ONTSTOKEN HUID Ondanks regen en storm Geslaagde bondsdag van de CJ.V.F. en CJ.M.V. Noordhollands jongeren in Zaandam bijeen Hun taak in een wereld met vragen DÉBRALINE De spanning in de League stijgt Benauwd avontuur op het IJsselmeer Gehavende B.M. overleefde stormnacht Delegatie van de R.I.S, 15 April naar Moskou Om de K.N.V.B.-beker Boys en Alcmaria in vierde ronde Heilo LAATSTE NIEUWS DINSDA^ De striemende regenvlagen en de stormachtige vinden, die eerder her inneringen aan de herfst, dan aan de lente opriepen, vormden de Tweede Paasdag voor de ruim 900 leden van de CJVF (Chr. Jonge Vrouwen Fcde- »»He) en de CJMV (Chr. Jonge Man den Verbond) geen bezwaar de Pro vinciale Bondsdag in Zaandam te be zoeken. Met treinen, autobussen en ook op de fiets kwamen de bijna 1000 CJMV- ers en leden van de CJVF in de mor genuren naar Zaandam, waar eerst de Liturgische Wijdingsdienst in de Ned. Hervormde Kerk aan de Oostzijde werd bezocht. Het grote kerkgebouw was tot n alle hoeken bezet, toen de plaatselijk predikant ds. J. W. van Petegem deze dienst, die in het teken van de Jeugd atond met votum en zegengroet open de. Na gemeenschappelijk gezang, het doen van schuldbelijdenis, het aanho ren van de Genadeverkondiging en het doen van geloofsbelijdenis, sprak ds. van Petegem over Matth. 28 vers 10, „de blijdschap van de Paasbood- schap" waarbij hij vooral de jongeren wees op hun taak in deze wereld. Met „vliegende vaandels en slaande trom" hebben Noordhollands Jongeren vervolgens een mars door Zaandam ge maakt, waarbij de Chr. Muziekver eniging „Soli Deo Gloria" uit Zaan dam, het CJMV-tamboer- en pijper corps' uit Haarlem en de tamboers van het CJMV „Excelsior" uit Amsterdam medewerking verleenden. Een boottocht langs de Zaan tot aan Wormerveer met de „Veluwe" deed de bondsdag-bezoekers(sters) van de gevarieerde Zaan- en polder landschapsgezichten genieten, ondanks het feit, dat de zware regens als het ware een gordijn vormden. Toen ongeveer 20 jaar geleden de Zaandamse CJMV als gastvrouwe op trad voor een provinciale bondsdag, was de recreatie-zaal van de firma Verkade ruim genoeg om alle gasten te ontvangen. Thans moest men zijn toevlucht nemen tot twee veel grotere zalen. Zowel het R.K. Verenigingsge bouw, als „Ons Huis" waren geheel gevuld toen resp. de heer E. B. Herse- voort en mevr. T. Boom-Potgieser namens de ontvangende afdelingen een begroetingswoord spraken. Kies je weg door de wereld Ds. H. H. W. Zegerius uit Dordrecht sprak dit maal de bondsrede uit, die als titel „Kies je weg door de wereld" had. In zijn geheel op het dagelijks leven afgestemde betoog, wees ds. Ze gerius er op, dat (W 'ongeren na de tweede wereldoorlog 1st twee kampen ingedeeld konden worden. De „bevei ligden", die het wilden en durfden wa gen met de oude tradities en de losge- slagenen of ontwortelden. Na enige jaren hebben echter beide groepen het gevoel gekregen, dat zij niet op de juiste plaats staan. Hierdoor zijn zij dichter naar elkander toegeschoven en hebben de jongeren van deze tijd weer dezelfde moeilijkheden en dezelfde vragen. „Wij zijn jong en d'aard ligt open" zingen we, aldus spreker „maar zo gemakkelijk is het niet, want als je geen f 5000 hebt, behoef je voor- is lelijk en pijnlijk. Maak een einde aan Uw kwaal door Uw huid te betten met de genees krachtige, sterk desinfecterende I HET HUIDGENEESMIDDEL MET I „DIEPTEWERKING" Amerika en hef' communisme Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft uitgemaakt, dat commissies van het Congres ten volle bevoegd zijn te onderzoeken of een Amerikaans burger al dan niet lid van de communistische partij is. Deze beslissing nam het in direct, door uit te maken, dat twee schrijvers van filmscenario's niet zullen worden gehoord. Deze heren waren voor de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit gedaagd, teneinde te verklaren, of zij al dan niet lid van de communistische partij in de VS waren. Zij weigerden aan deze oproep gehoor te geven en zijn toen wegens gering schatting van het Congres tot een jaar gevangenisstraf en een boete van dui zend dollar veroordeeld. Van dit von nis kwamen zij in beroep bij het Hoog gerechtshof. dat nu het beroep heeft afgewezen. Australië wil immigratie Australië wil dit jaar nog tenminste 200.000 immigranten in het land halen en dit nog vele jaren herhalen, zo heeft Harold Holt, de minister voor immigra tie verklaard. Dat is echter niet moge lijk zonder belangrijke lasten op het land te leggen. De woningbouw moet worden verdubbeld en voor iedere im migrant moet de hoeveelheid kapitaals goederen met 1000 Australische ponden sterling worden vermeerde'rd. Binnenkort zal in het Australi» ter geen nieuwe gevallen meer gemeld sche parlement een wetsontwerp wor-i lopig niet aan emigratie te denken. Jeugd is spel in alle opzichten. Maar spelen is ernst en geen grappenmake rij" aldus ds. Zegerius, die het een beangstigend verschijnsel noemde, dat de meeste jongeren geen hobby meer hebben. „Als we niet meer de fut op kunnen brengen voor een hobby, dan zal het leven ons op zij schuiven. Lees meer in je krant, dan alleen Tom Poes, selecteer de berichten en tracht te onderscheiden" aldus spreker. Ver volgens wees ds. Zegerius op het vol gens hem belangwekkende blad „De Hervormde Kerk". Door dit blad goed te lezen krijgt .men de kans midden in de problemen van de kerk te gaan staan. Van niet minder belang achtte spreker het, dat de jongeren hun Bij bel lezen. Dit is veel belangrijker^ dan dat we de namen van de voetballers of boksers kennen. De beroepskeuze besprekende, betoogde spreker, dat de jongens niet te vlug de militaire loop baan moeten kiezen, omdat dit vol gens hem zou gebeuren uit angst, lui heid en verkeerde vrijheidszin. „La ten we geen zwervers worden" riep spreker vervolgens uit, doelend op de emigratie. „Als het emigratie wordt, laat men dan met zorg zijn keus ma ken". Verder wees spreker op de taak, die de meisjes wacht. In de huishou ding, het bedrijfsleven, maar ook in de kerk. Met een opwekking tot de jon geren niet moedeloos tp worden, on danks de moeilijkheden en de vele vragen, maar kracht te putten uit het Paas-Evangelie, besloot ds. Zegerius zijn toespraak. Door de jongeren uit Amstelveen werd hierna een Paasspel „De Soldaat, die Jezus kruisigde", geschreven door Anton B. Lam, onder regie van ds. Hinlopen opgevoerd. Van een bondsdagsluiting in de openlucht op de Burcht kon geen sprake zijn. Daarom sprak ds. S. Kra nenburg uit Amstelveen in „Ons Huis" en de heer J. Volkers uit Krommenie in het R.K. Verenigingsgebouw een kort slotwoord. De bondsdagbezoekers(sters) dieniet te ver moesten reizen, kwamen 's avonds nog bijeen ir. de Oosterzij- derkerk voor een filmvoorstelling over „Himlaspelet". De leaguewedstrijden, welke Zater dag en Tweede Paasdag werden ge speeld, hebben de situatie in de kop groep vrij ingewikkeld gemaakt. Sun derland staat nu aan de kop met een gelijk aantal punten als Manchester United. United heeft echter één wed strijd meer gespeeld. Liverpool kreeg tweemaal een nederlaag te incasseren en staat thans twee punten achter. De degradatiecandidaten uit de eer ste divisie, Manchester City en Bir mingham bleven ongeslagen, zodat ook de spanning in de lagere regionen is toegenomen. Arsenal kreeg Zaterdag klop van Blackpool, doch revancheer de zich door Maandag met 60 van Stoke City te winnen. De uitslagen van Zaterdag zijn: Aston VillaChelsea 40, Blackpool Arsenal 21, Charlton Athletic Stoke City 20, EvertonBirming ham City 00, FulhamSunderland 03, Huddersfield TownDerby County 20, Manchester City Burnley 10, MiddlesbroughBolton Wanderers 20, Newcastle United Liverpool 51, PortsmouthWest Bromwich Albion 01, Wolverhamp ton WanderersManchester United 1—1. Tweede PaasdagArsenalStoke City 60, Birmingham—Manchester United 00, BlackpoolEverton 01. Bolton WanderersChelsea 10, Ful hamPortsmouth 01, Liverpool Burnley 01, Manchester CityWol verhampton Wanderers 21, Middles broughSunderland 20, West Brom wich Albion—Derby County 10. N.V. GLIMFABRIEK OVERSCHIE De twee gebroeders R. en him vriend B. uit Hoorn hebben Zaterdagnacht een avontuur beleefd, dat leuker is om te vertellen dan om het mee te maken. De heren trokken Zaterdagmorgen gedrieën naar Oost-Knollendam om daar een jachtje op te halen en naar Hoorn te brengen. Na klarigheid ge maakt te hebben zeilden ze naar Edam en dat lukte wonderwel, want er stond een beste bries. In Edam werd scheepsraad gehouden of ze de grote oversteek naar Hoorn zouden wagen, maar een visser verklaarde, dat de wind wel geen rare dingen zou doen en toen kozen ze tegen de avond het ruime sop. Het jachtje gonsde over de golven, de bemanning zong een liedje en rookte kromme pijpen met dure Engelse mixture. Maar de stemming van „ons kan niets gebeuren" duurde betrekkelijk kort, want een verraderlijk vlaagje deed het zeil van de BM scheuren. Op de fok alleen kon men Hoorn niet bezeilen en derhalve was de enige oplossing: voor anker gaan. BM werd gevonden en 's morgens ar riveerde Last triomfantelijk weer te Hoorn met zijn sleep. De jachtlui hebben geen lichamelij ke schade van het avontuur ondervon den, over de eventuele psychische averij staan ens nog geen gegevens ter beschikking. Schipper Last bracht redding Alzo geschiedde, maar nu weegt een anker van een BM uit de aard der zaak geen centenaars en als de boot er wat hartstochtelijk aan rukt en de bodem is wat zanderig, dan ligt het voor de hand, dat het anker gaat krab ben. Wie dit meegemaakt heeft, west dat het een uitzonderlijk beroerd ge voel is, vooral als men in 't vooruit zicht is van tien uur zwarte nacht, een harde wind en een v/oestijn van wa ter. Daar komt nog bij, dat het IJsel- meer bij tijd en wijle verraderlijke hoeveelheden water in de boot depo neerde. Inmiddels waren de ouders tot de hoogste graad van ongerustheid geko men en na gemeenschappelijk overleg werd schipper Jan Last gecharterd, die tegen het ochtendgloren met zijn „Neeltje Jacoba" de Hoornse haven uitvoer. Hij trotseerde wind. golven en een gevoel van katterigheid na een rom- rnelnacht en koerste Zuid-Zuidwest. Om een moeilijke lange tocht in een paar woorden samen te vatten: het woei hard, de zee was hol. waar de Aardschokken te Livorno verspreidden schrik Meer dan 10.000 van de 28.000 inwo ners van Livorno zijn Vrijdagavond naar de naburige steden Pisa en Lucca vertrokken uit angst voor nieuwe aard schokken. De laatste treinen en bussen waren overvol. Velen, die in de stad bleven, sloegen tenten en hutjes op voor hun huis. Vrijdag kreeg de berg Gabbro ten Zuiden van de stad een zware schok In drie dorpen bleef nau welijks een huis overeind. Twee per soonlijke ongevallen werden gemeld. Pokkenepedemie te Glasgow eist zes slachtoffers De pokkenepidemie te Glasgow heeft gedurende de Paasdagen weer twee slachtoffers geëist. Ditmaal zijn twee verpleegsters overleden, een meisje van 29 jaar en één van 20 jaar. Er zijn ech Van officiële zijde wordt vernomen, dat een delegatie van de RIS op vijf tien April naai- Moskou vertrekt. De delegatie bestaat uit: Palar, mr. Jusuf Wilisono, fractie-voorzitter van de Masjumi in het parlement, mr. Su- jono Hadi Noto, fractie-voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, mr. Mu- hamad Yamin, parlementslid, als ad viseur, en verder Noeradi als tolk en dr. Rubijono als code-officier. De de legatie zal via Nederland naar Mos kou reizen. Bij een receptie ter gelegenheid van de troonsbestijging van Prins Rainier de Derde van Monaco werd de chef van het protocol van Ko ningin Juliana, de heer Visser, het grootkruis van de nationale orde van St. Charles verleend De ontmoetingen tussen de tweede en derde klassers in de derde beker ronde hebben niet die verrassingen opgeleverd, waaraan zij ieder jaar meestentijds zo rijk zijn. Slechts naar de nederlagen van drie tweedeklasse- ploegen zullen de voetbalenthousiasten met enige verwondering gekeken hebben. Maar het was AFC uit Am sterdam niet kwalijk te nemen dat zij van Vitesse uit Castricum verloor, want zij had reeds twee tournooiwed- strijden in Groningen achter de rug. Zodoende beschikten de Amster dammers niet meer over voldoende adem om de kwieke Cestricumse derde klasser het hoofd te bieden. Vitesse nam zelfs met een puntenverdeling geen genoegen en overleefde met een 12-overwinning de derde beker ronde. De Santpoortse derde klasser Velsen, die op het punt slaat kam pioen van de derde klasse C te wor den. spaarde zich kennelijk voor dc beslissende competitiezet en liet zich door de Amsterdamse vierde klasser Pionier (volop kanshebber in de vier de klasse E) verrassen. En die klap kwam nog al aan ook (14). De Alk- maarse vertegenwoordigers in de be kerwedstrijd, althans zij die hun ont moetingen niet door de zware regen val gestaakt zagen, kwamen niet in grote moeilijkheden, al geeft het ge lijke spel van Alc. Victrix in Drieber gen tegen CDN te denken. Maar in het veld waren de withemden zoveel sterker, dat de 22 verhouding geens zins een juist beeld van het krachts- Zeevogels speelt degradatie wedstrijden De beslissingswedstrijd tussen Zee gels en Energia om de voox-laatste plaats in de vierde klasse C te ontlo pen is, ondanks de slechte weersom standigheden en niettegenstaande het protest van Zeevogels, doorgegaan. Er werd te Wormerveer gespeeld op een door de aanhoudende regen doorweekt terrein. Van behoorlijk spel kon onder deze omstandigheden dan ook geen sprake zijn en het was daarom gro tendeels aan het geluk te danken, dat Energia als overwinnaar het veld kon verlaten. Ongeveer een kwartier vóór de rust kon de midvoor van Energia het eerste doelpunt scoren, toen de backs van Zeevogels in de modder uitgleden. In de tweede helft stelde Z. alles in het werk om deze 10 achter stand in te halen, maar ondanks dc grote veldmeerderheid mocht dit niet gelukken. Het tweede doelpunt kwam ook aan de andere zijde. De linksbin nen van Energia voerde de stand met een ver schot op tot 0—2. Daarna was het pleit practisch beslecht. Het was voor Zeevogels ondoenlijk om met énige kans van slagen op dit modde rige veld de achterstand in te halen. Zeevogels is nu gedoemd degradatie wedstrijden te spelen. Abe Lenstra., die in de wedstrijd tussen Heerenveen en Enschedese Boys als midvoor debuteerde, maakte ^et de Enschedese doel- verdediger verschillende keren vrij lastig. den behandeld volgens hetwelk <N communistische partij buiten de wel zal worden gesteld. Wanneer er zich geen nieuwe gevallet voordoen, hoopt men volgende wee' het sein „Alles veilig" te kunnen gevr verschil betekende. In storm en regen wat zal het daar onder de wedstrijd gespookt hebben bleef Alkm. Boys in de uitwedstrijd de meerdere over Texel, hoewel de 02 score op felle tegenstand van de thuisclub duidt. Het was voor het Oudkarspelse DTS mis schien wel spijtig, dat de uitwedstrijd tegen het sterke OSV ontijdig beëin digd moest worden in verband met onbespeelbaarheid van het terrein. Dit gebeurde, toen de Langedijkers een 01 voorsprong bewerkstelligd had den. Ook Grasshoppers haalde dit kunststukje uit, voordat haar ontmoe ting tegen de sterker gewaande derde klasser QSC gestaakt moest worden. West-Frisia deed met Aalsmeer wat zij wilde (50). Voor de overige re sultaten verw,ijzen wij naar de uitsla gen. Alcmaria deelde de punten Het gelijke spel, dat Alcmaria Twee de Paasdag in Driebergen behaalde, was net voldoende voor de withem den om zich in de vierde bekerronde te plaatsen. Toch was CDN aanmerkelijk zwakker en het zou volkomen nor maal zijn geweest, als Alcmaria met 42 had gewonnen, inplaats van ge lijk te spelen met de cijfers 22. Technisch en tactisch kwamen de gastheren aanmerkelijk te kort en al leen door hard werken en söms wel wat te fors spel konden zij hun tekort komingen gedeeltelijk maskeren. De eerste twintig minuten stond het CDN-doel onder hoge druk, doch slechts éénmaal kon Alcmaria's aan- valslinie in deze periode tot scoren komen. Een voorzet van Willy Schmidt werd op uitstekende wijze door Ditzel benut. Nadat Afink op een tamelijk hard schot had mis gegrepen, was het weer Ditzel, die zijn club, ditmaal uit een voorzet van Pluijmers, de leiding gaf. Bijna had Schmidt de voorsprong voor Alcmaria vergroot, doch de har dt- wind speelde hem parten, zodat hij iets te laat bij de bal was. Uit een goede aanval maakte CDN de stand weer gelijk, een stand, waarin geen verandering meer kwam. De zwakke leiding van de scheids rechter en de onsportieve houding van het publiek was oorzaak, dat het spel peil bedenkelijk daalde. Het gevolg was, dat Schmidt een blessure opliep en moest uitvallen. Invaller Paulissen verving hem op de linksbuitenplaats. CHRIS BAAY NAAR HET ROTTERDAMS TONEEL De acteur Chris Baay van het ABC- cabaret van Wim Kan zal in het sei zoen 1950'51 gaan spelen bij het Rotterdams Toneel. Te Susteren is Zondag een perso nentrein, dje op weg was van Amsterdam naar Maastricht op een stilstaande, uit ledige kolenwagens bestaande trein gelopen. Een vier- wagenstel vloog daarbij in brand. De reizigers bleven ongedeerd. Al leen de wagenvoerder van de per sonentrein en de conducteur van de goederentrein liepen lichte kwetsuren op. De ravage op de plaats van het ongeval. Texel is reeds uitgebekerd In een stromende regen werd gisteren de wedstrijd gespeeld tussen Texel en Alkmaarse Boys, die door de laatsten met 02 werd gewonnen. De Alkmaar- se gasten wisten hun technische supe rioriteit vóór de rust in twee doelpun ten uit te drukken. Hoewel Texel in de tweede speelhelft op zijn beurt gesteund werd door de harde wind, bleek de voorhoede niet in staat de Alkmaarse defensie te doorbreken, zodat de wed strijd, die door het uitermate slechte weer weinig belangstelling trok, in een overwinning voor Alkmaarse Boys ein digde. Texel is hierdoor uitgeschakeld voor de bekerwedstrijden. Ronde van Veendam voor Jan Hennink In de ronde van Noord-Holland be wees Jan Hennink reeds in prima con ditie te zijn. Hij bezette toen een eer volle zesde plaats. In de ronde van Veendam was hij nog beter op dreef en zo kon het gebeuren, dat hij als eerste door de finish kwhm. Voor de tachtig kilometf. had hij slecht? 2 uur en 4 minuten nodig. Leo de Booy, voor de Alkmaarders ook lang geen onbe kende, bezette de tweede plaats ge volgd door de Groninger Hazewinkel en de Haarlemmer Boersma. Purmerender markfoves-xicht De aanvoel* van runderen bedroeg 750 stuks. De handel in vette koeien was hoewel kalm toch prijshoudend; die in verse melkkoeien stil. Het koude weer was aan dit verschijnsel niet vreemd. Ook de handel in geldekoeien v as stug, hoewel de prijzen zich handhaafden. In wolvee was slechts een klein aanbod met een kalm verloop. Vette varkens werden met een stug begin ingezet op 2.65. De prijs bleek niet houdbaar en zakte later wat in. Een klein aanbod van biggen bleek met stroeve handel prijshoudend. Nuchtere kalve ren vertoonden hetzelfde prijsbeeld als de vo rige week, hoewel er minder aanbod was. De vraag voor het leven was heel goed. VISSERIJBESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Zaterdag waren: log gers VD 83 3500; KW 138 ~1700; KW 29 1980; KW 41 1400; KW 28 1235; KW 65. 4300; KW 67, 4185; KW 104 1275; KW 84 1265; kustvissers IJM 11 1220; IJM 249 300; KW 189 266; KW 77 1100; KW 213 340; KW 210 1360; ALKMAAR, Veemarkt van Dinsdag': 9 vette koeien 400—870; 122 nuchtere kalveren 30.00—45.00; 62 varkens 1.62—1.67 per kg. Falkland bracht „Hoera, wij erven!" Na het „Zevende Gebod" en Adieu., en Au Revoir bracht Falkland Zater dagavond als derde en laatste stuk in het jubileum-seizoen 19491950 de klucht „Hoera, wij erven!" van Tob. Maër, in de zaal van de Rustende Jager voor het voetlicht. Naast de geroutineerde spelers (sters) zoal Jan Hoed, Freek Scheppers. Nick. Aafjes en mevr. Joostensde Gier, had men thans ook enige jongeren zangezocht en, al mocht in sommige gedeelten aan het samenspel, nos wel eens iets haperen, ook in de toe komst zal Falkland krachten naar vo ren kunnen brengen, die er zijn mo len. Deze avond viel vooral het voor- 'reffelijke spel van Dick de Waard als I Wip het kleermakertje, op. Hij was Is geknipt voor deze rol en de ovatie 'ie na afloop door het publiek aan de 'cteurs cn actrices gebracht werd gold ■ooral hem. Ook het spel van de jeug dige Corry Speur als Paulina, de vrouw van Max Richter viel te roe men, alleen stak haar jeugdige ver schijning te veel af bij die van haar man, welke rol door Freek Scheppers prachtig werd vertolkt. Jan Hoed als de vader van Max Richter, viel door zijn goede spel bijzonder op. Ook de beide „nieuwelingen" mevr. Oud— Wijker als mevr. Toren en Roel Schee pers resp. als de moeder en de jeugd' ge broer van Paulina bleken uit het goede hout gesnden. Mevr. Joosten de Gier als juffr. Wip, mevr. Hoed Klumper als juffr. Blauw, Jo Smit als mevr. de Ridder en Nick Aafjes als Boom de banketbakker vervulden hun rol naar behoren. Een gezellig bal met muziek van Jan Smit c.s, besloot deze goed geslaagde avond. De zaal was niet geheel bezet. De raad komt bijeen Vrijdag 14 April komt de raad der ge meente Heiloo in openbare vergadering ten raadhuize bijeen. De vergadering, die om 8 uur begint, staat onder voorzitterschap van burgemeester Kalff. De agenda vermeldt o.m. een ingekomen schrijven van de heer J. Smit, waarin deze zegt niet in te gaan op het be sluit van de raad dd. 24 Maart, inzake over name van de noodschool aan de Westerweg; een voorstel van B. en W. tot overname van het Wijkgebouw van de Stichting Badhuis van het Witte Kruis; een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe winkelslui- tiugsverordening; idem tot aanvulling der Iegesverordening; idem tot wijziging van de verordening op de heffing van een rioolbelas ting. BELGISCH KABINET ZO GOED ALS GEREED Het nieuwe Belgische kabinet is na genoeg samengesteld. Men verwacht, dit de ministers hedenmiddag door 1 ins-Regent Karei zullen worden be- 'igd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6