Alkmaars Raad besluit tot de bouw van een nieuwe O. L. school A Rheujv Nieuws uit Heiloo abonneren Tentoon Raad blijkt principieel voor speel terrein te zijn Alkmaar garandeert f 35.000 voor .Van de Wadden tot het IJ" Een nieuwe o.l.s. aan de Ruysdaelkade Bescherming beroepsmusici De gemeente is garant voor de motorraces Speelterreinen noodzakelijk geacht Gezonde vierling geboren te Bergen Plattelandsvrouwen voor doorlichting Burgerlijke Stand Collecte voor de Meifeesten Garantie tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" Wijziging begroting van 1 April a.s. M Rede v< Ma Bewapen' tussen Arabisc ZATERDAG 35 MAART 1950 Gistermiddag om twee uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van de burgemeester. Ingekomen stukken Na vaststelling van de notulen der vo rige vergadering volgde mededeling der ingekomen stukken. Daartoe behoorden naast vele goedkeuringen van raadsbe sluiten, de mededeling, dat de heer Eriki zijn benoeming tot lid van de raad aan neemt. Zijn geloofsbrief werd in handen van een commissie van onderzoek gesteld. De heer Van der Borden heeft medege deeld te bedanken als lid van de com missies van bijstand voor het pensioen fonds, het slachthuis, de reiniging, voor het ontwerpen van strafverordeningen en van overleg voor de ambtenaren en werk lieden. Besloten werd dit te behandelen in de eerstvolgende na 23 Maart te hou den raadsvergadering, waarbij tevens kan worden voorzien in de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heer Steenis. Een schrijven van het bestuur der Berger Schoolvereniging inzake de weigering van de bijdrage in het exploitatietekort over 1947 van de middelbare meisjesschool te Bergen werd in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. De heer Torenvlied vroeg of het wenselijk was dit ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. De heer Woldendorp (KVP) zou het door de toon van het adres voor ken nisgeving willen aannemen. Wethouder Bakker (Arb.) wilde het raadsbesluit nogmaals ter kennis van het schoolbestuur brengen. De heer Woldendorp noemde het schrijven een uitdaging. De voorzitter meende, dat als de ene partij zich aan arrogantie schuldig maakte, de raad daartegenover beleefd dient te blijven. Ook daarom is het goed de heren het besluit toe te zenden. In handen van het college werd om be richt en raad gesteld een adres van le den van de afdeling Alkmaar, Den Helder en Hoorn van de bond van handelaren in gebruikte motoren, met verzoek op Zater dag een automarkt in gebruikte motoren te willen instellen, benevens een brief van het bestuur der afdeling Alkmaar van de Ned. Bond van hotel-, café-, restaurant houders en slijters „Ons Belang" met ad- ha esiebetuiging aan dat verzoek. De heer Berkhouwer (VVD) drong op een spoedige beslissing over de auto markt aan met het oog op de gunstige ■tijdsomstandigheden, wat door de voor zitter werd toegezegd. Nog was ingekomen een schrijven van dé heer Th. Haas en andere bewoners van de Uitenboschstraat, Oostwij k en Kanaalstraten, houden het verzoek niet over te gaan tot het maken van een speelterrein op het pleintje \'an de Uiten boschstraat Oostwijk en de Kanaalstraten. Dit werd verschoven naar het desbetref fende punt van de agenda. Besloten werd een adres van de gebroe ders P. en J. Laan Sr. te Heiloo, waarbij bezwaar werd gemaakt tegen de voorge nomen partiële wijziging van het uitbrei dingsplan Alkmaarderhout te behandelen iegelijk met het voorstel tot wijziging van genoemd uitbreidingsplan. De commissie benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven van de heer Eriks bracht een gunstig rapport uit zodat tot zijn toelating werd besloten, Tot tijdelijk leraar aan de Gem. Avond school voor lager nijverheidsonderwijs in bouwkundig tekenen werd voor de duur van de cursus 1949-1950 m.a.st. benoemd de heer R. Waalewijn alhier. Tot vakleerkrachten in de lichamelijke oefening werden m.a.st. benoemd mevr. M. A. Bergman te Amsterdam en de heer .T. C. Pelgrim te Kolhorn. Medewerking schoolbesturen Besloten werd medewerking te verle nen voor het aanschaffen van schoolmeu- belen en -boeken, vergroting van rijwiel bergplaats en verbouwing van lokalen aan de Julianaschool (ULO). De heer Sietsma (Arb.) zou, waar het hier gemeentegeld betreft, een en ander openbaar willen aanbesteden en de héér Van D ij k zou voortaan gaarne volledige stukken zien. Wethouder Ba k k e r (Arb.) zeide, dat de uitvoering van het werk bij B. en W. berust. Men zal aan de vraag van de heer Sietsma aandacht besteden. De heer De Zeeuw (KVP) zeide sarcastisch, dat als Openbare Werken zo goedkoop is, de gemeente het werk maar in eigen beheer moét nemen. Goedgekeurd werd aan de Vrouwe van Lourdesschool voor R.K. B.L.O. een voor schot toe te kennen op de vergoeding be doeld in art. 32 le lid van het besluit BLO 1949, voor het jaar 1950 ten bedrage van 9540,80. Als een bedrag van 20 per leerling van de Provincie wordt ontvan gen, moet dit in de gemeentekas gestort worden. De heer Sietsma zeide» dat de Pro vincie 70.000 voor dit doel op de begro ting heeft, zodat het wel zeker is, dat van die zijde f 20 per leerling zal worden ge geven.. Tei'ens werd besloten aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen voor L.O. voor 1950 toe te kennen de voorschotten op de gem. vergoeding in de kosten van instandhou ding als bedoeld in art. 103 der L.O.-wet. De raad besloot B. en W. te machtigen aan de besturen van de bijzondere schO' len voor voorbereidend L.O. als subsidie uit de gem. kas ter beschikking te stellen de bedragen, die nodig zijn o.m aan het onderwijzend personeel van die scholen over het eerste kwartaal 1950 een uitke ring te doen overeenkomstig aan die, vastgesteld bij K.B. van 20 Jan. 1950 en voor verdere overeenkomstige uitkeringen, die aan onderwijzend personeel zullen worden gedaan. Zoals wij reeds gemeld hebben stelden B. en W. de raad voor over te gaan tot de bouw van een nieuwe openbare school voor gewoon lager onderwijs volgens een door ratiobouw goed te keuren systeem- Knoop ap een terrein aan de Ruysdaelka de, ter grootte van plusminus 2600 m2, waarvan de bouwkosten, grondkosten enz. met uitzondering van meubilair leslokalen en eventuële leermiddelen, werdén ge raamd op f 189.460, De heer Hoy tink (AR) deelde mede, dat er in de financiële commissie naar de noodzaak van deze school geïnformeerd is. De wethouder zegde toe daarop te zui len antwoorden vóór de eerstvolgende raadsvergadering. Spreker is in een an der college bezig met de bouw van een school, die er over twee jaar zal moeten komen en die tijd van voorbereiding heeft men nodig. Spreker citeerde een briefje aan de schoolbesturen, waarin B. en W. volledige- inlichtingen over de lo- caliteiten en de klasse-bezetting vragen j en deze deugdelijke voorbereiding had men ook in dit geval moeten toepassen Als er een openbare school moet komen is spreker er voor, maar hij is van de noodzaak thans niet overtuigd. De Finse school heeft nog ruimte en nu zet men weer een school op ongeveer dezelfde plaats, wat de rust bij het onderwijs niet zal bevorderen. Welke gevolgen heeft dit voor andere scholen? De uitbreiding van de stad ligt elders dan aan de Bergerweg. Men zeide, dat de Brillensteegschool moet worden opgeknapt, maar is dat een argu ment om een nieuwe school te bouwen? Spreker drong er op aan het voorstel aa*i te houden om eerst een overzicht van de gehele situatie te kunnen krijgen. Wethouder Bakker zeide, dat hem niets bekend was van een door hem toe gezegde schriftelijke nota. De argumenten van de heer Hoytink zijn reeds in de on derwijscommissie behandeld en de heer Hoytink had die kunnen kennen. Het briefje aan de bijzondere schoolbesturen is uitgegaan omdat contact moet worden gehouden over uitbreiding van localitei- ten, al zijn de schoolbesturen dan ook niet verplicht te antwoorden. In de commissie was er overeenstemming waar de school zou komen, met het oog op het beschik bare bouwterrein. De aangifte van nieuwe leerlingen is vervroegd. Er zijn ér voor alle scholen 350 aangegeven cn er zijn vermoedelijk 36 zittenblijvers. De verde ling over de scholen moét nog bekeken worden, maar de huisvesting moet zo goed mogelijk zijn. De Handelsschool krijgt een nieuw gebouw en daarna kan de Brille- steegschool verbouwd worden. Voor de Finse school zijn 53 kinderen aangegeven en men rekent op vijf kinderen die blij* ven zitten, Dat alles is reeds te groot voor één klas. Van de school voor Voort gezet Lager Onderwijs zullen wellicht geen kinderen naar de voorbereidende ambachtsschool overgaan, zodat ook deze druk bezet is. De instelling van een 7e en 8e leerlaar moet hier. achterwege blijven I<an de school voor VLO niet in de Finso school blijven, dan is er geen anderè huis vesting. Daarom is het wenselijk eén nieuwe school te bouwen en de Finse school ter beschikking van het VLO te stellen. Dan blijven er nog twee lokalen voor handenarbeid. Het is niet wenselijk lokalen te bouwen en geen scholen. De lokalen zouden steeds weer met, nieuwe moeten worden aangevuld. De eerste klas sen in het Bergerwegkwartier hebben al zoveel leerlingen dat de Finse school daar voor ruimte zou moeten afstaan voor nieuwe leerlingen. De school in het Ber gerwegkwartier wordt gevuld met andere leerlingen. Bij acht klassen blijft er nog Benoemingenruimte over voór één neutrale kleuter school waaraan daar grote behoefte is. Als later de Rijkslandbouwwinterschool vrij komt, kunnen de kleinen daarheen. De heer Hoytink was nog niet te vreden. Dit alles had men bij de stukken moeten vinden. Wélke perspectieven heeft de VLÖ-school, nu de gehele structuur vanuit Den Haag veranderd zal worden? Wanneer spreker niet aan de hand van schriftelijke stukken en opgave van Ieer- lingental dé zaak kan bekijken zal hij tegenstemmen. De hêer Hols muller (VVD) was tevreden. De school is een belangrijke aanwinst voor het onderwijs en zij blijkt nodig te zijn. Wel had de wethouder een schriftelijke toelichting moeten geven wat de financiële kant betreft. Thans kunnen wij groter bouwvolume krijgen en bij enige voortvarendheid kan de school voor de volgende cursus gereed zijn. De heer Sietsma juichte het toe, dat er eindelijk rust bij het VLÖ komt, dat in zijn geheel in de Finse school kan komen. Spreker zag nog moeilijkheder wat betreft de mogelijkheid van lichame lijke opvoeding. Laat men trachten de school vóór de nieuwe cursus klaar te krijgen De heer Venneker (KVP) zou het voorstel niet willen aanhouden. Mën moet deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Deze school heeft wel levensvatbaarheid. Wethouder Bakker zeide, dat de fi nanciële commissie mondelinge gegevens in de raad vroeg en daaraan heeft spreker voldaan. Dé heer Hoytink tracht de zaak op te houden. Als spreker de instemming der commissies heeft is er alle reden er mee in de raad te komen. Er mogen slechts 15 scholen geleverd worden en men moet er vlug bij zijn want er is al een gemeente die er vtff wil hebben. Men mag het. beschikbare bouwvolume niet ongebruikt laten. De kosten van gymnas tieklokalen zijn nu nog te hoog. De voorzitter noemde het altijd zeer aantrekkelijk uitbreidingsplannen met scholen te maken, maar de practijk stelt vaak andere eisen. Het is gevaarlijk vooiaf te zeggen, waar de scholen zullen komen. Voor het Uitenboschkwartier is in het uitbreidingsplan geen plaats voor een school en daarachter komen ook indus trieterreinen. B. en W. hebben niet alleen rekening te houden met de stadswijk maai ook met de aard dier bevolking in die wijk. De wethouder beroept eich op de beslissing der financiële commissie en men moet niet onnodig controversen scheppen. Wethouder Van Slingerland zei de, dat in het advies der financiële com missie het woordje „vooraf" ontbreekt, mar de wethouder van onderwijs had hee) best kunnen weten wat de commissie be doelde. Na repliek van wethouder Bakker werd hefc voorstel tot het bouwen van een nieuwe o.l. school aangenomen. De hee? Hoytink wenste geacht te worden tegen te hebben gestemd. Besloten werd in te trekken de veror dening houdende algemene regelen betref fende de toelating van leerlingen afkoms tig uit andere gemeenten tot de O.L. school voor B.L.O. te Alkmaar. Tevens werd ingetrokken de verorde ning houdende bepalingen inzake de leve ring van geneesmiddelen enz. ten behoe ve van de openbare geneeskundige dienst in de gemeente Alkmaar. Hetzelfde geschiedde met de verorde ning betreffende de verkoop van bevroren vlees. Op de gronden, dezer dagen door ons gepubliceerd werd voorgesteld aan de adresserende verentgingen van musici en artisten te berichten dat de raad niet meer, bevoegd is de gevraagde bescher ming (wering van amateurs) te treffen voor zover het localiteiten betreft waar voor een vergunning of een verlof A is verleend en dat voor andere localiteiten daarvoor geen aanleiding bestaat. De heer Berkhouwer wilde een en ander ook zo laten als het is. Hier ter plaatse is men tevreden, alleen de lande lijke bonden adresseren. Wat de bijlage betreft meende spreker dat de burgemees ter voor muziekuitvoeringen wel toestem ming kan geven. Daarover heeft de raad niets te zeggen, maar de raad kan wei voorschriften geven inzake het uitvoeren van deze muziek en inzake de medewer kenden daaraan. De heer Vleugel (KVP) bestreed de opvatting, dat de plaatselijke musici de gevraagde regeling niet zouden wensen Zij hebben juist op het adres der lande lijke organisaties aangedrongen. Elders heeft men wel een dergelijke verordening. De raad ging met het voorstel van B. en W. accoord. B. en W. gaven de raad er kennis van, dat zij óp verzoek van de VVV „Alcma- ria" voornemens zijn wederom garant te zijn voor de drie op het Sportpark te hou den motorraces onder bepaling dat het Sportparkbedrijf het financieel risico zal dragen en de VVV als aandeel van de eventuele baten dezer wedstrijden 40 pro cent van de netto winst zal ontvangen. De heer Van der Borden ver klaarde zich tegen het voorstel. De heer Hoytink was 't niet eens met de opvatting dat het deelnemen in een garantiefonds een bevoegdheidsakwestie van B. en W. zou zijn. Er kan ook met een verlies worden rekening gehouden en dan zal de raad de gelden' moeten voteren. Wethouder Bakker meende, dat het college beheersbevoegdheid had als be heerder van het Sportpark. In verband met de door dc lieer Hoy tink mogelijk geachte beroepsinstantie zeide de voorzitter, dat wat thans is geformuleerd niet vatbaar is voor be- roepsvorm. Als de raad dit voorstel aan vaardt is dit punt niet meer aanvecht baar. De toelichting is van B. en W. en de raad accepteert alleen het besluit. Het stemmen, vóór de bijlage houdt niet in, dat men met alle argumenten van B. en W. accoord gaat. De beer Hoytink: als wij dit accep teren kunt u ons 't volgend jaar zonder meer passeren. De heer Berkhouwer meende, dat het dan pas tijd is om te protesteren. De heer Venneker was gaarne be kend met de consequenties. De voorzitter zeide, dat B. en W. thans volgens belofte met dit punt in da raad komen. Men moet elkaar wederzijds kunnen vertrouwen. Ook een volgende maal zullen B. en W. dit in de raad bren gen. Wethouder Bakker wees er op, dat gaat de race op de Tweede Paasdag niet gaat de race op de Ttweede Paasdag niet doorgaat, waardooor grote belangen ge schaad worden. Bij stemming door dc heer Van der Borden verlangd bleken alleen deze en dc heer Hoytink tegen het voorstel te zijn. Monument Alkmaars Bevrijdlngs- comlté. Besloten werd het verzoek in te wil ligen om aan de Harddraverslaan een monument te mogen plaatsen en dit in beheer en onderhoud aan de gemeente te mogen overdragen. Extra onderhoud woningen van het gem. woningbedrijf. Besloten werd B. en W. te machti gen aan de minister van wederopbouw tê verzoeken te bevorderen dat uit 's Rijks kas de gebruikelijke bijdragen worden verleend in de hogere uitga ven, die ten laste van de exploitatie der gem. woningen zullen komen we gens betaling van annuiteitsgêlden en op voorwaarde dat dit wórdt ingewil ligd ten behoeve van het extra onder houd van het gem. woningbedrijf hoog stens f 191.700 beschikbaar te stellen. Wij hebben de motieven daarvoor de zer dagen reeds uitvoerig vermeld. Verbouwing cn verhuur voorma lig distributiekantoor. Op voorstel van het College besloot de Raad het voormalig distributiekan toor te verbouwen, waarin aan te leg gen een electrische installatie, een centrale verwarming en een warmwa tervoorziening ten einde het geschikt te maken voor het gebruik door de Stichting voor de geestelijke volksge zondheid in Noord-Holland alhier en het gebouw daarna aan die stichting te verhuren voor de tijd van 20 jaren te gen een huursom van f 3963 per jaar. Overgelegd werd het taxatierapport inzake de gronden ingebracht in het Grondbedrijf. (Werd later in comité behandeld.) Voorgesteld werd de aanleg van speelterreinen aan de Liefdelaan, de Nieuwpoortslaan en tussen de le en 2e Kanalstraat, waarvoor resp. f 2360, f 830 en f 3270 nodig zullen zijn en deze terreinen af te rasteren met har monicagaas. De voorzitter wilde het derde voorgestelde speelterrein nog niet in discussie brengen en de bezwaren eerst onderzoeken, waarna de heer Venne ker er op aandrong dan de gehele bij lage aan te houden. De heer Sietsma zeide, dat de fi nanciële commisie een proef met één terrein wilde nemen. De heer Kirpenstein deelde de bezwaren van adressanten in Oostwijk. Mevrouw Holzmüller vond de afrastering te zwaar. Men krijgt de ge dachte aan concentratiekampen. De heer Torenvlied: dat komt nog wel. Mevr. Holzmüller: Ja, als u de kans krijgt, (hilariteit). Dit is voor kinderen en heeft niets met de misdadige jeugd te maken. Men moet omwonenden over halen op de kinderen te letten. De heer Koot (Arb.) zou een proef met'meer dan één object willen nemen. Men heeft er slechts één en als dat mis lukt dan zou alles van de baan zijn. De heer De Zeeuw zou zich eerst ihét omwonenden in verbinding willen steilën. Hier wacht men blijkbaar niet op het initiatief der omwonenden zo als bij de speeltuinen. De thans voor gestelde plaatsen zijn destijds door de inspectrice van de kinderpolitie niet genoemd. Een zware afscheiding is on nodig. Spr. was voor aanhouding van de bijlage. Wethouder Bakker zeide, dat dit speelterreinen zijn, niet voor kleuters bestemd. De voorzitter herinnerde aan verschillende artikelen waarin deze speelterreinen worden aanbevolen. Ei des hebben deze ten zeerste voldaan. B. en W. hebben het voornemen er een 13-tal op te richten en wilden met 5 beginnen, maar er waren financiële be zwaren. Men moet niet met één beginnen want ais dat door plaatselijke omstan- Dc Bond van Plattelandsvrouwen kwam Donderdagavond in de Rustende Jager bjjeen voor het houden van een alge mene ledenvergadering. Van het Pro vinciaal bestuur was een verzoek bin nen gekomen of men medewerking wil de verlenen om de inwoners van Hei loo te laten doorlichten. De aanwe zigen bleken hier grote voorstanders van te zijn en men besloot zich met het Witte Kruis in verbinding te stel len. Hierna word verslag -uitgebracht van de in Alkmaar gehouden kader cursus. Wegens bedanken van mevr. Nagelhout en mevr. Zwart als be stuursleden wérden uit een voordracht van een zestal dames mevr. Muntje- werf en mevr. Kloosterboer gekozen. Mevr. Zwart werden hartelijke woor den van afscheid toegesproken. Zg kreeg een bos mooie bloemen. Na de pauze bracht mevr. Bakker namens ae kascontrólecommissie verslag uit. Hieruit bleek, dat de financiën van deze vereniging er goed voorstaan. Hierna sprak rnej. Bening over de Volkshogeschool in Bakkeveen. Over haar verblijf aldaar had zij niets dan lof. Op duidelijke wijze zette zjj het werk van genoemde scholen uiteen en zij raadde de aanwezigen aan, dat wie in de gelegenheid komt, zulk een cur sus mee te maken, deze kans met beide handen aan te grijpen. Nadat mevr. Hommes enige reisbrieven uit Mexico had voorgelezen, waarin ook de humor niet ontbrak, besloot men op 18 April d? bloemententoonstelling in Lisse te bezoeken. Men kan zich opgeven bi) mevr. Bakker, Straatweg 149 of bi) mevr. Reek. De kosten zullen onge veer 6.bedragen. Hierna deelde de voorzitster mede, dat men bijeen ge weest was om tot een organisatie voor gezinsverzorging te komen. Het Witte Kruis hield zich nogal afzijdig, ver moedelijk omdat men bang was, dat het geld zou kosten. Spreekster was echter van mening, dat dit nog wel zou loslopen. Zij bleek een grote voor standster van zulk een organisatie, wat de aanwezigen eveneens wa ren. Zij wees er echter op, dat de meisjes, die dit willen aanpakken, niet bang voor werk moeten zijn. Men besloot dat mevr. Muntjewerf zitting zou nemen in een commissie, gevormd uit voorstanders van verschillende verenigingen om de plannen te bespre ken. Geboren: Cornelis Johannes, z. v. C. Jongkind en A. M. H. Verduin. Ma ria Josepha, d. v. P. H. A. Groot en C. M. S. van Santé. Ondertrouwd: Arie Jan Panne keet en Jeannette Cornelia Vennik te Amsterdam. Toek. adres Heiloo Slim- pad 14. Getrouwd: Hendrikus van Hooff en Guurtrudis Wijnanda Kaandorp. Overleden: Loureris Hoekstra, oud 73 jaar, echtgen. van Sara W. Ch. Of- ferhaus. Johannes Bakker oud 66 jaar te Egmond binnen. Het comité tot viering van Oranje- en nationale feesten, heeft zijn pro gramma samengesteld en zal de volgen de week 'n aanvang maken met de col lecte voor deze festiviteiten. Dat deze collecte nodig is mag blijken uit het feit, dat voor alle kinderen, evenals voor ouderen, wedstrijden zijn georga niseerd, waarvoor prijsjes zijn aange kocht. Tevens zullen de kleuters van 4 en 5 jaar een goochelmorgen krijgen. Wanneer men bedenkt dat op 5 Mei twee bonte avonden worden georgani seerd en dat enkele duizenden kinde ren een tractatie ontvangen, is het be grijpelijk dat het comité een dringend beroep doet op c'- k";".; sever*. digheden mislukt is alles van de baan. Er is een groot gebrek aan speelruimte en als de jeugd die mist wordt ze be grijpelijk baldadig. Afscheiding is no- doig om tyraniseren van jongeren door oudren te voorkomen en om zeker te zijn, dat men de kinderen daar veilig kan laten spelen. Geen prikkeldraad maar wel een goede afrastering. Am bulant toezicht is nodig. De kinderen moeten zich kunnen uitleven en heb ben meer behoefte aan een kapotte rioolbuis dan aan een wip. Hier kunnen ze in de zon spelen en men moet dit voorstel niet aanhouden. Bij de voortgezette discussie wees de heer Venneker er op, dat er bij de Liefdelaan niet veel van de Hout zal overblijven als men het terrein waar de jeugd nu speelt voor de kleineren afrastert. De heer Koot had in het Rochdale- kwartier. nooit baldadigheid geconsta teerd. Spr. zag gaarne een ander pro ject als het derde niet doorgaat. De heer Knuistingh Neven (CPN) wilde de politie zo nu en dan eens laten kijken. Het speelterrein aan de Kanaalstraat is wel geschikt. Laat men een en ander aan het college over laten. De heer Hols muller vond de leeftijdsscheiding moeilijk. De wense lijkheid van afrastering moet onder zocht worden. De voorzitter zou de bijlage toch even willen aanhouden, maar de raad moet dan vertrouwen hebben in B. en W. Over het principe kan men 't nu eens zijn. Na diverse pro en contra beschou wingen bepleitte de voorzitter de wenselijkheid een en ander aan te houden. De zaak komt opnieuw in de raad en spr. hoopte, dal er dan minder financiële bezwaren zullen zijn. Men zou kunnen besparen door minder harmo nicagaas te gebruiken. Na enkele opmerkingen van de zijde van de raad werd hiertoe besloten. Loonregeling werklieden. De loonregeling der werklieden werd gewijzigd op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken zodat de ver ordening thans luidt „Verordening re gelende de lonen der mannelijke werk lieden in dienst der gemeente Alk maar". Voor de vrouwelijke school- schoonmaakster werd de regeling ge troffen, welke wij dezer dagen reeds gepubliceerd hebben. De heer Torenvlied wilde niet ontkennen, dat B. en W. hun best voor de schoolschoonmaakster hebben ge daan, maar zij accepteren daar als van zelfsprekend een door Den Haag voor geschreven loonsverlaging van 16 a 17 cent per uur. We moeten vasthouden aan wat we in redelijkheid hebben be sloten. Wordt de thans gegeven toela ge ook in het pensioenfonds verwerkt, worden de overuren uitbetald en is 't G. O. in deze zaak gekend? Wethouder C o e r t s (Arb.) meen de, dat het college juist dank verdiend had door de gunstige oplossing waar door de schoolschoonmaakster niets te kort komt. Wat de overuren betreft, er wordt aan andere scholen voor veel lagere bedragen gewerkt. De heer Tore nv lied zeide, dat wat het principiale van dit geval be treft de heer Coerts hier een pracht gelegenheid had om zijn stem voor de belangen van de arebidersklasse te ver heffen, ook al staat vast dat er bij de minister niets te bereiken valt. Bij stemming werd de bijlage aange nomen met 19 tegen 5 stemmen. Te gen stemden de communisten, de heer Van der Borden, de heer Couwenho- ven en de heer Koot. Uitneming van grond uit het Grondbedrijf. Het bouwterrein, dat benodigd was voor de bouw van de Jan Ligthart- school ter grootte van 3225 m2 moet uit het Grondbedrijf genomen. (Werd in beslopen zitting behandeld, evenals het voorstel om aan de N.V. Reis- en Passagebureau „Centropa" te Hilver sum een perceel fübuwterrein aan de Bergerweg te verkopen ter grootte van 674 m2 voor 10.110 ten einde daar op drie woningen te kunnen bouwen. Voorgesteld werd in de dekking van het eventuele verlies van de in 1950 door de Fed. van V.V.V.'s in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal alhier in de gemeente Alkmaar te hou den tentoonstelling „Van de wadden tot het IJ" een garantie te verlenen van ten hoogste ƒ35000.De voor waarden waaronder dit zal geschieden hebben wij dezer dagen uitvoerig ver meld. Zoals bekend was oorspronkelijk een garantiebedrag van ƒ65000.ge vraagd. De heer Venneker was niet op timistisch gestemd, maar vond de e: Een schaap van de melkhandelaar J. Hoekstra te Bergen bracht vier zwarte lammetje (wltgeblesd) ter wereld. Moeder en kinderen ver keren zoals de lezer op deze unieke lentefoto zelf kan zien in blakende welstand positie van groot belang voor AH» maar. De heer Hoytink was niet ent» housiast en vreesde een te grote ojjfi zet, gezien het accountantsrapport eri het eerst voor 54000.verhuren vaq de stands, die een ton moeten opbreng gen. Ook het aantal bezoekers is ty hoog geraamd. Het zal wenselijk zijd ais de tentoonstelling op Zondag wordt gesloten. De heer Holsmuller wilde eoig risico aanvaarden, maar het salaris der directie mag niet op het geld voor <tt tentoonstelling drukken, zodat de gei meente aan de Federatie een verkapt» subsidie zou kunnen geven. De heer Koot zou ook Zondags wö» len sluiten en de heer Kirpenstein wafi van het welslagen overtuigd en achttl dit project van groot belang voor Alk* maar. De heer Berkhouwer wees ei' op^ dat Arnhem voor zijn expositie een half millioen gerandeert. We krijgen hier toch ook nog baten door de ver* makelijkheidsbelasting. Dit vermindert het mogelijke verlies door garantie. De toeloop voor standshuur komt vaak in de laatste weken. In Schagen had men met de grote landbouwtentoon stelling zeer gunstige ervaringen. De heer Woldendorp drong op meerdere reclame aan. De heer Couwenhoven zou het garantiebedrag niet willen verhogen Zondagssluiting is nadelig. Eerst moet de Raad beslissen en dan komt de re clame. Men heeft door contacten met rêisbureaux al de zekerheid van 20.000 bezoekers. De voorzitter vreesde ook, dat Zondagssluiting nadelige financiële consequenties .zou brengen. Men moet niet te veel naar de vermakelijkheids belasting zien als men niet kan schat ten hoeveel bezoekers er kunnen ko men. De reclame wacht inderdaad op het raadsbesluit. Zodra de bijlage ge publiceerd was gaven vele standhou ders zich op. Als de gemeente er ach* ter staat heeft dit een grote stimule rende werking. Wanneer er in Noord- Holland boven het IJ iets groots moet tot stand komen is Alkmaar als cen trumplaats de aangewezen gemeente. Men moet aan de g antie geen andere voorwaarden verbinden. De heer Berk houwer had terecht de gem .-accountant voor diens adviezen geprezen. Het sa laris van de directeur der Federatie gata buiten de gemeente om, zodat er van een verkapte subsidie geen sprake kan zijn. De raad verenigde zich daarna met het garantie-voorstel. De Raad besloot tot wijziging van de gem. begrotingen voor 1949 en 1950, van de begroting van het Grondbedrijf (1949), van het bedrijf van Gem. Wer ken (1949) en van het Slachthuis (1950). In verband met een bedrag van f 72000 van de v.m. Centrale keuken deelde weth. Van Slingerland de heer Hoytink desgevraagd mee, dat f 1000 gaan naar de Ver. van oud-ille galen ten bate van het monument en een mogelijk overschot daarvan naar de Stichting 1940—1945. De rest van het geld komt in aan merking voor het fonds voor bijzondere noden ais dit door Ged. Staten is goed gekeurd. Dan komt er een voorstel. Wat betreft de taxatie van gronden uit het Grondbedrijf, het voorstel tot uitneming van gronden aan de Berger weg en tot verkoop van een bouwter* rein aldaar werd na bespreking in ge heime zitting, .na de openbare raads vergadering, besloten deze voorstellen te accepteren. Zij die zich mei ingang ontvangen de ioi die da- verschijnende nrs. htm Wjj zijn wel bloembollenkwek de wereldmarkt xijn. Wat thans sc hl eden gaat, heden gepresteerd begon minister f middag zjjn rede de openlngsplech nationale bloemb Lisse. WU hebbei wondering. Van streek door sam kan men in den Wij hebben op bloembollenstreek zo zeide de minis punt vindt U in naaste toekomst een schone bloem den. Met de beste slagen opende de de fraaie expositi Vóór de opening van alle zijden zei Onder de aanwez den o.». opgemerk Vos ven Steenwi, 20 TABL. 35 In een rapport voor Buitenlandse culiere organisatie op dit gebied, ver] rewitz, oud-ambter rikaanse ministerie Zaken, dat het gev oorlog tussen Israe staten blijft bestaai Volgens dr. Hure van de Arabische peningswedloop me Dr. Hurewitz is huidige wapenstilst niet definitief de grenzen, noch de Arabische deel staan de kwesties vluchtelingen en opgelost. Staatscomr grondwetshe twintig De Staatscommiss wetsherziening, wel spoedig te verwachi streeks twintig pers bij het vrouwelijk ontbreken. Als voc noemd de minister mr J. R. H. van S sie zal zich, gezien van haar werkzaa van een secretariaat personen. Gp die gelijk zijn, dat de arbeid gereed kom Kamerverkiezing Voorts zal een gevormd, welke dient bezig te h op welke wijze h kan worden in ge handeling door gelegenheden be landse politiek. Vluchtelingenja met menselijke Het Westduitse na éénstemmig (all ten onthielden zich mcrtie aangenomen oefend wordt op tot het aanhouden lingen uit Polen grens. De motie strijd met alle erk lijke waardigheid vrijheid". MINISTERS GEMENEBES1 Van gezaghebbende wordt verklaard, Britse Gemenebest plannen zullen hesp nisterconferentie den betreffende .van de Stille Oef ten. Aan de coni eerste ministers de ministers van van de landen vai nog niet aan behoi MILITAIR BESTU WORDT THA? De Republik Ind cipe besloten het te heffen. Deze lijk in alle gebiei voerd, wanneer de In Djogjakarta en bestuur reeds opge i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2