Holl. Melksuikerfabriek te Uitgeest bestaat halve eeuw Predikbeurten De heer Govers nam afscheid van Oterleeks Raad Distributie van de brandstoffen 1 Mei opgeheven Legervliegtuig neergestort PEL'S MET PASEN m E. 690 4275 Een weinig bekend bedrijf voor 't voetlicht VAN MARSDIEP TOT IJ Bergen De nieuwe Christelijke Kleuterschool te Bergen Heilo Nieuwe welvaart door het Ferguson-systeem Kastpapier Frankenberg LAATSTE NIEUWS Gastvrijheid in glazen W: len in^290 jngten. oe~ an" g7S ize de 290 3rd uw ien JW, teil 8S0 af 2975 lering :N c, in de illen. - j VRIJDAG 31 MAART 1950 Op 2 April is het vijftig jaar geleden, dat de N.V. Hollandse Melksuikerfa briek te Uitgeest werd opgericht. Hoewel deze fabriek in de loop der jaren van groot belang voor ons land is geweest, is toch slechts weinige buitenstaanders iets bekend over haar werkwijze. Zij was a.h.w. steeds in een nevel gehuld en onopvallend nam zjj haar belangrijke plaats in Nederlands' bedrijfsleven in. Er *yn echter ogenblikken dat ook dit soort ondernemingen in het middelpunt van de belangstelling komt te staan en dat is zeker het geval bij een gouden jubileum. Op 2 April van het jaar 1900 werd de firma Boldingh en Van der Heide te Uitgeest in een N.V. omgezet. Prof. dr. G. Hondius Boldmgh trad op als directeur en dr. J. K. van der Heide en dr. W. F. Proost, die de Voornaamste oprichters waren, maak ten als commissaris deel uit van het bestuur. Na een moeilijk begin heeft de N.V. zich steeds in goede jaren mogen verheugen, vanzelfsprekend met uitzondering van een paar der ernstige oorlogsjaren. De eerste directeur, de heer C. M. Dhont, heeft in een periode van 40 jaar de N.V. tot bloëi weten te bren gen. Zijn opvolger was ir. W. Chr. Bedding, die in 1948 weer plaats maakte voor ir. H. van Heyst. Een andere bekende figuur uit dit bedrijf is de heer Schregardus geweest, die vele jaren zijn krachten aan het wel zijn van de fabriek heeft gegeven. Ook in Frankrijk In 1911 werd een dochteronderne ming in Frankrijk gesticht, de „S.A. pour la Fabrication du Sucre de jLait", waarvan vrijwel alle aandelen eigendom van de N.V. Hollandse Melksuikerfabriek zijn. In 1946 ging men over tot de stichting van een dochterfabriek te Bolsward. Deze on derneming is in 1947 gaan werken, zodat ook de N.V. haar steentje heeft bijgedragen tot de vergroting van de productie. De hier vervaardigde melk- VOOR ZONDAG 2 APRIL ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. v. Wijk, (bev. lidmaten); Woensdagav. half 8 oecumenische avondwijding. Kapelkerk, 10 uur ds. Wesseldijk (be vestiging lidmaten); 5 uur ds. Den Oudsten. Luth. kerk (Oudegracht), av. half 7 ds. Haan. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (H.Doop). Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 uur prof. dr. Polman, -r- Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evan gelist Tammeling van Drachten; 8 uur jongeliedensamenkomst in de Wilhel- minaschool; Ma. 8 u. jeugdbijbelklas in de W.-school. Oud-kath. kerk in de Luth. kerk, Oudegracht, half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Leger des Heils (William Booth), Limmerhoek 40, Zaterdagav. 8 uur, piano-concert van gewijde muziek door kapelmeester W. Groot van A'dam en brigadier Claeijs van A'dam; Zondag 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zon dagsschool; '8 uur verlossingsbijeen komst. Ook deze samenkomsten zullen staan o.l.v. brigadier Claeijs. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 10 uur hei ligingsdienst; 3 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingssamenkomst; Woensdag avond 8 uur wijdingsdienst o.l.v. vaan drig Kuipers. Kruisleger, Hekelstr., 10 uur wijdingsdienst 3 uur Zondags school; 8 uur en Di. 8 uur openb. sa menkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondag school; 5 uur godsdienstbijeenkomst. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Kaptein. BERGEN. Ruïnekerk, 10 uur ds. Bekius (bevestiging lidmaten). Re- hoboth, half elf ds. Bremer (bev. lid maten). Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Hartkamp van Den Helder. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 uur (H.Avondm.) en 5 uur (H. Av. en nabetrachting) ds. Donner. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman. DE RIJP, 10 uur ds. Kastein (bev. lidmaten). DIRKSHORN Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. DRIEHUIZEN. 10 u.. de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol (bev. lidmaten). Ge ref. kerk, 10 uur prof. dr. Polman, half 5 ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath. kerk, vm. 8 en 10 uur en av. 7 uur dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur ds. Plug (openb. belijdenis; Paaseoll.) GRAFT, av. 7 uur ds. Kastein. GROET, nam. 3 uur ds. De Jong (in gebruikneming gerestaureerd kerkgeb GROOT-SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Bloemhoff (bev. lidmaten). Evange lisatie Kerklaan," 10.15 uur ds. Langman van Amsterdam: 7 uur ds. Wiegers van Middenmeer. Geref. kerk (in evang - gebouw aan de Kerklaan). half 9 prof. dr. Polman; 4 uur leesdienst. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., 2 uur ds. Kaptein van Akersloot. Geref. kerk, half 10 leesdienst. HENSBROEK, 2 uur, ds. Meyboom (bevestiging lidmaten). KOVDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 10 uur ds Teriet. NOORD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur rand. H. Hogenhuis van Leeuwarden. OTERLEEK, 10 uur ds. Keja (bev. lidmaten) OUDORP 10 u. ds. Dikboom (H Av.) SCHERMERHORN. Geref. kerk, 10 uur en half 3 ds. Visser. ST. PANCRAS. Geref. kerk. 10 uur (H.Avondm.) en 4 uur (dankz.) ds. Middelkoop. STOMPETOREN. 2 uur ds. Keja (bev lidmaten); Do avond half 8 ds. Keja (H.Avondmaal) Evangelisatie, 10 u. ds. Den Oudsten van Alkmaar. URSEM, 10 uur ds. Meyboom (bev 'idmaten). suiker, die zo'n belangrijke bron van inkomsten foor ons land is gewor den, wordt gemaakt uit wei. Ze heeft een zandige, weinig zoete smaak en wordt gebruikt in geneesmiddelen, voedsel voor zuigelingen etc. Doordat kort geleden de fabrieksinrichting vernieuwd is, hebben het rendement en de personeelsbezetting zich in gunstige zin ontwikkeld. Ter gelegenheid van het gouden jubileum zal aan het gehele perso neel van de bedrijven te Uitgeest en Bolsward in hotel ,,De Ooievaar" een feestavond worden aangeboden. Het „Theater Plezier" van Floris Meslier zal o.a. op deze avond optreden. Een deputatie van de fabriek in Frank rijk zal het feest meevieren. Maan dagmiddag 3 April recipieert de di rectie van de jubilerende N.V. in de Industriële Club te Amsterdam. De aanbieding van een huldeblijk door het personeel zal hieraan vooraf gaan. Mogen de in Uitgeest zo bekende puffende weischuitjes blijven aan- en afvaren en moge de jubilerende N.V. de weg naar het diamanten feest in een even voorspoedige bloei afleggen als tot nu toe. Eerlijk gezegd, zijn we erg trots op dit product en we künoea dat ook zijn, want ieder is over dit parket, dat alle nadelen van andere soorten radicaal opheft, enthousiast. V 8-Parket, octrooi aangevraagd, is bet resultaat van ernstig werk en onderzoek Het is dé vloer, waar U Uw leven lang plezier van heeft. V 8-par'tet, a mm dik, wordt opneem* baar gelegd reeds vanaf F 16. - per m' met 5 jaar schriftelijke garantie. (Perplex.parket wordt nog steeds gelegd vanaf F 4.30 per m2.) BROEK OP LANGENDIJK, 30 Maart - 32.000 kg rode kool 14.60-23.30; 1300 kg gele kool 40.80-41.70; 6200 kg bieten 6.00; 4500 kg witlof I 29.00-34.00, idem II 23.0- 28.00; 2500 kg peen II 41.00, idem III 35.90 36.00. WARMENHUIZEN, 30 Maast. 71300 kg rode kool 15.20—24.20, 400 kg gele kool 39.30. De raad der gemeente Oterleek kwam Donderdagmiddag om 2 uur ten Raad- huize bijeen. Van de heer D. Kramer Glijnis was ingekomen een verzoek schrift om ontheffing van betaling van rechten inzake de vuilnisophaaldienst, welk schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. De NACO heeft aan haar chauffeurs opdracht gegeven dat zij bij het passeren van de Dorpsstraat de geldende maximumsnelheid in acht moeten nemen. Ingekomen was nog een afwijzende beschikking van Prov. Sta ten op het door de gemeente ingediende verzoek om subsidie in dei stichtings- kosten van de lagere landbouwschool te Stompetoren. Van de PEN was er een kostenberekening voor het plaatsen van een lantaarnpaal voor de gebouwde wo ningen van de N.V. Zuivelfabriek Neer- landia aan de Noordervaart. Tot het doen plaatsen van deze lantaarn werd besloten. Ten slotte was ingekomen een verzoek van het raadslid Govers om ontslag als zodanig wegens vertrek naar elders. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer Ak kerman, werden accoord bevonden. De in de vergadering van de raad van 10 October* 1949 vastgestelde ver ordening op de verbouw van aardappe len in de gemeente Oterleek werd in verband met van Ged. Staten ontvan gen bedenkingen ingetrokken, waarna een nieuwe verordening werd vastge steld. Nu zal het slechts mogelijk zijn in de gemeente Oterleek in de klassen A of B door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst goedgekeurde pootaard- appelen te verbouwen, terwijl tevens een aantal rassen aardappelen in het geheel niet zullen mogen worden ver bouwd. Met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten wordt een geldlening aan gegaan met een looptijd van 30 jaren ten bedrage van f 22.500 ten behoeve van de financiering van de stichtings- kosten van de lagere landbouwschool. Met dezelfde bank zal een rekening- courantovereenkomst worden gesloten. Het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel zal met ingang van 1 Januari 1950 een verhoging worden toegekend van 5 Hierna legde de burgemeester een be rekening over van de kosten welke het tot stand komen van een lagere land bouwschool hebben gevorderd. Dit blijkt een bedrag van f 22.822.17 te zijn dat overeenkomt met de terzake opge maakte begroting. Tevens legde de burgemeester over een staat van kosten, die verbonden zijn geweest aan het bouwen van een twee tal woningen te Oterleek en het maken van een nieuwe vloer in de raadszaal. Ten slotte lichtte hij de geruchten over de overdrachtskosten van een perceel bouwterrein te Stompetoren toe, waar uit blijkt dat hieromtrent een kleine misvatting heeft plaats gevonden. De heer Govers zegde terzake reeds inlich tingen te hebben ingewonnen bij de In spectie der Registratie en Domeinen te Alkmaar. Het hierop betrekking heb bend schrijven was bij een verkeerde afdeling terecht gekomen, waardoor het misverstand was ontstaan. Vervolgens richtte de burgemeester het woord tot het scheidende raadslid J. Govers. Gedurende de twee jaren van zijn raadslidmaatschap heeft deze zich doen kennen als een man die steeds frisse ideeën naar voren bracht. Het gemeentebelang stond hij steeds voor. Veel deed hij ook voor het jeugdwerk in deze gemeente, waardoor hij bij velen werd gewaardeerd. In zijn critiek was hij steeds opbouwend en steunde in die zin B. en W. Namens de gemeente bood de burge meester hem een fraai uitgevoerd boek werk aan. De heer Govers dankte vervolgens de burgemeester voor diens waarderende woorden. Waren er wel eens geschillen dan werden deze steeds tot genoegen opgelost. Tot slot dankte hij allen voor de prettige samenwerking. Bij de rondvraag bracht de heer Schuuring het laten doorlichten van de bevolking naar voren. Dit zal nader door B. en W. worden onderzocht. Te vens bracht hij naar voren dat hij het raadsbesluit, waerbij tot het aanleggen van een vloer in de raadszaal werd be sloten bij nadere overweging niet juist heeft gevonden. In de toekomst moet men de plaatselijke middenstand niet voorbijgaan. De heer Govers vestigde nogmaals de aandacht op de slijtlaag op ,de Dorpsweg, evenals op het rijgedeelte van de steiger in de ringvaart. De weg heeft de aandacht maar B. en W. geven boven een teerlaag op deze weg de voorkeur aan een laag koud asfalt, waarmede de raad instemde. Gezien de hoge kosten die hieraan verbonden zijn is het aanbrengen van een koud asfalt- laag evenwel achterwege gebleven, maar zodra de mogelijkheid bestaat om hierin te voorzien, wordt de weg onder handen genomen. Ook de steiger zullen B. en W. bezien. Ten slotte vroeg de heer Govers wan neer de woning aan de Oterlekerweg kan worden betrokken, wat op 1 Api-il blijkt te zijn. De heer Zwaan vroeg naar de salaris regeling voor de schoolschoonmaker te Stompetoren. De burgemeester zeide, dat reeds van verschillende gemeenten mededelingen over de regelingen al daar zijn ontvangen. B. .en W. zullen dit alsnog nader onder de loupe nemen en in de volgende vergadering met voor stellen komen. De Laragedajker veilingen In de week van 22 tot 29 Maart was er voor rode kool een weifelende markt met schommelende prijzen. Er werden prijzen ge noteerd van 9.30 tot f 24.80. Gele kool had een vaste markt met kleine aanvoeren. De prijzen liepen van f 30 40 tot 40.40. Witte kool was nog sporadisch aangevoerd tegen 35.— tot 41.60. Uien, vaste markt. Prijzen van 44.50 tot 46.80. Peen was prijshou dend met noteringen van 38.70 tot f 43.—. Kroten, zeer trage handei tegen de minimum prijs 6.—. Van witlof toenemende aanvoe ren met lagere prijzen. Lof I daalde van t 37.00-42.00 tot f 23.00-32.00; lof II van 36.00-38.00 tot 20.00-22.00. De prijzen voor rode kool konden zich moei lijk handhaven. Dinsdag echter kon Noord- Scharwoude f 24.80 boeken, bij een grote aanvoer. Dé vraag uit het binnenland neemt wat af. Duitsland nam echter vee! af. De meeste afwijkende kool wordt thans ook wel verkocht zij het voor lage prijzen. Gele kool, die volgens inventarisatiegege- vens reeds geruimd zou moeten zijn, kon een boge prijs maken. De aanvoeren hebben ech ter weinig betekenis meer. Witte kool is prac- tïsch op. Op sommige dagen komen er geen noteringen meer tot stand. De kleine aanvoe ren van uien en peen II worden nog steeds gretig voor export gekocht. De handel in kroten blijft zeer moeilijk. De tuinders mogen reeds enige tijd 10 proc. van hun voorraad leveren, welke dan wordt in genomen voor het minimumprijzenfonds waarbij voor het goedgekeurd product 5.- wordt uitbetaald, met een wekelijkse verhoging van 10 cent. Voor witlof werd een aanzienlijke prijsver laging genoteerd. De lag'ere prijzen van de voorjaarsgroente hebben hier veel invloed. Door het schralere weer van de laatste dagen wordt het wel wat beter. Woensdag was er op de veilingen in West-Friesland een betere handel. Vele tuinders van Langedijk en om geving, die met him lof vaak naar Alkmaar gaan, deden Vrijdag weinig zaken. Daar de aanvoeren sterk afnemen hebben de veilingen aan de Langedijk besloten om nu nog maar drie dagen per week te veilen, n.l. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De te Zaandam gespeelde voetbal- wedstrijd-bij-kunstlicht tussen ZFC en KFC is geëindigd in 11. In verband met zijn 40-jarig dienst jubileum bij de firma Jb. Pielkenrood te Zaandijk, heeft de heer J. v. d. Berg een Konink lijke onderscheiding ontvangen. Te Hoorn is de heer D. C. Nijdam, secretaris-penningmeester van Maat schappelijk Hulpbetoon, met pensioen gegaan. Gedurende 23 jaar heeft hij zich een „vader voor de armen" ge toond. Vrolijk wapperde Donderdag de va derlandse driekleur aan de mast bij de Christelijke Kleuterschool: het was feest voor kleuters en ouders. Sukkelde men de laatste tijd nogal misère een einde gekomen, men kreeg met de huisvesting, nu was er aan de de beschikking over een gebouw, dat aan behoorlijke eisen voldoet: twee zonnige leslokalen, een speellokaal, een aardig dekentje, keurige toileten, een flinke speelruimte in de open lucht, en dat alles in het centrum van het dorp op een rustig plekje. 's Morgens was het feest voor de kleuters. Het was een dorado voor de kleintjes: mooi ingerichte lokalen, keu rig versierd met bloemen en slingers enheel veel lekkers! 's Avonds kwamen de ouders in grote getale een kijkje nemen in dit nieuwe tehuis voor hun pupillen, waar zij namens het bestuur van de School met de Bijbel en de commissie voor de Kleuterschool hartelijk welkom geheten werden door mevr. Paarlberg, die zich daarbij in het bijzonder wendde tot burgemeester Dr. Huygens, dr. J. L. Sikkema en de heer Blaauw, directeur van Gem. Wer ken, die zij in een toespraak, tintelend van humor, dank bracht voor hun be moeiingen om deze verhuizing uit het donkere hol naar deze mooie gelegen heid mogelijk te maken. Heel wat moeilijkheden hadden moeten worden overwonnen, voor de commissie de ver zuchting kon slaken „eindelijk". Mevr. Paarlberg wenste de beide leerkrachten geluk, dat er een einde was gekomen aan de moeilijke periode en sprak haar bewondering uit over de moed, die ze hadden getoond door vol te houden. Met de wens, dat Gods ze gen zou mogen rusten op het werk van deze Chr. Kleuterschool, verklaarde zij de nieuwe school geopend. Hierna voerden nog het woord bur gemeester dr. Huygens, die besloot met de wens dat het kleuteronderwijs hier zou mogen groeien en bloeien, dokter Sikkema, schoolarts, die er op wees, dat de psychologen de omgeving juist van zo grote betekenis achtten op de kleuterleeftijd, mevr. Lindenhooius, die als moeder haar beste wensen uitte voor de school en ten slotte de heer v. Soest, die een historisch overzicht gaf van het veetienjarig bestaan van de kleuterschool, die steeds een zorgen kind van de Schoolvereniging was ge weest en, naar hij meende, voorlopig nog wel blijven zou. Hierna volgde, wat het programma aankondigde als „Openbare les vóór en door de ouders" een bijzonder geestig spel, waarbij twintig van de aanwezi gen tot groot vermaak van de overigen, de rol van kleuter kregen te vervullen. Door de goede zorgen van enkele da mes werd hierna een kopje thee geser veerd, dat gratis was aangeboden door de firma Van Nelle. De heer Verkuyl sprak als voorzitter van de commissie een slotwoord waar in hij alle aanwezigen dank zegde voor hun belangstelling. De Oranje vereniging vergaderde De Oranje-Verenig'ing hield onder voorzit terschap van de heer H. L. Baron Taets v. Amerongen een ledenvergadering in Het Wa pen van Bergen. De belangstelling had groter kunnen zijn. De secretaris memoreerde in zijn jaarverslag allereerst de m 1949 georganiseer de feestelijkheden. Koninginnedag werd ge vierd op 30 April nadat op 29 April de tra ditionele etalagewedstrijd was begonnen, waar aan 84 winkeliers deelnamen. Deze wedstrijd was een groot succes geworden en had heel wat mensen op de been gebracht. Met het oog' op de tijd van het jaar had de vereniging voor de jeugd feesten binnenshuis georgani seerd; voor de hogere klassen een voorstelling van de Oranjefilm en kinderfilms in De Rus tende Jager, voor de lagere klassen een pop- penkastvertoning en een goochelaar in Duin- vermaak. De dag was besloten met een fakkel optocht. Over het verloop van deze optocht kon de verslaggever niet onverdeeld gunstig oordelen. Op 4 Mei hingen de vlaggen half stok ter herdenking van hen die vielen en werd bij de bevrijdingsboom een gedenkteken ont huld ter nagedachtenis van de slachtoffers uit Bergen. Op 5 Mei gaf Bergens Harmonie een concert, afgewisseld door declamatie van de heer G. J. Stockiüann. Met grote voldoening werd melding gemaakt van de lijstencollecte, die ruim 1000 had opgebracht. De actie tot het werven van leden was een groot succes geworden. 170 nieuwe leden traden toe tot de Oranjevereniging, waardoor haar ledental steeg tot 330. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 1593,43. Het batig saldo, dat op 1 Januari 1949 439,28 bedroeg, was in de loop van het jaar vermin derd tot 4.15. De verkiezing van bestuursleden had tot resultaat, dat de aan de beurt van aftreden zijnde heren alle werden herkozen, t.w. de heren P. Baretta J. A. Haakman, Z. A. van Soest en Jb. Swaag. Tot rid van de financiële commissie werden aangewezen de heren Bus ker en Klemkerk. Welke feestelijkheden staan voor dit jaar op het programma? 29 April vangt weer de traditionele etalagewedstrijd aan, waarvoor dit maal als extra attractie voor de winkeliers een wisselbeker is uitgeloofd. De le Mei zal door de leerlingen uit de hogere klassen en met medewerking van Bergens Harmonie worden ingeluid met een aubade. In de namiddag zul len in de Stationsstraat kinderspelen worden georganiseerd, vermoedelijk gevolgd door een voetbalwedstrijd. De dag zal worden besloten met een concert of een muzikale rondgang. Voor 4 Mei staan kerkdiensten en een stille toch naar de dodenakker op het programma. De bevrijdingsdag, 5 Mei, ten slotte, zal wor den gevierd met een concert door Bergens Harmonie en Bergens Mannenkoor. Commissaris herkozen In de gister te Rotterdam gehouden algemene jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van de N.V. Koninklij ke Nederlandse zoutindustrie werden de jaarstukken goedgekeurd, trewijl 't dividend op 9 pet. werd vastgesteld. De aftredende commissaris de heer F. P. W. Fraiture uit Bergen werd her kozen. De huisvrouwen aan 't bakken De huisvrouwen lieten Woensdag middag de schoonmaak in de steek en haastten zich naar hotel „Spoorzicht" om daar de kunst af te kijken van het bakken van amandel- en saucijzen broodjes, appelgebak, zoute stengels en bolletjes, appelbollen, banketletters, Kerstkransjes, pasteitjes, vol-au-vent, Arnhemse meisjes, krakelingen en hoe al die heerlijkheden verder mogen he ten. De C.V. Levensmiddelenfabriek V.I.F. gaf n.L voor de Ver. v. Huis vrouwen een bakdemonstratie met haar nieuwe product „V.I.F.-korst Mix", een product, dat zoals de heer Vlijminer, directeur van de V.I.F., vertelde, de huisvrouw in staat zal stellen haar korstgebak zei fte maken. Was tot nu toe het korstdeeg maken een karweitje, dat enige uren vergde en dan nog de kans liet, dat het gebak nog mislukte, met dit nieuwe product is de vrouw in staat op zeer eenvoudige wijze in twee minuten tijd een deeg klaar te maken voor alle soorten kortsgebak. Misluk ken is uitgesloten. Met de grootste aandacht volgden de dames onder het genot van een kopje thee de verschillende aanwijzingen en handgrepen en spraken na verschil lende heerlijkheden te hebben ge proefd, hun grote veldoening uit over de resultaten van al deze bakproeven. Een baksel, n.l. een vol-au-vent, werd onder de aanwezigen verloot ten bate vanhet Ned Sanatorium in Davos! De initiatiefnemers en de beide Centra-winkeliers, de heren Oudhof en Jonker, die deze demonstratie hebben voorbereid, kunnen met de fabrikant op een succesvolle middag terugzien. PRIJZEN BEHAALD Op de 11e Internationale Vaktentoonstelling van het Slagersbedrij'f te Utrecht behaalde de heer C. M. Hoogvorst te Bergen een eerste prijs voor Haagse leverworst en tweede prijzen voor boterhamworst en g'ekookte worst. Als er iets zeker is in deze onzekere wereld, dan is het wel, dat de kosten van het levensonderhoud hoe langer hoe meer omhoog gaan. Wanneer men deze kosten omlaag kan brengen, kunnen dat alleen de boeren. Gister morgen werd dan ook een demonstra tie met de Ferguson-werktuigen ge houden op de landerijen van de heer De Graaf (naast Ter Coulster) te Hei- loo, die moest aantonen hoe een eind te maken aan deze verknoeien van tijd, zaad en oogst; hoe het landbouw bedrijf te maken tot een bedrijf voor jonge mannen en vrouwen; hoe de productiekosten te verlagen van 's we relds eerste levensbehoeften en op deze wijz ten slotte het leven goedkoper te maken. Wanneer de voedselprijs vastgelegd kan worden, kunnen óók de lonen worden vastgelegd. Dit is de enige weg om de voortrollende sneeuwbal der inflatie tegen te houden. En de man, die deze tegen kan houden vrijwel in zijn eentje is degene, die het voedsel produceert, de boer. Hij kan dit doen door zijn productie-kos ten te verlagen en deze op een laag peil te houden, zowel voor zichzelf als voor de gehele beeolking. Bij het Ferguson-systeem werd uitgegaan van het standpunt, dat de trekker de voor naamste krachtbron in het landbouw bedrijf is. Om de tractor groeperen zich de werktuigen, welke zijn ont staan uit de bewerkingsbehoefte van het land en de gewassen. Onder grote belangstelling van hoe ren e.a. had deze demonstratie dan ook plaats en wij kunnen niet anders concluderen, dan dat de Ferguson- machine voor het landbouwbedrijf een onmisbaar element zal gaan worden., In korte tijd kregen wij de overtui ging. dat met het Ferguson-systeem, méér en meer soorten werk wordt gedaan met minder moeite, grondiger en met lagere kosten dan voorheen. Het is het systeem, dat de trekker verandert in een landbouw machine. Indien het landbouwbedrijf rationeel zal zijn, moet de kracht van het paard worden omgezet in paarden krachten. Het Ferguson-systeem maakt het paard op de boerderij even nutteloos als in een fabriek. Natuurlijk is het voor ve le land- en veehouders niet mogelijk een dergelijke machine aan te schaf fen, doch wanneer dit in combinatie wordt gedaan zijn grote voordelen aan dergelijke machines verbonden. Alle machines die gedemonstreerd werden zorgden voor een uitstekende werking, of dit nu een kunstmestsprei- ding betrof of een gewone mestsprei- ding. Op de Woensdag gehouden ten toonstelling te Schagen werden deze landbouwmachines met een eerste prijs bekroond en de importrice voor Neder land, de NV. Nimag te Den Haag, had met de demonstratie te Heiloo een groot succes. Voor naar Langestraat 28, tel. 2394 (Ongecorrigeerd) Prijzen niet vrij De minister van Economische Zaken, heeft na de adviescommissie voor de huisbrandvoorziening te hebben ge hoord, besloten de distributie en d« rantsoenering' van vaste brandstoffen voor huisbrand en kleine industrie met ingang van 1 Mei 1950 te beëindigen. Dit houdt in, dat bjj aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthra- ciet en eierbriketten) van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn. Deze maatregel kan wor den getroffen, omdat de liuisbrandposi- tie thans over bet geheel genomen vol doende ruimte laat, om een normale behoefte van de bevolking in de tot dusverre gebruikelijke verdeling te dekken. Het ligt voorshands niet in de bedoeling de prijzen vrij te laten. Piloot om het leven gekomen bü 's -Gravenmoer in Noord-Brabant is vanmiddag een vliegtuig van de luchtstrijdkrachten, afkomstig van het vliegveld Gilze-Kijen, neergestort. De omgekomen vlieger is de re serve-korporaal A. v. G. Smolders, die op Gilze-Rijen was ingedeeld bij de V.V.O. (Voortgezette vliegeropleiding) voor het volgen van een cursus voor militair-vlieger. Hamman en Lew Douglas vandaag in Den Haag Mr. Harriman, de reizende ambassa deur der Ver. Staten voor het plan- Marshall en Lew Douglas, de ambassa deur der Ver. Staten in Londen, wer den hedenmorgen op het vliegveld Valkenburg verwacht. Zij brengen een informeel bezoek aan Den Haag in verband met de aanwezigheid hiervan de Amerikaanse minister van verdedi ging. Mi'. Harriman blijft hier tot mor gen. Mr. G. D. Rehorst, thans meester van Texel, die met van 16 April benoemd is a gemeester van Den Helder, de oorlog was mr. Rehorst meester van Callantsoog. nieuwbenoemde magistraat jaar oud en lid van de P: burge ingang Is bwr- Vóór burge- De Is 47 v.d.A. Marktbericht NOORDSCIIARWOUDE. 30 Maart 1950 - 2000 kg uien 50.40, grove 48.60; 2000 kg bieten I 6.00, idem II 4.00; 3500 kg witlof I 33.00-36.00 idem II 31.00-34.00, idem III 26.00-31.00; 100.000 kg rode kool 13.80- 24.60. PORTWIJNEN, per fles 5.30 5.80 SHERRY, per fles 5.7Ó - - 6.25 SAMOS (eiland), per fles 3.55 4.35 TARRAGONA, per fles 2.95 - - 3.75 „Oude Pels" Advocaat Fladderac Boerenjongens p. ltr. 5.60 p. fl. 3.95 p. ltr. 4.85 p. ltr. 4.45 Citroen, per liter Brandewijn Bessen Voorburg 4.40 4.70 4.25 4.85 KORTINGEN bij 6 stuks f 0.20 per fles; bij 12 stuks f 0.30 per fles; bij 24 stuks f 0.40 per fles ALKMAAR TELEFOON 2585 (1 I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9