i Bezwaren tegen inkrimping van de Rijkspolitie De tuinderij had een goed jaar Pleidooi voor wijziging onderwijzersopleiding Economisch herstel van Nederland vordert goed Noordam met Holland-Fairgoederen in Philadelphia feestelijk ontvangen Export-expositie in warenhuis Het Radioprogramma Duizenden werklozen in de sigaren-industrie Ambtenaren van de V.S. zwaar gestraft OP HET MATJE Sigaretten Millioenen hongeren in China VRIJDAG 14 APRIL 1950 Eerste Kamer over Justitie Heengaan minister Wijers algemeen betreurd De Eesrte Kamer heeft gistermorgen de behandeling van de begroting van Justitie voortgezet. Vrijwel alle spre kers, hebben bjj die gelegenheid uiting gegeven aan hun leedwezen over het ophanden zijnde heengaan van profes sor Wijers als minister van Justitie. De heer Van Heuven Goedhart betreur de dit heengaan te meer, omdat we ons naar hij zei bevinden in een revo- Iutionnaire ontwikkeling van het Ne derlandse recht. Er zijn uiteraard bij deze begroting heel wat punten ter sprake gekomen. Zo maakten verschillende sprekers, t.w. de heren Kolff (CH), Van Heuven Goedhart (Arb.), Rip (AR), Van Lies hout (KVP) bezwaar legen de inkrim ping van het corps Rijkspolitie en tegen de wijze, waarop dat geschiedt. Dezelfde sprekers hadden critiek op het rapport-Langemeijer inzake de or ganisatie van de politie. Over het nieuwe burgerlijke wet boek sprekende drongen de heren Kolff en Van Heuven Goedhart aan op overleg met de Eerste Kamer betref fende de grondslagen en de uitwer* king ervan. De heer Rip vond, dat in ons recht de vergeldingsgedachte meer tot uit drukking diende te komen. Hij had geen behoefte aan vooroverleg over het nieuwe BW. De heer Witteman (KVP) bepleitte een wetsontwerp, dat Op de derde en laatste dag van het onderwijscongres van de Partij van de Arbeid heeft de heer C. Kleywegt ge pleit voor differentiatie in de oplei ding van onderwijzers en onderwijze ressen. Ook drong hij er op aan, dat de opleiding van onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs op de kweekscholen zal geschieden. De splitsing zou na de tweede klas- te moeten plaatsvinden. In het door prof, Kohnstamm voor gelezen referaat van prof. dr. M. J. Langeveld over de opleiding van leer krachten bij het middelbaar- en voor bereidend hoger onderwijs werd een lans gebroken voor de schepping van een nieuw schooltype, dat niet uitgaat van de academische normen van HBS en Gymnasium. Koos Vorrink heeft in zijn slotrede de pacificatiepolitiek, zoals de P. vdA. deze in haar beginselprogram uiteen heeft gezet, besproken. een eind zou maken aan de onzekere positie van de vijftigduizend staten- lozen, die zich thans in ons land bevin den. De heer Schalker (CPN) nam het nog eens cfp voor de oud-Spanjestrij- ders, terwijl mej. Tjeenk Willink (Arb) aandrong op een betere organisatie van de kinderbescherming en op een redelijke subsidiëring van de particu liere verenigingen op dit terrein. De heer Rijers (CH) was er ten zeerste over ontsticht, dat de Velsense affaire en de vraag, of Werkspoor heeft ge- colaboreerd, nog steeds niet is opge lost. Hij wenste voorts een eind ge maakt te zien aan het staatsnoodrecht Dinsdag 18 dezer komt de minister aan het woord. E.C.A verklaart: Er is een opmerkelijke vooruitgang bereikt in het algehele economisch herstel van Nederland sedert het be gin van 't plan-Marshall, zo verklaar de de administratie van het Marshall plan Woensdag te New York. „Na twee jaren van Amerikaanse .economische hulp is de waarde van de Nederlandse uitvoer aanzienlijk ge stegen. De kloof tussen de Nederland se uitvoer en invoer is de laatste tijd kleiner geworden, doch nog steeds niet verdwenen. Het eerste stadium: herstel van de oorlogsschade is grotendeels voltooid. Thans wordt de nadruk gelegd op het opbouwen van een economisch appa raat, dat in staat zal zijn om, wanneer de Marshall-hulp ophoudt, de huidige levensstandaard voor de snelgroeien de bevolking van Nederland te hand haven. Het doel op lange termijn is verhoging van de levensstandaard tot boven het vóóroorlogse niveau". Een ontvangst, welke gewoonlijk alleen wordt bereid aan schepen, die hun eerste reis hebben gemaakt, is Woensdag de „Noordam" bij zijn aan komst te Philadelphia ten deel geval len, Het schip heeft een speciale la ding Nederlandse producten en kunst werken aan boord, welke zullen wor den tentoongesteld op de „Holland Fair", die van vijf Mei tot dertig Juni in Gimbels warenhuis zal worden ge houden. Een officiële staatsieboot van de stad Philadelphia kwam de „Noordam" te gemoet, toen het schip de rivier De laware bereikte. Aan boord van deze staatsieboot bevond zich de commissie van ontvangst, welke werd geleid door burgemeester Bernard Samuel. Ter verwelkoming waren verder aanwezig schepen van de Amerikaanse marine, die de „Noordam" een saluut brach ten en het schip excorteerden. Drij vende brandspuiten verhoogden de feestelijke sfeer door waterstralen hoog de lucht in te spuiten en zich bij het escorte te voegen, welke de „Noordam" naar zijn ligplaats bege leidde. Toen de „Noordam" was gemeerd, sprak burgemeester Samuel namens de stad Philadelphia een welkomstrede VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1, 402 meter. Nieuws om 7, 8 en 11 uur 6.25 De bietenbouwers. 6.50 Actualiteiten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Klankenregen. 8.12 De vioolsonates van Bach. 8.35 Ja, zo was het. 9.35 The Mikado. 10.45 De zin van het huwelijk. 11.15 Omroep a capellakoor. 11.45 Sonate. HILVERSUM II, 297 meter. - Nieuws om 6, 8 en 11. uur. 6.15 De VARA feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Accordeola. 7.30 De Hollandse gemeente in Londen. 7.45 Een radiokrabbel. 8.05 Boe ken. 8.15 Jouck Cuperus. 8.35 Mensen onder mensen. 9.00 Men vraagt en wij draaien. 9.40 De ducdalf. 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 Vandaag. 10.45 Avondwijding. 11.15 Het Omroepkamerorkest. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur 8.15 Pluk de dag 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klem kleutertje. 10.15 Schu- bert-prpgramma. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Philharmonisch Orkest. 12.03 Lunchconcert. 12.33 Lunchconcert. 1.20 KRO Amusements- oikest. 2.00 Piano-assortiment. 2.20 Engelse les, 2.40 Musica sacra. 3.35 Kroniek van let teren en kunsten. 4.10 Musicerende dilettan ten. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De wigwam. 6-00 Songs van Dinah Shore. 6.15 Journalistiek Weekoverzicht. 6.25 Nieuwe aanwinsten uit de discotheek. 6.45 Het Grieg- museum op troldhaugen. 7.15 Actualiteiten. 8.25 Mijnheer de voorzitterl 7.35 Pianoduo. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Toccata. 8.43 Steek eens op, heren! 9.00 Hook-up. 10.00 Weet u het? 10.10 Weekend-serenade. 10.35 Ameri-1 kaanse commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15' Indrukken uit Antwerpena 11.30 Werken van Nederlandse componisten. Hll_t/£RSUM II, 297 meter. Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Einar Bjome- boe en zijn ensemble. 8.45 Al Goodman en zijn orkest. 9.00 Tsjaikowski-cyclus. 10.00 Tij delijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de arbei ders. 11.30 Spaanse pianomuziek. 12.00 De Ramblers. 12.33 The pied pipers en het king cole trio. 1.15 Dolf van dei Linden. 1.50 Char lie Kuhz. 2.00 Het Nederlandse lied. 2.20 Amsterdamse politiekapel. 2.50 Het Groninger lied van de arbeid. 3.15 Radio Philharmonisch Orkest. 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Malando en zijn tango-rumba orkest. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Scbijvenschouw. 5.30 Op de disselwagen. 6.15 Pianosoli. 6.30 Strijdkrach ten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de bijbel. 7.45 Passe-partout. 8.10 Bijeen komst van de Partij van de Arbeid. 9.00 On der moeders parapluie. 10.00 Vindobona schrammel'n. 10.30 Onder de pannen. 10.50 Fakkeloptcoht door Amsterdam. 11.15 Geva rieerd programma. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Robinson Cleaver. 11.30 Voor de soldaten. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 13.15 Gram. 14.00 Fr. Br.: Verz.progr. 14.30 Zangplaten. 15.30 Klassieic-programma. 16.30 Ensemble Alexandre. 17 00 VI. Br.: Piano muziek. 17.15 Acc. 17.30 Studentenleven. 18.00 Verv. Acc. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sol daten. 19.30 Zang. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest met sol. 20.45 Actualiteiten. 21.00 Beromünster: Verz.progr. 22.15 Gram. 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde!" 7.25 „Vla des refrains". 7.30 Eng. H.S.: Mil.-or- kest. 8.10 Concert. 9.15 Orkest Temple. 9.45 BBC Revue-orkest. 10.30 Orkest Stewart. 11.00 Vogelgezang. 11.15 Wijding. 11.30 Orkest Collins. 12.00 BBC Welsh Orchestra. 13.00 Rhythm. Orchestra. 13.15 Gram. 14.10 VI. Gr.: Gram. 15.00 Eng. H.S.: Temperance. 15.10 Macpherson. 15.40 „Top of the Bill". 16.10, BBC Schots-orkest. 17.15 Fr. Br.: Em semble Alexandre. 17.45 Eng. L.P.: Macpher son. 18.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 18.30 Actualiteiten. 18.45 Causerie. 19.00 Eng. L.P.: Jazzmuziek. 19.45 Eng. H.S.: „Those were the days". 20.15 Eng. L.P.: Journaal. 20.25 Voet balpraatje. 20.30 BBC Revue-orkest. 21.00 Fr. Br.: Gram. 22.00 Eng. L.P.: BBC Light Or chestra. 23.15 Dance Orchestra. 23.50 Ca- baret SABOTAGE Bij NOORSE LEGERMANOEUVRES Tijdens de manoeuvres, welke Noor se troepen Donderdag in Noord-Noor- wegen hebben gehouden, is op uitge breide schaal sabotage gepleegd, waar door alle militaire voertuigen tot stil stand werden gebracht. In de benzine tanks was suiker geworpen. Men had 1500 liter benzine opzettelijk doen weg vloeien, terwijl de motor van een vrachtauto was beschadigd. Het is nog niet bekend wie verantwoordelijk is (ziin) voor de gepleegde sabotage. uit. Vervolgens voerden Wayne C. Taylor, assistent-administrateur van de ECA en dr, A. H. Philipse, han- delsraad bij de Nederlandse Ambassa de te Washington, het woord. Tot de producten, die de „Noordam" aan boord heeft behoren o.m. tulpen bollen, chocolade, kaas, modern meu bilair, tinnen voorwerpen, keramische producten, kristal, lampen, kerstkaar ten, zeilbenodigdheden, fruitconser- ven en juwelen. Nederlandse en Belgische sigaren fabrikanten dringen bij hun regeringen aan op verlaging van het Benelux- accijns op tabakswaren. Zij noemen de situatie in deze bedrijfstak zeer érnstig. De werkloosheid neemt hand overhand toe, omdat vanwege de hoge prijzen van sigaren de afzet ineenschrompelt. Op 1 April was ruim veertig procent van de tienduizend vaklieden werkloos. Het publiek kan de thans geldende prij zen niet betalen, ook al zijn enige fabri kanten tot vrij drastische prijsverlagin gen overgegaan. De werkgroep „Aesthetische Vor ming", een onderdeel van de Werk groep voor Vernieuwing van Op voeding en Onderwijs, heeft de stichting „de Werkschult" in Het leven geroepen, die als mobiel stu die-centrum in diverse plaatsen voor de propaganda van de Werk groep dienst zal doen. Op deze „Werkschuit", die op het ogenblik in de Amstel te Amsterdam ligt, worden aan de jeugd lessen gege ven in tekenen, schilderen, boetse ren, linoleumsnede, terwijl ook het idee „drukpers op school" wordt gepropageerd. Links op de foto: van ivege het mooie weer krijgen de kinderen op het dek van de „Werkschuit" les. Rechts: een meise speelt viool terwijl andere kinderen hun krach ten op een tekening beproeven. '/////{/////////S?™™"™"''r 11 ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Gebruik een goede spiegel! Als droogscheerder moet U vooral in het begin goed kunnen zien, wat U doet "Morgenavond het volgende advies. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPU VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Resultaten, die zich in de werkloosheidscijfers weerspiegelen In de Noord-Hollandse tuinderijge- bieden openbaart zich de laatste tijd een even opmerkelijk als verheugend streven. Het uitstekende seizoen, dat de tuinderij achter de rug heeft, heeft de financiële positie van de doorsnee tuinder versterkt en het gevolg daar van is, dat thans allerlei werkzaamhe den kunnen worden verricht, die vroe ger moesten blijven liggen. De werk loosheid is dit jaar dan ook aanzienlijk geringer dan verleden jaar op de over eenkomstige datum. Alleen aan de Langedijk bedraagt het verschil reeds ongeveer 200 mensen en in de Streek openbaart zich hetzelfde verschijnsel. Een en ander is te verheugender, omdat de laatste jaren de periode van de grote bedrijvigheid steeds later in zette, zodat het steeds langer duurde voor alle beschikbare mensen in het arbeidsproces konden worden opgeno men. Dit laatste hield weer verband met de toenemende mechanisatie. Vooral het aantal fraismachines, dat in gebruik werd genomen, nam sterk toe en deze machinetjes namen het werk van veel mensenhanden over. Proces te Praag Het Tsjechoslowaakse Staatsgerechts- hof heeft gisteren vonnis gewezen in het proces tegen voormalige Tsjecho slowaakse employés van de informatie dienst van de Amerikaanse ambassade te Praag. De 28-jarige Lubomir Eisner werd tot 18 jaar en de 23-jarige mej. Dagmar Kacerofska tot 15 jaar dwang arbeid veroordeeld. Beide beklaagden werden door het Tsjechoslowaakse Staatsgerechtshof schuldig bevonden aan „openlijke op hitsing tegen de regering, belediging van de staat en spionnage". Het hof kwam tot de conclusie dat beklaagden een buitenlandse mogendheid belang rijke geheime staatsgegevens in handen hadden gespeeld en dat zij de Tsjecho slowaakse autoriteiten niet hadden in gelicht omtrent tegen de republiek ge richte bedrijvigheid, waarvan zij op de hoogte waren. Ook werden beiden schuldig bevonden aan „het beledigen van een bevriende mogendheid" (de Sowjetunie.) De beklaagden moeten ieder tien duizend kronen boete be talen. Zij wordn voor de tijd van tien jaar uit hun burgerrechten ontzet Het is vanzelfsprekend, dat we op het ogenblik te doen hebben met een tijdelijk verschijnsel, dat zich alleen openbaart, omdat er sprake is van een zekere welstand. We geloven te mo gen zeggen, dat het vooral de organi saties zijn geweest, die in hoge mate hebben bijgedragen tot deze gang van zaken en dat ze hun onmisbaarheid eens te meer hebben bewezen. Intussen staan we aan het begin van een nieuw seizoen. Hoe de resul taten daarvan zullen zijn, ligt geheel in het duister. Wanneer echter de tuinders er van overtuigd zijn, dat een hecht samengaan in hoge mate bevor derlijk is voor een succesvol seizoen, is er geen aanleiding tot pessimisme. Door eensgezindheid wordt dan ten slotte niet alleen het eigenbelang ge diend, maar ook dat van de hele samenleving, waarop goede bedrijfs resultaten altijd plegen af te druppe len. Gelijk op het ogenblik In onze tuinderijgebieden het geval is. Soldaten op weg naar huis GROOTE BEER passeert 12 April Ouessant naar Amsterdam. SKANGUUR 12 April van Dja karta vertrokken naar Rotter dam. GENERAL C.C. BALLOW 12 April nabij Ceylon naar Amsterdam. NELLY 12 April 100 mijl Zuid van Dondra Head naar Am sterdam. STITYVESANT 12 April 1000 mijl West van Palma naar Am sterdam. Herziening loonbelasting ondervindt vertraging Het voornemen van de minister van Financien tot herziening van de loon belastingtarieven zal zeker niet vóór 1 Juli a.s. verwezenlijkt worden. Ook zal nog gewacht worden met incorpo ratie van de nieuwe rijkssalarissen. Er is een K. B. te verwachten, waarbij het Uitkeringsbesluit le kwar taal 1950 van overeenkomstige toepas sing wordt verklaard voor het 2e kwartaal van dit jaar. Pokkenepidemie in Surabaja eiste 38 slachtoffers De pokkenepidemie in Surabaja breidt zich uit. Tot voor kort bedroeg het aantal nieuwe gevallen dagelijks gemiddeld vier, doch dit aantal is thans reeds gestegen tot tien. Er zijn thans in de stad in totaal 202 geval len van pokken geconstateerd; 38 pa tiënten zijn overleden. Ook buiten Surabaja zijn weer verschillende ge vallen van pokken waargenomen. Schraalhans regeert nog in Engeland Het Britse boterrantsoen zal van 115 gram tot 135 per week per persoon worden verhoogd. Het wekelijks spek- rantsoen zal daarentegen tijdelijk van 135 tot 115 gram per persoon worden verlaagd Minister Ernest Bevin heeft een kleine operatie ondergaan, die ge slaagd wordt genoemd. Hij zal veertien dagen in het ziekenhuis blijven. HUWELIJK X DOOR MARY BURCHELL 37 „Er moeten een paar briefjes ge schreven worden". Vaag sorteerde me vrouw Vaylon de brieven, die behan deld moesten worden. „Je weet wel hoe het moet, ik heb er wat aanwij zingen achterop gekrabbeld. En als je daarmee klaar bent, Teresa, zou ik willen dat je voor me naar de stad ging en deze wol erbij zocht voor mijn borduurwerk. Als Clarks het niet heeft probeer het eerst bij Clarks alsjeblieft ga dan naar Rogers en Dayborn. Hier zijn staaltjes van de zes kleuren die ik nodig heb. Is hét duidelijk?" „Ja, tante Lvdia". „Maar ga alleen in geva] van rood naar Rogers en Dayborn. Ik vind het niet nodig dat ze rond gaan vertellen dat ze mij tot klant hebben. Het is een plotseling omhoog gekomen firma en ik houd niet van hun soort winkelb dienden". „Best, tante Lydia" beloofde .Teresa gehoorzaam. Daarna begaf mevrouw Vaylon zich, aan haar eigne bezigheid en Teresa zette zich aan het werk, meer gelij kend op het bruikbare jonge nichtje van mevrouw Gregory Vaylon dan op de toekomstige mevrouw Elliott Bur- dern. De brieven namen haar minder dan een uur in beslag, dank zij de bii~ der heldere aanwijzingen, waarmee haar vage tante haar wensen te ken nen had gegeven. Daarna, zich hullend in de versmade regenjas, met een vluchtige herinnering aan dat „losse overgooiertje" van eekhoornbont, ver liet Teresa het huis. Haar opgewektheid kwam onmid dellijk terug, nadat ze de voordeur achter zich gesloten had, want ze voelde zich ontkomen aan een dwang weer terug in de wijde we reld van haar eigen dromen en wen sen. Met de verbaasde en ontstemde oom Gregory en met de vage maar ongelovige tante Lydia, was het heel, heel moeilijk aan het wonderlijke en schrikaanjagende te geloven dat haar was overkomen. Maar bier buiten in de koude, heldere Februarimiddag, was er niemand die haar vertrouwen kon schokken. Teresa neuriede zelfs zachtjes terwijl ze voortliep, en van tijd tot tijd bewoog ze haar hand in de stevige gebreide handschoen, zodat ze de prachtige ring kon voelen, die zijn stralende schoon- heid verborg, onder de eenvoudige be dekking. Clarks de winkel, die zich mocht verheugen in tante Lydia's bescher ming werd gehouden door twee ongehuwde dames, Juffrouw Sophia Clark en juffrouw Matilda Clark, beiden van onkreukbare fatsoenlijk heid. Hun vader was Kolonel geweest, die zijn vaderland in verschillende de len van de wereld dapper gediend had, naar de dames Clark haar klanten toe vertrouwden. Wat ze ei niet bij ver telden was, dat hij, na uit dienst te zijn gegaan, zich op vrij jeugdige leef tijd doodgedronken had door middel van de kostbaarste soorten alcoho' Tengevolge hiervan was er weinig overgebleven voor het onderhoud van zijn weduwe en beide dochters en na met hun gemoed, en mogelijk niet minder met het banksaldo te rade te zijn gegaan, hadden de dochters beslo ten een winkel te beginnen. Na een snoep- en sigarenwinkel ver worpen te heben als „ordinair" en zelfs de' gedachte aan een banketbak kerszaak als „toch niet helemaal" te hebben laten varen, hoewel de beide dames, ongeacht de spotternijen van de wufte kolonel voortreffelijke kok kinnen waren geworden, besloten ze ten slotte tot een „kunstnaaldwerk- studio", die ze nu al vijftien of twin tig jaar bezaten en met grote zake lijkheid dienden, zonder schade voor haar fatsoen. Zij zelf spraken nooit over de zaak als over een winkel, behalve in ver band met de inkomsten-belasting. Vooi haar bleef het een „studio" en ze ga ven hier nog wat kleur aan, door de oude mevrouw Clark des winters bij een mooi open vuur te plaatsen en 's zomers naast een enorme vaas met bloemen en haar toe te staan aldaar met een uitgelezen borduurwerkje bezig te zijn. Haarzelf kon men, als de tijd het toeliet, in lavendel-kleurige smock jurken aan borduurramen zien zitten. Maar de .studio" was zo'n succes ge worden, dat er voor de dames maar weinig tijd per dag overschoot, om te gaan zitten met een handwerk. Naar deze studio ging Teresa dus om wol voor haar tante te kopen. Ze was er al eerder geweest, eens gedu rende dit verblijf en verscheidene ma len vroeger en de dames, die er een koninklijke eer in stelden, nooit een gezicht te vergeten, groetten haai met de juiste hoeveelheid eerbied, verschuldigd aan een nichtje van me vrouw Vaylon. Toevallig was Teresa de enige klant op dit moment en ter wijl ze haar wol uitzocht, legde de oude mevrouw Clark haar werk neer en keek naar haar vanaf haar verre plaats bij het vuur. Ze hield ervan te weten wat er gaande was en daar zij de laatste tijd heel oud werd, was ze meer nieuwsgierig en minder voor naam dan haar dochters. Daarom vroeg ze, toen ze Teresa niet herken de, met een hoge, heldere stem: „Wie is dat meisje met de blauwe muts, Mattie?" (Wordt vervolgd" De ene helft van het leven is een let voor de andere. (Dellile) £)E PUISTn,rtlGE jongen begon reeds bij het betreden van ons knusse zaaltje te wenen, alsof de galg hem wachtte. Maar de rechter zei met z'n beste cavaleriestem „stilte!" en dat hielp wonderbaar. Om toch wat om handen te hebben, begon de opgescho ten verdachte zichzelf aan de oor lellen te trekken en hjj zou juist een nagelbijter^ ten beste geven, toen de rechter zei, dat Teunis maar 's voor de tafel moest komen. Het ging om de voortgezette dief stal van ettelijke pakjes sigaretten ten nadele van een caféhouder en de rechter sprak tot Teunis: Dat is niet zo best, hè? Ik heb ontzettend berouw; IK zal het nooit weer doen. Dat hopen we van harte, maar u deed het zó geraffineerd, dat we enige twijfel koesteren over de kwaliteit van dat berouw. Begrijpt u wel? Vanzelf, zei de knaap en dat mocht niet onlogisch worden genoemd. De borreltjesbaas schetste de situa tie. Teunis kwam nogal eens binnen lopen, zo'n keer of vier in de week. Dronk hij? wilde de officier we ten, maar de schenker betoogde dat zulks beperkt was tot Cola. En dan hield 'le voorts van warme worst met veel mosterd. Maar drinken, nee, want Teunis deed aan sport. Daar zat 'm trouwens de kneep, want hij vroeg al tijd om de krant. Voor de sport, be grijpt de edelachtbare? Maar nou lag die krant in de woonkamer en dan moest de flessenier iedere keer hele maal de trap van twintig treden op en in die tijd pikte de sportsman si garetten uit het kastje. Hoe lang 'ia dat al deed was moeilijk te zeggen< zoiets ontdek je altijd te laat. Maar op de fatale Vrijdag was 'ie de klos; de vrouw van de vergunninghouder kwam juist de zaak in, toen Teuni» in de tabakskast graaide. Hij had, toen een robuuste agent hem fouilleerde; vier pakjes in z'n broekzakken en allemaal de duurste merken. Toen het verhaal zover gevorderd was scheen de jongen een overstro ming van louter traanwater te willen verwekken. Hij snotterde iets van terugbetalen en een verwoest leven en de bestolene haastte zich een goed woord te spreken. Hij betaalt alles at met een rijksdaalder per week, edel achtbare, hij is van goede wil, ik kan niet anders zeggen. Heel me zakgeld breng ik bij 'm; en hoef ik nou niet ln de gevangenis? sidderde Teunis. Rechter en officier snuffelden ln stapels paperassen en staken de hooi den een wijle bij elkaar. Zeg eens eer lijk, vroeg toen plots de Kadi, hoe veel pakjes heb je nou in totaal weg genomen Meer dan honderd, zuchtte de verdachte en de caféhouder zei uit 's harten diepste grond: Potverdik- kie. Uw controle was niet schitte rend, zei de rechter, maar dat discui- peert verdachte niet. Wat zegt mijn heer de officier? Nou, dat was geen Kerstverhaal. Niet voor Teunis en niet voor de kranten- haler. 't Kwam zelfs in de buurt van uitgelokt misdrijf en ik dacht een ogenblik, dat de bierbaas zou gaan mede huilen. Maar toen de eis van drie maanden viel, loeide de verdachte zo verschrikkelijk, dat de bestolen» van assistentie afzag. De rechter peinsde een wijle en liet de omstandigheden wegen op de scha len van het recht. Het liep uit op een rapport vanwege de reclassering. De deur der vrijheid bleef op een kiertje staan. Op de tribune verrees een kleine, grijze vrouw, die naar de rechter keek als hadde hij engelenvleugels. Dank u, zei ze ontroerd. Dank u, edelachtbare; mijn jongen is niet slecht. De rechter hamerde niet. HSj zei al leen maar; volgende zaak. KAREL. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Klcos- terbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels door dringen, voelt U, hoe een heerlijk ver warmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". Alleen in Zuid- en Centraal China zijn thans tien millioen vluchtelingen uit de gebieden, waar hongersnood heerst, geteld. Bijna de helft van dez» mensen verkeert in deerniswekkende toestand. In andere streken van China zijn er nog meer. Er is reeds 178 mil lioen kg rijst en graan aan de vluchte lingen verstrekt Een deel hiervan zal echter worden bewaard voor de zo mertijd. Men is er van overtuigd, dat de moeilijkheden van thans kunnen worden overwonnen; in de zomer zal men echter op zijn hoede moeten zijn.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5