Nederlands kolonie in het Braziliaanse land Heeft een Bach-jaar zin? Het nieuwe boek Djokja wenst een eenheidsstaat Twintig procent van ons volk nog zonder waterleiding Bij onze pioniers in Sao Paulo Rijke oogsten, dank zij volharding, energie en samenwerking Deelgebieden worden stuk voor stuk opgerold Gevaarlijke situatie voor beide Unie-partners Van waterton tot waterkraan Noord-Holland heeft het grootste streeknet van Nederland Toestand hier te lande allerminst achterlijk Een Braziliaans huisje, zoals dat anderhalf jaar geleden als enige woongelegenheid Op de fazenda werd aangetroffen. vmm - - BRiy (Van onze speciale verslaggever) JN HET BINNENLAND van Brazilië, in de staat Sao Paulo, op een plaats, waar vroeger duizenden stuks vee van een grote Amerikaanse export slachterij met wilde grassoorten werden vetgemest en waar thans Neder landse boeren het land van een woestenij in een gecultiveerd landbouw gebied hebben herschapen, hebben dezer dagen Jan Aaldering en Lijs je Wol- sing, twee jonge mensen uit Doetinchem, elkaar voor het altaar het ja woord gegeven. De felle tropenzon stond bulten aan de hemel, de bougain ville voor het oude fazenda-huis bloeide met een weelde van lichtpaarse bloe- sem en binnen stond het feestelijk ontbijt gereed. Nederlandse broodjes, door de bakker van de. Nederlandse kolonie voor de bijzondere gelegenheid uit de oven getoverd. Midden in het glooiende heuvelland, dat aan Zuid-Limburg doet denken, stond een wit huis met een laag dak. Het huis van de jong gehuwden uit Doetinchem. Het huis van de timmerman Jan Aaldering, waarvoor hij zelf de meubels gemaakt heeft en waar hjj vrijwel alle spijkers, die erin verwerkt zijn, zelf In de muren heeft geslagen. JAN Aaldering id IV2 jaar geleden als jong pionier jong naar Sao Paulo getrokken, zijn meisje is hem thans gevolgd. Een paar weken geleden kwam ze op de hobbelende jeep door de 7 km. lange zandweg 't erf opgereden met haar koffertje achterin. Weken lang had zij geva ren en daarna nog uren gespoord voor zfl bij Jan was. Dan nog een lange tocht met de jeep over heuvels en dalen langs wegen, zo stoffig, dat Wim Miltenburg speciaal bedre ven in het bestu ren van jeeps over wegen, die de naam weg niet verdienen iede re reiziger de raad geeft zfln „gas masker" (in on vervalst Amster dams uitgespro ken) niet te ver geten. En dan in de verte witte huisjes neergestrooid tegen de heu vels. Het land waar Jan zo vaak over geschreven heeft: het nieuwe land met zijn toekomst voor een jong ge slacht. Roodbruin ligt het daar onder de tropenzon, vol beloften voor hen, die er hun krachten aan komen ge ven. Het eerste huwelijk, dat op de fa zenda gesloten werd, was een gebeur tenis in de nog jónge geschiedenis van deze merkwaardige boerenkolonie, die als een zuivere coöperatie met el kaar en voor elkaar werkt en de gro te moeilijkheden van het pionieren overwint. Coöperatie. £)E 450 Nederlandse boeren, die zich hier op initiatief en onder leiding van ir. Geert Heymeyer zfln komen vestigen, hebben tot verbazing van hun Braziliaanse collega's, het land een intensieve bodemcultuur gebracht. Zij hebben de woestenij met bulldozers met ploegen en eggen opengelegd en zij hebben van deze voortreffelijke klei- en zandbodem vruchtbare akkers gemaakt. "piJDENS de opbouw van het bedrijf dat stallen, werkplaatsen, huizen en zelfs een school telt in totaal vijftig gebouwen reeds hebben veie jonge boeren maandenlang de spa ver wisseld tegen troffel en hamer en juist dezer dagen, toen wij tijdens het be zoek van Prins Bernhard aan Brazilië kans zagen om even langs te komen, was de vijftigste nok van een dak ge reed gekomen. Men is nu aan een school bezig, waar honderd kinderen onderwijs kunnen krijgen. Enkele zus ters, die dit onderwijs geven, maken als waardevolle medepioniersters deel uit van de groep en zelfs is onlangs een pas afgestuurde doctor in de let teren met zijn jonge vrouw naar de fazenda Riberao getrokken, met het doel in de toekomst het middelbaar onderwijs te doceren en zich voorlo pig verdienstelijk te maken met het onderwijs van de landstaal van Bra zilië, het Portugees. Eén van de grote moeilijkheden, waarmede iedere pionier te kampen krijgt, is de taal. Vooral wanneer men er individueel op uittrekt een vorm van emigratie, die in Zuid-Amerika vrijwel altijd mislukt is dit de grote handicap. De wijze, waarop ir. Hey meyer zijn groep heeft gevormd, is erop gericht, om juist deze beginmoei- irjkheden te overwinnen. De kolonie is n.l. als coöperatie opgezet. Dit is ge beurd in overleg met de Kathl Boe ren- en Tuindersbond en hierbij zijn de leden naast rechten ook plichten opgelegd. Zo moeten zij tijdelijk wer ken in dienst van hun coöperatie en de kolonist moet beginnen zijn loon ter beschikking te stellen voor de centrale inkoop van vee en landbouw machines. Optimisme WIJ HEBBEN in de korte uren, die wfl op de fazenda hebben doorge bracht, in de eerste plaats getracht t< achterhalen, hoe deze vorm van straf fe samenwerking op den duur bevall Het antwoord op deze vraag moe aldus lulden, dat zelfs bij deze pracb rige manier van samenwerken <1' ■toeilijkheden, die aan iedere p'o-' Het door de Nederlandse kolonie van zelf gebaicken stenen gebouwde huis van Wim en Cor Nobel, die pas getrouwd uit Noord-Holland naar Brazilië zijn geëmigreerd. arbeid verbonden zijn, de kolonisten Er zijn vele kleine onvoorziene om standigheden, maar praat men met de mensen, die deze grote stap hebben gedaan, dam hoort men steeds weer optimistische meningen. Of men nu spreekt met de 66-jarige oude Wim Assinck, die, om zijn kin deren meer kansen te geven, zijn boer derijtje van 38 ha. in Brabant in de steek heeft gelaten en met 9 kinderen hierheen is gekomen, of met de jonge veehouderszoon Nico Bergen uit Alk maar, die zich als een perfect tim merman heeft ontwikkeld en in de kolonie zijn sporen op dit gebied reeds volop verdiend heeft, steeds weer hoort men optimistisch over de toestand spreken. De mensen zien, dat zij grote moeilijkheden te over winnen hebben, maar zij weten ook, dat hun arbeid niet tevergeefs is en dat zij voor grote mogelijkheden staan. Het Braziliaanse land is bijzonder vruchtbaar. Twee oogsten in een jaar is niets bijzonders en het klimaat is hoewel flink warm, niet onaange naam of ongezond. Twee huizen. \yiJ PUBLICEREN hierbij een foto van het nieuw gebouwde fazenda- huisje van Wim en Cor Nobel, jong getrouwde boeren uit Noord-Holland, die zich in deze streek gevestigd heb ben. Het is een huis, dat met zelf ge bakken stenen door jonge boeren in elkaar is gemetseld. Wanneer men 't vergeljjkt met het veel primitievere Braziliaanse huis, dat anderhalf jaar geleden nog voor woning moest die nen, dan ziet men bjj alle overeen komst in stijl toch aanstonds het ver schil in afwerking. Hier hebben jonge Hollandse handen aangepakt en iets goeds verricht. Het zal, wanneer de plannen van ir. Heymeyer slagen, ook iets groots worden. Zfln projecten zijn berekend op allerlei initiatieven. Hij tracht zijn coöperatie op allerlei ma nieren steun te verlenen, o.a. door 't aantrekken van kleine industrieën, die de landbouw kunnen aanvullen en Sen verstandige gespreide belegging mo gelijk maken. Met zijn vele nevenbedr(jven als fruit- en groenteteelt, pluimvee- en varkenshouderij en zelfs een klein glas- branderijtje ziet deze coöperatie er na anderhalf jaar werken ondanks de vele moeilijkheden uit als een gezond en innerlijk vitaal bedrijf, waar een pret tige geest heerst en waar w|) als eer ste Nederlandse journalist die tot deze „Granjas Holandesas Reunldas" (Ver enigde Nederlandse Landbouwbedrij ven) waren doorgedrongen, met bij zondere hartelijkheid werden ontvan gen. Folklore in de Nederlandse overleveringen. In het onder bovenstaande titel by Uitgeverij C. Hafkamp te Amsterdam verschenen werk heeft K. ter Laan een uitgebreide serie overleveringen "bijeen gebracht en daarmede een stuk arbeid in het belang van de volkskunde ver richt. De sprookjes, sagen en legenden zijn onderverdeeld in acht hoofdstukken, t.w. Overblijfselen uit het Heidendom, Invloed van het Christendom, Des dui vels macht, Historische overjeveringen, Volksverhalen, Sprookjes Humor en Spot. De verhalen laten zich prettig lezen, in de eerste plaats door degenen wier hart warm klopt voor het volkseigene. als hoedanig in de eerste plaats de folklore valt aan te duiden. In dit ver bond is het prettig te weten, dat het aantal diergenen vooral de laatste jaren belangrijk toeneemt. Zij vooral zullen auteur en uitgever dankbaar zijn voor de uitgave van dit, ook in typografisch opzicht uitstekend ver zorgde boek. VERVOLGING VAN BOTJZANQUET GEVRAAGD. De Franse parlementaire commissie van onderzoek in de zaak der gene raals heeft de minister van Justitie verzocht, de socialistische vakbonds leider Bouzanquet te vervolgen we gens valse getuigenis. Bouzanquet zou tegenstrijdige verklaringen over Roger Peyre hebben afgelegd. JyJu overal in Nederland weer spoedig de uitvoering van Bach's Mattheus passie zal plaats vinden en meer dan anders allerwege muziek van Bach zal worden uitgevoerd, zulks in verband met de Bach herdenking (17501950), lijkt het ons wel belangrijk te trach ten op bovenstaande vraag een ant woord te geven. De uitspraak van Prof. Wene ten op zichte van deze vraag lijkt ons ge wichtig genoeg om hier te citeren. De professor heeft gezegd: „In het grote rijk der cultuur is het land der mu ziek het enige neutrale terrein waar allen elkaar ontmoeten". Inderdaad de abstractie van de muzikale kunst, niet alleen van die van Bach, maar ook van de andere grote meesters kan een ho ger spiritueel contact schenken, waar aan een ieder, van welke levensbe schouwing ook, zijn geest kan ver kwikken. Zo bezien heeft dus een Bach-jaar wel degelijk zin. In 1750 is met Joh. Seb. Bach een meester ge storven, die alle stijlen tot in de 18e eeuw in zich heeft opgenomen en deze in een wonderlijke synthese in zijn werken heeft verenigd. Dit is temeer verwonderlijk, daar toch al zijn wer ken, van welke verscheidenheid ook, visueel de zelfde structuur bezitten. Ook Bach was met zijn scheppend ge nie zijn tijd ver vooruit, zodat de be tekenis van zijn werken eerst lang zaam tot algemene waardering kwam. Die algemene waardering geldt thans alleen nog maar zijn beide passie's, de Mattheus en de Johannes. De overige werken van Bach moeten nóg meer geestelijk algemeen goed worden en zelfs nil nog zijn er velen, die tegen over deze kunstuitingen niet alleen gereserveerd maar zelfs afkerig staan. Bach was een messiaanse mens, die zich geroepen gevoelde, op aarde een hogere geestelijke ordening te bren gen, waarvan hij het beeld heimelijk in zich omdroeg. Zijn muziek is zuiver absoluut en boven-persoonlijk. Het feit, dat de romantisch- en sensueel- voelenden misschien wel het grootst in aantal zijn, is misschien oorzaak, dat Bach nog niet volledig de erkenning heeft gekregen, die hij verdient. Bach nu was ook een omstreden figuur en over de juiste interpretatie van zijn werken is al zeer veel geschreven. Er zyn veel kunstenaars geweest, die er hun levenswerk van hebben gemaakt, uitsluitend werken van deze meester uit te voeren. Veel biographieën zijn er over hem geschreven en veel mu sicologen hebben in alle toonaarden commentaar op zijn werken gegeven. Maar wanneer men zich volledig alle kennis van Bach in theoretisch op zicht zou hebben eigen gemaakt, dan kan men hiermede alléén nóg niet ko men tot het wezenlijke genieten van Bach's universele kunst. Men zou de noodzaak gaan gevoelen, wat minder over Bach te spreken, maar veel meer naar Bach te luisteren. Wanneer men bij het horen van deze muziek alle wetenschappelijke overwegingen en alle verstandelijke bespiegelingen uit de geest bant, maar zich alleen met het gehoor aan Bach's werk overgeeft, eerst dan zal Bach zich volledige open baren en wordt de geest verrijkt met perspectieven, welke men voordien niet voor mogelijk hield. De muziek, dus ook die van Bach, is op de aller eerste plaats uit het gehoor. Wij hopen met deze woorden een stimulans ge geven te hebben om niet alleen de traditionele passie-uitvoeringen te gaan bijwonen, maar ook eens te gaan luisteren naar Bach's andere werken, welke minder algemeen bekend zijn In dit Bach-jaar zal men daarvoor, zeker, ook door middel van de radio, rijkelijk in de gelegenheid zijn. Ms. Amerikaanse minister van Defensie bij minister Schokking Naar wij vernemen heeft de Ameri kaanse minister van Defensie, Louis A. Johnson, Woensdag laat in de namid dag een langdurig bezoek gebracht aan de minister van Oorlog en van Marine, mr. W. F. Schokking, in diens kabinet in het ministerie van Oorlog. (Van onze correspondent in Djakarta.) §EDERT de souvereiniteitsoverdracht heeft zich in Indonesië in snel tempo een nieuwe revolutie voltrokken, dat vvil zeggen: Zjj duurt op dit ogen blik nog voort, maar de interne „omwenteling" is reeds voor het grootste gedeelte voltooid. Men zou eigenlijk moeten spreken van een soort „contra- '„ajiOAaj want wat zich afspeelt is de snelle en zekere terugkeer tot de si tuatie van vóór de groei van een onafhankelijke staat op federalistische grondslag, zoals die in de in D enHaag geconcipieerde voorlopige grondwet» der Republiek Indonesia Serikat (R.I.S.) verankerd werd. eenvoudige, historische reden, dat men b.v. op Sumatra en elders er een af keer van had zich onder de midden- Javaanse hegemonie te buigen. De scheidslijnen der deelstaten zijn over het algemeen natuurlijke scheidslijnen van ras en adat. De Pax Neerlandica had dit alles in de koloniale tijd bij een gehouden. Toen deze weg viel, stortte ook de eenheid in elkaar. Toen Djokja ten slotte zag, dat de krachtige positie der deelstaten en hun wil tot autonomie niet te stuiten was, werd het ideaal van de eenheids-repu bliek, uitgeroepen bij de vrijheids proclamatie van 17 Augustus 1945, ter zijde geschoven. En toen drs. Hatta in Den Haag zijn handtekening voor de souvereiniteits-overdracht plaatste, deed hij dat niet voor de Republik Indonesia (Djokja), die thans ook een deelstaat geworden was, maar voor de federatie van deelstaten, samengevoegd onder de centrale regering te Dja karta, de regering van de R.T S. De lezer zal zich herinneren, dat de Indonesische revolutie in Djokja ge boren werd en dat de Republiek In donesia (omvattende het grondgebied van Midden-Java, met Djokja als hoofdplaats) de wieg is geweest van de grote Indonesische volksbeweging, die tenslotte tot de onafhankelijkheid heeft gevoerd. Hij zal zich uit de zo verwarde recente historie van Indo nesië ook nog het beeld van Malino voor de geest kunnen roepen, waar dr. Van Mook met vooraanstaande Indone sische vrijheidsleiders uit verschillende delen van Indonesië de grondslagen voor een federatieve staat legde, een onafhankelijk Indonesië, samengesteld uit verschillende deelstaten, zoals, ten slotte Sumatra Timur, Zuid Sumatra, de Pasoendan, Oost-Java en nog en kele andere. Oost-Indonesie was van het begin af reeds een afzonderlijk gebied, dat buiten de sfeer van Djokja viel. De deelstaten berustten op de volks- vvil zoals die spontaan tot uiting kwam, niet zozeer omdat het volk zich de t, a'kundige situatie volledig bewust 'tenslotte is nog 80 pet. van deze 'eg analphabeet) maar om de Schaduwbesturen Vrijwel onmiddellijk na die over dracht is de positie der deelstaten eerst op Java, later op Z.-Sumatra, wankel geworden. Overal doken de republikeinse (Djokjase) propagandis ten op. Er werden schaduwbesturen gevormd, om de z.g. negara's te onder mijnen. Een voornaam aandeel hierin had de T.N.I., oorspronkelijk het leger van de Republik Indonesia, nu van de R.I.S. De R.I.S.-strijdkrachten oefenden een zodanig overwicht in de autonome-gebieden uit zonder dat daar een eigen gewapende macht dier negara's tegenover stond dat zij stuk voor stuk werden opgerold. Al spoedig werden zij ingelijfd bij de deelstaat Republiek Indonesia, die er naar streeft de enige deelstaat te wor den, waarmede dan tenslotte de „een heidsstaat" volgens de proclamatie van 17 Augustus 1945 verkregen zal zijn, en in feite het gezag opnieuw van Djakarta naar Djokja wordt ver plaatst. Men zet nu ook de merkwaardige ontwikkeling, dat er een zekere tegen strijdigheid ontstaat tussen de huidige regeerders van de Republiek Indone sia de steeds krachtiger wordende éne deelstaat en de centrale rege ring van de in elkander stortende fe deratie, de regering van de Republik Indonesia Serikat, onder presidium van ir. Sukarno en met drs. Hatta als premier. Zou het kunnen gebeuren, dat straks de regering van de RIS in Djakarta min of meer in de lucht hangt en dat de eigenlijke macht weer geheel en al door Djokja wordt uitgeoefend? Ze ker kan dat en de verschijnselen van verwarring en stroeve administratie van besluiteloosheid en destructie, die men alom aantreft, schijnen reeds dui delijk in de richting van een crisis te wijzen. Zou het kunnen gebeuren, dat de feitelijke machthebbers van Djok ja zich er straks niets van aantrekken wat de regering van een immers niet meer bestaande federalistische staat aan verplichtingen heeft aangegaan? Het valt moeilijk te zeggen. Tenslot te werden die verplichtingen mede aangegaan namens de deelstaat Repu bliek Indonesia en tenslotte zijn ir (Van onze speciale verslaggever). 'pOEN WIJ onlangs vernamen, dat ruim 20% van het Nederlandse volk het nog altijd van regenwater in stede van leidingwater moest hebben en dat de Marshallhulp ook te dien aanzien ons tot steun en bijstand zou wezen* toen doorvoer ons een schrik: zou ook ons land onder punt 4 van Truman's program tot ontwikkeling van achterlijke gebieden vallen en is de toestand in belangrijke delen van ons goede Nederland werkelijk zo voorwereldlijk Want nietwaar? de meesten onzer draaien zonder er verder aan te denken eenvoudig de kraan open en het frisse, koele vocht stroomt rijkelijk. In het voormalige Parkhotel midden in de deerlijk geschonden Scheveningse Bosjes is het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening gevestigd en meer dan 25 jaar is de Delftse buitengewone hoogleraar prof. dr. W. F. J. M. Krul, de directeur van dit Rijksinstituut, ad viseur niet alleen van onze regeringen vele lagere bestuursorganen, maar ook van onze Overzeese Rijksdelen in de West en van Turkije. Met beslistheid ontkende prof. Krul, dat ons land op het gebied van de wa terleiding achterlijk zou wezen, al heeft hij vele wensen, die onder de huidige omstandigheden niet aanstonds te ver wezenlijken zijn, maar systematisch werkelijkheid gaan worden. Inderdaad zijn er delen van ons land, waar de toe standen op het gebied der watervoor ziening zeer miserabel zijn. Maar zo voegde hij er aanstonds aan toe in Belgie heeft 40 pet der bevolking nog geen waterleiding, in Frankrijk een even groot percentage, in Amerika 28 pet.; dank zij enorme subsidies heeft alleen Engeland een percentage van ruim 90 pet. aangeslotenen bereikt. Eis der industrialisatie. De zo hevig begeerde en krachtig ge propageerde industrialisatie van ons land kan in Drente, Oost-Friesland en Oostelijk Noord-Brabant kwalijk op schieten zonder een behoorlijke water voorziening. En het zijn juist deze ge bieden, waar grote werkloosheid dreigt, ja reeds aanwezig is. Florence ontvangt UNESCO De UNESCO de commissie van de VN voor opvoeding en wetenschappen zal van 22 Mei tot 17 Juni in het Palazzo Pitti te Florence haar vijfde algemene vergadering houden. Bij die gelegenheid zal een commissie worden ingesteld, die een verklaring over de plichten van de staat inzake opvoeding, wetenschap en cultuur moet voorberei-, den, een aanvulling op de universele verklaring van de rechten van de mens. Tevens zal zij een universele ver klaring over de plichten van de mens moeten voorbereiden. Besommingen IJmuiden De besommingen van Donderdag wa ren: trawlers IJM 25, f 17500; loggers SCH 7, f 5450; SCH 50, f 2800; KW 85, f 4030; kustvissers IJM 249, f 47; IJM 213, f 465. Prijzen per kilo: heilbot 2.35 —1.65; gr. tong 1.951.85; gr. mid. tong 1.901.85; kl. mid. tong 21.80; tong I 1.61—1.38; tong H 88—80; tarbot I 2— I.60. Prijzen per vijftig kilo gr. schelvis 3231; mid. schelvis 4035; kl. schelvis 2510; mid. kabeljauw 2719; kl. ka beljauw 26—9; wijting 16—7; gr. schol 4943; mid. schol 5250 kl. schol 48 19; bot 106; schar 204; verse haring II.508; makreel 318; tarbot II 7372; tarbot III 67; tarbot IV 32. Prijzen 'per 125 kilo gr. kabeljauw 15053, gr. kool- vis 3631. De aanvoer bedroeg 2600 kisten, waarvan 410 met verse haring. Sukarno en drs. Hatta nog altijd, be halve president en premier van de R. I. S., ook president en premier van de R. I., zij het in die functies „tijde lijk vervangen". Dit is namelijk, wat de minister van Voorlichting der RIS kort geleden heeft verklaard, toen iets bleek van het bestaan van andere opvattingen in Djokja, dat hierom trent een tegengestelde „interpretatie" heeft. Weggevaagde deelstaten. Van de deelstaten houdt alleen Oost- Indonesie sterk stand, en zit de Nega ra Timur nog tamelijk vast in het za del. De rest is al weggevaagd of ten dode opgeschreven. In Sumatera Timur wordt de actie der republikeinen echter steeds scher per en spitsen de tegenstellingen zich hoe langer hoe meer toe. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat de eenheidsstaat Republiek Indo nesia in dit jaar vermoedelijk nog een feit wordt. Dan is de RIS dus de RI geworden, althans wat betreft Java. Sumarta en Madura („Djsuma", zeggen de unitaristen). Misschien blijft O. In- dorftesie nog een enigszins autonoom be staan leiden, evenals mogelijk een deel van Borneo. Dit schept een merk waardige en delicate situatie. In de eerste plaats in de verhouding tot Ne derland, dat in 't kader van de Unie met een geheel nieuw soort partner te maken krijgt, waarvan de consequen ties moeilijk te overzien zijn. En in de tweede plaats in Indonesië zelf Er wordt namelijk niet verwacht, dat al le bevolkingsgroepen zich bij deze toe stand zo gemakkelijk zullen neerleg gen. De vrees voor en de weerzin te gen een Midden-Javaanse hegemonie is even groot als eeuwen en eeuwen geleden. Hierdoor zou vroeg of laat weer een inwendige strijd kunnen ont staan, die dit economisch zo uitge putte land voorlopig wel allerminst gebruiken kan. Maar.volledige doorvoering van allt plannen zou een investering van niet minder dan f 300.000.000 vergen. Van de Marshallhulp mag in deze sector weinig verwacht worden. Maar als een gunstig eijfer noemde prof. Krul het aansluitingspercentage in West-Nederland, dat 99.3 pet. bedraagt! Een blik in de historie bewijst, dat wij ons waarlijk voor onze prestaties op het gebied der waterhuishouding geens zins behoeven te schamen. Het was in 1853, nauwelijk een eeuw geleden, dat ding tot stand kwam en in 1910 hadden in Amsterdam de eerste duinwaterlei- vrijwel alle grote plaatsen boven de 15.000 inwoners een plaatselijke water leiding. In dat jaar werd er een Staats commissie ingesteld onder leiding van de bekende politicus dr. D. Bos, ten einde te geraken tot een nauwe samen werking tussen gemeenten en gecon- cessioneerde particulieren, om met steun van het Rijk ook het platteland van goed drinkwater te voorzien. In 1913 kwam als vrucht van die staats commissie het Rijksinstituut tot stand, dat tot 1920 plannen uitwerkte, welke tot de tweede wereldoorlog verwezen lijkt werden. Dank zij de verkregen nauwe samen werking en het vormen van grotere eenheden werd 75—80 pet der bevolking aangesloten. Nederland bovenaan! nE STREEKW ATERLEIDIN G van Noord-Holland is een der grootste ter wereld. Zij bedient 100 gemeenten met ruim 600.000 inwoners zonder sub sidies en tegen matige tarieven. In 1940 was het verzadigingspeil be reikt en dus moeten er wel subsidies aan te pas komen, om verafgelegen en onrendabele gebieden te helpen. Onder de ogen der Duitsers werd nog in 1942 gewerkt aan de verbetering der water voorziening in Drente en Overijsel, maar spoedig waren er geen materialen meer. Ook onmiddellijk na de oorlog deed dit euvel zich uiteraard gevoelen. De conjunctuur was in elk opzicht on gunstig, arbeidskracht schaars en de investering abnormaal hoog. Maar de overheid zag wel in, dat waterbouwwerken vrij arbeidsintensief zijn en een prachtig object vormen voor de werkloosheidsbestrijding, terwijl zij rechtstreeks bijdragen tot versterking van de volkskracht en aan de industrie werk verschaffen. De herbouw van de geteisterde ge bieden heeft waterleiding gebracht in streken, waar men die anders nooit ge kregen zou hebben. Denk aan Zeeuws- Vlaanderen. Walcheren, Noord- en Midden-Limburg, de Bommelerwaard, Over Betuwe, Groesbeek bij Nijmegen en Oostelijk Noord-Brabant, het land van Mill en Cuyk. Er werd een interdepartementale commissie voor de drinkwatervoorzie ning in door de oorlog verwoeste gebie den door de toenmalige minister van Sociale Zaken, dr. W. Drees, ingesteld, waarvan prof. Krul ambtshalve voor zitter was en die sinds 1946 een alge meen rapport uitgebracht heeft. Het tekort aan rendabiliteit van deze plan nen bedroeg in totaal f 30.000.000 en het Rijk verleende een jaarlijks subsidie van f 800.000. Nieuwe waterleiding. De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, onder wiens departement deze aangeledenheden vallen, heeft nu alle provinciale besturen een opgave gevraagd, wat nog op dit gebied te doen valt, teneinde door de interdepartemen tale commissie, thans geheten: voor Rijkssteun ten behoeve van de drink watervoorziening, een plan te laten op stellen voor ille nog niet voorziene ge bieden. De beoordeling der urgentie geschiedt uit verschillende oogpunten: volksgezondheid, Industrialisatie, brand veiligheid en vreemdelingenverkeer (Veluwe, Giethoorn). Hét is niet meer nodig, gelijk vroeger, onder de boeren propaganda te maken voor aansluiting op de waterleiding. Integendeel het loopt storm bij de gemeentebesturen, want ook op het platteland, heeft men ingezien, welk groot ziektegevaar er schuilt in onzui ver, niet bacteriënvrij water. Buizen van eigen bodem. Prof. Krul wenste er de nadruk op te leggen, dat ook onze Industrie zeer ge baat is met een voortgang van de uit voering der plannen tot ontsluiting der afgelegen gebieden en aansluiting van onrendabele streken. Want onze hoog ovens in IJmuiden zorgen voor giet ijzeren buizen, Goor voor het asbest- cement, Utrecht en Arkel (Z.-Holland) voor gewapend beton, terwijl voorlopig althans alleen stalen buizen uit het buitenland betrokken worden. Dienst leidingen van lood worden in ons land gefabriceerd evenals pompen en moto ren, toestellen en sanitair en dan zal er spoedig een nieuwe fabriek geopend worden voor het vervaardigen van ko peren aansluitleidingen. De oude Romeinen hadden een spreekwoord, volgens hetwelk over kleur m smaak niet te twisten valt. Ook ten aanzien van de smaak van water is dit het geval. Maar wist u, dat meestal het water daar het lekkerst is, waar hetgeen smaak heeft? Dit is geen raadsel, maar een wetenschappe lijk gefundeerde waarheid!

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6