Columbia-river nog in greep van de winter Allerwege verrijzen tegenwoordig de „goedkope" huisjes Belgie komt moeilijk op gang Verruiming van credietverlening op lange termijn in studie n armoe VIJF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (20) Wij luisteren naar Ds. McDonald Onverwachte vriendschap Uw broodje in vier minuten gaar lossen hei huisvestingsprobleem niet op kopers zwaar Televisie verovert de wereld (3) Keuze tussen twee systemen is zwaar Vlamingen worden ongeduldig zijn gedupeerd Jaarverslag Nederlandse Middenstandsbank T N< n 't voorjoor »RUTOL ASTE GROND aas geworden tot csten. Deze teksten het bewijzen van rpen van andere zijds dienen zij als ek. Dat het maken n verzameling tek- igradatie is, zij hier gemerkt. Het gaat jen. ;nden teksten dan, :ekt is, vindt u in ide kleine profeten, 17 en 18. Daar dit: Zelfs wanneer ucht zal dragen en ileveren, zelfs wan- niet bloeien zal en in da stal zal zijn, eugen in mijn God. is ik een preek van kant, gehouden op van het jaar 1912. ïwerkte thema was ke vreugde in God van de natuurlijke ciale welstand niet geschaad. Sterker ratuurlijke vreugde oter zal de geeste- jaar later hoorde 'trecht opnieuw een elfde woord uit Ha- oen in de dertiger ir eenzelfde geluid: te in het bedrijf, jitgang zijn niet in s vreugde van het ier voorlopig op te lat in beide preken woord, zonder ove- het geheel van de geen woord gezegd te sociale probleem. eze beide predikan- er hun tekst, wel etekent, in econo- vaste grond meer hebben? Zij heb- zie, in dit probleem In feite echter is die geen economi- leid meer heeft, ook it volkomen veran- s is of om andere idenen niet in staat n voor eigen gezin ens aan „de andere buitengesloten van nachten, die in hun er zijn. Ik acht het jk, dat diegenen die gerangeerd zijn, een sn tegen de gezeten, happij. Deze wrok", in een aggressieve allermeest tegen de 3 b.v. de politie en slijk is dit ten volle, niet te rechtvaardi- jke echter dient de ebben. Ook vanuit it. Want wie door ren niet meer in werken, wordt in mens zijn aangetast. :e waarde van een dergelijke situatie iok sprak Jezus zijn de armen". Jezus leed en alle onrecht genomen. Daartoe grootste leed, beter jnrecht dat mensen nleving kunnen aan- .rmoe is maaschap- niet alleen Haba- evangelie van Lu- i hiermee te spreken Bijbel. e weer terugkeren Heeft de kerk het ns in de armoe te heid en de vreugde i. zeer zeker. Want zus Christus is het uvast Maar op dit gewezen worden, rit te steken om het moe uit de wereld ren vroeg een afge- der rechtse partijen de minister om, nu :n de werkloosheid in misdadigheid be te helpen met werkmogelijkheden? ën? Neen. met meer was braaf bedoeld nze burgerlijke vei- irzijds er onevange- staat er boven dit er moeilijk te ver- d en bloed ons af", et Lutherlied. Waar- beter om bii het f in de economische dden, dat God ons drovende adressen et een adresseer- PA maakt U 100P t uur. F 295.— ZATERDAG 25 MAART 1850 J-|ET SNEEUWT. De regen is veranderd ln een dichte vlokkenmassa, die loodrecht uit de grjjze hemel neerdaalt. De locomotieven, die ter revisie rond het „roundhouse" zijn gebracht, staan te puffen en te blazen. Het ge luid vult het gehele dal met een zekere onrust. Revelstoke met zijn twee hoofdstraten ligt klein en nietig tussen de beboste berghellingen De „gong' gaat ten teken, dat het ontbijt gereed is Met alle kracht, die er in zijn armen zit slaat de kok met een grote lepel op de koekepan. De eieren, cornflakes, spek en geroosterd brood met koffie laten zich goed smaken, ook al ligt de dag nog verscholen in een diepe duisternis. moeizaam begonnen werk voort te zetten. Een jongetje met een paar koeien was het enige levende wezen wat wij zagen. Op een hoek, waar de rails dicht langs de rotsen loopt, staat een vlag. We minderen vaart en pas seren langzaam het dorpje Greenside. Even later ligt de Columbia rivier voor ons, verstard in de onbarmhar tige greep van de Canadese winter. De ploeg dreunt over de spoorbrug en bereikt ten slotte het eindpunt Arrowhead, een plaatsje aan de top van het Upper Arrow Lake met een paar huisjes en een humeurige kran tenjuffrouw, die nieuwsbladen heeft van nog maar drie weken geleden. De locomotief en de sneeuwploeg wor den gekeerd en dan aanvaarden we de terugreis, nu met zijn drieën in het hokje, dat spaarzaam verlicht wordt door het schijnsel van de lichten van de locomotief, dat precies door het achterraampje van ons kleine verblijr valt. Jack, een sympathieke jongen, rookt met zichtbaar welbehagen een sigaret. Het is al laat als we „thuis" komen. Er ligt een brief te wachten, die vertelt, dat thuis alles goed is. JACK, beter bekend als „little Iodi- J ne", Bill, mijn Brabantse „kamer genoot" en ikzelf krijgen een speciale opdracht. We bestijgen de grote sneeuwploeg, die voortgeduwd wordt door No. 5777, één van die stalen Herculessen en eerst dan horen we het doel van onze expeditie door het be sneeuwde berglandschap: op de Zuid- lijn is een „slide" en als deze opge ruimd is moeten wij meteen de hele lijn langs. Bill en ik zetelen ons in het hokje boven op de ploeg, vanwaar men de hele lijn en de omgeving kan overzien. Als we het laatste huis ach ter ons hebben gelaten, valt ons eens temeer de grote verlatenheid van de streek op. Geweldige bossen strekken zich rondom ons uit en slechts spo radisch is een open plek gehakt, waar een pionier zich heeft gevestigd, die in afwachting is van de lente om zijn Hoogfrequent bakken (Van onze speciale verslaggever) Enthousiaste bakkers hebben tijdens een demonstratie in het technisch-phy- sische laboratorium van de Technische Hogeschool kunnen constateren, dat door middel van hoogfrequente stralen een brood in niet meer dan vier minu ten gebakken kan worden. In een ge won© oven duurt het bakproces van wit brood bijna een half uur. Rogge brood heeft thans 24 uur nodig, voordat het eetbaar is; maar met hoogfrequente stralen is het binnen dertig minuten gaar te krijgen. Ziedaar de resultaten van langdurige en moeizame onderzoekingen, verricht door het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek, dat deel uitmaakt van de Nederlandse Organisatie voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek (T.N.O.), dat in deze nauw samen werkt met de technisch-physische dienst van de Hogeschool te Delft. De onderzoekingen zijn nu in zulk een stadium gekomen, dat de Neder landse deskundigen die van Amerika en Engeland op dit terrein de loef heb ben afgestoken. Bakken, met hoogfrequente stralen wil zeggen, dat door het verwekken van een wisselspanning tussen twee metalen platen trillingen met zeer groot trillingsgetal worden veroorzaakt, wel ke warmte ontwikkelen. Wanneer zich een stof, in dit geval dus het deeg, tus sen die twee platen bevindt, zal zij over het gehele oppervlak en gelijktij dig zeer snel een hoge temperatuur krijgen. Dit is het grote verschil met de gewone oven, waarin gelijktijdige ver warming niet mogelijk ls. Er gaat daar bijna een half uur over heen, voordat ook het hart van het deeg zo verhit is, dat het gaar wordt. De bakkerij van de toekomst zal niet meer een oven nodig hebben maar een zender, welke de hoogfrequente stralen overbrengt naar een ontvanger, waar mede het brood wordt gebakken. Dit versnelde proces de laboratoria hebben dat reeds uitgeknobbeld doet geen enkele afbreuk aan de voed zaamheid. De bakkers hebben nu tijdens een demonstratie kunnen ■proeven, dat de smaak evenmin schade lijdt. In Enge land en Amerika zijn de wetenschap pelijke onderzoekers in hun werk blij ven steken, omdat zij proeven me broodvormen namen, zoals die in iedere bakkerij worden gebruikt Daarin verbrandt echter het brood-, het wordt van binnen eerder 0°ar dan aan de buitenkant Door een toevallig heid heeft men in Delft ontdekt, dat het brood bij hoogfrequent bakken niet in een zogenaamde open maar in een gesloten vorm moet worden ge daan. Voor de proeven heeft men daarom vormen van multiplex ge maakt, welke van boren gesloten zijn. doch geen zijkanten hebben. Nu de proeven voldoende resultaten hebben opgeleverd, zo vertelden ons dr. S. Broekhuizen van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek en de heer A, Schuilenburg, technisch advi seur der Nederlandse Bakkerijstichting, zal in samenwerking met het bedrijfs leven de vinding worden ontwikkeld voor practisch gebruik. Daaraan zal nog veel moeten worden gedokterd Men verwacht evenwel binnen weinig jaren zover te zijn. De economische en financiële bezwaren zijn wel de groot ste. Voorlopig is het hoogfequent bak ken bijna twee maal zo duur als de thans toegepaste methode. De aanschaf van de generator, bestaande uit de zen der en de ontvanger, beloopt f 50.000 En ook de bijkomende uitrusting is vrii kostbaar. Toch denkt men reeds aan een systeem, waarbij de deegrol wordt geplaatst op een lonende band. welke zo is afgesteld, dat het deeg gedurende precies vier minuten hoogfrequent be straald wordt. Zondagavond. 's AVONDS IN HET bunkhouse is 't rustig. Direct na het avondeten zgn drie jongens de stad ingegaan, de drie anderen liggen op hun krib te lezen of verstellen hun kleren bij het fletse licht van de petroleumlampen. De kachel staat roodgloeiend en er hangt een benauwende, bedompte lucht. Het is geen wonder, dat de be woners spoedig de vlucht nemen en vooral als er dicht in de buurt meis jes zijn en er volop bier is te krijgen. Dirks merkwaardige streven naar 't goede brengt een onverwachte ver rassing. Hij heeft al eens rond geke ken, maar het café-leven kon hem niet bekoren en daarom zocht hij naar andere oorden om de Zondagavond op prettige wijze door te brengen. Ter wijl ik 'oij het licht van de petroleum lamp zit te schrijven komt hij binnen stappen om te vragen of ik mee ga. „Waar naar toe?" is mijn weder vraag. „Naar de kerk," luidt het la conieke antwoord en omdat een ver dere uitleg achterwege blijft, bagge ren we even later in de dikke, natte sneeuwlaag door de winkelstraat van Revelstoke. Het kerkgebouw is vrij nieuw en een zee van licht straalt uit de ra men. Het interieur is gemaakt van glimmend bruin hout. Over de brede rode loper in het middenpad gaan v.% op zoek naar een plaatsje, dicht onder de preekstoel, die aan de linkerkant van de kerk is geplaatst. Aan de an dere kant gaat het orgel schuil ach ter een klein gordijn, waar nu zacht jes het Prelude Religioso klinkt. Een prettig, vrij gevoel komt over mij en ik vraag aan Dirk wat dit voor kerk is. „De United Church", antwoordt hij. Ds. MacDonald leidt de dienst. Zijn preek is eenvoudig en toch boeiend, waardoor wij hem goed kunnen vol gen. Een oprecht geloof geeft aan zijn woorden een vreemde overtuigings kracht. Hij besluit zijn preek met het „Onze Vader", waarna het „Father in high Heaven dwelling" gezamenlijk wordt gezongen. Maar deze korte dienst is pas het begin van de avond, want Dick en ik worden door een vriendelijke jongen uitgenodigd om mee te gaan naar het avondje, dat de jongelui iedere Zon dag na kerkdienst hebben. Deze on gekend vriendelijke uitnodiging maakt indruk op ons. We gaan graag mee en worden voorgesteld aan ongeveer vijftien jongens en meisjes van c ze leeftijd en de dominé, die ook aanwe zig blijkt te zijn. De avond vliegt voorbij met praten en musiceren, ter wijl enkele meisjes versnaperingen serveren. Een gastvrije bijeenkomst, die ons tot nu toe vreemd was in Ca nada. Ander werkterrein. [)E VOLGENDE MORGEN wordt door Pete, de voorman medege deeld, dat wij om zeven uur zullen verhuizen naar Eicamous, 45 mijl meer naar het Westen. Een gevoel van spijt komt bij mij op, maar voor 65 dollarcent per uur moet je in deze tijd wel wat doen. Nog gauw een briefje schrijven aan Dirk, die op een kamer in de stad woont en dan worden de trapjes van de wagons ingehaald. De locomotief trekt de trein van acht wa gons naar de hoofdlijn, Revelstoke verdwijnt achter het sneeuwgordijn, dat sinds vanmorgen weer uit de grauwe lucht hangt Wij liggen op onze kribben en proberen zo goed en kwaad als het gaat te lezen, maar 't schommelen van de trein maakt dit haast onmogelijk. Twee en een half uur lang rijden door het diep onder de sneeuw bedolven landschap tot we Eicamous hebben bereikt, het Noor delijkste punt van de Okanagan Val ley. Een nieuwe plaats van activiteit. Elke dag gaan we er op uit om rails en wissels te leggen, geen licht werk, maar er wordt in ieder geval meer verdiend dan we ooit in het bos zou den kunnen doen. En dit jaar moeten we starten. Zij De (Van onze correspondent te Brussel) In Belgie heeft men grote belangstel ling voor alles wat de televisie betreft. Dat betekent echter nog niet, dat men met de practische toepassing ervan ver gevorderd is. Men is in Belgie nog in het stadium van de experimenten en vooralvan de discussies. Het meest omstreden pnnt is de „de finitie", m.a.w. het aantal beeldlijnen. Moet Belgie het Engelse systeem kie zen van 405, het Nederlandse van 625, het laatste Franse van 819? Ingekneld tussen Nederland en Frankrijk voelt Belgie zich enigszins als de beroemde ezel tossen de schelven hooi. Voor Belgie zou het natuurlijk het eenvoudigst zijn, wanneer het Neder landse en Franse systeem gelijkgescha keld werden. Begin 1949 zag het er naar uit, dat dit zou gebeuren. Maar toen Frankrijk aanbood op basis van 819 beeldlijnen van Rijssel uit program ma's naar de aangrenzende Belgische provincies te relayeren, voelden de Belgische constructeurs weer meer voor dit laatste systeèm. Het is nu eenmaal met de televisie niet zo eenvoudig als met de radio. Wil men een niet te duur ontvangtoe stel aanbieden, dan kan men althans voorlopig geen apparaten bouwen, die gelijktijdig geschikt zijn voor ver schillende systemen. Vandaar deze „lijnenslag"! En toch is het volgens de Belgen ge wenst, dat de landen van West-Europa eikaars programma's kunnen ontvangen en dat zij het eens worden over de standaardisering van de toestellen. Toen hier bekend werd, dat Frankrijk van Rijssel uit de aangrenzende Vlaam se provincies wilde bedienen, kwamen de Vlamingen in het geweer. De Nieu we Gids oijv. schreef in September j.l. reeds: „Het ware onduldbaar, dat bijv. de Westrand van West-Vlaanderen niet door een Vlaams station zou kunnen bediend worden en op een zendpost in Rijssel zou aangewezen zijn. Het ware werkelijk een schandaal, indien de Ne derlandse uitzendingen in Belgie niet zouden op te vangen zijn en de Franse wel. Hier is werk voor de Vlaamse cultuurverenigingen en voor de bonden en sociëteiten, die de toenadering tus sen de Beneluxlanden in hun statuten hebben geschreven". Op dat ogenblik had men dus blijk baar nog geen aanbieding uit Nederland ontvangen. Sindsdien heeft men in ons land ook vorderingen gemaakt en Philips bouwt reeds ontvangtoestellen, waarbij ook rekening gehouden wordt met export. De merkwaardige situatie zou zich dus kunnen voordoen, dat een gedeelte van Belgie, met name de Vlaamse pro vincies van Frankrijk en Nederland uit zouden worden bediend, terwijl Bel gie zelf nog niet kan beginnen. De betrokkenen voelen dus wel, dat zij haast moeten maken. Zij koesteren nog de hoop, Neder^nd en Frankrijk te bewegen hetzelfde systeem toe te passen. Vol™ns de Belgische experts zijn er geen overwegende technische bezwaren. De minister van Verkeer heeft in Frankrijk over deze problemen bespre kingen gevoerd en ook in Londen is binnen het kader van het vijflarden- pact onderhandeld. Wanneer Nederland er. Frankrijk met Belgie meedoen, zou dit land met zijn twee culturen een moeilijke keuze bespaard blijven. (Van onze speciale verslaggever). fERDIE EN WIM hadden jarenlang gespaard voor hun huwelijk. Van trouwen kon echter niets komen, om dat zfj alsmaar tevergeefs klopten aan de onverbiddelijke deur van het huis- vestingsbnreau, dat hen zelfs niet aan een paar kamers kon helpen. Zij ble ven wachten, sparen en werken. Hij in de tekenkamer van een groot bedrijf. ZQ achter de schrijfmachine van een handelsonderneming. Eens op een avond las Wim onder het avondeten ln de krant een adver tentie waarboven de volgende vette koppen prijkten. DE WONINGNOOD OPGELOST. Binnen 2 x 24 nur nw eigen huis. Prijs f 4000.— Hij gunde zich bijna geen tijd om de maaltijd behoorlijk te beëindigen. Veegde zijn mond, die nog half vol was, met zijn zakdoek af, trok zijn jas aan en zat even later nog hijgende van het harde fietsen in de huiskamer vkn Ger- die's ouders. „Kijk eens meid", riep hij enthousi ast uit, terwijl hij haar de advertentie onder de ogen hield. „We kunnen gaan tronwen, zo'n huis kopen we". Het is nu alweer meer dan een half jaar geleden, dat zij voor het eerst hun huisje binnenstapten. Op het eer ste gezicht een vriendelijke woning. Woning? Nou ja, wel een groot woord. Eigenlijk meer een zomerhuisje of een woonwagen. De vertrekken erg be krompen en net groot genoeg voor hun tweetjes. Bij die vierduizend gul den was het ook wel niet gebleven, om dat er bijna nog een duizend gulden voor allerlei „kleinigheden" boven op kwam, maar liever dit, dan dat eeuwige wachten op trouwen. „Oplossingen" die nieuwe pro blemen brengen. Arme Gerdie en Wim. Hoe lang zul len zij van hun hutje plezier hebben? De levensduur zal tien, mischien vijftien jaar zijn, terwijl zij voor f 1500.méér een stenen en veel betere permanente woning hadden gehad, die minstens een eeuw meegaat, afgezien van de veel ruimere 'behuizing. Er zijn duizenden Gerdie's en Wim's in ons land. Tijdens een zeshonderd kilometer lange tocht kriskras door Overijsel hebben we gezien, hoe velen het woningvraagstuk meenden te kun nen oplossen. Met tientallen tegelijk zijn de noodwoningen (laten we ze zo maar noemen) eenvoudig langs de weg gezet. Zi) staan ergens verlaten mid den op een weiland, liggen verscholen in de bossen of zijn tussen twe huizen in, op een vergeten plekje gepoot. Gepoot is in dit geval een goed woord, want van een fundering kan men niet of nauwelijks spreken. De bouw vol doet aan geen enkel voorschrift en nu reeds na enkele maanden onder vinden de bewoners de ellende van deze revolutiebouw. De bouwsels kunnen we verdelen in drie soorten: Woonwagenmodellen op wielen, die het minst comfortabel zijn en waarin zelfs een toilet ontbreekt. Houten huisjes, weinig groter dan de week-end huisjes van volkstuintjes, ge legen nabij de grote steden, en eternit- woningen, die wat model en ruimte betreft ongeveer gelijk zijn aan de houten huisjes, maar in kwaliteit daar nog onder doen. Wanneer iemand in het laatste geval de onvoorzichtigheid zou begaan om zijn fiets hardhandig tegen de „buitenmuur" te zetten, kon het wel eens gebeuren, dat het stuur voor de helft in een van de vertrekken belandt. Zo'n huisje nu kost f 4300.waarvan noch de levensduur noch de onder houdskosten te bepalen zijn. De adspirant-kopers van dit sqort zo genaamd goedkope bouwsels steken zich ln tal van moeilijkheden. Bovendien wordt ons land „verrijkt" met een aan tal „woningen", waarop wij allerminst trots kunnen zijn. Vandaar, dat thans Wij laten U hier vier voorbeel den zien van slechte en econo misch niet verantwoorde woning-' bouw. Links boven: Houten woning eau f 5000.inhoud 150 M3, levens duur hoogstens 10 jaar. De kamer wanden zijn van board of bimsgs- ment-platen. Fundering ontbreekt. Rechts boven: Geverfd plaatijze ren „woning op wielen", van 60 M3 inhoud, met board binnen- betimmerlng. Afmeting 10 x 2.4O meter. Totaalkosten met schuur, afvoer en waterleiding f 5159.— De levensduur is tl iet te bepalen, Links onder: Houten woning met eveneens een binnenbetimmering van boardplaat. De fundering be staat uit betonstiepen. De vloer t deels van tegels, deels van hout. De inhoud 110 M3, bouwkosten f 2800. Levensduur maximum 10 jaar. Rechts onder: Houten woningen met rieten daken, fjie eerst f 7. en thans 6.per week huw doen. Bouwkosten per stuk 5700, fundering betonplaat. Waterleiding en stroom aanwezig. LevensdutW bij goed onderhoud 15 jaar. ook het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting zich met dit voort* woekerend kwaad bezig houdt. ---En dan 4e weten, dat voor een goed* duizend gulden méér huisjes gebouwd kunnen worden, die zeker lang niet ideaal zijn, maar die toch zeer gunstig afsteken bij de woonwagens en houten optrekjes... .-X Y o- Jf ykaÉÉ" Hoe Vang zal het in Nederland nog duren, voordat we van de opwinden taferelen bij een NederlandBelgie-voetbalwedstrijd niet alleen horei maar ze op het beeldscherm van ons televisietoestel ook kunnen zien? li Engeland is het televisie—opname-apparaat in het Stadion een gewone verschijning geworden. Onze foto toont da B.B.C bij ds sindbekérwedstrijri (Van onze economische medewerker).!waardige middaistandsbedrijven door De Nederlandsche Middenstandsbank I de oorlogsomstandigheden zijn geraakt, is, niettegenstaande de staat 6/7 van het aandelenkapitaal in handen heeft, een bank zoals alle andere banken zijn. Via haar 75 kantoren over ons land ver schaft zij credieten aan de middenstand, hetgeen haar mogelijk is door de gel den, die haar door de middenstand weer zijn toevertrouwd. Het feit, dat de kern van de crediet- nemers tot de middenstand behoort heeft tot gevolg, dat de meeste credie ten betrekkelijk klein zijn en zeker be neden de f 100.000 blijven. Het gevolg hiervan is weer, dat de bank heel veel kleine transacties moet verrichten met veel administratief werk, terwijl des ondanks de gewone tarieven in reke ning gebracht worden. Deze bank moet dan worstelen met relatief hoge on kosten. Een goed beeld van de omvang en betekenis dezer bank geeft het zojuist verschenen jaarverslag over 1949. Naast een kapitaal en reserve van t 7,7 mil- lioen zien wij op de balans van 31 Dec. 1949 f 110 millioen staan aan credieteuren op korte termijn of di rect opvraagbaar. Belangrijker nog dan dit grote be drag aan uitgeleende gelden achten wij het bedrag aan „Debiteurengelden", omdat wij hieruit kunnen aflezen in hoevrre door de middenstand een be roep op deze bank wordt gedaan om hun crediet te verlenen. Welnu, op eind 1949 bedroegen deze f 52,6 millioen, zodat bijna 50% van het ontvangen .geld weer was doorge geven. Dit percentage ligt dus veel ho ger dan bij de andere grote banken (Incassobank, Amsterd. Bank, Rott. Bank en Twentsche Bank), alwaar bet, bij elkaar geteld, niet hoger is dan 20%. Jammer is het, dat de Middenstands bank dit bedrag aan debiteuren niet splitst Want dan zouden wij weten wat zij naast haar normale bedrijfscredie- ten nog'heeft uitstaan aan Herstelcre- dieten A en B en aan Werktuigencre- dieten. Het is namelijk zo, dat de Midden standsbank sedert 1945 Herstelcredie- ten geeft; een crediet B dat als voor schot bedoeld was op de te verwachten bijdrage van het Rijk in de oorlogs schade en een crediet A ter tegemoet koming aan moeilijkheden, waarin vol- Dit zijn dus credieten met een dui* delijk sociaal-economisch karakter, di* normaal nimmer door een bank zou den worden verleend, omdat zij te ris kant waren. Dank zij een speciale ga rantie van de Staat heeft de bank di* credieten aan door de oorlogsomstan digheden getroffen middenstanders toch kunnen verlenen. Het beroep, dat de middenstand uit dezen hoofde op de bank heeft gedaan is evenwel lang niet zo groot geweest als werd verwacht. Toch heeft de middenstand juist door de stijging van het prljzenpeil steeds meer behoefte aan credieten. Veel van deze aanvragers zullen even wel gelden nodig hebben op langere termijn dan de bank mag geven of voor doeleinden die banktechnisch niet verantwoord zijn. Bovendien zullen deze aanvragers veelal niet de nodige middelen als onderpand hebben, ter wijl ook de grootte van het crediet t.o.v. hun bezittingen een zwak punt kan zijn. Deze mensen komen door d* teruglopende conjunctuur dus steeds meer in de knel. Sociaal-economisch is het daarom nodig, dat deze mensen geholpen wor den aan gelden en daarom is het ver heugend in het jaarverslag te lezen, dat met staatshulp de herstelcredieten verruimd zullen worden, hetgeen wel zal betekenen, dat de moeilijkheden niet meer een gevolg behoeven te zijn van de oorlog. Hoe deze credieten pre cies er uit zullen zien, konden wij, on danks een bezoek aan de directie, niet aan de weet komen. „Den Haag" be studeert de voorwaarden nog en men wenste niet vooruit te lopen op de be slissing dezer heren. Ook over de aangekondigde verrui ming van de werktuigencredieten hul de men zich in het duister. Een uitbrei ding van dit crediet voor ambachts lieden voor de aanschaffing van ma chines enz. en de verbetering van de outillage is ongetwijfeld een eis des tijds. Dat een goed jaar geleden nog maar f 1 millioen voor dit doel wa» uitgeleend, wijst er op, dat de voor waarden uiterst zwaar waren. Wij ver wachten echter zeker (denk ook aan de industrialisatie!) dat een verrui ming van de mogelijkheden ambacht en handel zal aantrekken en activa- ren. k

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7