Washington voor grote beslissing TWEE TWEELINGEN vjyC- Sociale onrust teistert Indonesië Dahlia's, lelies en gladiolen Reden tot gematigd optimisme Totale diplomatie" kan tot crisis in eigen gelederen aanleiding geven Geschillen in het kabinet moeten worden opgelost Cultureel Nieuws DAT IN HET ZO geslagen Frankrijk, het oude maar eeuwig vitale cultu rele centrum van Europa, het culturele leven weer een hoog peil heeft bereikt, kan ons Nederlanders, die zich met zo vele banden met de Franse geest ver bonden voelen, slechts tot grote vreugde stemmen. Livorno in opschudding De stakingen hebben een politieke achtergrond DE r* "rr 'ui dj J» ZATERDAG 8 APRIL ï»80 99 (Van onze correspondent te New-York), rj ZULT IN DE KOMENDE WEKEN meer dan anders berichten uit Washington op de voorpagina van uw lijfblad aantreffen. Amerika'» rege- rlngsstad is druk doende om ten aanzien van het buitenlands beleid „finis" te schrijven onder een al te lange periode van aarzeling, besluiteloosheid en onderlinge strijd tussen Amerika's grote politieke partijen, Democraten en Republikeinen en tussen de verschillende groeperingen in elk der par tijen onderling. Een oplossing is dringend vereist. de president rekening heeft te hou den: de minister van Defensie, John son, diens collega van Financiën Sny der en anderen, die gedurende de laatste maanden meer en meer apos telen van bezuiniging zijn geworden en schijnen te willen aansturen op een economie, waarin de enorme verant woordelijkheden, die Amerika's plaato in de wereld Washington thans op legt, een secundaire rol spelen. Ten aanzien van dit principieel ver schil van inzicht in zijn eigen kabinet zal presdent Truman stelling moeten nemen. Hjj zal zijn beslissingen moe ten nemen in de wetenschap, dat het Kremlin met de hoogste belangstel ling dit spel volgt. Inmiddels heeft generaal Eisenhouwer zijn stem reeds ^MERIKA's minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft enige weken geleden gepleit voor wat hjj noemde „totale diplomatie". Dit was voor velen wellicht een nieuwe phrase, die niet noodzakelijk tot con crete daden zou behoeven te leiden. In zijn verdere uitlatingen heeft Acheson er echter op gewezen, dat „totale di plomatie" voor hem een levend begrip is. Het komt in de practjjk neer op een erkenning, dat de „koude oorlog" met Rusland niet zozeer een uiterst kille vredestoestand is, dan wel een wezenlijke, aan oorlog grenzende, toestand, die men eerst als zodanig zal moeten onderkennen en daarna te lflf zal moeten gaan met middelen, nauw verwant aan die, welke men zou treffen indien het een open conflict gold. Dit betekent derhalve: een overschakeling van een vredes-econo- mie tot die van een „gewapende vrede". Men moet voorts het publiek duidelijk maken, dat deze vrede slechts een schtjn-vrede is; men moet de po litici, die in eerste instantie geneigd zijn eigen- of partijbelangen na te ja gen, overtuigen van de noodzaak in het algemeen belang de gelederen aan een te sluiten als gold het een wer kelijke oorlogstoestand. J-JET IS hier een publiek geheim, dat Acheson in een rapport aan pre sident Truman deze aanbevelingen zal doen; er bestaat weinig twijfel, dat de president van de V.S. zeker na de vermaningen tot eenheid van het buitenlands beleid, die Senator Van- denberg heeft laten horen en de aan sporing, die de adviseur van vele Ame rikaanse presidenten Bernard M. Baruch (broer van de voormalige Amerikaanse Ambassadeur in Den Haag) gaf om een „generale stat voor de vrede" in het leven te roepen dit plan van Acheson zijn volle steun zal geven. Althans in principe. Een weigering van Truman het plan van Acheson te aanvaarden zou vrq zeker de ontslagaanvrage van Ache son ten gevolge hebben. Er zijn echter ook anderen, met wie NU OVERAL de bloembollen in vol le bloei staan, zal men zich toch even moeten realiseren, dat die bloei maar tijdelijk is en er straks dus iets anders voor in de plaats gepoot zal moeten worden. Wie in de zomer volop bloe men wenst, zal nu verschillende bol- en knolgewassen kunnen poten, waarbij de dahlia's een voorname plaats inne men. Dahlia's zijn eenvoudige tuin planten, waarmee men in .elke tuin succes kan hebben, doch over het al gemeen denkt men er toch wel eens een beetje al te gemakkelijk over; men meent dat ze onder alle omstandighe den wel groeien en bloeien.. Dahlia's stellen echter ook hun eisen en één van de voornaamste is: ze verlangen 'n zonnige plaats en een goed bewerkte en bemeste grond. Wanneer aan die voorwaarden niet wordt voldaan, zal men ook wel bloemen snijden, doch 't aantal en de kwaliteit zullen belang rijk minder zijn. Oude knollen kunnen nu gepoot wor den, doch met het uitplanten van jonge stekplanten zal men toch nog wat ge duld moeten hebben; die verdragen absoluut geen nachtvorst, dus wacht men daarmee tot half Mei. De meeste mensen menen dat die jonge, in potjes gekweekte dahlia's, deze zomer niet meer zouden bloeien, doch dat is wel degelijk het geval, zelfs in veel geval len nog beter en rijker dan de oude knollen. In leder geval: de kwaliteit van de bloemen van de jonge stek planten is over het algemeen geno men belangrijk beter. Ook gladiolen kunnen nu gepoot worden. U kent ze natuurlijk allemaal, de bloemenkoopman heeft ze elke zo mer in grote hoeveelheden in voor raad, trouwens hier in de omgeving in Noord-Holland worden ze ook in grote hoeveelheden gekweekt. U zult daarbij wellicht al tot de ontdekking zijn gekomen, dat ze niet geschikt zijn voor perkbeplanting: daarvoor groeien ze veel te hoog op. Wel is het schitte rend materiaal voor de border en als u nu nog enkele hoekjes leeg hebt, kunnen daarin gladiolen gepoot wor den, doch dan liefst aan groepjes van één kleur. Wanneer alle tinten door elkaar gepoot worden, lijkt dat zo op het eerste gezicht wel aardig, doch op de duur zal het toch te onrustig wor den. Zet de knollen op een diepte van echt tot tien centimeter: ze verlangen ongeveer de zelfde onderlinge afstand Poot ook eens wat leliesoorten, doch verlang niet de eerste zomer een rijke bloei. Na enkele jaren moogt u die eerst verwachten doch dan zal die bloei ook overweldigend zijn. Lelies stellen hun eisen, de meeste soorten zijn niet volkomen winterhard moeten dus tegen het invallen van de vorst, met een laagje molm worden afgedekt. laten horen: zo hij zich al niet aan enige kant schaart, heeft hij althans doen uitkomen, dat de V S. beneden het toelaatbare minimum zijn bewa pend. Stemmen van andere vooraan staande en ervaren Amerikanen zijn eveneens opgegaan, dat de huidige status quo in Azie op zijn minst ge handhaafd dient te blijven en dat ver dere échecs in dat deel van de wereld tot elke prijs voorkomen moeten woi den. „Gedurende de laatste oorlog", zo zegt men, „bevonden zich vele kost gangers van uiteenlopend karakter Rusland en de V.S. aan éénzelfde kant van de ruif Thans wordt de vrij heid bedreigd, niet van één of twee landen, maar van gehele wereldstre ken. Het ogenblik is gekomen om alle elementen, die stelling nemen tegen deze vrijheidsberoving door het com munisme, aaneen te binden." De im plicatie van deze uitlatingen is duide lijk; men wil niet langer te kieskeu rig zijn. Franco en Tsjiang Kai Sjek wil men priori van dit anti-commu nistische front niet uitsluiten. Maar de „totale diplomatie" moet beginnen in eigen huis. In verband met deze primaire en principiële beslissing heeft de wereld het oog thans op Washington gericht. In een groen, groen knolle-knolleland, Daar liepen twee hazen heel parmant. Het waren geen gewone hazen dit keer, Je zag direct, zij waren op en top heer. Ook speelden zij niet de fluit of de trom. Zij droegen een mand en liepen haast krom. Geheel vol met eieren was die mand. Bestemd voor kinderen in Nederland. „Oef", zuchtte Haas I, „wat ben ik moe" Het liefst ging ik naar mijn holletje toe. Laten wij heel even de mand neerzetten Dan kan ik met een blad mijn voorhoofd betten". Haas II ging op dit voorstel onmiddellijk in Want ook hij had in lopen geen greintje zin. Hun rust mocht echter niet heel lang duren. Wie kwamen daar om een hoekje gluren? Twee meisjes, zo eender als twee droppels water Zij naderden vlug, met o zo'n gesnater. Haas I keek, Haas II vanuit zijn ooghoeken aan, En zuchtte: „Nu is het met onze rust gedaan". De meisjes klommen op de rug van de hazen. En riepen: „Breng ons heel veel eieren met Pasen Eieren van chocola en suikergoed Wij houden zo veel van al dat Zoet". Zo snaterde de tweeling een poosje door En trokken intussen de hazen aan 't oor. Die hielden echter wel van een grap Zij moesten zo lachen, zij lachten zich slap. En hun moeheid? Die was door het lachen verdwenen „Ik heb", zei Haas I „weer energie in mijn benen". Dus pakten zij de mand en gingen op pad. En brachten hun eieren naar dorp en stad. Van die nieuwe bloei leggen de vol gende feten een duidelijk getuigenis af. In de loop van het jaar 1949 kwa men er b(j verschillende Franse uitge vers niet minder dan 12.526 werken uit. Daartoe behoren niet alleen geschrif ten van Franse schrijvers, maar ook vertalingen en boeken, die in andere talen zijn geschreven. Het aantal „oor spronkelijke" werken was 9908. Rekent men dat elk boek een gemiddelde op laag van 5000 exemplaren heeft, dan kwamen er in 1949 60 millioen exem plaren van de Franse persen. Het be roemde satirische blijspel „Knock" van Jules Romains door Louis Jouvet op het toneel en samen met Madeleine Ozeray voor de film gespeeld, wordt nogmaals verfilmd. Jules Romains zal zelf de bewerking voor de film ter hand nemen. Jouvet speelt opnieuw de hoofdrol. In de Nationale Bibliotheek te Parijs wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden ter gelegen heid van het feit, dat de bekende schrij ver Pierre Loti honderd jaar geleden werd geboren. De expositie omvat ma nuscripten, foto's, brieven en persoon lijke voorwerpen van de beroemde zeeman-schrijver. Aan de op 31 Juli 1944 in de strijd gebleven grote vlieger schrijver Antoine de Saint Exupery is door de Staat posthuum eer bewezen bij de dagorder van het luchtleger, o.a. „omdat hij zijn lust tot daden en de grootheid van zijn ideaal in een letter kundig werk tot uitdrukking heeft ge bracht, dat tot de belangrijkste van onze tijd wordt gerekend en de geeste lijke boodschap van Frankrijk verkon digt". TN HET KADER van de culturele uit wisseling tussen Nederland en Duits land zullen gedurende de zomermaan den op verschillende volkshogescholen in ons land een aantal bijeenkomsten worden gehouden voor deelnemers uit beide landen. Onder auspiciën der „As sociation Montessori Internationale" zal van 1116 April in de gemeente uni versiteit te Amsterdam een internatio nale Montessori conferentie worden ge houden. Dr. Montessori zal drie lezingen geven. Er worden vele buitenlanders verwacht. De Nederlandse zanger Har ry van Oss zal in Engeland een reeks schoolconcerten geven van volksliede ren en balladen uit verschillende lan den met luitbegeleiding. Een schilderij van de in Nederland geboren tandarts schilder Frederick Franck, voorstellen de „Gezicht op New York", tentoonge steld op de expositie van moderne Amerikaanse schilderkunst van de uni versiteit van Illinois, is door deze uni versiteit aangekocht. Het doek zal op honderd tentoonstellingen in de Ver. Staten worden geëxposeerd. De Ufa is van plan weer onder eigen leiding films te gaan maken. De nieuwe Oostenrijkse film „Salzburg, de stad van Mozart en haar muzikale missie" heeft te Bern met groot succes haar wereldpremière beleefd. Bevolking ontvluchi de siad Duizenden inwoners van Livorno troffen gisteren voorbereidingen om de Paasdagen in tenten buiten de stad door te brengen, bevreesd als zij zijn voor nieuwe aardschokken. De af gelopen zes dagen zijn twintig schok ken van verschillende intensiteit waargenomen, die de kerkklokken in beweging brachten en huizen deden ir.stdrten. Seismologen en geologen hebben voorspeld, dat zich geen nieu we schokken meer zullen voordoen. De burgers zijn echter allesbehalve gerustgesteld. Persoonlijke ongelukken zijn nog niet gebeurd. (Van onze correspondent te Djakarta). fERWIJL-DE JONGSTE monetaire en financiële maatregelen der .regering van Indonesië vooral een zware slag voor de Nederlandse particulieren en de niet-exporterende bedrijven betekenen, zou de hierdoor ontstane be zorgdheid misschien minder groot zijn, wanneer anderzijds de overtuiging bestond, dat de algemene weivaart er op lange termijn door zal worden bevorderd. In theorie moet dat inderdaad het geval zijn, want deze maat regelen hebben vooral tot doel de export te stimuleren. En de verhoging der exportproductie is voor Indonesië het enige middel om uit de financieel- economische moeilijkheden te geraken. Groter productie, meer uitvoer, zij vormen de sleutel voor een algemeen beter levensniveau. broken, die thans reeds sedert meer dan een week het gehele treinverkeer stop zet. Hoe ernstig de situatie is, valt te beoordelen aan het feit, dat meer dan negentig procent van het vervoer van palmolie, tabak, rubber en andere belangrijke producten, zowel van de bevolking als van de ondernemers, hier per trein geschiedt, evenals met de aanvoer van rijst en overige vitale le vensmiddelen of materialen het geval is. Er heerst een groot gebrek aan vrachtauto's, en voor zover die nog een rol speelden, zijn deze sinds geruime tijd door het leger van de RI.S. voor militaire doeleinden gevorderd. Agitatie? Er bestaat een sterk vermoeden, dat deze staking, zoals verscheidene andere van de laatste tijd. een politieke ach tergrond heeft, dat wil zeggen dat hier bij bepaalde elementen werkzaam zijn. die zowel de regering van de R.I.S. als de buitenlandse (Lc. Nederlandse) Somber perspectief TOEPASSING van het nieuwe de viezen-systeem en de muntzuive- ring alleen zijn hiertoe echter niet vol doende. Zfl dient gepaard te gaan met politieke vrede, orde en regelmatige arbeid. Daarom heeft premier Hatta bij het invoeren van dc bedoelde maatre gelen dan ook een ernstig beroep op de medewerking van zijn volk gedaan, in de eerste plaats op de arbeiders. Het zelfs onder de huidige gespan nen verhoudingen in Indonesië wei enigszins verrassende antwoord hierop is 'n ernstige uitbreiding der stakingen geweest, en juist in dat deel van Indo nesië, dat de voornaamste exportbron en deviezenprodueent vormt, het cul tuurgebied der Oostkust van Sumatra. Behalve het feit, dat op verschillende ondernemingen gestaakt wordt, is daar een algemene spoorwegstaking uitge- grootbedrijven in Indonesië een spaak tussen de wielen willen steken. Dit al les wordt des te waarschijnlijker wan neer men, ih gevallen van stakingen, onder de leden van stakingscomité's en delegaties, bijna telkens weer na men aantreft van figuren, die reeds van oudsher als communisten bekend staan. Soms zelfs wordt openlijk het Sowjet- embleem als stempel op de correspon dentie der stakingscomité's afgedrukt, zoals bij de havenarbeiders te Sema- rang. Er bestaan toenemende aanwijzingen, dat de sociale onrust, welke het tegen woordige Indonesië teistert, niet uit het hart der arbeiders voortkomt, maar uit de koker van bepaalde agitatoren, die daartoe door een communistische centrale geïnstrueerd worden en die door intimidatie en bedrog de eenvou dige, ongeletterde en ongeschoolde In donesische werkman gemakkelijk ach ter zich weten te krijgen. Deze ver schijnselen en het feit, dat er blijkbaar weinig tegen gedaan kan worden, ge ven het gehele economische en sociale beeld in Indonesië een somber perspec tief. Hoe hoog men de lonen ook opvoert, hoe fraai de sociale voorzieningen ook zijn, de stakingsgolf wordt er niet door tegengehouden, ook niet door het be roep van de regering der R.I.S. op het volk Want achter deze stakingen schui len machten en krachten, die hun eigen doeleinden nastreven en voor wie het vissen in het troebele water van de nog zo wankele Jonge onafhankelijke staat met zijn politieke tegenstellingen, wel bijzonder gemakkelijk ia van de drie vakjes ver- Morgen is het Pasen! En wie Pasen zegt, denkt aan eieren. Zonder hen geen Paastafel. Ze zetten hun verschijning extra luister bij door een kleurige feesthoed, waarvoor wij U hier enige ideetjes tonen. Hoe vindt U zo'n modelletje van groen vilt, elk sierd met een witte narcis met geel, rood of oranje hart? Of voelt U meer voor het blauwe exemplaar, dat met gele primulabloempjes bezaaid is? U kunt er ook dat eigenwijze kuiken op maken of zo'n grappig haasje, dat met trots zijn witte „achterlichtje" laat zien (b.v. een wolballetje of kraal), Beide zijn op ware grootte getekend, evenals het hazenkopje bovenaan. Elke eierwarmer bestaat uit 3 vakjes van 6 cm. breed en 7 cm. hoog volgens de afgebeelde vorm, waar U de uit vilt geknipte motiefjes met een enkel steekje of wat lijm op bevestigt. Met gekleurde wol naaien we de partjes met fes tonsteken aan elkaar en garneren de top met een omgehaakt ringetje of een strikje. Of U verbindt ze met een koordje, dat van boven een lusje vormt. In plaats van vilt kunt U ook andere stof gebruiken en er de motiefjes op borduren of met kleine fes tonsteekjes opnaaien. Daarna voert U dan elk vakje met flanel voor U ze aan elkaar zet. Het defensieve meester-plan (Van onze diplomatieke medewerker). J)E SERIE BESPREKINGEN, die de twaalf naties van het Noord- Atlantische Pact vorige week in Den Haag hebben gehouden, zijn geëin digd met de goedkeuring van een defensief „meesterplan", waarvan onze minister van oorlog, W. F. Schokking, verklaard heeft, dat het, eenmaal uitgevoerd zijnde, West-Europa „zonder enige twijfel" zal behoeden voor een overrompeling door vreemde troepen. Ook de overige gedelegeerden, onder wie de Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, hebben, in hun vaderland teruggekeerd, getuigd van hun tevredenheid over de bereikte resultaten. iets als het „Ftmtainebleau" van de Westerse Unie), met aanzienlijk gro tere volmachten inzake de uitvoering der militaire programma's dan thans verstrekt zijn. Maar Amerika eh Ca nada hebben te kennen gegeven, dat zij tot een zo vérgaande militaire in tegratie nog niet bereid zijn. Men mag echter aannemen, dat in deze kwestie het laatste woord nog niet gesproken is. Hoe verder men met de uitvoering van het in Den Haag goedgekeurde defensieplan komt, des te sterker zal zich de behoefte aan meer centralisa tie doen gevoelen. Wij hebben slechts enkele moeilijk heden opgesomd. Er zijn er meer zij liggen hoofdzakelijk op politiek en economisch terrein. Onoverkomelijk zijn zij zeker niet. Maar zij zullen toch eerst uit de weg moeten worden ge ruimd, wil de collectieve Westerse de fensie een realiteit worden. Dat mag juist op het ogenblik, nu er alle reden tot een gematigd optimisme is, niet uit het oog worden verloren. Moeilijkheden zijn niet onoverkomelijk Qit alles klinkt en is ongetwijfeld be moedigend. Het betekent immers, dat twaalf onafhankelijke naties het reeds in vredestijd zijn eens gewor den over de opbouw van een gemeen schappelijk verdedigingsapparaat, zo sterk, dat men ervan mag aannemen, dat geen macht het zal wagen er aggressief tegen op te treden. In deze wereld is dat de beste garantie voor de vrede. Men mag over het reeds bereikte ook zeker niet te licht denken. De twaalf landen hebben zich in bepaal de opzichten geheel afhankelijk van elkaar gemaakt, door zich te verplich ten, zekere onderdelen van hun natio nale defensie te verwaarlozen ten bate van een versterking der andere wapens. Vóór 1940 zou geen onafhan kelijke staat daartoe bereid geweest zijn. Men denke maar eens aan de Britse marine. Eeuwenlang is het haa>- taak geweest Engelands traditionele zeewegen te beveiligen. Deze taak wordt nu aan de Amerikaanse vloot overgedragen en in plaats van schepen zal Groot-Brittannie meer vliegtuigen moeten bouwen. Engeland zal dit offer zeker niet licht hebben gebracht. Overigens moet men ook in Neder landse marinekringen, die allicht over bet verloop der Haagse besprekingen wat teleurgesteld zullen zijn, beden ken, dat het Noorc-Atlantische Pact zich in feite richt tegen de Sowjetunie, een echte landmacht, die In hoofdzaak met landstrijdkrachten bestreden zal moeten worden, indien het onverhoopt tot oorlog mocht komen. Natuurlijk zijn in Den Haag niet alle moeilijkheden opgelost. Zo blijft het uiterst belangrijke financiële vraagstuk nog open. De uitvoering van het plan zal schatten kosten; hoe veel is nog niet bekend. Financiële deskundigen moeten het uitrekenen en daar zullen nog wel een paar maanden mee heen gaan. Maar reeds nu vreest men in verschillende Euro pese hoofdsteden, waar men de taak van het economisch herstel in geen geval mag verwaarlozen, dat de te vragen militaire offers wel eens een ondragelijke last zouden kunnen blijken. In Den Haag en Lonfrn schijnt ach ter de schermen reeds gesproken te zijn over een verhoging van Amerika's financiële hulp aan Europa en over een plan tot stichting van een ge meenschappelijke kas, waaraan elk land al naar gelang zijn rijkdom (of armoede!) zou moeten bijdragen Mis schien hoort men daar binnenkort meer van. Het opperbevel QEEN OVEREENSTEMMING is be reikt over de kwestie van een ge meenschappelijk opperbevel. Het ls bekend, dat in he bijzonder de kleine naties hebben aangedrongen op de in stelling van een centraal orgaan (zo- HOOG WELGEBOREN! Geboren in een sfeer van voornaamheiden degelijkheid. Door afkomst verheven boven elke verdenking van minder' waardigheid. Schoon van gestalte, inner lijk gaaf en uit het beste hout gesneden dragen Hoefijzermeubelen van de Tijdgeest met recht de titels HOOGWELGEBOREN" 1 Bilderdijkstraat 77-85 Amsterdam W

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7