Londen acht Russische nota aan de V.S. een waarschuwing Van Zeelands kansen dalen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Eerste Kamer nam tal van kleine voorstellen aan Ambassade der onder druk V,S. te Praag Donderdag 13 April 1950 147e Jaargang No. 87 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het vermiste Amerikaanse vliegtuig Voorwerpen van de Privaieer gezien? Zweden protesteert tegen grensschending Waar is Kardinaal Mindszenty? Katholieken verwonderd over beraad van Prins Karei Compromisnog steeds onmogelijk Cherbourg losi Amerikaanse wapens Slechts 50 man bezocht protest-vergadering Beroep van Dewey op Truman Voor werkelijke twee-partijen-politiek tegenover het buitenland V.S. van Europa hoeksteen voor een vrije wereld Motie-Molenaar werd verworpen Duitse bende smokkelt gestolen auto's Nederlands smaldeel heeft Curasao verlaten Repatriëring E-divisie is Vrijdag begonnen Tsjechische efnployé's tot heengaan gedwongen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdara 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. en De Amerikaanse regering onderzoekt nog steeds de protestnota, die de Sowjetunie haar heeft gezonden wegens de schietpartij tussen een Amerikaans vliegtuig en Sowjetrussische jagers. Bijzonderheden zijn hieromtrent nog niet bekend gemaakt. Te Londen verwacht men geen ernstig diplomatiek incident tussen Amerika en de USSR. Men is daar van mening, dat aan het Russische protest geen verdere betekenis behoeft te worden toegekend dan die van een openlijke waarschuwing, aan de Westerse mogendheden, om uit de buurt van het Russische gebied te blijven. aankomst te Kastrup dat de voorwer pen zich gedeeltelijk onder water be vinden. Zij achtten het mogelijk, dat het hier uitrustingsstukken van een vliegtuig betrof. De zee rondom de voorwerpen was over een afstand van zestien kilometer met olie bedekt. Het zoeken naar de vermiste Ame rikaanse bommenwerper wordt mor genochtend vroeg voortgezet. In diplomatieke en militaire kringen in de Amerikaanse hoofdstad wordt verwacht, dat de Verenigde Staten de Sowjetrussiche protesten in scherp ge stelde bewoordingen zullen afwijzen. Intussen zoekt men nog steeds naar de vermiste Amerikaanse Privateer. Gistermorgen heeft de bemanning van een der Amerikaanse tcffestellen, die bo ven de Oostzee rondkruisen, gemeld, dat een vlot en een aantal niet te onder scheiden voorwerpen op 70 tot 80 kilo meter ten Noordoosten van het eiland Bornholm in zee dreven. Wel heeft men een geel rubber reddingpak ont waard, dat door vliegers wordt ge bruikt, wanneer zij in de winter op zee moeten dalen. Een Deens schip heeft later een gele houten kist opge pikt, die vermoedelijk voor het red- dingvlot is aangezien. Bij hun zwerftochten boven de Oost zee hebben Maandag Amerikaanse toe stellen gevlogen boven het gebied van de Zweedse marinehaven Karlskrona, een streek, waarboven zelfs geen Zweedse burgervliegtuigen worden toe gelaten. Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft aan de Amerikaan se ambassadeur te Stockholm medege deeld, dat vliegtuigen, die bij het zoe ken over Zweeds gebied willen vliegen, daarvoor eerst toestemming moeten vragen. De ambassadeur heeft geant woord, dat hij de leiders van het red- dingwerk hiervan in kennis zal stellen en voorts uiting gegeven aan de Ame rikaanse dankbaarheid voor de Zweed se hulp bij het reddingwerk. De beschuldiging van het Russische persbureau TASS. dat Amerikaanse vliegtuigen op Kastrup blijven landen, zonder hiervan tevoren kennis te ge ven, en dat de Amerikanen thans op het Deens vliegveld een aanzienlijke luchtmacht hebben geconcentreerd, is door een officiële Amerikaanse woord voerder van de hand gewezen. Olie op zee? Inzittenden van de B-17, die meld den gele voorwerpen in zee te heb ben waargenomen, verklaarden bij „Tot de tanden gewapend" De republikeinse senator Styles Bridges heeft voorgesteld, dat op pa trouille zijnde Amerikaanse vliegtui gen, die in de nabijheid van de Sow jetrussische grenzen komen, „tot de tanden zullen worden gewapend" en dat de bemanningen der toestellen zal worden opgedragen terug te schieten, wanneer zij worden beschoten. „De Sowjetrussische luchtmacht heeft in hinderlaag gelegen; zij heeft in koelen bloede 'n betrekkelijk langzaam vliegend en onbewapend Amerikaans patrouille-vliegtuig, dat bij het maken van een normale navigatie-vlucht bo ven het door de Russen bezette Let landse gebied is geraakt, omlaag ge schoten", aldus verklaarde senator Sty les Bridges in een rede, welke hij in de de Amerikaanse Senaat zal uitspreken. Hij zou naar Sowjet-Unie zijn overgebracht Kardinaal Joseph Mindszenty is vol gens berichten die door „het IJzeren Gordijn" zijn gesijpeld niet dood, maar onlangs uit de Hongaarse gevangenis waarin hij was opgesloten naar de Sowjetunie overgebracht. Het laatste definitieve nieuws over de kardinaal is van zes maanden terug, toen hij bezoek kreeg van zijn moe der. Twee dagen later werd hij uit de gevangenis naar een onbekende bestem ming gevoerd. Daarna werd niets meer over hem vernomen. De jongste berichten, die het Vati- caan bereiken doen thans vermoeden, dat de kardinaal naar een Russische gevangenis is overgebracht, om daar de rest van zijn straf te ondergaan. Het feit, dat de Prins-Regent niet onmiddellijk zjjn goedkeuring heeft gehecht aan de regering, die Paul van Zeeland hem Dinsdagavond heeft voor gelegd, heeft in koningsgezinde kringen te Brussel verwondering teweegge bracht. Men voelt daar het feit, dat hü eerst nog een aantal politici wil raad plegen, als een weigering, om de voor stellen van Van Zeeland te accepte ren. Prins Karei heeft gisteren een groot aantal politici ontvangen en met hen beraadslaagd. Ook zijn gister morgen politici van de drie grote par tijen bijeen geweest. Na afloop van de besprekingen, die gistermorgen door de katholieken Van Verscheidene honderden bootwerkers van Cherbourg zullen vandaag onder bescherming van Franse Republikeinse Garde en politie, met de lossing be ginnen van de eerste geheime, voor Frankrijk bestemde zending Ameri kaanse wapens. „Geheim", omdat de aard der lading niet is bekend ge maakt. Men vermoedt echter dat het gaat om ongeveer 600 ton artillerie en automatische wapens. De wapens worden aangebracht door de Amerikaanse vrachtvaarder „American Importer", die ook handels goederen voor andere havens in Frank rijk, Duitsland en Engeland aan boord heeft. De ingangen naar de haven van Cherbourg, dat een Franse marinebasis is, zullen met prikkeldraad worden afgezet. De communisten belegden gisteren een protestvergadering. Deze werd door vijftig personen bezocht. Nadat de Internationale was gezongen, werd de bijeenkomst opgeheven. Gisteravond zouden de communisten een nieuwe de monstratie houden. De meeste bootwerkers van Cher bourg hebben zich bij stemming niet slechts uitgesproken tegen de eis der communisten, dat sabotage zou worden gepleegd, om het lossen der Ameri kaanse wapens te verhinderen, doch zij hebben tevens verklaard de .wapens zelf te zullen lossen. Zondag bloeiende hyacinthen De narcissen staan nog in volle bloei, vooral de latere soorten. Als het weer niet te koud is, zullen Zondag ook de hyacinthën in volle bloei staan. Ook ziet men reeds het vurig rOod van enkele veldjes vroege tulpen. Zowel op de „Keukenhof" als in de Treslongtuin valt er veel te genieten. Op 23 April zal er van Noordwijkerhout uit een tulpenrallye voor fietsers worden ge houden. Thomas Dewey, de republikeinse gouverneur van de staat New York, heeft Woensdagavond op president Truman een beroep gedaan een „wer kelijke twee-partijenpolitiek" ten op zichte van het buitenland te ontwer pen. Dewey, voormalig candidaat van de republikeinen voor het president schap, zei in een toespraak in de uni versiteit van Princeton, dat de Repu blikeinen „in een tijd als deze" op elk oprecht aanbod moeten ingaan. Het Amerikaanse volk moet ophouden, de voortdurende communistische succes sen te bezien „met de kalmte van een Boeddha, die zijn navel beschouwt", al dus Dewey. Een werkelijke twec-partijenpolitiek ten opzichte van het buitenland zou een „radicale verbetering in de hou ding zowel van de democratische na tionale regering als van die van de republikeinse partij" vereisen. Dewey verklaarde, dat de „onheil spellend opkomende neiging tot isola tionisme in de V.S." moet worden be streden. Het Amerikaanse volk moet „de gedachte, dat oorlog onvermijde lijk is, verwerpen". De V.S. hebben behoefte aan een betere geheime dienst. De huidige dienst is „geheel en al onvoldoende voor een land. dat geplaatst is tegenover de huidige ge varen en dat de huidige verantwoor delijkheden draagt", aldus Dewey. De propaganda naar de ..in slavernij ge bracht volkeren van de Sowjetunie Weerbericht Weersverwachting geldig tot morgenavond. Veranderlijke be wolking met vooral in het Zui den van het land enkele buien. Meest zwakke wind voornamelijk uit Westelijke richtingen. Van nacht plaatselijk enige nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. VRIJDAG: Z >n op: 5.47, onder 19.35; Maan op 5 06, onder 16.36. en haar satellieten" moet worden ge intensiveerd. Er is behoefte aan Ver Staten van Europa, welke kunnen die nen als „een hoeksteen van een vrije wereld". Het garnizoen van Apeldoorn heeft gisteren de benodigdheden voor een drumband ten geschenke ontvangen De burgemeester dier gemeente, mr A. L. des Tombe, heeft dit cadeau, dat door de.j gehele burgerij is bekostigd, aan de garnizoenscommandant, overste N. D. Nammensma, overgedragen. Van Kastrup uit worden onderzoe kingen gedaan naar het vliegtuig, dat tijdens een oefenvlucht naar Scandinavië spoorloos is verdwe nen. Links op de foto: Aan de hand van een kaart worden de onder zoekingspogingen geregeld. Mid den: van Zweden uit wordt con tact onderhouden met de ingescha kelde vliegtuigen. Rechts: para chutes met voedsel worden klaar gemaakt voor de bemanning van het verdwenen vliegtuig, wanneer dit zich in een moeilijk bereikbaar gebied bevindt. Onderzeeboot was walvis Het Amerikaanse ministerie van Marine meldt, dat een buitenlandse „onderzeeboot", welke Maandag op tachtig km afstand van San Francisco werd waargenomen, een walvis was De piloot van het militaire vliegtuig, die de „onderzeeboot" dacht te zien, heeft zich vergist, aldus het ministerie. De heer Molenaar (VVD) heeft op 29 Maart bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken de kwes tie der werktijdregeling voor het kof fiehuis- en hotelpersoneel besproken. Hij diende daarbij «en motie in, waar in een commissie van vijf leden werd gevraagd, die zou moeien onderzoeken, of de geldende regeling in overeen stemming was met de Arbeidswet. De indiener bleek n.l. van mening te zijn, dat. zulks niet het geval was. De Eerste Kamer bleek het in haar gisteren gehouden avondzitting niet jy^onaco u weet wel, dat kleine vorstendom in Zuid-Frankrijk heeft dezer dagen feest gevierd. Iedere burger mocht met zijn vorst enkele woordenwisselen en op 's lands kosten een glas goede cham pagne drinken. En dan te bedenken, dat gezegde burgers niet eens belas ting behoeven te betalen! Kom daar hier eens om! Garry Davis, de eerste „wereldburger", heeft in deze kwaliteit al heel wat van zich doen spreken. Hij begint nu een nieuw avontuur: hij zal een huwelijk aan gaan met een Californische schone. Dit zal het hem mogelijk maken, de kwade gevolgen van het wereldbur gerschap te liquideren en het Ame rikaanse burgerschap te herkrijgen, dat hij op een kwade dag heeft af gezworen. Berouw komt nooit te laat. Soms echter komt het hele maal niet. Zo b.v. in München, waai onbekenden meer dan dertig bronzen plaquettes van de grafmonumenten op de Joodse begraafplaats los schroefden. Overigens zou dit de eer ste uitbarsting van anti-Joods van dalisme in München zijn sinds het einde van de oorlog. Moge het ook de laatste zijn! O De Noorse zange res Kirsten Flagstad heeft in de be zettingsjaren nog al eens sympathie voor de Nazi's gedemonstreerd. Ze heeft er nadien heel wat over moe ten horen. Dezer dagen zou zij een llllllll!lllllllllll!lllllll!llll!l!lllllllllll!l!llllllllll!IIIIIIIIIIl!i;!li:il!lll!lll!ll!llllllll!lllll!lll!lll!ll!llllll concert geven in New York. Voor de concertzaal hadden mensen met span doeken post gevat. De politie voor kwam wanordelijkheden, het concert ging door en Kirsten had veel suc ces. Och ja, waarom ook niet? Dr- Hewlett Johnson, de rode deken van Canterbury, zal onder auspiciën van het Wereldcon gres voor de Vrede een tournee door Australië en Canada maken. We kun nen ons vergissen, maar we hebben de indruk, dat hij de verkeerde kant uit gaat. Wanneer hij het eens achter het IJzeren Gordijn probeerde? Stem L. Seegers, cel 100 De Amerikaanse filmindustrie kan de dollars, die zij in Engeland verdient, niet het land uitkrijgen. De Britse filmers hebben in het buitenland eveneens aanzienlek, bedragen aan vorderingen uitstaan. De beide con currenten gaan elkaar nu helpen. De Amerikanen nemen de Britse vorde ringen over en keren de Engelsen van hun tegoed in Albion een zeker bedrag uit. Zo zqn ze beide uit de nood. TenminsteWie sprak daar over ruilen en huilen? Amerikaan se autoriteiten hebben bekend ge maakt, dat op het proefterrein White Sands een raket zal worden afge schoten, beladen met instrumenten voor het onderzoek in de bovenste luchtlagen. We gaan het alsmaar hoger zoeken. We belanden nog een keer op de maan! Jn Den Haag woei dezer dagen een jeep van de politie in een gracht. Het ding dook finaal onder In de diepe duisternis was er nog n kleine lichtschijn: de lampen waren blijven branden on waren nog zicht baar, zodat de onderduiker vrij spoe dig kon worden opgespoord. We blijven nog wat in de Ooievaarstad. De gemeentelijke apotheek heeft tweehonderd jaar bestaan en is nu verrijkt met een gedenkraam. Het personeel heeft het de gemeente aan geboden als een blijk van verbonden heid. met hem eens te zijn. Nadat de heren Kropman (KVP) en Van Heuven Goedhart (Arb.) hadden uiteengezet, dat zij de bezwaren van de heer Mo lenaar deelden maar de door hem voorgestelde procedure niet konden accepteren, is de motie verworpen met 33 tegen 5 stemmen. De Kamer heeft zien voorts nog met een aantal andere kwesties bezigge houden Een regeringsvoorstel, om f 240 millioen van de tegenwaarde rekening bij de Nederlandse Bank te bestemmen voor de financiering van verschillende projecten, stuitte op de tegenstand van de Chr. Hist, fractie, die bij monde van de heer Poilema deed weten, veel meer te voelen voor aflossing van een deel der kortlopen de schulden. Minister Lieftinck was het helemaal niet met zijn opponent eens de rest van de Kamer trou wens ook niet, gezien de aanvaarding zonder hoofdelijke stemming van het voorstel. Verder waren er nog enkele kwesties van secundair belang, die alle de goedkeuring van de Kamer konden verwerven. Laat in de avond is nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Justitie. Verschillende sprekers hebben hun leedwezen be tuigd over het voornemen van minis ter Wijers, om heen te gaan. Zeeland en Eyskens, de liberaal Deveze en de socialist Spaak zijn ge voerd, is aan de pers geen enkele me dedeling verstrekt. Men veronderstelt dat de vier politici het in hoofdzaak hebben gehad over een compromis-op lossing voor de koningskwestie en ge tracht hebben, hun opvattingen dien aangaande met elkaar in overeen stemming te brengen. Zoals men weet zijn de liberalen en de socialisten voorstanders van een „uitgestelde troonsafstand". Leopold zou mogen terugkeren, doch na verloop van enige tijd afstand moeten doen van de troon ten gunste van zijn zoon. In die tijd zou prins Karei regent blijven. De leiding van de CVP heeft gistermor gen opnieuw haar vertrouwen in Van Zeeland uitgesproken. Daaruit leidt men af, dat de besprekingen zonder resultaat zijn gebleven. In de kringen der CVP heeft men de indruk, dat Prins Karei zowel aan de vorming van een homogeen-katholieke regering als aan die van katholieken en buiten het parlement staande per soonlijkheden ziin goedkeuring zal onthouden Men is over het beraad, dat de prins voert, zeer verwonderd en acht dit allerminst bemoedigend voor de formateur. Mocht Van Zeeland fa len dan zal waarschijnlijk de regering- Eyskens aanblijven en zullen de par lementaire werkzaamheden worden voortgezet tot Juli. Dan zullen Ka merontbinding en nieuwe verkie zingen volgen. Ook Nederland afzetgebied? Bijna 8.000 auto's zijn in 1949 in W. Duitsland en West-Berlijn gestolen. Men gelooft, dat het merendeel van deze auto's naar het buitenland is ge smokkeld. Als de voornaamste landen, waarheen deze „zwarte export" ging, worden Nederland, Frankrijk en de Sowjet-zone van Duitsland genoemd. Volkswagens, Opeis en Mercedes- Benz auto's werden het meest ge vraagd. In Nederland zou voor deze auto's 3 a 4.000 gulden worden be taald. De chauffeurs, die deze wagens naar het buitenland smokkelen, krij gen 800 a 1.000 mark per rit. Het Nederlandse smaldeel heeft gis terochtend Curasao definitief verlaten, In de Sint Annabaai voeren achtereen volgens de Jacob van Heemskerck, de Karei Doorman en de Johan Maurits van Nassau uit. De bemanning maak te front aan beide zijden. Een talrijk publiek stond aan de oever bij de brug opgesteld en over en weer werd tot afscheid gezwaaid. Op de muur van het Waterfort ston den een gewapende wacht van de landmacht en de drumband. Enige uren later vlogen Fireflies, die van het vliegveld Hato waren opgestegen, ten afscheid over de stad op weg naar de Karei Doorman, die reeds ver in zee voer Na bezoeken aan Barbados, Mar tinique en de Bovenwinden wordt de thuisreis aanvaard. Schout-bij-nacht Willinge heeft voor de radio een afscheidswoord uitge sproken. Op 7 April zijn uit Tandjong Priok de troepenschepen Nelly en Dundalk Bay naar Nederland vertrokken. Zij hebben resp. 1470 en 1024 passagiers aan boord Op 8 April vertrok uit Priok de General Ballou met 1461 re patrianten aan boord, terwijl op 9 April de Gneral Howze volgde met 1536 opvarenden. Al deze schepen ver voeren onderdelen van de Derde Di visie, de zgn. E divisie, met de repa triëring waarvan thans een begin is gemaakt. Binnen vier-en-twintig uur hebben twee Tsjechoslowaakse personeelsleden van de Amerikaanse voorlichtingsdienst te Praag ontslag uit hun functie geno men, omdat deze dienst een steeds vij andiger houding tegenover Tsjecho- slowakije aanneemt. Een dezer em- ployé's, Elbl, is in de morgen van 6 April door de veiligheidspolitie gearres teerd en pas laat in de middag weer vrij gelaten. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft in een nota aan het Tsjechoslo waakse ministerie van buitenlandse za ken ernstige twijfel uitgesproken ten aanzien van de juistheid der beschuldin- gen, die Elbl aan het adres van de voorlichtingsdienst heeft uitgesproken. In feite, zegt de nota, worden alle Tsje chen, die voor de Amerikaanse ambas sade werken, beschuldigd van verraad, hoewel de ambassade in stand wordt gehouden op grond van een overeen komst tussen beide landen. De nota vraagt dan ook de garantie, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten geen be zwaar hebben tegen het in dienst ne men van Tsjechen door de ambassade. Vandaag begint te Praag een proces waarbij de Amerikaanse voorlichtings dienst is betrokken. Het is niet bekend wie terecht zullen staan, evenmin waar van zij worden beschuldigd. Wel is be kend, dat drie Tsjechen, die bij de dienst hebben gewerkt, zich in arrest bevinden Westeuropese corresponden ten, die tot dusverre werden geweerd van alle processen, zijn tot het bijwonen van de zitting uitgenodigd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1