Manufacturen en Witgoed Vroegere o.l. school te Obdam geen kleuterschool Begroting van Landbouw goedgekeurd Amerika kan direct toeslaan Ze beginnen weer! St. Panera s Het Parool dagvaardde Lunshof Brochure, „Dieven in de Nacht" beledigend geacht Grote bedragen aan schadevergoeding geëist Sukarno bekrachtigt uitbreiding Republiek Indonesia STOFFENHANDEL Wéér zo n voordelige aanbieding Import van aardappelen thans toegestaan DIT WOELIGE LEVEN 51®! DONDERDAG 9 MAART 1950 Gemeenteraad m ver gadering bijeen De raad der gemeente Obdam kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester de Boer. Medegedeeld werd dat in de kosten van verbouwing van de schuur van wed. J. Mak en voor de percelen Jac. Mak en Sterenborg, ad 2692 totaal, door het ministerie van Binnenlandse Zaken voor de helft zal worden tege moet gekomen. De aan de r.k. woning bouwvereniging gegeven voorschotten ten behoeve van het bouwen van du- plexwoningen, werden omgezet in een vaste 3 1/4 pet. geldlening. Aan de heer Jac. Theunis werd een perceel grond verkocht ad 1 per M2. en van de heer Spil een strook grond, groot 140 M2„ gekocht voor 1 per M2. Geen kleuters in vroegere o. 1. school Goedgekeurd werd een voorstel om de voormalige o. 1. scljool niet te ver bouwen tot kleuterschool. Van over heidswege werd deze verbouw ontra den; de kosten werden hoog geoor deeld, terwijl bovendien de school op het No.orden was gelegen. Bovendien moet de gemeente straks de beschik king hebben over een gymnastieklo kaal, waardoor het gebouw beter kan dienen. Volgend jaar zal Obdam waar schijnlijk wel scholen kunnen bouwen. Momenteel kon men wel houten scho len bouwen; de prijs hiervan evenwel Is vermoedelijk nog hoger dan voor stenen gebouwen. B. en W. denken er nu over om de kleuterschool uit „de kelder" voorlopig te huisvesten in het lokaal waarin nu de tuinbouwschool is ondergebracht. Voor de nieuwe school zal de r.k. onderwijsvereniging per jaar 1.350 huur betalen, als de ge meente voor iedere leerling uit de ge meente 5.subsidie per jaar zal ver strekken. Vrije woningbouw wassen neus? De z.g. vrije woningbouw had de aandacht van de voorzitter getrokken, waarom hij op informatie bij de be voegde instanties was uitgegaan. Een en ander bleek bij lange na niet zo gunstig als ogenschijnlijk leek. Voors hans wordt dit onderwerp nog in stu die gehouden. Op de salarissen van de ambtenaren werd 5 pet. toeslag ge geven. De voorzitter van het burgerlijk armbestuur, de heer J. Bakker Sz„ heeft als zodanig bedankt. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Karsten. Gemeentebegroting 1950 onder de loupe Deze begroting was met enige op merkingen van Ged. Staten terug ont vangen, waarbij o.m. wordt gezegd: Dat de geraamde subsidies wel mogen worden uitbetaald, maar alleen onder voorwaarde dat de contributie tot een redelijk bedrag wordt geheven; dat van particuliere zijde in de kosten van de verenigingen wordt bijgedragen; de Oudkarspel Coöp. Aankoopvereniging Langedijk-Noord Deze vereniging hield, onder voor zitterschap van de heer J. van Hout Jr., haar jaarvergadering in het lokaal Van Liempt de Oudkarspel. Medegedeeld werd, dat van de kunstmest 3 pet. zal worden vergoed. De omzet bedroeg f 202.967,17 en de winst f2092.86. De winst wordt aan de reserve toegevoegd. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Swager en S. Wormsbecher, werden herkozen. In plaats van de niet herkiesbare heer J. Kramer werd de heer E. Vlug in de raad van toe zicht gekozen. -Besloten werd tot aankoop van het perceel bewoond noor de heer L. Schrijver. subsidiebedragen niet mogen worden overschreden en niet meer mag worden uitbetaald dan het verlies groot is. Goedgevonden werd aan de wensen te voldoen. Tegen de bouw van de tuinbouw school ontwikkelden Ged. Staten ook nogal bezwaren. De voorzitter heeft ter Prov. Griffie een en ander echter duidelijk gemaakt. Zo is in de raming van 40.000 een woning begrepen, die door de huur plus rijksbijdrage zich zelf ongeveer kan bedruipen. De onder wijsvereniging zal in de kosten van de school tot een veel hoger bedrag bij dragen. Bovendien is het eer noodza kelijk dat de kleuters zonder uitstel derend te hebben gewerkt. De vereniging van burgemeesters kreeg een subsiie van een halve cent per inwoner. Bergen Burgerlijke Stand Geboren: Geraldine, dochter van J. C. de Reus en P. de Vries. Cor nelia M. A., dochter van G. M. Hu- ting en P. M. Molenaar. Johannes H., zoon van L. J. Weenink en E. C. J C. van de Pol. Ondertrouwd: Egbert Rij- niersce en Christina M. Daatselaar. Petrus G. Roosloot en Wilhelmina Wal- laart (won. te Alkmaar). Overleden: Adriaan Nobels, 87 jaar, weduwnaar van J. C. Gornielje. Wilhelm J. Crefeld, 72 jaar, echt genoot van M. E. Fleg. RUÏNES OP HET VLIEGVELD WORDEN OPGERUIMD Nog vóór het begin van het zomersei zoen zullen de ruïnes van wat eens de hahgars op het vliegveld waren, worden opgeruimd. Door geldgebrek zullen de bunkers evenwel nog niet verwijderd worden. Uitreiking van diploma's Dinsdag had in de openbare school alhier de uitreiking van de diploma's plaats aan de leerlingen van de Land- bouwmotorencursus, welke door de plaatselijke tuinbouw- en arbeidersver enigingen was georganiseerd. Nadat de directeur van de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen aan de 21 cursisten, die allen waren geslaagd met een toepasselijk woord het diplo ma had uitgereikt, sprak ook de heer Schuur als voorzitter van de vereni gingen een woord van dank tot de leeraar de heer J. A. Kareis uit Cas- tricum voor zijn prettige en vruchtbare wijze van les geven, waarna ook de oudste cursist, de heer Kareis dank bracht en een klein geschenk aanbood. Na een dankwoord van de heer Ka reis werden door de Shell belangeloos enige films gedraaid welke met aan dacht werden gevolgd. De namen van de geslaagden zijn: P. Kloosterboer, S. Kloosterboer, P. Schuit, Th. J. de Goe de Dz., J. de Goede Dz„ M. Duif, Jac. Wagenaar, P. Bakker, A. Schuur, J. Kooi, Jb. vd Ham, S. Glas, T. Buys. D. Bus, D. Duif, W. Keizer, Th. de Goe de Tz., P. Groen, J, Duif en B. Turk stra, allen wonende te St. Pancras. De heer H. Duif te Oudorp. Broek op Langendijk Coöp. Boerenleenbank I vergaderde In Noordscharwoude kwam de Coöp Boerenleenbank I in vergadering bij een onder voorzitterschap van de heer C. Keemaps Czn. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden thans 142 bedraagt. Besloten werd de winst ad f 947.49 aan de reserve te voegen. De voorzitter werd herkozen. In de vacture van wijlen de heer J. Linden- boom werd de heer P. de Geus Kzn als lid van de Raad van Toezicht ge kozen. Duitser als schatbewaarder Dank zij de tussenkomst van de Venlose politie zal een Zilve ren tafelbestek (50 stuks ter waarde van f 1500) na zes jaar in Duitsland te zijn geweest weer aan de rechtmatige eigenaar te Arnhem ter hand worden gesteld. Een Duitser had dit zilverwerk in 1944 aangetroffen in de Gelderse hoofdstad, opgeborgen in een kof fertje. Hij had het meegenomen om het t.z.t. terug te bezorgen. Toen echter de jaren verstreken zonder dat hij in de gelegenheid was om over de grens te komen, bezwaarde dit zijn gemoed zo danig, dat hij de hulp van de pastoor van zijn woonplaats in riep. Deze stelde zich in verbin ding met de Nederlandse geeste lijkheid en thans is de partij zil ver in Nederland bij de eigenaar teruggekomen. Vrijheid in afzet etc. kan bestaanszekerheid aantasten Gisteren werd door de Eerste Kamer het debat over de begroting van Land bouw voortgezet. De heer Kip (AR) was van oordeel, dat 1949 reden tot voldoening heeft ge geven. De minister heeft een verstandig landbouwbeleid gevoerd. De landbouw politiek is geslaagd. Langzaam aan .gaan we van een schaarste-economie naar een overvloed, wellicht naar een over schot. Spreker vreest vergroting van exportmoeilijkheden. De heer Louwes (VVD) verklaarde grote waardering te hebben voor het beleid van de minister. Hij gaf te ken nen, dat er in de landbouw een gevoel van onbehagen is ten aanzien van de prijsvorming. Gevreesd wordt, dat de Het moet Lunshof nu maar eens worden afgeleerd, om zonder enig on derzoek naar feiten leugens, onwaar heden en beledigingen te schrijven. Van een brochure als Dieven in de Nacht blijft immers altijd wel iets bij het pu bliek hangen zo besloot gisteren mr. Jolles zijn pleidooi in de civiele proce dure, die het Parool tegen de journalist A. H. Lunshof aanhangig heeft gemaakt. Het Parool en zes zijner bestuurders hebben Lunshof voor de Amsterdamse rechtbank gedaagd wegens zijn bro chure Dieven in de Nacht. De stichting Het Parool eist 300.000 schadever goeding, de zes bestuursleden wensen ieder f 15.000 te ontvangen. LAATSTE NiEUWS (Ongecorrigeerd) Hedenochtend heeft president Sukar no het besluit betreffende de invoe ging van Oost-Java, Midden-Java, Ma dura en Padang bij de Republik In donesia (Djogja) ondertekend. Dit be sluit werd uitgevaardigd op grond van de noodwet. Intussen heeft de volksvergadering, die Woensdag te Bandung bijeenkwam ter bepaling van de status van Pasun- da'n, tot aansluiting bij de Republik Indonesia besloten. De correspondent van Aneta bericht, dat het door het lawaai binnen en buiten de vergader zaal niet doenlijk was algemene be schouwingen te houden. De voorzitter kon slechts vragen: „Voor de Republik Indonesia of tegen de Republik Indo nesia. Wie tegen is verzoek ik op te staan, waarop allen bleven zitten. Parijse politie bezet electrische centrales De politie van Parijs heeft vanoch tend vroeg de 8 hoofdcentrales van de stad bezet. De regering had het personeel van deze bedrijven gisteren gewaarschuwd dat een staking, welke zij tegen mid dernacht van plan waren te beginnen onwettig zou zijn. De f 25.000 is er uit In de 509e staatsloterij, 4e klasse 2e lijst, is op lot 4963 de prijs van f 25.000 gevallen. 0 LANGESTKAAT 88 ALKMAAR t.o. Stadhuis Telef. 4251 Zo juist ontvangen een zending: Egypt, katoen voor regenmantels Voor nog geen 10. maakt U reeds een aardige japon HEDEN een enorme collectie Vistra, Zijden en Wollen stoffen in alle dess. en kleuren Kamgaren en Tropical voor HEREN- en "DAMES- COSTUUMS l [Xe schoen, die U niet HoeH te ontzien de ffi/O' GRASLINNEN LAKENS met ajourrand, 160—240 cm. br. ƒ8.75 GRASLINNEN voor extra brede 2-pers. lakens, 200 cm. breed, pracht kwaliteit, per meter ƒ4.50 LAKEN-COUPONS, 200 - 240 prima graslinnen 9.95 SLOPENKATOEN, 80 cm. mooie kwaliteit, per meter 1.60 LINGERIE-KATOEN, zalm, 80 cm. breed, per meter 1.98 GEKLÊURD FLANEL, p. meter, v.a. 1,45 ZWANENDONS, bedrukt met frisse bloemdessins, 80 cm. br., p. mƒ2.35 4; BADHANDDOEKEN, jaquard-weefsel grote maat ƒ1.75 WASHANDJES, badstof, iets moois 0.35 Sï THEEDOEKEN, grote maat, zware kwaliteit 1.75 BLAUWE HANDDOEKEN, schitterend!! gezoomd en gelust 1.75 RODE ZAKDOEKEN ƒ0.98 Kopen bij WW f H O r I II Uw voordeel/!/ L fl 1) L L R Mr. Jolles, die zeer diep inging op verscheidene gedeelten van de brochure, waarin naar hij zei tal van sprookjes waren opgenomen, betoogde, dat de heer Lunshof zich niet mag veront schuldigen met het argument, dat hij met het vervaardigen van dit geschrift zou hebbc gehandeld in het algemeen belang. De schrijver heeft naar de me ning van mr. Jolles geappelleerd aan de sensatielust van het publiek. PI. zeide er aan te twijfelen, of de heer Lunshof nog wel in staat is tot een objectieve beoordeling van bepaalde zaken, en gispte de pogingen, om uit alles venijn te zuigen. Mr. H. Craandijk, de verdediger van Lunshof, noemde dit proces een be langenstrijd van de stichting Het Parool voor het eigen huis en achtte zakelijke motieven de drijfveer ertoe. Hij noemde zijn cliënt een man die zuivering wenst in het openbare leven en die gerech tigheid wenst en daarvoor met zijn pen strijdt. Voorts wees pl. erop, dat deze bewogen man op zekere dag een aantal stu1-' en in handen had gekre gen, die er geloofwaardig uitzagen, stukken, die het aureool, dat om ver scheidene personen uit de illegaliteit hing, verduisterden. Deze waren uit officiële dossiers verwijderd en de zaken, waarop ze betrekking hadden, werden met opzet niet vervolgd. Spr. stelde de vraag, of eètt journalist dan niet het recht en de plicht had, tot pu blicatie over te gaan. Het was Lunshof er alleen om te doen, dat er naar al deze duistere dingen een onderzoek zou worden ingesteld. Uitvoerig ging spr. op verschillende, in de brochure be sproken kwesties in, om tenslotte te bestrijden, dat door de gewraakte pu blicatie enige schade zou zijn veroor zaakt of de goede naam van wie dan ook zou zijn aangetast. Uitspraak 25 April a.s. TEGEN DE VOGELPEST Tentoonstellingen en markten verboden De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat alle pluimveemarkten, tentoonstel lingen, keuringen en andere gelegenhe den, waar concentraties van pluimvee voorkomen in geheel Nederland gesloten moeten worden en tot nader order ge sloten moeten blijven. Dit om de verspreiding van de vo gelpest, waarvan thans in Brabant en kele gevallen voorkomen, tegen te gaan. Ziekteverschijnselen bij vogelpest, die kunnen worden waargenomen, zijn be halve sterfte: bij kuikens benauwdheid, zwakheid en sufheid; bij volwassen die ren op snot gelijkende benauwdheid, ruw vederkleed, bolzitten van de die ren, geen eetlust, verhoogd dorstgevoel, dunne waterige, soms bloederige, \:le ontlasting en tranende ogen, die vaak zijn toegeknepen, verlamming, kram pen en draaihals. De regering heeft de mogelijkheid tot import van aardappelen door par ticuliere handelaren opengesteld, ter verlichting van de marktsituatie. Ge zien de toestand op de internationale markt zijn echter geen grote transacties te verwachten, aldus werd van officiële zijde meegedeeld. Aantal Britse straaljagers wordt verdubbeld De Britse minister voor de Lucht macht, Arthur Henderson, verklaart in een memorandum, dat het aantal straal jagers het volgend jaar zal worden ver dubbeld. De eerste straalbommenwer- per zal volgend jaar in dienst worden gesteld. De begroting van Luchtmacht voor 1950/51 bedraagt 15.550.000 pond meer dan het voorafgaande jaar. De nieuwe straaljager is van het type „Venom", dat volgens deskundigen meer dan anderhalf maal zo sterk zou zijn als de „Vampire". De snelheid zou meer dan 960 km per uur bedragen. Demonstraties bij president Heuss' bezoek aan Hamburg De Westduitse president Heuss is voor een bezoek te Hamburg aangekomen om het herstel van de stad en de ha venwerken in ogenschouw te nemen. Bij zijn aankomst demonstreerden groe pen van de communistische „Vrije Duitse Jeugd". Zij droegen om span doeken met het opschrift „Lang leve Pieck en Grotewohl. Wij hebben ge noeg van Bonn." De demonstranten werden door de politie verspreid, nadat zeven arresta ties waren verricht. minister te zijnertijd wil ingrijpen vol gens het steunprincipe. De minister In de middagvergadering kwam mi nister Mansholt aan het woord. Hij mérkte op, dat men zich mag verheugen over de verhoging der productie, welke mede te danken is aan land- en tuin bouwers en landarbeiders. Hij consta teerde een verschuiving in de produc tie, waardoor een belangrijke steun is gegeven aan de Nederlandse staathuis houding. Wanneer komen we in de periode, dat de productie, die nog stij gen kan, botst tegen de mogelijkheid van afzet, vroeg de minister, die erken de, dat daar inderdaad gevaren drei gen. Naar zijn oordeel moet het beleid er op gericht zijn de afzetmogelijkhe den te vergroten en de kostprijs te ver lagen. Daarbij moet de productie wor den opgevoerd. Het streven naar be- drijfsvrijheid mag de bestaanszekerheid niet ondergraven. Bestaanszekerheid is niet te bereiken met behoud van de individuele vrijheid in productie en af zet. De huidige basis melkprijs is geen minimum garantieprijs. Tegen absolute garantieprijzen had spr. bezwaar, omdat dan de prikkel ontbreekt om het aller beste te kunnen leveren. Wat de nieuwe Jachtwet betreft, deelde de minister mede, dat de com missie met de laatste lezing bezig is. Er wordt nog overleg gepleegd met de vakgroep wild en gevogelte. Spr. hoopt voor de zomer de wet te kunnen indie nen. Nota IJsselmeervisserij. De minister stelde een uitvoerige nota omtrent de IJsselmeervisserij in uit zicht. Met de opmerkingen van de heer Kievit over de trawlvisserij kan de mi nister zich goeddeels verenigen. Het ge hele probleem is in studie. Nodig zal zijn een sanerende werking ten aanzien van de vloot en ook ten aanzien van de bedrijfsvoering. Nadat een motie van de heer Schal- ker (CPN) over een bepaling van de maaswijdte voor de IJsselmeervisserij was verworpen, werd de begroting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat het zijn voornemen is de Kamer weer bijeen te roepen op 14 Maart a.s. ter be handeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot we derzijdse hulpverlening inzake verdedi ging tussen Nederland en de Ver. Sta ten. In geval van oorlog Generaal Bradley over paraatheid der V.S. Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van de Amerikaanse gezamenlijke stafchefs, heeft te Washington ver klaard te geloven, dat „onze huidige strijdkrachten en ons bewapenings program voldoende zijn om tezamen met de strijdkrachten en het poten tieel van de bevriende naties een even tuele oorlog te winnen". Hij verklaarde echter tevens, dat de Ver. Staten niet m-oeten verwachten, dat zij in een lange vredesperiode „vliegtuig voor vliegtuig, schip voor schip en divisie wor divisie" gelijke tred kunnen houden met de Sowjetrus- sische bewapening zonder hun levens standaard te verlagen. „Indien het de v*ens van het Ameri kaanse volk is een strijdmacht op te bouwen, die de Ver. Staten volgend jaar een militaire overmacht zal ge ven, dan zullen wij een legerkamp moeten worden met alle ernstige ge volgen van dien voor onze economie, democratie en vrijheid". De atoombom De generaal was echter van mening, dat de voorraden atoombommen, die de Ver. Staten bezitten en hun vermo gen om deze naar hun doel te voeren Amerika in staat stellen onmiddel lijk terug te slaan, ofschoon dit geen beslissende slag kan worden. Met het vervaardigen van nieuwe afweermid delen tegen duikboten worden snelle vorderingen gemaakt. Generaal Bradley zeide, dat de inter nationale spanning was toegenomen sinds Trumans bekendmaking, dat er in Rusland eer atoomontploffing was voorgekomen. Deze bekendmaking had ook verwarring in de Ver. Staten ver wekt. Hij deed een beroep op het Ameri kaanse volk om het hoofd koel te hou den en verklaarde, dat de verdediging van de Ver. Staten in geval van oorlog de „uiteindelijke bescherming" inhield van iedere natie of groep van naties, die het Amerikaanse volk als zijn bondgenoten beschouwt. Ministers der Grote Drie" eind April bijeen? Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, de V.S. en Frankrijk „mogelijk eind April of begin Mei bijeenkomen". GEEN NATIONALE DEMONSTRATIE IN OLYMPISCH STADION OP BEVRIJDINGSDAG Naar aanleiding van het besluit der autoriteiten om op de nationale bevrij dingsdag de overheidsbedrijven na 1 uur vrijaf te geven en zulks te advise ren aan de particuliere ondernemingen, maakt de raad van commissarissen van de N.V. „Het Nederlands Sportpark" bekend, dat door deze maatregel het plan om ter gelegenheid van het eerste lustrum der bevrijding een nationale demonstratie in het Olympisch Stadion te Amsterdam te geven, onuitvoerbaar is gebleken. jyjENEER A. BRIENEN, Bagatten- straat 52 te Gent, nodigt mij in een uit drie delen bestaande en in drie talen gedrukte circulaire uit, mij on verwijld met woord en daad aan te sluiten bij de „Joris van Severen- orde", teneinde de Nederlanden te ver enigen, Europa aaneen te lijmen en de wereld te omspannen door de broeder schap der eensgezindheid. Dat is een hele hap, vrienden. Nou voel ik, als dierenvriend en vreedzaam mens, yeel voor die eenheid der aardbewoners, vooral nu Garry Davis naar Amerika terug gaat om een huwelijk te plegen in Hollywood. Europa aaneen te smeden is trou wens óók al een heel karwei. En ala meneer A. Brienen, Bagattenstraat 52 te Gent mij daartoe oproept dan zeg ik: present. Waarbij alleen de vraag te stellen zou zijn: waarom is die cir culaire in het Frans, het Duits en het Nederlands en niet in het Engels? Ol gaan we de Engelsen uit Europa ver drijven En hoe zullen we de Nederlanden verenigen? Moeten wij dan Belgie annexeren of zal Belgie het óns doen? Het zou op hetzelfde neerkomen, maar het is toch de moeite van het over wegen waard. Edoch: als ge 't mij vraagt dan is al dat vredelievend gepraat van ver enigen en van wereldbroederschap voor de „Joris van Severen-orde" een soort van nevelscherm, waarachter de ware bedoelingen schuil gaan. Deze circulaire is het brutale, open-en-blote propagandageschrift van een nieuwe fascistische beweging, die met openbare strijdleus, vlaggen, lie deren ennatuurlijk uniformen 't oude spelletje van Mussert en Leon Degrelle, van Hitler en Arnold Meijer wenst te spelen. Méneer A. Brienen, Bagattenstraat 52 te Gent, heeft een program samen gesteld, waaruit ik leer, dat hij een goede regeringsvorm wenst buiten 't partijenstelsel. Alle partijen moeten dus worden opgeruimd. „Geen linksen, geen rechtsen", roept meneer A. Brie nen. Wat mag er dan wèl zijn? zult ge vragen. Nou, alleen Brienensen, dat is duidelijk. En die Brienensen heb ben, volgens de drietalige circulaire, allen te zijn „Ridders met het zwaard in de schede". Hun strijdliederen zul len zijn het derde couplet van het Wilhelmus en de schone strijdzang „Wenn die Trompeten schallen". Als eerst maar weer de trompetten schallen, dan gaat meneer A. Brienen, volgens zijn strooibiljet, „propaganda- tochten en meetings houden" en daar bij zullen de „ridders met het zwaard in de schede" hun gloednieuwe unifor men dragen. Ge zult er naar snakken, te weten in welke uniform zij de partijen zullen wegjagen, de eenheid van de Neder landen wensen te solderen en de broe derschap over de aarde gaan grond vesten. Ik citeer: „Uniform: Der streng-dunkelblaue zweireihige Rock den Joris van Severen trug, blaues Henjd, orange Kravatte. Alzo; het streng-donkerblauw, tweereiig kos tuum dat Joris van Severen droeg, blauw hemd, oranje das." Twee-reiige blauwhemden met schal lende trompetten en het ridderzwaard in de schede. Wensdroom van meneer A. Brienen, ideaal van een man, die na al zijn onzin te hebben afge drukt als laatste eis met de eigen lijke kat uit de zak komt: „vrijlating van alle politieke veroordeelden in de Nederlanden, in Europa, over de we reld". Ach ja, laten we dat maar doen. Aangezien de ganse wereld (natuurlijk en gelukkig) niet direct rijp zal zijn voor een blauw hemd en een oranje das, en aangezien Europa nog ietwat te beteuterd is over de resultaten van vroegere „schallende klaroenen", zal 't wel de bedoeling zijn van meneer A. Brienen, Bagattenstraat 52 te Gent, om voorlopig alle Nederlandse en Bel gische SS-ers en SD-ers en Land- wachters en andere collaborateurs en incivieken op de massa los te laten. Dat is puur eigenbelang, want uit dit soort ridders van het zwaard kan hij het vlugste zijn nieuwe bende vormen,; die voelt voor blauwe hemden en twee-reiige streng-donkerblauwe cos- tuums. We zijn dus zover. Ze beginnen weer. Ze steken de brutale koppen weer op. En werven, van Belgie uit, tot over de grenzen heen om idioten, die van de fascistische krankzinnig heid en het nazi-delirium nog altijd niet genoeg hebben. Trompetten en zwaarden en blauwe hemden. En de openlijke aankondiging: dat de par tijen verdwijnen moeten. Behalve die van meneer A. Brienen, die zijn horde wil laten marcheren „voor een ver nieuwd christelijk humanisme" Vooral Christelijk! Vooral humanisme! Heil Brienen, Bagattenstraat 52 te Gent! JEREMIA BLOM. Engeland overweegt de last der bezettihgskosten voor Oostenrijk te ver minderen. De Ver. Staten dragen de kosten van hun bezettingstroepen zelf

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5