Wieringermeer kr vierde dorp D.D.D. Westelijk elftal versloeg jeugdteam Het Radioprogramma Eerste woningen zullen in 1951 verrijzen Doodt de coloradokever Luchtmacht voor Mao? Verzekeringswet betekent armoede voor duizenden ouden van dagen Ceta-&C4Wl-UHl6, de Zui+viqe was mét Té/lpeét^'n! NAAR VASTE GROND Ik ken Hem niei DONDERDAG 6 APRIL 1950 VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Vrij en Blij. 6.25 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.40 Leger des Heils-kwartier. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 Vandaag. 8.05 Jan van Rie- beek. 8.25 Matthaus Passion. 9.20 Met band en plaat voor u paraat. 9.40 Haak in. 10.15 Dc vaart der volken. 10.35 Elegie. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 „Harold en Italië". HILVERSUM II, 297 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.3Ö Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zevfcn uur. 7.05 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 7.30 De Radio Volksmuziekschool. 8.15 Radio Phil- harmomsch-orkest. 9.15 Avro's Avondschool. 9.40 Exquise muziek. 10.15 Algehele doof heid, slechthorendheid en onderwijs. 10.30 Pierre Palla. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Avondmijmering. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Gram.- muziek. 8.45 Fantasia. 9.15 Ochtendmuziek. 'J.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zangrecital. 11.30 Matthaus Passion. 12.33 Divertimento. 1.15 Zangklasse. 1.45 Mariniers kapel. 2.30 Pastorale. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 De profundis. 3.40 „Laatste lijden". 4.00 Cyclus: Piano-werken. 4.30 Peer Gynt-suite. 4.45 Nederlandse Ka mermuziek. 5.30 „Under de Fryske flagge". 5.45 Bach-programma. 6.15 ,,'t Is onze zaak, waarvoor hij staat". 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 CMB-kwartier. 7.15 Gram.muziek. 7.40 Vandaag. 8.05 Kerkdienst. 9.30 Eerste uit voering van het in 1950 voltooide werk van Ernest W. Mulder. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Sweelinck-kwartet. HILVERSUM II, 297 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 en 11 uur. 8.18 Franz Schubert. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Goede Vrijdag-concert. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Sidney Torch en zijn orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Jonge Neder landse kunstenaars. 11.15 Gij vreemdeling. 11.35 Orgelspel door Johan Jong. 12.00 ,Chin- golos". 12.33 Sport en prognose. 12.45 Albert Sandler en zijn orkest. 1,15 Gram.muziek. I.45 Beniamino Gigli zingt Tosti-liederen. 2.00 Kookkunst. 2.20 „Die passion in neun Inven- tionen". 2.35 Negro-spirituals. 3.00 „Het kruis, dat bleef". 3.20 Het Omroep-Kamer- orkest. 4.00 Omroep-Kamerkoor. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Silvestri-kwartet. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De Vara feliciteert 6 30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 „Le chausseur Maudit". 7.30 Avond- niaaldienst 9.00 Men vraagten wij draaien.' 9.25 AetJier-forum. 9.55 Buitenlands weekoverzicht. 10.10 Pennies from heaven. 10.40 „Goede Vrijdag". 10.45 Avondwijding. II.15 Fragmenten uit „Parsifal". RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron 7.40 Gymn. 7.50 Qram. 10.10 Verz.progr. 10.55 „There is a green hill" 11.00 Macpherson. 11.30 Parlementsoverzicht. 11.45 „Easter Pa rade". 12.00 VI. Br.: Gram. 12.32 Orkest Welffens. 13.15 Eng. H.S.: Casabon-orkest. 14.10 Gram. 15.00 Eng. L.P BBC Schots- orkest. 16.00 Mil.-orkest. 16.30 Hoorspel. 17.00 Fr. Br.: Ber. 17.10 Verz.progr. 17.40 Liede ren. 18.00 Voor de soldaten. 18.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 19.30 Lux.: „Suivez la piste". 20.00 Eng. H.S.: Gram. 20.30 Eng L.P.: „Up the pole". 21.00 BBC Var.-orkest. 21.45 Fanfare. 22.30 „Muziek in miniatuur". 23.15 Causerie. 23.20 Dansorkest. LIJN IV: 7.10 Gram. 7.30 Eng. H.S Or gel. 8.10 Conoert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI. er, Fr.). 11.15 Eng. H.S Wading. 12.00 Or kest-concert. 12.45 Piano- 13.15 VI. Br Lie deren. 13.30 Mattheus Passie, Bach <II) lo.lö Kalundborg: Koppel kwartet. 16 00 NWDR: Domkoor te Miinster. 16.45 Eng. H.S BBC. Midland' Light Orchestra l7-4(J, Eng. L.P.: Voetbal. 18.00 „Cotton Band Show 18.30 Sport. 19.00 Zang 19.15 „Mitchell Chonis 20.00 VI. Br.: „Barabbas treurspel. 22.15 Giam. (Van onze speciale verslaggever) VOG DRAAGT HET WIJDE Wieringermeerland de lidtekens van de wandaad, die de Duitsers in April 1945 nu vijf jaar geleden begingen. Overal ziet men de zwaar geteisterde boerderijen, deels nog in puin, deels provisorisch her steld, met daarnaast de schamele noodwoningen, waarin de pachters met hun gezinnen een onvoldoend onderdak hebben gevonden. Schrille tegenstelling tot de vroegere kapitale boerderijen, die hier eens stonden. Doch terwijl in het pol derland en de drie dorpen de wederopbouw gestaag terrein wint keek het gemeentebestuur van de Wieringermeer naar de toekomst en beraamde het plannen om de arbeiders, die nu steeds per bus worden aangevoerd, van wonin gen te voorzien. In 1951 nu vinden deze plannen reeds hun verwezenlijking, want dan zal op het kruispunt van de Kwelweg en de Oosterterpweg, ongeveer vijf kilometer ten Oosten van Wieringerwerf, een nieuw dorp verrijzen, dat door de ontwerper, professor Wieger Bruin uit Amsterdam, voorlopig is aangeduid als dorp „vier". Agrarische gemeenschap IN het tijdelijk als raadhuis ingerichte gebouw van gemeentewerken te Wieringerwerf ontvouwde professor Wieger Bruin gisteren het ontwerp van het vierde dorp, dat een volwaar dige gemeenschap zal worden, waarin de bevolking gelegenheid wordt gebo den haar geestelijke en materiële be hoeften te bevredigen. Dit in flagrante tegenstelling met de eerste voornemens die men t.a.v. de Wieringermeer koes terde, n.l. om langs de rand van het nieuwe land een kring van gehuchten te stichten. Een gehucht zal immers nooit in staat zijn voldoende scholen, kerken en andere openbare gebouwen te onderhouden, wat in een compleet dorp wel tot de mogelijkheden behoort. Dorp „vier", we zullen het voorlopig zo blijven noemen, zal een zuiver agra risch dorp worden met een oppervlakte van 33,8 ha. en een bevolking van naar schatting 1330 zielen. Ter vergelijking diene, dat men het inwonertal van Wieringerwerf, Middenmeer en Sloot- dorp heeft geraamd op resp. 2700, 2010 Nog naamloos Tot nu toe heeft het gemeente bestuur van Wieringermeer te vergeefs gezocht naar een pas sende naam voor het nieuwe dorp. Er kwamen vele suggesties, die o.a. verband zochten met de Kwelweg en de langs het dorp lopende Kwelvaart. Zo werd ge noemd: Kwelvaartdam, Kwel- dershorn, Kwelbrug en een drieste knaap zei zelfs: Kwel geest. Maar dat laatste wordt het stellig niet. en 1330, wanneer deze dorpen eenmaal zullen zijn volgebouwd, een ontwikke ling, die in volle gang was toen de oorlog uitbrak en de opbouw werd lam gelegd. 250 Arbeiderswoningen. In dorp „vier" komen 250 arbeiders woningen, 40 middenstandswoningen en zeven huizen voor notabelen, terwijl er gedacht is aan twintig winkels en een gelijk aantal ambachtsbedrijven. Een smid heeft reeds een aanvraag inge diend om hier een smederij te vesti gen en waarschijnlijk zal hij één der eerste bewoners van dorp „vier" zijn. Voor de ouden van dagen zijn twintig kleinere huizen geprojecteerd. Bij het ontwerpen van de vorm van het dorp heeft de stedebouwkundige rekening gehouden met het steeds sterker wor dende streven naar het behoud van cultuurgrond. De bebouwing in dorp vier is dichter dan die van andere dor' pen, hetgeen mogelijk was omdat, vol gens prof. Wieger Bruin, de landarbei ders door betere sociale omstandighe den minder prijs stellen op een grote tuin bij hun huis dan vroeger. Hij heeft er verder naar gestreefd het dorp een open vizier te geven naar Wierin gerwerf en hiervoor een oplossing ge vonden door aan de Westkant een sportveld té projecteren. De woningen voor de notabelen zullen aan de rand van het dorp worden gezet, in het een trum komen de winkelhuizen en een autobusstation, terwijl langs de Noord- Zuid lopende Kwelweg drie kerken met bijbehorende schoolgebouwen zijn geprojecteerd. Vrijwel alle huizen ko men op de Noord-Zuid as te staan om zoveel mogelijk van de zon te kunnen profiteren. Verder komen er 'n gemeen schappelijk gymnastiekgebouw, een café restaurant en een tweetal kleuter scholen. Mogelijk zullen er nog een 2e café komen, een dépendance van ge meentewerken en een consultatiebureau voor zuigelingen. Het dorp wordt om- Bovenstaande opname van de door Prof. Wieger Bruin gemaakte maquette van het vierde dorp in de Wieringermeer geeft een goed overzicht hoe deze plaats er straks zal uitzien. De horizontaal lopende hoofdstraat in de Oosterterpweg, van boven naar beneden ziet men de Kwelweg. Links onderaan is de ruimte voor de sportveldenaan de rechterkant wordt het dorp begrensd door de Kwelvaart. geven door een singel van hoog en laag geboomte, die aan het geheel een vrien delijke sfeer zal geven en tevens als barrière dienst doet tegen de over het vlakke polderland vrij spel hebbende wind. De ontwerper zou het liefst zien, dat het dorp vrijwel in zijn geheel in mon- tagebouw werd uitgevoerd, maar het gemeentebestuur heeft nog niet de moed gevonden hiervoor toestemming te verlenen. Dit is een zaak, die nader onder de loupe zal worden genomen. Het dorp zal gebouwd worden 4,20 me ter beneden A.P. en het grondonderzoek heeft uitgewezen, dat met een normale fundering, zonder palen, kan worden gebouwd. Men dient er rekening mede te hou den, zo deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede, dat na het intreden van warm weer aanzienlijke aantallen colo radokevers te voorschijn kunnen ko men. De telers en vooral ook de volks tuinders en particulieren moeten der halve van het eerste optreden af de kevers en eventuele nakomelingen be strijden en verdelgen. Dit moet worden voortgezet zolang er nog kevers of aardappelen op het veld aanwezig zijn. Iedere gebruiker van een perceel aardappelen, hetzij teler, volkstuinder of particulier loopt de kans dat, wan neer bij controle een meer of minder ernstige aantasting wordt geconstateerd, zonder voorafgaande waarschuwing een procesverbaal tegen hem wordt opge maakt. De inlichtingendienst van de Chine se nationalistische strijdkrachten heeft gemeld, dat 20 a 30 Russische jacht vliegtuigen en bommenwerpers, die onlangs gebouwd zijn en de kenteke nen van de USSR naast de rode ster van de Chinese communisten dragen, te Hsjoetsjou, Hangtsjou en Sjanghai zijn opgemerkt. Willy Schmidt (A/cm. V.) scoorde twee maal De op het Haarlem-terrein gespeel de lichtwedstrijd en een westelijke combinatie is door het westelijk elftal met 32 gewonnen. Het Jeugdelftal speelde een vrij goede wedstrijd en was in technisch en tactisch opzicht zeker niet de mindere van de weste lijke combinatie. De meest opvallende spelers in de jeugdploeg waren de buitenspelers Vermunt en Louwer alsmede de links achter Looyen. Ook de beide binnen- spelers Van Beurden en Krommert deden goed werk maar middenvoor Bakema was een vrij zwak punt. In de eerste helft domineerde de jeugd ploeg. Slechts eenmaal moest de wes telijke achterhoede capituleren toen rechtsachter Van der Oord keihard in eigen doel trapte, maar door Schmidt (Alkm. V.) werd het nog voor de pauze 11. Na de rust ging de strijd vrijwel ge lijk op. Daan de Jongh was in de wes telijke voorhoede inmiddels vervangen door De Wette van RCH maar een verzwakking betekende dit niet. Na een half uur kopte Kick Smit tegen de paal en Schmidt kon het leder ach ter doelman Gerbering plaatsen. Wel scoorde de uitstekende linksbuiten van het jeugdelftal Louwer spoedig de ge lijkmaker maar in de laatste minuten bracht De Wette met een prachtig schot de eindstand op 32 voor de westelijke combinatie. Bij de weste lijken waren Karpes van EDO en De Vos van RCH de meest op de voor grond tredende spelers. Het Jeugdelftal is nog niet officieel samengesteld, maar het laat zich aan zien dat er weinig of geen verande ringen in zullen worden aangebracht voor de wedstrijd tegen Belgie op 16 April. Het biljarttournooi om de Ma rathonbeker is gewonnen door Van der Pol, gevolgd door De Ruyter, Kruythof, Franken en Metz. Op 20 Augustus begint in Zuid- Slavie een groot internationaal schaak- tournooi tussen verschillende landen ploegen. De eerste van de serie wedstrij den om de „Zilveren Wondertent' tussen VUC en Hermes DVS is met 51» gewonnen door de Schiedammers. Het Engelse elftal, dat op 15 April tegein Schotland uitkomt, is als volgt samengesteld: Williams (Wolver hampton), Ransey (Tottenham), Aste- on (Manchester United), Wright (Wol verhampton) Franklin (Stoke City) Dickinson (Portsmouth), Finney (Pres ton N.E.), Mannion (Middlesbrough), Mortensen (Blackpool), Bentley (Chel sea), Langton (Bolton Wanderers). Buitengewoon congres Bond voor Staatspensionnering Premievrij pensioen ereplicht der gemeenschap Na dertig demonstratieve streekvergaderingen door het gehele land, hield de ongeevrer 200.000 leden tellende Bond voor Staatspensionnering gisteren in de Dierentuin te Den Haag een buitengewoon congres. Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen waarin o.a. wordt overwogen, dat bij het beëindigen van de noodwet-Drees (in October) en aanvaarding van de verplichte ver zekeringswet opnieuw in de naaste toekomst vele duizenden ouden van dagen zullen worden verstoken van premievrij staatspensioen. Aanvaarding van laatst genoemde wet zal armoede brengen in duizenden gezinnen, omdat het hun door economische omstandigheden niet mogelijk zal zijn om aan hen op te leggen verzekeringspremies te betalen. Prof Molenaar: „Verzekeringsgedachte rot als een mispel" In de resolutie wordt er voorts op gewezen, dat de noodwet-Drees ont daan van de bezwaren ten aanzien van aftrek van eigen bezit of inkomen en van de toepassing der classificatie als basis kan dienen voor de totstandko ming van een wet, als door de Bond nagestreefd. Het zal nimmer in de be doeling van de Nederlandse regering mogen liggen om de bestaande regelin gen te versïechteren hetgeen bij invoe ring van de verzekeringswet zeker het geval zal zijn. Sprekers Nadat de voorzitter, de heer L. Steen huis, in zijn begroetingsrede o.a. de ver tegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken, de Eerste Kamerleden Molenaar en Woudenberg en de Twee de Kamerleden mevr. FortanierDe Wit, mej. Tendeloo en de heer Gortzak had verwelkomd, verkreeg als eerste spreker de heer J. J. A. Berger Jr., secretaris van het NVV, het woord. Hij noemde de plannen van de commissie Van Rhijn (verzekering) een achteruit gang in vergelijking met de noodwet- Drees. Velen zullen de premiebetaling niet kunnen opbrengen. Wat de Bond wenst is een compromis. Het gaat niet om de verzekeringstechniek, maar om de mens. De tweede inleider, dr. G. M. J. Veld kamp, secretaris van de Raad van Ar beid te Breda, bleek een voorstander van een premieregeling te zijn. Bij een bodempensioen komt men te staan, aldus spreker, voor de vraag of dit pen sioen moet worden vastgesteld op een vast bedrag of naar gelang van de hoogte van het inkomen. Naar zijn oor deel moet de premie een percentage van het loon bedragen. Uitgegaan moet worden van een flexibel bestaansmi- nium en een hoogte van het pensioen, afhankelijk van de verzekeringsduur. In sprekers systeem past een premie voor alle sociale verzekeringen. Dit is alleen door te voeren met een omslag stelsel. In de middagvergadering voerde de heer C. J. van Lienden, lid der Tweede Kamer en hoofdbestuurslid van de Bond, het woord. Hij noemde een ver zekeringswet een stap terug op het ter rein van de sociale voorziening in ons land. Het premievrij staatspensioen is z.i, een bevrediging van een natuurlijk rechtsgevoel van de massa. Uitvoering van een premiestelsel is bovendien niet mogelijk zonder het scheppen van een omvangrijk ambtelijk apparaat. Door voering van de plannen-Van Rhijn zal gevolgen hebben die men niet kan overzien. Door een bodemvoorziening te scheppen zal recht worden gedaan aan degenen, die allang op verzekering van hun recht ten deze wachten. Het is een ereplicht der gemeenschap om een zodanige regeling te maken. Gedachtenwisseling. Prof. Molenaar, lid der Eerste Kamer, noemde de verzekeringsgedachte zo rot als een mispel. Er moet een eind wor den gemaakt aan het getheoretiseer De tijd is rijp om te gaan werken in de richting als door de Bond wordt be doeld. De heer Gortzak verklaarde, dat de CPN-fracties in Eerste en Tweede Kamer zich gaarne achter het stand punt van de Bond stellen. De heer Berger schatte onder voorbehoud, dat de kosten van een premievrij pensioen over 40 jaar 1 milliard zullen bedra gen. Voor de eerste jaren zal dat f 200 a f 250 millioen zijn. De noodvoorzie- ning-Drees vraagt thans f 150 millioen HUWELIJK X DOOR MARY BÜRCHELL 30 „Ik zal alles zeggen wat maar be hoorlijk is", beloofde hij. En ze kreeg een duidelijke indruk, dat haar bood schap vergezeld zou gaan door enkele cynische opmerkingen, gewisseld tus sen broer en zuster. Daarna kuste hij haar tot afscheid als een werkelijk toegewijde verloofde en zag ze hem heengaan. Ze vreesde dat op het moment, dat de deur achter hem dichtviel, haar oom uit zijn studeerkamer zou komer om haai op staande voet de les te lezen over deze verloving En in een soort paniek snelde zij de trap op naar haar eigen kamer. Hier was alles be kend en onveranderd en in niets gelij kend op de prachtige kamer, waar ze de vorige nacht had doorgebracht Het was niet meer dan een redelijk aardig slaapkamertje, beantwoordend aan de behoeften van een onbelangrijk jong familielid, dat voor korte tijd op be zoek was. Ze keek rond en had moeite niet te geloven, dat een groot deel van wat er gebeurd was slechts in haar verbeel ding bestaan had, sinds ze deze ka mer het laatst gezien had. Alleen El liott's ring aan haar vinger was een onweerlegbaar bewijs van de werke lijkheid der ondervindingen. Onwillig de betrekkelijke veiligheid van haar eigen kamer te verlaten, verzon Teresa kleine bezigheden die haar aanwezigheid daar rechtvaardig den. Het was natuurlijk een vrij laffe manier om aan de situatie te ontsnap- nen. maar ze had een vaag gevoel dal ze op het moment geen moed kon op brengen tot het ondergaan van meer dere beproevingen. Een klein uur was voorbij gegaan en Teresa begon er juist over te den ken de tocht naar beneden te wagen, toen een gebiedend tikje op haat deur haar het hart in de keel deed kloppen. „Binnen", zei Teresa met tegenzin, hopend dat het een der dienstboden was of, in het ergste geval, haar tante vol felle critiek. Het Was echter erger. Veel erger Haar nicht Marcia kwam de kamer binnen, slank en aantrekkelijk in een perfect zittend rijcostuum, dat zti Teresa moest het tegen wil en dank erkennen voortreffelijk wist te uragen. Marcia was op een qcherpe, diamant- harde manier een bijzonder knap meisje en toen ze de deur sloot en er" tegenaan leunde, voelde Teresa zich als een kaarsje zich moet voelen, wan neer er een honderd-watt lamp wordt aangestoken. „Wat betekent die nonsens ovet iouw trouwen met Elliott Burdern?' vroeg Marcia. recht op het doel af gaande. „Het is geen nonsens". Teresa wenste dat het wat minder defensief had geklonken, ..ik ben met hem ver loofd en ik ga heel gauw met hem trouwen". „Daar komt niets van in", verzekerde Marcia haar vinnig. „Er is maar één meisje in Malever met wie Elliott Burdern zal trouwen, en dat ben ik. Hij is al eeuwen stapelgek op me en ik hoef maar één kik te geven jou of welk ander meisje ook in de steek te doen laten. Prent dat maar goed in je hoofd en maak een ander plannetje, dat zal heel wat eenvoudiger voor je zijn." HOOFDSTUK IV Gedurende enkele seconden na Mar- cia's zelfbewuste en ruwe verklaring, heerste er absolute stilte in de ka mer. terwijl de meisjes elkaar or moeilijk te omschrijven wijze mon sterden. (Wordt vervolgd LEONARDO DA VINCI had van de hertog te Milaan, zo vertelt een le gende, de opdracht gekregen om op de muren van de eetzaal van Santé Maria een laatste avondmaal te schilderen. Maar een hem kwaadwillige prior had door weten te zetten, dat de opdracht in de belachelijk korte tijd van 14 da gen moest zijn voltooid. Een engel be loofde echter de schilder te helpen. Iedere nacht toonde deze aan Da Vinei een gezicht, eerst dat van Jezus, daar na van de twaalf discipelen. Dan schilderde Leonardo overdag datgene, wat hij 's nachts gezien had. Na der tien dagen waren alle figuren voltooid. Het gezicht van alle discipelen drukte ontsteltenis uit. Want zojuist had Jezus gezegd, dat één van hen Hem zou ver raden. Maar geen enkele van de aan- zittenden was althans naar z'n uiter lijk kenbaar als de verrader. Alleen was afgebeeld, dat Judas het zout vaatje omstootte, het symbool van de vrede. Dan komt toevallig de prior binnen om te zien hoe ver het werk gevor derd is. Da Vinei ziet zijn valse „Ju- das-tronie". Hij wist daarom de Ju- dasfiguur die hij gemaakt had, uit; en stelt er het gezicht van de prior voor in de plaats. 's Nachts verschijnt de engel op nieuw aan de schilder, maar nu be droefd. Gevraagd naar de reden daar van, luidt het antwoord, dat nu ieder zal kijken naar die „Judas-tronie". Maar allen moeten juist naar Christus zien. Daarom veegde Da Vinei voor de tweede maal zijn Judas uit, om hem te vervangen door het droomge zicht van de Engel JO TEKENDE Leonardo op alle ge zichten zonder onderscheid de ont steltenis van het „waarom?" Waarom moest Christus lijden? Waarom moest hij door een van de zijnen worden verraden? Waarom moest alle leed en schuld van de mensheid juist gecon centreerd worden op Hem? Waarom moest juist Jezus door God en men sen worden verlaten? Het is een ontsteltenis die zich dui zendvoudig in de geschiedenis her haald heeft. Want nog staan wij ont steld om wat ruim 19 eeuwen geleden op Golgotha plaats vond. Al worden wij met dit gebeuren alleen maar ge confronteerd in de Mattheuspassie van Bach. Want zozeer grijpt Bachs muziek ook ons nog aan, zo hevig weet hij ons het onbegrepen lijden van Christus te tonen, dat zelfs wjj moderne mensen het gelukkig! nalaten om na de opvoering van dit werk te applaudiseren. Het is ook een onbegrijpbaar won der, dat in dit ene, onvervangbare li chaam van Jezus Christus God zelf geleden heeft. Zich tot in het laatste solidair verklaard heeft met de ein dige mens. Lijden en dood op zich ge nomen heeft. QNTSTELD? Ja, dat zijn wij nog, wanneer we luisteren naar Baebs muziek. Maar tekende Leonardo niet alle discipelen zonder enig onder scheid als diep onder de indruk van Jezus' woorden? Terwijl er toch een bij was, Judas, die hem zou verraden? Terwijl er een bij was, Petrus, die met de grootst mogelijke nadruk zou be weren zijn meester niet te kennen? Terwijl allen, zander enige uitzonde ring hun Heer in de steek zouden la ten op het moment, bij de gevangenne ming, toen de zaak voor hen persoon lijk lichtelijk kritiek werd? Ja, het uiterlijk van iemand is door gaans dermate neutraal, dat het ons niets zegt over de innerlijke goede of kwade mogelijkheden van de persoon zelf. Duizenden zullen in allerlei ker ken op de avond van de Goede Vrijdag het laatste avondmaal van Christus herhalen. Naar ik veronderstel in die pe ootmoed en met volkomen over gave. Maar is dat een garantie om in de toekomst geen verraad te plegen en niet de fatale woorden van Petrus' verloochening te spreken: „Ik ken Hem niet!"? Een ieder weet voor zich het antwoord wel op deze vraag. J^ATEN WE daarom weer teruggaan naar de legende, die ons over Da Vinei wordt verteld. Uiterlijk is er bij ieder de ontsteltenis om dit onrecht, dit leed, deze onbegrepen tragiek. Maar innerlijk blijft er, bij Judas en bij Petrus, bij de overige discipelen en bij ons, de mogelijkheid tot verraad, verloochening of collaboratie met an dere, vreemde machten. Maar er is nog een derde ding, waar van deze legende vertelt. De pointe ls namelijk daarop gericht, dat ieder naar Jezus moet zien. Judas mag niet cen traal staan met z'n verraderskop, zo bij deze bezat. Evenmin Petrus of u of ik. Centraal moet zijn Christus, en Hij alleen, want Hij droeg het leed der wereld. Hij ging ons voor op de weg naar de Vader. De dag van Zijn diepste leed werd onze Goede Vrijdag. .1^' Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Bedenk wel wat gij over iemand zegt en aan wien ge het zegt. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft .erkiaard, dat de Amerikaanse regering overweegt, of er een mogelijkheid bestaat tarwe en rijst naar het Chinese vasteland te sturen, ter verlichting van de hongersnood.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5