Een kleurloze wedstrijd zonder doelpunten Y" eater OD MN ïlig Nieuwe recordpoging Sp'rt 1 tet "TZtoZZZT- De Koninklijke Val dl sere Het vHegiuig vertrok niet op tijd Geen speciale positie voor Duitsland Minimumprijzen voor exportbloembollen De Unieconferentie blijft goed verlopen Westerling naar het Vreemdelingenlegioen familie is naar vertrokken Opnieuw op zoek naar de Ark van Noach Rumoer om eventuele statiebezoek van Koningin Juliana aan Engeland Waar of niet waar? Grootste droogdok van ons land weer hersteld Bondsteam versus Brentford Verdediging degelijk - aanval slecht Het geheel was matig 'Y, boks- 8 uur. esloten. RENCE 18 jaar. id van ir. LOTEN. 14 jaar. r zeven LOTEN. Maart JÖ~ DONDERDAG 30 MAART 1950 hem klaar in mochten van af te st", hoewel j drommels regedragen. ord en gaf hun arres- dat allen oergegeven. De zaak der generaals J Vervolging gevraagd tegen Revers c.s De Franse parlementscommissie, die een onderzoek instelt naar „de zaak der generaals", heeft de regering ver zocht om gerechtelijke vervolging van de generaals Revers en Mast en van Revers' secretaris, luitenant-kolonel Bravelet. Generaal Revers, de voormalige chef van de Franse generale staf en onder handelaar over- het Atlantisch Pact, heeft naar het oordeel van de commis sie een vals rapport over Peyre als verzetsman opgesteld. Peyre, die zich thans in Zuid-Amerika bevindt, is op grond van dit rapport onderscheiden met het legioen van eer. De commissie noemt in haar rapport Peyre „een voormalige veroordeelde", een „verrader van zijn land en van ver zetsstrijders" en een man, die „bereid was geheime inlichtingen aan de hoog ste bieder te verkopen". Kees Kievit van Aegir zal Zon dagmiddag 2 April tijdens de nationa le zwemwedstrijden voor het mr. Bie- renbrootspotfoiids in het Sportfondsen- bad te Eindhoven een poging doen het op zijn eigen naam staande nationale record voor de 200 meter rugslag van 2 min. 30,2 sec. te verbeteren. In een gevecht over tien ronden, waarbij de titel niet op het spel stond, heeft de wereldkampioen middenge wicht Jake la Motta in dé zesde ronde gewonnen van Chuck Hunter door een technische k.o. De wedstrijd werd ge bokst te Cleveland. Meer dan honderd deelnemers hebben zich al opgegeven voor de zeep kistenrace op tweede Pinksterdag te Rhenen. Een oliemaatschappij zal voor de winners in de verschillende klassen ieder jaar bekers beschikbaar stellen, terwijl de motor- en automobielclub Rhenen hun een week vacantie, door te brengen in Rhenen, zal aanbieden. Hulle het jou naar Rhenen gebrach, seepkissie In het Sportfondsenbad te Haar lem werden de overdekte zwemkam- pioenschappen van Haarlem gehouden, waarbij Tjebbes van HPC en Bijlsma van Haarlem op de 100 meter borst- crawl heren de beste persoonlijke pres tatie leverden. Bijkerk van HVGB kon deze eer voor zich opeisen bij het num mer 100 meter rugslag heren, waarop hij een tijd maakte van 1.10.4. De waterpolowedstrijd Haarlem- Den Haag werd met 45 door de be zoekers gewonnen. Even na elf uur gistermorgen ver trok de IWD6 „Prinses Irene" van Schip hol naar Genève met aan boord konin gin Juliana, prins Bernhard en de twee prinsesjes Beatrix en Irene. Om 13.15 uur zette gezagvoerder Eilders het vliegtuig op het vliegveld Cointrin hij Genève aan de grond. De koninklijke familie vervolgde per bus haar reis naar het vacantie-oord Val d'Isère in Fi nkrijk en is daar tegen de avond aangekomen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de koninklijke familie zou vertrek ken met een gewoon lijntoestel van de KLM, de Constellation „Prinses Marij ke" uit New York, maar dit vliegtuig had vertraging, zodat het vertrek, dat aanvankelijk bepaald was op half tien, moest worden uitgesteld. Besloten werd, dat het koninklijk paar met de beide prinsesjes zou vertrekken met de „Prinses Irene", waarin het achterste deel van de cabine voor de koninklijke reizigers was gereserveerd. Om tien uur precies reed de hofauto het plat form op, voorafgegaan door gehelmde motorpolitie. De koningin'was gekleed in een grijs mantelpak met een licht grijs hoedje. De prins was in civiel en droeg een kameelharen marinecape. De beide prinsesjes waren gekleed in hun grijze bontjasjes. Het kleine gevolg, dat de koninklijke familie vergezelt, bestaat uit W. J. Baron van Heeckeren van Moleeaten, particulier secretaris van de koningin, majoor en mevrouw C. Geertsema, adjudant van de prinsen jhr. mr. W. F. Roëll van het kabinet van H.M. de koningin. Generaal Omar Bradley, die op Schiphol aanwezig was om de Amerikaanse minister van oor log Johnson te verwelkomen, maakte onmiddellijk zijn opwachting bij ko ningin Juliana, die hem uitnodigde met haar de koffie te gebruiken in de gereserveerde ontvangkamer. De ko ninklijke familie bleef langer dan een uur op Schiphol en wachtte zelfs op de komst van het Amerikaanse leger vliegtuig, dat minister Johnson bracht. Gedurende bijna een kwartier onder hield de koningin zich mot de minister en toen was het ogenblik gekomen, dat Hare Majesteit zich met haar gezel schap zich naar de machine begaf. Toe gejuicht door de velen, die zich op het dak van het restaurant hadden opge steld wandelden koningin Juliana, prins Bernhard en de beide prinsesjes naar het toestel, dat kort daarna het luchtruim koos. Busreis van vijf uur Het was ideaal weer toen gezagvoer der Eilders zijn machine te precies 13.15 uur op het vliegveld van Genève neerzette. De komst van de koninklijke De Koninklijke tümilie bij aan komst op het vliegveld van Genève in gesprek met de commandant van het vliegtuig, de heer Ellers. De geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Bondskanselier Adenauer medegedeeld, dat Duitsland geen afzonderlijke positie in de Raad van Europa kan innemen, aldus is in Parijs bekend gemaakt. Dat houdt in, dat Duitsland geen waarnemer zal krijgen in het comité van ministers, wanneer het tot de Assemblee toe treedt. Het statuut van de Raad ver bood zulks trouwens. Daarin wordt nadrukkelijk bepaald, dat alleen de staten, die aan de oprichting hebben medegewerkt, in het comité vertegen woordigd kunnen zijn. Al eerder had een woordvoerder van de Franse re gering medegedeeld, dat Parijs aan een wijziging van het statuut ten gunste van Duitsland niet zou medewerken. Er zijn thans minimumprijzen vast gesteld voor de uitvoer van bloembol len en -knollen van de oogst 1950. Deze prijzen gelden niet voor de uitvoer naar Belgie en Luxemburg, daar bin nen Benelux verband voor deze landen geen minimum-exportprijzen meer worden vastgesteld. De minimum-ex portprijzen voor de uitvoer naar de Ver. Staten en Canada zijn aangepast aan de na de devaluatie ontstane nieuwe wisselkoersen, zodat de prijzen in dollars uitgedrukt nagenoeg dezelfde zijn als die van het vorig jaar. Op de uitvoer naar beide laatstge noemde landen wordt een heffing ge legd, die overeenkomt met 75 pet. van de na de devaluatie ontstane koers winsten. Er is te dien aanzien dezelfde weg gevolgd als voor gladiolenknollen van oogst 1949. De opbrengst wordt gebruikt voor vakdoeleinden en voor bestrijding der kosten van het Be drijfschap voor Sierteeltproducten. Voor het binnenland zijn eveneens minimumprijzen vastgesteld, waarbij de tulpenprijzen in twee in plaatsvan in drie klassen, zoals het vorige jaar het geval was, zijn ingedeeld. Speciale commissie voor Irian Het verloop van de Unieconferentie te Djakarta blijft gunstig. De commis sie voor Irian heeft het voornaamste deel van haar werk klaar. Er zal een commissie van zes personen worden benoemd, die over drie maanden rap port over de kwestie-Iran moet uit brengen. De regeringen zullen het ver volgens bestuderen en dan zal eea conferentie worden gehouden. De mi litaire commissie is overeengekomen, de militaire missie zal worden ge kozen uit de personen van leger en vloot, die thans nog in Indonesië ver toeven. Voorts zijn besprekingen over een Nederlandse lening aan Indonesië in vergevorderd stadium. Naar het ANP meent te weten, gaat het om een be- 'rag van 300 millioen gulden. Nederland heeft toegezegd te zullen bevorderen, dat Indonesië wordt op genomen in de commissie voor het Verre Oosten en- in de Geallieerde Raad voor Japan. De slotvergadering van de conferentie zal, naar verwacht wordt, Zaterdagmiddag worden gehou den. In verband melt een gerucht als zou Westerling, na zijn vrijlating uit ge vangenschap te Singapore, dienst wil len nemen bij het Franse Vreemdelin genlegioen, zeide een der hoofdofficie ren van dat legioen te Saigon, dat Westerling in het legioen zonder twij fel een goed figuur zou make en hij voegde er aan toe, dat er nog geen verzoek van Westerling om in het legioen te worden opgenomen, werd ontvangen. Als er zich zo werd ge zegd hierbij geen complicaties van internationale aard voordoen, moet Westerling zich met een zodanig ver zoek wenden tot het Franse consulaat in Singapore. Juliana. De commentaren, die vanmor gen van Engelse en Nederlandse be voegde zijden gegeven zijn, zijn dan ook verschillende en zelfs Ietwat te- Raad van Europa familie bleek voor de Zwitsers een volkomen verrassing te zijn. De korte tijd, dat men op het vliegveld was, ging zonder enige formaliteit gepaard. Kort na half twee werd de reis naar Val d'Isère met een prachtige blauwe touringcar met glazen dak van Lissone Lindeman voortgezet. De autotocht duurde vijf uur en ging over moeilijke bergwegen, maar er was gezorgd voor twee ervaren Franse chauffeurs, die de weg tot in alle bijzonderheden kennen. Z.K.H. prins Bernhard heeft de ski leraar Rudi Matt Uit Sankt Anton uit genodigd naar Val d'Isère te komen om de skilessen voort te zetten. Tussen Genève en Val d'Isere be stond voor de bus met de hoge gasten Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Irene en Prinses Beatrix begeven eich aan boord van het vliegtuig, dat hen gisteren van Schiphol naar Genève vervoerde. zeer veel belangstelling. Overal ston den mensen langs de weg om de ko ninklijke familie toe te juichen. De bus stopte tegen zeven uur voor het hotel. Daar wachtte de sous-prefet van Albertville als vertegenwoordiger van de Franse regering de Koningin en de Prins op. De tweede, die hen de hand schudde, was Rudi Matt, de Oosten rijkse skileraar, die door de Prins is uitgenodigd, naar Val d'Isere te komen en daar zijn lessen aan de prinsesjes voort te zetten. Twee kleine peuters traden door een dubbele haag van skileraren naar voren, om de Koning in bloemen aante bieden. De hoge gasten gebruikten vervol gens het diner in het hotel, om zich daarna ter ruste te begeven. Dr. A. Smith, voorheen deken van een school te Greensboro (Noord-Ca- rolina, V.S.) za" in de lente opnieuw een expeditie naar de Ararat, in Tur kije, leiden, om te zoeken naar de Ark van Noach. Er zullen elf Amerikanen meegaan. De vorige expeditie misluk te door zware sneeuwval en gebrek aan water. Dr. Smith is nu optimisti scher, aangezien vrienden in Turkije op het spoor zijn van een Turkse berg beklimmer, die in 1948 de ark nog zou hebben gezien. Rode Duitse jeugdleiders leren guerrillastrijd Volgens een rapport van de Ameri kaanse hoge commissaris in Duitsland worden de leiders van de onder com munistische invloed staande „Vrije Duitse Jeugdbeweging" geoefend in guerrillatechniek. De betrekkingen tus sen deze organisatie en de Oostduitse volkspolitie worden buitengewoon vriendschappelijk genoemd. Het toe zicht op de veiligheid in de Oostelijke zone zal in de toekomst worden toe vertrouwd aan degenen, die thans worden opgeleid. De VDJ is een og- lleidingsschoal voor politieke leiders geworden. (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Er is hier een enigszins delicate si tuatie ontstaan als gevolg van de in de Nederlandse en Engelse pers gepubli ceerde berichten omtrent het eventuele statiebezoek aan Engeland van Koningin gelijke ontkenningen van Buckingham Palace in zulke omstandigheden niet altijd' au sérieux behoeft te nemen. Men denke slechts aan de verloving van Prinses Elizabeth, die destijds ook eerst „officieel" door het Paleis ontkend en een maand later aangekondigd werd. Wel voorbarig. Een andere delicate kwestie is het in de Nederlandse en Engelse pers ver schenen bericht, dat Koningin Juliana of Prinses Beatrix deze zomer de eer ste steen zou leggen van de nieuwe Ne derlandse kerk te Londen. Dit bericht moet echter wel degelijk als voorbarig worden beschouwd. Onze zegsman in deze was ds. R. H. van Apeldoorn, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Londen. 'Hij legde i'rr de nadruk op, dat de kerk hier zelf niet op de hoogte is gesteld van de eventuele overkomst van H. M. de Koningin en keurde voornoemde onverantwoordelijke be richtgeving ten zeerste af. DE R.I.S. EN MOSKOU „Wij moeten eerst zien dan pas kun nen wjj een oordeel vellen over een eventuele diplomatieke betrekking tus sen de RIS en Rusland" aldus ver klaarde de voormalige RIS-minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agus Salim, die thans adviseur is van de RIS-minister van Buitenlandse Zaken drs. Hatta. Voorts zeide hij dat de opdracht aan de RIS-delegatie naar Moskou in grote lijnen hierop neerkomt, dat eerst on derhandeld en geobserveerd zal wor den en daarna zal rapport worden uit gebracht aan de RIS-regering, waarna pas tot een beslissing kan worden ge bracht. Door bombardementen vernield Tijdens de bezetting is het 46.000 ton grote drijvende dok van de werf Wil- ton-Feyenoord, het grootste in ons land, door enkele bomtreffers bescha digd en gezonken. In 1944 zijn de stuk ken gelicht en aan de grond gezet. Na dat vruchteloos was gepoogd, elders 'n dok van dezelfde capaciteit te verkrij gen, heeft men in 1948 een begin ge maakt met het herstel van het oude. Het is thans gereed en heeft een-hef vermogen van 46.000 ton. Op 11 April zal het in gebruik worden genomen. JAPANSE MIJNWERKERSSTAKING GEëINDIGD De staking van de 300.000 Japanse mijnwerkers, die 25 Maart j.l. begon in verband met het afbreken van loononderhandelingen, is na ingrijpen van generaal Mac Arthur geëindigd. genstrijdig! Naar men ons vanmiddag van Ne derlandse diplomatieke zijde meedeel- de, moeten deze berichten omtrent het statiebezoek als „voorbarig" worden beschouwd en op ontijdige speculaties berusten. „Zo er van dergelijke plan nen sprake zou zijn", aldus onze Ne derlandse diplomatieke zegsman, „zou den wij momenteel nog slechts in een beginstadium kunnen verkeren en zou den verdere mededelingen vooralsnog onmogelijk zijn". De perschef van Buckingham Palace- gaf ons echter een geheel ander com mentaar en zeide, dat er geen kwestie was van „voorbarige" berichtgeving omtrent een statiebezoek, daar er vol gens hem helemaal geen statiebezoek zou plaats vinden. Officieel deelde hij ons letterlijk het volgende mede: „Het is volkomen onwaar, dat Koningin Ju liana een statiebezoek aan Engeland zal brengen. Indien Koningin Juliana hier een bezoek zou brengen, zou dit van particuliere ard zijn en niet te ma ken hebben met de Britse Koninklijke Familie". Wij merken hierbij op, dat men der- (Van onze speciale verslaggever) Een grauw dik wolkendek, waaruit enkele koude regendruppels neerdaal den, hing gistermiddag boven Rotterdam en het Feijenoordstadion. Grauw en kil was ook de voetbalwedstrijd die daar in het tochtige Stadion werd gespeeld en slechts een enkele maal flikkerde het spel op als een Rijvers of Roozenburg en Jimmy Hill of Greenwood het op de heupen kregen. Die zeldzame vleugen van goed spel waren echter te spaarzaam om de zestigduizend toeschouwers, die zich op deze Woensdagmiddag in het Feijenoordstadion hadden verzameld, tevreden te stellen. Het was zelfs niet voldoende om ook maar eenmaal de doel- verdedigers te passeren. Het scorebord gaf na het laatste fluitsignaal van Karei van der Meer nog steeds de zelfde twee nullen aan die reeds bij de aanvang in het rek waren geschoven. Op deze troosteloze middag was er niets dat aan het uitstekende resultaat te New Castle herinnerde. Het aanvals- spel van de Engelse tweede divisie club Brentford was evenmin in staat de voetballiefhebbers te doen vergeten dat het koud en guur was. Het was een voetbalmiddag, die met slechts luttele woorden in de annalen van de KNVB kan worden opgetekend. Die woorden zijn: „het was zeer matig". Natuurlijk is er wel iets goeds te vertellen van deze ontmoeting. Het zou wel heel droevig zijn, als dat niet het geval was. De verdedigingslinie speelde een de gelijke wedstrijd, maar voor 'n dergelijke ontmoeting mag toch echter iets meer dan alleen degelijkheid worden ver wacht; het was allemaal te kleurloos en zonder fantasie. Het begon anders hoopvol, 'n Flitsende aanval van onze landgenoten, waarin Rijvers, Roozenburg en Clavan een voorname rol speelden. Jimmy Hill, Bill Dare en Bill Pointon het midden- trio van de gasten lieten daar tussen door verscheidene goede dingen zien. De toeschouwers gingen eens verzit ten, trokken hun jaskragen omhoog en hadden lak aan wind en regen, want het scheen dat zij een goede wedstrijd gingen zien. Helaas het was slechts schijn. Na dat eerste veelbelovende kwartier, waarin Rijvers naast schoot, Roozenburg een bal uitstekend op het doel kopte en Kraak enkele malen in moeilijkheden was gekomen, was het practisch over. Een verrassende aanval van Clavan en Roozenburg bracht het publiek nog even in extase. Roozenburg, die met Rijvers onze beste voorhoedespeler was, passeerde enkele tegenstanders en gaf de bal uitstekend aan Clavan door. Met een prachtige zweefduik kopte de kleine Hagenaar de bal keurig in en Jefferies kon niets anders doen dan de bal uit het doel slaan, weer voor de voeten van Roozenburg. Een scherpe pass bracht het leder nu voor de voeten van Clavan, die onhoudbaar inschoot. Van der Meer had echter geconsta teerd, dat de bal over de zijlijn was geweest en wees de Nederlanders een hoekschop toe. Wat de „bloem" van onze voetballers hierna nog liet zien was niet noemenswaardig. Aanvalslinies onder de maat. Dat Rijvers bij tijd en wijle zo vlug als kwikzilver twee of drie tegen standers kan passeren dat wisten wij reeds. Ook het harde werk van Roo zenburg was voor ons geen openbaring en dat die andere voorwaartsen slechts behoorlijke eerste klas spelers zijn is ook al geen nieuws. Op Ver beek en Potharst na kon onze verde diging de toets van de internationale critiek doorstaan.' De Ajacied v. d Hoeven begon wat weifelachtig, doch na de rust voldeed hij zowel defensief als aanvallend zeer goed. Als immer was Terlouw het struikelblok voor de aanvalsleider van de tegenstanders. Van der Sluis is trapvast en slechts een enkele maal werd hij gepasseerd. Kraak heeft het behalve in het eerste kwartier, niet moeilijk gehad en slechts sporadisch kreeg hij de gelegenheid om zijn capaciteiten te tonen. Abe, Abe, Abe!!! De stille hoop dat de tweede helft iets beters zou laten zien was ijdel. Zo mogelijk was het nog slechter. Het eerste begin was niet slecht, toen Rij vers en Roozenburg de bal aardig com binerend voor het Engelse doel brach ten en Rijvers Inmiddels liet zien dat hij toch ook wel hard en zuiver kon schieten. Maar spoedig was dit verge ten. Er werd ontstellend gemist daar wij nu eenmaal gebrek hebben aan goede aanvalsspelers. Het spel werd langzamerhand wat rommelig, af en toe doorspekt met wat minder prettige trucjes. Het ging als met die nachtkaars die nauwelijks had gebrand. Op de tribune aan de overzijde werd dit kenbaar gemaakt toen talloze monden de naam van onze beste voetballer en de yell Abe, Abe, Abe.... aanhieven. Dat was natuurlijk niet prettig voor ons aanvalsteam en wij kunnen dan ook geen waardering hebben voor deze manifestatie. Maar, dat geeft toch al duidelijk weer waar het onze aanvalslinie aan ontbreekt. Niet gerust. De match tegen Brentford heeft ons met gebracht wat wij zo graag had den gezien: de geruststelling dat de grote strijd tegen Belgie met vertrou wen tegemoet kan worden gezien. Na tuurlijk blijft altijd de mogelijkheid, dat het Oranjeteam, dat op zestien April de hel van Deurne zal betreden, aanmerkelijk beter zal spelen en dat die geheimzinnige sfeer bij de der by der lage landen de spelers zal inspireren tot grootse daden, waardoor zij toch in staat zullen zijn revanche op onze zuiderburen te nemen. De revanche waar geheel voetbal- lievend Nederland hoopt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5