sibajak" repatriëren o.m. Sergt. P. J. Baars, mevr. R. Baars— Roodt, P. N. Baars, L. I. Baars en E. M. Baars, woonschip Casanuestra in het afgesneden Kanaalvak te Alk maar; mevr. A. EykelhofBoege, Randstraat 63, Alkmaar en S. M. Peet, Oostdijk 5, Beemster-Noord. Met het troepentransportschip „Ko ta Inten" repatriëren o.m.: Gren. C. Hoogenhout, Bergerweg 60, Alkmaar; Sold. K. Kaai, Nic. Beetskade 54, Alkmaar en Sold. H. J. Kleverlaan, Verdronkenoord D 51, Alkmaar; Gren. J. C. Konijn, Zuidervaart 393, post Stompetoren; Gren. J. Kouwen, Bo- venweg 254, St. Pancras; Gren. J. P. Eenhoorn, Volgerweg 6u, Beemster; Gren. P. Koedijk, Dijk 115, Broek op Langendrjk; Sold. P. A. Leyen, Ju- iianaweg 203, Akersloot; Gren. E. J Mooij, Obdam A 147; Gren. C. Ituij- ter, Diepsmeer, Oudkarspel; Luit. C G. Donia, Dorpsstraat 32, Warmen huizen; Gren. P. N. v. d. Eng, Kon. Wilhelminastraat 7, Uitgeest en Gren. J. H. N. Hemprig, Kleis 10, Uitgeest. De volledige passagierslijsten liggen ter inzage op ons bureau, Voordam 9 te Alkmaar. Wielrijdster in botsing met vrachtauto Hedenmorgen omstreeks acht uur reed een vrachtauto, die van het Ka naal kwam, met matige snelheid over de Nieuwesloot in de richting van het Hofplein. Juist bij het passeren van de Koningstraat kwam daar met flinke snelheid een wielrijdster uit. Zij kon niet tijdig voor de vrachtauto stoppen, waardoor zij met deze in botsing kwam. Aanvankelijk liet het ongeluk zich ernstig aanzien, zodat men het raad zaam achtte de wielrijdster, mej. Ven- niker uit Oudorp, naar het Centraal Ziekenhuis over te brengen. Zij kon vandaar echter reeds na enkele uren naar haar woning worden overge bracht. Voor de jaarlijkse zang- en ballet avond o.l.v. Gerard en Gré Pranger, was er in 't Gulden Vlies een zéér grote belangstelling, geen plaatsje was er onbezet. Op ondubbelzinnige wijze hebben de aanwezigen blijk gegeven het gebodene ten zeerste te waarderen en er voor de koor- en ballet-klassen een succesvolle avond van gemaakt. De verschillende dansjes van klein en groot waren wat costumering betrof, uiterst verzorgd, daarbij kwam nog een zéér fraaie belichting, zodat het oog wel kreeg wat het toekwam. Als we het goed hebben opgemerkt dan is de ver- lichtingsaparatuur van 't Gulden Vlies weer uitgebreid. Dat we geen dans kunst in de volle zin van het woord te zien kregen, was te verwachten, maar toch werden er zeer aardige suggesties in die richting gedaan. Soms werden we ook meer aan het „danstheater" dan aan het ballet herinnerd. We willen dan voornamelijk vermel den de volgende balletje's „Wintertijd" op muziek van Gade, de Zigeunerdans, solodans door Doortje Ris, en de Suite Ballet van Popy. De klavierbegeleidin gen werden door Gerard Pranger zeer muzikaal gespeeld. De kinderzangklassen zongen ver scheidene eenvoudige liederen goed en zuiver. Door een dameskoortje werd o.a. nog zeer verdienstelijk uitgevoerd „Ave Maria" van Schubert. Na de pau ze de eerste uitvoering van de kinder operette in één bedrijf „De verdwenen spaarpot" tekst van Celine Schaake- Verk-ozen en muziek van Gerard Pran ger. Wanneer vele musici dit werkje hadden gehoord, dan zouden ze zeker hebben gezegd, „daar zaten we nu juist op te wachten". We willen hiermee tot uitdrukking brenger dat deze kleine operette werkelijk in een behoefte voorziet en wel om meer dan één re den. Ze is eenvoudig en niet moeilijk uitvoerbaar, zeer melodieus en zelfs een tikje modern. Aan decoratief is er niet veel voor nodig om er een goede uitvoering van *e geven. Kortom een uitermate geslaagd en geschikt werkje, dat we een grote kans geven repertoire houdend te blijven. De eerste uitvoe ring nu van deze operette was zeer geslaagd en werd alleraardigst gespeeld en lang niet onverdiensteijk gezongen. Het eenvoudige décor en de bescheiden costumering deden het uitstekend. Met grote aandacht werd de opvoering ge volgd en kreeg verdiend succes. Het gehele programma was wel wat over laden, maar de verrassende ontdekking van „De verdwenen spaarpot" deed de wat lange tijdsduur geheel vergeten. Ms. Sociaal en geestelijk werk van het Leger des Heils Het Leger, des Heils hier ter stede verzoekt ons opname van het volgende: Ten behoeve van de jaarlijkse „Natio nale Inzameling" van het Leger des Heils, tot instandhouding van haar so ciaal en geestelijk werk, zal Z. Ex. minister Lieftinck Dinsdagavond van 8.058.15 via de AVRO een rede uit spreken. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Jeanne d'Arc (14 jaar); Victoria, 8 uur: De drie mus ketiers (14 jaar); Cinema Amerlcatn, 8 uur: Ereschuld (14 jaar); ABT, 8 uur: Het tijgermeisje (14 jaar). DINSDAG. Alle bioscopen gesloten. Harmonie, 8 uur: De heer M. Kap- teijn houdt een voordracht voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ECHTE GILLETTE SCHEER- APPARATEN IN LUXE ETUI (enkele Giljlette-mesjes cadeau) voor slechts 240 Verder VALET APPARATEN en MESJES bij HUIBERTS, PAYGLOP. De bioscooptheaters Dinsdagsavonds gesloten In verband met een noodzakelijk ge bleken vrije avond voor het bioscoop personeel is in verschillende plaatsen van ons land besloten daar voor de meest geschikte avond te kiezen. In Alkmaar is dit thans op Dinsdag avond vastgesteld omdat gebleken is dat de voorstelling op deze avond het beste in de reeks der dagelijkse voor stellingen gemist kan worden. Voor zover ons bekend is voor de theaters in grote steden een dergelijke regeling nog niet getroffen daar hier, wat de arbeidsuren betreft, meer ge legenheid tot vervanging van perso neelsleden bestaat. De gymnastiekvereniging „Keizer Otto" organiseerde gisteren in Bussum de voorwedstrijden voor afdeling West A (Noord-Holland en Utrecht) voor het kampioenschap turnen. Aan deze selec tiewedstrijden werd door een aantal Alkmaarse turners en turnsters deelge nomen en zoals was te verwachten be haalden onze stadgenoten uitstekende resultaten. Dat mevr. Weimar-Madde- rom(Turnlust) eerste werd bij de dames en Klaas Boot deze plaats bij de heren bezette, och daar hadden wij min of meer op gerekend, maar dat naast deze prominente figuren nog een zevental andere Alkmaarders zich voor de kam pioenschappen konden plaatsen stemt tot verheugenis. Minder vreugdevol is dat de organisatie van de wedstrijden zonder meer slecht was en dat de toe stellen ook niet ideaal waren. Het lijkt ons toch wel noodzakelijk dat voor der gelijke wedstrijden betere voorbereidin gen dienen te worden getroffen. De uitslagen zijn als volgt: Junioren meisjes: H. van Gerrietsen (Utrecht) 78,9; 2 N. v. d. Wardt, Turn- lust, Alkmaar 77,8 p.; 8 N. Prinz, Turn- lust, Alkmaar 73,8 p. Verder werden in deze afdeling nog geplaatst de Turnlustmeisjes I. Kohier en H. Wijn en twee meisjes van Olym- pia uit Schoorl, t.w. J. van Dijk en A. v. d. Oort. Bij de junioren jongens werd geen enkele Alkmaarder geplaatst. Beter Twee Alkmaarders fuifden in Zaandam Twee Alkmaarders hebben Zaterdag avond laat te Zaandam de boel op stel ten gezet. Niet geheel nuchter zijnde, verlangden zij t-egang tot „Ons Huis" aan de Gedempte Gracht. Zij werden er niet toegelaten, en van hun verbol genheid hierover gaven zij blijk door een grote spiegelruit in de voordeur van het gebouw in te slaan. Onder luid gerucht hun weg vervolgende, teneinde de laatste trein naar de Kaasstad te halen, werden beiden aangehouden door een bewaker van de Veiligheids dienst die hen, wegens de gepleegde vernieling, naar het politiebureau wil de overbrengen. Natuurlijk werd aan dit verzoek niet voldaan. Evenwel had den onze stadgenoten buiten de waard, in dit geval de hond van de nachtwa ker, gerekend. Toen de viervoeter de opdracht kreeg „in te grijpen", was de tegenstand als bij toverslag verdwenen. Op het politiebureau bleek een hunner zodanig gewond te zijn, dat de man zich eerst in hit ziekenhuis moest laten verbinden, alvorens met zijn mede- feestganger te worden opgesloten in een politiecel. Na ontnuchtering zijn beiden Zon dagmorgen daaruit ontslagen, allebei in het bezit van een proces-verbaal we gens openbare dronkenschap en een terzake van vernieling. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrica M. J., dochter van H. F. Tuithof en M. de Raadt. Izaak D., zoon van I. D*. Sepers en M. A. Graafland. Arie, zoon van C. A. J. Maaskant en A. Kool wijk. Jacoba, dochter van J. A. Janssen en M J. Mak. Getrouwd: Jan F. Jansen en Helena E. de Boer. Overleden: Cornells Best, 76 jaar, gehuwd met N. Oldenburg. Marktberichten ALKMAAR, 6 Maart. Opgave van het aangevoerde vee: 3 stuks paarden van 600— 800, 54 vette koeien van 450- 940 en 290 nuchtere kalveren van 20-50; alles per stuk; 186 varkens van 1,60—1,68 per kg. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 6 Maart. 6500 kg Rode kool 6.90—12.10; 1000 kg Witte kool 26,50-28; 5000 kg Bie ten 6; 500 kg Witlof: I 47-49 en II 41—42. NOORDERMARKTBOND, 6 Maart. - 1300 kg Rode kool 7,40; 1000 kg Peen II 27,30- 27,70; 1500 kg Uien 41 80 en grove 39,10; 500 kg Witlof: I 44 en H 34. was het bij de dames. Hier werd mevr. Weimar-Madderora eerste met 97,5 pnt., A. M. v. Geene, Halter, met 88 pnt.; A. Veerman, Turnlust, met 85,2 pnt; N. Rampen, Halter 83,6 pnt. en A. Stenne- berg-De Waal., met 78,7 pnt., behaalden ook het vereis.e aantal punten om uit te mogen komen op de kampioenschap pen. De uitslag bij de heren was als volgt: 1. K. Boot, Halter 99,15 pnt.; 2. M. Vol kers, Halter 97,65 pnt.; 3 Wiethaar, Heemstede 92.15 pnt. Ook K. Janneman wist zich met zijn 86,20 pnt. nog te plaatsen. Zo had dan gisteren in het kegelhuis „De Unie" de returnwedstrijd plaats van de stedenwedstrijd HaarlemAlkmaar. Nadat de voorzitter van de Alkmaarse kegelbond de wedstrijd op de gebruike lijke wijze had geopend en de heer Jac van Maris, voorzitter van de Haarlemse Kegelbond op zijn bekende manier had geantwoord, wilde spreker gaarne zijn vriend, de heer Joh. Diepen, als voorzit ter van „Koekoek" complimenteren met het gouden jubileum van zijn club. Hierna namen de wedstrijden een aan vang. Het was voor Alkmaar een zware opgave om de achterstand In Haarlem van drie weken geleden, n.l. 373 hout, tn te lopen. De eerste ronde het blijken, dat zulks zeer goed mogelijk was. Alk maar wierp 3408 hout tegen Haarlem 3210. De achterstand in Haarlem was dus te ruggelopen tot 151 hout. Ook in de twee de ronde liep het aanvankelijk naar wens, doch de gooiers no. 12 en 18 wierpen resp. 106 en 93 hout in de 20 ballen. De kampioen van Alkmaar liet een steek vallen en wierp op baan 1 slechts 56 hout Het was dan ook jammer, dat na de twee de ronde bij het opmaken van de stand bleek, dat Alkmaar ln totaal slechts 25 hout te kort kwam om Haarlem te ver slaan. Alkmaar was dus op eigen banen 349 hout ingelopen. Haarlem heeft zich dus voor de tweede maal in het bezit gesteld van de zilveren wisselbeker, welke na afloop van de wed strijden, door voorzitter Diepen aan de heer Jac. van Marls werd overhandigd. Hieronder volgt een overzicht van het aantal hout, dat Alkmaar op eigen banen wierp: C. Klerk 63, 71. 64, 78 (276): J. v. Spanje 71, 65, 73, 76 (285); E. Brink 75, 71, 67. 49 (262); G. V. d. Post 68. 65, 70, 73 (276)' J. Kelder 69, 60, 67, 72 (268): M. de Haas 73, 73, 72, 67 (285); G. Oudes 65. 71, 71, 58 (265); G. Jonker 79, 69, 78. 61 (287): J. Boom 59, 64, 72, 61 (256): G. Vrijburg (Purmerend) 79, 73. 67, 71 (290); G Nieuwveen 68, 70, 83, 72 (293); M. Bak 49, 57, 55, 65 (226); J. Met 60. 63, 72, 70 (265);' S. Neefkes 63, 72. 52, 63 (250): Stoe- linga 75, 63. 59, 63 (260); W. v. d. Bosnn 68, 68, 60, 84 (280): A. Winder 75, 69, 68 62 274): J. Kok 38, 55, 74. 69 (236): H. van Galen 60, 73, 69, 68 (270); G. Geno- faas 68, 66, 60, 64 (258); M. Doggenaar 80. 75, 77, 59 291): J. Eickholt 65, 74, 77, 67 (283): J. de Bakker 61, 69, 58, 73 (261): C. H. de Lange 74, 81, 77, 70 (302): A KöUmann 56, 76, 71, 80 283). De tussen haakjes geplaatste cijfers geeft het totaal in 40 ballen. De heer C. H. de Lange was hoogste gooier van Alkmaar en Haar lem. In totaal werd gegooid: Haarlem. 13120 hout; Alkmaar 13096 hout. Besommingen l|muiden De besommingen van Zaterdag wa ren: KW 83 f 4550; KW 19 f 4730; KW 67 f 4250; kustvissers IJM 228 f 1290; IJM 229 f 1090; IJM 230 f 1850; IJM 52 f 1380; HD 125 f 2190; KW 92 f 780. De aanvoer bedroeg 980 kisten. De prijzen per kilo waren: gr. tong 2.15—2.10; gr. midd. tong 2,252,10; kl. midd. tong 21.80; tong I 1,291,21; tong II 0,720,63; tarbot I 21,80; De prijzen per vijftig kilo: tarbot IV 4543; gr. schol 5942; gr. midd. tong 5552; kl. midd. tong 6345; kl. I tong 4821; tong II 228; schar 145; bot 116; gr. gul 3934; midd. gul 36; wijting 14 —7. Prijzen per 125 kilo: kabeljauw 128 90. Imposant sportgebeuren op Zaterdag 11 Maart Zaterdag 11 Maart zal in het Kenne- merland een slipjacht worden gehou den met medewerking van de Konink lijke Nederlandse Jachtvereniging. Se dert lang heeft een dergelijk sporteve nement hier niet meer plaats gevon den, waarschijnlijk zelfs zullen we te rug moeten gaan tot vóór de tachtigja rige oorlog voor het feit, dat in dit ge deelte van ons land met foxhounds ge jaagd is op een vos. Dierenbeschermers echter kunnen gerust zijn, want een le vende vos komt er deze keer niet aan te pas. Evenals elders in ons land zal ook hier worden gereden op een slip, d.i. een door een man getrokken spoor met behulp van een bos stroo, door drenkt met uitwerpselen van een tam me vos. Enige tijd later wordt de meute op dit spoor gezet. Luid blaffend gaan deze snelle honden er van door, gevolgd door de jagermeester met zijn beide helpers of whippers-in, gekleed in het tenue van de K.N.J.V. n.l. een rode rok met grijze opslagen en een jachtcap en verder rijbroek en laarzen. Het par cours wordt natuurlijk bepaald door de sliptrekker, maar de snelheid, waar mee gereden wordt, door de honden. Deze is afhankelijk van bodem en weersinvloeden als regroeiïng, wind richting en vochtigheid. Achter de ja germeester en zijn helpers volgen de fieldmasters die onder geen voorwaar de gepasseerd mogen worden door het jachtgezelschap om te voorkomen dat de honden door de paarden zouden worden gehinderd. Ook dit jachtgezel schap is voor een deel gekleed in hex tenue der K.N.J.V.. Verder zullen enige leden van landelijke rijverenigingen aan deze rit deelnen en. Het gebeuren begint iets ten noorden van Wijk aan Zee, bij Johanna's Hof tussen Bakkum en Castricum aan Zee wordt de weg gekruist om van daar door bos en duinen te gaan naar Eg mond aan Zee. In Wimmenum wordt weer de weg gekruist, waarna het par- c< urs loopt door de weilanden in de richting van Bergen, parallel aan de Heerenweg. Veel dank is men verschuldigd aan het P.W.N., Jhr. Six van Wimmenum en aan de boeren, door wier weilanden het parcours wordt gelegd. Hun mede werking overtreft alle verwachtingen. Bergen Goed geslaagde propaganda-feestavond Vara-vrienden uit Bergen, Schoorl «n Koe dijk bezetten Zaterdag op de propaganda- feestavond de zaal van De Rustende Jager tot het laatste plaatsje. Nadat de voorzitter van de afdeling Bergen van de Vara, de heer v. d. Linden, een kort tvoord had gesproken, zetten Rinus van Eve- lingen, conférencier, Aad Wardy, goochelaar, Rika Kerlen cabaretiède en het duo Lea Freddy, hun beste beentje voor om de zaal in een echte feeststemming te brengen, wat hun wonderwel gelukte. De Bario's, Rinüs v. E velingen en Aad Wardy, droegen wel het leeuwenaandeel bij tot het succes. Rika Kerlen verleidde de zaal het ook eens te proberen met haar chansons. Het accordeon-piano-duo Lea en Freddy werd luidde toegejuicht. Na de pauze kreeg de voorzitter gelegen heid voor een progagandistisch woord. Spreker schetste de glorie van de Vara en wees er op, hoe het ledental reeds lang de 200.000 ge passeerd was en zich nog dagelijks vele nieu welingen aanmelden. Heiloo BURGERLIJKE STAND Geboren: Laurentius L. zoon van L. A. Groeneveld en A. C. C. Eijking. Anna J. M., dochter van A. L. Beliekoro en M. Sorel. Overleden: Willem Woud, 75 jaar gehuwd met J. M. ten Hoom. Graft Verloting sportvereniging G.I.V. De vorige week had m het café van J. de Haan de W.-Graftdijk ten overstaan van de wachtmeester der koninklijke marechaussee, de heer Borger, de trekking plaats van de ver loting van de Sportvereniging GSV. De hoofdprijs, die bestond uit een stofzui ger of een fiets, kwam terecht in Graft bij de familie Stoop. Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 13. Pim, Pam en Pom hebben de richting die het bord aangaf, gevolgd en staan even later voor een groot hek Een grote pij wijst naar de erepoort, die er staat opgesteld. Enboven op die poort staat met grote letters; LUILEK KERLAND. Werklieden zijn nog druk bezig om de laatste hand aan de ver sieringen te leggen. „Nou, hier is het" roept Pim vrolijk. „Wetsnavel, je hebt toch gelijk! Kom laten we naai- binnen gaan". Maar, dat is niet zo gemakke lijk! Een woedende portier komt op hen afgestormd. „Hé, hé, dat gaat zo maar niet! Kunnen jullie met lezen? Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten. En, bovendien zijn we nog niet eens geopend. Morgen openen we om 12 uur en geen minuut eerder!" Nieuwe Niedorp Korte zitting van de gemeenteraad De gemeenteraad die Vrijdagavond bijeenkwam, heeft het klaargespeeld de agenda van dertien punten in dertien minuten af te handelen. Vlugger kan het wel niet! Burgemeester Baken deelde bij de aanvang der vergadering mede. dat de gemeente een schenking van histori sche boekwerken over Nierup uit de zestiende eeuw had ontvangen. Deze werken werden geschreven door de wiskundige Dirk Rembrantsz, die in totaal ongeveer twintig boeken schreef waarvan er nu vijf in het bezit der gemeente zijn. Verder werd nog medegedeeld, dat Nieuwe Niedorp thans wederom 2000 inwoners telt Voor kennisgeving aangenomen werd een adres van de R.K. Bond voor hei Gezin, om het vermenigvuldigingscij- fer voor het schoolgeld vast te stellen op 1. Ook 't verzoek reductie van schoolgeld werd verworpen, aangezien de gemeente geen wijziging kan bren gen in de Rijksregeling. Aan de R.K Stichting „Gezinszorg" werd (voor 1949) een subsidie verleend van t 49.30. Aangenomen werden verder de voorstellen van B. en W. om het gemeentepersoneel 5 pet. loonsverho ging toe te kennen en de gepens. poli tie-ambtenaar P Strijder aan te stel len tot deurwaarder en controleur van belastingen. De heer J. Kooy werd, on zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van de Burg. Stand. Stompetoren Gymnastiekuitvoering Zaterdagavond gaf in café J. Zwart de gymnastiekvereniging „Voorwaarts" haar jaar lijkse uitvoering. De voorzitter de heer J. E. van Dok, schet ste de moeilijkheden, waarmede Voorwaarts de laatste jaren te kampen heeft gehad. Vooral bij de ouderen zijn de gelederen zeer gedund. Bemoedigend is echter de grote toename van jongere leden. Als het spreekwoord „de jeugd heeft de toekomst" bewaarheid wordt dan ziet het er voor Voorwaarts goed uit. De dames A. Leegwater en W. Schuuring wisten met de Schermer kleuters aardige re sultaten te bereiken. De heer Coenen, de directeur van Voor waarts, bracht goede gymnastiek-oefeneningen, zowel in de heren- als dames-afdeling. Na de pauze werd de film „Voorwaarts van 1883—1948" vertoond. Deze film oogstte een dankbaar applaus. Aan het slot deelde de voorzitter mede, dat pogingen werden gedaan om een afdeling van oudere dames de vormen, hiervoor be stond veel belangstelling. Een gezellig bal besloot deze goed ge slaagde avond. Egmond aan Zee WSV verpletterde Zeevogels Zeevogels heeft het tegen de leiders ln haar afdeling niet kunnen bolwer ken. Tot aan de rust hielden de Eg- monders goed stand. Slechts één doel punt scoorden de W.S.V.-ers met be hulp van de Zeevogels back. Na de rust echter was het met de bezoekers gedaan. Met regelmatige tussenpozen voerden W.S.V. de stand op tot 60. Niet eenmaal slaagden Zeevogels er in te doelpunten, zodat zij een gevoelige nederlaag te slikken kregen. (Ongecorrigeerd) Debat in Franse parlement duurt voort Het debat over het wetsontwerp te gen sabotage in de Franse nationale vergadering is nog steeds aan de gang. De communistische afgevaardigden zet ten hun vertragingstactiek voort. Ge middeld elk half uur wordt er een communistisch amendement verworpen. Vanmorgen vroeg stelde de rechtse afgevaardigde Robert Betolaud voor alle communistische amendementen te gelijkertijd te verwerpen. De communistische afgevaardigde René Lamps, die om 04.00 uur begon te spreken was om 08.00 uur nog aan het woord. Hij had in die tijd commentaar geleverd op alle Franse binnenlandse problemen. Een bladzijde voorgelezen uit het blad van de Kominform en ge sproken óver het verkiczingsprogram van de communistische partij in de Sowjet-Unie en de Sowjetrussische de creten, waarin de jongste prijsverlagin. gen en de revaluatie van de roebel be kend werden gemaakt. Lamps beëindigde zijn rede om 10 uur, nadat hij zes uur had gesproken. Premier Bidault kondigde daarna aan, dat hü aan het voornaamste artikel van het ontwerp de vertrouwenskwestie zou verbinden. Het debat is tot morgen middernacht verdaagd. De communisten protesteer den luid en verlieten daarop onder het zingen van de Marseillaise de Kamer. Parijzenaars moesten lopen De Parijse hoofdstraten waren heden-: morgen vol fietsers en voetgangers, die tengevolge van de nieuwe staking niet per bus of met de ondergrondse naar hun werk konden gaan. In de Métrostations brandde licht, maar de hekken waren gesloten. Taxi chauffeurs deden goede zaken. Er was nog niet veel te zien van de 3000 spe ciale vervoersmiddelen, die de regering voor het vervoer der Parijzenaars had toegezegd. Troepenschip „Atlantis" arriveert vannacht Het troepenschip „Atlantis" wordt in de nacht van Maandag 6 Maart op Dinsdag 7 Maart 1950 met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Dinsdagmorgen te 9 uur. GOED AFGELOPEN Een vijfjarig dochtertje van de heer De Gr. alhier werd gistermorgen op de Voorstraat door een auto aangereden. Het kind kwam te vallen voor het voorwiel en werd enkele meters door de remmende auto over de straat voort- geschoven. Zonder enig letsel stond het kind, tot grote opluchting der omstanders, op! ONDERSCHEIDEN Aan onze plaatsgenoot, de heer P. Groot, is door de burgemeester, namens de minister van Oorlog, het oorlogs-herinneringskruis- Nederland Mei 1940, uitgereikt, wegens be toonde dapperheid op het vliegveld Bergen in de Mei-dagen van 1940. VERKIEZING PROV. STATEN. Candidaatstelling. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter alge mene kennis, dat bij de voorzitter van het hoofd- stembureau ten stadhuizc te ZAANDAM op Dinsdag 14 Maart a.s. van des voor middags negen tot des na middags vflf uur, lijsten van candidaten kunnen worden ingeleverd voor het lidmaat schap van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Formulieren voor de can didateniysten en de ver klaring van iedere daarop voorkomende candidaat. dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op die lijst, zijn ter gemeente- secretare alhier kosteloos verkrijgbaar. Nadere inlichtingen ter zake worden ter gemeente secretarie alhier kosteloos strekt. Alkmaar, 6 Maart 1950. De burgemeester voornoemd, WYTEMA. Ned. Ver. v. Splr. „Harmonla" afd. Alkmaar. Op Woensdagavond 8 Mrt. 's avonds 7.45 uur zal in Hotel CENTRAL, Hofplein de heer Ir. CARRIèRE uit Den Haag spreken over: Bewijsgronden van het Spiritisme. Entrée niet-leden 0.50, leden 0.25. Koopkrachtige Lezers 0 Er zit niet alleen tijging in ons abonnemen ten- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate in de LIJDERS (STERS) C<kin(xlCoo\, BGBUil K «Wt «VCWO SS» Haar gebreken wendt O zich, al vorens UW GELD WEG TE GOOIEN aan zgn. „handels haarmtddeltjes" (zoals b.v. voor algehele kaalhoof digheid, waar ABSOLUUT NIETS AAN TE DOEN IS) eerst IN HET VOLSTE VERTROU WEN tot ons. HAARUITVAL. RONDE KALE PLEKKEN. HAARROOS, TE VET HAAR, TE DUN HAAR, kortom alle GEBREKEN welke zich aan uw hoofdhaar voordoen, kunnen her steld worden door: „CRIN0FL00R" sedert 1897 gevestigd en wettig gedeponeerd onder no. 20737. Inlichtingen mondeling of ichriftelijk, inzage van eigenhandig ge schreven dankbetuigingen van dankbare her stelden uit geheel Noordholland, uit uw eigen voonplaats of naaste omgeving, geheel koste- oos en zonder enige verplichting, elke le en je Dinsdag van de maand van 102 uur. 'nlichtingen per brief worden GRATIS, on- ler gesloten enveloppe zonder reclame onder rehelmhonding verstrekt. INSTITUUT „C R I N 0 F L 0 0 R" Mlhelminalaan 28 - Purmerend Grote mensen JJE SNEEUW OP DE H winden waaien om de den van de bergweiden straks als de eerste bloen een ragfijn groen gewaai draad bewerkte jakken e pop. die winter en dood gint. De pop wordt aan f dwijnt over een brugleui stroom. Binnen de met k huizen bespreken de mai dat prachtige land stuwt lucht. Zem spivaDe aar was het in het vooi jaar 1850. Zo is het water van de Meldau tegen de peilers van dq bruggen van de hoofdsta se hoogten rijzen de to telen van Praags trotse paleizen. Ook dit beeid eeuw geleden zó waarnt nu nog kan worden aan Verandering, neen, vee schijnt er niet te zijn.... Waarom we dan aan enkele ogenblikken on: willen schenken? Morge derd jaar geleden werd Masaryk geboren. En wi een begrip eigenlijk, uit; dat er ondanks het bove gedurende de laatste eeu van Europa, dit land, d peiler had kunnen word Europese en de Aziatl zeer, zeer veel ls gebeurd de vele malen de zichtb het wereldgebeuren. Hier cultuur, die de hoogste mocht te bereiken, een stand hield in de hevig soms ten onder scheen te opnieuw overwon door waarin Thomas Masary ling Benesj en zijn zoon het hoge leiderschap ve dreven door idealen, geb verheven geest, wisten te voeren, hun volk te de vijanden van de vrijl geest er opnieuw in slaa litieke macht ln handen De waardigheid van de tende geest werd weer klonken en ais niet te dul als vijand der samenlevi merkt 10 Qp 10 Maart 1948 vond zielde lichaam van in de tuin van het pa aan de voet van zijn waarvan op de vierde v raam open stond kwam het gezuiverde pa Praag bijeen. Op Mas achter de regeringstafel en witte bloemen gelegd nistische minister van Zaken, Nosek, deelde m minister van Buitenlar tijdens een zenuwcrisis ze gepleegd. is ook een ar In dezelfde pqrlements premier Klement Gottwald rig overzicht over het r munistische regeringspro Het masker werd nu gehi pen. Enkele dagen later we op staatskosten en met begraven naast zijn ve Masaryk, de president- niet lang daarna werd goochelde en diep ontmoec naar zijn laatste rustplaat Geweld, intrige en ten- twee oprechte strijders tie weggevaagd. De roe kon verder rollen. Verder gingen de stem van een va telijke voormannen ontroo zwijgen opleggen. H AAN het levenswerk vat nen, aan het bouwwerk keren binnen Tsjechoslowa zen, die een nieuw vitaal tisch staatkundig bestel Masaryks republiek hac begroeten, was door een ondermijningspolitiek vo einde gekomen. De slag kwam hard aai Het was gelukkig ook de het enigszins in sluimering politieke en staatkundige Westeuropese naties. Het de uit het Kremlin geleio veldtocht stond velen nu du ogen en leidde tot besluitei waaraan men daarvoor teni een uit de ja-ren '40—'45 hoopvol idealisme niet mi len danken. Doch de wankele brug en West, waaraan Eduard dan Masaryk hun kostbare voor hun volk en de were besteed, stortte ineen. De Duidelijk en tot nu toe nii brugd. Thon Honderd jaar geleden v G. Masaryk geboren. Hij droom, hij bouwde zijn op, terwij! het rondom f traal Europa gistte en gi ste wereldbrand woedde de denker, de man, die de neergang van de mens den op weerzinwekkende zich zag, schreef in die jar dachten neer in het belangi

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2