uw- Viert Pasen Nieuwe Kamer! I Een goed w I is toch voord Dij Timmer Timmerma BAI Grote rol van Charlotte Kohier mi AGENDA Koopman uit Alkmaar beroofde een dronken landarbeider PRAATJES •De Zottin van Chailloi" Prachtige vertolking van een vreemd stuk Kerk en drankbestrijding ÉL Een huisje moet verdwijnen Arresiani sprong over brugleunng Chauffeur brachf iweeial naar de poliiie Ontknoping op bureau te Den Helder HET VULPENHUIS OTSE OMZET VERGROTÏ Alkmaarsche Courant VRIJDAG 17 MAART 1950 LIET IS MOEILIJK te schrijven over Jean Giraudoux' toneelstuk „De Zottin van Chaillot" zonder de schijn van onrechtvaardigheid op zich te la den. Immers, de schrijver heeft in 'dit spel dat getypeerd is geworden als de strijd der constructieve elementen tegen de geest van de afbraak, die de wereld bedreigt hier en daar zo bril- lante hoogtepunten bereikt, dat ze nog lang in het geheugen zullen blijven van allen, die de vertolking er van, hier of elders, hebben bijgewoond. Daar komt nog bij, dat het ganse stuk een zekere dichterlijke sfeer ademt, hier en daar wel wat toneelmatig gn zelfs gewild, gemaniëreerd, maar dan toch zo consequent gehandhaafd en af en toe met zoveel zeggingskracht en beeldend vermogen, dat men er zich, zelfs ondanks de wat houterige verta ling, graag aan gewonnen geeft. Dat zijn de. positieve kanten van het 6tuk. Ze liggen voor de objectieve be oordelaar eigenlijk voor het grijpen. Moeilijker wordt het. wanneer men zich gaat realiseren dat dit stuk des ondanks in feite een mislukking is. In zoverre althans, dat de symbolische verbeelding van de maatschappelijke verhoudingen en van het „spel" der individuele krachten daarin, door de schrijver is opgebouwd met volstrekte verwaarlozing van de halftinten. Bij hem zijn de mensen en hun aandriften verabsoluteerd tot wit of zwart. Hij weet niet van een vervaging, van een vervloeiing der grenzen, hij weet niet van de betrekkelijkheid der waarde oordelen, van de relativiteit der ethi sche maatstaven, die mensen elkaar aanleggen. Ieder ziiner figuren verte genwoordigt eigenlijk een ad absur- dum geschetste eigenschap. Met de werkelijkheid van het dagelijkse leven heeft dat vanzelfsprekend niets meer te maken. Schijnbaar voert deze me thode tot een zuiverder vereenvoudi ging, in wezen echter is zij een ont krachting van het levensechte. En daardoor krijgt het stuk, dat van deze kunstopvatting uit is geconcipieerd, alle eigenschappen van het marionet- ZO JUIST ONTVANGEN Grote coffeet/e DAMES CALIFORNIA-SCHOENEN J 95 g 90 0 75 in wit grijs en beige. Te nmschoenen in alle maten voorradig. ALKMAAR Gisteravond hield de N.C.G.O.V. van Alkmaar, onder auspiciën van de Ned. Hervormde kerk, een bijeenkomst, met als onderwerp „Kerk en drankbestrij ding". De kapelkerk was maar matig bezet. Ds. Dikboom zeide in zijn ope ningswoord, dat het kerkbestuur de kerk beschikbaar had gesteld en de leiding van deze avond op zich had ge nomen omdat zij de nood egvoelt, die er in de wereld is op het gebied van het alcoholisme, welke met alle beschik bare middelen bestreden moet worden Hierna vroeg hij de aandacht voor een tweetal liederen, gezongen door het Geheelonthouderskoor D.O.V. De eer ste spreker van deze avond, ds. Mondt, begon met enige sprekende cijfers te noemen. In het jaar 1949 werd er min stens even veel gedronken als in 1920. In Nederland werden in 1947 per per soon per jaar 95 borrels gebruikt, dit aantal was in 1949 opgelopen tot 132 per persoon en per jaar. In 1948 wer den 17000 bekeuringen gegeven wegens het verkeren in openbare dronken schap, waarvan 1388 aan chauffeurs, die kennelijk onder invloed van sterke drank waren. Maar, zal iemand zeggen, is het nu zó erg om een glas wijn te drinken. Natuurlijk niet, zei ds. Mondt. Maar bestaat het leven van alle dag niet uit kleine dingen en komen uit alle kleintjes niet de grote?. Natuurlijk moet een geheelonthouder oppassen dat hij niet te kleinzerig wordt, zoals bij de vraag of hij rumbonen mag eten of niet en of hij limonade wel of niet in een wijnglas mag drinken. Het alcoho lisme is slechts te bestrijden door een kern van mensen in het volk, die de gevaren er van kennen. Na zang door het geheelonthouderskoor trad de tweede spreker op, te weten ds. Ruiten berg. Deze gebruikte als symbool een vaandel met vlekken. Het vaandel is de geheelonthouding, de vlekken be tekenen de spot die hierop geworpen wordt. Vaak ook worden er door de dragers van het vaandel zelf vlekken op geworpen. Volgens ds. Ruitenberg moet de kerk getuigen van de liefde om anderen te redden. In de 17e en 18e eeuw werd er bij kerkeraadsvergade- ringen flink gedronken. Dit komt ge lukkig niet meer voor. Als men de ge volgen van drankmisbruik heeft aan schouwd zal men moeten toegeven, dat de strijd op het ogenblik met alle bruikbare middelen ter hand moet worden genomen Voor ons gaat het om de bekering, aldus spreker, maar deze kan weerhouden worden door de drank. Het doet ons goed te horen, dat vier of vijf ministers van ons land geen drank gebruiken en ook vele weten- Schapsmensen de drank onaangeroerd laten. l aten zij een voorbeeld zijn voor om volk. tentheater: aardig, zelfs boeiend, maar niet echt. Logisch vloeide uit het zojuist ge schetste gebrek voort, dat de rijke mensen in het stuk vrijwel allemaal slechte en gemene lieden zijn, bezeten door de geest van afbraak, decadent tot in 't degouterende en dat tegen over dat zwart het helle wit van de arme duvels staat, die naar het goede streven en wier leidster in de strijd de dwaze gravin wordt, die de cen trale figuur van het stuk is. Prachtig is die scène in de kelder, waar zij een vergadering gaat beleggen met haar al even zotte vriendinnen; de dialogen, flitsend en flonkerend en haarscherp, zijn het beste van het gehele stuk. Meesterlijk is het vlijmend-sarcasti sche pleidooi, dat de voddenraper in de hierna volgende rechtszitting ten bate van de rijken houdt. Maar een jammerlijk daarmee contrasterende neergang vertoont de aansluitende scène, waarin de gravin op het wonderlijke hemelbed het droom- gesprek heeft met de geredde drenke ling, die zij verwart met haar verdwe nen minnaar. Deze scène, die in feite volstrekt buiten de handeling staat, verstoort het evenwicht van het toch reeds gevaarlijk-wankele stuk en remt het door Defresne met weinig vaart en sterke accenten geregisseerde spel tot in het irriterende. WELKE OPMERKING we eigen lijk al toe zijn gekomen aan de ver tolking, die het Amsterdams Toneel gezelschap gisteravond in 't Gulden Vlies van Giraudoux' toneelspel gege ven heeft. En dan dient vóór alles uiting te worden gegeven aan onze verheugenis over het feit, dat we eindelijk na èl te lang te hebben gewacht mevr. Charlotte Kohier weer eens in een grote rol zagen. Een waarlijk grote rol, gespeeld door een van onze grote actrices. Navrant was haar verschijning als de halfzotte-halfwijze gravin, die maar al te vergeefs naar de herinne ring zoekt van de adeldom, die haar wezen zou moeten kenmerken. Prach tig speelde Charlotte Kohier hoe wel af en toe weinig rolvast dit schrijden langs de grenzen van waan zin en wijsheid, zuiver van opvatting en met schrille nadruk op het bizarre feit, dat de „onderwereld" de socie ty" op het terrein der karakterkwali teiten met stukken slaat. En dan was daar de prachtige rol van Jacqueline RoyaardsSandberg (hoe brillant in de kelderscène!), het zeer goede spel van Elise Homans *-n de niet minder zuivere vertolking, die Antoinette de Visser met haar altijd wat raui^e stem van haar presidente- rol gaf. Samen met Charlotte Kohier gaven deze actrices prachtig en zeer gaaf toneel; toneel van de hoogste klasse. Wij noemden reeds de voddenraper, de man met de twee hoeden en de in een hard straatleven verzamelde wijsheid, Jo Sternheim, die in het eer ste deel vrijwel onverstaanbaar was. revancheerde zich later op uitstekende wijze. Paul Huf, de schofterige presi dent van dertien naamloze vennoot schappen; de bezitter van een duister verleden en een zwarte ziel, was over tuigend in zijn „gaan over lijken"; Frits van Dijk gaf een best type van een verlopen baron; Jacques Snoek als makelaar en Kees van Iersel als explo- rateur (wonderlijk mengsel van ban diet en occultist) vormden met de twee eerstgenoemden een waardige groep vertegenwoordigers van de aan bidders van het gouden kalf. Sinister, luguber en door Giraudoux, met zijn zucht naar symbolisering, vol strekt eenzijdig bedoeld als incarnatie van de zonde. Die bedoeling hebben zij gerealiseerd en dat dit gebeurde zonder ridiculisering is een bewijs voor het vakmanschap dezer toneel spelers. Mies Hagens dient apart te worden vermeld als het spoelmeisje Irma, die haar dromen van zuiverheid droomt in de armen* van reeksen minnaars tot zij drie uur na de kennismaking „want in de liefde mag geen seconde verloren gaan" op bevel van de gravin de geredde drenkeling omhelst. Deze jon ge actrice had zich uitstekend in haar rol ingeleefd; de dichterlijke woorden aan het slot van het eerste deel bracht zij prachtig over het voetlicht. Als geheel een bijzonder goede voor stelling van een vreemd stuk; een stuk met dichterlijke hoogtepunten en een rijkdom aan esprit, een stuk echter dal in wezen in totaal verkeerde praemis sen uitgaat, de probleemstelling van het maatschappelijk onrecht vals be licht en door de mengeling van onzin en wijsheid, door de tekening in uit sluitend zwart en uitsluitend wit eigen lijk weinig meer is dan een boeiend spel met poppen, gesneden naar mo dellen, die ontleend zijn aan Dosto- jewski Wat niet wil zeggen, dat Gi raudoux' werk ook maar enigerlei vergelijking met de scheppingen van de grote Rus kan doorstaan. A. K. Bakersprookje in 't Gulden Vlies Tot de meest succesvolle voorstel lingen van dit seizoen behoorde wel het blijspel' „Bakersprookje" (A young wives tale) van Ronald Jeans dat door het nieuwe gezelschap van Guus Oster gedurende de maand Februari in het Leidseplein-Theater te Amsterdam stampvolle zalen trok. In het tournee door ons land met dit aantrekkelijke stuk is ook Alkmaar opgenomen. De voorstelling vindt Dinsdagavond a.s plaats. De hoofdrol wordt op on navolgbare wijze vertolkt door Ma ry Dresselhuys met Louis Borel Guus Oster. Rinv van Slingerland, Emmy van Swoll, Gerard Rekers, Teunke Hauer en Willy Zuidema. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Alles wel aan boord (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 8 uur: De tweede mrs. Carroll (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Kus des doods (18 jaar); ABT, 8 uur: De laatste der roodhuiden (14 jaar). ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur (ABT 8 uur). nrnmiiiiiimiiiiiiiiiniiTnnniiiiiniiiiiiiiliilflllllllllllllllllllliniIIIIIIIIIIIHIIIIIllllllllllllllllllHIHll HERENCOSTUUIES In onze uitgebreide V oorj aarscollectie brengen wij onder andere Herensportcostuums j Kamgarencostuums f otr vanaf LAAT 98 ALKMAAR iiiiiiiiiiiiiiniioii'nrtiinrmiiiiTnifflmmmimiiiBin'nnffliTïïimiimiinnifmnmmiimrmim!!! Land en volk van China Woensdag zal de bekende letterkun dige Jef Last voor de Volksuniversi teit (in samenwerking met de Ned. Rwisvereniging, het Inst. v. Arbeiders ontwikkeling en de Huisvrouwenver.) de interessante cyclus „Van landen en Volken" besluiten met een voordracht over het land en het volk van China. China, met een bevolking van 490 mil- iioen inwoners, is in beweging geko men. Zoals in de jaren tussen de bei de wereldoorlogen, ten goede of ten kwade, de Russische revolutie haar stempel op de eerste helft van deze eeuw gedrukt heeft, bestaat er voor spreker geen twijfel of de Chinese revolutie zal politiek, economisch en cultureel van nog veel groter betekenis worden voor de tweede helft van deze eeuw. Aan de hand van een rijke serie licht beelden zal Jef Last vertellen van de centrale betekenis van China in het verleden en het heden, de betekenis van schrift, kunst en filosofie, de ze den en gebruiken der boerenbevol king en de voornaamste problemen, waarvoor het land zich economisch gesteld ziet. \cht koeien had de we duwe De Lange en zij stonden tot voor enkele dagen in de schuur naast het, met reclameplaten volgeplakte, boerenstolp- je, dat daar zo moeder ziel alleen ligt in het weiland aan de Berger- weg en de spoorlijn naar Uitgeest. Spoedig zal daar geen weiland meer zijn en ook geen boeren huisje, waarin mevrouw De Lange, nadat twee jaar geleden haar man overleed, haar bestaan tracht te zoeken voor zichzelf en haar vijf kin deren van veertien, twaalf, negen, vier en twee jaar oud. De ge meente heeft Woensdag het bouwrijp maken van dit terrein aanbesteed en reeds eerder de bewoon ster aanzegging gedaan, dat zij haar huisje zou dienen te verlaten. Zij wil dat wel, omdat zij begrijpt, dat haar parti culiere belangen moeten wijken voor het gemeen schapsbelang, maar zij begrijpt niet, waarom nu zo plotseling de stal naast het woninkje moest worden afgebro- ken. Dank zij de hulp van omwonenden kon echter aan de opdracht worden voldaan, maar intussen was er voor de koeien nog geen onder dak gevonden. Als de nood het hoogst is, is de redding vaak nabij en die kwam in de vorm van boer Hoedjes. De weduwe De Lange moest twee koeien van de hand doen, doch de overige zes vonden een veilige stal bij de hulp vaardige boer. Maar nu reeds vraagt de vrouw zich af, waar zij haar beesten in de aanstaande herfst onderdak zal kun nen brengen. De stal was te oud om weer opnieuw te laten opbouwen en geld voor een nieuw on derkomen is er niet. Een andere vraag, waarover zij zich het hoofd breekt is, aan welke kant van de stad haar straks een woning wordt toegewe zen. Het bedrijfje vergt, dat zij in de nabijheid woont van het door haar gepachte weiland aan de Egmonderweg, in wel ke buurt haar kinderen ook de schillen ophalen voor het vee. Maar daar is blijkbaar niets meer te vinden. „Voor deze vrouw begint nu de mar telgang, meneer" zei ons een medelijdende buur man. Een drama in het klein, de angst voor het verlies van de boterham die deze zelfstandige vrouw iedere dag nog op tafel weet te bren gen. Treinen razen langs t kale weiland, doch slechts een enkele reizi ger zal aandacht schen ken aan het huisje, dat plaats moet maken voor een moderne school. Straks juichen op dé ze plek de kinderstem men en is het huisje met de acht koeien vergeten. Dan kijkt de medelijden de buurman naar de on bezorgde schooljeugd die gelukkig nog geen weet heeft van wat een onzekere toekomst voor een mens betekent Extra onderhoud woningen van het Gem. Woningbedrijf In 1947 gaven B. en W. een over zicht van de plannen tot het verrichten van extra onderhoudswerken aan de woningen van het gem. woningbedrijf, waarvan de kosten geraamd werden op f 250.800 en welke werken in drie gedeelten zouden worden uitgevoerd. Voor het eerste deel, dat inmiddels is uitgevoerd, was een bedrag van ten hoogste f 84.300 beschikbaar gesteld. De directeur van O W. acht het wenselijk, dat de beide andere gedeelten nog dit jaar worden uitgevoerd. De kosten daarvan worden thans geraamd op f 191.700 in totaal. Hoewel voor de kosten van het eer ste gedeelte een voorschot uit 's Rijks kas werd aangevraagd menen B en W daarvan geên gebruik te moeten ma ken, omdat de gemeente elders tegen een lager rentepercentage geld heeft kunnen opnemen. Voorgesteld wordt dan ook voor de bestrijding van het tweede en derde gedeelte geen rijks- voorschotten te vragen, doch deze t.z.t. met een geldlening te bestrijden. Toen gistermiddag drie arres tanten van 't politiebureau naar het Huis van Bewaring werden overgebracht, sprong bij het pas seren van de Bergerbrug één van de mannen, een Alkmaar der, over de brugleuning. Hij kwam tot zijn middel in het wa ter, zodat hij gemakkelijk naar de kant kon waden. Hier werd hij door de begeleidende recher cheur met open armen opge wacht. De tocht naar het Huis van Bewaring verliep verder on gestoord. Dinsdagnacht heeft zich tussen Alkmaar en Den Helder een „interessant" berovingsgeval (met ontknoping) voorgedaan, waarin de hoofdrollen werden vertolkt door de landarbeider K. H. uit Breezand, de koopman J. K. en de taxi-chauffeur G. K-, beiden uit Alkmaar, Zowel de koopman (de herover) als de landarbeider (beroofde), kwamen in de cel terecht, dank zjj het kordate optreden van de chauffeur. Een en ander geschiedde met assistentie van de Helderse politie, die hiermee de Hermandad in Alkmaar ongetwijfeld een gewaardeerde dienst heeft bewezen. was in het bezit van 223,Onder de mat in de taxi werden één bank biljet van 100,één briefje van 50,— en drie zilverbonnen van 1,— gevonden. Op de mat vond de politie nóg één briefje van 1,zodat men tot een bedrag van 154,— geraakte. In een dancing in Alkmaar ontmoet ten de koopman en de landarbeider elkaar. Laatstgenoemde had teveel ge dronken, zodat J. K. om ongeveer half tien besloot hem naar huis te brengen. Bij het verlaten van de dancing liep de koopman ergens tegenaan, waar door hij een hoofdwonde opliep. Bui ten gekomen nam het tweetal een taxi, die hen eerst naar een ziekenhuis moest brengen om de hoofdwonde van K. te laten verbinden, en daarna naar Breezand, de woonplaats van H. De chaffeur wenste vooruit betaald te wor den, wat de koopman deed door uit de zak van de dronken H. een bankbiljet van 25,te halen. Nog even een rondje Toen de taxi De Kooy naderde, gaf H. te kennen, dat hij een rondje wilde geven. Aldus geschiedde. Bij het af rekenen bemerkte H„ dat hij een be drag van f 450,kwijt was. Men ging aan het zoekei maar vond niets. Eén van de drie stelde daarop voor, naar Alkmaar terug te rijden om in de dancing verder te zoeken. De chauf feur reed echter niet naar Alkmaar, doch naar het politie-bureau in Den Helder, omdat hij vermoedde, dat er iets niet in de haak was. En zo was het ook. De landarbeider vertelde, dat hij vermoedelijk was be roofd van ƒ450,—. waarna het drietal werd gefouilleerd. In een binnenzak van H. werd een briefje van 25,— aangetroffen. De chauffeur had f 100,— aan klein geld bij zich en de koopman Geld onder de mat Hoewel de koopman, die zeer ongun stig bekend staat, aanvankelijk ont kende, gaf hij later toe dat hij H. had beroofd. Echter niet voor een bedrag van 450,zoals deze had verklaard, maar voor 154,—. Toen hij in Alk maar de chauffeur met een orteïte van 25,— uit de zak van H. had betaald, had hij ander geld meegetrokken. Dit had hij onopvallend met de schoen naar zich toe gehaald, en bij zich ge stoken. Omdat hij in de gaten kreeg dat de chauffeur naar het politie-bureau koers zette, had hij het geld in de taxi onder de mat verstopt Dit be drag, dat inderdaad alles was dat werd geroofd, werd in beslag genomen. De koopman werd in arrest gesteld, en zal waarschijnlijk naar Alkmaar wor den overgebracht. De beschonken H. kreeg ter ontnuchtering ook een cel toegewezen. Woensdag, de dag volgende op de beroving, vroeg de eigenaar van een cafétaria aan de Zuidstraat in Den Hel der de hulp van de politie om een dronken man uit zijn zaak te verwij deren. Deze man bleek de beroofde H. te zijn, die bezig was het biljet van 25,dat de koopman hem had ge laten, te verkwisten. Hij werd weer in de ontnuchteringscel gestopt, dit maal in het bureau aan de Spoor- gracht De beste service De grootste keus! Thans o.m. ook weer leverbaar OSMIA met 25 jaar garantie. MARIE OUDEJANS Boekhandel Schoutenstraat 13 Uw vulpen defect Wij helpen direct Diplomazwemmen In de Aikmaarse overdekte zwem inrichting hadden Maandag, Dinsdag en Woensdag wedstrijden diploma- zwemmen plaats. Voor diploma A slaagden: C. Adolf, R. Apeldoorn, N. Baren- dregt-de Jong, B. Bakker, N. Bakker, G. Bakker, P. A. N de Boer, G. Brou wer, F. Bruin, R. de Boer, A. Bolke- stein, R. Brouwer, C. Buurman, L. Dek ker, M. Dekker, H. v. Drunen, B. Doornbos, E. Edse, A. Elderson, K. Grandjean, J. Gabel, H. v. d. Gracht C. Goede, H. v. 't Hof, A. A. Halff, L. Ham, H. Haytema, D. Hopman, R. Hol man, G Houweling, J. Huiberts, J. tmanse, J. Jansen, M. Krauweel, A. Kerkmeer, M. Klein Wassink, P. Kep- pei, M. van Kuyk, J. van Laar, G. Lap, I. Lebbing, W. Lebbing, J. Lenos, M. Koenen, B. v. Leeuwen, L Meyer, R Misik, R. Overeem, T. Punt, E. Roth, L. Roth, K. Smit, M. Suiker, J. Schagen, D. Stavenuiter, P. W. M. Stuyvenberg, A. Timmer, P. Veen, I. Verdoes, K. de Vries, Ch. Vrijman, H. Vooren, W. A. Wagenaar, W. Wahlers, H. v. d. Wall Bake, R. Wietsema, H. Worm, L. v. d Woord, W. Zeylmans, T. Burkunk, M. Kraakman, C. Maats, J. van Raam, H. F. Zwanenburg, I. Vrijman, G. Meyer. Diploma B; G. Baars, E. Bakker, E. Beets, J. de Boer, P. de Boer, M. J. de Bruin, H. Haytema, H. Kleen, Tilly Krelage, R. van Laar, I. Lebbing, W. Lebbing, H. Muller, M. Vermeulen, K. Schot, A. Smit, M. Smit, J. Swager, K. de Vries, J. Wagenaar, R. Zomerdijk, E. Bur kunk, C. van de Vail, A. Keppel. Diploma C: H. v. d. Wall Bake, B. v. Wilgenburg, J. Janssen, L. de Groot, A. Mooy. Belang en gemeenschap Voor de afdeling Alkmaar van de Vereniging Bellamy sprak gisteravond in het Wapen van Heemskerk de heer J. Hor6meier Jr., landelijk voorzitter, die zijn lezing aanving met een uiteen zetting over het wezen der Bellamy- beweging. Over het algemeen wordt onder de Beliamy-beweging verstaan het stre ven op grond van de gedachten, door Edward Bellamy destijds in zijn wer ken verkondigd, die geleid hebben tot stichting van verschillende bonden en verenigingen. De beweging keert zich af van concurrentie en particulier winstsysteem met als basis een twaalf tal grondslagen voor een nieuwe maat schappelijke orde, die een waarborg zijn voor de algehele welvaart. Het voornaamste streven is: grond en pro ductiemiddelen in handen der gemeen schap te brengen. Voorts acht de be weging individueel gerichte economie minder belangrijk dan die der gemeen schap. De economische en staatsrech telijke structuur berust bij de overheid. Het geheel doet iets denken aan 't com munisme. Spreker bracht vooral 't belang van de eenheid der gemeenschap naar vo ren. Bellamy schreef: „De mensheid, één volk, de wereld één land". Spre ker sprak uitvoerig over de oorzaken van de crisis en over haar gevolgen waarna hij z'n gloedvolle pleidooi voor de beweging besloot met de aanwezi gen op te wekken tot een energiek en daadwerkelijk meehelpen aan de ver werkelijking van de Bellamy-gedachte. Na de pauze behandelde de heer J Horsmeier enkele door de aanwezigen ingediende vragen. van hier en gunier QUD EN OF.... oud en arm.... Wie herinnert 'm niet, dat toóneel- stik van Inte Onsman, weerin sproken wier van 'n uitgeknepen citroen wie herinnert 'm niet „Onder één dak" van Fabriciusallegaar dinge, die gebruikt wiere in de stroid voor StaatspensioenWe denke nag an de toid, toeë ze zoide, dat 't onze- delik was om staatspensioen binnen w halen, dat je 'n verplichte verzekering hewwe mosteen deer teugenover dat alles staat de wet, weeran de naam van de teugenwoordige minis terpresident Drees onofskoielik ver bonden is, de wet voor de verzurging van ouwe van dagenOud en of, is dat niet veulal 't geval.... en is 't niet dat "t heel veul zoo is, datte ze mitien zegge kenne „oud en arm".... d'r is temet 'n halve eeuw streejen om oindelik 'n beetje levensvreugd te geve an die ouwe mense, die d'r krom werkt hewwe, van wie je zegge kon- ne, datte ze d'r stroid op aarde stree jen hadde as de beste veldheer ooit zou kinne doen ze wasze op en ofden was deer *t arremehuis, de diaconie.... en is 't nou gien verade ming en de moeite waard om er ef- kies bai stil te staan, dat in de eer ste plaats de voif persent loönsver- houging ok an die „rentetrekkers" (wat 'n woord!) wordt uitbetaald en dat menister .Toekes ankondigd het, dat de wet weerop die rente uitkeerd wordt, zoolang as de nuuwe wet er nag niet is, handhaafd wordt.dat 's 'n dankje waard, 't Is meskien nut tig en noódig weest, dat de Bond voor staatspensioen weer zoo oiverig wor- ren is, dat ze overal in "t heele land wakker worren benne, dat weer overal die mooie zinspreuk „Op voor hen wier levenszon ondergaat" nei voren haald is, en dat de bange vreis voor arremoed en gebrek weer opheven isDe lente komt, de zon gaat weer breier skoine, 'n nuuwe lente 'n nuuw geluid, en is t den niet mooi te bedenken, dat de zon ok skoint voor heulie, die bang wasze dat de zon nöoit meer skoine zouwbai alles wat er an teugenslag in de we reld is, vreugde over 't licht dat skoint. De kaasmarkt Ter kaasmarkt was heden aangevoerd een stapel, afkomstig van de heer Frans uit Heiloo. De stapel woog 567 kg. De prijs was f 1,75. De handel was vlug. Naar wjj vernemen is tegen 28 April een ruimere aanvoer te verwachten. Dinsdag waren te Bodegraven 35 par tijen aangevoerd. Ie soort f 2f 2,05; 2e soort f 1,94f 1,99, extra soort tot f2,12. De handel was kalm. Te Woerden waren Woensdag 33 partijen aangevoerd. De prijzen waren voor le soort f 2f 2,05, 2e soort f 1,94 f 1,98, zware f 2,25. Er was een ma tige handel. Gisteren waren er te Gouda 31 par tijen, le kw r.m. f 1,96f 2,06, 2e kw. met rm. f 1,90f 1,95, alles exclusief exportverplichting en omzetbelasting. Chocolaferie-Soecker geopend Gistermiddag opende een dochter van de voor onze stad zo bekende familie Soecker een nieuwe patisserie en chocolaterie in perceel Ritsevoort 32. De zaak is geheel verbouwd en ziet er van binnen met de nieuwe verlichting keurig uit. Een nieuwe koelinstallatie is in de winkel aange bracht alsmede diverse open vitrines. We verwachten dat ook deze zaak de naam Soecker, die zo'n goede klank heeft, met ere zal dragen. FAILLIET VERKLAARD Bij vonnis van 16 Maart is failliet verklaard Johan Stoop, van beroep zeilmaker, wonende te Oudkarspe) Rechter-commissaris mr. J. Krabbe,; curator mr. G. van Hilten. in een U kunt Uw kamers weer „nieuw" maken met een van die prachtige voor- jaars-behangetjes, die wij vandaag binnen kregen. Het is een bijzonder mooie collectie! Ziet U maar eens onze speciale etalage of, nog beter, komt U even naar de speciale afdeling op de le etage. Als U dan iets naar Uw zin gevonden hebt ,en dat doet U zeker) dan heeft U voor weinig geld weer een nieuwe ka mer. Wij verkopen reeds in prijzen van 39, 45, 49 ct een vriendelijk behangetje. l M a e Gem. vergoeding bijzonder buitengewoon L.O. B. en W. stellen de raad voor aan het bestuur der O. L. Vrouwe van Lourdesschool voor RK buitengewoon L. O. alhier toe te kennen een voor schot op de vergoeding bedoeld in agt. 32 le lid vap het besluil buitengewoon L.O. 1949 voor het jaar ten bedrage van f 9540 80 onder bepaling, dat alf over 1950 tevens een prov bijdrage ad. f 20.- per leerling mocht worden ge noten, het uit dien hoofde te ontvan gen bedrag in de gemeentekas wordt gestort de „Vakkled Flanellen sporthemden Sterke grijze I werkhemden Overalls m. dub bele zakken Khaki overalls 1de Khaki stofjasst Khaki colberts Witte lab.jassen (krimpvri] Witte dames- jassen 1. m Zware blauwe broeken Blauwe jassen.. Manchester jassen Prima Manches broeken Manchester (licht en donke per meter Vakkledingbed Langestraaf Tel. 2231 - AI ZONDAG 19 MAA ln Café TREITU Schermerhorn ter heid opening nieuwi Aanvang 7 uur. Muziek G. HEKE A ENKELE Prima graslinnen lakens 150/235 Badhanddoeken, grote sortering, vanaf Prachtige ontbtyt- lakens 130/160, rose, bleu, groen en champagne Geweldige collectie fantasieschorten, vanaf nachthemden Breiwol, alle kleuren Jaeger wol v.a. Payglop 10 Tel. 2056 - Alkn Nieuw product bekend maken Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koop krachtig publiek. I.V.V.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2