Den HaagLouwers' bekentenis waardeloos 1970 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Havenarbeiders lossen de wapens Voorstel voor een politieke en economische unie Kort Bestek Donderdag 9 Maart 1950 147e Jaargang No. 58 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Krachtige protestnota's thans bekend „Onbehoorlijk optreden" Niet voor Rede Voorzitter C.B.T. De regering eist dat twee Tsjechische legatieleden worden teruggeroepen Ook binnen acht dagen Robertson sprak met Adenauer Minister Shinwell en Strachey zouden communistische sympathieën hebben Ook mevr. Acheson en Philip Jessup Westerling voor zijn rechters Adenauer wil Frans-Duitse toenadering doorzetten Gemeenschappelijk parlement, zo mogelijk ook met Engeland en Benelux Weerbericht Britse regering vandaag reeds in gevaar? Churchill Icomt voor koning Seretse op Verenigde Vergadering Staten-Gen. uitgesteld Franse regering vordert personeel van de energie-bedrijven BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN» ALKMJURSCBE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.e^ woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Be Nederlandse zaakgelastigde te Praag, de heer J. v. d. Gaag, wiens ver trek door de Tsjechische autoriteiten is geëist, heeft gisteren de tekst bekend gemaakt van de Nederlandse protest-nota, die Maandag in Praag is afgegeven naar aanleiding van het proces-Louwers. In de Nederlandse nota wordt ver klaard, dat minstens één van Louwers' bekentenissen voor het staatsgerechtshof waarschijnlijk geheel onwaar was en dat dit de legatie het recht gaf, ook de rest van zijn bekentenissen in twijfel te trekken. In de nota wordt uitdrukking gegeven aan de „verwondering" van de Nederlandse legatie over het feit, dat Louwers bij zjjn bekentenissen „zich niet beperkt heeft tot de daden, waarvan hij was beschuldigd" en wordt verder gezegd, dat de „legatie met grote ver bazing heeft kennis genomen van een bekentenis, welke geheel met de waarheid in strijd is. Louwers verklaarde met nadruk, dat de Nederlandse diplomatieke koerier zekere inlichtingen over de grens had gebracht; deze verklaring is niet alleen vals, doch ook het feit zelf is in de practjjk onmogelijk, aldus de nota, aangezien de diplomatieke correspon dentie, die aan e diplomatieke koerier wordt toevertrouwd, alleen aan het hoofd van de missie bekend is. „Het is dus geheel en al onmogelijk, dat een ander lid van de legatie en a fortiori een buitenstaander bekend zou zijn met de inhoud van deze corres pondentie. De legatie wenst duidelijk te verklaren, dat naar haar mening de waardeloosheid van een van Louwers' bekentenissen noodzakelijk twijfel doet rijzen aan de waarde van de andere bekentenissen, die de beschuldigde in het proces heeft afgelegd". Verder wordt „met verontwaardi ging geprotesteerd tegen een procedu re, waarbij het zonder meer toegeven van een beschuldigde, zonder steun van materieel bewijs, voldoende ge acht wordt om in het openbaar te ver klaren, dat de legatie haar essentiële taak verwaarlozend, strafbare hande lingen zou hebben begaan'De nota somt deze handelingen, zoals zij door Praag werden geuit, vervolgens op. Ook wordt in de nota geprotesteerd tegen het in afzondering vasthouden van Louwers gedurende elf weken voorafgaande aan het proces en tegen het niet toelaten in de rechtszaal van een Belg, genaamd Yves Beaujean, die zou fungeren als tolk voor de legatie. In een tweede, afzonderlijke nota, die ook Maandag op het Tsjechoslo- waakse ministerie van buitenlandse zaken is afgegeven, heeft de Neder landse legatie geprotesteerd tegen re ferenties door de voorzitter van het Luitenant-generaal Leslie Groves, tij dens de oorlog leider van het Ameri kaanse atoomproject, heeft verklaard van oordeel te -ijn, dat de Sowjetunie niet vóór 1970 in staat zal zijn een offensieve oorlog te beginnen. Kolonel B. R. P. F. Hasselman, de Nederlandse militaire attaché in Praagdie de regering verslag uit bracht over het proces tegen J. Louwers van de A.K.Ü., bij de douane op Schiphol. gerechtshof aan Koningin Juliana in het proces-Louwers. „De Nederlandse legatie protesteert krachtig tegen een dergelijk onbehoor lijk optreden, dat in strijd is met de tradities van hoffelijkheid, volgens welke men zich zou moeten onthouden van elke toespeling op de Nederland se Koninklijke familie in welk rechts geding ook". De Nederlandse militaire attaché in Tsjechoslowakije, kolonel B. R. P. F. Hasselman, vertrok hedenmorgen weer naar Praag. Daar op 7 Maart de Tsje chische regering om terugroeping heeft verzocht van de drie leden van de Nederlandse legatie wordt ver wacht, dat kolonel Hasselman spoedig in Nederland terug zal zijn. Ofschoon het communisme in ons land sinds de bevrijding sterk achter uit is gegaan, hetgeen o.a. blijkt uit de cijfers der laatste verkiezingen, het le dental der vakbeweging en het aantal abonné's van de Waarheid, dat van 400.00U tot nauwelijks 100.000 daalde, proberen zij thans weer een kans te grijpen. Ons volk is een vrijheid- en een vredelievend volk. Vooral rekening houdende met deze laatste factor en hierop speculerende, trachten zij, nu de wapentransporten uit Amerika te wachten zijn, hun greep op de vakbe weging te doen. Door middel van de z.g. vredescomité's wil men trachten de ingezakte legioenen nieuw leven in te blazen. Het was de heer R. Laan Sr., voor zitter van de Centrale Bond van Trans portarbeiders, die met deze inleiding zijn rede opende, welke hij Woensdag avond voor de Vara uitsprak over het onderwerp: „De havenarbeiders lossen de wapens". Deze vredescomité's moesten worden gesticht om de indruk te vermijden, dat de CPN of de EVC hierbij de lei ding hebben. Daarom moet elk comité liefst bestaan uit vier personen, uit elke bond een. Het comité te Amster dam bestaat uit een hoofdbestuurder van de EVC met drie onbekende men sen; dat te Rotterdam uit een arbei der, die zich buiten zijn organisatie had gewerkt, een ander die vroeger lid was van onze bond en twee onbeken de lieden. Met deze twee comité'tjes wil men de dienst uitmaken voor dui zenden havenarbeiders. Het bedrog is intussen zelfs tot de minst nadenken den doorgedrongen. Steeds wordt nu rondverteld, dat de havenarbeiders het besluit namen geen wapens te lossen. Ik kan echter verklaren, dat noch te Amsterdam noch te Rotterdam een dergelijk besluit organisatorisch is ge nomen. Het is zelfs in een motie te Den Haag afgewezen. In Rotterdam -en Amsterdam besloot men nadrukkelijk deze motie te onderschrijven. De havenarbeiders denken er niet aan geslachtofferd te worden door on verantwoordelijke communistische agi tatie. Zij lossen de wapens van het Atlantisch Verdrag in het belang van de beschaving, van de vrijheid en van de vrede. Ontmanteling aan de orde gesteld De Britse hoge commissaris in Duits land, Sir Brian Robertson, en de Westduitse bondskanselier, dr. Ade nauer, hebben gisteravond op verzoek van Sir Brian gesproken over enige kwesties, waarover zij verder niets wilden mededelen. Tevoren was aan gekondigd, dat de beide heren een on derhoud zouden hebben over zaken van algemene aard, waaronder misschien de ontmanteling van de Hermann- Göringwerke. Deze is gisteren voortgezet met het opblazen van een 130 m lange rij cokes retorten. De afbraak van de hoogovens is onderbroken, doordat de arbeiders eergisteren de steigerpalen hadden ver nield. De Britse politie heeft Woensdag in het landdaggebouw van Neder-Saksen te Hannover de leider der communis ten in dit gebied, Robert Lehmann, aangehouden, omdat hij niet is ver schenen voor een Britse' rechtbank, waarvoor hij zich tezamen met vijf partijgenoten moest verantwoorden wegens publicatie van een pamflet te gen de ontmanteling. Het seniorencon vent van de landdag zal bij het Britse Lagerhuis tegen de arrestatie van Leh mann protesteren. Conservatieve beschuldigingen in Lagerhuis Zes Britse Conservatieve Lagerhuis leden hebben een motie ingediend, waarin zij hun verontwaardiging uit spreken over Shinwells promotie tot minister van defensie ondanks diens houding ten opzichte van het commu nisme. Volgens deze Lagerhuisleden heeft Shinwell in Januari verklaard, dat hij „niet tegen de doelstellingen van het communisme" was, „maar slechts te- Dinsdag is de ex-kapitein van het K.N.I.L., Westerling, in Singapore voor de rechtbank, verschenen Hij moest zich verantwoorden voor het illegaal betreden van Brits gebied en het mishandelen van een mede-gevangene. Westerling werd geboeid voorgeleid. gen de wijze, waarop het zijn doel trachtte te bereiken"- De Conserva tieve „Evening Standard" heeft enige dagen geleden ook de minister van Oorlog, Strachey, van communistische sympathie beschuldigd. In de V.S. Mevrouw Acheson, de echtgenote van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, is Woensdag in de se naatscommissie voor buitenlandse za ken ervan beschuldigd, dat zij bij de commissie voor on-Amerikaanse activi teit te boek staat als begunstiger van de afdeling Washington van het Con gres of American Women, dat een com munistische frontorganisatie zou zijn. McCarthy verklaarde ook, dat de reizende ambassadeur Jessup een „on gewone genegenheid" had voor „com munistische aangelegenheden" en een begunstiger was van het Amerikaans- Russische Instituut, dat volgens de Se nator ook een communistische frontor ganisatie is. In verband met het feit dat de Tsjechische regering aan de Neder landse zaakgelastigde te Praag, alsmede aan de Nederlandse militaire attaché en de kanselier der legatie heeft ver zocht, binnen acht dagen Tsjechoslo wakije te verlaten, heeft de Nederlandse regering de terugroeping geëist binnen acht dagen van mej. M. Ludvova, attaché en mej. R. Palova, kanselarjj- beambte van de Tsjechische legatie te Den Haag. De Nederlandse regering heeft in de betreffende nota nogmaals ten stelligste alle in het proces-Louwers geuite be schuldigingen tegen de leden van de Nederlandse legatie afgewezen. De Nederlandse regering aanvaardt dan ook in genen dele de argumenten, die door de Tsjechische regering voor de uitwijzing zijn aangevoerd en zij constateert, dat alle consequenties van deze arbitraire maatregel van de Tsjechische regering voor rekening ko men van deze regering. Om deze redenen heeft de Neder landse regering zich genoodzaakt gezien Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Meest zwaar bewolkt met bijna overal enige regen of mot regen en plaatselijk nog mist of nevel. Zwakke tot matige, veran derlijke wind. Iets kouder over dag. Vrijdag: Zon op: 7.07, onder 18.35; Maan op: 2.14. onder 9.18 het vertrek te verlangen van de hier boven vermelde personen. Visum geweigerd Naar wij vernemen is aan een twin tigtal Tsjechen, die om een visum voor Nederland hadden verzocht met de be doeling aan de Utrechtse Jaarbeurs deel te nemen, dit visum geweigerd. Het betreft hier voornamelijk deel nemers-exposanten. De Westduitse bladen leveren met grote koppen commentaar op een door kanselier Adenauer aan een buitenlands nieuwsbureau toegestane interview, waarbij bij een volledige unie met een gemeenschappelijk parlement tussen Frankrijk en Duitsland heeft voorgesteld. In de omgeving van kanselier Ade nauer wordt bijzonder veel belang gehecht aan dit voorgesteld parlement, waar uit Groot-Brittannie noch de Beneluxlanden zouden worden geweerd. Men verklaart in die kringen ook, dat de kanselier zijn verklaringen heeft af gelegd namens geheel Duitsland en niet alleen namens de bondsrepubliek. Naar beweerd wordt zou volgens de kanse lier het aantal vertegenwoordigers in dat gemeenschappelijke parlement voor elk land gelijk zijn, hoewel het gehele Duitsland 25 millioen inwoners méér heeft dan Frankrijk. De zetels zouden aan de verschillende partijen worden toegewezen naar verhouding van haar belangrijkheid in elk land. Het doel van de kanselier was niet, zo geeft men te verstaan, de oprichting voor te stellen van een nieuwe Raad van Europa, maar, na heftige reacties op de ondertekening van de Frans-Saarlandse overeenkomst, uiting te geven aan zijn vastbeslotenheid zijn Frans-Duitse toe naderingspolitiek voort te zetten. Elk Duits voorstel tot een politieke en economische unie tussen Duitsland en Frankrijk moet eerst aan de geal lieerde Hoge Commissie worden voorge legd, zo heeft een woordvoerder van £)e Nederlandse kunstgoudsmid Ru dolph Brom, die al een lange tijd in Amerika werkt, heeft de onderschei ding „Fullbright Award" ontvangen voor zijn werk voor de Kunsthandwerk- school in Wichita. Het behoeft heus niet altijd kaas te zijn, of klompen, om over zee waardering te vinden! De Rotter damse politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de zestienjarige los- werkman, die trachtte vast-werk te vinden door zieken te genezen. Hij be streek zijn patiënten en hij bekeek soms alleen maar hun foto. Dan wélden ze beter. Tenminste dat zei hij. Zaterdags tussen vijf en zes mochten ze niet op een ladder gaan staan, want „dan hield hij zich met hen bezig". De man had een drukke'toeloop. De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden. Maar ik hoop. dat de kwakzalver vast werk vindt. Bij het zakkiesplakken. De Amsterdamse taxi-ondernemers willen de blokbanden verwijderen. Maar de chauffeurs zijn daar tegen. Want dan Ijomt het snorren van vóór de oorlog weer terug, zeggen ze. En snorren is uit de mode al zijn ze nog in de mode als ge me volgen kunt. Jn Engeland gaat men een experiment wagen, om het altijd zo gevreesde bezoek van kinderen aan een tandarts te verminderen. Drieduizend schoolkin- iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiii deren beneden twaalf jaar zullen ge durende enige jaren proefnemingen met fluoor ondergaan. Waar fluoor in het dacht? Vannacht kwam in Amster dam een vertegenwoordiger zich mel den bij de politie. Hij werd vanuit Vlis- singen gezocht wegens diefstal van een portefeuille, zei hij, maar hij wist van de prins geen kwaad. De zestig gulden, die de politie tussen de kussens van zijn auto vond, ja, daar wist hij niets water zit, is het tandbederf namelijk van. Hij mag blijven, tot-ie het wél minder, hebben knappe koppen ont- weet. In Den Haag is de bronzen leg- dekt. En ook al uit Albion komt het penning en een boek uitgereikt aan bericht van de uitvinding van een nieu- meneer Bosker uit Slootdorp. Hij is de we alcoholische tomaten-cocktail met man, die uit duizend gerepatrieerde mi- vitamine C, Fruit, vitamine en jenever- litairen het beste middenstandsexamen tje in één teug, wie had dat ooit ge- aflegde. Tot besluit moet ik toch nog een aan tal zenuwscheuten en griezelbibbers lozen. Per slot van rekening wacht u in ieder circus op het neerstorten van de trapèze-artisten, wees eerlijk. Q In Witham is een sneltrein in botsing ge komen met een goederentrein. Er zijn twee doden, één zwaargewonde en ze ven lichtgewonden, p In de buurt van Kopenhagen zijn twee Deense militaire vliegtuigen tegen elkaar opgevlogen en brandend neergestort. Drie inzittenden kwamen om het leven, p En de Roe meense regering heeft Amerika verzocht het Amerikaanse voorlichtingsbureau in Boekarest te sluiten. De gordijnen wor den al neergelaten. Van ijzer. het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren verklaard. Men had hem gevraagd om zijn commentaar op het interview van Adenauer, waarbij deze zich voorstander verklaarde van een politieke en economische unie met Frankrijk. De Britse woordvoerder zei, dat het interview te weinig details bevatte om er een oordeel over te kunnen vormen, maar Engeland was te allen tijde be reid voorstellen over de toekomst van Duitsland te overwegen. Het was niet onmogelijk, dat Bevin het voorstel de zer dagen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, die met Auriol te Londen verblijft, zou bespre ken. Frans commentaar. In Franse diplomatieke kringen ont ving men de voorstellen met een aan zienlijke mate van reserve. Een officiële woordvoerder zeide geen officieel com mentaar te kunnen leveren op voorstel len, die niet langs de officiële kanalen waren aangeboden. Hij verklaarde, dat de Franse politiek gebaseerd was op het streven van een unie tussen alle Europese staten. De FransDuitse be trekkingen behoorden binnen het kader van deze unie geregeld te worden en niet op een bilaterale basis. Het ziet er naar uit, dat de Britse regering vandaag reeds in gevaar zal komen. De negen liberale leden van het Lagerhuis hebben n.l. besloten, de zijde van Churchill te kiezen, wanneer diens amendement op de Troonrede in stemming komt. De conservatieve par tijleider betreurt het in dit amende ment, dat in de rede van koning Geor ge VI bij de opening van het parle ment op 6 Maart geen melding wordt gemaakt van de plannen der regering op het stuk van de nationalisatie der ijzer- en staalindustrie. De conserva tieven willen nu door een amendement gegarandeerd zien, dat de invoering dezer wet zal worden uitgesteld. Wan neer de liberalen de conservatieven steunen, kan de afwezigheid van slechts enkele Lagerhuisleden de regering noodlottig worden. Wordt het amende ment aangenomen, dan zal de regering aftreden, daar zulks als een motie van wantrouwen wordt beschouwd. Men kent het drama van de Afri kaanse negerkoning, die met een blan ke vrouw is getrouwd en die, voor een bezoek aan Londen uitgenodigd, te horen heeft gekregen, dat hij in geen vijf jaar naar zijn vaderland zal mogen terugkeren. Churchill heeft zich nu opgeworpen tot kampioen voor de be drogene, door in het Lagerhuis vragen over deze kwestie te stellen. Hij noem de het optreden van de betrokken mi nister „schandelijk". De bedrogen vorst is vast van plan, naar Beetsjoeanaland terug te keren en zijn vrouw te bezoeken, die een baby verwacht. Het is nog niet zeker, of hij in zijn gebied zal worden toege laten. OOSTPOLDER HET EERST AAN DE BEURT De minister van Verkeer en Water staat heeft de voorzitter van de Twee de Kamer medegedeeld, dat de rege ring heeft besloten, overeenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad, bij de verdere inpoldering in het IJselmeer het voorlopig ais Oostpolder aange duide onderdeel als eerste ter hand te nemen. De verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, die vastgesteld was op Woensdag 15 Maart ter bespreking van de wetsontwerpen over het regentschap en de voogdij over de minderjarige koning, is uitgesteld. De schriftelijke voorbereiding van de beide ontwerpen is namelijk niet ver genoeg gevorderd om ze Woensdag in het openbaar te kunnen behandelen. Geef mij maar boter! Daar zit het hele vitamine-alfabet inl blik in omvang af. Bijna 16.000 van de 32.000 arbeiders der Renaultfabrieken zijn gisteren weer aan het werk ge gaan. De leden van de niet-communis- tische vakverenigingen, werkzaam bij de vervoersdiensten in de hoofdstad, hervatten op instructie van hun vak vereniging weer de arbeid. In Noord- Frankrijk moet een beslissing vallen over een staking in de kolenmijnen. De textielarbeiders in Rijssel staken door, maar het personeel van de vliegvelden in de omgeving van Parijs vertoont neiging, weer aan het werk te gaan. De Franse regering heeft besloten tot opvordering van het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven, dat van plan was afgelopen nacht 't werk neer te leggen Bij niet-opvolging van het opvorderingsbesluit kunnen gevan genisstraffen van 6 dagen tot 5 jaar en zeer zware boeten worden opge legd. Het besluit werd bekend gemaakt door de minster van Handel en indu strie. Jean Lou vel Het was de plicht van de regering, de onmisbare open bare nutsbedrijven gaande te houden. Een staking was te minder toelaat baar, daar het personeel van deze ge nationaliseerde bedrijven kortgeleden loonsverhoging had gehad. De staking van de Parijse metaalbe werkers en van de arbeiders in de vervoersbedrijven neemt op het ogen- Woensdagmiddag werd op Woes te Hoeve voor de vijfde maal de ge welddadige dood van 117 goede vader landers, die de aanslag welke Rauter in 1945 trof, met het leven moesten bekopen, herdacht.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1