Er is geen geld voor Friese brug Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Engeland wil garanties van V.S. tegen verlies van goud en dollars Dean Acheson over Moskou s bedoelingen in Oost-Azie Hevige ontploffing op scheepswerf te Martenshoek Donderdag 16 Maart 1950 147e Jaargang No. 64 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onrendabele tramlijnen mogen in stand gehouden worden Tunnelbouw te Velsen van de hoogste urgentie Frankrijk stemt vóór de Amerikaanse wapen - leveringen Washington vindt dit ietwat onsympathiek KARDINAAL MINDSZENTY IS ERNSTIG ZIEK Cochran bij Sukarno Werk aan Z.O.-polder begint in Mei Voetbal-oproer in San Salvador SERETSE KHAMA TOCH NAAR HUIS TERUG? De Belgische Koningskwestie Leopold raadpleegde enige belangrijke politici De Prinsesjes naar circus Strassburger BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdara 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. Brandende streekkwesties in Eerste Kamer In de Eerste Kamer, die gisteren de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft behandeld, is aandacht geschonken aan drie zaken, die de gemoederen in onze stad en haar onmiddellijke omgeving bezig houden. Mr. W. C. Wen- delaar (V.V.D.), oud-burgemfeester van Alkmaar, had zjjn goede stad nog niet vergeten en drong nogmaals aan op verbetering van de Friese brug. Minister Spitzen deelde hierop mede, dat hp geen toezeggingen kon doen, maar mocht zich in de loop van dit jaar nog een begrotingsgaatje voordoen, dan komt de Friese brug het eerst aan de beurt. Mr. Kolff (C.H.) bracht de opheffing van onrendabele spoorlijnen, w.o. de dienst AlkmaarBergen aan Zee ter sprake. De minister deelde voorts mede, dat de tunnelbouw te Vel- sen wordt beschouwd als te zijn van de allereerste urgentie. De bewindsman hoopt deze te kunnen bespoedigen. ment en wordt thans ernstig bestu deerd. De parlementaire redacteur van „De Telegraaf" tekent hierbij nog aan, dat de spoorwegen een merkwaardige toe- Uitvoerig stond de Kamer stil bij het voornemen van de Nederlandse Spoor wegen om verschillende onrendabele lijnen, w.o. de dienst AlkmaarBergen aan Zee op te heffen. Mr. dr. G. Kolff (CH) was hierover allerminst te spre ken, speciaal waar het opheffing betrof in streken, wier economisch belang met het voortbestaan van die lijnen sterk gediend is. Naar zijn mening waren goede verbindingen van een groter be lang dan een sluitende begroting. De heer Kramer (P.v.d.A.) sloot zich hier bij aan. Tekort van f 204.000. Minister Spitzen bevestigde de aan vraag van de Spoorwegen om enige lij nen te mogen opheffen. Deze leveren tezamen een tekort van 3,5 millioen op. De lijn AlkmaarBergen aan Zee heeft een deficit van f 204.000. De regering heeft aan de Spoorwegen de eis gesteld, aldus de minister, dat de exploitatie rekening zo enigszins mogelijk sluitend wordt. De minister meent dat men dit voordeel niet mag opofferen aan het karakter van openbaar nutsbedrijf. Wanneer het vervoer op een bepaald traject echter niet op andere wijze ver zekerd is, mogen deficitaire lijnen in stand gehouden worden. De aanvrage van de N.S. ligt op sprekers departe- zegging hebben gedaan: als het glad is of te mistig voor autobusvervoer, dan is zij in beginsel bereid suppletoir in te vallen, dus dan het opgeheven per- sonentreintje voor die keer nog eens ïe laten lopen. Tot zover dit blad. Nadat de minister de mededelingen had gedaan, die reeds in de aanvang zijn gereleveerd, heeft hij nog ver klaard dat 'n algemene maatregel van bestuur de rijwielen met hulpmotor op het rijwielpad zal toelaten. Hij betreur de het, dat hieromtrent zoveel verwar ring was gesticht. Bij de replieken diende de heer Kra mer (Arb.) een motie in, mede-onder tekend door de heren Kolff (CH), Wendelaar (WD), Tjalma (AR) en Brandenburg, waarin de herinvoering van de veergelden op de Westerschel- de werd betreurd. De minister had ver klaard, dat deze invoering noodzake lijk was. Motie en begroting werden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Dinsdag a.s. wordt de begroting voor Wederopbouw en Volkshuisves ting behandeld. Stemmenzwendel in Nationale Vergadering In tötaal voor 1100 millioen dollar De Franse Nationale Vergadering heeft zich Woensdagavond met 421 te gen 179 stemmen uitgesproken voor ratificatie van de overeenkomst in het kader van het Atlantisch Pact, volgens welke de V.S. wapenen naar Frankrijk zullen zenden. De stemming kwam aan het einde van een verrassend kalm debat, dat twee dagen heeft geduurd. De minister van Defensie, René Ple ven, die het verdrag verdedigde, ver klaarde dat volgens de huidige plan nen Frankrijk 55 pet. van de Westelij ke landstrijdkrachten zou leveren, ver geleken met 90 pet. in 1939. Minister Pleven verklaarde voorts dat de Amerikaanse militaire voorra- De Europese befalings-unie Engeland is wel van plan, aan een Europese betalingsunie deel te nemen, maar wil geen verliezen in goud of dollars lijden. Het heeft daarom de Amerikaanse regering verzocht, zich tegenover Engeland voor al deze ver liezen garant te stellen. Dit Britse verlangen heeft enkele Amerikaanse ambtenaren in Washing ton doen verklaren, dat zij de houding van Engeland tegenover de betalings unie enigermate onsympathiek vinden Het uiteindelijke doel moet immers zijn, dat de valuta's van Engeland en de andere Marshall-landen tegen dol lars kunnen worden ingewisseld, en niet, dat de betalingsbalans van de Marshall-landen met de door de ECA te verstrekken dollars in evenwicht wordt gebracht. Ook staan zij zeer cri- tisch tegenover de Britse handels methoden en zij zien in het Britse ver zoek een aanwijzing, dat Engeland niet bereid is, de risico's te dragen, die uit een betalingsunie zouden kunnen voortvloeien. Er zijn echter ook andere opvattin gen. Als men, zo wordt ook wel ge zegd, te veel de nadruk legt op de in wisselbaarheid van de Europese valu ta tegen dollars als het uiteindelijkf doel van de unie, dan demonstreert men een gebrek aan vertrouwen in de wederzijdse hulpverlening, die toch ook tot de doeleinden van de unie be hoort Men is het er verder nog niet over eens, of men langs de weg van een enkel Europees handelssysteem wel komt tot de omwisselbaarheid van de muntsoorten en of niet ook het ge- Weerbericht Weersverwachting, geldig tot morgenavond. Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrij krachtige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht. Vrijdag; Zon op 6.51, onder 18.47. Maan op 6.47, onder 17.34, vaar bestaat, deze deze eenheid ten slotte uitsluitend tegen de handel met Amerika gericht zal blijken te zijn. Bij de besprekingen, die minister Stikker gisteren met sir Stafford Cripps heeft gevoerd, schijnt de na druk te zijn gelegd op de noodzaak van garantie tegen het verlies van goud en dollars als voorwaarde voor de Britse deelneming aan een- beta lingsunie. GEEN ONDERHANDELINGEN TUSSEN BAO DAI EN HO TSJ1 MINH Radio-Vietminh (de omroep van de opstandige Vietnamese nationalisten) heeft tegengesproken, dat weldra on derhandelingen zouden kunnen worden geopend tussen Ho Tsji Minh en Bao Dai. den, die Frankrijk zal ontvangen, het in staat zullen stellen zijn vloot op het huidige peil te handhaven. In totaal zou Frankrijk wapenen ontvangen ter waarde van ongeveer 1.100 millioen dollar. Toch nog. Robot met één arm Amerikaanse technici hebben een robot met één arm gecon strueerd, die bijna alles kan doen wat door mensenhanden kan worden verricht. De robot werkt „op eigen kracht" en wordt draad loos bestuurd. Hij kan in radio actieve omgeving werken, waar het voor mensen gevaarlijk is. Volgens de technici kan iemand in een week leren zo'n te besturen. De New York Times meldt uit Rome, dat kardinaal Mindszenty ernstig ziek ligt in het hospitaal van de Madlod- gevangenis te Boedapest. Volgens Va ticaanse kringen, die door het blad als bron worden aangehaald, lijdt de kar dinaal aan de Ziekte van Basedow (een schildklieraandoening). De Hon gaarse bisschoppen hebben de autori teiten om inlichtingen verzocht, doch deze zijn hun geweigerd, aldus deze Vaticaanse kringen. De Amerikaanse ambassadeur in In donesië, Merle Cochran, heeft Woens dag president Sukarno bezocht. Er zijn vraagstukken besproken, die verband houden met de diplomatieke betrek kingen tussen Indonesië en de Sovjet unie.' Voordat deze tot stand zullen zijn gekomen, zullen er eerst uitgebrei de besprekingen moeten worden ge voerd, zo wordt in Djakarta verklaard. Rusland heeft indertijd tegen het be vel tot staking van het vuren gestemd en nooit Sukarno en Hatta als Indo nesische leiders erkend. Ook moet In- donesie's lidmaatschap der VN wor den besproken. Na de stemming over de wapenleve ranties ontstond echter toch tumult. Een Algerijnse communistische afge vaardigde, Djemad, wenste het woord, dit werd hem echter door de plaats vervangende voorzitter, Bouxom, ge weigerd, daar de communisten reeds tien minuten langer hadden gesproken, dan de aan iedere fractie toebedachte tijd. Djemad snelde daarop naar de micro foon en begon te spreken. Afgevaardig den der regering begonnen onmiddel lijk met de deksels van hun lessenaars te slaan en de communisten riepen: „fascisten, zwijnen". Na een kwartier bedaarde het tumult. Bouxom bracht het communistische voorstel name lijk, dat er in de overeenkomst van het pact geen veranderingen mochten worden aangebracht zonder de goed keuring van de Nationale Vergadering in stemmnig. Om tien over half drie werd de zit ting verdaagd voor het tellen der stem men. De communisten hadden n.l.' meer stemmen ingeleverd, dan er communis ten in de algemene vergadering zijn. Het amendement bleek tenslotte met 416 tegen 181 stemmen te zijn aanvaard, waarna de Nationale Vergadering uit eenging. Aanbesteding vindt plaats op Woensdag 26 April Naar wij vernemen zal Woensdag 26 April a.s. te 's-Gravenhage woriden aanbesteed het maken van delen van de Meerdijk van de Oosterpolder met aanliggende bouwputten, havendammen, opslagterreinen en bijkomende wer ken. Het is de bedoeling om in de loop van Mei met de werkzaamheden te beginnen. Men zal van het Keteldiep uit en van de in de Oosterpolder gepro jecteerde Flevostad uit aanvangen met de Meerdijk. De Oosterpolder is het Oostelijke gedeelte van de Zuid-Oostpolder. „Ik waarschuw hef Chinese volk" Ik waarschuw het Chinese volk, dat het zichzelf en zijn vrienden in ern stige moeilijkheden zou kunnen brengen, indien het communistische regiem, net volk tot aggressieve of gezagomverwerpende. avonturen buiten de gren zen zou leiden. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zeide dit in een uiteenzetting van de Amerikaanse politiek in .Azie voor de Commonwealth Club te San Francisco. De wereld, zo vervolgde Acheson, ziet zich thans geplaatst voor het voor uitzicht, dat de communisten China mogelijk zullen gebruiken als basis voor een verder zoeken naar zwakke plekken, waarvan zij gebruik kunnen maken. Het Amerikaanse volk zal in de Onenigheid tussen voetbalenthousias. ten was oorzaak van vechtpartijen te San Salvador, waarbij ten minste een persoon het leven verloor. Aanhangers van het voetbalteam van San Salvador hielden een demonstratie tegen de slechte behandeling van spelers van het team tijdens de onlangs te Guatemala gehouden Midden-Ameri kaanse Spelen. Volgens de demonstran ten waren negen spelers tijdens een wedstrijd door de politie te Guatemala met gummistokken mishandeld, waar na gevechten ontstonden. De regering van Salvador heeft inmiddels over deze behandeling een protest gezonden naar de regering van Guatemala Dr oproerlingen eisten nu een verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Wachtposten bewaakten Dinsdagavond de ambassade en het •consulaat van Guatemala. |n Schipluiden heeft een dokter een moeder bijgestaan bij de geboorte van haar eerste kind. Dezelfde dokter had 23 jaar geleden in eenzelfde nacht zowel de moeder als de vader ter wereld geholpen, de een in Schip luiden, de ander in Den Hoorn. Hij moest in die nacht, nu 23 jaar ge leden ettelijke malen heen en weer rijden. Deze keer had hij het gemak kelijker. Veel gemakkelijker dan de dokter in een Engels plaatsje, die zijn hulp verleende toen een drieling geboren werd. De drie spruitjes had den namelijk drie dagen nodig eer ze broederlijk en zusterlijk vereend in de wieg lagen. De jongen (4i/2 pond) kwam op Maandag, een meisje (5'A pond) op Dinsdag en nummer drie ook een meisjes (6i/ü pond) op Woens dag Met de drieling mee telt het gezin nu tien kinderen. De dokter zei, dat dit geval enig is in de medische ge schiedenis. Les extremes se tou- chent zegt de Fransman, hetgeen th Hooghaarlemmerdijks zoveel betekent als de uitersten raken malkander Daarom van de geboorte naar de an dere zijde van het leven Bij Colma» zijn vier kinderen om het leven ge komen door een ontploffing, omda: de vader, een electricien, na een tuzi» met z'n vrouw de gaskraan had open gezet en een explosie werd veroor zaakt door een vonk van een electr' sche wekker. Ik weet niet. wat over weegt. het vernuftige of het misda dige. Dinsdag hebben boven de Engelse parlementsgebouwen korte tijd twee vlaggen gewaaid, één met iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii het woord „vrede", de ander met het opschrift: „Verbiedt de atoombom". De deftige Lords kregen de hik van de schrik. gergen op Zoom schijnt in de veron derstelling te verkeren, dat nog al tijd Spaanse scharen gestut moeten» gen via de radio kon beluisteren, lan- zet. Want er zijn nog altijd hele volks stammen, die het nóóit leren! In de Sowjetunie verschijnt een klein Chi nees woordenboek, voor het lezen van Chinese boeken, kranten en tijd schriften. Het woordenboek omvat 7.500 lettertekens, die 40.000 woorden vormen. Mao Tse Toeng is er natuur lijk één van. De verbinding met de Wisselmeren op Nieuw-Guinea is zó slecht, dat de gouverneur, die toeval lig een deel van de R.T.C. besprekin worden. De politie heeft een week lang in 700 huizen gesnuffeld en daar gevonden: 838 granaathulzen, 4 mor tiergranaten, 23 handgranaten, 1 mijn. 8 slaghoedjes, „4 granaatkoppen, 76 revolverpatronen, 67 geweer-, mitrail leur- en stengunpatronen en 1 ont steker. Het onderzoek wordt voortge Doe niet z° ongezellig. Altijd over die atoom-oorlog! ge tijd in onzekerheid verkeerde, wat er nu eigenlijk met Nieuw-Guinea zou gebeuren. Want storingen maakten verder luisteren onmogelijk. Men over weegt nu een wekelijkse "''"vdienst. O, veler verzoek, speciaal van de boeren, zal in West-Duitsland geen zomertijd worden ingevoerd. O In Amerika is een nieuw apparaat voo: het ontdekken van radio-actieve uit stralingen uitgevonden, dat veel ge voeliger is, dan de tegenwoordige toestellen. Twee Albanese mi nisters zijn uit hét hoofdbestuui var de arbeiderspartij gestoten wegens „Trotskyïstische tegen de staat ge richte activiteit. Erg lang zullen ze wel geen minister meer zijn ook! L) Te Ferrara m Italië heeft zich een botsing voorgedaan tussen neo-fascis ten en communisten Veertien neo's en 4 communisten liggen thans broeder lijk naast elkaar in het ziekenhuis, in zwachtels verpakt. De ctokters maken geen onderscheidl Kardinaal SpelLman, die mei een groep Amerikaanse pelgrims Can nes in Frankrijk bezocht, heeft daar een wijnrank gezegend, die werd gebruikt bij de uitvoering van een heilige dans door enige Franse meisjes. Sinds de elfde eeuw wordt die dans jaarlijks uit gevoerd om de schutspatroon St. Mark te vragen de wijngaarden te beschermen. Mevrouw Seretse Khama, wier meis jesnaam Ruth Williams is, en die te Serowe in Beetsjoeanaland verblijft, heeft' een telegram van haar echtge noot ontvangen. Daarin deelt hij mede, dat hij spoedig toestemming van de Britse regering verwacht om naar huis terug te keren. Het is niet onmogelijk, dat de regering terugkomt op haar be sluit, om Seretse voor vijf jaar uit zijn gebied te verbannen. Het besluit heeft in een vergadering van de so cialistische Lagerhuisfractie veel critiek te verduren gehad. toekomst de vriend van het Chinese volk blijven, zoals dat in het verleden het geval was. Voor de handel met China dient echter een beperkende gedragslijn gevolgd te worden. Hierbij wordt gedacht aan goederen, die ten nadele van de V. S. kunnen worden gebruikt» Ook zal de V. S. geen crediet verlenen aan een regering, die zich vijandig verklaard had tegenover de V. S. Het verdrag met Moskou. Het vriendschapsverdrag tussen Mos kou en Peking heeft een nieuw en helder licht geworpen op de Sowjet- russische bedoelingen in China. Het Chinese volk mag dan deze beloften en verzekeringen toejuichen, het zal ech ter te zijner tijd inzien waar deze te kort komen met China's werkelijke be hoeften en wensen. Reeds thans ziet China zich gesteld tegenover hongers nood voor 50 millioen mensen in de tijd van nu tot de volgende oogst. Mo gelijk zullen er millioenen sterven en toch wordt er voedsel uit China naar de Sowjetunie gezonden, aldus Acheson Ook voor de rest van Azie vormt het Sowjetrussische imperialisme de voor naamste bedreiging. Het Amerikaanse volk stelt zich om dezelfde redenen tegenover het communisme als het zich tegenover het nazisme, 't Japanse im perialisme of welke andere vorm van aggressie stelde. Het communisme ont zegt de volken, welke het verslindt, het recht op hun eigen wijze voor een beter leven te werken. Gistermorgen even over elven zijn Robert Gillon, voorzitter van de Se naat, en Frans van Cauwelaert, voor zitter van de Kamer van Afgevaardig den van het Belgische parlement, met een militair vliegtuig van Meisbroek bij Bruss»-' naar Genève gevlogen, om daar samen met minister-president Eyskens en koning Leopold de resulta ten van de volksraadpleging te bespre ken. In de loop van de morgen zijn ook de liberale ministers bijeen ge weest. De minister van landsverdedi ging, Deveze. heeft hun onder striktfe geheimhouding verteld, wat hem over de besprekingen te Pregny was mede gedeeld. Eyskens, Gillon en Van Cau welaert werden gisteravond te Brussel terugverwacht. Aangenomen wordt dat ook de leiders der politieke partijen en die der Senaats- en Kamer-fracties naar Pregny zullen worden ontboden. Zelfs gelooft men, dat Prins Karei aan de conferentie zal deelnemen. De reis van de twee voorzitters naar Genève wordt aldaar als een bewijs beschouwd, dat de besprekingen tussen de koning en de premier niet zo vlot verlopen. Pirenne, de secretaris des konings, heeft gisteren in het begin van de avond een bespreking met Van Cau welaert, Gillon en Eyskens gevoerd. Daarna reed hij met Van Cauwelaert in de richting van Pregny weg. Gillon bleef in gesprek met Eyskens. Van geen dezer autoriteiten is commentaar te verkrijgen over de voortgang of de kern der onderhandelingen. Bruin gebrand door de Oostenrijkse zon hebben de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet gistermiddag de voorstelling van circus Strassburger in Carré in Amsterdam, temidden van een aantal vriendinnetjes, bijgewoond. Veel schade, geen slachtoffers lp een werkplaats van de scheeps werf van de heer J. Bodewes in Mar tenshoek bij Hoogezand is gisteren een gascylinder ontploft. De werkplaats werd vrijwel geheel vernield. Er ont stond een kleine brand. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. In de schuur, waar de ontploffing geschiedde, bevonden zich twintig ar beiders, die zich bijtijds in veiligheid Konden brengen. Het aangrenzende kantoorgebouw werd beschadigd. Toen een der arbeiders tegen tienen met een lasapparaat bezig was, ont dekte een mede-arbeider een vlam metje bij een der buizen van het toe stel. Dadelijk werd alarm geslagen De arbeiders vluchtten naar buiten, de lasser trachtte nog de kraan dicht te draaien, Nauwelijks gegaan, of volgde. AI materiële schade was ontstaan. De werf zelf is nagenoeg intact gebleven, zodat het werk normaal kan doorgaan. doen slaagde hierin niet. was ook hij naar buiten een enorme ontploffing spoedig bleek, dat slechts Nieuw achterlicht De heer Diederik Kramer te Slie- drecht heeft een nieuw achterlicht voor een fiets geconstrueerd, dat min der kwetsbaar is dan de bestaande achterlichten. Het nieuwe achterlicht is ingebouwd, en steekt slechts 1 of 2 mm buiten het spatbord uit. Ook het contact is ingebouwd en dus niet aan weersinvloeden blootgesteld. In de ruimte van het achterlicht kan boven dien nog 'n reservelamp worden mee gevoerd. Op de vinding is octrooi aangevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1