:IJN Belgen vernamen in cafe's de uitslag Wat nu? Alkmaar Mieu^s Allerwege grote bezorgdheid Verkiezingen in de Sovjet-Unie De Hertog van Windsor koning van Beieren Prins Bernhard ontving geschenken Ja en Neen 8.00 8.62 j^aatste Stalin bereid tot gesprek met Truman? Belgisch kabinet nam geen beslissing (Van onze speciale verslaggever). Hoewel de vooravond van de grote dag der volksraadpleging in tal van Belgische plaatsen rustverstoringen bracht, is de stemdag zelf volkomen emotieloos verlopen. In de morgenuren togen de Belgen in alle kalmte ter stembus. Het regende natuurlijk strooibiljetten en de gevels en het plavei sel waren nog eenmaal vol met leuzen geplakt en beschilderd. Maar om éém uur was alles achter de rug en had men tot diep in de avond de fcjja om op de uitslag te wachten. De regering was overigens bezorgd genoeg voor ordeverstoringen. Nog nooit is in Belgie zoveel politie op de been geweest en als reserve had men bovendien troepen in de kazernes geconsigneerd. Het waren overbodige maatregelen: de Belgen stemden en daarmee is alles gezegd. Het enige incident, dat zich gister ochtend bij het stemmen voordeed, was een poging tot sabotage in stemloka len. In vele lokalen vond men graphiet op de lessenaars, waardoor de stembil jetten zwart zouden worden en dus on geldig. Een der eersten, die hun stem uit brachten was de 73-jarige koningin Elisabeth, de moeder van koning Leo pold, die vrijwel onopgemerkt het stemlokaal binnenkwam. Koning Leo polds dochter daarentegen, de 22-jari- ge prinses Josephine Charlotte, die even later in hetzelfde lokaal haar stem uitbracht, ontving een overdon derende ovatie. Een koor van stemmen, die onafgebroken „Leopold, Leopold" riepen, begeleidde haar op haar tocht naar de stembus en hoog boven haar hoofd schreef een vliegtuig „Oui - Ja" in de lucht. Nu wij dit schrijven, is de uitslag van de Belgische Volksraadpleging be kend. De koning heeft ruim 57 procent van de stemmen gekregen. In de stra ten van Antwerpen en Brussel is het vanaf vijf uur in de namiddag inder daad wel drukker geweest dan op nor male Zondagen. De kranten maakten echter geen werk van de stemming. Nergens hoorde men luidsprekers, nergens ook was een lichtkrant te zien. De Belgen zijn een volk a m café bezoekers en wie weten wil, hoe de resultaten uitgevallen zijn, die moet het café in. Daar schallen de luidspre kers, daar zitten de Belgen en volgen het nieuws. Zijn de koningsgezinden verheugd, zo verheugd, dat zij demonstratief aan hun blijdschap uiting geven? Zijn de tegenstanders van de koning verslagen, zitten zij bij de pakken neer? Hetp merkwaardigste van deze stemdag is, dat iedereen slechts bezorgd is. Volg de gesprekken in de café's, luister naar wat de mensen elkaar te zeggen heb ben. Men verwacht moeilijkheden. Als de koning terug wil keren met zijn 57,68 procent en de socialisten hand haven hun opvatting, dat Leopold 66 ATOOMCELEERDE IN FLORIDA OVERLEDEN Dr. Arthur Dempster, de geleerde, die de ontdekking deed die leidde tot de ontwikkeling van de atoombom, is op 63-jarige leeftij in Florida, waar hij zijn vacantie doorbracht, overleden. Dempster was afkomstig uit Canada en werd door naturalisatie Amerikaan. Hij ontdekte in 1935 het uranium 235, de grondstof voor de atoombom. Gedu rende dertig jaar is hij hoogleraar aan de universiteit van Chicago geweest. prooent had moeten hebben, om terug te keren, wat dan? De communisten hébben aan de pro- paganda-actie nauwelijks deelgeno men. Als zij plotseling een campagne tegen de koning beginnen, wat dan? Als de socialisten, zoals zij gedreigd hebben, actie-comité's de straat op te sturen en als de communisten daarte gen ingaan, als de tegenstellingen in het parlement nog meer verscherpt worden? Het is duidelijk, dat Belgie moeilijke tijden te wachten staan. Maar ook zonder dat wordt de situa tie moeilijk genoeg. Want nu koning Leopold gewonnen heeft, al is het dan ook met minder dan velen van zijn aanhangers verwacht hadden, (velen van hen rekenden Zondagmiddag op 70 procent en zelfs meer), is de positie der regering moeilijker dan ooit En menige Belg vraagt zich af, waar het heen moet. Zij zitten in hun café en luisteren naar de luidspreker. Zij vol gen het nieuws, gelaten en bezorgd. Buiten flitsen in Brussel en Antwer pen de lichtreclames uit en aan. In de straten blijft het ook na middernacht nog druk. De volksraadpleging is ach ter de rug. Het volk heeft gesproken. Nu kan het politieke spel opnieuw be ginnen. Zondag heeft het Russische volk 1302 leden voor de Opperste Sowjet gekozen. Tass meldt, dat overal in de Sowjetunie een groot aantal kiezers opgekomen is. In Wit-Rusland bracht b.v. 99,9 pet zijn stem uit en in een ander gebied 99,97 procent. De dag werd als een feestdag gevierd, j Men bezocht theaters en concerten, doch ook op de pleinen werd feest gevierd. Moskou's straten waren rijk versierd met vlaggen, spandoeken en portretten. Bij het invallen der duisternis werd een feestverlichting ontstoken. Alle candidaten, communisten en partijlozen, werden gekozen. „Praten met Moskou of staken" *De 42-jarige predikant Waterson van de badplaats Bexhill, in het graafschap Sussex, wil de Britse regering „schrik aan jagen" door een algemene werkstaking, ge paard gaande aan vasten, door het gehele Britse volk, met het doel de autoriteiten te Londen te dwingen met het Kremlin tot overeenstemming te komen over controle over de waterstofbom. Het Britse blad People brengt een verhaal, door het Engelse Hof als „hu moristisch" gekwalificeerd, volgens hetwelk de Beierse koningsgezinden, verenigd in de groep Der Bund, de kroon van Beieren aan de Hertog van Windsor zouden willen aanbieden. Beieren zou volgens het blad moei lijk een geschikte koning kunnen vin den onder de leden van het Huis Wit- telsbach en daarom zijn belangstelling richten op het Britse Koningshuis, De leden van Der Bund menen, dat de hertog van Windsor de ideale man is voor deze taak. Televisie concurrent voor de film De Raad van Commissarissen van de Vereniging' van Filmacteurs in Hollywood heeft de televisie de hoofd oorzaak genoemd van het verminder de bezoek aan de Amerikaanse bio scopen Het verminderde bioscoopbe zoek heeft een daling van de produc tie in Hollywood ten gevolge, hetgeen weer werkloosheid van filmacteurs betekent. Hotel te Usquelt afgebrand Om kwart voor elf Zondagavond is brand uitgebroken in het hotel-restau rant van de heer H. Addinga, te Us- quert (Gr.). De brand is vermoedelijk in de gelagkamer ontstaan, doordat vuur uit de kachel op de houten vloer is gevallen. De familie Addinga was reeds naar bed, toen de brand werd ontdekt. Zij slaagde er nauwelijks in, enige geldswaardige papieren te red den. Het gebouw is volledig uitge brand. De brandweren uit drie ge meenten waren in actie. Het ministercomité van de Raad van Europa komt 30 Maart te Straats- burg bijeen. Tijdens zijn bezoek aan Washington heeft Z.K.H Prins Bomhard de lunch gebruikt bij president Truman. Bij aankomst drukte de president Z.K H. Prins Bernhard hartelijk de hand. Nationaal zeeverkenners- kamp in Friesland De landverkenners zullen van 110 Augustus a.s. het 40-jarig bestaan van het verkennen in Nederland vieren in Ommen. De zeeverkenners gaan van 11 tot 18 Augustus hun tenten op slaan in Terhome om in het hartje van de uitgestrekte Friese meren hun nationaal kamp te vieren. Alle zee verkenners-groepen van de vereniging De Nederlandse Padvinders en de ver kenners van de Katholieke Jeugdbe weging zullen aanwezig zijn. Post voor de „Zuiderkruis" Post, bestemd voor militairen aan boord van de „Zuiderkruis", op weg naar Indonesië, welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 13 Maart in Nederland worden ter post bezorgd. Post, be stemd voor uitreiking in de haven van aankomst, uiterlijk op 26 Maart. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Djakarta met vermelding: Aan boord van het motorschip „Zuiderkruis" op weg naar Indonesië Zondagmorgen heeft in Belgie de volksraadpleging over de terug keer van Koning Leopold plaats gevonden. Prinses Josephine Char lotte, de 22-jarige dochter van ko ning Leopold, bracht haar stem uit in een schoollokaal te Brussel (foto links); de rechtse foto toont minister Paul Henri Spaak bij het vervullen van zijn stemplicht in het stembureau te St. Gilles. Prins Bernhard heeft Zaterdag lm Ottawa een tentoonstelling van produc ten van handenarbeid bezocht. Hem is daar een met de hand geweven linnen tafelkleed ten geschenke aangeboden voor de Koningin. Voorts was hij ge tuige van demonstraties met Canadese, door straalmotoren aangedreven ge- vechts- en transportvliegtuigen. Na af loop hiervan werd hem een noemaal aangeboden, in de loop waarvan hem uit naam van de Canadese luchtmacht twee gouden vleugels werden vereerd, gelijk deze door onderscheidene mili taire vliegers op hun galatenue worden gedragen. Dit geschenk was bedoeld als een, blijk van hoogachting en toege negenheid. Foresters verliest van Zeemacht De wedstrijd De Foresters—Zeemacht, gister te Heiloo gespeeld, heeft een bij zonder eigenaardig verloop gehad. Reeds direct na het begin was de eer ste aanval voor Zeemacht. Een der voorwaartsen haalde de bal achter de outlijn vandaan, waarna hij in het doel verdween. O.i. een grote blunder van de scheidsrechter. Daarna is De Foresters tot aan de rust niet meer voor het Zeemachtdoel weg geweest, doch dbor tekort en doorzichtig spel, wist zij voorlopig geen. doelpunten te maken. Het enige doelpunt dat zij- wist te scoren ontstond uit een penalty, die de Foresters werd toegewezen omdat een der Zeemacht-backs de bal met de hand uit het doel sloeg. Zeemacht wist het in deze periode slechts tot enkele gevaarlijke uitvallen te brengen. Vlak vóór de rust wordt één der Zeemacht- voorwaartsen door een Foresters-back dermate gehinderd, dat de Zeemacht- voorwaarts zich niet kan beheersen en een dreigende houding aanneemt. Het eerste geval ontgaat de scheidsrechter, doch het tweede de dreigende hou ding van de Zeemacht -speler echter niet, zodat deze van het veld wordt ge zonden. Na de rust zien we een herboren Zeemacht en met 10 man spelende, weet zij menige gevaarlijke aanval op te zet ten. Aanvankelijk wegen beide partijen goed tegen elkaar op en is de wedstrijd zeer spannend. Wanneer Zeemacht een goede aanval opbouwt, gaat de midden linie mede naar voren en scoort de spil met een zeer fraai schot de winnende goal. De voorhoede van De Foresters wordt hierna wat actiever, doch verder dan enkele gevaarlijke momenten voor het Zeemacht-doel brengen zij het niet. Het einde komt met 12 voor Zee macht. Na de wedstrijd heeft De Fo resters tegen het eerste doelpunt gepro testeerd. De scheidsrechter liet een zwakke indruk achter. Weinig animo voor sportkeuring Uit het jaarverslag van het bureau voor medische sportkeuring, te Alk maar blijkt, dat het aantal keuringen dat werd verricht, niet aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan Als men weet dat in Alkmaar en omgeving ongeveer vijfduizend personen boven de 12 jaar een of andere sport beoefe nen is het inderdaad niet veel. dat slechts 679 keuringen werden verricht. Hieruit blijkt wel, dat nog lang niet alle sportbeoefenaren de noodzaak van een sportkeuring inzien. Op een totaal van 5000 betekent dit aantal slechts 13.58 Wellicht zegt het deze men sen iets, dat door het bureau in het keuringsjaar zestien personen werden afgekeurd en veertig gekeurden werd medegedeeld dat zij voorlopig geen sport mochten beoefenen Sport is al leen dan nuttig als men een gezonde boddy heeft, sport is funest als het lichaam niet meer dan normale span ningen kan verdragen De secretaris van het bureau voor medische sport keuring wijst in zijn jaarverslag op het lage aantal keuringen en vraagt Zich af of hier voor de overheid geen be langrijke taal: ligt. Ons is bekend dat men in Arnhem hij voorbeeld geen gymnastieklokaal of sportterrein kan betreden zonder een bewijs van het keuringsbureau. dat i men 'oedgekeurd Dit is een gemeen- j teliih- verord-ning 'Ik-* sinds enige ja- ren - "(stekend "erkt Door deze niaat- j cege' "norkom men '"messen die niet alleer nadelig kunnen zijn voor de sportbeoefenaar maar bovendien de sport in discrediet kunnen brengen Kramer ongeslagen kampioen Onder grote belangstelling werden Zondagavond de laatste partijen ge speeld voor het biljartkampioenschap, klasse 3 tot 4 y„, van het district Alk maar. De favoriet voor de kampioens titel, de jeugdige Kramer, won ook zijn laatste partij,- zodat hij ongesla gen kampioen werd. De laatste partij ging tussen Kramer en Wester en slechts een overwinning van Wester zou er voor kunnen zorgen dat deze spelers met een gelijk aantal match- punten uit de strijd kwamen. Dan nog zou 'Kramef de titel hebben behaald daar zijn algemeen moyenne aanmer kelijk beter was. Hij heeft het tournooi namelijk beëindigd met 6,25, hetgeen bijna twee punten hoger is dan de klasse waarin werd gespeeld. Kramer zal dan ook promoveren en wij zijn er van overtuigd dat zijn tegenstanders in deze klasse aan hem hun handen vol zullen krijgen. De voorzitter van het district, de heer P. te Bos, reikte na afloop de beschikbaar gestelde prijzen uit. Bil- jartliefhebers uit Alkmaar en Bergen hadden gezorgd dat voor iedere speler nuttige en smakelijke cadeaux beschik baar waren gesteld. De heer Te Bos bracht in het bijzonder dank aan de biljartvereniging „De oude Prins" voor de vlotte organisatie en aan de heer Michels, in wiens „huis" het tournooi werd gespeeld, voor zijn medewerking. Door de voorzitter van de ontvangende vereniging werd onder meer gewezen op de sportiviteit van de spelers. De laatste uitslagen zijn: Zaterdag: Dekker 112 56 2.00 17 Veenendaal 150 56 2,67 22 De Boer 117 35 3,34 13 Schong 150 35 4,28 28 Zondag: Kramer 150 27 5,55 27 Sluys 84 27 3,11 17 Veenendaal 118 63 1,87 16 Wester 150 63 2,38 15 Schot Sr. 150 38 3,94 15 Schong 142 38 3,73 36 Kramer 150 32 4,68 33 Wester 114 32 3,56 13 Eindstand: 1 Kramer 1050 168 6,25 56 14 2 Wester 971 315 3,08 17 10 3 Schong 989 264 3,75 36 8 4 Schot Sr. 870 255 3,41 31 7 5. Veenendaal 883 281 3,14 34 6 6. Sluys 850 287 2,96 24 6 7. Dekker 848 289 2,93 21 5 8 De Boer 778 255 3,05 29 0 Motorclub wandelde in Den Helder De Auto- en Motorclub „Den Hel der en Omstreken" organiseerde Za terdagavond j.l. een betrouwbaarheids wandeltocht door Nieuvediep, waar voor ook de Motorclub „Alkmaar en Omstreken" was uitgenodigd. Het bê- trof hier een parcours van 4 km. voor de dames en 5 km voor de heren, welke afstanden moesten worden af gelegd in de tijd van één uur, waarbij men vijf controle-posten moest passe ren. De Alkmaarders hebben bewezen, dat ze niet alleen kunnen motorrijden, maar dat ze ook op het gebied van de wandelsport hun mannetje staan. Voor al de dames hebben zich best geweerd. Toen om circa half elf de laatste deelnemer binnen was, begon men met het vaststellen van de diverse loop tijden en werden de prijswinnaars- (sters) bekend gemaakt. De uitslag is als volgt: Dames: 1. mevr. v. d. Driesche 3 strafpunten; 2. mej. Ottenbros 4; 3. mevr. OttenbrosMol 5; 4. mevr. De Geus; 5. mevr. Pijper; 6. mevr. Laag- land-Winder; 7. mevr. Coljee; 8. mevr. Butter; 9. mevr. v. Wagensveld; 10. mej. Bint (Den Helder); 11. mevr. Hop; 12. mej. Adams. Heren: 1. J. Hop 3 strafpunten; 2. De Geus 4; 3. Sinnighe 4; 4. Schoorstra 5; 5. Dekker; 6. Bramsen; 7. Blauwboer (Den Helder); 8. K. Sluys; 9. Timmer man (Den Helder); 10. Bosma (Dén Helder); 11. v. d. Driesche; 12. Colee; 13. Breda; 14. J. Sluys; 15. Van Wa gensveld. De voorzitter van de Motorclub Den Helde sprak een woord van dank tot de Alkmaarders voor hun medewer king om deze avond zo te doen slagen. Hij hoopte, dat het niet bij deze ene keer zou blijven. Hierna dankte de heer Coljee uit Alkmaar voor de prettige ontvangst en sprak hij de waardering uit over de uitstekende organisatie van deze wan deltocht. Egmondia stelde teleur Egmondia dat twee invallers telde, vertoonde in het begin van de wed strijd tegen Jisp een duidelijk veld- overwicht, dat reeds na tien minuten spelen tot uiting kwam in een fraai doelpunt, dat Jaap Mul uit een vrije trap van Schippers onhoudbaar maak te. Jisp slaagde er eerst enkele minu ten voor de rust in de gelijkmaker te scoren. In de tweede helft voltrok zich spoe dig het noodlot over Egmondia. Reeds direct namen de gasten uit een corner de leiding en enkele minuten later verhoogde Jisp de voorsprong met een derde goal (13). Egmondia nam daarna het initiatief weer ill eigen hand en sloot de gasten volkomen in. maar pas een minuut voor het einde verkleinde Jaap Mul de achterstand tot 23. Toen was het te laat om nog te trachten een gelijk spel uit het vuur te slepen. Pin-Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland ana: is.a.i van ',:eei. 19 Pirn, Pam en Pom hebben algen iijk al veel te veel gegeten! En no| zijn ze niet door de rijstebrijberg heen De berg is ook veel dikker dan zc dachten Wetsnavel heeft hen groot moedig een stukje van zijn dropvete) aangeboden, maar het smaakt hen niei eens zo goed Toch willen ze doorzet ten. Wetsnavel voelt zich prima en houdt niet op om hen te vertellen van al die héérlijke dingen, die hij aan de Kom. nog even doorzetten, jullie zijn •r zo doorheen", roept hij bemoedi gend. „En dan Ja, wat dan? De ïondjes kijken Wetsnavel met een odderige blik aan. Ze kunnen een voudig geen hap meer door hun keel (rijgen Pom is er wel het akeligste lan toe. „Wetsnavel hou alsjeblieft op'smeekt hij. „Ik word er draaierig van. Ik moet ermee ophouden. Dan maar niet naar Luilekkerland!" van de Heer RINGERS tekenis van Jan oon Leeghwater, DAG 14 MAART rands 8 uur in ITORY. [E- 1HOETJES rtering .69 ÏECTOIRES rnbieding .69 IR WOL .15 TENBONT asecht 1.98 1FLANEL ia kwaliteit 2.98 SLOPEN 2.55 AAN ZEE oorde. Noch boeien, ïen hier en zij kon- bewegen, alleen be- buiten de deur. Het n Ti beschikten over het hen zo gemak- lleen de angst voor bleef als een scha- ;en. MAANDAG 13 MAART 1950 (Ongecorrigeerd) Ergens in Europa Buitenlandse waarnemers te Moskou achten het (volgens Reuter) niet uitge sloten, dat premier Stalin bereid ft president Truman te ontmoeten voor „vredesbesprekingen" in Europa. Zij wijzen in dit verband op een onlangs door Malenkof, lid van het Politburo, afgelegde verklaring, dat de Sowjet» unie bereid is deel te nemen aan „eer» Iijke besprekingen over de wereld vrede". Treden liberale ministers uit? Het kabinet is hedenochtend te Brus sel in vergadering bijeengekomen om de uitslag van de volksraadpleging te bespreken. De vergadering duurde an derhalf uur. Er werd na afloop geeft communiqué verstrekt. Een der minis- ters deelde evenwel mede, dat geen be slissing was genomen. Onmiddellijk na afloop van de kabinetszitting kwamen de liberale ministers bijeen. In politie ke kringen te Brussel vïaagt men zich af, of de liberale ministers na het re sultaat der volksraadpleging nog lan ger deel zullen willen uitmaken van de regering. Vooral de liberale minis ters Buisseret en Rey, die uit Luik ko men, hebben herhaaldelijk verklaard, dat de koning slechts naar Belgie zoij kunnen terugkeren, indien h'ij in da drie taalgebieden een meerderheid op zich zou vestigen. KONINGIN JULIANA NAAR ENGELAND Volgens de „Daily Graphic" zal het eerstvolgende staatshoofd, dat zal wor den uitgenodigd een officieel bezoek aan Engeland te brengen koningin Ju liana zijn. (Naar het ANP verneemt, staat omtrent een bezoek van H. M. de Koningin aan een buitenlandse mo- gendhejd, nadat H. M. een bezoek aan Frankrijk zal hebben gebracht, nog niets vast). Vietminh bereidt tegenoffensief voor Radio-Vietminh heeft gemeld, dat de militaire leiders van Vietminh onlèngs „een nieuwe strategie voor 1950 heb ben bestudeerd". In dat jaar zou „eeA algemeen tegenoffensef" worden inge zet. De minister van Buitenlandse Za ken van Vietminh heeft verklaard, dat de vriendschap tussen China, Rusland en Indo-China de overwinning zou ver haasten In gewoonlijk betrouwbare kringen te Saigon wordt verklaard, dat Vietminh geheime instructies zendt aan alle Vietnamezen in steden onder Frans bestuur en de dienstplicht heeft ingesteld in de gebieden, die het zelf beheerst G.S.V.-dames wonnen Zondag won de handbalvereniging van G.S.V. de laatste wedstrijd in dit seizoen met 40 van Castricum. Er stond een stevige wind, die GSV in de eerste speelhelft pal tegen had. Toch wist ?ij een goed partij te geven, maar haar overwicht resulteerde niet in doelpunten, want de rust ging in met een blanke stand. Na de rust kwamen de GSV dames met de wind in de rug direct goed op zetten en na plm. 10 minuen wist Rie Zondervan met een mooi schot haar club de leiding te geven 10. Even la ter wist de uitstekende middenvoor speelster Gré Bakker met twee doel» nunten de stand op 30 te brengen. Castricum m-obeerde nog wel haar eet te redden maar de GSV verdediging gaf geen kamp. Tegen het einde wist Gré Bakker nogmaals het net van Cas tricum te vinden en zo kwam het einde met een 1—0 overwinning voor de GSV dames.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5