Voortreffelijk werk van het I.M.O. VERKOOP 25 In 1953 een productie van 5000 wagens per jaar Onze soldaien in Indonesië slaan een uitnemend figuur Vrouwelijke candidaten zijn ijveriger Scheepvaartberichten I. Me. Vo. Wijziging in trei A'dam-Hoorn-Er VRIJDAG 14 APRIL 1960 Middenstanders onder het mes (Van onzo speciale verslaggever) RASSE SCHREDEN nadert weer die wonderlijke periode des jaars, waarin de ene helft van Nederland de andere examineert. Ook tienduizen den a.s. middenstanders gaan zich dan onderwerpen aan het Middenstands examen Algemene Handelskennis. Zeshonderdduizend middenstandsondernemers zijn er bij de desbetreffende vakgroepen in totaal ingeschreven en men mag gerustelyk schatten, dat, fami lieleden en werknemers meegerekend, 2.500.000 mensen in ons land voor hun levensonderhoud afhankelijk zijn van de goede gang van zaken in het midden- standsbedrijf. Een goede opleiding voor de middenstand mag, zo gezien: een landsbelang heten en de vestigingseisen moeten noodzakelijk geacht worden: voor het verkrijgen en behouden van gezonde en doelmatige middenstands- bedrijven. Het Instituut voor Middenstands ontwikkeling heeft ten vorigen jarp in 15, de Katholieke Centrale 19, de Protest. Christelijke in 13 plaatsen van ons land onder toezicht van Rijksge committeerden examen afgenomen aan resp. 7842, 12.407 ?n 6894 candida ten. Als bijzonderheid mag stellig vermeld worden, dat voor het eerst met goed gevolg drie doofstommen aan het examen deelnamen. Vrouwelijke uitblinkers. Aan de best-geslaagde en de oudste geslaagde candidaat van iedere exa menplaats wordt namens de minister van Economische Zaken een boek werk en wel de „Encyclopaedia voor Iedereen" uitgereikt. Bovendien ont vangt de best-geslaagde deelnemer van het gehele land de bronzen legpenning met inscriptie door de minister ter be schikking gesteld. J-JET IS DE ERVARING der exami natoren, dat de vrouwelijke candi daten in het algemeen veel ijveriger zijn dan de mannelijke en dat menig lid van het zwakke geslacht ook hierin uitblinkt, dat zij gehuwd of ver loofd met een jongeman, die niet goed leren kan zelf een diploma haalt, om samen een zaak op te zetten. Zo deed ergens in het Noorden een juffrouw, die al vier kruisjes achter de rug had, examen, omdat haar man, die garagehouder is, zich daartoe niet capabel achtte. En in Hoogeveen deed een moeder van vijf kinderen, wier man invalide is, met succes examen, om een kruide nierszaakje te kunnen drijven en zo in het levensonderhoud van het gezin te kunnen voorzien. Hulde aan zo'n wakkere moeder! In Terneuzen was er een dame, die voor het diploma studeerde en slaagde alleen om haar ietwat indolent zoontje aan te tonen, dat het met wat door zettingsvermogens en ijver best gaat. Getrouwd met een Italiaan drijft zij een goedbeklante modezaak, deze flin ke vrouw! Maar ook onder de heren der schep ping zijn er, die zich niet laten af schrikken zelfs door hun gevorderde leeftijd. En zo was er het vorige jaar onder de Amsterdamse candidaten een van 66 jaar, die trots als een pauw met het diploma zwaaiend de examen zaal kon verlaten! Examens overzee. QP 31 MEI zal in Indonesië het derde en laatste Middenstandsexamen voor de daar nog vertoevende Neder landse militairen gehouden worden. Het examen ginds wordt uitsluitend schriftelijk afgenomen en het werk hier te lande volgens dezelfde normen als ten onzent gelden beoordeeld. Hoe voortreffelijk vele jongens over zee de schriftelijke éénjaarscursussen met hun vormingsofficieren hebben doorgewerkt, blijkt wel uit de resul taten, welke bij de beide vorige exa mens behaald zijn, waarbij het geviel, dat de soldaten, di» uiteraard trouw naar huis plegen te schrijven, vooral in het vak Nederlandse taal en cor respondentie uitblonken. Bij het eerste examen in 1948 slaag den 116 candidaten of 63 pet. Het vo rige jaar 701 militairen of 70.5 pet. Het percentage geslaagden in ons land was daarentegen slechts65 pet! \JAAK krijgen de eximlnatoren leuke antwoorden, waarbij zij dikwerf hun gezichten met geweld in de plooi moeten houden. Zo de examinator, die op z'n vraag: Wat is eigenlijk het doel van een etalage? ten antwoord kreeg: De wel lust van het publiek op te wekken. En zijn collega, die het was in de eerste oorlogsdagen vroeg: Wat betekent voorraadpolitiek? Het vlotte antwoord van de oa-rtdi- daat luidde: Hamsteren'. Bij een van de in 1349 in Friesland gehouden middenstandsexamens ont spon zich tussen de examinator en een jonge candidaat het volgende gesprek: Examinator: U is zeker niet ge trouwd? Candidaat: Neen, meneer. Examinator: Maar u hebt toch wel een meisje? Candidaat: Ja, meneer. Examinator: Juist. En wat doet u nu met uw meisje? Candidaat: Af en tot een eindje wandelen, meneer. Examinator: Dat geloof ik graag, maar wat is uw doel? Candidaat: Haar een zoen te geven, meneer. Examinator: Jadat begrijp ik alle maal best, maar ik bedoel eigenlijk, of u van plan bent met haar te gaan trouwen. En dan zou ik graag willen weten, wie van u tweeën na het huwe lijk het contract voor hef kopen van een stofzuiger op afbetaling moet tekenen Zij „vossen" op het schriftelijk examen, onze toekomstige gebre vetteerde jonge middenstanders Complot tegen Nehroe De politie van Bombay heeft „enkele personen" gearresteerd, die naar zij aanneemt deel uitmaakten van „een samenzwering tegen de Indische pre mier Pandit Nehroe". Dit is meegedeeld door de minister van binnenlandse za ken van Bombay, Morardji Dessai. In de pauze tijdens het Middenstandsexamen voor onze mili tairen in Surabaja. Aalsdijk, 12-4 van New York naar Antwer pen en R'dam Abbekerk, R'dam—Sydney, 13-4 te Genua Alcor, Porto Alegre—R'dam, pass. 12-4 van Finisterre naar Antwerpen Aldabi, R'dam—Buenos Aires, 12-4 van Las Talmas naar Rio de Janeiro Arnedijk, 12-4 van New Orleans naar Antwerpen Bantam, R'dam—Djakarta, pass. 12-4 Finisterre Beng- kalis, Bahrein—R'dam, 12-4 van Genua naar Marseille. Blijdendijk, R'dam—Calcutta, 12-4 van Karachi naar Bombay Boissevain, 13-4 van Yokohama te Hongkong Chama (t), 12-4 van R'dam te Huil - Coryda (t). 12-4 van Alexandrie te Port Said Cottica, De- merara—R'dam, 13-4 te Azoren Cuanza, Hongkong—A'dam, 12-4 van Surabaja naar Semarang Danae, 12-4 van Lissabon naar A'dam Eemland, A'dam—Buenos Aires, 12-4 dwars Vitoria, 13-4 te Rio de Janeiro verwacht Esso Amsterdam (t), 13-4 van Aruba te R' dam Esso Rotterdam (t), R'dam—Aruba, pass. 12-4 Wig'ht Gadila (t), Menaelah- madi—Stanlow, pass. 12-4 Kaap Carbon Ge neral R. L. Howze, Djakarta—A dam 12-4 530 mijl zulidwst van Sabang - Grotekerk, Tanga —A'dam, 12-4 van Beira naar Lorenzo Mar- «juez —Hector, 12-4 van L.ivorno naai Napels Heemskerk, Japan-R'dam, 12-4 van Genua naar Marseille Hera, A'dam—Maracaibo, 12-4 te Funchal Hestia, Cristobal Ham burg, pass. 12-4 Calherina Point naai Ant werpen Hugo de Groot. 12-4 van Osii naar A'dam Japara, 12-4 van Banjuwangi naar Menado - Jupiter, Beyrouth- A'dam, pass. 12-4 Kaap Finisterre Kelbergen, Casablanca- A'dam, pass. 12-4 Lissabon - Langkoeas, Java —New York, 12-4 te Colombo - Leopoldskerk, R'dam-Bushire, 12-4 te Port Said - Lissekerk, 12-4 nog te Khorramshai Lombok, Makas sar—A'dam, 12-4 van Colombo naar Aden Malea (t), Suez—Miri, pass. 12-4 Puluweh Marisa (t), 12-4 van Purfleet naar Tripoli (Syrië) Noordwijk, 12-4 van R'dam te Sete Polyphemus, Makassar—A'dam, 12-4 van Belawan naar Port Swettenham - 'Prins Johan Willem Frisio 12-4 van Le Havre te R'dam Prins Willem van Oranje, R'dam- Montreal, 12-4 in Golf St. Laurence - Rempang, A' dam— Balik P.apan, pass. 12-4 S ngapore Roebiah, A'dam Makassar 12-4 van Mar seille naar Genua - Rotula (t), R'dam Port Said, pass. 12-4 Malta - Sarpedon, 12-4 van Grenada naar Trinidad St. Maarten St. Thomas A'dam, 12-4 van Le Havre - Stad Arnhem, VI aardingen—Savon a, pass. 12-4 Kaap St. Vincent Stad Schiedam, 13-4 van Pepel te Dagenham Stentor, Haifa—R'dam, 12-4 van North Foreland naar Hoek van Holland - Tjikampek, 13-4 van Buenos Aires te Monte video verwacht Valerius, 12-4 van Tarakan naar Makassar Volendam, 13-4 van R'dam te Halifax Zonnewijk, Londen—Sydney, 12-4 in Straat Gibraltar Zijpenberg, Huelva— A'dam, pass. 12-4 Dungeness. Berlage, 10-4 van Yokohama naar Shimizu Blitar, 8-4 te Surabaja Cleodora, 10-4 van Sydney naar Miri Delfshaven, R'dam— Buenos Aires, 10-4 te Montevideo Fries land, 13-4 van Musi naar Cheribon Garoet, R'dam—Djakarta, 15-4 te Belawan verwacht Kertosono, 13-4 16 uur van Littleton naar Na pier Kota Agoeng, R'dam—Djakarta, pass. 12-4 Dondra Head, 15-4 te Belawan verwacht Maetsuycker, 10-4 van Djakarta te Fre- mantle Manoeran, Vancouver -Kaapstao, 9-4 te San Francisco Mapia, Java—New York— Gulf, 7-4 te Singapore Melampus, 11-4 van Makassar naar Banjuwangi Modjokerto. 14-4 van Sanggir Eiland naar Semarang Myonia (t), Miri—Sydney, pass. 9-4 Thursday Eiland Poelau Laut, 10-4 van Balik Papan te Ma kassar Polydorus, 10-4 van Charleston naar Hampton Roads Pygmalion, 10-4 van Ha vanna naar Mobile Straat Soenda, Rio de Janeiro—Japan, 7-4 te Hongkong Tawali, 7-4 van Seattl naar Calcutta - Telamon, 7-4 van New York te La Guaira Tjibodas 11-4 van Fremantle te Singapore Trajanus. 10-4 van Kaap Haitien naar Port de Paix - Van Heutsz, 7-4 van Singapore te Hongkong Weltevreden, 11-4 te Surabaja, 13-4 naar Oosthoek. Algenib, R'dam—Porto Alegre, 12-4 van Bahia naar Vitoria Boskoop, A'dam—Cristo bal, 13—4 te Aruba Danae, 13-4 van Na pels te A'dam Gaasterkerk, 13-4 van A' dam naar Zuid-Afrika Helena, 13-4 van Barbados te Port of Spain Hera, A'dam- Viaracaibo, 13-4 van Funchal naar San Juan Hydra, 13-4 van Maracaibo te Batchequery Kertosono, 14-4 van Littleton te Napier ver wacht Loosdrecht, 13-4 te Khorramshar Maashaven, 12-4 van Hamburg naar Antwer pen Mariekerk, Mombassa—A'dam, 13-4 te Antwerpen Noord am, 13-4 van Philadel phia naar New York - Oberon, 12-4 van Aruba naar Curasao Polydorus, 13-4 van Baltimore naar New York Radja, 13-4 van Vancouver naar Portland Roebiah, A' dam Makassar, 13-4 te Genua - Talisse, New Orleans Charleston, pass. 13-4 Key West Tegelberg, Rio de Janeiro Hongkong 11-4 te Zanzibar (rede) Triton, 14-4 van New vork naar Aruba. Castor, Curasao—New York, 1-4 110 mijl noord van Mona Eiland Esso Den Haag (t), 14-4 van Aruba naar R'dam Leuve- kerk, 13-4 van R'dam naar A'dam Rijn haven, 8-4 van Valencia naar Antwerpen. Gen. S. Heintzelman kwam in Amsterdam aan Gistermiddag om half vier meerde het Amerikaanse troepentransportschip General Stuart Heintzelman aan de Javakade te Amsterdam. De ruim twaalfhonderd militairen, die zich aan boord bevonden, werden o.m. uit naam van de Koningin verwelkomd door overste jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst. Kort daarop gingen de mannen van boord. Zij zijn gisteravond nog al len thuisgekomen. Dit was de eerste maal, dat 'n Amerikaans troepenschip niet-Amerikaanse soldaten vervoerde en tevens de eerste maal, dat zulk een schip in Amsterdam aankwam. „LAMPENKAPPEN ILSE" VOOR HAAR RECHTERS Ilse Koch, „Lampenkappen Ilse" ge noemd, omdat zij lampenkappen maakte van de huid van vermoorde gevange nen van het concentratiekamp Buchen- wald, is toerekeningsvatbaar bevonden en zal in Juni voor een Duits gerechts hof terecht staan wegens oorlogsmisda den tegen Duitse gevangenen. Zij werd, na door de Amerikanen te zijn vrijgelaten, door de Duitse politie opnieuw gearresteerd. Haar verdediger had in Februari verklaard, dat zij niet ten volle aansprakelijk kon worden ge steld voor haar daden. PRAAGS PPOCES TEGEN USIS Mej. Dagmar Kacerovska, een 23- jarige Tsjechoslowaakse employé van de Amer'kaanse Voorlichtingsdienst (USIS) te Praag, heeft voor de staats- rechtbank te Praag de haar ten laste gelegde vijandige handelingen tegen de staat ten dele toegegeven. Lubomir Eis ner, een andere 28-jarige employé van de USIS, die met Kacerovska terecht staat, op dezelfde beschuldigingen, ver klaarde niet schuldig te zijn. NIEUWE ONDERDIRECTEUREN DER K.L.M. Tot onderdirecteur der K.L.M. is be- ■ïoemd ir. F. Besangon, die als hoofd van het directoraat productie de over leden directeur H. Veenendaal is op gevolgd. De heer J. J. van Balkom is benoemd tot onderdirecteur „general operations", in de plaats van wijlen de heer H. Fuchs. Vijf jaar geleden Duitse vernielingen in de Wieringermeer" Arabische Liga accoord met voorstellen der V.N. De politieke commissie van de Ara bische Liga, te Cairo in vergadering bijeen, heeft zich accoord verklaard met het voorstel der V.N.-verzoenings- commissie voor Palestina, tot het in stellen van een Arabisch-Israëlische commissie, die een definitieve oplos sing van het Palestijnse geschil moet bereiken. De Liga stelt echter als voorwaarde, dat zij niet rechtstreeks met Israël zal onderhandelen en dat Israël zich tevoren bereid verklaart, de door de V.N. genomen besluiten te onderschrijven. Voorts eisen de Arabi sche landen, dat het werk van de ver zoeningscommissie voor de volgende algemene vergadering der V.N. moet zijn voltooid. Vrachtschip op IJselmeer lek geslagen Toen gistermorgen het motorschip Corja met schipper A. .A. Lock uit Giessendam de haven van Enkhuizen verliet, geraakte het nabij de vuurtoren de Ven uit de koers. Het schip kwam op een ondiepte, maar werd door de golven weer losgeslagen. Direct daar na maakte het water. In zinkende toe stand werd de Corja door drie in de nabijheid varende visschersschepen naar Enkhuizen gebracht. Op de helling vond men in de kiel vlak voor de schroef een scheur van 15 cm. lengte. Post voor militairen op het m.s. „Waterman" Post, bestemd voor militairen, aan boord van het m.s. „Waterman", op weg naar Indonesië bestemd voor uit reiking in de haven van aankomst, moet uiterlijk op 27 April worden ge post. De brieven moeten worden ge zonden naar het veldpostkantoor te Djakarta, met vermelding: „aan boord van het m.s. „Waterman" op wegnaar Indonesië". WESTBERLIJNSE SLEEPBOTEN TEGENGEHOUDEN De autoriteiten van de Sowjetrussi- sche sector van Berlijn, die de Berlijn- se waterwegen controleren, hebben twee Westberlijnse sleepboten 't door varen belet, alhoewel de gezagvoerders alle vereiste documenten konden over leggen. De Westberlijnse autoriteiten verklaarden dat deze Russische handel wijze een schending betekent van de vier-mogendheden-overeenkomst be treffende het verkeer te water. KENNEMERLAND KEERT ACHT PROCENT UIT. De N. V. Visserijmaatschappij Ken- nemerland zal op 28 April haar jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders houden. Voorgesteld zal worden, acht procent dividend uit te keren. Verleden ja^r was dit 11 pet. Duizendpotenworst en slakken met jam De Franse Radio-Omrgep heeft mensen voor de radio laten spre ken, die er geen idee van hadden, dat zij voor een microfoon praat ten. Zo kon men twee restaura tiehouders, een man en een vrouw, horen babbelen over het bestellen van een buitengewone maaltijd. De omroeper speelde hierbij de rol van iemand, die lang in Anatolië heeft gewoond. Zonder blikken of bloten vroeg hij aan de beide restauratiehou ders of het hun mogelijk was om duizendpoten worst te maken, slakken met kweeperenjam, hage- dissenlever in gelei, enzovoorts. De eerste antwoordde, dat zoiets gewoon kinderspel was en dat hij, als men hem de recepten gaf, wonderen zou doen. De tweede, meer °P haar hoede en listiger, bekende, dat zij op zulke vragen niet bedacht was, maar toch mis schien wel kans zou zien de ge vraagde gerechten klaar te ma ken. Maar, zij moest daarvoor met haar kok praten Op 17 April 1945, 'n paar weken vóór de bevrijding, staken de Duitsers nog even snel de IJselmeerdijk bij Medemblik op twee punten door. De zo moeizaam verworven gronden van de Wieringermeerpolder stonden wel. dra geheel onder water. Op 5 Augustus 1945 waren de gaten, die een breedte van 200 en 160 meter en een diepte van 30 en 22.50 meter hadden, weer gedicht. Toen kon men met de bemaling beginnen. Er is ongeveer 8000.000 mS water verwijderd. Niet meer dan 10% der boerderijen wat overgebleven. Eén geluk was, dat de inundatie niet met zout, doch met zoet water had plaats gehad. Op de foto links boven: Wieringerwerf op 17 April 1945, rechts boven Nootdorp, links onder Middenmeer met op de achtergrond links de graan- pakhuizen en rechts onder nogmaals Middenmeer. Op de voorgrond rechts de U.K. kerk, op de achtergrond de Gereformeerde kerk. PAF: Nieuwe Nederlandse bedrijfsauiofabriek Vandaag opening (Van onze speciale verslaggever) Wanneer er nog Nederlanders rondlopen die twijfelen aan de betekenis van de Marshallhulp aan ons land of de resulta" ten daarvan niet spectacul&ir genoeg ach ten, laten zij zich dan begeven naar de Geldropseweg te Eindhoven, waar een hypermoderne Nederlandse automobielfa briek in een jaar tijds verrezen Is dank zij Amerikaanse daadwerkelijke hulp, welke zich binnen afzienbare tijd daardoor zelf overbodig maakt. Twee en twintig jaar geleden werd op bescheiden wijze aan de Burghstraat in onze Nederlandse Lichtstad Van Doorne'a Aanhangwagenfabriek opgericht, maar wie deze thans wil vinden, ziet het oude gebouwencomplex omgeven door een vriendelijk wit villadorp, dat onder leiding van de beroemde Hilversumse architect Dudok ontworpen is. Grote opleggers, aan" hangwagens en autobussen zijn daar ver vaardigd, maar ook voor de oorlog artil- lerie-camons en tractors. Gedurende de bezetting is daar door goede Nederlanders onder de ogen van een Duitse „Verwal ter" veel geëxperimenteerd enbraaf gesaboteerd, maar daarna werden nieuw® militaire orders ontvangen. Van Belgische zijde toont men voor deze Daf-producten grote belangstelling. Met een kapitaalsinvestering van 6.600.000 is een nieuwe firma „Van Doorne's Automobielfabriek N.V." opge richt, welke vandaag door minister mr. Spitzen geopend wordt. Het is pas 't eerste gedeelte van de nieuwe fabriek, want het gehele terreinencomplex beslaat 26 ha en met systematische uitbreiding tot het ka naal van Helmond is alleszins rekening gehouden. Het prachtige fabrieksgebouw, uitgerust met de modernste Amerikaanse en Engelse machines (twee machtige hy draulische persen van resp. 500 en 300 ton zij» uit Duitsland verkregen), waar volop licht en lucht kunnen binnentreden en het door doelmatige indeling en prettige sfeer uitmuntende kantorencomplex van twee verdiepingen, waarin de directie, ad ministratie, in- en verkoopafdelingen en de tekenkamers ondergebracht zijn, be slaan slechts ruim een zesde van het gehe le uit te voeren fabriekscomplex. Twee honderd en vijftig man personeel vinden er thans reeds werk en men hoopt, hoewel het zeer moeilijk is goede arbeids krachten. die geen volleerde vaklieden behoeven te wezen, te krijgen, dit aantal binnen enige maanden te verdubbelen. De gemeente Eindhoven heeft, het belang daarvan alleszins inziende, een 100-tal nieuwe arbeiderswoningen bij en voor de fabriek toegewezen. En nu wij het toch over het personeel hebben, moge vermeld worden de voorgenomen bouw van een grote recreatiehal tevens voor sport en schouwburgvoorstellingen bestemd, terwijl er reeds een frisse cantine aanwezig is. Prettige samenwerking Arbeidsconflicten komen gelukkig bij de DAF niet voor, want er heerst een prettige samenwerking tussen directie, be ambten en arbeiders, die geregeld door bedrijfscommissies contact met elkaar houden. Dan worden nieuwe denkbeelden, verbeteringen in de fabricage, uitvindin gen ook door de directie via een ideeën bus ontvangen en bij bruikoaarneid in klinkende munt beloond. Hoe goed de ver standhouding is, blijkt ook wel uit de fraaie Limburgse ceramiek van gebrand glazuur, door M. van Heivert vervaardigd, bij de ingang van de fabriekshal, door ge heel het personeel aan de directie aange boden. Een alleszins modern bedrijf dus, deze DAF-fabriek, ook wat de arbeidsverhou dingen betreft. Een Nederlands bedriji dat Nederlandse bedrijfsauto's in series vervaardigt, die de concurrentie met bui tenlandse uitstekend kunnen doorstaan De montage-ruimte biedt gelegenheid tot het produceren van 5000 eenheden, dus van 1, 3,5 en 6-tonners. Thans worden er drie per dag afgeleverd en weldra acht stuks Achter de langzaam voortkruipende mon- tagebaan bevindt zich de lakinrichting. welke thans voor 2500 eenheden geschikt is, maar ook hier is op uitbreiding tot ee verdubbeling van de capaciteit gereken* Daarop aansluitend zijn er een douane loods en een onderdelenmagazijn. Dan be gint echter pas de productieruimte voor de vervaardiging van chassis, zwaar en licht plaatwerk en voor mechanische be werking van voor- ep achterassen, naven, remtrommels en later ook versnellings bakken en motordelen. Want terwijl tot nu toe diesel- en benzinemotoren uit Amerika en Engeland betrokken moeten worden, is met het departement van Eco nomische zaken afgesproken zo spoedig mogelijk de afneming van dollar-produc ten te doen inkrimpen. Tweeduizend vrachtauto's hoopt de DAF in deze fabriek dit jaar te bouwen en het tempo zo op te voeren, dat in 1953 5001 stuks per jaar gereed zullen komen. Dat betekent dan, dat afgezien van de export naar Indonesië en Scandinavië bijv., 50% der totale Nederlandse behoefte gedekt zal wezen! Ook personenwagens Maar inmiddels is men bezig met voor bereidingen voor een nieuwe aansluiten de fabriek voor DAF-personenwagens van de middenklasse met een 2i/2 liter ben zinemotor. De grootste zorg is daarbij een lijn in de wagens te zoeken, die een eigen karakter draagt, zodat niet telkens als in Amerika nieuwe modellen moeten worden vervaardigd. Reeds thans ligt de verkoopprijs der DAF-wagens lager dan die van de verge lijkbare Amerikaanse middelklasse-wa gens. De directie, aldus de heer Koning, is ervan overtuigd, dat wanneer de DAF een 10.000 wagens per jaar zal kunnen af zetten, zij tegen elk ander land kan con curreren en dus een belangrijke deviezen- post voor ons land zal kunnen vormen. De banden der auto's zijn eveneens geheel Nederlands fabricaat, want ook voor de legerorders worden Vredensteyn-banden gebruikt. In het Lido nabij Mierlo op de weg naar Helmond bezit de DAF een verruk kelijk recreatieoord, 50 ha groot, waar het goed verpozen is voor de zich staag uit breidende DAF-familie, welke er prat op mag gaan ons land een uitstekende naam te bezorgen ook op het gebied der fabri cage van degelijke Nederlandse bedrijfs auto's. Mr. Fockëma Andrea naar Indonesië Naar wij vernemen zal de staats secretaris van oorlog, mr. W. H. Foc këma Andreae, in het begin van da volgende week naar Indonesië vertrek ken teneinde nader overleg te plegen over de reorganisatie van het KNIL. VOLKSPOLITIE „VERDWAALDE- IN WEST-BERLIJN. De Westberlijnse politie heeft gister ochtend in de vroegte negen leden van. de Oostduitse volkspolitie gearres teerd, die in een vrachtauto in de Amerikaanse sector van de stad rond reden. Zij hadden drie machinegewe ren en acht revolvers bij zich, en ver klaarden, verdwaald te zijn. Zij zijn gisteravond over de grens van de Russische sector gezet. BRUILOFTGANGER VERDRONKEN In Nijkerkerveen (Gld.) werd Don derdag het stoffelijk overschot gevon den van de heer T. Doppenberg. De heer D was naar een bruiloft geweest en is, doordat hij slecht van gezicht was, vermoedelijk tegen een afraste- ringspaalfje. dat aan de slootkant staat gereden. Dit met het noodlottig gevolg dat hij met het hoofd in het water te recht kwam, waardoor hij is gestikt. EMIGREREN DOOR DE LUCHT Op 19 April zal het eerste K.L.M.- vliegtuig (een Skymaster) met emi granten naar Australië vertrekken. Tot nu toe is voor 48 emigranten plaats besproken. Te koop: Garage* en si ren in hout en plaatt grote party nieuwe b gespoten golfplaten 1.8! 3.25 x 68, grote party a. n. touwwerk in len van 10 tot 70 m. met 2 schyfblokken, party r we aardappelkisten en 1 ken. Een nieuwe eiken! ten ultneembare linnen! 175 x 120 x 40 iets mi yzeren afrasterlngspf lang 1.80 M. Partytje bruikt hout en dakpan Bij P. BAKKER, R 81, sem. Telef. K 2202— 150 irrara ZUURTJES Frambozen Ananas Mandaryn Vruchten- wafels Gemengd Schijfjes enz. 2 grote repen Gevulde repen ln de SPECIAALZAAK 26 c 10 t MAGDALENENSTR. ALKMAAR Opleiding Dokten en Tandartsassistent •nder leiding van artsen door ec Schriftelijke Cnrsn Desgewenst met aaoslv tend practiscb gedeelt Vraagt grati* pro»pad* Ad«. de Rsyterweg Am»terd»m-W. f CLOSETBORSTEL- BAKKEN Idem in wit emaille RIJSTRANDEN BROODBLIKKEN vanaf 60 KEUKE in vóóroorlogse laden en eieren! NOTENKRAKERS HAKMESSEN STOFBLIKKEN 58 De Zomer-dienstregelin Spoorwegen op het traji damHoornEnkhuizen, ingaat, heeft een bel ng ging ondergaan. De treinei ting ZaandamAmsterdan resp. later en vroeger ui Enkhuizen. De eerste tre hoofdstad zal 14 minuten tions van Enkhuizen en 1 ten. De trein, die thans 8J Enkhuizen en Hoorn naai vertrekt, gaat dan 28 mi De treinen van 11.13 en 1 huizen en Hoorn starten vroeger, de treinen van 1 weer 28 minuten later, de 15.13 en 15.38 32 minut evenals de naar Amsterd; kende treinen van 17.13 treinen van 18.13 en 18. Enkhuizen en Hoorn 28 n evenals de treinen van 2< Vanuit Amsterdam naa Enkhuizen vertrekken d' ncn over het algemeen vroeger van het Centraa; laatste trein in de richti Enkhuizen zal met ingani pas om 23.27 uit de hoi trekken in plaats van 22 Zon- en feestdagen vvor treinen ingelegd. Op Zati om 12.53 een extra-trein zen het Amsterdamse Cer De Schager N Deze week was het wei bedrijvigheid op de Scl Er werden meer vette 1 voerd dan de voorgaande handel in vette kcreien duur". De slagers liepen van stapel. Ze nadden i de tijd. De duurste koe 1 voor f 1050. Dit wordt f per kg. geslacht gewicht ten waren prima. De melk- en kalfkoeien brai rige week vergeleken t ring. De hoogste noterin De handel was heel goed voor de weide blijven du del verliep dan ook vrij ste notering hiervan w: aanvoer was behoorlijk, ziet er prachtig uit. Het echter wel wat warm1 Gras is er nog niet veel heel wat jongvee en zeil sen vee buiten. De han ging nogal. De notering

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6