BLIND Jeu Bergen worstelt met een verkeersprobleem Te hoge lonen en falende arbeidskrachten De voorraden aan de Langedijk zijn grotendeels geruimd Een week tegen los-arbeider geëist Siad en OmqwuiQ. Uitstekende voordracht door Maarten Kapteyn Kramer speelde sterk Biljartkampioenschap 3 tot 4 AGENDA Het belang van de tram in studie Aanvoerregeling voor de kroten Wat Jap ontde DONDERDAG MAART 1950 Gerrit Willem B. uit Alkmaar ver scheen gisteren voor de Bijzondere Po litierechter, mr. J. Markus, omdat hij •en aankomende kapster te veel loon had uitbetaald. De desbetreffende kapster had wel iswaar voldoende ervaring, doch be zat niet de vereiste diploma's. De offi cier eiste 50 of 25 dagen, maar de politierechter verminderde de eis tot 35 of 15 dagen. Een tevreden knecht De knecht van de veehouder Corne lis Maria P. uit Castricum was met zijn loon best tevreden, maar toen er con- tröle werd gehouden bleek, dat hij wekelijks 12.10 te weinig ontving. P. moest daarom voor de Bijzondere Politierechter verschijnen, waar hij 100 of 30 dagen tegen zich hoorde eisen. Het vonnis luidde 80 of 20 dagen. Nimmer falende „Mijn arbeiders mogen nimmer fa len", zei verdachte Jacobus de W. uit Amsterdam, bedrijfsleider van een Alkmaarse handel in lompen en me talen, toen hij zich gisteren moest verantwoorden voor het feit, dat hij één van zijn arbeiders had ontslagen zon der toestemming van het Arbeids bureau. De desbetreffende arbeider was met een ondeugdelijke partij ijzer thuis gekomen, een volgens verdachte onvergeeflijke fout, waardoor hij de man wegens dringende reden meende te kunnen ontslaan. Het bevreemdde de officier van Justitie, dat De W. zijn arbeider eerst de volgende morgen had ontslagen en niet diezelfde mid dag. Hij vond, dat er van dringende reden geen sprake- was en eiste, reke ning houdende met de nog te volgen civiele procedure, een boete van 35, subs. 15 dagen. De raadsman mr. F, Zeiler wees in zijn pleidooi op de grote moeilijkheden, die met het na de oorlog opnieuw in bedrijf nemen van de betrokken firma gepaard gingen. In dit licht bezien krijgt de houding van verdachte, die de arbeider op grond van zijn falen Gisteravond besloot de Maatschap pij tot Nut van t Algemeen haar win- terprogramma met een vierde voor drachtavond, die werd gehouden door de heer Maarten Kapteyn uit Hilver sum. Er waren slechts weinige leden van de Maatschappij naar dt Harmonie gekomen, doch degenen die er waren, zullen daar zeker geen spijt van ge had hebben. De heer Kapteyn toonde zich een uitnemend declamator, die er in slaagde de aandacht van zijn toe hoorders twee en een half uur gespan nen te houden. Vóór de pauze vertelde hij vijf Amerikaanse verhalen, waar in de verschillende aspecten van de li teratuur tot uiting kwamen en waar in door de beeldende stijl het leven in de States goed belicht werd. De ver halen die de heer Kapteyn had uitge kozen, stelden zware eisen aan de de clamator. Er kwamen vele samenspra ken in voor, die hem blijkbaar weinig moeite kostten. Het beste stuk was dat waarin de voordrachtskunstenaar, zit tend op een stoel, een krankzinnige uitbeeldde, die een moord op een oude man had begaan, die aan de jury moest uitleggen waarom en hoe hij het had gedaan en die trachtte aan te to nen dat hij niet krankzinnig was. Hier ging de heer Kapteyn geheel in het spel op. Stem, handgebaar en gelaats uitdrukking veranderden onophouae- ljjk en zonder zich een enkele maal ce vergissen voerde hij dit zware stuk voor het doodstil luisterend publiek op Na de pauze bracht de declamator „De naumachie" van L. Couperus. Ook dit stuk, waarin verhaald wordt hoe negen duizend gladiatoren in een imitatie-zeeslag moeten sterven ten vermake van de keizerlijke familie en het publiek, vertolkte de heer Kap teyn op de juiste wijze. Namens de Maatschappij tot Nut van t Algemeen dankte de heer J. J. Fe- ringa de declamator voor de waarlijk goede wijze, waarop deze zij voor dracht had gehouden. Ongeval op de Friese brug Vanmorgen is op het meest onge legen ogenblik van de dag en op de kwetsbaarste plek in onze stad een klein ongeluk gebeurd. Bij het afrij den van de Friese-brug in de richting van de stad is van een, met één paard bespannen wagen, die beladen was met grond, het rechtervoorwiel afgelopen. Hoewel het slechts ongeveer een kwar tier geduurd heeft voor de wagen met vereende krachten was verwijderd, had zich in die korte tijd toch reeds aan beide zijden van de brug een lange file gevormd van auto's, bussen en vrachtwagens, die slechts met moeite weer op gang kwam. Nadat het paard was uitgespannen en het wiel met behulp van een auto- crick en een dommekracht weer voor lopig op zijn plaats was gebracht, ge lukte het de voerman, daarbij gehol pen door enkele omstanders, de wagen terzijde te rollen en een zodanig plaatsje te geven, dat het verkeer voortgang kon vinden. Later is de wagen verwijderd om meer afdoende herstellingen te verrichten. Auto tegen verkeerszuil Vannacht om 4 uur is, bij zware mist, de vrachtauto van kaashandel De Wolff Peereboom uit Alkmaar op de Benoordenhoutseweg in Den Haag tegen een verkeerszuil gereden. De auto werd beschadigd; een naast de chauffeur zittende jongeman werd aan de arm gewond. Volgens de verkla ring van de chauffeur is het ongeval te wijten aan een defect aan de stuur inrichting. ontsloeg, een ander reliëf, aldus plei ter. Het bedrijf kon een dergelijke fi nanciële strop niet dragen. De politierechter besloot de zaak 14 dagen aan te houden om alsnog een tweetal getuigen a décharge te horen. Onrechtmatig ontslag De personeelschef van een Alkmaars winkelbedrijf H. van de W. werd ver oordeeld tot 50 of 25 dagen, omdat hij een winkeljuffrouw onrechtmatig had ontslagen. De oficier van Justitie had ook 50 of 25 dagen geëist. Verdachte had aangevoerd, dat het betrokken personeelslid wegens ver duistering was ontslagen, maar enige collega's van het meisje vertelden, dat hier geen sprake was van diefstal, om dat de vermiste goederen later waren terug gevonden. Reeds eerder schreven wij dat Kramer een van de grootste favorieten is voor de titel van biljartkampioen van Alkmaar en Omstreken in de klasse 3 tot 4. Op ondubbelzinnige wijze heeft deze speler dat gisteravond bewezen, toen hij zijn partij van 150 caramboles in 14 beurten uitmaakte en Schot op 50 liet staan. Voor het publiek, dat in „De Oude Prins" te Bergen deze partij volgde, was dat een verrassmg. Nu willen wij graag aanne men dat Kramer in zijn partij tegen Schot iets boven zijn kracht speelde, maar hei komt ons toch vreemd voor, dat een spe ler, die o.i. goed is voor een gemiddelde van om en nabij de zes, in deze klasse werd ingedeeld. Het is natuurlijk zo, dat als acht spelers aan een tournooi deelne men, slechts één als winnaar uit de bus kan komen. Dat is dan meestal de. spe ler die toevallig goed in vorm is, zich beter kan concentreren of minder last van zenuwen heeft dan zijn tegenstan-1 ders. Maar al die deelnemers hebben ge lijke kansen, behalve als één ervan een klasse beter is. Met deze opmerking wil len wij niets te kort doen aan de uit stekende prestaties van Kramer, maar wij willen hiermede alleen maar zeggen, dat de selectie voor de kampioenschappen blijkbaar wel wat te wepsen overlaat. De uitslagen van de partijen van gis teravond waren: Kramer 150 14 10.71 34 Schot 50 14 3.57 13 Schong 150 29 5.17 24 Veenendaal 139 29 4.79 34 Sluis 150 46 3.26 23 Schot 116 46 2.52 10 Wester 150 40 3.75 17 Dekker 106 40 2,65 11 De stand is thans: DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur; Jeanne d'Arc (14 aar). Victoria Theater, 8 uur: De drie musketiers <14 jaar). Cinema Americr.in, 8 uur: Ereschuld (14 jaar). ABT, 8 uur: Het tijger meisje (14 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Jeannfe d'Arc (14 jaar). Victorie Theater, 8 uur: De drie caballeros (tot 14 jaar o. g.). Cinema Amerlcain, 8 uur: Remember Pearl Harbor (18 jaar) ABT, 8 uur: Het tijgermeisje; twee de deel (14 jaar). Gevangenisbewaarder tot drie maanden veroordeeld De procureur-generaal by het Am sterdamse Gerechtshof eiste 14 dagen geleden drie maanden gevangenisstraf tegen de gevangenbewaarder A, K. te Alkmaar die in hoger beroep terecht stond wegens 't aannemen van giften van gevangenen voor wie hij tabak binnensmokkelde. Het Hof heeft thans uitspraak gedaan en A. K. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf con form de eis. Kramer Wester Veenendaal Schong Sluis Dekker Schot De Boer 450 450 511 547 416 525 420 329 6 4 4 4 3 1 0 Hedenavond wordt het tournooi voort gezet met de navolgende partijent 7 uur Schot—Veenendaal; 8 uur, De Boer— Sluis; 9.15 uur. WesterSluis; 10,15 uur, KramerDe Boer. 129 132 153 138 180 157 130 6.92 3.49 3.87 3.57 3.01 2.92 2.68 2.53 34 17 34 24 23 21 24 19 Concert HOV Het zesde en laatste concert, dat de Haarlemsche Orkest Vereniging dit winterseizoen onder auspiciën van de Lezing Volksuniversiteit Woensdag 15 Maart zal dr. H. Groot uit Laren voor de Volksuniversiteit 'n lezing met lichtbeelden houden met als onderwerp: „De inwendige structuur der aarde". Dr. Groot, die bij vele le zers bekend zal zijn door zijn lezingen voor de Radio Volksuniversiteit, gaat zijn toehoorders inwijden in de gehei men van het binnenste der aarde Ter sprake komen o.a. de magmahaarden, de vorming van gebergten, het vulca- nisme en de aardbevingen. De voor dracht, welke in het Murmellius Gym nasium wordt gehouden, veronderstelt geen speciale vakkennis op natunr of scheikundig terrein. Internationale Vrouwendag Ter herdenking van de Internationale Vrouwendag had de Nederlandse Vrou wenbond gisteravond een vergadering belegd. De opening geschiedde door de voorzitter van de Alkmaarse afdeling, Mevr. Voss-Bommezy, die na een korte inleiding het woord gaf aan de spreek ster van de „vond Mevr. Rie Hulst, uit Krommenie. De datum 8 Maart, de her denkingsdag, staat in het teken van de strijd, de strijd voor de vrede en de democratische rechten. Het doel der vereniging is vooral het bevorderen van de vrede en de waarachtige vrij heid. Daarbij is, aldus spreekster, de hulp van de vrouw onmisbaar. Het is nodig dat er eensgezind geprotesteerd wordt tegen de regering die uitsluiting van communistische krachten uit de openbare lichamen tracht te bewerk stelligen en die op misplaatste wijze tegen vrouwenacties en demonstraties is opgetreden. Met een verwijzing naar het nobele voorbeeld van de Sow- jetunie besloot spreekster haar rede. De vergadering nam een motie aan, waarin geprotesteerd werd tegen ver schillende regeringsmaatregelen. Burgerlijke Stand Geboren: Maria A., d. van W. Mo lenkamp en C. E. Lobbert. Johannes B. J„ z. van C. J. Berger en A. C. Groen, Gehuwd: Tonnie de Hoog en Jo hanna M. Scheffel. Pieter Zeeman en Jeike van Dijk. Overleden: Nicolaas van de Poll, 74 jaar, geh. met E. Harwijne. Eli sabeth M, Marees, 85 jaar, wed. van P. W. N. Nap. ALCOHOLICA IN BESLAG GENOMEN Gisteren is bij een caféhouder hier ter stede een hoeveelheid sterke drank in beslag genomen, die de man zonder ver gunning in zijn verloflokaliteit tn voor raad had. Er is proces-verbaal opgemaakt. Het voorjaar is weer aangebroken. Mens en dier koesteren zich in de warme stralen, die de zon met allengs grotere kracht naar moeder Aarde zendt .De natuur ontluikt en toont zich in al haar pracht en praai. Het is échter niet voor ieder weggelegd van dit jaarlijks terugkerende wonder te genieten. In het perceel Gas houderstraat no. I werkt op een bovenkamer de heer Blokdijk, die bor stelmaker van zijn vak is. Zijn altoos nijvere nanden pakken de vezels die in een grote doos voor hem staan en die hij op de juiste dikte bundelt. Hij heeft een blokje hout en door de gaten die daar in ge maakt zijn, trekt hij de stugge draden stevig aan, waarna hij ze met ijzer- draad bevestigt. Door het grote raam valt veel licht in de werkkamer, maar de heer Blokdijk werkt in het donker; zoekend glijden zijn han den over het materiaal dat hij voor zijn arbeid nodig heeft. De he»sr Blokdijk mist reeds vijf tien jaar het schijnbaar onontbeerlijke licht, doch niettemin werkt hij flink door, om voor zich en zijn tachtigjarige moe der in het levensonder houd te kunnen voorzien. Hij laat zijn werk slechts in de steek als er klanten zijn of mensen zoals wij, die naar zijn handen arbeid komen kijken. „Tot 1935 werkte ik op de expeditie-afdeling bij de gebr. Kluitman", zo vertelt hij ons. „Toen kreeg ik griep en door de hoge koortsen werd ik blind. Ik lag achttien weken in het Wilhelmi- nagasthuis in Amsterdam en op 5 December 1935 zou ik geopereerd wor den. Het werd echter geen gelukkige St. Nico laas, want die dag deel de men mij mede, dat een. operatie overbodig was, omdat ik nooit meer zou kunnen zien. Het netvlies van beide ogen was gescheurd» maar zo voegt hij er hoopvol aan toe tegen longontsteking wist men kort geleden ook wei nig en nu kan men dat genezen". In 1936 werd de heer Blokdijk twee jaar opge nomen in de blindenin- richting te Bussum, waar hij het borstel- en boen dermaken leerde. „Het is vandaag de dag een hele dobber om er te komen, mijnheer", zo vertelt hij. „Ik maak degelijk vakwerk, doch men koopt eerder fa briekswerk en daar kan ik niet tegen concurre ren. Er zijn dagen, dat je denkt: Wat is het leven toch hard". Verleden jaar was er iemand, die zich niet ontzag deze man op ta lichten. Er kwam iemand, die een bezem en een. borstel kocht en zei, dat hij 'geen geld bij zich had doch dat hij 's mid dags zou komen betalen. Hij kwam niet terug en het opgegeven adres bleek vals te zijn. De Alkmaarsche Courant schreef er over en een rechercheur spande al zijn krachten in om deze intens gemene diefstal tot klaarheid te bren gen. Gelukkig slaagde deze er twee dagen later in de oplichter te grij pen, die naderhand een week gevangenisstraf heeft gekregen. Onder het praten werkt de heer Blokdijk haastig door. Onder zijn handen komen allerlei soorten boenders en bezems tot stand: grote en kleine, harde en zachte en alle zijn het staaltjes van vakmanschap. „Binnen kort breekt de schoon maaktijd aan", zo zegt hij, „en dan zal ik wel wat meer verkopen. Maar als de huismoeders me vergeten, tjaVan de verkoop van zee}?, wriifwas, eau de cologne, schoensmeer en anders kleine artikelen alleen, kunnen wij niet leven". OPENBARE VERKOPING. Gistermiddag had in het „Gulden Vlies", ten overstaan van notaris mr. D. J. Rpos te Alkmaar, de gunning plaats van de woonhuizen, die verle den week Woensdag geveild werden. Drie woonhuizen met erven aan de Tienenwal, de nummers 62, 64 en 66, werden tezamen voor 10.400 verkocht Het perceel Boomkampstraat 13, werd voor 3520 gegund. De verkoop van het huis Kinheimstraat 37, werd aan gehouden. KERK EN DRANKBESTRIJDING. Onder auspiciën van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, wordt Don derdag 16 Maart in de Kapelkerk een biieenkomst gehouden, waarin het on derwerp „Kerk en Drankbestrijding" zal worden behandeld. Er treden twee sprekers op. Het nieuwe seizoen zal veel vragen van de tuinders en hun organisaties [-JET IS ZOVER GEKOMEN, dat men, voor wat de grove tuinbouwproduc ten betreft, het seizoen 1949/1950 langzamerhand als afgelopen kan be ginnen te beschouwen. De voorraden witte en gele kool, peen en uien zijn grotendeels geliquideerd en de prijzen zijn op het ogenblik hoog. Het Is nau welijks aan te nemen, dat deze artikelen nog onprettige verrassingen kunnen' opleveren. Met de rode kool is het minder goed gesteld, maar, in de afgelopen week kon een belangrijk deel van de nog aanwezige voorraad worden opgeruimd, met elkaar een 150 wagens. Bij de tweede inventarisatie waren er, gelijk be kend, nog ongeveer 900 wagens over. Het slechtst ziet het er uit voor de kroten en met het oog daarop is voor dit artikel een aanvoerregeling ontworpen. De aanvoer van het restant is verdeeld over 10 weken en alles, wat aan de veiling niet wordt gekocht, zal onmiddellijk uit de markt worden genomen, ten einde te worden gebruikt als veevoer. Zodat over 10 weken alle krotenleed geleden zal zijn. IN HOGER BEROEF Kocht twee bonkaarten De Alkmaarse los-arbeider J. B. kocht in 1948 twee bonkaarten van eeri vrouw. Voor dit feit veroordeelde de Samenwerkende Culturele Vereni- Bijzondere Politierechter te Alkmaar gingen te Alkmaar oorspronkelijk op 8 Maart in 't Gulden Vlies zou geven, is verplaatst naar Dinsdag 14 Maart, De HOV concertert dan wederom o.l.v. Toon Verhey, terwijl als solist zal medewerken de bekende pianist George van Renesse Hij zal het graag gehoorde pianoconcert No. 2 van Rach maninoff ten gehore brengen. Het pro gramma vermeldt ten slotte na de pau ze de Symphonie No. 3 van Ant. Bruckner. B. tot een gevangenisstraf van een week. Tegen dit vonnis ging hij in ho ger beroep en Woensdag diende deze zaak voor het Amsterdamse Hof. Ver dachte, die al enkele veroordelingen achter de rug heeft, zeide, dat hij de bonkaarten had gekocht, omdat de aan- biedster in grote armoede verkeerde. Zijn echtgenote werd als medeplichti ge aan het vergrijp tot f 50,- boete ver oordeeld. De procureur-generaal mr. Zaayer zeide, dat hij eigenlijk een hogere straf moest eisen, maar omdat' het feit al zo lang geleden is en de distributie in hoofdzaak beëindigd, wilde hij zich wel aansluiten bij het Alkmaarse vonnis en vroeg dus even eens een week gevangenisstraf. In zijn slotwoord verzocht verdachte hem een geringe geldboete op te leggen. Uit spraak over veertien dagen. HONDEN VERSCHEURDEN EEN SCHAAP Door een veehouder Is bij het bureau van politie aangifte gedaan, dat gister morgen twee zwarte honden op zijn lano in de Overdiepolder achter schapen heb ben gejaagd. Een schaap werd gedood en gedeeltelijk verscheurd en een ander werd gewond. Onder deze omstandigheden richt zich uit de aard der zaak de aan dacht meer en meer op het komende seizoen. Voor wat de regeringsmaat regelen betreft, kan worden vastge steld, dat onze overheid bereid is de productiefondsen te blijven steunen Ze heeft daarbij echter als nadrukke lijke voorwaarden gesteld, dat de mi nimumprijzen, die voor ieder artikel worden vastgesteld geen rendabele prijzen mogen zijn- Wanneer dit wel het geval zou zijn, wordt gevreesd, dat de tuinders er al te gemakkelijk toe over zullen gaan een teelt te gaan beoefenen, die geen lonende perspectieven meer biedt. Als zodanig zijn vooral te beschouwen de teelt van zomer- en herfstkool en van kroten. Deze artikelen vonden gerede afzet in de achter ons liggende hon gerjaren, thans echter zullen ze aan zienlijk .moeten worden beperkt. Kwaliteit. Het zal zaak zijn zo nauwkeurig mogelijk te bepalen, wat het buiten land vraagt en ;ich geheel te richten op die artikelen, waarbij de grootst mogelijke zorg moet worden besteed plaats van de tramlijn zou een unieke verbinding met de badplaats beteke nen. Zij zou leiden door één der mooi ]^IT DE VRAAG of de tram AlkmaarBergen aan Zee al dan niet gehand- ste plekjes van Nederland en kunnen haafd wordt door de berichten van gisteren weer actueel geworden .is, voldoen aan alle eisen, welke men aan aan kwaliteit en aan verpakking, hebben wij in een onderhoud met de burgemeester van Bergen, dr. W. Huy- een moderne verkeersweg mag stellen. Dit laatste is vooral daarom ook gens, nadere bijzonderheden vernomen over het standpunt van het gemeente- Men mag bij een objectieve beschou bestuur, de stappen, welke genomen zijn en in de naaste toekomst nog ge- wing ook de voordelen van een staking daan zullen worden- van de tramdienst niet uit't oog verlie Uit dit onderhoud is gebleken, dat de tramlijn een onderdeel vormt van zen- Bén daarvan zou de oplossing^van het verkeersprobleem, waarvoor de gemeente Bergen zich gesteld ziet en het probleem der parkeerplaatsen in ter oplossing waarvan zij de deskundige hulp van het Nederlands Economisch Bergen Binnen zijn. Op de plaats van Instituut en de Prov. Planologische dienst heeft ingeroepen. Het rapport van het station zou een brink kunnen ko deze terzake kundigen zal in Juni gereed komen en eerst dan zal beslo- men. die in de zomermaanden voldoen ten worden of men alle krachten moet inspannen om de tram te behouden, ruimte zou bieden voor een aanzien- «Jan wel zich bij een opheffing van de lijn moet neerleggen. In afwachting hjk aantal auto's. van dit rapport heeft het gemeentebestuur de minister van Verkeer en Standpunt voorbehouden. Waterstaat verzocht zijn goedkeuring op het verzoek van de directie van de N.S. om het personenvervoer op de Ijjn Alkmaar-Bergen aan Zee te HET.Z°U Van. T b<*r°mPen bfPf - getuigen, indien het gemeentebe stuur, dat zich zijn standpunt ten volle voorbehoudt, niet met alle mogeliik heden, ook de opheffing van de tram. rekening hield Het heeft zich tot taak gesteld, dat Bergen van een opheffing van de tram geen enkel nadeel mag on mogen staken, te onthouden totdat met de N.S. volledige overeenstemming is bereikt over de meest wenseljjke oplossing van het vraagstuk. De Ned. Spoorwegen hebben alle medewerking toegezegd en hebben een open oog voor de belangen van Bergen. Van haar standpunt gezien, acht de directie van de N.S. handhaving van de tram onverantwoordelijk. De geringe belang stelling voor het trammetje In het winterseizoen veroorzaakt zo'n groot u<_ ualll cclj C11^CJ exploitatietekort, dat slechts opheffing geboden is. Ook een electrificatie dervinden.'Dr rütobussen?die' 'de "tram van de Iqn of het zich bepalen tot een zomerdienst, worden niet rendabel zouden vervangen, zouden absoluut vol 1 doende moeten zijn om de reizigers- cum, Bergen, Langedijk, Wieringer- stroom ook op hoogtijdagen en spitsuren meer met een groot viaduct over het snel te kunnen vervoeren. Het goede Noordhollands kanaal. renvervoer zou door middel van baga Er zijn voor de oplossing van het ver- S® bussen afdoende moeten worden ge keersprobleem vele mogelijkheden. Ten regeld. Kortom, de fa Schalkwijk, die eerste: handhaving van de bestaande bÜ dood van „Bello" de rijksconces geoordeeld. Gemeentebestuur behoudt zich zijn standpunt voor J^ET VERKEERSVRAAGSTUK in Ber gen is even belangrijk, als gecom pliceerd. Afgezien van het behoud of toestand, hetgeen reeds bij voorbaat on- s^e verkrijgt, zal mede door de Neder de opheffing van de tram, zijn de be staande wegen niet toereikend om het toenemende autoverkeer te verwerken. mogelijk is. Verder een verkeersweg ten zuiden van het dorp over de Nes- dijk naar de Fransman, hetgeen echter Met spanning wordt dan ook het rap- voor de bewoners van het zuidelijk Dort tegemoet gezien, waarin prof. Tin bergen, mej. ir. A. v. d. Ban e.a. een oplossing aan de hand zullen doen. Hierbij zal rekening gehouden moeten worden met drie belangrijke factoren, t.w. het behoud van het dorpsschoon. de maximale bevordering van de wel vaart van het dorp en de minst moge-, liike kosten. Tevens dient in het plan ruimte gelaten te worden voor de ge projecteerde provinciale weg Castri- deel van het dorp het einde zou bete kenen van hun fraaie uitzicht. Ten derde bjj opheffing van de tram een autoweg op de plaats van de trambaan. Deze baan is twintig meter breed en kan op die plaatsen, waar zij smaller is, gemakkelijk verbreed wor den. Mocht de tram verdwijnen, het geen nog niet vaststaat, dan zou deze oplossing o.i. verre te prefereren zijn landse Spoorwegen in de gelegenheid moeten worden gesteld om dezelfde service te bieden. Resumerende, kunnen wjj vaststellen, dat het gemeentebestuur van Bergen paraat Is. Mocht het naar aanleiding van het rapport van de deskundigen tot dp overtuiging komen, dat de tram onont beerlijk Is. dan zal het met alle ten dienste staande middelen voor het be houd van tie lijn ijveren. Zou de tram verdwijnen, dan zal de gemeente niet rusten voordat zij de zekerheid heeft, dat de belangen van Bergen Joor deze boven iedere andere. Een weg op de opheffing niet geschaad worden. nodig, omdat de concurrentie uit het buitenland voortdurend scherpe: wordt. Denemarken legt zich meer en meer toe op de teelt van tuinbouw producten en in het afgelopen seizoen is herhaaldelijk gebleken, dat men dit land allerminst moet onderschatten Daarnaast pleegt een land als Italië enorme hoeveelheden groenten te ex porteren. Aangezien de loonstandaara ongeveer half zo hoog is als in Neder land, betekent dit voor ons een aan zienlijke handicap, terwijl bovendien de tuinbouw in Italië uitstekend ge outilleerd is en op een veel moderner peil staat dan hier wel eens wordt aangenomen. Ten aanzien van de afzetmogelijk heden grijpt men intussen nog min of meer in het duister. Frankrijk, dat deze winter zoveel heeft betrokken, pleegt dit alleen te doen in droge zo mers en zulke zijn er in de afgelopen 50 jaar slechts vier geweest. Het ia dus zaak op deze afzet niet al te zeer te bouwen. Trouwens, de laatste we ken neemt Frankrijk betrekkelijk wei nig meer: de jonge groenten begint daar al te komen en dat betekent, dat het rijk voor de wintergroenten er ten einde is. Overigens hoopt men in tuinders kringen, dat de uitbouw van het Marshall-plan zal voeren tot een li beralisatie van het internationaal han delsverkeer. Helaas zijn er evenwel altijd omstandigheden, die in dit op- ziqht belemmerenc. werken. Zo schijnt de Belgische tuinbouw nog al be vreesd voor de Nederlandse, die goed koper werkt dan de Belgische. Wat tot resultaat zou kunnen hebben, dat de tuinders uit ons Zuideljjk buurland wel eens al hun invloed bij hun rege ring zouden kunnen aanwenden om te komen tot beschermende maatregelen. Alles bijeen genomen zal de Neder landse tuinderij in het komende jaar haar beste beentje moeten voorzetten. En zal er goed aan doen zich hechter te organiseren dan ooit het geval Is geweest en daarbjj de welgemeende adviezen van deze organisaties zo ge trouw mogelijk na te leven. Marktberichten BROEK OP LAN GENDIJK, 9 Maart 75.000 kg rode kool 6,30—17; 40.000 kg gele kool 27,5032,60; 10.000 kg witte kool 23,9032,80; 10.000 kg uien 39,80—42,50 en grove 34,50—39,80; 9500 kg peen; II 22.30—23,60 en III 19.50— 20.60, NOORDER MARKTBOND, 8 Maart 1950, 7000 kg uien 42,1042,50; grove 40,30— 40,80; drielingen 31,5035; 18.000 kg peen II 21,80—23,60; III 20,50—20,80; 7000 kg kroten I 6; 750 kg witlof I 45—46; III 31— 33; 184.000 kg rode kool 6—17,60; 29X100 kg gele kool 27,80—32,40; 10.000 kg witte kool 27,80—32,80. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 8 Maart 1950. Rabarber 6167; Spinazie 57—73; witlof I 37—46; II 26—35; wortel- tjes 44; boerekool 2945,50; groene kool 12,50—15,50; spruitkool I 40—64; II 20— 38; rode kool 611,70; gele kool 28,1035; prei 33—72; uien I 39—42,50; II 25—34.50; bieten 67,20; knolselderie 23; wortelen 5.50—10,70; selderie 10,50—13,50; selie 16,50 —19; sjalotten 16,50—19. Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 16. Pim, Pam en Pom kunnen hun ogen niet gelcven! Daar staan ze nu tegenover de rijstebrijberg, weliswaar nog achter het hek, maar dat is voor precies zo uitzien, als het in ons boek staat?" „Ik weet het niet. ik ben nog nooit in Luilekkerland geweest" ant woord Wetsnavel. „Maai nu ga ik toch onze vrienden helemaal geen bezwaar, even gauw een kijkje nemen". En met- Ze kunnen zich gemakkelijk door de spijlen van het hek wringen en ze aar zelen dan ook geen ogenblik. „Kom. jongens, laten we niet langer wachten, laten we dadelijk beginnen", roept een vliegt hij weg „Ja, voor hem is het gemakkelijk genoeg", bromt Pam. „Hjj kan vliegen. Maar wij! Wij moeten er ons doorheen eten!" „Kom zeur niet", roept Pom ongeduldig. „Ik heb echt Japie woonde in e< huizen van een hav straat, die zich bochi huizen scheen door 1 lang niet vrolijk uii loosde gevels, verve en daar een kapotte met hout of carton i En voor alle huizen stoepen met ijzeren angstig aan hun muu vast te houden, om r len. Zo verroest en Alles bijeen geen pre al des zomers, als h zo gloeiend heet koi Japie wel eens naar waar je met blote v grasveld kon ronds] van steeds op de h met wat water te m datJapie zijn deed. Op een middaf zijn stoep voor het hu ook. De stenen dek stoeptree een raar I erop stapt. En hjj ij ook. De stenen dekp] trede was blijkbaar ken van de stoep ge voegen hadden losge zag kans na enkele i harden de platte stet te li'1!ten. Hij zag ei tussen het ruwe met hoek lag een bus, eei leek het wel. Net ee Jaoie, een verborgen handen grepen de trc gewicht zat daaraan, schien. om moeder t wen. Daar zat de st zijn plaats. Japie hc Even later stond ook ogen, groot van ver ruimte onder de sto Ze vatte de trommel en droeg hem veilig door Japie, die zijn en vreugde over de v uitschreeuwen. De was rondom dichtgei schudde, hoorde je i schuivend geluid; er bijna passend ding in «n tot vader thuisk lo lang had dit nog Vandaag, .vond Japie daar verscheen vade hij het verhaal te h vonden schat. We z eens zien, wat het is scherpe sehroevendra; bus spoedig open. E< je werd zichtbaar en gingneen maar, lijk?.... goudgeld en de hele bus vol. 3pr vinders elkaar aan. I zak vond men een br dat een rijke familie een toevlucht in dit Japie met zijn ouder; ■woonde, had gezocht. Kort vóór de fami tenland moest verdw allergrootste deel vai goud en sieraden on het oude huis verb trouwd adres in de s ven, waar eventuele de inhoud van de tro Lin»"» lij av- - Pim. „Ik ben zó nieuwsgierig hoe het trek. We hebben vandaag nog niet# er achter die berg uitziet Zou het er gegeten!" INGEZONDEN MED! Rheumatiek ondermij: Want knaagt en 1 maar. Maak toch een einde a plaag, die U ziek maal allengs tot niets meer kwaal in de oorzaak a dige Kruschen-kuur. i zuiveren van de pynv verheden, die zich nu i zetten in hoeken en g zich eerst meldden me ken, maar allengs wei nachten van onafgebro telijke Rheumatieklijdi wereld verlossing von zo zal ook voor U de zich haast als een won» de kleine dagelijkse d< ge U al gauw weer ee; fit, monter en opgewc zweem van pijn meei Uw bloedzuiverende o; we energie en levenski Kruschen by Uw Apot

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2