N BLÜE BAND Koop dus uitsluitend LUE BAND Honderd jaar geleden werd de stichter van de Tsjechoslowaakse Staat geboren over Juist nu, in het voorjaar, heeft U een vitaminenrijke voeding nodig. In Blue Band gaat het volle gehalte vitamine A en D Luilekkerland leuws Geestelijke waarden in boeien Het debat in de Franse Nat. Vergadering Tito trok van leer tegen Kominform Prins dineerde mei Danny Kaye En Joan Crawford Het Nieuwe Boek Kranige redders MAANDAG 6 MAART 1950 Masaryk, Benesj, Masaryk laten we naar binnen is niet zo gemak ke- ïde portier komt op „Hé, hé, dat gaat zo len jullie met lezen? geleide worden niet Dvendien zijn we nog 1 Morgen openen we ;n minuut eerder!" corrigeerd) anse parlement t voort het wetsontwerp te- de Franse nationale ig steeds aan de gang. ie afgevaardigden zet- rgstactiek voort. Ge- uur wordt er een rendement verworpen. ieg stelde de rechtse ibert Betolaud voor :he amendementen te- rwerpen. :ische afgevaardigde om 04.00 uur begon te 08.00 uur nog aan het die tijd commentaar Franse binnenlandse bladzijde voorgelezen de Kominform en ge it verkiezingsprogram Btische partij in de ie Sowjetrussische de- jongste prijsverlagin. a tie van de roebel be- naakt. gde zijn rede om 10 3 uur had gesproken, kondigde daarna aan, oornaamste artikel van vertrouwenskwestie t morgen middernacht mmunisten protesteer- eten daarop onder het [arseillaise de Kamer. moesten lopen dstraten waren heden rs en voetgangers, die e nieuwe staking niet 3e ondergrondse naar a gaan. tations brandde licht, waren gesloten. Taxi- goede zaken. Er was zien van de 3000 spe- delen, die de regering der Parijzenaars had lip „Atlantis" t vannacht ip „Atlantis" wordt in 6 Maart op met repatriërende lesie in de haven van De ontscheping ene omstandigheden nsdagmorgen te 9 uur. AFGELOPEN ertje van de heer De Gr. op de Voorstraat reden. Het kind kwam te viel en werd enkele meters to over de straat voort letsel stond het kind, der omstanders, op! moot, de heer P. Groot, namens de minister oorlogs-herinneringskruis- uitgereikt, wegens be- op het vliegveld Bergen 1940. noh «wskt, «vorwsaat v IETS AAN TE 3TE VERTROU- RONDE KALE /ET HAAR, TE BREKEN welke ;n, kunnen her- R" ig gedeponeerd n mondeling of Senhandig ge- dankbare ber- 1. alt uw eigen geheel koste- ing, elke le en i 10—2 uur. GRATIS, on- reclame onder F L 0 0 R" Purmerend Groie mensen in hun strijd om de vrijheid JQE SNEEUW OP DE HELLINGEN van de Hohe Tatra gaat smelten. Mildere winden waaien om de hoge top van de Gerlach. Met het weer zichtbaar wor den van de? bergweiden nadert de lente in dit Tsjechisch-Poolse grensland. En straks ais de eerste bloemen het weidekleed sieren en de berken zich tooien met een ragfijn groen gewaad, steken de meisjes zich in hun prachtige met goud draad bewerkte jakken en voeren een vrolijke dans uit om de godin Morana, de pop. die winter en dood verbeeldt. Zij zingen, totdat de aanval op Morana be gint. De pop wordt aan flarden getrokken. Het overschot gaat in brand en ver dwijnt over een brugleuning in een van smeltwater boordevolle wildbruisende stroom. Binnen de met kunstzinnige figuren beschilderde muren van de boeren huizen bespreken de mannen het werkplan voor het nieuwe seizoen. En boven dat prachtige land stuwt de wind grote witte wolken langs een hoge blauwe lucht. Zem spivaDe aarde zingt "Jit was het in het voorjaar van het jaar 1850. Zo Is het nu nog. Het water van de Meldau klotst rustig tegen de peilers van de; monumentale bruggen van de hoofdstad en op gind se hoogten rijzen de torens en kan telen van Praags trotse burchten en paleizen. Ook dit beeld kon men een eeuw geleden zó waarnemen, als het nu nog kan worden aanschouwd. Verandering, neen, veel verandering schijnt er niet te zijn Een begrip Waarom we dan aan dit land toch enkele ogenblikken onze aandacht willen schenken? Morgen juist hon derd jaar geleden werd hier Thomas Masaryk geboren. En wie die naam, een begrip eigenlijk, uitspreekt, weet dat er ondanks het bovenbeschrevene gedurende de laatste eeuw In dit hart van Europa, dit land, dat de hoofd peiler had kunnen worden tussen de Europese en de Aziatische wereld zeer, zeer veel ls gebeurd. Hier draal de vele malen de zichtbare spil van het wereldgebeuren. Hier groeide een cultuur, die de hoogste toppen ver mocht te bereiken, een cultuur, die stand hield in de hevigste stormen, soms ten onder scheen te gaan, maar opnieuw overwon door een strijd, waarin Thomas Masaryk, zijn leer ling Benesj en zijn zoon Jan Masaryk het hoge leiderschap vervulden. Ge dreven door idealen, geboren uit een verheven geest, wisten zjj hun strijd te voeren, hun volk te lelden, totdat de vijanden van de vrijheid van die geest er opnieuw in slaagden de po litieke macht in handen te krijgen. De waardigheid van de zichzelf rich tende geest werd weer in boelen ge klonken en als niet te dulden element, als vijand der samenleving gebrand merkt 10 Maart 1948 Qp 10 Maart 1948 vond men het ont zielde lichaam van Jan Masaryk in de tuin van het paleis Czermin, aan de voet van zijn ambtswoning, waarvan op de vierde verdieping een raam open stond's Middags kwam het gezuiverde parlement" in Piaag bijeen. Op Masaryk's stoel achter de regeringstafel waren rode en witte bloemen gelegd. Dê commu nistische minister van Binnenlandse Zaken, Nosek, deelde mede, dat de minister van Buitenlandse Zaken, tijdens een zenuwcrisis zelfmoord had gepleegd. Er is ook een andere theorie In dezelfde p^rlementszitting gal premier Klement Gottwald een uitvoe rig overzicht over het nieuwe com munistische regeringsprogramma Het masker werd nu geheel afgewor pen. Enkele dagen later werd Masaryk op staatskosten en met militaire eer begraven naast zijn vader, Thomas Masaryk, de president-bevrijder. En niet lang daarna werd ook een ont goochelde en diep ontmoedigde Benesj naar zijn laatste rustplaats gedragen. Geweld, intrige en terreur hadden twee oprechte strijders der democra tie weggevaagd. De rode vloedgoit kon verder rollen. Verder in zijn po gingen de stem van een van zijn gees telijke voormannen ontroofd volk het zwtjgen opleggen. Het idealisme P^AN het levenswerk van drie man nen, aan het bouwwerk van de vol keren binnen Tsjechoslowakije's gren zen, die een nieuw vitaal en democra tisch staatkundig bestel in Thomas Masaryks republiek hadden mogen begroeten, was door een geraffineerde ondermijningspolitiek voorlopig een einde gekomen. De slag kwam hard aan, zeer hard Het was gelukkig ook de wekklop voor het enigszins in sluimering verzonken politieke en staatkundige geweten der Westeuropese naties. Het gevaar van de uit het Kremlin geleide politieke veldtocht stond velen nu duidelijk voor ogen en leidde tot besluiten en daden, waaraan men daarvoor tengevolge van een uit de jaren '40'45 overgebleven hoopvol idealisme niet meer had wil len denken. Doch de wankele brug tussen Oost en West, waaraan Eduard Benesj en Jan Masaryk hun kostbare krachten voor hun volk en de wereld hadden besteed, stortte ineep. De kloof was er Duidelijk en tot nu toe niet weer over brugd. Thomas Masaryk Honderd jaar geleden werd Thomas G. Masaryk geboren. Hij droomde zijn droom, hjj bouwde zijn denkbeelden op, terwijl het rondom hem In Cen traal Europa gistte en gistte. De eer ste wereldbrand woedde en Masaryk de denker, de man, die in de oorlog de neergang van de mens en zijn waar den op weerzinwekkende wijze voor zich zag, schreef in die jaren zijn ge- „XJw biefstuk komt met een paar dachten neer In het belangrijke werk: minuten door, mijnheer". THOMAS G. MASARYK ....vrijheid van de geest De opbouw van de Staat, denkbeel den, die de zuivere grondvesten van de democratie op rake wijze weerga ven: „Democratie is gebaseerd op in dividualisme, niet op een grillig indi vidualisme, maar eer op het streven de persoonlijkheid en het gevoel voor persoonlijke verantwoordelijkheid te verstevigen. Democratie betekent zelfregering, wat zelfbeheersing bete kent, en zelfregering begint bi) de eigen haard". Masaryk, hoewel reeds de leeftijd der sterken bereikt hebbende, kreeg zijn kans. Hij was de aangewezen fi guur om na de eerste wereldoorlog de nieuw gevormde staat te leiden en op te voeden in die geest, welke in hem zelf levend was en ln zijn volk ver ankerd moest liggen. In 1935 gaf hij het roer over ln handen van zijn volgeling Benesj. Reeds toen waren de dreigingen groot. Het fascisme rammelde aan de ketting, maar voor Thomas Masa ryk kwam de daad ln 1937, gelukkig nog vóór Hitier Polen en Hongarije het land de eerste zware verwondin gen toebrachten. {n dr. Benesj had de staat een waar dig opvolger van de stichter gekre gen. Hij hield het roer van de liberale democratie met vaste hand, ook na dat het land tenslotte geheel door Hitier en zijn trawanten was overwel digd. Vanuit de ballingschap ln Lon den stimuleerde hij het ondergrondse verzet, dat zeer sterk was. Slechts de woorden Heiderich en Ludice be hoeven daartoe te worden aangehaald. Benesj keerde terug. Vooral de hard nekkige vrijheidszin der Tsjechen had een belangrijk aandeel gehad ln het neerslaan van de tyrannie. Hij keerde terug met de wetenschap, dat de poli tieke mening mede door Ruslands ver. richtingen in de oorlog en de daar door getroffen Slavische inslag van het volk een zekere wending naar links had genomen, ook al wil <e men het bezit van eigen vrijheid zeker niet de rug toekeren of nu naar een andere kant verspelen. En Benesj zag voor zich zijn taak van bemiddelaar tussen Oost en West, een verantwoordelijke en grote taak. Daarbij werd hij gesteund door Jan Masaryk. Beiden voerden een politiek, die was gericht op het geloof, dat „beide politiek-sociale systemen de nieuwe na-oorlogse democratie en het socialistische systeem van de Sowjets tezamen kunnen leven zonder rivaliteit en vijandigheid, in sa menwerking en wederzijds begrip. Als zij dat niet doen, dan wee, wee ons allen". Benesj schreef het zo ln zijn Memoires. Hg geloofde er in. Ma saryk gelóófde er in. Er werden an dere plannen doorgevoerd. Schijnbaar kwam er met de sluipende Februari- revolutie van 1948 een einde aan veel dat goed was, aan veel dat juist was, aan veel, waarop geluk en blijdschap gebouwd kunnen worden. En nu? Na de bezetting van Tsjechie door Hitiers troepen, schreef Andrê Tar- dieu ln „Gringoire": „Er is geen Cen traal Europa meer". Het was te pes simistisch gezien. Er waren krachten, die nieuw leven deden herboren wor den. Ook nu lijkt Tsjechoslowakije terneergeslagen en uitgerangeerd. Maar het is zeker, dat het zaad, dat de Masaryk's zaaiden nog kiemkracht heeft en niet door onkruid kan wor den verstikt. Het is ook zeker, dat in vele huizen van dat prachtige land, óf ze nu staan in de schaduw van de machtige torens van de St. Vitus in Praag of ergens in een eenzaam dal van de Tatra, nog portretten te vin den zgn van de Masaryk's, van Benesj en men bjj het zien van hun koppen de tanden op elkaar zet, terwjjl ln het hart iets feller gaat kloppen, iets dat wellicht straks tot daden zal uitgroeien! Het debat in de Franse Nationale Vergadering over het wetsontwerp tot het tegengaan van sabotage, dat zo wel Zaterdag als Zondag voortduurde, werd voortdurend slepende gehouden door de obstructie van de communis ten. Zoals men weet, zullen volgens het wetsontwerp personen, die zich schuldig maken aan het vernielen van oorlogsmateriaal, opzettelijk leveren van slecht werk ln wapenopslagplaat sen, het hinderen van het vervoer van oorlogsmateriaal of aan pogingen om het leger of de natie te demoraliseren veroordeeld kunnen worden tot ver scheidene jaren eenzame opsluiting. De communistische sprekers trach ten zolang mogelijk aan het woord te blijven. Htm plan schijnt nauwkeurig te zijn voorbereid In de vergadering hoorde men de communistische afge vaardigden de meest ongewone onde» werpen behandelen. In de nachtbij eenkomst werden hele bladzijden voorgelezen uit L'Humanite en gedich ten van Jacques Prevert voorgedra gen. De communisten spraken uren over Sowjetrussische economie, crisis ln de V.S., corruptie in Indo-Chino en vertelden levensgeschiedenissen van ministers. De Franse Nationale Vergadering was hedenochtend tegen vijf uur nog bijeen en verwierp een communistische motie, dat de vergadering tot Dinsdagmiddag zou worden verdaagd, met 423 tegen 180 stemmen. Als iemand de zaken wil bespreken, dan moet het wel degene zijn, die de twist begonnen ls. Wij zullen zeker geen besprekingen verzoeken, zei maarschalk Tito Zondag in een toe spraak tot ongeveer 80.000 personen te Split. Dit naar aanleiding van zekere geruchten als zou Joegoslavië overwe gen met de Sowjetunie in onderhande ling te treden. Dit land is zo gesmaad, dat zij, die daarvoor verantwoordelijk zijn, allereerst hun verontschuldigin gen behoren aan te bieden alvorens tot ons te spreken. Tito noemde het tweede jaar van de campagne van de Cominform tegen zijn land iets, dat slechts oude leugens in nieuwe vorm had gebracht. Hij noemde verschillende leiders van Co- minform-landen lage lieden, die niet de communistische moed bezitten om de waarheid te spreken. Dat waren o.m. Rakosy (Hongarije), Anna Pau- ker (Roemenie) en Bierut (Polen). Wij hebben wel de moed om allen, met in begrip van de leden van de bolsjewis tische partij, de waarheid te zeggen, n.l. dat zij ongelijk hebben. Vele Grieken gingen ter stembus Voor het eerst sinds 1946 werden Zondag in Griekenland algemene ver kiezingen gehouden Het aantal te be zetten parlementszetels is van 354 verminderd tot 250. De communisti sche partij, die sinds de opstand to Griekenland wettig is verklaard, neemt niet aan de verkiezingen deel Er is geen enkel incident gemeld. De opkomst der kiezers was groot. Eerst tegen 20 Maart wordt de uitslag der verkiezingen verwacht. De weg naar vrede is voor Oostenrijk lang De plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" zullen op 26 April voor de 252ste maal bijeenkomen voor besprekingen over een vredesverdrag met Oostenrijk. De Sowjetunie heeft de opmerking in een Oostenrijkse nota als zou zij verantwoordelijk zijn voor het nog niet tot stand komen van een Oosten rijks vredesverdrag verworpen. „DE HOLLANDSE MOLEN" De vereniging „De Hollandse Molen" kwam Zaterdag te Amsterdam in jaar vergadering bijeen. Blijkens het jaar verslag is aan een groot aantal molens herstelling of verbetering aangebracht. Het Rijk zegde voor 53 molens subsi dies toe. Voor 50 molens werden sloop vergunningen ultgerenkt. Mao Tse-Toeng en zijn minister van Buitenlandse Zaken Tsjou En Lai zijn uit Moskou te Peking aange komen. NEDERLANDER IN FRANKRIJK GEARRESTEERD De Rijsselse politie heeft de 36-jarl- ge Nederlander Wybo Hekkema, aange houden die door de Belgische politie werd opgespoord onder beschuldiging van collaboratie met de vijand tijdens de bezetting. OOSTENRIJKS REGERINGS FUNCTIONARIS BEZOEKT DE KONINGIN Koningin Juliana en de drie prinses jes hebben te Sankt Anton een bezoek ontvangen van de gouverneur van de Oostenrijkse provincie Tirol, die ,,haar officieel is komen begroeten uit naam van de provinciale regering". Louis Mayer van de Metro-Goldwyn- Mayer-ondememing heeft prins Bern- hard Zaterdag een diner aangeboden, dat door een groot aantal vooraanstaan de filmsterren werd bijgewoond. Onder het gezelschap bevonden zich Joan Crawford, Rosalind Russel, Ethel Bar- rymore, de Nederlander Philip Dorn (Frits van Dongen), Joan Fontaine, Glimlachje Irene Dunne, Clark Gable, Danny Kaye, Gene Kelly, Loretta Young, Di nah Shore, Tyrone Power, Linda Chris tian, Barbara Stanwyck en Robert Tay lor. Vóór het diner werd een korte re ceptie gebonden. Bij zijn bezoek aan de Douglasfabrie- ken reikte prins Bernhard aan Donald W. Douglas de versierselen uit van de onderscheiding van Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Voorts heeft prins Bernhard met zeer goed gevolg een kort examen afgelegd met betrek king tot zijn capaciteit als vliegenier, dat hem werd afgenomen door een commissie van de Amerikaanse burger luchtvaart. Het ging speciaal over zijn vaardigheid in Transcontinentale vluch ten. Prins Bernhard moest Zondag we gens een griepaanval het bed houden. Van medische zijde wordt verklaard, dat de Prins volkomen rust moet hou den daar hij behalve aan griep aan oververmoeidheid lijdt. De ziekte van de Prins liet zich echter niet ernstig aanzien, aldus de verklaring. Ongeveer 200 in Zuid-Californie wo nende Nederlanders, die Zondagoch tend naar Los Angeles waren gereisd, moesten worden teleurgesteld. Een lid van het gevolg van de Prins las een boodschap aan hen voor. Een woordvoerder van de Prins ver klaarde Zondagavond: ..Het is uiterst moeilijk hem ip bed te houden Hij wil er uit en verder gaan en heeft sinds zijn vertrek op 2 Januari nauwe lijks rust genoten". Agatha Christie, „De Giftige Pen"; uitg. A. W. Sythoff N.V., Leiden. De- detectieve-verhalen, welke van de hand van Agatha Christie verschij nen, zijn zonder uitzondering boelend en het allerbeste, wat er ln dit genre gepresteerd is. De schrijfster brengt ln haar romans een serie duistere proble men, waarvan de oplossing toch be trekkelijk eenvoudig is. Het schrijven van een thriller, welke naast de gewo ne eisen van hoogspanning ook voldoet aan andere eisen, is een buitengewoon moeilijke taak, een taak echter, welke Agatha Christie ln haar „Accolade- serie" wel zeer goed verstaat. Alleen om de bewonderenswaardige type ring van de personen is het lezen van „De Giftige Pen" reeds aan te be velen. Bernard Beekman, ,X>e Kapi tein der Bokkerijdersf'i uitg. Winants, Leiden. „De Kapitein der Bokkerijders", een roman van Bernard Beekman, be schrijft de avonturen van een Lim burgse chirurg in de zeventiende eeuw Het verhaal omvat een stuk geschie denis, vermengd met fantasie en is ten nauwste verbonden aan de economi sche en geestelijke strijd in die tijd Het geeft de strijd weer van een ar me bevolking, tegen het machtige bol werk van de in die tfjd heersende vor stenhuizen, hoe men tevergeefs grijpt naar de leugenachtige leer van „Ge lijkheid" Verder worden in dit boek de wreedste folteringen van de zeven tiende eeuw beschreven, met daarnaast de ware liefde, welke tussen de ar beiders heerst. Het boek ls geschreven in een afwisselende kleurige en scher pe stijl, welke echter steeds boeiend er pakkend is. In Stellendam werden Zaterdag middag de posthume onderschei dingen uitgereikt voor de twee verdronken redders van de red dingboot „Koningin Wilhelmina", die op IS December 1949 uitvoer ter redding van de bemanning van het Zweedse stoomschip Aslog De Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg overhandigt namens de Zweedse regering een spaarbank boekje v°or de nabestaanden aan de burgemeester van Stellendam, J. baron van Knobelsdorff. ,JDe jacht op de aalscholver door Chr. A. Meyeruitgeverij Boom-Ruygrok N.V., Haarlem. „De jacht op de aalscholver" is een spannend jongensboek. Een boeven- bende steelt van een ingenieur een pas ontworpen, maar nog niet gemaakte auto, die kan rijden, vliegen en varen. Zij laten deze wagen maken en ge bruiken hem daarna om te smokkelen. De zoon van de gedupeerde ingenieur gaat nu met zijn vriend op zoek naar de aalscholver, zoals de auto door zijn vader werd genoemd. Er zijn sporen, die naar het eiland Texel lelden en ten slotte weten zij er met de politie na vele avonturen in te slagen de smokkelbende op te rollen en zodoen de de uitvinding, waarop nog geen pa tent was aangevraagd, terug te krij gen. Een jongen met enige fantasie, die hoopt in de toekomst nog eens zo'n avontuur te beleven, zal dit boek zeker in één adem uitlezen. Het is geen beeldroman-verhaal, noch de vertol king van een wild-west-film met veel schietpartijen, moord en doodslag, maar het is een echt spannend gezond avontuur, dat bij longens van 14 of 15 jaar zeker in de smaak zal vallen. BB 5-05 f

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3