NASSAU-TAX TEL. 3.5.4.5. Ene Nieuws uit Alkmaar en Omgeving Tulpen Rallye passeert Alkmaar LAND EN VOLK VAN CHINA Alkmaar heeft Zondag de primeur Werkgevers en arbeiders hebben ontslagvergunning nodig Witte Kruis hield slecht bezochte vergadering Driehonderd wagens sioppen op het Waag plein Deelnemers wachten beschuitjes met kaas AGENDA Interessante lezing door Jef Last Afdeling Alkmaar Volkspartij voor Vrijheid en Democratie De Joto" gaat weer draaien Vele en goede inschrijvingen lependrama te Graft Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Eerli Biosi bespa DONDERDAG 23 MAART 1950 DRIEHONDERD equipes, w.o. 112 buitenlandse, zullen ingevolge artigel 26 van bet reglement der tweede Internationale Tulpen Rallye verplicht zijn op Woensdag 19 April de route-contróle op het Waagplein te passeren. Vanaf 11.39 uur tot 's middags vijf uur zullen de deelnemers aan de Tulpen sterrit hun wagen voor het kleine Waaggebouw tot stilstand brengen om hun contröle-boekje te laten afstempelen om vervolgens de laatste etappe naar de finish in Noordwijk af te leggen. Op het ogenblik, waarop zij de Schapenbrug aan de Voordam pas seren, zullen de wagens, kenbaar aan een Rallye-schild, en komende van 's-Gra- venhage, Londen, Monte Carlo, Glasgow, Kopenhagen, Bern, Rome, Parijs, Bordeaux, of Brussel meer dan 3000 kilometer achter de rug hebben. De bemanningen zullen drie dagen en drie nachten met 'n gemiddelde snelheid van 50 km per uur door West-Europa gereden hebben. Tussen Belfort en Gerard- mer zal de „Route der 15 bergen" en tussen Luxemburg en Luik „de ronde der 1000 bochten" bijzondere eisen gesteld hebben aan de rij-capaciteit. Met ken nelijke vreugde zullen de Rallye-rijders dan ook Alkmaar als laatste controle post begroeten, in de wetenschap, dat het eindpunt in zicht is, de finish waar de overwinnaars de verdiende lauweren wachten. ALKMAAR zal zich bij het kortston- dig bezoek van zo'n internationaal gezelschap van zijn beste zijde moeten presenteren, opdat de deelnemers aan de Tulpen-Rallye van hun laatste con tröle een goede indruk meenemen. Het district Noord-Holland-Noord van de R.A.C.—West heeft de organisatie in handen. De heren J. Meurs en C. Krak te Alkmaar, de heer J. Swart te Wor- merveer en de heer P. Winkelaar te Hoorn zullen de controle-commissie vormen. Meisjes in Westfriese kleder dracht zullen de vermoeide Rally- rijders beschuitjes met kaas aanbieden, tewijl enkele kaasdragers met hun berries de gasten een glimp moeten laten zien, van wat Alkmaar op Vrij dag voor uniek schouwspel te bieden heeft. De organisatoren hebben zowel van de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema zelf consul van de K.NAC, als van de rijks- en ge- meente-politie alle medewerking. Van af Den Oever worden de deelnemers door de Wieringermeer, Aartswoud, Oude Niedorp en Oudkarspel naar het Kanaal geleid, om vervolgens na Schoorldam de weg langs het Noord- hollands kanaal te volgen en Alkmaar binnen te rijden over de Helderseweg via de Kanaalkade, Kaarsemakers- gracht en Voordam, gaat het naar het Waagplein. Nadat de boekjes afgestem peld zijn, verlaten de wagens Alkmaar langs de Doorbraak, Nieuweslsot, St. Laurensstraat, Koorstraat, Ritsevoort en Kennemerstr.weg. Daarna leidt de route naar Beverwijk, Haarlem en Noord- wijk. Te Velsen zal een extra pont worden ingelegd, terwijl de Rallye rijders voorrang genieten. Dat Alkmaar in deze grote sterrit als contröle-post is ingelast, is voor namelijk te danken aan de activiteit van de districtscommissie der R.A.C.- West. Vorig jaar genoot Leeuwarden de eer, welke zij thans aan onze stad moest afstaan. Natuurlijk zal Alkmaar zich dit voorrecht waardig tonen en zal de burgerij langs de route, welke de deelnemers volgen, de vlag uitste ken, ten teken, dat wij het bezoek van dit internationale automobilisten ge zelschap op zeer hoge prijs stellen. De belangstelling voor de automo- bielsport in ons gewest neemt nog steeds hand over hand toe. Het district Noord-Holland-Noord, dat bij de aan vang van zijn werkzaamheden in Octo ber 30 leden telde, heeft dezer dagen lid no. 129 genoteerd. Eind Juli of be gin Augustus zal opnieuw een dagrit worden georganiseerd, waarna in de herfst een avond- of nachtrit volgt. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Alles wel aan boord (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 8 uur: De tweede mrs. Carroll (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Kus des doods (18 jaar); ABT, 8 uur: De laatste der roodhuiden (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pro- paganda-avond Volksonderwijs. Wa pen van Heemskerk, 8 uur: Voor drachtsavond. Uw boot wordt en blijft ABSOLUUT WATERDICHT na behandeling met de nieuwe Nederlandse vindingwaarop wereld' octrooi Is aangevraagd. ELLAK is blijvend elastisch, voorkomt „aangroei" en is gemakkelijk met een kwastje aan ie brengen. Vraagt Uw leverancier! ELLAKook tegen vochtige muren en lekkende daken I Voor de handel: Ellak Verkoopkant. Nederland, Amstel 224-226, Amsterdam-C. - Telef. 37147 Motie aangenomen De afdeling Alkmaar van de WD hield Dinsdagavond een algemene le denvergadering. De heer P. Blaauboer, lijstaanvoerder van de candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, hield een causerie over de taak en werkzaamheden der Pro vinciale Staten. Hierna gaven de ge- meenteraedsleden der WD een ver slag over de werkzaamheden in de ge meenteraad. Na deze inleiding volgde een leven dige discussie en werden vele onder werpen van verschillende kanten be licht. Vooral de positie van het open baar onderwijs werd onder de loupe ge nomen en de vergadering sprak haar zorg hierover uit in de volgende motie. „De afdeling Alkmaar der Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie in vergadering bijeen op 21 Maart 1950, kennis genomen hebbende van de voornemens om naast de bestaande openbare instellingen van Handels- en Nijverheidsonderwijs nieuwe bijzondere inrichtingen van genoemde takken van onderwijs op te richten, overwegende, dat met deze plannen het algemeen belang en het openbaar onderwijs niet worden gebaat. spreekt over voornoemde plannen haar teleurstelling uit en gaat over tot de orde van de dag". Openbare aanbesteding Hedenmorgen werd op het Bureau van Openbare Werken aan de Keet gracht alhier aanbesteed het bouwrijp maken van een gedeelte terrein ten Zuiden van de Dr. Schaepmankade, met bijkomende werken. In totaal waren vier inschrijvingen binnengekomen. Ingeschreven werd door het Aanne mersbedrijf Huibers en Punt, Alkmaar, voor f 19.862; door de firma J. Twisk Jzn, Castricum voor f 17.740; door het Aannemersbedrijf Jos. Albers, Bever wijk voor f 17.860 en door de NV. nemingsmaatschappij „Kennemerland Heiloo, voor f 20 467. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. Biljartkampioenschap le kl Gisteravond werden in de Rode Leeuw te Schoor] de wedstrijden om het eer steklas kampioenschap van de afd Alkmaar van de NBB voortgezet en we" met de volgende uitslagen: Op uitnodiging van de Volksuniversi teit, de afd. Alkmaar van de Ver. van Huisvrouwen, de afd. Alkmaar van de Ned. Reisvereniging en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, sprak de bekende auteur Jef Last gisteravond in 't Gulden Vlies over Land en Volk van China. Het Chinese volk is een zeer oud cul tuurvolk en had in de oudheid een grote invloedssfeer. Reeds Marco Polo verhaalde daarvan en zijn woorden werden later bevestigd door de zende lingen, die China kwamen kerstenen. Spreker wees op de Chinese kunst in brons, porcelein, schilderwerk en lak. Hij zeide dat ir China de boekdruk kunst werd uitgevonden en dat daarna zeer vele werken verschenen, klassieken en zelfs een encyclopaedie. Er was een rijke Chinese literatuur en er waren Chinese wijsgeren waarvan Confucius genoemd werd. De cultuur was gecen traliseerd in de steden. Daar buiten wa ren de boeren. Om de ontwikkeling van China te kunnen begrijpen moet men de Chinese boer begrijpen. Spr. vertel de, in verband daarmede, op voortref felijke wijze een sprookje. De Chinese cultuur heeft haar hoogte punten en afgronden gekend, de perio den van verval doordat barbaren China binnentrokken. Maar de Chinese cul tuur was zo hecht, dat ze zich wist te handhaven, zodat de barbaar als t' ware op den duur Chinees werd. De Russische revolutie drukte haar stempel op de eerste helft van deze eeuw, de Chinese zal de tweede helft stempelen. China is het land van het midden en zal op den duur weer mid- denland worden. Het is niet verwon derlijk dat men het strategische zwaar tepunt nu in China legt. Spr. zag het Chinese communisme niet als geïmpor teerd maar als een organische ontwik keling van de Chinese boerenmentali- teit, die communistisch gericht was, zich van het Russische communisme zal distanciëren en een eigen karakter zal krijgen. Na de pauze illustreerde spreker zijn woorden door het vertonen van licht beelden, schilderijen, porcelein enz. De voorzitter, de heer W. van de Vall, dankte de heer Last voor zijn zeer boeiende voordracht Voordracht vakonderwijzers Ter benoeming van een vakonderwij zer en een vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening voor de 5e en 6e klassen van de scholen voor ge woon Lager Onderwijs, van de school voor voortgezet gewoon L. O. en van de leerlingen der afd. 3 en 4 van de school voor B. L. O. bieden B. en W. de raad de volgende voordracht aan: Voor vakonderwijzeres mevr. M. A. Bergman, tijd. vakonderwijzeres bij het O. L. onderwijs te Amsterdam. Voor vakonderwijzer de heer J, G. Pelgrim, onderwijzer aan de O. L. school te Kolhorn. Alkmaar R.P. wint eerste promotiewedstrijd Dinsdagmiddag speelde „Alkmaar R. P." te Bloemendaal de eerste pro motiewedstrijd tegen het elftal van de gemeentepolitie/Kon. Marechaussee Bloemendaal. Bloemendaal speelt in de 2e klasse C, van de NPSB-competi- tie. Het is er in geslaagd kampioen van deze afdeling te worden, evenals Alkmaar R. P. in de 2e klasse B. De degradatiecandidaat van de le klasse B. is nog niet bekend; dit zal waarschijnlijk moeten worden Zaan dam of Haarlem. Hier is de wedstrijd, VelsenZaandam van belang, want ver liest Zaandam dan moet er eerst nog een beslissingswedstrijd tussen Zaan dam en Haarlem worden gespeeld om uit te maken wie in de degradatiewed strijden zal dienen uit te komen. Alkmaar R P. verscheen met vier invallers in het veld, waardoor de ver wachtingen niet hoog gespannen wa rén. De middenvoor van Alkmaar R P. slaagde erin om na ongeveer een kwartier spelen een doelpunt te ma ken, dat later bleek het beslissende doelpunt te zijn, want geen van de beide partijen zag kans deze stand te wijzigen. Het einde kwam met een 10 overwinning voor Alkmaar R. P., dat hiermede de strijd om de hoogste plaats goed is begonnen. De twee promotie-candidaten en de degradatie-candidaat moeten ieder vier wedstrijden spelen om de begeerde plaats in de le klasse B. De paardensportvereniging „Vooruit" geniet de eer de openingscourses te mo gen organiseren. Voor het eerst van dit seizoen zullen Zondag in Alkmaar de rappe paardenbenen over de sintels snellen en zal de toto weer draaien. Een ieder die zich voor de paardensport in teresseert zal met belangstelling de eerste courses van het seizoen volgen: eigenaars, trainers, pikeurs en de ge wone courseoezoekers, zij allen zullen Zondag naar Alkmaar komen om het resultaat van de wintertraining te aan schouwen. De inschrijving is zowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft zeer goed en er is alle reden om aan te nemen dat Zon dag van uitstekende paardensport te ge nieten valt. Voor de Openingsprijs staan maar liefst twintig paarden ingeschreven en het is zeer goed mogelijk dat deze rit gesplitst moet worden. Zonder twijfel is Orient Express G hier sterk favoriet. IN COMMISSIE BENOEMD De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de heer C. F. Knook, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen), alhier, ge noemd tot lid van de commissie, bedoeld in art. 5 van het Koninklijk Besluit van 10 September 1923. BEVORDERD TOT ARTS Mej. C. A. Rens, alhier, is aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot arts. Zowel arbeiders als werkgevers heb ben verplichtingen en zo goed als de een niet pardoes zijn werknemer aan de kant mag zetten zonder ontslag vergunning van het Arbeidsbureau mag de ander niet terstond zijn werk kring verlaten. Dit brengt consequen ties met zich mee, in welke nasleep de economische politierechter door gaans het laatste woord heeft. De overtreder rest dan slechts de porte- monnaie te grijpen en de hem opge legde boete te betalen. Voor de bedrijfsleider Jacobus deW. is dit een uitgave van f 25 tenzij hij tien dagen wil gaan zitten. Hij had één van zijn arbeiders ontslagen omdat de ze een naar zijn zeggen ondeugde lijke partij smeedijzer had meege bracht. De door verdachte aangevoer de dringende reden achtte de officier mr. dr. Velinga geenszins aanwezigen hij eiste daarom een boete van f 35 of 15 dagen. De raadsman mr. F. Zeiler wees op de moeilijke situatie, waarin het be drijf verkeerde en meende, dat in dit licht bezien wel degelijk van een dringende reden kon worden gespro ken. Het vonnis luidde f 25 of 10 da gen. Gelijke monniken. Eenzelfde straf kreeg Grietje K. uit Alkmaar, die als verpleegster werk zaam was in het Hof van Sonoy en na een onenigheid met de directeur plot seling ontslag had genomen. Reeds 28. Ondanks zijn zwakke beentjes is knikken. „Kun je dat allemaal op- Big Ben met een ware sneltreinvaart eten?" Pim, Pam en Pom knikken over de weg voortgehold. Pim. Pam en weer. „Zo wijs me dan de ingang maai Pom kunnen hem haast niet bijhouden even", roept Big Ben ongeduldig. „Dan Maar daar komt het hek in zicht. Het begin ik meteen! Ik voel die akelige hek, dat om Luilekkerland heenstaat! zwakte in mijn benen alweer aanko- Big Ben moet sterk afremmen om niet men". „Ingang? Die is hier niet. U met een plof tegen het hek op te vlie- moet door die spijlen heen-" antwoord) gen. Gelukkig het loopt goed af. Ver- pim. „Door die spijlen heen? Zeg, wat stomd blijft het varken staan als hij denk je wel. Dat is voor mij toch on- de rijstebrijberg ziet „Is dat allemaal mogelijk. Daar ben ik veel te dik rijst?" vraagt hij. De drie broertjes voor!" eerder was het tussen beiden tot een botsing gekomen, zodat de directeur het meisje per 1 Maart ontslag had aangezegd. De officier laakte de hou ding van verdachte, die eensklaps de nachtdienst had verlaten en hij eiste de gevoelige straf van f 30 of 10 da gen. Te hoog loon. De kapper Adrianus H. A. van R. uit Alkmaar werd conform de eis veroor deeld tot f 75 of 25 dagen wegens het uitkeren van te hoog loon aan zijn kapster. lependrama. Tot slot verschenen een achtal in woners van Limmen, Graft Groet en Oterleek die het vorige jaar 'n zekere Nicolaas P. iepenbomen hadden ver kocht zonder daarvoor de toen onont beerlijke vergunning te bezitten. Het Staatsbosbeheer had de heren order gegeven de op hun erf staande boom (of bomen) te vellen in verband met iepenziekte. Het hout mochten zij hou den voor eigen gebruik, maar intussen was Nicolaas P. uit Alkmaar ten to nele verschenen. Hij bood prijzen voor het iepenhout en beloofde alsnog voor de vereiste papieren te zullen zorg dragen. De bomen werden verkocht, maar de vergunningen bleven uit en zodoende stonden de acht verdachten, hoewel vurig overtuigd van hun on schuld, voor de economische politie rechter terecht. Louwris B. uit Graft meende, dat de politierechter niet in het belang van de volksgemeenschap handelde als hij mensen veroordeelde, die te goeder trouw hadden gedwaald en zijn plaatsgenoot Cornelis van T. vond dat de opgelegde straffen noga) „hogig" waren. Zij varieerden van f 5 of 2 dagen tot f 30 of 15 dagen, naar gelang de hoeveelheid hout, die op de ze ongeoorloofde wijze was verhan deld. Tegen de bron van al dit kwaad Ni colaas P. eiste de officier f 100 of 30 dagen. De raadsman van verdachte, mr Buers, zei in zijn pleidooi, dat zijn cliënt slechts kocht voor een houthan del in Loenen en dus niet als eigen lijke koper kon worden beschouwd Het vonnis luidde f 80 of 20 dagen. Ds. Den Oudsten bedankt voor Leiden Ds. N. den Oudsten, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Alkmaar heeft be dankt voor het beroep naar Leiden. GESLAAGD. Voor het dezer dagen te Amsterdam afgenomen middenexamen-B van de Nederlandse Vereniging van leraren in de Engelse taal „Britannia" slaagden mej. Enny Janse en de' heer C. N Ruiter. Deze snelle viervoeter is bij W. Geersen in training en ieder jaar valt het weer op dat deze uitstekende trainer-pikeur zijn paardeg zo vroeg in het voorjaar in conditie heeft. Bovendien heeft Orient Express vorig jaar 'n kilometer- tijd van 1.36 gemaakt. Roel van Wie- ringen komt met Nac de Major in de baan en kan wellicht voor spanning zorg dragen. Meer spanning is echter te verwachten bij de strijd om de Alc- maria-prijs. Lexington, Lord Todding- ton, Koning Axkit en Nino Narville zijn de beste kanspaarden. De inschrijvingen voor de In Memo- riam Teun de Graaf-prijs maken deze course tot een geheel open strijd. Mem non, Monsieur Hollo, Lietsi Mietzi, Lady Soprana, Mc Henny, My Darling en wellicht Martin van Axkit kunnen allen in staat worden geacht de course te winnen. Voor de Grote prijs van Alkmaar, waarvoor het gemeentebestuur een wis selbeker beschikbaar heeft gesteld, zijn slechts zeven inschrijvingen. Het zijn echter allen paarden met een respec tabele staat van dienst. Jacob Diamant won reeds f 5275, Joe Axkit f 5600, Leo Axkit f 6800, Luxor f 7650, Karei Pluto f 9575, Guy Hanover f 29000 en Gratie Hanover f 23.775. Leo Axkit en Luxor waren vorig jaar zonder twijfel de snelste paarden en als zij hun uitsteken de vorm konden bewaren zullen de twee eerste plaatsen vermoedelijk door hen worden gedeeld. Tot besluit wordt een kortebaan dra verij gehouden, waarvoor 22 paarden staan ingeschreven. Johannes, My Dar ling, Karei Pluto, Miss A, Limbus, Otella en King Spencer zijn wel de meest bekende. De Paardensportvereniging „Vooruit" heeft, in sam-nwerking met de directie van het Sportpark, voorbereidingen ge troffen om de courses zo vlot mogelijk te doen verionen. Onder meer is uit breiding gegeven aan de totalisator, zodat de afgifte van tickets aanmerke lijk sneller kan geschieden. De voor tekenen wijzen er dus wel op dat de eerste courses van dit seizoen een uit stekende kans van slagen maken. Postduivenhouders bijeen Gisteravond werd in het café van Ari» Haring aan de Oudegracht de jaarverga dering gehouden van de Alkmaarse Con- courscommissie (omvattende Heiloo'» Luchtpost, Alcmaria Victrix, De Postduif en Steeds in Spanning). De vergadering heeft in aangename discussie enkele nieu we gezichtspunten, de duivensport betref fende, behandeld. Buiten de gewone agen dapunten werd het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Middelburg, voor gelezen Het financieel verslag, uitge bracht door de heer A. Heijmans, toonde een overschot van pim. 60. Bij de inge komen stukken was een uiteenzetting over een nieuw systeem betreffende de pun tentelling voor een a.s. kampioenschap. Alhoewel ook dit systeem niet afdoende geacht werd, werd toch besloten het gedu rende een jaar in practijk te brengen. Heiloo's Luchtpost stelde voor om Ca»- tricum. Heemskerk en De Rijp in de ACC te laten meecoursen. Besloten werd deze drie verenigingen als gast te laten mee coursen en poulen. Het vertrouwen werd daarbij uitgesproken dat het volgend jaar een modus gevonden zal worden deze ver enigingen voor goed aan de ACC te bin den. In de kascommissie werden gekozen de heren C. Rabeling uit Alkmaar en B. B. van Tricht uit Heiloo. Hierna ging men over tot uitreiking van de kampioen- schapsprijzen, die in het afgelopen sei zoen waren gewonnen. Met hartelijke woorden voor elke kampioen werden de fraaie bekers, lauwertakken en medailles door de voorzitter, de heer v. d. Elskamp, overhandigd. De bestuursverkiezing bracht de heer H. Mooij als voorzitter achter de groene tafel, omdat de heer v. d. Elskamp gemeend heeft te moeten bedanken we gens zeer drukke werkzaamheden. Door de heer W. Godschalk werden hartelijke afscheidswoorden tot de scheidende voor zitter gericht. Wat de vluchtrichtingen betreft werd door de heer v. d. Elskamp het pro en door de heer J. Hoed het con tra van de Zuid-Oost-ltfn (Duitsland) naar voren gebracht. Het resultaat is echter, dat iedere vereniging vrij blijft de Zuid-Oost-lijn te vliegen. Na een geani meerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering, die beter bezocht had kun nen zijn. Werk breidde zich in 1949 weer uit Ligthart 200 47 Zwart 187 47 De Vries 200 45 Boekestein 193 45 vd Molen 200 43 Klop 129 43 Daar de heer D. G. G. Margadant door ziekte verhinderd was, heeft dr. J. Lourens gisteravond de ledenvergade ring van de afdeling Alkmaar van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis, in café Centraal, gepresideerd. Dr. Lourens sprak in zijn welkomst woord zijn spijt nit over het minimale bezoek er waren acht leden aanwe zig en zeide voorts te hopen, dat de voorzitter spoedig hersteld mocht zijn. Jaarverslag. Mr. G. A. de Lange, secretaris-pen ningmeester der vereniging, heeft de jaarverslagen uitgebracht We ontlenen er het navolgende aan: Het jaar 1949 was voor het uitlenen van verplegings- artikelen een recordjaar. 2926 aanvra gen voor 5990 stuks artikeien kwamen b'nnen. Een groot aantai nieuwe arti kelen werd aangeschaft. De afdeling magazijn telde op 1 Jan 1949 6541 le den, op 1 Jan 1950 6364 leden. Naar het herstel'ingsooid Heideheuvel te Hilversum werden tien vrouwelijke patiënten uitgezonden met een totaal aantal verpleegdagen van 312. Het bezoek aan het badhuis vertoon de tegenover 1948 een daling met pim. 5000 baden. Er werdeu in 1949 37232 ba den genomen. De afdeling Gezinsverzorging is voor de vereniging in financieel opzicht nog steeds 'n zorgenkind. Het ledental steeg in het afgelopen jaar van 1157 tot 1831 In 171 gezinnen werd hulp verleend met een totaal van 26381/, verzorgings- dagen. 144 gezinnen, betaalden een bij drage, 27 vielen onder de gratis hulp. Per 31 December 1949 waren 14 ge zinsverzorgsters in dienst, waarvan vijf gediplomeerde. Ook het ledental van de afdeling Wijkverpleging steeg, en wel van 2650 tot 3551. Er werd voor het eerst een rijkssubsidie ontvangen. Daardoor ont stond een batig saldo, en kon een deel van het van de gemeente Alkmaar ontvangen subsidie worden terugbe taald. De vier wijkzusters legden 14301 bezoeken af en verleenden 47 maal de laatste hulp. Bovendien brachten dp zusters als enquêtrices van de Alk maarse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose 1183 bezoeken in 120 ge zinnen. De wijkkraamzusters brachten in 1949 2814 bezoeken in 157 gezinnen, terwijl 71 maal assistentie werd verleend. Van de door Zr. van der Vuurst opge leide kraamverzorgsters behaalden tien het diploma. Het Kraamcentrum Alk maar kreeg in 1949 een aanmerkelijk kleiner werkgebied door de oprich ting van soortgelijke centra in West- Friesland en Den Helder. Toch is hel nog het grootste in de provincie. Er werd in 1949 in 428 gevallen bemidde ling verleend Aangesloten waren 2? gediplomeerde kraamverzorgsters. Vereniging voor Zuigelingenbescher ming hield 94 maal zitting en gaf 3735 consulten. Er werden 458 kinderen in geschreven. Financiële verslagen De jaarrekeningen en de balansen der verschillende afdelingen gaven het volgende beeld: Magazijn: ontvangsten f 24.145.53 ba tig saldo f 5280.27; de balans sloot in debet en credit met een totaal van f 82312.69. Badhuis: ontvangsten f 10.896.73, ba- ig saldo f 1620 83: de balans sloot in debet en credit met een totaal van f 56.803 86. Wijkverpleging: ontvangsten f 22.391 voordelig saldo f 341916; de balans sloot in debet en credit met f 4052 16 Kraamverpleging: ontv. f 14.971.29. voordelig saldo f 1053 90. De balans sloot aan beide zijden met een totaal van f 7852 89. Gezinsverzorging: ontv. f 16.459.28, nadelig saldo f 6920.52. De balans sloot aan beide zijden met een totaal van f 8410.09. Mr. De Lange las voorts een rapport voor van de commissie tot het nazien der rekening 1949. Daaruit bleek, dat de commissie tot goedkeuring der re keningen adviseerde. Aldus werd be sloten, bnder dankzegging jegens pen ningmeester en commissie. Voorts kwam ter tafel een verslag van de commissie van beheer voor het magazijn. Daarin werd betoogd, dat ge. zien de groeiende vraag naar verple- gingsartikelen nieuwe aanschaffingen noodzakelijk zijn. Er dient te worden gestreefd naar een zo goed mogelijke service. Dat geldt ook voor de verzor ging van blijde gebeurtenissen, die thuis plaatsvinden. Het is thans niet meer noodzakelijk, dat daarvoor nodi ge artikelen reeds maanden tevoren worden besproken. Bij de sluiting beeft dr. Lourens nog een brief voorgelezen, ingezonden door de commissie van voorbereiding, waar uit bleek, dat het 75-jarig bestaan van de provinciale vereniging op 5 Sep tember 1950 te Alkmaar zal worden herdacht. Behalve de officiële bijeen komsten, zoals de algemene vergade ring, de receptie en een officiële ont vangst ten stadhuize staat de opvoering van een Witte-Kruiscabaretrevue op het programma. De belangsteiing voor deze feestdag Is buitengewoon groot. Passiespel in Alkmaar Het R. K. Lyceum alhier zal, om het Heilig Jaar naar de wens van de H. Vader te vieren door er een tijd van godsdienstige verdieping van te maken, in de Goede Week het passiespel „De Man van Karioth" van A. J. Zoetmul der opvoeren, aldus meldt het N. N. H.-Dagblad Het schoolorkest zal daar bij Joodse melodieën uit de tijd van Christus' leven op aarde ten gehore brengen. Stand van het Bekertournooi De stand van het bekertournooi „Lin- denhoek" is thans als volgt. Schouten v. Lienen de Boer Poestkoke N. N. A. S. Kleverlaan JongMoed Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit, zoon van C. Dek ker en J Dubbelman. Lya, dochter van A Homan en S. van Bronkhorst. Thomas, zoon van A. E. Pronk en M. Th. Beentjes. Maria C„ dochter van J H. Nierop en T. Mooij. Nico laas, zoon van P. Strijbis en N de Vries. 471 142 26 3.31 8 5 360 117 23 3.07 6 4 354 106 21 3.34 4 4 389 117 23 3.32 4 4 264 94 16 2.80 2 3 189 90 22 2.10 2 3 299 138 13 2.16 2 4 55 25 9 2.20 0 1 „MIJN 1916 held ls aanwas tot stand nu bovenc krijgen zj] den en he wonen rul midden ton Col Palace, IN BIJN/ van af tot het End toe, vorken" levisiemasten reusachtige Langzaam levisie een weeg. angst en men, wan' zijn gezin huis te bij alle opera's, en voetbal maar zin der interei hij zijn televisle- zellig in ker om miniatuur vergenoegt dan meest ting" zien visietoestel gezin veelal derd he°«- Het nieuwsfili toneelstul attractie tinental, Franse van alle de practis vergeten, regeld uit, waf sterrol sielessen mode-ont Daar heeft ve nieuwe halve oi films, v uitgezon aanse ei De was echtei Februari gelse Het was zing, die gezonden Het gon om dag. Eerst te zien, stembus 's nachts uitslagen Normaai gramma' ochtendu een (koken vast plaat toestellen dag- en twee uu Ook geten. BBC e voor hi eigen 11-jarig Aan worden leen mo maar h| een uits daar het levisie buiten pers z experii

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2